POLITIEK OVERZICHT. INGEZONDEN. verbaal opgemaakt, drie wegens „ken- nelijken staat" en een wegens mishan deling van een kind. In een der bladen kwam dezer dagen eene advertentie voor, van den volgenden inhoud The International Employment Agency R 44 53. River St. Chicago III U. S. A. verschaft posities en betrekkingen van allerlei soort, in de Vereenigde Staten, voor Dames en Heeren. Goede betrekkingen tegen hooge salarissen voor Zaakkundigen, Handelslieden en Werk lieden. Alhoewel aan den inhoud dezer ad vertentie zeer weinig geloof slaande, wenschte een ingezetene van Eindhoven toch gaarne te weten wat hiervan was, en wendde hij zich te dien einde tot den nederlandschen consul te Chicago. Dezer dagen ontving hij van dezen een schrijven, waarin o. a. het vol gende werd medegedeeld Naar mijn inziens is die advertentie van „The International Employment Agency" niets anders dan eene poging om licntgeloovige lui wat geld uit den zak te kloppen. De toestand in Chicago is thans van dien aard, dat duizenden menschen (men berekent ongeveer 30000) zonder werk zijn. Van alle kanten van Amerika en ook uit Europa, zijn duizenden hierheen gestroomd met het idéé dat er volop werk was en helaas, zijn daarin bitter teleurgesteld. Geen dag gaat er voorbij, dat er niet een of meer Hollanders op mijn kantoor komen met het verzoek om hen aan werk te helpen. De toestand van sommigen is alles behalve benijdens waardig, en ik zou niemand aanraden naar Chicago te komen met het doel om hier een betrekking te vinden. Zaterdagmiddag is in de Mark nabij Breda drijvende gevonden het lijk van een der drie sedert het carna val vermiste veld-artilleristen. Het lijk is naar het militair hospitaal overge bracht. De conducteur V., te Maas- tricht, verdacht geweest van betrokken te zijn in de zaak der vermiste diaman ten, is weder op vrije voeten gesteld. De landbouwer B. D.} uit Staphorst, die in het bezit werd ge vonden van ongeveer 400, wordt verdacht de gelden ten nadeele van H, Stens te Staphorst te hebben ontvreemd. Hij. is te Zwolle gearresteerd, ter be schikking van den officier van justitie gesteld en naar het huis van arrest overgebracht. Z. C. De atdeelingen Friesland, Groningen, Oldambt, 's Hage e. o., Tie!, Breda e. o. en Limburg hebben aan het hoofdbestuur der Ned. Maat schappij tot bevordering der geneeskunst hunne sympathie betuigd met het voor stel van de afdeeling Rotterdam, om een adres aan de Tweede Kamer te richten tegen de toelating van buitenlandsche artsen na een eenvoudig practisch examen. RECHTSZAKEN. De voortvluchtige burgemeester van Wessem, J. Corbeij, veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf, heeft tegen het vonnis van het Hof te 's Bosch cassatie aangeteekend. De Rotterdamsche rechtbank heeft heden kapitein Bakker van de Ned. Amerikaansc'ne Stoomvaartmaatschappij schuldig verklaard aan doodslag gepleegd op den stoker Blom en veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De eisch van den olficier van justitie was vier jaar gevangenisstraf. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft bevestigd het vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij de socialist Vliegen wordt vrijgesproken van de aanklacht, op 1 Mei 1891 zon der voorafgaande vergunning van het gemeentebestuur eene openbare ver gadering in de open lucht te hebben gehouden. De arrond. rechtbank te 's-Hage, Maandag uitspraak doende in de den io*ca Maart door haar behandelde zaak van M. J. den Hartigh, zich ook noemende Den Hartigh van Eek, zich uitgevende zekering- Onze posten en trams werden nog steeds beschoten, doeh gelukkig zonder dat wij daardoor verliezen lijden. Van buiten de linie is het bericht gekomen, dat Toekoe Oemar zich weder gevestigd heeft in de VI Moekims en stap pen heeft gedaan om weder in genade te worden opgenomen. Pangeran Hoe^sin heeft eene ontmoe ting met dien roover gehad en zal bij het bestuur zijne voorspraak zijn. Segli wordt nog steeds beschoten, voor directeur der Ver- j Mijn laatste bericht, dat de pretendent- landbouwraaatschappijsultan zich zou mengen ia den Pedirschen „De Eersteling" voorheen gevestigdbroederoorlog is bevestigd geworden te Utrecht en Amsterdam en laatstelijk! Hij heeft zich thans gevestigd te Met- te 's-Hage veroordeelde den be-jjaroem in het Pedirsche en daar vele klaagde tot twee jaren gevangenisstraf.hoofden van de Pedirsche federatiën Het vonnis overwoog o. a.dat be klaagde bij het opmaken der akte verleden voor den notaris W. K. te Amsterdam, aldaar ter griffie van de arrond.-rechtbank ingeschreven en ge publiceerd in de Staatscourant van 8 April 1891 wist, dat de daarin ge- ontvangen. Zij a streven is een einde aan dien broederoorlog te maken en de zijde te kiezen van den tegenwoordigen Radja van Pedir, Tengkoe Radja Pakih Moedoe Soleiman. Op de Westkust is het nog zeer dane opgaven in strijd waren met de onrustig, waarheidevenzoo de namen van deHet openkappen van het terrein bij personen die in het maatschappelijkKota Pasir door de passarbevoiking kapitaal der vennootschap zouden heb-; werd door het volk van Roending zeer ben deelgenomen, en dat hij van die j belemmerd akte gebruik heeft gemaakt als ware die akte in overeenstemming met de waarheid, terwijl uit het gebruik daar van nadeel kon ontstaan (en ook is ontstaan) voor personen, die verbiute nissen aangingen met de vennootschap Op den 140a der vorige maand ont stond tusschea hen een hevig vuurgevecht. De passar-bewoners kregen een gesneu velde, terwijl de vijand een verlies leed van 2 dooden en 5 gewonden. De nieuwe gouverneur is thans druk bezig de posten te bezoeken, j De uit het gouvernement Celebes i verbannen regentsfamilie is onder geleide Katwijk aan Zee, 21 Maart.van den adjudant-oaderotficiei', imtrac- Door een dertigtal schuiten werd hier i teur der pradjoents, te Batavu aange- nog veische visch aangebracht. l)e j komen, met verdere bestemming naar hoogste besomming bedroeg ƒ61.35; Bandong. Voor enkele kabei-Mond- en Klauwzeer zijn uitge- VISSCHERIJ. de laagste 13.05. jauwen werd f 1.25 k 1.40 besteed; eenige kleine tongen 15 k 25 c. per stuk. Overigens bestond de aanvoer uit de gewone soorten, die opbrachten: binnenlekschol 3.60 k 4.25, braad ƒ3.15 k 4 en schar/3 ^3.50 per mand. Scheveningen, 21 Maart. Heden ankerden de volgende Scheveningsche loggers voor den wal alhier, en werd hunne visch aan het strand verkocht voor /150 tot 215; Mariasch. A. den Duik; D. v. Duynesch. J. Rog; Gertrudesch, S. Roeleveld; Scheve ningen IV, sch. L. Spaans en Jason sch. L. Westerduin. Dezen avond ver kochten nog een paar schuiten hunne versche visch voor circa ƒ8o, dezelfde prijzen werden bedongen als dezen ochtend. Een partijtje Zuiderzee-gar- nalen w<srd voor f6 tot fi per Den verkocht. KOLONIËN- BATAVIA, 19 Febr Uit Atjeh wordt van den 90a Eebr. het volgende aan de Dele Ct. geschre ven Hadden wij in het laatst van de vo rige maand eenig succes op den vijand, op den 4on dezer leden wij weder een verlies. Op dien morgen vervoegden zich eenige Atjehers bij den post Lamdja- moe, om hunne passen te doen viséeren. De brug voor de versterking werd bewaakt door een korporaal en drie fuseliers. Bij het overreiken van den pas gaf een Atjeher den schildwacht, den Europ. fuselier Bredveld, een steek met den rentjong ia het hart, zoodat hij dood neerviel. De korporaal schoot den moordenaar dood, waarop de overige Atjehers de wacht aanvielen, nog een fuselier en den korporaal verwondden en met drie beaumontgeweren het hazenpad kozen. De korporaal, ofschoon gewond, zette de Atjehers na, en had hec geluk een der achtersten, die een der buitge maakte geweren bij zich had, neer te schieten en het geweer terug te bren gen. brokeu in de afdeeling Bangkalan van het eilaad Madoera,~dat geheel Oost-Java van slachtvee voorziet. Het oorlogsschip Van Qalen kwam den 13011 dezer te 11% uur in de haven vau TaQdjong-Priok aan. Bij gouvernemeats-besluit van 10 dezer wordt, krachtens koninklijke mach tiging, de onderatdeeliag Biuamoe en Baagkala der afdeeliag Zuiderdistricten van het gouvernement Celebes en onder- hoor igheden gesplitst in twee onderafdee- lingen, respectievelijk bestaande uit de landschappeu van dien naam, eik onder een controleur van het binnenlandsch bestuur, met Djeneponto en Alloë tot standplaatsen. De raad van justitie te Batavia heeft J. A. G. P. schuldig verklaard aan oplichting, tweemalen gepleegd, en valschheid in een onderhandsch geschrift door het namaken eener handteekening, het des bewust gebruik maken van dat valsche geschrift, tweemalen gepleegd, na reeds te voren ter zake van misdrijf tot de straf van tuchthuis veroordeeld te zijn geweest, en hem deswege ver oordeeld tot de straf van tuchthuis voor den tijd van vijf jaren en 6 geldboeten, twee van 300 en vier van ƒ50. Wat voorspeld werd is ditmaal wer kelijk eens uitgekomen. De minister Von Zedlitz gaat, maar Von Gaprivi blijft. Naar het schijnt heeft zich de kanselier met den keizer verstaan en zijn hem waarborgen toegezegd, welke ligt in het duister. De betrekking van pruisisch minister president zal Von Caprivi echter neerleggen. Wie Von Zedlitz zal opvolgen, weet men nog niet hoewel natuurlijk tal van namen worden genoemd. Verschillende geruchten, volgens welke de keizer uithoofde van ernstige be zorgdheid over zijne gezondheid te Hubertusstock vertoeft, worden beslist tegengesproken. Niets dan eene hard nekkige verkoudheid, die in het gure klimaat van Berlijn en in het paleis, waar geen tuin is, niet beter verkoos te worden, maakt een verblijf van eenige weken te midden der uitgestrekte den nenwouden van Hubertusstock wensche- lijk. Te Leipzig heeft men op Bismarck's bronzen ruiterstandbeeld 's nachts een papier geplakt met dit rijmpje: Lieve Bismarck, stijg toch af! Grijp weer den regeerdersstaf, En laat in deez' nare tijden Liever Caprivi maar rijden Wat deze dichter zegt, zal zeker door velen in Duitschlaod een oogenblik gedacht zijn n. 1. dat Von Bismarck wel eens weer tot zijn vroeger ambt zou kunnen worden teruggeroepen, Voorloopig is het duidelijk, dat daar van geen sprake kau zijn. En of! het toeval is of niet, zeker is het dat Von Bismarck ongesteld geworden en verhinderd is den districtsdag in Rat- zeburg bij te wonen. In het Huis ?an afgevaardigden, bij het behandelen v^n het ontwerp be treffende het Welfenfouds, verlangde Richter verdere mededeeiiagen omtrent het Welfenfoads en stelde eene beraad- in comité voor. De minister van Financiën antwoordde, dat een cornilé de gewenschte verdere openbaringen niet zou kunnen verschaffen. Van het Weltentonds zal het gansche kapitaal in handen der Pruisische Kroon blij ven. Schikkingen betreffende het beheer er van kunnen slechts met goedkeuring van den Landdag getroffen worden. De hertog van Cumberland geniet terstond de inkomsten uit het fonds, dat het in fidei commis zich bevindende vermogen van het Welfenhuis uitmaakt. Andere bedragen uit het allodiaal bezit van het Welfenhuis, beloopende een millioen, krijgt de hertog insgelijks terstond als' kapitaal uitbetaald. In den loop van het debat verklaarde de minister, dat de regeering op zich zelf geen bezwaar had tegen eene commissie. Zij ducht echter vertraging van de aangelegenh .id. Ten slotte verwees het Huis het ont werp naar eene commissie van 21 leden. Behalve in Parijn, wordt men ook in Luik gekweld door de daden der dyna mietmannen. De voorzitter van de jury, die onlangs een aantal anarchisten schul - dig verklaarde, ontvangt voortdurend dreigbrieven. Eene politie-patreuille vond in den nacht vaa Zaterdag op Zondag op den drempel van het huis van den politiecommissaris Mignon, een flesch met een dynamietpatroon erin Een, gelukkig uitgedoofde loat hing er uit. Waarschijnlijk is de lont spoedig nadat zij aangestoken was, vanzelf weer uitgegaan, gelukkig voor den chef van de Luiksche politie, die anders gevaar zou hebben geloopen. Nog altijd is de officieele érman ran den Sultan, waarin de benoeming van den jongen khedive van Egypte wordt vermeld, niet te Cairo aangekomen, Geen week geleden werd bericht, dat den volgenden dag een buitengewoon gezant uit Konstantiuopel met den firman naar Cairo zou gaan en wat blijkt nu? Dat de tekst van het besluit nog niet eens vastgesteld is. Over dat alles is men te Cairo na tuurlijk niet goed gestemd en begrijpt men de beteekenis van deze wonderrijke vertragingen niet. Sommigen meenen, dat de Sultan eerst Abbas pacha te Konstantinopel wil zien. Iutusschen is de jonge khedive in eene ongeveer even zonderlinge positie, als Ferdinand van Bulgarije. In eene slechte positie verkeert ook de stad Buenos Ayres. De gele koorts, die geesel van Zuid-Amerika, breidt zich er geweldig uit ea heeft o. a. twee honderd zeeschepen besmet. Van de braziliaansche havenschepen is de be manning dood of gevlucht. De wisseling van allerlei hoffelijk heden tusschen Argentioie en Noord- Amerika veroorzaakte geruchten omtrent een verbond. Doch de argentijnsche regeering heeft haren gezant te Was hington teruggeroepen, om rekenschap te geven van handelingen waartoe hij onbevoegd was. De Standard verneemt uit Sierra Leone, dat de britsche expeditie naar Timbo, de hoofdstad van het koninkrijk Samandce, eene nederlaag heeft geleden. Haar aanvoerder werd gedood en alle officieren en dertien manschappen ge wond. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aojisprakelijkl) {Dit ingezonden stuk kon in het vorig nummer wegens plaatsgebrek niet worden opgenomen Mifnheer de Redacteur I Ofschoon ik in No, 2671 van uw blad ree^s in het algemeen deed uit komen, hoe weinig waarde aan de voor stellingen en beweringen van den heer J. Krol Kz. nopens de brandvejzeke- rirsgszaak kan worden toegekend, acht ik het toch wenschelijk nog op enkele punten de aandacht te vestigen. Ik wees er reeds op, dat de heer K. in zijn overzicht betrekkelijk het agent schap Haarlem der Brandverzekering- Sociëteit „de Amstel" slechts de netto premiën, dus na aftrek van de provisie en mogelijke onkosten van het agent schap, vermeldde, en dat het bruto be drag der premiën, hetwelk door de verzekerden wordt betaald, niet onbe duidend hooger is. Ik vermeen er thans bovendien op te moeten wijzen, hoe uit de eigen op gave van den heer IC., die hiermede het groot aantal branden te Haarlem wilde aantoonen, blijkt, dat, niettegen staande „de Amstel" zoovele branden voor hare rekening kreeg, zij toch nog het door den heer K. aangeduide tijdvak ongeveer ƒ7000 winst bij haar agentschap behaalde. Het aantal branden, dat, volgens de opgave van den heer K. ten las'e van ,de Amstel" kwam, is zeker groot, en wanneer de andere verzekering-maat schappijen er naar evenredigheid even veel ten haren laste kregen, zooals de heer K. het doet voorkomen, dan zoude men in aanmerking genomen dat „de Amstel" slechts een klein gedeelte van de hier gesloten verzekeringen voor haar aandeel heeft inderdaad tot het voorkomen van een zeer groot aantal branden in Haarlem moeten besluiten, waarbij dat, hetwelk in de gemeente verslagen vermeld wordt in het niet verzinkt, zoodat de opgaven in die ver slagen alle waarde verliezen. Maar is liet aantal branden en het bedrag der schade bij andere maat schappijen inderdac d wel zeer groot Hier vooral is, zooals de heer K. zelf zegt, „ce qu'on voit et ce qu'on ne voit pas" van toepassing, en uit zijne eigene verklaring blijkt „qu'il n'a pas vu" en dat men zelfs een eigenaardig bezwaar had om hem te laten zieD. Twijfel aan zijne, door niets gestaafde voorstelling is dus alleszins gewettigd. Maar al stond het oek onomstootelijk vast des te meer echter dat alle verzekering maatschappijen op dezelfde wijze gewerkt en naar evenredigheid evenveel schade Ie vergoeden gehad hadden, dan zouden zij toch nog, even goed als „de Amstel", een niet onbe duidend bedrag aan netto winst hebben overgehouden. Uit de eigen voorstelling van den heer K. blijkt dus overtuigend dat al wat hij omtrent het groote brandgevaar dat, naar zijne beroering, te Haarlem zoude bestaan, zegt, al ware het ook geheel juist, niets ter zake doet Karl zweeg eenige oogenblikken en vroeg toen plotseling „Wie waren de ziekenzusters, die mij in mijne ziekte ver pleegd hebben „Gij hadt er twee, die beiden zeer vriendelijk en zorgzaam waren. Welke bedoelt gij, zuster Theresia of zuster Hildegarde „Waren zij jong?" vroeg Karl. „Och, mijn beste vriend, gij en ik hebben een verschillend denkbeeld van jeugd," antwoordde van Grootz. „Naar mijnoor- deel waren de zusters in den bloei van haar leven." „Wilt gij mij haar leeftijd noemen vroeg Karl ongeduldig. „Zij waren samen ongeveer 80 jaar ond of misschien een paar jaar ouder." „Nu houdt gij mij voor den gek," zeide Karl minachtend. „Zeg eens, gelooft gij aan verschijningen?" „Had Samuel geene geestverschijningen „Ik spreek niet over dingen van het verleden, maar hoor eens, hebt gij wel eens eene geestverschijning gehad?" „Neen nooit," was het antwoord. „Mijn leven was te prozaïsch, dat ik mij met de dingen van de ongeziene wereld kon bezig houden." „Jozef," zeide Karl ernstig, „ik heb er eeDe gehad." „Kom, beste vriend, het wordt tijd, dat gij wat gaat rusten, gij hebt te veel gesproken en ons onderhoud heeft u ver moeid." „Gij vergist u," hernam Karl, „Ik ben zeer wel. Luister een oogenblik naar raij en zend mij dan mijnheer de Trouville, want ik moet hem over iets raadplegen. Gij denkt zeker, dat ik wat licht in 'thoofd ben, nietwaar?" „Ja, ik denk, dat de koorts nog niet zoo geheel verdwenen is, als ik hoopte." „Mijne verschijning blijft ook geheel weg. Vroeger had ik prettige visioenen en nu in het geheel niet meer." „Visioenen weet gij wel, wat gij daar zegt „Zeer zeker. O, kon ik dat schoone, etherische wezen nog eens zien, dat mij zoo teeder bewaakte en door wier zorgen ik stellig aan de klauwen van den dood ontrukt ben. Hoor eens» Jozef, als ik gelooven kon. dat die liefelijke verschijning eene sterveling was als wij, dan zou ik de geheele wereld willen door reizen om al wat ik had aan haar voeten te leggen als een be wijs van mijne innige dankbaarheid, maar als zij slechts een voortbrengsel van mijn ziek brein is, dan zou ik dien tijd weer willen beleven, opdat zij mij dan weer zou verschijnen." Een blos overtoog van Grootz gelaat en hij bleef eenigentijd in nadenken verzonken zitten. „Karl," zeide hij eindelijk, „ik weet niet of ik wijs handel, maar ik ben besloten u alles te vertellen." HOOFDSTUK XIII. De beschermengel. „Uwe goede genius," begon van Grootz, „is geen etherisch wezen, maar een sterveling, evenals wij allen. Na het ongeluk laagt gij akelig te ijlen en gij waart zoo wild, dat wij veel moeite hadden u in bed te houden. De pleegzusters waren ten einde j-aad en ik eveneens. Toen uwe beschermeling dien staat van zaken vernam, bood zij ons haar hulp aau. Eerst wilde ik er niets van hooren, maar daar de zaak dringend was, beraadslaagde ik er over met mijnheer de Trouville, die er door het voortdurende waken en de hevige spanning, waarin hij verkeerde, slecht uitzag. Hij raadde mij aan het aanbod aan te nemen. Ik gaf toe, zij kwam; eene aanraking van haar hand kalmeerde u. Van haar naamt gij zonder tegenstand den drank aan, die gij uit de handen van anderen geweigerd zoudt hebben. Zij verkoelde uwe slapen met natte doeken eu wist door aanhoudende zorg uw hoofd tot rust te brengen. Gij waart zoo gehoorzaam als een kind en naamt evon gewillig voedsel als drank aan. Langzamerhand werd de koorts minder, de pleegzusters namen haar taak weer op zich en uwe beschermengel trok zich beseheiden terug met de heerlijke gedachte een mensch het leven gered te hebben." Van Grootz hield op en eene uitdrukking van verwondering vloog over Karl's gezicht, teen hij vroeg„Waarom heeft men mij uat niet eer verteld, Jozef? Wie was mijne goede genius? Kom, ik wil, ik moet het weten." Van Grootz scheen eenigszins in de war te zijn over deze vraag, maar daar hij vreesde zijn vriend boos te maken, als hij de verlangde inlichting niet gaf, besloot hij de waarheid te zeggen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2