NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Woensdag 23 Maart 1892» No. 2674- ABONNEMENTSPRIJS: ABVERTENTIlN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON RUBY. He Jaargang. HAARLEM'S DAGBLA Voor Haarlem per 8 maandenl,20i Franco door het geheels Rijk, per 3 waanden 1,86. Geïlluitreerd Zondsgehlad 3 0,30. Afzonderlijke nummer». 0,05, Dit blad ïarsoh^at dagelijks, behalve op Zon- ea Feestdagen. jHoreaoKleine HoutatrsM No. 9, Haarlem. felefMBBasimer 1SS, vss 15 regels 60 Ce&tg; ieder® tegtl raser| 10 Cesla. Greet® letters naar plsatetsisatei Bij Ahannéweat aansiesdljk fahati AtaBeiaeatea et- Advertsstigis wordas aaagssoaiea door om# sgoatea er doer alle boekhasdeiares. ob oonrantiers Directeur-Uitgever J. O. FEEB1BOOM) Hoofdagenten voor het Buitenland-. Comagnh Gfnémh de fOIMU Xrmtfk* 9, l. BAWMM f C»n 19XK I. JQXJU, Sua. fnrf, Sliie Intturg Mnimêrtrt. Haarlem, 22 Maart 18 Tei terechtzitting van. de Air.-Recht bank alhier, dd. 22 Maart 1892, is de heer M. Pekelharing te Zaandijk, be- eedigd als makelaar in roerende goede ren. De heer J. IJkel, die als zoodanig op 15 Maart jl. werd beëedigd, woont niet te Wormerveer, zooals wij hebben vermeld, doch te 2aandijk. Het alhier in garnizoen zijnde bataljon infanterie zal, in vereeniging met de 3 andere veld bataljons van het 4® regi ment infanterie, van 8 tet 21 September a. 8. het Kamp bij Zeist betrekken. De miliciens die voer herhalings oefeningen dit jaar onder de wapenen worden geroepen en tot bovengenoemd regiment behsorende, vertrekken den 24<m September wêer met graot verlof. Met genoegen kunnen wij vermelden, dat de beroemde violist August Wil- helmj in zijn kunstreis door Nederland, met medewerking van den pianist Ru dolph Niemann, den istea April in den Schouwburg te Haarlem zal optreden. Verder willen wij nog vermelden, dat het drama „Kaïn", dat hier Vrijdag avond in den Schouwburg zal gaan, vertolkt door de Tooneelisten van het Tivoli-theater te Amsterdam, directie Ch. de la Mar, een geheel nieuw stuk is, dat door den tooneelrecensent J. H. Róssing, hoogst gunstig is beoordeeld. Bovendien zullen de heer en mevrouw de la Mar ia dit stuk optreden, zoodat wij onze stadgenooten een bezoek aan den Schouwburg op Vrijdagavond zeer zeker kunnen aanbevelen. Maandagavond had in „Felix Favore" alhier een tweede vergadering plaats van barbiers en kappers. Aanwezig waren 23 personen. Na eenige discussie werd het reglement, waarvoor in de eerste bijeenkomst een commissie was benoemd, met algeraeene stemmen goed gekeurd, waarna een bestuur werd ge kozen bestaande uit de heerenH, Selle, president; H. van Brederode, penning meester; P. J. van Dam, secretaris; J. J. Beukers en J. Soelaart, commissarissen. De nieuwe vereeniging zal den naam voeren van „Eensgezindheid" en een onderaf deeling zijn van den Ned. Bar biers- en Kappersbond. Bij vonnissen der Arrondisseraents- Rechtbank alhier, dd. 23 Maart 1892, zijn in staat van faillissement verklaard: i°. Antonius Franciscus Peters, brood- en koekbakker en winkelier te Haarlem (Groot Heiligland) met ingang van 16 Maart jl. 20. Willem Faas, inlandsch kramer in manufacturen te Lisse, met ingang van 18 Maart jl. 30. P. van Daalen, metselaar en koop man te Haarlem (Kleine Houtstraat), met ingang van 12 Maart jl. In alle 3 genoemde faillissementen is tot -rechter-commissaris benoemd de rechter Mr. M. G. P. del Court van Krimpen en tot curators zijn benoemd in de sub 1® en 3® genoemde faillisse menten de heer Mr. C. G. von Reeken en in het sub 2® genoemde, de heer Mr. Joh. Prins, advocaten en procu reurs te Haarlem. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsche kwartgulden, blijk baar beslaande uit lood, dragende de beeltenis van koning Willem II en het jaartal 1848. Tegen het einde dezer maand (waarschijnlijk 29 Maart) zal door de Koninklijke Militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers, met toestemming van de Koningin-Regentes, te Antwerpen een concert worden ge geven ten voordeele van de slachtoffers der ramp te Anderlues. De Zuiderz ee-vereeniging hcett bericht van haar plannen en werk zaamheden aan verschillende hoogge plaatste personen gezonden, wier be langstelling in deze vaderlandsche zaak ze kent. H. K. H. de Groothertogin van Sak sen heeft een opmerkelijk antwoord gezonden, waarvan ons een ea ander is medegedeeld. Zij spreekt hare waardeering uit van het streven der Vereeniging en verklaart hare warme belangstelling in het zeer gewichtige, ernstige, nationale vraagstuk, dat in zijne gevolgen zoo belangrijk kan worden voor de ontwikkeling van Nederland. Prinses Sophie vertrouwt, dat nu de zaak zoo veelzijdig is onderzocht ge worden en met de verschillende belan gen rekening gehouden is, eerlang tot den aanvang van het groote werk zal kunnen worden overgegaan, waardoor zij een harer liefste wenschen zoude in vervulling zien komen. Door mr. Green Norfolk Nurseries Derehans, moet een zwarte dahlia gewonnen zijn, waaraan men den naam van „Black Prince" gegeven heeft. Een afbeelding er van verscheen onlangs in de horticultural Times van Londen. Tuinbouwbl Zondagavond, bij vertrek van trein 644 naar Amsterdam, ont spoorde nabij station Utrecht de laatste wagen van dien trein. De wagen werd in geringe mate beschadigd; persoonlijks ongelukken hadden niet plaats. Uit opgaven van dr. B Car- sten voorkomende ia het „Ned Tijd schrift voor Geneeskunde" betreffende de sterfte en de geboorten van eenige groote gemeenten in het jaar 18 blijkt dat te Arasterdam net totaal overledenen (met levenloos aangegeve- nen) heeft bedragen 10,066 of 24.11 per mille inwoners en het totaal ge borenen (met levenloos aangegeven) I5>134' Onderscheidenlijk waren die cijfers voorArnhem 1099 overleden of 21.9 per mille en 1750 geboren Dordrecht 760 overleden of 23 per mille en 1243 geboren; 's Hage 3382 overleden of 21 per mille en 5671 geboren; Groningen 1192 of 21.1 per mille en 1720 gebo renHaarlem 1084 of 21 per mille en 1849 geboren; 's Bosch 964 ol 35.3 per mille en 1076 geboden; Leeuwarden 611 of 199 per mille en 870 geboren; Leiden 1061 of 24,8 per mille en 1574 geboren; Maastricht 932 of 28.9 p: mille en 1190 geboren; Rotterdam 4846 of 23.4 per mille en 8172 geboren; en Utrecht 2033 overleden of 23.6 per mille en 3284 geboren. De grootste sterfte was beneden het jaar en van 1 tot 5 jaar de geringste tusschen 5 en 20 jaar. Lichaamszwakte en tering, acute ziekten der ademha lingsorganen en keel- en longtering waren de ziekten die dé meeste slacht offers vergden. Aan pokken stierven in al die gemeenten slechts 3 personen te Amsterdam. „Mits voorzien van goede getuigen 1..." Voor dienstmeisjes, die geen goede „getuigen" geven kunnen, is het vaak lastig een dienst te krijgen. Te Amster dam echter woont eene dame, die tegen betaling van f 2,5o bereid is te verkla ren. dat Kaatje of Mietje, Cato of Marie haar twee of drie jaren eerlijk heeft gediend, dal zij zindelijk is en goed kan koken, van kindereu houdt, niet naar de heeren kijkt en niet bru taal is. Naar men wil, moet deze nieuwe industrie reeds een burgerlijk bestaan opleveren. Uit Assendelft wordt van 20 Maart gemeld: Zaterdagnamiddag omstreeks half drie werd door Dirk Karstens brand gssticht in een huis, dat door hem en nog twee gezinnen wordt bewoond. Gelukkig werd het door de buren spoedig ont dekt, aie de vlammen wisten te blus- schen voor ze een grooten omvang konden nemen. De dader is in hechte nis genomen. De wed. BorstelDe Roos, die bijna anderhalf jaar opzichteres in het Krankzinnigengesticht te 's Hage is geweest, meldt, per adv. in het Zon dagsblad van het Nieuws, dat zij door de regenten plotseling is ontslagen, „nadat zij in zake de handelingen, die in dat gesticht voorvallen, in haar verhoor voor den iaspecteur voor het Staats toezicht op krankzinnigen, de waarheid en niets dan de waarheid heeft ver klaard." Door de arrondissements rechtbank te 'sHage is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Leiden, opgemaakt de navolgende al- phabetische lijst van aanbevelingmr. M. d'Aumerie, kantonrechter te Does burg; jhr. mr. A. G. van Lintelo de Geer, rechter in de arrondissement rechtbank te Haarlem, en mr. T. Tau- nay, kantonrechter te Hoorn. Maandagmiddag geraakte aan den grintweg naar Bergschenhoek, 1 door het schichtig worden van het paard, een rijtuig in de vaart. De vier per sonen, die er in zaten, vielen eveneens in het waterdrie er van werden spoe dig gered; de vierde, eene dame,heeft men niet dan met moeite kunnen red den. Door toepassing van de gewone middelen heeft men het geluk gehad weer het leven in haar op te wekken. De kasteleines De G., te Kralingen, is de dupe geworden van eene brutale oplichting. Een goed gekleed persoon vervoegde zich bij haar met de vraag of zij hem niet kon mededeelen waar een net gemeubileerde kamer met voeding te krijgen was, liefst niet al te duur. Hij vertoonde haar een advertentie, waarin gevraagd werd een persoon die een kamer in de Rubensstraat verlangde tegen billijken prijs en vroeg daarna waar de Rubensstraat was gelegen. Daar de affaire in den afgeloopen winter niet veel verdienste had afge worpen, vroeg de kasteleines hem of hij van haar geen kamer wilde huren, welk aanbod na loven en bieden over de huursom werd aangenomen. Nadat de nieuwe bewoner eenige goede ver teringen had gemaakt en zich als iemand die geld heeft, had voorgedaan en het vertrouwen van de kasteleines had ver worven, vroeg hij om eenige guldens, de lakensche jas van haren man en een reisdeken, om daarmede naar boord te gaan van zijn schip, liggende in de Boompjes. De kasteleines, niets kwaads vermoedende, gat het gevraagde waarme de ue kostganger verdween. Geen spoor is van hem te vinden. Hij moet zeeman van beroep zijn, oud ongeveer 31 jaren, heeft een blonden knevel en baard en spreekt gebroken Engelsch. Zondagmorgen is uit de Lauergracht te Arnhem, nabij de IJze ren brug, het lijk opgehaald van een man, die, volgens het paspoort, dat bij hem gevonden werd, aan den Helder tehuis behoort. Het lijk van den man, die kort te voren door een noodlottig toeval te water moet zijn geraakt, is naar het stedelijk ziekenhuis overge bracht. Te Nordhorn is de spin nerij van de firma van Delden ver brand. Zes woningen werden mede in asch gelegd. Zaterdagnamiddag had een zesjarig knaapje zich, buiten weten van de molenaars, op de zwikstelling begeven van den bij Nunspeet staanden molen. Toen men het kind daar zag en het gevaar waarin het Verkeerde, deed men onmiddellijk den molen, die in vollen gang was, stilstaan en trachtte een ander het kind te grijpen. Doch het was reeds te laathet kind kreeg een geweldigen slag van een der wieken tegen het hoofd en viel bewusteloos neer. Ofschoon dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, mocht dit niet baten, en nog denzelfden avond stierf de jongen. Men meldt uit Vlissingen: Zondagochtend omstreeks elf uren had alhier een heyige brand plaats. Achter de machine-werkplaats der Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen nabij het locaal-station en tusschen den Ouden Vlissingschen weg bevindt zich eene strook weiland, dat met eenige ondiepe slooten doorkruist is. Op het water in die slooten dreef voor eenigen tijd petroleum, afkomstig van de petroleum-magazijnen nabij de tanks. Die petroleum is door wcrke- loozen voor rekening van de vereeni ging „Hulp in Nood" van het water afgeschept en in ongeveer 21 vaten, die aldaar waren nedergelegd, bewaard en werd tot het aanmaken van kachels verkocht. Daarin ontstond de brand. Aan blusschen viel niet te denken; alleen werd er een dam gemaakt, om te beletten dat de vlammen over het water van de slooten, die stadswaarts loopen, zich konden uitbreiden. Te 12 uren was al de voorraad ver brand, en konden autoriteiten, brand weer, schutterij, politie, enz. huiswaarts keeren. Aan het weiland en den Spoor dijk hebben de vlammen nog al schade toegebracht. Tegen de bekende millioe- nenjuffrouw Trijntje De Jong, te Drach ten, zijn in de laatste dagen 4 processen- 18) HOOFDSTUK XII. Karl fronste de wenkbrauwen, maar daar hij wel wist hoe nutteloos het was om zijn metgezel op dit punt te stuiten, zeide hij niets. „En waarheen denkt gij nu een uitstapje te maken vroeg van Grootz, „noord-, oost-, zuid- of westwaarts „Ik zal waarschijnlijk naar het westen reizen." „Nu, dan zal het niet lang duren, want aan dien kant wordt gij door de zee verhinderd verder te gaan." „Volstrekt niet, ik ben van plan haar over te steken." „De zee oversteken en waarom „Omdat ik voornemens ben de Vereenigde Staten te be zoeken." „Och kom, dat plan is al te bespottelijk. Bedenk, wat ik u verzoe ken mag, dat gij nu nog niet in staat zijt zulk een reis te doen." „Nu, dat zult gij zien. Gij weet immers, dat ik nog al een philosoof ben „Zeker, maar wat heeft dat met uw uitstapje te maken?" „Nu, ik koester eene vurige begeerte om de werken der twee Republieken met elkander te vergelijken. Beide hebben haar vrijheid met bloed gekocht, beide zijn ontstaan door den wil des volks, en beide schijnen nu niet door de beschaafde lan den gemist te kunnen worden. Beider toekomst zal echter geheel verschillend zijn. Amerika zal spoedig eene voorname plaats onder de landen der wereld innementerwijl Frank- rijk. „Nu, wat denkt gij van Frankrijk „Ik denk, dat het weldra eene staatkunde zal aannemen, die naar despotisme leidt, dat nog diukkender zal zijn, dan dat wat zij heeft afgeschud; want wat kan nadeeliger voor een land zijn dan als het ware door krijgswetten geregeerd te worden „En wat belang kunt gij nu in deze zaak stellen, gij, die noch Franschman noch Amerikaan zijt? Misschien zal die reis u wel goed doen, maar ik moet den raad van mijnheer de Trouviile inwinnen, voor gij verguuning krijgt om te gaan." Karl moest hier hartelijk om lachen. „Men zou denken, dat gij mijn vader of mijn ziekenoppasser waart, als men u zoo hoorde spreken." „Heb ik dan niet als beiden gehandeld, ondankbare?" vroeg van Grootz, „maar ik kan nu niet langer met u blijven praten, want ik moet zaken doen vaarwel dus 1" Hij wilde heengaan, toen Karl hem terugriep. „Vertel mij nog éen ding, waarover ik dikwijls heb liggen denken, tijdens mijne ziekte. Heeft de minister van Marine ons voorstel aangenomen „Het spijt m\j, dat te moeten vernemen." „Natuurlijk, het week van den gewone wijze van raensehen- vernietiging af. Men heeft een proef met onze uitvinding geno» men en eindelijk werd ik aan het ministerie ontboden, waar de minister mij na vele vleiende woorden een wissel voor de beloo ning ter hand stelde." „Ach, moge de hemel mij de misdaad vergeven, waaraan ik schuldig ben door zulk een barbaarsche wijze van vernietiging te hebben uitgevonden." „Wind u nu niet op, maar hoor mij aan. Ik presenteerde mijn wissel aan de schatkamer, waar men tot mijne groote verwon dering weigerde te betalen. Natuurlijk spoedde ik mij zeer ver ontwaardigd naar den minister van Marine, die mij in korte bewoordingen meedeelde, dat de wetenschappelijke mannen, die een verslag van de uitvinding moesten doen, bericht hadden, dat de Regeering er onmogelijk gebruik van kon maken." „Waarom welke fout was er dan in te vinden vroeg Karl, „zij werkte toch vernielend genoeg." „Omdat de uitkomst bewees, dat onze schepen evenzeer ge vaar liepen om vernield te worden als die van den vijand; dit feit was eerst over het hoofd gezien." „Nu, gij hebt mijn geweten van eene zwaren last bevrijd en ik ben zeer blij, dat de zaak zoo is afgeloopen." „Wacht een oogenblik. Tot vergoeding van ons tijdverlies en moeite en de onkosten, die dé uitvinding ons had veroorzaakt, kreeg ik een wissel voor 10.000 franks, die nu dadelijk werd uitbetaald."

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1