F. H. SMIT, LEES DIT. Uraiidverzekeriiisr. 0-EMEN&D NIEUWS. Burgerlijke Stand Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Ad vertentiën. KRUISSTRAAT 34. dat de iDgezetenen van Haarlem jaarlijks aan verzekeriugs-premiën aan zienlijk meer betalen dan noodig is om de brandschade in de gemeente te dekken, omdat het meerdere voor een groot gedeelte uit de gemeente, gedeel telijk zelfs buiten het rijk gaat dat dus hier, even goed als elders, het oprichten eener onderlinge brand- verzekering-vereeniging in het algemeen belang der ingezetenen is; en dat de bevvariug van den heer K., als zoude men bij eene dusdanige on derlinge verzekering, die geen duur bestuur, geene provisie van agenten, geene omvangrijke administratie heelt te bekostigen en voor geen d-videnden van aandeelhouders heeft te zorgen slechts onder gunstige omstandigheden minder te betalen hebben, dan bij eene maatschappij, die voor dat alles wel heeft te zorgen niet alleen, maar zelfs het behalen van winst uitsluitend ten doel heeft, eer.e tastbare ongerijmd heid is. Daarbij mag niet uit het oog verloren worden, dat eene onderlinge verzekering, plaatselijk werkende cn in het algemeen belang beheerd wordende, orn redenen, die ik wel niet zal behoeven aan te duiden, het aantal bra?ide?i doet ver minderen. Dit wordt door de herverzekerende maatschappijen dan ook zoo goed inge zien, dat zij, zoo als ik door brieven kan aantoonen, van een belangeloos beheer de herverzekering of de bepaling der premie deswege af hankeiijk maken. Zij die vermeenen mochten dat een belangeloos beheer geen aanbeveling verdient en zoo zijn er, naar ik vernam kunnen hieruit zien, dat een zoodanig beheer integendeel, als van groot belang, op den voorgrond moet staan en tevens hoezeer eene onder linge verzekering, behalve door de be sparing aan premiën, die zij oplevert, ook nog in een ander opzicht van groot algemeen belang is. Blijkt al verder uit de eigen voor stelling van den heer K., dat de winsten der aandeelhouders in brandverzekering- maatschappijen niet zoo gering zijn en dat de dividenden niet grootendeels uit het eigen kapitaal voortkomen, zooals hij het voorstelt, dit wordt bovendien bevestigd, uit enkele opgaven, die ik dezer dagen aantrof. Ik vond namelijk vermeid dat over 1891 deArnhemsche Brandwaarborg-maatschappij van de heeren Andié de la Porte een dividend van ruim 11 pet. vau het gestorte ka pitaal en de Noord-Hollandsche Brand verzekering-maatschappij een van ƒ6o per aandeel uitkeerde. Hoeveel op de aandeelen der laatstgenoemde maat schappij gestort was, bleek niet, maar al bedroeg dit 500, hetgeen niet waar schijnlijk is, dan zoude het dividend toch nog 12 pet. bedragen. Verder vond ik vermeld dat onlangs een aan deel in de Haarlemsche Brandverzeke ring-maatschappij groot 1000, waarop 200 gestort is, voor 30 pet., dat is 150 pet. van de gestorte som, verkocht is, hetgeen genoegzaam doet zien, dat ook deze maatschappij goede dividen den uitkeert, terwijl dat van de Tiel- sche maatschappij van algemeene be kendheid is. En wanneer de heer K. het wil doen voorkomen, dat bij de oudere maat schappijen de renten van een groot reservefonds, veel tot het dividend bij dragen, dan ziet hij voorbij dat dit reservefonds uit de premiën der verze kerden is opgebouwd en de waarde der aandeelen verhoogt, zoodat de houders van deze daardoor in dubbele mate winst trekken. Ten slotte zij nog vermeld, dat dezer dagen een vierde aanbieding tot her verzekering ontvangen werd en dat de ontvangen aanbiedingen verschillende maatschappijen betreden. Waarop dus de zoo stellige verzekering van den heer K., dat de meeste maatschappijen niet genegen zijn eene herverzekering als elders gesloten is en hier beoogd wordt, te sluiten, is mceielijk verklaar baar, terwijl de volgens den heer K. gewettigde twijfel, of men door de be doelde herverzekering onder alle om standigheden volkomen gedekt is, wan neer zij gemeend ware, weinig eigen vertrouwen zoude verraden en de soliditeit der verzekering-maatschap pijen, als wier pleitbezorger de heer K. zich heeft opgeworpen. JANSSEN VAN RAAIJ. Haarlem21 Maart 1892. Met belangstelling heb ik beide in gezonden stukken van de heeren Krol en Janssen van Raaij gelezen betreffende een alhier op te richten Onderlinge Brandwaarborg-maatschappij en moet in de eerste plaats constateeren, dat het zakelijke stuk van den heer K. in geenen deele is wederlegd, door het meer personeele schrijven van den heer v. R. zakelijke wederlegging was in deze tot voorlichting van het publiek echter gewenscht geweest, vooral wan neer men zich ten doel stelt iets, dat men meent goed te zijil, tot stand te brengen. Ik gevoel echter, dat het voor den heer v. R. moeilijk was om de cijfers van den heer K. te ontleden op eene wijze die in het belang van zijne project zou zijn; het is gemakkelijk te insinu- eeren op belangen van directeuren, commissarissen en aandeelhouders, doch daarmede bewijst men niets. Het is mijn doei uit de cijfers van den heer K. aan te toonen, dat het onmogelijk zal zijn hier tegen een premie van 50 cents, onderliag te ver zekeren en neem daartoe de opgaven betreffende de sociëteit „de Amstel" daaruit blijkt dat in 15 jaar aan premie is geboekt een netto cijfer van f 46074,04; de heer v.- R. beweert hier niet ten onrechte, dat dit cijfer niet is de premie door verzekerden betaald, zeer juist bij die netto premie moet gevoegd werden de provisie aan den agent be taald. Gewoonlijk ontvangen dergelijke agentschappen 10 tot 20 pet. der jaar- lijksche premie en meen ik daarom het gemiddelde, dus 15 pet. aan en ver meerder daarmede de netto premie. Ik kom dan op een premiebedrag door verzekerden in 15 jaar betaald van bruto e. a. ƒ54.000. De premieën waren 15 jaar geleden veel hooger dan thansdank zij de voortdurende werkdadige concurrentie der Maatschappijen zijn dezelve thans zeer veel lager, ondanks grooter risico door petroleum enz. Wanneer ik een gemiddelde premie van i°/o# aanneem voor „de Arasiel", dan ben ik over tuigd, dat mijne schatting de waarheid zeer nabij komt, daar deze Maatschappij in hoofdzaak hier woon- en winkelhui zen met inhoud verzekert. Wanneer „de Amstel" nu bij 1. per duizend in 15 jaar bruto 54000. ontvangt en daarop gedurende diezelfde periode ƒ39096.30 aan schade betaalt, dan blijkt daaruit dat zij bij eene premie van .50 per mille, het desideratum van den heer v. R., slechts ƒ27.000.zou ontvangen, dus e en verlies van circa 12.000.zou he fa- ben geleden; dit alvast om aan te toonen, dat bij gewoon verloop eene premie als de heeren der geprojecteerde Maatschappij zich voorstellen tot de Utopiën behoort die premie zal niet voldoende zijn hun schadecijfer te dek ken; waarvan willen zij dan buitendien het salaris van den boekhouder, kan- toorhuur, drukwerk, patent, porti, zegels enz. betalen? En de premie voor te nemen réassu rantie eene uitgaaf die eerst dan pro ductiei kan worden, wanneer het schadecijfer voor eigen rekening het maximum dat men wil en zal kun nen dragen overschreden is. Twee factoren die medewerken om de door hem voorgespiegelde lage premie on mogelijk te maken. De heer v. R. zegt, dat de Onderlinge Maatschappij te Sneek uitstekend werkt ik zou daarbij kunnen voe gen ook die te Amsterdam van de Jong en Co., Schaap ea van Veeren, Holzman en Koopman, die te Rotterdam en op vele andere plaatsen het is de vraag maar wat men onder uitstekend verstaat. Dat deskundigen den heer v. R. hebben verzekerd, dat ook alhier een Onderlinge Maatschappij goed kan wer ken, stem ik gaarne toe, het tegendeel is ook door den heer K. niet beweerd ik protesteer echter tegen hetgeen de oprichters zich voorstellen, namelijk (tenzij de loterij hun een grooten prijs geeft d. i. de eerste jaren geen of bijna geen brandschaden) om tot een premie van 50 cent op den duur te kunnen verzekeren; ik ben overtuigd, dat de heeren ter goeder trouw zijn, maar dan dwalen zij daarom niet minder, ai is zulks ter goeder trouw. Een Haarlemsch Burger. De Patrio te ontvangt uit Auderlues het huiveringwekkend bericht, dat bij het onderzoek naar de oorzaken van de vreeselijke mijnramp eenige arbeiders verklaard hebben, dat de ont ploffing het werk is van de helsche wraak van een arbeider, die ontevreden was over de directie. Volgens een ge rucht, zou de aanlegger van dit mon sterachtig plan zelf tot een der vele slachtoffers behooren I Toen de engelsche mijn- werkers Zaterdag aan het bureau van de Butterley mijn (Derbyshire) kwamen om een nieuw contract te sluiten, werd hun gezegd, dat men voor den 28*ten dezer hun diensten niet noodig had, De hevig ontstelde arbeiders hebben dit feit dadelijk aan den bond overge bracht. Het schijnt, dat ook op andere plaatsen de hervatting van den arbeid niet op zoo'n gemakkelijke wijze plaats vindt als de mijnwerkers oorspronkelijk dachten. Aan het engelsche gezant schap te Parijs was een ongeteekende brief ontvangen, waarin ter waarschu wing bericht werd, dat men den trein, die koningin Victoria naar Hyères zou brengen, in de lucht wilde doen vliegen. Aan lord Salisbury werd hiervan on middellijk kennis gegeven, doch deze antwoordde dat hij de waarschuwing niet als ernstig, als geheel waardeloos beschouwdezoodat de koningin op den bepaalden tijd gevolg zal geven aan haar reisplan, hetgeen dan ook gedaan is, daar zij reeds Zaterdag te Cherbourg is aangekomen. In het 'departement Gard, bij La Vigan (Frankrijk) is een groote vuurbal uit de lucht gevallen in eeu kanaal. Het water werd geweldig tegen den oever opgezweept, zoodat de bedding een oogenblik bloot lag. Onlangs trad de hertog Francois de la Rochefoucauld ia den echt met een amerikaansche, miss Mitcheli. De vrienden der jonge hertogin zuilen, in plaats van een gewoon ge schenk te geven, het kasteel van den hertog in het departement Charente laten restaureeren, wat 2 millioen frs. zal kosten. Een aantal parijschefami- liën zullen den czaar eca geschenk aanbieden, bestaande in een genealo gische tabel, de afstamming van keizer Nicolaas I voorstellende. Deze tabel zal worden gewerkt op een zilveren blad, van een vierkanten meter grootte, met goud ingelegd en met edelgesteenten versierd. Het geschenk zou den czaar in April worden aangeboden. Op de inter nation a Ie teii- toousteiiing van alcoholische en allerlei door gisting verkregen dranken te Pa rijs zullen ook volledige branderijen en bierbrouwerijen opgericht worden, de bereiding van wijn zal er almede door inlichtingen aanschouwelijk worden ge maakt. Er zal voorts eene afdeeling komen, die de verschillende toepassing der electriciteit op het gistingproces zal te zien geven. Men houdt zich over tuigd, dat men in deze afdeeling be langwekkende uitwerkingen zal kunnen waarnemen. Uit vele landen is de toezegging van deelneming aan de tentoonstelling ont vangen. ;;Het onderzoek van het lijk van den moordenaar Schneider moet voor de pathologie niets belangrijks hebben opgeleverd. De toestand van het lichaam en in 't bizonder van de hersenen was normaal. Het gerechtshof te Ber lijn heeft van de bij de jongste on lusten in hechtenis genomen personen, twee en twintig, wegens verstoring der orde en verzet tegen de overheid ver oordeeld tot straffen van twee maanden tot drie jaren. Eene oude dame te Rome liet 50.000 fr. na aan de redactie van een dagblad aldaar, omdat de courant haar eiken dag een paar aangename uren had bezorgd. De redactie verdeelde het geld onder de liefdadige inrichtingen te Rome. Onder de Kalmukken. Te Astrakan in Rusland zal dezer dagen een eigenaardige zaak worden behan deld. Twee jonge Kalmuksche prinsen, broeders, hebben elk een familielid vermoord, de een hun vader, de ander huu grootvader. Zij begingen die misdaden omdat zij een huis geplunderd en bestolen hadden en vreesden dat hun vader en groot vader hen zouden verraden, 't Merkwaar digste is wel, dat de slachtoffers zelve goedvonden om vermoord te worden, opdat zij hunne kinderen niet zouden kunnen verraden. De heele historie klinkt wel wat Kalmuksch De viering van den 300*11 ge- boortedag van Comenius zal in Bohe- men natuurlijk niet kunnen geschieden zonder politieke demonstraties, De oosteniijksche minister van onderwijs is begonnen met het verbieden van het houden van schoolfeesten. Wel wordt vergund de schoollokalen te bezigen voor bijeenkomsten, maar zij mogen niet ontaarden in politieke demonstra- tiën en de schooljeugd mag niet ver plicht worden ze bij te wonen. Miss Van Tassel 1, een ame- rikaansche „parachutiste", kwam bij haar daling uit een luchtballon in een boom terecht; de parachute scheurde en miss v. T. viel op den grond dood. TELEGRAM ME N- BERLIJN, 22 Maart. {Reuter.) Volgens de National Ztg. heeft de minister van justitie een aanschrijving gericht tot de officieren van justitie, waarbij hun wordt bevolen geen vervolging wegens majes teitsschennis i* te stellen dan Da mach tiging van den minister. VARIA. Rechter. Beschuldigde Hangop, gij wordt er Yan beschuldigd uw huisbaas, toen hg u aan de achterstallige huur herinnerde, met een laarzen knecht op zijn hoofd te hebben geslagen. Kunt ge dai tegen 'spreken Beschuldigde. Ja, mijnheer de rechter, als u denkt, dat 't me wat zal helpen, kan 'k het wel tegen spreken. Wetgevends Macht. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 22 Maart Per Telegraaf. Een tweede interpellatie is van de agenda verdwenen, n.l. die betreflende de nijpende armoede in Friesland, welke de heer Tijdens introk. Al dade lijk verrees de heer Keuchenius met eene nieuwe interpellatie omtrent de door de dagbladen vermelde verlenging der Billitonconcesssie. Zij zal morgen plaats hebben. Zijn de ambtenaren bij de rijkspost spaarbank gerechtigd tot het trekken van leges en tot deelneming in het weduwenfonds. Die vraag werd behan deld n. a. van inlichtingen op een adres van belanghebbenden. De conclusie der commissie ten gunste van adressanten werd bestreden door den lieer Roëll, die daarbij opkwam tegen een teverge- dreven inmenging van het par lement in regeeringszaken en ver dedigd door den heer Kerdijk die, omdat de min. van Financiën alleen de deelgerechtigheid aan het weduwenfonds ontkende, doch overigens overhelde om de ambtenaren ais legestre». kende aan te merken, zich bepaalde tot bestrijding van eerstgemelde zienswijze. Nadat de heer Kerdijk nog een andere conclusie had voorgesteld, strekkende om het recht op leges te erkennen door toekenning eener jaar lij ksche toelage met de legessom gelijkstaande, werd met 61 tegen 15 stemmen de eenvoudige dankbetuiging aangenomen. Daarna betoogde de heer Schepel dat de landbouw behoefte heeft aan meer deskundige behartiging tot toe lichting zijner motie, om een afzonder lijke landbouwdepartement. De dienstverlenging en de vervroegde opkomst der militie weid aangenomen met 61 tegen 26 stemmen. (De nadere telegrammen kwamen te iaat in ons bezit om nog in dit nummer te worden vermeld). Stoomvaartberichten. Het stoomschip Didamvan de N. A. S. M., van New-York naar Amster dam, passeerde Maandag 21 Maart, des namiddags 12 uur 55 min., Dover. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., van Amsterdam naar New-Yorkpasseerde Maandag 21 Maart, des namiddags 1 uur, Sciliy. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam, vertrok Zaterdag 19 Maart van New-York. Het stoomschip Edamvan de N. A. S. M., van Baltimore naar Rotter dam, vertrok Zaterdag 19 Maart, vau Baltimore. Het stoomschip Schiedamvan de N. A. S. M., arriveerde 21 Maart van Baltimore te Rotterdam. Het stoomschip Prins van Oranje arriveerde 20 Maart van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Prins Willem II, arriveerde 21 Maait van Suriname te Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amaliavan Amsterdam naar Batavia, passeerde 20 Maart Delarmi. Het stoomschip Koningin Emma van Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Maart Dungeness. Het stoomschip Prinses Sophia, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 20 Maart Gibraltar. Het stoomschip Voorwaartsvan Java 1. v. Falmouth, arriveerde 21 Maart te Liverpool. Het stoomschip Antenor, van Am sterdam naar Java, vertrok 19 Maart van Liverpool. De stoomschepen Pelikaan en Fla mingo, van Rotterdam naar Batavia, arriveerden den 21 sten Maart te Port- Said. Het stoomschip Zuid-Rolland, van Rotterdam naar Java, arriveerde 20 Maart te Southampton. FAMILIESERIGH TE-\J- Geboorten 19 Maart. C. W. Hellemav. d. Velden Erdbrink z. Voorschoten. - Mevr, VermeijsBrü- nings d. Zieriksee. - S. L. Hessenfeld Eerdmans z. Amst. - 20. P. J. Waller De Koek d. Amst. - Mevr. Van der Wijckgravin Schimmelpenninck z. Den Haag. - Mevr. De Raad—De Haas z. Amst. - C. M. L. RoseVan Kleeff d. Amst. Overleden 9 Maart. Wed. J. KniphorstKuur man 67 j. Meppel. - 14. E. LobelSchalker 68 j. Den Haag. - 16. Mevr. Paternostre du Mont Lion 58 j. Amst. - 17. J. C. de Vriese 52 j. Den Haag. - Wed. H. Jonker Drijver 71 j. Den Helder. - J. E. Bolt 57 j. Groningen. - 18. G. J. Tinbergen 58 j. Den Haag. - A. J. F. van Gorkum, Leiden. - A. L. de LeAo Laguna 67 j. Amst. - S. FedderBareira 63 jaar Amst. - Wed. A. ScholWennes 84 j. Egmond aan Zee. - J. M. C. van Embden jd. 14 j. Utrecht. - Wed. E. KaanBarendregt 67 j. Utrecht. - H. Panjer 40 j. Amst. - F. W. Budde 70 j. Amst. - 19. J. c e Zwart 70 jaar Moordrecht. - P. Coninck Westenberg 66 j. Apeldoorn. - G. LaanLangereis 75 j. Benningbroek. - H. van Gelsdorp jd. 12 j. Nijmegen. - H. J. Petersen jd. Amst. - 20. S. W. Joosting. Oest- geest. - B. Verhagen -Roskam 66 jaar Zetten. - J. R. E. Uij term ark Riet velt van Oosterwijk en Spijk 83 jaar Gorinchem. Geboorten 19 Maart. C. M. Hol- terman-Mous d. - C. Hunk-Stokman z. - H. van Huizen - van den Bos d. - 20. P. C. van Leeuwen—van Deurzen d. - A. Rieu-van de Raadt d. - 21. J. Verstraalen-v. d. Ryt z. - C. Koster- van der Bijl z. - 22. M. G. van El— Hessels d. - E. H. van den Eijkhof- Dols 2 d. Overleden 19 Maart. J. Klembie- Kroes 81 j. Groot Heiligland. - H. F. Veen 24 j. Spoorwegstr. - 20. C. E. Koning 13 j. d. Lange Moleostr. - A. E. Fibbe 22 j. d. Kinderhuissingel. lÜSF* Aan Geabotineerden op dit Blad cn hunne huisgenooien worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze Beirekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichtingtegen toezending van postzegel. 1. Winkeljuffr. dadel v. dames modeartik. en garneeringen. 2. Eerste mo siste voor direct, interne te Amst. 3. Net jongmensch voor boekh., kenn. d. duit8che laai vereischt, aanv. sal. 6 p. week. 4. Klerk op proenreurskant., nette hand schr. bov. 18 j. 5. Winkelbed. in mannf. te Amst. goed bek. m. d. verk. v. cour. arti -. m. opg. v. sal. 6. Bediende in dr. zaak v. gebreide goeder., zijn opleid, in dit vak op magaz. genot. bebb. 7- Gehuwde lied. P. G. tnsscb. 3545 j. als portier en werkster in wee3b. zond. kind., sal. ƒ800.vrij won., vuur en licht, geneesk. hulp en medic. 8. Bekw. hoornist bij stedel. muziekkorps met 1 Mei. 9. Kappersbed. teg. begin April, goed salonn. posticheur. 10. Veldwachter in plaatsje in Z. Holl., jaarw. ƒ490, benev. vrij won. en 50.voor kleed, en wapen bened. 35 j. 11. Klerk It. C. op admin. kant. in N. Br. nette hand schr. aanv. sal. 250. 12. Bed. in heeren-confectiezaak v. direct, goed verkoop, en goede gat. MARKTNIEUWS. Amsterdam, 22 Maart. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtFriesche Dokkummer Jammen f3.25 k 3,6o, dito Franeker f3,20 k 3 60, dito Zaaiers 13,30^.3,40, Geld. blauwe f o,k o„Zeeuwsche Spuische Jammen 14,k 5,50, dito Flakkeesche f 4,a f 4,80, dito blauwe f o,k o,Pruisische Hamburgers f4.50 k 4,80. Petroleumbericht van P. G. C. Cal- koen, Makelaars, Amsterd., 12 Maart, De amerik Petroleum noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New York 6,40, 6,40, 6,40, 6,40, 6,30, 6,30 ct. per gallon. Philadelphia 6,35, 6.35, 6,35, 6,35, 6.25, 6,2.5 ct. per gallon Ruwe olie 59^, 59^, 5% 57-, 57". 561 c. P- v- Bevallen van eene welgescha pen DOCHTER SOPHIA ELZINGA, geliefde Echtgenoote van A. JONKER. Haarlem21 Maart 1892. De Heer en Mevrouw FËRF Laan, betuigen hun dank voor de blijken van belangstelling, onder vonden bij de geboorte van hunne Dochter. Kraamvisites worden bij voorkeur afgewacht Woensdag en Donderdag 30 en 31 Maart. Voor hoogen prijs te koop gevraagd zeer oude Schilde rijen. Wie er een heeft, schrijve onder letter S. aan het Nederl. Advertentiebureau, Rokin 2, Amsterdam, met opgave of het op hout of op doek is geschil derd. voorheenFirma Wed. C. D. FETTER ZONEN, SPIECELMAKER. VERGULDER. PLAATHANDELAAR. ENCADREUR. MF~ Oude en gevlekte Gravures worden als nieuw schoongemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3