POLITIEK OVERZICHT. verkocht ook petroleum; een vat in den winkel was lek geworden. Nu had v. Eupen steeds zijne vrouw gewaar schuwd om, mocht er onverhoopt het en of ander in den winkel voorvallen, onmiddellijk het gas uit te draaien. Aan dien last had juffrouw v. Eupen ^Dins dagavond gevolg gegeven. Daarbij was zij steeds gewoon om, waar zij hulp noodig had, dien in te roepen van hare overbuurvrouw, juffrouw Van Wijlen, de vrouw van den kruier onder den banketbakkerswinkel. Zoo ook thans. Juffrouw Van Wijlen zou spoedig de petroleum van den vloer opdwijlen, maar had daarvoor licht noodig. Ongelukkiger, noodlottiger wijze heeft juffr. v. Eupen zich daarbij van eene petroleumlamp bediend, en ,hoe de zaak zich nu verder heeft toege dragen is met zekerheid niet te zeggen. Het geheim daarvan daalt met de doode ten grave. Het veld der gissingen is natuurlijk groot. Heeft de op de vloer drijvende petroleum vlam gevat, en is daardoor het vat in brand geraakt? Zijn zoo doende de ontplofbare vloei stoffen in den winkel in brand geraakt Vanwaar die hevige knal Geen ster veling die hel rechte er van weet, zelfs niet v. Eupen, die den ganschen nacht uiet van de plek des onheils was te verwijderen, en die eindelijk te 10 uren in den ochtend zich onbewust van de groote ramp die hem trof naar zijne familie op den Kadijk liet leiden. Bij het zoeken onder de puiuhoopen naar het nog vermiste 2-jarig meisje van van Eupen en naar het nichtje van juflrouw Broekman, werd gevonden een blikken trommel met geldswaardige en familiepapieren van juffrouw Broekman de efiecten erg beschadigd. Onder het puin van het daarnaast gelegen perceel aan de Keizersgracht werd gevonden een ijzeren effecten trommel van den sigarenverkooper Wei drager, wiens gezin, er mede inwonende, alle behouden zijn gebleven. De bur gemeester, de wethouder Serrurier en enkele raadsleden bezochten ook Woens dag weder de ruïne, in welks omtrek duizenden nieuwsgierigen elkaar ver drongen. Een der correspondenten ;te Amster dam van de N. R. C. meldt nog Van de familie ontvingen wij de be vestiging, dat ook het nichtje van de oude juffrouw Broekman, mejuffrouw Brederode genaamd, hefc slachtoffer van de rarnp is geworden, en zeer waar schijnlijk onder de lijken geteld moet worden die onder de puinhoopen van perceel 33 gevonden zijn. Aangezien de lijken onkenbaar waren, en slechts de oude juflrouw aan een kleedingstuk is herkend, is het zeer waarschijnlijk dat de drie lijken, in den winkel en den kelder van perceel 33 gevonden, zijn die van juffrouw Broek man en hare Dicht en van juffrouw Van Wijle. Deze laatste toch was in den winkel werkzaam, en vlak daarboven bevonden zich de juffrouwen Broekman en Brederode. De vrouw van Van Eupen zal zeer waarschijnlijk bij haar kind in het achterhuis vertoefd hebben, of bij het ontstaan der ramp daarheen gegaan zijn, zoodat deze dan nog onder het puin bedolven liggen, met de op ruiming waarvan een aanvaDg gemaakt is. Zes dooden dus. Enkele preciosa in een kistje zij: nog gevonden. Een later bericht meldtHet lijk van het kind van Van Eupen is onder de puinhoopen |gevonden. Woensdagnamid dag werd ook het laatste slachtoffer ge vonden. Men meldt uitNieuwediep: Dinsdagmiddag is de groote schoe nersloep van het Kon. Instituut voor de marine aldaar, waarin eenige adel borsten ter reede zeilden, vóór den wind met volle kracht op de Helder- sche zeewering geloopen, waardoor het vaartuig zoo lek werd, dat het, na door de sleepboot Stad Amsterdam vlot te zijn gebracht, in de haven vol water liep en zonk, vóór men gelegenheid had het op eene droge plaats te sleepen. Een drietal marine-matrozen, die zich toen nog in de sloep bevonden, wisten gelukkig zwemmende den wal te be reiken, zoodat geen persoonlijke onge lukken zijn voorgevallen. De losse in ventaris-goederen zijn opgevischt. De gemeente-ontvanger van S.jbekarspel, D. J., is sedert 18 Maart in zijne betrekking geschorst. Een der twee jongelieden, die in de vorige week Gouda bezochten en daar, voorgevende studenten in de medicijnen te zijn, o. a. eene biljartkeu bestelden en een kostuum kochten, welk laatste zij echter, omdat zij vergaten te betalen, weder moesten uittrekken, is Dinsdagnamiddag door de politie te Rotterdam op de Leuvenhaven aange houden en Woensdag door de politie naar Leiden overgebracht ter beschik king van de politie aidaar. Beide jon gelieden, van wie éen de zoon is van een bakker te Leiden en de andere de zoon van den kastelein uit de stu- denten-societeit aldaar, hebben na hun vertrek uit Gouda Maassluis met een bezoek vereerd, en zijn van daar naar Rotterdam vertrokken, war zij in ver schillende hotels logeerden, laatstelijk in het hotel „Internationaal" aan den Terwenakker. De andere voorgewende student heeft reeds die stad veriaten. Dinsdag is de justitie uit Bosch naar Brest en ook naar Nistel- rode geweest tot het instellen van een onderzoek naar een aldaar vermoedelijk plaats gehad hebbenden kindermoord- Onder de gemeente Sprang brandde in den nacht van Zaterdag cp Zondag j.l. eene hooimijt, bevattende 10-000 kilo, en staande in de onmid dellijke nabijheid eener hofstede, tot den grond toe at. Toen men den brand ge waar werd, viel aan blusschen niet meer te denken. De oorzaak wordt aan kwaad willigheid toegeschreven. Uit B e r g e n o p Z o 0 m m e 1 d t men Naar aanleiding der alhier plaats ge had hebbende rustverstoringen is tegen 17 personen proces-verbaal opgemaakt wegens goedvernieling, tegen 6 personen wegens wederspannigheid, en tegen 12 personen wegens samenscholing, in strijd met de publicatie van den burgemeester der gemeente. Dinsdagnamiddag ontstond brand in de boerderij, staande in den Nauernaschen polder te Assendelft en bewoond door den landbouwer JBruin. Hoeve en inboedel zijn bijna geheel eene prooi der vlammen geworden menschen en vee zijn daaraan ontko men; alles is tegen brandschade ver zekerd. Te Foksham heeft een 2 j a- rig kind kokende koffie doorgeslikt en is bijna oogenblikkelijk gestorven. Door een ingezetene te Kollura wordt eene proef genomen met het verhuren van bouwland, in kleine perceelen, aan arbeiders. Tweestukken, te zamen ongeveer 8 pondcmaat groot, heeft hij daartoe bestemd en aan een vijftigtal arbeiders verhuurd. De geheele oppervlakte is verdeeld in akkers, die 18 roeden lang zijn. De huurprijs vari eert van ƒ1,25 tot ƒ1,50 per akker. Bovendien worden door den grondeige naar aan eiken huurder de benoodigde pootaardappelen kosteloos verstrekt. matig ontworpen is, leest men in smaak volle letters boven vele attributen voor teekenonderwijs „Het teekenen uit het Hoofd. Handboek voor den onderwijzer op de lagere school door P. van Looij, leeraar b h. teekenen M. O. te Haarlem. Met 110 tusschen den tekst geplaatste figuren. Het doel van dit werkje is de on derwijzers op te wekken om met den ouden sleur het copiëeren te breken en over te gaan tot het teekenen naar de natuur. De schrijver verdeelt zijn handleiding 3 afdeelingen. In de ie behandelt hij het teekenen van voorwerpen uit rechte lijnen samengesteld, in de 2e het perspectivisch teekenen van voorwerpen, ingesloten door kromme lijnen in de laatste afdeeling het gedachte teekenen, door andere schrijvers ook wel het tee* kenen uit het geheugen genoemd. Wij vinden de benoeming gedachte-teekenen beter, omdat niet alleen het geheugen, maar ook het verstand moet werkzaam zijn bij hetgeen de schrijver beoogt. Zeker tcch is het niet afdoende, als de leerlingen slechts dan iets kunnen tee kenen, als het voorbeeld of het model voor hen staat. Een bekwaam hand werksman, moet terstond kunnen geven in lijn, wat later uit eenige grondstof moet v/orden vervaardigd. Wij wenschen, dat de schrijver zijne pogingen, om het onderwijs in het tee kenen doeltreffender te maken, met goeden uitslag bekroond zie en dat de uitgever S. L van Looij le Amsterdam door een groot debiet schadeloos ge steld wordt voor de groote kosten, die hij zich voor deze oorspronkelijke uit gaaf heeft moeten getroosten. De prijs van het boek is ƒ1.25. De secretaris van den Cercle de la Librairie te Pa. ijs, de heer Just Chatrousse, was eenige dagen geleden te Amsterdam, met hec doel om, namens de leden van den Cercle, een passende ruimte te bespreken in het Paleis voor Volksvlijt, bij de internationale tentoon stelling, door de Vereeniging ter bev. v. d. bel. v. d. Boekh. te houden in JuliAug. Ongeveer zestig leden had den zich reeds aangesloten voor de collectieve inzending van den franschen boekhandel, die een der grootste bjjzalen van het Pal. v. V. geheel in beslag zal nemen. De inzenders, voor zoover die te Parijs wonen, hebben opzettelijke ver gaderingen gehouden in het gebouw van den Cercle, ten einde onderling te rade te gaan over hetgeen der Franschen boekhandel te doen staat, om op deze tentoonstelling op een waardige wijze voor den dag te komen. Het huis Mame te Tours zond nu al verscheidene kisten naar den Cercle en de heeren Cha trousse, secretaris, en Templier, presi dent, zullen, zoo is althans het voor nemen, zelf bij de rangschikking en decoratie van de fransche zaal te Am sterdam tegenwoordig zijn. Onder de rijke bindwerkers beloven die van Gruel Engelmann een voorname plaats te zullen innemen. (N. v. d. B.) per stuk, sohelv. ƒ45 k 50 per honderd, kleine schol 2,50 2,80 per mandje, schar 2 per mand en haring 4,5 o k 5.10 per mand. RECHTSZAKEN. Lettsran sa Kunst» VISSGHERIJ. Egmond aanZee, 22 Maart. Van de schrobnetvisscherij kwamen heden 2 schuiten aan, kleine besommingen ma kende. Afslagprijzen kraat ƒ3,25 per mand, schol per stuk 10 tot 30 cent, 60 kleine en groote tongen ƒ31, 4 kl. tarbotjes 1.95, kabeljauw 1,25 1,50. Enkhuizen, 22 Maart. Gisteren werd alhier aangebracht 165 tal (één tal 200 stuks) haring, prijs ƒ2.65 d 2.75 en Dinsdag diende voor de arrondisse- ments-rechtbank te Breda (civiele kamer) de zaak van dr. Bruinsma juit Steen bergen contra den hëer Rovers en 3 andere ingezetenen dier gemeente, be treffende een eisch tot het betaleo van 10.000 door den heer Rovers, ƒ2000 door twee anderen ieder en 1000 door een vierde, strekkende deze sommen tot herstel van schade, geleden in eer en goeden naam. De zaak had zich volgenderwijze toogedragen Tegen den m Juni van het vorige jaar zou in Steenbergen de herbenoe ming plaats vinden van een geneesheer voor de armenpraktijk. Bij den Raad der gemeente kwam nu een adres in, geteekend door 55 inwoners van het tot Steenbergen be- hoorende gehucht Kruisland, waarin ge zegd werd dat men twijfelde aan de kunde en de plichtsbetrachting van dr. Bruins ma (een der geraeentegeneesheeren) en dat er geruchten liepen ten nadeele van dien medicus, welke geruchten adres santen meenden dat gegrond waren. Dit adres stond daags voer de behan deling er van in De Gro?idwety eene te Roozendaal verschijnende courant. In den Raad werd dat adres ver dedigd door het raadslid Rovers, doch de heer Bruinsma werd herbenoemd. Van de 55 onderteekenaars van het adres boden 52 den heer Bruinsma hunne verontschuldigingen aanzij hadden niet goed geweten wat er eigen lek stond in dat adres. Vele meenden geteekend te hebben onder een verzoek tot aanstelling van een derden genees heer voor Kruisland. Tegen de 3 overigen diende de heer Bruinsma een klacht in, benevens tegen den heer Rovers voornoemd, die het adres had gesteld, naar hij beweert op verzoek van anderen. De rechtbank vond echter geene ter men tot strafrechterlijke vervolging, waarop de heer Bruinsma zich civiele paitij stelde en bovengenoemden eisch deed, met de bedoeling, bij toewijzing van dien eisch, het geld te geven aan de armen. Voor den eischer werd gepleit door rar. C. D. Pels Rijcken, voor de andere partij door mr. Heineken uit Amster dam. Na langdurige en herhaalde pleidooien concludeerde de heer mr. Pels Rijcken tot niet-ontvankelijkverklaring van den eisch, subsidiair tot toelating van de verwerende partij tot het leveren van bewijs voor de feiten, op grond waar van het adres in het leven was ge roepen, De heer mr. Heineken concludeerde tot toewijzing van den eisch. Behalve eenige advocaten op de ge reserveerde tribune volgden een aantal nieuwsgierigen op de publieke tribune het debat tusschen de beide scherpzin- zinnige rechtsgeleerde woordvoerders. In den loop van zijn pleidooi had de heer Pels Rijcken in het midden gebracht, dat de heer Bruinsma reeds vroeger, o. a. in 1883, was aangevallen door deskundigen, die op zekere punten zijn medische kennis betwistten. Onder het moeilijk ingehouden ge lach van de rechters en verdere aan wezigen deed mr. Heineken een dier („deskundigen" kennen als een doctor middel, (eene soort van panacee voor alle kwalen), van welken bombastischen onzin de reclamebiljetten van Sequah waardige tegenhangers zijn, zoowel wat taal als stijl betreft. Pleiter wees er verder op hoe de heer Bruinsma, als oud-voorzitter der Ver eeniging tegen de kwakzalverij, als pu blicist en polemist aan meerdere aan vallen in de pers had blootgestaan. N. B. C.) heden 50 tal haring prijs ƒ3 per tal. Nieuwediep, 22 Maart. Door 14of apotheker, die handelende in Hollo- beugers werden hier heden 5 tot 20 1 way-pillen en Haarlemmerolie, desniet Wij meenen aankomenden onderwij zers en leerlingen van Burgeravond- en Kunstnijverheidschool geen ondienst te J doen, door hunne aandacht op eenjkabelj., i5 tot 300 roggen en 10 tot 60 j tegenstaandelaterarrondissementsschool- nieuw uitgekomen werkje van eenlschelv,. door 30 korders 3 tot 10 mandjes opziener werd en van wiens hand hij onzer verdienstelijke teekenaars te ves-kl. schol en 1 tot 3 manden schar, en j (pleiter), gedachtig zeker aan Buffon's I wijs en eeredienst wordt geooemd de tigen. 'door trekkers 180 tal haring aangevoerd;woord le style dest tout Phommet eene onder-secretaris van staat bij dat mi- Op den omslag, die artistiek en doel-kabelj. gold 90 c. k 1, rog 70 k 75 c.1 aanbeveling voorlas van zeker genees-1 nisterie Weyranci. Ook spreekt men Uit Berlijn wordt over de benoeming van een nieuwen ministerpresident van Pruisen, misschien ook over een nieuwen kanselier het navolgende medegedeeld,. De vroegere staatsminister graaf Botho Eulenburg, indertij d opperpresident van de provincie Hessen-Nassau, zal ons uit onzen oogenblikkelijken ministernood redden; het is alleen nog twijfelachtig,, of hij alleen Pruisisch minister-president zal zijn, dan wel tevens benoemd wordt tot rijkskanselier. De keizer zou beide betrekkingen ongaarne gescheiden zien, en Caprivi wil liefst zich geheel terug trekken. Slechts om redenen van alge- meene buitenlandsche staatkunde wordt de aftreding van Caprivi als rijkskanselier- niet wenschelijk geacht, daar het buiten land daarin gebrek aan duurzaamheid zou kunnen zien. Daar Caprivi Woensdag weer naar Hu- bertusstock bij den Keizer ontboden is, zoo wordt de oplossing der crisis weldra verwacht. Graaf Botho Eulenburg was onder Bismarck in de jaren 18781881 Prui sisch minister van binnenlandsche zaken als zoodanig heeft hij de eerste socialistendwangwet samengesteld. Later kwam hij met Bismarck overhoop te liggen wegens groote politieke en per soonlijke oneenigheden. Eulenburg was ten aanzien van zekere wetten rakende het bestuur van eene andere meening dan Bismarck, en deze liet den niet onder- danigen minister op eene nog niet voor- gekemene wijze vallen. Terwijl in eene zitting van het Heerenhuis de minister Eulenburg een wetsartikel} verdedigde, stond plotseling de hem geheel onder geschikte geheimraad dr. Rommel op (die bij het ministerie van koopi.andei geplaatst was) en las een brief van Bismarck voor, waarin hij graaf Eulen burg scherp desavoueerde en verklaarde, dat de aanneming van het door Eulenburg verdedigde artikel de geheele wet on- mogelijk zou maken. Natuurlijk wekte dit buitengewone; verbazing, en Eulen burg vroeg onmiddellijk zijn ontslag. Jarenlang ontstond er tusschen hem en Bismarck eene sterke antipathie. De oude Keizer zocht voor het uiterlijke de vijandschap te verglimpen door Eulenburg tot opperpresident; te benoe men, eene benoeming waarin Bismarck ten slotte toestemde. Heden ten dage worden buitengewoon vreemde parle mentaire verrassingen, naar dat geval in het Heerenhuis, nog spottenderwijs Rommelein genoemd. Eulenburg behoort tot de streng con servatieven. Hij besit echter groote be kwaamheden, heeft persoonlijk vele be minnelijke eigenschappen en is een zeer ervaren parlementair man. In deze op zichten laat hij graaf Caprivi en graal Zediitz verre achter zich. Zijne benoe ming zou voor de binnenlandsche poli tiek ongeveer dit beduidenDasselbe Garve wie bisher, nier eine feinere Nummer mehr. Eulenburg is 62 jaar oud, nog heel levendig van geest en een goed redenaar. Door de uitgebreide familiebetrekkingen heeft hij veel aanhang onder de con servatieve aristocraten. Als aanstaande minis'er van onder waar gij uwe eerste kinderjaren hebt doorgebracht. Het is Enge land, de koningin der zee." Karl hield op als overweldigd door het vuur zijner rede en Ruby staarde hem vel verbazing aan, niet wetende, waarheen dit moest leiden. Karl vervolgde: „Ja, Ruby, daar zou ik gaarne het overige deel mijns levens willen doorbrengen, maar voor ik een besluit neem, moet ik een antwoord hebben op eene vraag, die mij zeer na aan het harte ligt. Gisteren, toen ik aan onze ontmoeting dacht, had ik mijne geheele ziel voor u kunnen uit storten, had u kunnen vertellen, hoe innig ik u lief heb, maar nu kan ik niets anders zeggen dan, Ruby wilt gij voortaan altijd mijn beschermengel zijn wilt gij dat uw leven lang Als gij mij lief hebt, ontneem mij dan mijne angst en zeg mij, dat gij mijne vrouw wilt worden en in Engeland met mij wilt wonen. Kunt gij mij niet beminnen? aarzel dan niet het te zeggen; ik zal u dan nooit meer lastig vallen, maar ga dan de wereld rondreizen, niet om het geluk te zoeken, dat mij voor altijd ontzegd is, maar om zoo de ellendige jaren door te komen, die mij nog resten." Ruby werd beurtelings rood en bleek, terwijl Karl sprak, haar boezem hijgde en haar oogen werden vochtig. Zij beefde zoo, dat zij gevallen zou zijn als Karl zijn arm niet om haar tengere leest had geslagen. Eindelijk kon zij spreken. „Denk niet, dat ik onvrouwelijk ben, Karl," antwoordde zij openhartig, „als ik er mij over ver wonder, waarom gij mij deze kwellende vragen doet. Weet gij niet, dat ik u liefheb, dat ik even verlangend naar deze ont moeting heb uitgezien als gij, en u gaarne zal volgen waarheen gij ook gaat?" Ruby hield op, en terwijl zij meer dan ooit bloosde, legde zij haar hoofd tegen zijn schouder. Zij spraken nog lang en ernstig te zamen. Het was verwonderlijk, hoeveel zij elkander hadden te vertel len. De schemering viel, toen zij nog zamen praatten. Eensklaps verscheen Jozef van Grootz, die zich met een zakdoek het zweet van het voorhoofd wischte, aan den ingang van het prieel. De waardige man deed alsof hij hen niet verrast had, ofschoon hij zeer verwonderd was over Karl's terugkomst, sprak hij geen enkel woord, maar stak zijne beide handen als een welkomst groet naar hem uit. In een oogenblik zag hij wat er gebeurd was, en toen Karl en Ruby beiden een zijner handen grepen, deed deze stomme begroeting hem meer genoegen, dan de best ge kozen woorden. Zijn gelaat straalde van blijdschap en twee groote tranen biggelden langs zijne wangen, toen hij uitriep„Ik heb in mijn leven vele gelukkige uren gekend, maar dit oogenblik overtreft alle. Langen tijd droomde ik dit, maar dorst het nau welijks hopen. En nu, mijne kinderen, ontvangt mijn zegen met uwe verloving. Meer kan ik niet zeggen, want mijn hart is te vol, maar laat ons nu naar huis gaan, dan kunnen wij een glaasje ouden Stemberger op uw geluk ledigen." Van Grootz hief Ruby met zijn sterken arm van den grond op en drukte een kus op haar lippen, toen reikte hij Karl de hand en perste zijne vingers zoo hevig, dat hij hem pijn deed. Het gelukkige drietal verliet nu het prieel en begaf zich naar het huis, terwijl ieder zichzelf als de gelukkigste mensch ter wereld beschouwde* De lucht was bezwangerd met den geur van verschillende bloemen en duizenden insekten gonsden als om de jonge lieden met hunne verloving geluk te wenschen. De zon ging als een vuurroode bal onder en de nacht daalde neer, alsof zij ook de verrukking der geliefden met een sluier wilde bedekken. Ongeveer zes maanden na Karl's terugkomst in Antwerpen; zaten de barones von Klipspohr en haar oom in een der kamers van het paleis Savelli aan eene tafel, waarop de uitgezochtste vruchten stonden. Zij hadden over gebeurtenissen van het ver leden gesproken tot de oom onder het langzaam uitdrinken van een glas wijn opmerkte „Apropos, ik heb daar zooeven een brief uit Engeland gekre gen, waarin ook melding werd gemaakt van een uwer vrienden." „En van wien dan?" vroeg de barones. „Van Karl Landsberg." „En wat schrijft men dan van hem?" „Dat hij getrouwd is en een landgoed in Engeland heeft gekocht." De man was zoozeer in het genot van zijn glas wijn verdiept, dat hij de plotselinge bleekheid, die het gelaat van zijne nicht overtoog, niet opmerkte. Wordt vervolg

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2