W. Daudey Hz. te Haarlem. Eene verzameling van 24 potten bloeiende cyclamen persicum (alleppi- cum) giganteum in verscheidenheden. a. z. m. Ant. Roozen en Zoon te O ver veen. Buiten mededinging ingezonden en met bestuursprijzen bekroond: 6 Araarylles hippeastrum, van V. Schertzer Zonen, te Haarlem, b. m. Eenige nieuwe hyacinthen, vao P. W. Voet, te O verveen, z. m. Eene verzameling bloeiende planten, van Ant. Roozen, te O verve en, g. m. 10 Potten nieuwe tulpen, vroege, Washington, wit, J. Kabel, te Uit geest, b. m. 10 Potten anemona hepatica, Gebr. Loman, te Haarlem, b. m. 10 Potten hyacinthus botryoides, van J. W. Daudey, te Haarlem, b. ra. Hyacint „lord Lytton", van A. Mei man, te Heemstede, z. m. Hyacint „monsieur Krélage", van E. Kruijff, te Sassenheim, z. m. BINNENLAND, Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur op Woensdag 15 Maart, des voormiddags te elf ure. Door de Hollandsche Maat schappij van Landbouw werd eene bij drage van f 25, door de Vereening tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier eene bijdrage van 50, verleend ten behoeve van de den 8«u April te Alkmaar te houden Paaschtentoonstelling, waarvan het pro gramma gratis verkrijgbaar is bij den secretaris der afdeeling Alkmaar der H. M. v L., den heer H. Siebert Coster, aldaar, bij wien aangiften kunnen ge schieden tot en met Zaterdag, 2 April. Uit Arnhem komt detreu rige tijding, dat de oud afgevaardigde van Rotterdam de heer Otto van Rees Donderdag overleden is. De heer Van Rees genoot te Arnhem eene eervolle rust na een bij uitne mendheid werkzaam leven in verschil lende gewichtige betrekkingen. Na eene langdurige loopbaan als indisch ambte naar, waarin hij tot de hoogste rangen opklom, in het vaderland teruggekeerd, was hij bij herhaling lid der Tweede Kamer en ook gedurende eeoige jaren haar voorzitter. In het ministerie-Kap- peyne aanvaardde hij de portefeuille van koloniën, en laa'stelijk was hij gcever- neur-generaal van Nederlandsch Indië. In de maand Februari z ij n bij het Koloniaal Werfdepót ;aangeno- men 141 personen, als80 Nederlan ders, 40 Belgen, 9 Zwitsers, 11 Duit- schers en 1 Luxemburger, en werden 42 onderofficieren en minderen van de verschillende korpsen van het leger hier te lande overgenomen zoodat het totaal der werving 183 personen bedroeg aan wie aan handgelden werd uitbetaald eene som van 45775- In de I» catagorie zijn begrepen 7 miliciens, die voor 2 jaar, in de 2e ca tagorie 6 onderofficieren, die voor 4 jaar, en 6 miliciens die voor 2 jaar werden gedetacheerd. In die maand werden naar Oost-Indië uitgezonden 2 detachementen ter sterkte van 5 officieren, 7 onderofficieren en 120 korporaals en manschappen. Af zonderlijk vertrokken 1 officier van ge zondheid, 1 luitenant kwartiermeester en 1 opzichter der genie. Uit Oost Indië keerden te Harder wijk terug 5 militairen, die twee jaren gedetacheerd waren geweest, en uit West-Indie 2 soldaten, die met pen sioen den dienst zullen verlaten. wachten op haar aanstaanden man, doch deze verscheen maar niet. Boden werden gezonden naar zijn woning, de koster der kerk klepte zoo hard mogelijk, om hem op te roepen tot de plechtigheid, maar ook dit baatte niet. De bruide gom, een jongmensch van 20 jaar, laat nog altijd op zich wachten. Uit Beverwijk wordt ge meld aan de TV. R. Ct. Wij staan weer voor hetzelfde feit, als Woensdag avond: geen gas! De boodschap van Donderdag luidde „Van avond nog niet, morgen avond waarschijnlijk wel, doch overdag kun nen we voorloopig nog niet leveren." Men behoeft niet te vragen, of de ingeretenen erg ingenomen zijn met die „bulletins" van de gascommissie maar wat er aan te doen Het is waar, zoo binnensmonds gaat er wel eens eene onheusche bejegening aan het adres van die commissie doch men mag toch niet aannemen dat zij ons met opzet in het donker zet. Integendeel, door het verviervoudigen van haar aantal werklieden, tracht zij zoo spoedig mogelijk de fouten op te sporen en te herstellen. Bij winkeliers en in huizen, waar men sinds lang gewoon is, gas te gebruiken, doen zich nu bij die onvoorbereide staking allerlei eigenaardigheden voor. Zoo zagen wij bijvoorbeeld in een onzer grootste banketwiakels eenouder- wetsch vetlampje branden. Op het postkantoor (anders a giortio verlicht) behielp men zich met een moderateur (ook geen model van giste ren!) en op de stempeltafel aldaar met een kaars. Op een feestje dat voorDonderdagavond georganiseerd was, moest elke gast per soonlijk voor licht zorgen, waarover hij dan ook zelf de beschikking had en waarvoor hij persoonlijk aansprakelijk was. De gascommissie levert voorloopig ook geen gascokes meer. Herinnert ge u nog, lezer, den tijd, toen scholieren ook zelf moesten zorgen voor vuur en licht als zij de school bezochten Er is kans op, dat wij een staartje van dien tijd hier terugkrijgen. Moge dat staartje zeer kort zijn I Uit H e 11 e v o e t s 1 u i s wordt gemeld Het praamschip Dè Hoopschipper Van Oosten, geladen met schelpen is in de nabijheid van het Oosterkanaal- havenhoofd gezonken. De opvarenden hebben zich met eigen boot gered. Op de mailboot, Willem, Prins van Oranie te Vlissingen had Donderdagmiddag een ongeval plaats. De 2« officier, die met eene revolver aan h.®^ spelen was en meende dat dit voorwerp niet geladen was, mikte op den 2en-machinist, met het noodlottig gevolg dat een schot tusschen neusbeen en -oog drong. De officier van gezondheid dr. Boekelman verleende de eerste ge neeskundig hulp. De toestand van den getroffene moet vrij ernstig zijn. Te Willemstad werd in den loop van het verleden jaar eene bizon dere school geopend. Het was te voor zien, dat tengevolge van dien de vierde onderwijzer aan de openbare school niet langer noodig zou zijn, en men benoemde dus ter vervulling van de vacante plaats in Augustus een tijdelij- ken waarnemer. In 1 ecember was het aantal leerlin gen aan laatsgenoemde school zoodanig gedaagd, dat men met zekerheid kon zeggen, dat de vierde onderwijzer voor loopig zou kunnen gemist worden. Desniettegenstaande stelde de Raad van Willemstad in December den tijdelijken onderwijzer voor vast aan op eene jaar wedde van ƒ450, en nam eenige dagen te Willemstad werkzaam en gëniet eene jaarwedde van 750. Commentaar is overbodig. Woensdagmorgen zou een paartje, te Prinsenhage in het huwe- j geleden het besluit om met ingang van lijksbootje stappen. De bruid stond1 Juli mej. De M. op wachtgeld te reeds langen tijd in haar bruidstooi te 1 stellen. Mej. De M. is reeds jarenlang Uit de zitting van den ge- raeenteraad van Sittard op 5 Maart j.l. (Volgens De Katholieke Waarheids vriend Punt 3. De secretaris doet voorlezing van een adres der israelitische gemeente om subsidie voor de synagoge. Voorzitter. Ja heeren, we hebben voor twee jaar aan de groote kerk een subsidie gegeven, en nu kunnen we niet anders dan hun ook wat geven, Maar als wij nu aannemen naar proportie van het zielental, dan zijn hier 5000 katholieken en slechts een 180 israèlie' ten dus dan zou dat naar evenredig heid zoowat /"30 k ƒ35 uitmaken, wat wij eigenlijk verplicht waren te geven, maar om die lui conteDt te stellen, stel ik voor hun f 100 te geven, want die luxe die zij daar willen stellen, kost hun hoogstens f 500, en mij dunkt voor die populatie van die 180 lui is dat meer dan voldoende, en nog te meer daar zij het nogal goed kunnen doen, want dat is gebleken met het kerkhof. De heer Dols. Ik kan mij hiermede goed vereenigen, maar wilde De voorzitter. Het is aangeno men, veuroet, get nuuts. De heee Dols. D<e manier van han delen keur ik af. Waarom valt u mij in de reden V oorzitter. Zet er mèr der tège 1 De heer Dols. Hebt u maar alléén het woord over zaken die behandeld moeten worden? Ik wilde alleen er bij voegen dat uwe berekening omtrent het zielental oDjuist isdat als de Israël, gemeente niet met die subsidie klaar kan komen, zij toch nog bij den Raad om nieuwe aanvraag terug mag komen. In alles billijk zijn is toch het ware. V oorzitter. Dat gebeurt niet, dat is al te veel. Na behandeling der aan de orde zijnde punten haalt de voorzitter een vuil stuk papier te voorschijn en zegt: „Ik wilde u ook eens laten zien dat het niet waar is wat het raadslid Dols hier heeft ge zegd, dat ik het kanaal bij Hom op eigen houtje heb gemaakt. Hier is het plan dat ik heb gevonden bij den metselaar Kanten in Ophoven, en volgens dit plan is het gemaakt. De heer Dols: Herinnert gij u nog mijnheer de voorzitter, dat u mij gezegd hebt dat de duiker aan Nijsten moest komen maar u hem daar niet kondet aanbrengen, omdat men hem daar in stukken zou rijden? Voorzitter. Dat is gelogen. De heer Dols. Uwe uitdrukkingen laten mij koud. Gij wilt mij aan de kaak stellen, en zulks zal wel niet gaan. Ik heb thans geen zin om dat plan in te zien, ik zal echter een dezer dagen zulks doen en er in eene volgende zit ting op terugkomen. Ik verzoek den secretaris, in de notulen op te nemen dat onze voorzitter nu beweert, volgens plan gehandeld te hebben. We zullen dan eens zien wie hier onwaarheden ver koopt. V oorzitter: Kerelik heb ook niet volgens plan gewerkt, dat heb ik ook niet gezegd, ik wil maar eern voudig zeggen dat gij een leugenaar zijt. De heer Dols: Merci, waarde heer voorzitter. I k herhaal dat gij niet vol gens plan gewerkt hebt en dus ook de kosten der herstelling dragen moet. Voorzitter: Geer maokt de luu get wies, weer kenne dig waoll. De heer Dols heeft een voorstel ge daan tot het toekennen eener subsidie voor de stierenkeuring. Voorzitter. De provincialen weten goed wat ze doen. Pas zijn z« daarmee begonnen of u wilt het weer verande ren, dat zijn maar vinten, veer ken ne dat allemaol waal, en steuren us aan dig neit Geef doe het mer, keèl, dat zeen eur bedoelingen. De heer Dols. Mijnheer de voorzit ter, wij moeten De voorzitter springt op, gr ij pt z ij ren stoel, gooit dien achteruit en zegt: Ich schei oet ich hub niks met dich te make, ich schloet de kraom. De heer Dols. M. d. V., ik heb u het woord gevraagd voor 2 punten, en u hebt geen recht de vergadering te sluiten. Gedraag u toch fatsoenlijk. Voorzitter. Zie is geschloten en blit geschloten. De heer S c h r e y. Mijnheer de voor zitter, u hebt ongelijk. Ik heb gehoord dat Zinken en ook Dols het woord heb ben gevraagd. Voorzitter. Het is jao gelogen. De heeren Dols en Zinken. Wij verzoeken u de vergadering opnieuw te openea. Voorzitter: Ich wil mit dae kaèl niks te make hubbe, dae kaèl dae het altied get. Toch opent de voorzitter weer de vergadering onder groot spektakel. De heer Verheggen: Ik ben dat razen en schelden moe, dat is eene schande, mijnheer de voorzitter. (H ij verlaat de vergadering.) De heer Van der He ij den was er al vroeger van doorge gaan. Bij het einde der vergade ring: De voorzitter en Amoldts roepen te gelijk: Niks der van, en Arnoldts voegt er bijik vind dat een raadslid niet moest meewerken om eene veeverzeke ring te steunen, die moet voor de stadskas zorgen en niet voor onderlinge verzekeringen. Dat de boer ziet waar hij met z'n vee blijft, wat heeft de Raad met den boer te maken Ondertusschen maakt de voorzitter nog wat gebaren en roept: het is ge sloten, laot dae kaèl, ich gaon". De heer Dols: „Aéjuskns". Dat de fabriekmatige bot er- bereiding ook in Drente toeneemt, blijkt hieruit, dat bij de vijf in Drente be staande fabrieken van zoodanigen aard wellicht binnenkort nog een drietal zul len worden gevoegd, nl. te Roden, te Zweelo en te Emmen. De pruisische regeering heeft de uitlevering gevraagd van D en F. Otterstèdt, 38 en 40 jaar, beiden uit Otterstedt, slank van gestalte, de tweede scheel ziende met het linkeroog. Beiden worden verdacht in den nacht van Maart te Os ter berg te hebben gepleegd diefstal met braak, en te hebben ontvreemd 54 deels gouden, deels zilveren horloges, 40 deels echte, deels valsche trouw- en zegelringen, ver schillende horlogekettingen en broches. Zij zijn vermoedelijk naar Nederland gevlucht. VISSCHERIJ. IJ m u i d e n, 7/10 Maart. teerde tongen per stuk 0.80 tot 1.30, schol per 50 kilo 4.tot 22.—, le vende kabeljauw per stuk van 1.40 tot 1.90, doode kabeljauw per stuk van 1.05 tot 1.30, levende leng per stuk van 2.— tot 3.75, heilbot per stuk 7.—tot 38.V2, rog per puntje van 8.tot 10 50, vleet per ben van 14.tot 16. Naar zee vertrokkenPR MD H D MA V L Z W A R L T Y H DB 1/ M. RECHTSZAKEN. In de zitting der rechtbank te Utrecht, kamer van burgerlijke zaken, van Woens dag heeft bet openbaar ministerie, bij monde van den subsistuut-officier mees ter N. de Ridder, conclusie genomen in de vordering tot vaststelling van den schadestaat in het proces van de moeder voogdes van den jeugdigen J. Q Dor- hout Mees, een slachtoffer van het spoorwegongeluk bij Ruinerwold op 2 Januari 1888, tegen de Maatschappij tot exploitatie van staatssp jorwegen. De conclusie strekte, dat de vergoeding wegens verloren werkkracht en teleur gestelde verwachtingen zou worden be paald ia den vorm van eene jaarlijk- sche uitkeering, levenslang, waarvoor een bedrag van 800 k f 1000 billijk is te achten. Tot vaststelling van het bedrag der vergoeding, die moet worden uitgekeerd als tegemoetkoming om te voorzien in de gevolgen van het onge luk voor den lichamelijken en geestes toestand van den verminkte, acht mr. De Ridder nog nader onderzoek noodig, om te komen tot het cijfer, vlat daar voor per jaar zal moeten worden uitge keerd; hij concludeerde daarom, de eischeres toe te laten te bewijzen, welke en hoedanige kosten in de jaren 1889, 189© en 1891 zijn moeten aangewend worden voor de dagelijksche lichaams bewegingen van den patient, voor me disch toezicht en voor zijne bewegingen buiten de woning. Subsidair, voor het geval dat een dergelijk onderzoek niet noodig mocht worden geacht door de rechtbank, con cludeerde mr. De Ridder, dat de scha devergoeding zal worden bep aid op 2454.17)4 wegens kosten van genees kundige hulp tot aan den dag der dagvaarding, en voorts op eene jaar- lijksche uitkeering van 2200 levens lang, telken jare ih de maand Januari. Uitspraak over vier weken. U. D. Het hoog militair gerechtshof heeft geapprobeerd het vonnis van den krijgs raad te Leeuwarden, waarbij de ko poraal F. H. B., van het ie reg. inf. aldaar, wegens het veroorzaken van den dood van een ander (den sergeant Elzer bij de schietoefening) door schuld, is ver oordeeld tot gevangenisstraf van x maand. Jan en Willem Veld hebben appèl aangeteekend van het vonnis der recht bank te Heerenveen, waarbij zij tot 8 6 jaren gevangenisstraf veroordeeld zijn, wegens den aanslag op den kaste lein Menger te Noordwolde. Van de kordvisscherij kwamen binnen 9 loggers en 1 smak met besomming van fi®o. tot 370.Van de beugvisscherij kwa men binnen de sloepen P R 3 met 150 kabelj. 1200 schelv. 1 partij lengen en ijlbotten. MD 18 met 30© kabelj. 1 heilbot 200 schelv. MD 9 met 400 kabelj. 1 heilbot 500 schelv. 1 partij lengen en 3 puntjes rog. MD 4 met 170 kabelj. 1000 schelv. 1 partij lengen. M A 53 met 200 kabelj. 1 heilbot 200 schelv. 20 lengen 20 puntjes rog. MA 28 met 190 kabelj. 2 heilbotten 250 schelv. V L 32 m.t 130 kabelj. 1 heil bot 300 schelv. V L 146 met 400 kabelj. 100 schelv. 4 bennen vleet 20 puntjes rog. Z W 17 met 30 kabelj. 1 heilbot 50 schelv. PrijzenGesor Letteren en Kunst. De Hollandsche Lelieweekblad voor jonge dames, uitgegeven door L. J. Veen te Amsterdam, bevat in haar nummer van 9 Maart HoofdartikelOnvervulde plichten. „Kom 1" (versje), door Marie Boddaert. Over kunst en kunstsmaak, door Jasz. Eene dramatische begrafenis. Naar het Fraasch van Francois Coppée. Modebericht, door Coquette. Louisa May Alcott. Naar het Engelsch. XIV. Leestafel. Bericht wedstrijd. Vragenbus. Correspondentie. Week-kalender. Inhoud van „Le Causeur" Revue Fran^aise. No. 12. luk heeft, de goedkeuring van het hoofd van den Staat weg te dragen, want naar ik gehoord heb, drinkt Napoleon niets anders dan Charabertin." De bediende, die gebeld was, verscheen; de wijn werd binnen gebracht en Karl dronk op de gezondheid van zijn vriend Otto en diens aanstaande vrouw. Na nog een korten tijd over koetjes en kalfjes gesproken te hebben, nam von Klipspohr afscheid. Karl was door dit bezoek niet prettig gestemd; het scheen hem toe, dat Otto een geheim doel er mee gehad had en hierin werd hij versterkt door de herinnering aan den ironischen glimlach, die den geheelen tijd over Otto's gezicht was verspreid geweest. Toen het geluid der wielen van het rijtuig was weggestorven, keerde Karl zich met een zucht naar zijn schrijftafel, nam er eenige dichtgeschreven vellen papier uit en hield ze in de vlam van een kaars, totdal er slechts een klein hoopje asch over was. Onderwijl mompelde hij„Nu, misschien is het zoowel het beste. Wat is zij toch eene komediespeelster; zij heeft mij gisteren erg bedrogen. Het is maar altijd de oude geschiedenis vroeger moest de arme student voor den rijken bankier wijken en nu heeft de baron den burgerman verdrongen. Nu, zij zijn beiden wel gezegend met dien rijkdom, die naar het gevoelen van de groote menigte het geluk aanbrengt. Geld gaat evenwel nog al dikwijls verloren en naar het oude spreekwoord, verdwijnt dan de liefde eveneens. Een voorgevoel zegt mij, dat ik vroeger 01 later wel eens meer van den baron en de barones von Klipspohr zal hooren." Terwijl hij den zucht onderdrukte, die bijna aan zijn boezem ontsnapt was, begaf hij zich naar de ruime biblotheek, waarin een oudachtig heer met een ernstig gelaat, en een met diepe rimpels doorploegd voorhoofd, zich bevond. De oude heer was zeer armoedig gekleed en was bezig met een werk van Puffen- dorf door te bladeren, terwijl een paar boeken van Hugo de Groot het verdere gedeelte van de tafel in beslag namen. Daar hij zeer verdiept was in zijn arbeid, hoorde hij Karl niet nade ren, en bemerkte zijne aanwezigheid eerst, toen deze even zijn schouder aanraakte. „Goeden morgen, mijnheer Renaud," zeide hij, „het treft goed, dat ik u hier nog aantref, want ik wilde u juist spreken." Zoodra mijnheer Renaud zijne gedachten van Puffendorf en Hugo de Groot had afgeleid, dat geenszins het werk van een oogenblik was, stond hij op, boog en antwoordde met alle hof felijkheid van een edelman van den ouden stempel: „Ik ben geheel tot uw dienst en zal het mij tot een genoegen rekenen, u de verlangde inlichtingen te kunnen geven. Ik was zooeven bezig de politiek te bestudeeren. Napoleon heeft de kaart van Europa aan reepen gescheurd en nu wilde ik in Puffendorf zien, of zijne denkbeelden met de mijne overeenkwamen, in hoeverre de overweldiger het Volkenrecht heeft geschonden. Gij weet natuurlijk, dat Puffendorf een groote raadgever op politiek ge bied is." „Neem mij niet kwalijk, mijnheer Renaud, maar ik heb altijd een afkeer gehad van staatkundige geschillen. Ik ben een vreem deling en zoolang ik onder de bescherming van de fransche vlag leef, gevoel ik mij verplicht te geleoven, dat de wet, die door het hoofd van den Staat gehandhaafd wordt, de beste is." „Mijn beste mijnheer Landsberg, zoudt gij alle politieke ge schillen willen verbieden vroeg de oude heer zeer verwonderd. „Een wijs man, die onder de regeering van een despoot leeft., zal er zich steeds van onthouden," was het antwoord. „Maar de corsicaansche menscheneter is...." „Neem mij niet kwalijk. Napoleon is van geboorte een Franschman." „Ja, natuurlijk. Corsika werd door de Franscken ingenomen maar...." „Mijnheer Renaud 1" „Mijnheer „Zou ik u een raad mogen geven?" „Zeker, als het ten minste een verstandige is. „Nu dan, bedenk, dat een man, die in het hol van den leeuw is, zeer dwaas zal doen, als hij den koning der dieren boos maakt." „Dat is waar." „Bedenk ook, dat de leeuw scherpe tanden heeft en dat zijne klauwen ver reiken; ik raad u dus aan uw Puffendorf ter zijdö te leggen en niet meer over Napoleon's wettenschending te spre ken, totdat gij veilig en wel onder de bescherming van eene andere vlag zijt gekomen. Ik zeg u dit, maar gij moet zelf ech ter weten, wat gij doen wilt." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2