Oe Wintertuin ALEXANDRA. IJ. GOUDA, S. J. W. I0NS, Bijverdiensten» POLITIEK OVERZICHT. Burgerlijke Stand TEIHUUR TE HAARLEM! GEM. KAMER. Advertentie». h\mm 'Schouwburg ÖEM1NÖD NIEUWS. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Sociëteit „DE kliOOV Geregelde dienst van Haarlem 05 Alkmaar v. y. Kantoorbediende. Een Loopjongen Voor 3200 Gulden. Gevestigd Architect. GHAFSTSEÏTEN. DAMES. SAATëGIlAJPPy de Ilaarlemsche Brood en Meelfabriek. neemt de werkloosheid toeniet minder dan 1400 diamantslijpers zouden zonder arbeid zijn. Het is goed als vastgesteld 'zöó meldt Bé Oorlogskreet dat generaal Booth Donderdagochtend tus- schen 8 en 9 uur met de boot van Harwich te Rotterdam zal aankomen, waar hij zal begroet worden door kol. Oliphant, adj. Clark en de officieren der zuider-divisie, en door vele soldaten» De „genetaal" zal dan naar de wo ning van den heer Mees op de Leuve- haven rijden, en de officieren en solda ten zullen zich met den eerstvolgenden trein naar Amsterdam begeven. Da „generaal" zal den trein van 11.35 nemen en zal aan de stations Den Haag, Leiden en Haarlem deputaties ontvangen van heilsoldaten en vrienden. De „Generaal" en zijn staf zullen om i.21 aan het centraal station aankomen. Hier wordt eene kamer ter beschikking van den generaal gesteld, en er zijn schikkingen gemaakt tot ontvangst eener deputatie van bizoudere vrienden. Om 1.45 zal de optocht zich stapsvoets in beweging stellen. Nasr men verneemt, zal de heer Booth te Amsterdam afstappen ten huize van den heer John. Sillem, chet van het huis Hope Co. De heer Oscar Carré ver- trok Viijdag met zijn rechtsgeleerden raadsman, mr. W. K. van der Breggen, naar Hannover, om een laatste poging te doen tot minnelijke schikking der zaak betreffende het ongeval te Kirch- langern. Mocht die poging mislukken, dan vertrekken die heeren naar Berlijn, ten einde eene audiëntie bij den keizer van Dnitschland voor te bereiden, om Z. M. op de hoogte te stellen van de houding en de handelwijze van het spoor- wegbestuur en in deze de tusschenkomst van Z. M. in te roepen. Eene vrouw, die Dinsdag ochtend te Hoorn bij het aanmaken van het vuur in brand geraakte, is Vrij dag ochtend in het gasthuis aan hare wonden overleden. De korendrager, die eenige dagen geleden in de Brood- en Meel fabriek aan het Groene wegje te 's Hage door een nederstortenden zak met meel getroffen werd, is Donderdag aan de gevolgen van de daarbij bekomen kneu zingen overleden. Donderdag bezochten jongelieden, voorgevend studenten ia de medicijnen te zijn, den heer D. te Gouda en kochten aldaar eene biljart queue, welke moest worden bezorgd in hun hotel aldaar. De hotelhouder, de zaak niet vertrouwende, waarschuwde eenige winkeliers, doch dit kon niet beletten, dat de quasi-studenten reeds bij de wed. P. ieder een kostuum be steld, en dit maar dadelijk aangetrokken hadden. De bediende van genoemd kleedingmagazyn, argwaan koesterende verzocht de wouid-be-studenten echter nog eens in het magazijn te komen, met het gevolg dat zij weder in hun oude plunje moesten vertrekken. De politie inmiddels van de operatie in kennis gesteld, arresteerde de jonge lieden. Nadat zij den middag op het bureau hadden doorgebracht, werd hun verlcf gegeven, om naar hunne woon plaats Rotterdam terug te gaan. De 19-jarige Franciska Schneider, sedert Juli 1891 door den officier van justitie te Maastricht gesig naleerd om aan te houden, is door de politie te Venloo Donderdag avond aangehouden en Vrijdag naar Roermond overgebracht. Gedurende de laatste drie maanden heeft zij te Amsterdam verblijf gehouden. Ook te Arnhem zijn er 's avonds groote wanordelijkheden tenge volge van het optreden van het heils leger. Duizenden waren Donderdag avond op de been om zekeren fruit handelaar, die zich heeft laten bekeeren en die niet bizonder bij het publiek bemind is, op te wachten. Alle toegan gen naar de markt waren door een 30 tal politieagenten afgezet, doch zingende troepen verspreidden zich door de stad en maakten het tumelt nog grooter. zoodat nu en dan wel eens eene sabel uit de scheede vloog. De commissaris van politie verzocht eindelijk om de oefening te staken, waaraan bereid willig gehoor werd verleend. Eerst na 11 uur was alles weder tot rust terug gekeerd. De bekende tweede millioe- nenjuffrouw, Trijntje De Jong, te Drachten woonachtig, doet in den laats- ten tijd weer van zich spreken. Tot overlast van de buren houdt zij des nachts bras en muziekpartijen in haar woning, enz. Thans begint zij met de tram uitstapjes te maken, bij welke gelegenheid zij zich zoo vreemd moge lijk opdirkt. Haar lievelingscostuum is een stemmig zwart overkleed, witte klompen en witte voile. Trijntje maakt veel misbruik van vergunning en al Met de fenancieele aangelegenheden schijnt het bij de millioenenjuffrouw minder te worden: zij heeft haar meu belen, huis, enz. reeds verkocht om geld te maken, dat zij thans verbrast. De groote gebeurtenis van den dag is de ministerieele crisis ia Berlijn. Wat zeker niemand verwacht had, is ge schied. De minister van od der wijs, Von Zedlitz, en de rijkskanselier. Von Ca- privi hebben aan den keizer ontslag gevraagd. Uit den naam van Von Zedlitz be grijpt men al dadelijk, dat het nieuwe ontwerp schoolwet de aanleiding tot de gebeurtenis is. Dit is inderdaad het geval. Donderdagavond was er verga dering van den Kroonraad en bracht de Keizer het schooi wet-ontwerp, al hoewel het niet op de agenda stond zeer plotseling ter sprake. Dit alleen staat vast, wat er verder is besproken, kan niet met zekerheid worden gemeld, daar bevel tot geheimhouding is uitge vaardigd en alle gegevens zijn derhalve van ter zijde ontvangen. Men zegt, dat de Keizer de behandeling wilde ver dagen en dat voornemen zou hebben volgehouden, toen Von Zedlitz en Von Caprivi beiden verklaarden, spoedige behandeling te wenschen. Hierom zou de minister van onderwijs ontslag heb ben gevraagd en de rijkskanselier zijn voorbeeld hebben gevolgd. Wat vaster staat is, dat de minister raad grootendeels voor intrekking van het ontwerp was en dat in denlaatsten tijd ook andere duitsche vorsten den Keizer hebben aangezocht het ontwerp niet verder in behandeling te brengen. Von Zedlitz, die pas een jaar in func- is, zal waarschijnlijk het gevraagde ontslag ontvangen, want de geruchten dat hij van portefeuille zou ruilen met den minister van binnenlandsche zaken von Herfurth, zijn naar het schijnt niet vertrouwbaar. Over Von Caprivi's ont- wordt bericht, dat de keizer dat denkelijk niet zal aannemen, en dat de rijkskanselier ook wel tot aanblijven zal zijn te bewegen. Tegelijk doen geruchten de ronde over eene nieuwe leening voor de Kroon eene verhooging van de civiele lijst en verbouwing van het paleis, waarvoor eene tweede Schioss Lotterie zou worden gehouden. De Nordd. Allgem. Zeitung evenwel verklaart gemachtigd te zijn om die geruchten tegen te spreken. De Keizer is naar zijn jachtslot Hu- bertusstock gereden, een klein slot in een groot bosch, afgelegen en eenzaam aan het Wehrbellin meer. Door wande lingen wil de Keizer daar zijne gezond heid herstellen. De gedenkdag van de straatrevolutie van 18 Maart 1848 is zeer druk ge weest een oogenblik moest de politie het zwaard trekken, rnaar de orde was spoedig hersteld. De engelsche mijnwerkers zullen Maandag den arbeid hervatten, maar niet langer dan vijf dagen per week arbei- den.De Vaccinatiecommissie stelt voor om de overtreders van de engelsche vacci newet voortaan minder gestreng te behandelen en niet meer bij elke herhaling van overtreding, met steeds grooter ge strengheid te straffen. De italiaansche Kamer heeft de gewij zigde begrooting 1891/2 aangenomen. In Argentinië is de onder staatssecretaris voor financiën tot minister van financiën benoemd. takken van nijverheid aan verbonden zijn, dat in staat stelt belangwekkende vergelijkingen te maken tusschen de oude en nieuwe industrie op dat ge bied. De heer Jean-Paul Roux is directeur der tentoonstelling. Vr ij dagmorgen is te Luzern de moordenaar Gatte onthoofd op de binnenplaats van de gevangenis, waarbij slechts een dertigtal ooggetuigen aan wezig waren. Dit is het eerste dood vonnis sedert 1868 in Zwitserland vol trokken. Onder algemeen ei deelne ming der bevolking vond Donderdag de teraardebestelling; van den groot hertog van Hessen plaats. Militairen, familieleden, vreemde vorsten en het corps diplomatique vormden den stoet. Keizerin Fredenk en de prinsessen wa ren naar de grafkelder gereden, waar het lijk door een geestelijke werd ia gezegend en een paar zangverenigin gen toepasselijke liederen zongen. Uit Athene wordt gemeld, dat de vlakte van Thessaltó door miri- aden van veldmuizen is overstroomd, die den oogst met totale vernietiging bedreigen. Het stoomschip Indiana, met een lading graan voor de noodlijden den in Rusland, eea geschenk uit Phi ladelphia, werd nabij Libau tegemoet gevaren door de Russsische autoriteiten en de Amerikaansche consuls. Een Rus sisch oorlogsschip bracht de stoomboot een eere-saluut en de Amerikaansche bemanning werd bij aankomst door een groote menigte opgewacht en daverend toegejuicht. Het lossen geschiedt voor rekening van den Amerikaanschen con sul te Riga, Bornhold. De lading wordt vrij iugevoerd en gratis per spoor naar de noodlijdende districten gebracht. Tengnagell de Raad jd. 82 j. Arnhem. - 17. C. van HoevenVink 67 jaar Vreeswijk. Geboorten 16 Maart. J. E. Bon gers-Petri z. - 17. A. Bakker-Dirksen z. - 18. M. E. Petri-Bakker d. Overleden: 18 Maart. P, van der Schellingen 74 j. Raamst. - D. C. Lind z. 5 m. Leidschev. - A. Schuijder Smits 56 j. Burgw. Een gemeubil. Zit- en Slaap kamer, op eersten stand. Br. fr. lett. V., bureau Haarl. Dagblad. Gevraagd een vrije Kamer, voor enkele dag-en in de week. Brieven lett. W., Bureau van dit blad. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede en Derde Blad. Heden overleed onze dier bare Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, mejuffrouw Jansje Qaetters, Weduwe van den heer JA COBUS JÜSTINUS MEIJE- RINK, in den euderdom van 67 jaar. Uit aller naam Adr. J. MEIJERINK. Haarlem16 Maart 1892. HAARLEM. Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel", Zondag 20 Maart 1832, m de Tuinbouwinrichting van E. H. KRELAGE ZOON, te Haarlem aan den Kleinen Hout weg, is geopend op alle werkdagen, van twee tot vier uur des namid dags toegang door de laan naast bet kantoor. In den Wintertuin is steeds voor handen een ruime keuze van bloeiende en sierplanten, tegen billijke prijzen. Bouquetten en Bloemarran- gementen van allen aard en tot eiken prijs, worden in den Winter tuin samengesteld. Uit den Wintertuin worden Ver sieringen voor feesten enz., tegen billijke voorwaarden bezorgd. Thans is in den Wintertuin ten toongesteld eene fraaie verzameling bloeiende Hyaeintben, welke tentoonstelling nog tot omstreeks half April zal kunnen duren. Stoomvaartbariohtan. Het stoomschip Drenthe, van Java naar Rotterdam, vertrok i8 Maart van Port-Said. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Maart te Genua. Het stoomschip Conrai, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 17 Maart te Port Said. Het stoomschip Satnarangvan Java naar Rotterdam, vertrok 18 Maart van Aden. Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Maart, ten 2 uur namiddag, Lezard. Drama in 4 bedrijven, van Richard Vosz. Aanvang 71/» uur. Baleon ƒ1,50; Stalles ƒ1,25, le Loge ƒ1,25; Parterre ƒ1,2e Loge ƒ0,75; Gaanderij ƒ0,30. Alexandra Mevr. ERENKEL Op een der m i n i s t e r i n t e Brussel vermiste men in den laatsten tijd uit de boekerij telkens kostbare werken. Op zekeren dag bleef de biblio thecaris op een zijner wandelingen voor een boekenstalletje staan. De koopman bood hem een werk van groote waarde ten verkoop aan. De bibliothecaris be keek het boek en kwam eindelijk tot de overtuiging dat het uit de boekerij was gestolen. Hij vroeg na tuurlijk van waar dit boek kwam. Van eenen heer die er mij dikwijls te koop aanbiedt, klonk het antwoord, zie, daar komt hij juist aan 't Was een bediende uit het ministerie zelf Dit jaar zal er, van 14 Mei tot 30 September, te Parijs een inter nationale tentoonstelling plaats hebben van alcoholische en in het algemeen door gisting bereide dranken. De ten toonstelling zal gehouden worden in de machine-galerij op het Charap de Mars. Zij staat onder de bescherming van den minister van landbouw. Een wetenschap pelijk comité, onder voorzitterschap van den heer Pasteur, zal zich uitsluitend bezig houden met het wetenschappelijk gedeelte der tentoonstelling, waarop de zwaaiende beweegt zij zich door de technische scholen, de laboratoriön en straten, gevolgd door een joelende me- i zekere instellingen van onderwijs nigte. Woensdag was zij te Gorredijk Frankrijk en het buitenland vertegen zoo beschonken, dat twee mannen haar woordigd zullen zijn. Er zal voorts een naar het tramstation moesten brengen, historisch museum van de alcoholische Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenoolen worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Beirekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Winkeljuffr. met 1 Mei R. C. voor mant. en stoffonvak. 2. Chef v. fr. huis in luxe waren te Brussel, goed verk. op de hoogte v. handel en admin. 5000 fres. borg kunn. steil., vloeiend en correct fransch sprek. en schrijv., sal. fres. 3000, vrij won. en aand. in de winst, gehuwd, opgaaf aant. kinderen. 8. Algem. opzichter bij waterschap, jaaiwodde f 10)0 m. vrij won., gezegelde stukk. bij dyk- graaf. 4. Praot en theoret. bouwkundige v. h. her zien v. d. nieuwen druk v. een best. boekwerk over hereken. v. timmer- metsel- en and. werk. 5. Agent, gerout. en act. v. oud gevestigde fabrzaak, manufact. dagel. art., bereizende h. westen van ons land. 6. Jongm. op fabr. kant. te Rottdm. bov. 18 j. bek. m. binnenl. exped. en verd. kantoor- werkz. 7. Reiziger te Amst. v. stad en provinc. op stoom- boek- en steendrukt. ScheepBteekenaar, terst. voor tijde!, be- keudb. m. biuuenvaart. atr. t. aanbev., loon n- bekwaamh. 9. Jonge man als bediende in mannf. goed kunn. etal. en verkoopen, prima ref. 10. Bed. in sigarenmagaz. teg. 1 April m. b. vak bek. en geschikt om m. net publ. om te an, uitat. ref. sal. 300. 11. Act. jongm. ter bediening v. ongev. 600 leden, direct, om m, lust en ijver de afdeel, uit te breiden. 12. le banketbakk. bed. allesz. bekw. teg. 1 of 15 Apr. P. G. teg. boog sal., bekendh. m. d. fijne keuk. str. aanbev., om daarin verder t. word. opgei. 18. Machinist in groot hotel, volk. vertrouwd m. b. drijven, v. mach. voor electr. verlicht., schriftol. aanmeld. PRIJSBILJARTEN (Potspel), Woensdag 30 Maart 1892. PRIJSKOLVEN, Woensdag 6 April 1892. PRIJSDOMINEEREN, Woens dag 13 April 1892,telkens 's avonds te 8 uren. Lijsten ter deelname liggen in de Ledenzaal. KINDERBAL, Woensdag 20 April 1892. Namens het Bestuur, C. MOMMAAS Cz., Secretaris. beurtschipper van tot ysrvoer van allo goederen en incasseeren van gelden. Des Woensdags van Haarlem na afloop der Kaasmarkt. Aanzeghuis Halve Maani, Spaant No. 10. Ligplaats bij de brouwerij «Het Hert«, Woonplaats, Korte Beerenstraat. No. 25 Op het kantoor eener Bloemisterij kan een bediende, niet beneden de 16 jaar, geplaats worden. Net schrift en kennis der moderne talen strekt tot aanbeveling. Brieven franco on der Letters K. B., aan het Adver tentie-Bureau van P. VAN CIT- TERT ZONEN, Haarlem. GEVRAAGD, bij Anton Bosse, Loon ƒ2. Ter Lichtdrukkerij van EMRIK BINGER, alhier, is gelegenheid tot plaatsing van een JONtittKNSCil, leeftijd 20—25 jaar. Zij die met teeltenen eenigszins bekend zijn, zullen in aanmerking komen. FAMILIEBEKICH TEN- 17 Maart. E. H. Kruijff J. J. de Meijere, Kuilen- Gehuwd Jzn. en E. burg. Geboorten: 17 Maart. J. D. H. BerraanWillink z. Kwadijk. - C. van der Horst—Norden d. Den Haag. Overleden: 15 Maart. G. B. J. Berlips 55 j. Bussum. - J. H. Diederiks 76 j. Amst. - 16. W. M. Rotteveel 83 j. Den Haag. - F. van der Meer 71 j. Den Haag. - N. Hinse jd. 1 j. Amst.- J. C. van Overeem jm. 34 j. Amst. - J. van CollemSnoek 38 j. Amst. - F. H. Schumacher jm. 29 j. Amst. - Wed. W. de WaalWakker 67 jaar Utrecht. - G. JonkerVan den Meer 68 j. Spanbroek. - E. Z. W. van GEVRAAGD: Een bekwaam Rijtuigschilder en een Leerling, bij K. BOSSCHIE- TER, Huis- en Rijtuigschilder Zoetestraat No. 19. Agenten gevraagd tegen hooge provisie voor een net artikel. Alleen zij komen in aanmerking, die goede referentiën kunnen over leggen. Fr. brieven lett. G, bij de Boekhs. MENSING en VISSER. Den Haag. Wegens sterfgeval ter Over name aangeboden, een zeer net Café met Biljard en Vergunning en groote Zaal, waar vele Verga deringen en Partijen worden gege ven; gelegen op netten en drukken stand van den Haag. Huur van het ruime en groote huis billijk. Adres bij A. KLOOSTERMAN en Co Groenendalstraat 22, bij de Marlt. Den Haag. De ondergeteekende beveelt zich aan, tot het schoonmaken en in orde brengen van Grafsteenen, Zerken en aanverwante werk zaamheden. Aanbevelend, J. DE NOBEL. Jacobijnestraat 7. Eene reeds jaren bestaande Firma, Groothandel uitsluitend in ZUIVERE CHINEESCHE THEE, wensebt baar artikel ook. in 't klein en net verpakt in den handel to brengen, door bet vestigen van Agent schappen op alle plaatsen in ons Land. Aan Dames, die bare inkomsten wen- ecben te vermeerderen, wordt bierdoor eene zeer geschikte gelegenheid aange boden. Do voorwaarden worden gaarne verstrekt op fr. br., motto Agentschap, aan Nuen van Ditmab, Amsterdam. BROODPRIJZEN. Fijn geb. Tarwebrood p.Kgr. 16 Ct. Ongebuild Zeenwsehe Krop. Mik Krentenmik Wit Roggebrood Gerezen Zwart Zoet Fijn Krentebrood Gewoon Tarwebloem in pakjes van Kgr. WaterbroodjesKadetjes Bollen, Strikjes, Timpjes, Duitsche bollen ec^ ge wone Krentenbroodjes, p. stuk 2 Fransehe Waterbroodjes e:i fijne Krentenbroodjes p.stuk 27, Keukonbeaohuit (ENKEL PLATTE). p. 10 stuks 10 ,i Lang® Beschuit p. 20 10 Het brood is uitsluitend verkrijg baar in de bekende iepött waai iteeds schalen en gewicht voorhan den zijn, om de koopere van hei juiste gewicht te overtuigen. W12 Maart 1892. 12 14 15 11 117. 12 13 50 25 10

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2