BINNENLAND. Generaal Booth in Nederland POLITIEK OVERZICHT. Collaert en Wessei Ylstra, die de vo rige week wegens verschillende dief stallen terechtstonden, de eerste tot i jaar en 6 maanden, de tweede tot i jaar en de derde tot 9 maanden gevange nisstraf» De afdeeiing Beverwijk van de ver- eenigiag „Het Witte Kruis* besloot in hare vergadering van Woensdagavond, het op te richten badhuis te verdeelen in 8 kamers, waarvan 6 voor regern baden en 2 voor kuipbaden. Voorts zou men 3 maal per week gelegenheid geven tot baden voor mannen en 3 maal per week voor vrouwen. Graan- en zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 24 Maart 1892. "Witte tarwe 6.jL/8.85,ro ƒ6.75, f 7»35» haver 6.4° ƒ7-80 chevalier gerst 5-45 5-85» winter- gerst ƒ4.90, ƒ5,20, zomergerst o.- ƒ5.duivenboonen ƒ6.90, 7.15 paardenboonen ƒ6.35 6,75, bruine- boonen/9,— ƒ10.50, groene erwten ƒ7,4 ƒ9.f kanariezaad ƒ6. 6.80. Bij kon. besluit van den 22a dezer zijn benoemda. tot lid en voorzitter der commissie, door welke dit jaar de eind-examens bij de Ko ninklijke Militaire Academie zullen worden afgenomende generaal-majoor H. F. Alings, inspecteur van het militair onderwijsb. tot leden dier commissie de kolonel G. F. W. Borel, gouverneur der Koninklijke Militaire Academie de luitenant-kolonel der artillerie C. L. W. Moorrees, eerste-officier bij die in richting; dr. W. Kapteijn, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrechtde majoor C. P. J. van Vliet, van het wapen der infanterie van het Neder- landsch-Indische leger, thans met verlof te 's Hage de majoor M. H. J. Plan- tenga, van het 6e regiment infanterie de majoor W. E. A. Wuppermann, van het ie regiment huzarende kapitein J, J. Berkhout, van het 20 regiment ves ting-artillerie de kapitein H. J. Van den Broek, van het korps genietroepen de kapiteins P. A. Van Buuren, N. C. Grotendorst, C. J. Snijders, J. Bueno de Mesquita, de ritmeester H. A. H. Smeding en de leetor R. van Eek, allen hoofden van onderwijs bij de Konink lijke Militaire Academiedr. L. Aron stein en de tot het wapen der infanterie van het Nederlandsch-Indische leger behoorende eerste-luitenant G. Nijpels, beiden leeraren bij meergenoemde Aca demie; c. tot secretaris dier commissie, de eerste-luitenant J. C. Mijnssen, van het reg. grenadiers en jagers. Donderdag middagbracht H. M. de Koningin-regentes met gevolg een bezoek aan Soestdijk, om eenige veranderingen in oogenschouw te nemen. De reis was genomen over Utrecht, en particuliere rijtuigen brachten H. M. naar Soeitdijk en verder naar het station Baarn, van waar de reis naar de resi dentie te 5.10 over Amsterdam weder werd aanvaard. De burgemeester van Baarn, jhr. De Beaufort, was aan het station om H. M. te complimenteeren. De koninklijke wachtkamer is dezer dagen op last der Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij geheel gerestau reerd; de ingang was met plantengroen versierd, en eene groote menigte was aan het station om H. M. hulde te brengen. De ge v/one audiëntie van den minister van justitie, op Dinsdag 29 Maart, zal niet plaats hebben. Het bericht, dat de heer De Stuers voornemens zou zijn zijn ontslag te nemen als referendaris yan Kunsten en Wetenschappen, is, naar wij kunnen verzekeren, ongegrond. {Vad.) De gemeenteraad van Har dingsveld heeft op voorstel van B. en W. den onderwijzer P. Verhagen met ingang van 1 April ontslagen. Het be sluit daartoe is genomen, wijl eenige ingezetenen klaagden over het onder wijs, door hem aan hunne kinderen gegeven, en omdat Verhagen door zijn optreden tegen het openbaar gezag en door zijne handelingen zijn prestige als onderwijzer tegenover zijne leerlingen geheel had verloren. Aan het ontslag is voorafgegaan een onderzoek ten overstaan van burge meester en wethouders en den president der commissie van toezicht op het lager onderwijs, welk onderzoek geleid werd door den districtsschoolopziener. Hierbij werden eenige leerlingen der school ge hoord, naar aanleiding van klachten over sociaal-democratische tendenzen die de bedoelde onderwijzer aan zijn onderwijs zou verbonden hebben. Voorts was door Verhagen een adres aan den Raad gericht, waarin hij dezen verzocht te verbieden, dat de hoofden van scho len de onderwijzers bij zich in den kost nemen, en dat verscheidene, groo- tendeels onware mededeelingen bevatte aangaande het intieme leven en den omgang der hoofden met hunne onder wijzers, welk adres groote verontwaar diging had gewekt. De ontslagene was lid van de sociaal democratische - onderwijzersvereniging en voorzitter der afdeeiing Hardingsveld van den „Bond van Nederlandsche on derwijzers. De engelsche consul te Arasterdam waarschuwt in de eugelsche bladen tegen de praktijken eener am sterdamsche oplichtersbende, welke aan handelaars in Engeland groote verliezen berokkent tzij doet belangrijke bestel lingen zonder het bestelde ooit te be talen. De consul ontvangt letterlijk wekelijks klachten der slachtoffershij inlormeerde de araeterdamsche politie hieromtrentmaar dit baatte niet, aan gezien de nederlandsche wetgeving geen middel tegen dergelijke praktijken aan de hand geeft. Daarom roept het con sulaat de hulp der pers in. Een b ij eenkomst van de vereeniging „Groen van Priasterer" te Amsterdam, waarin jhr. mr. Witsius H. de Savornin Lohman als spreker zou optreden, is Woensdagavond door eene bende levenmakers waaronder socialis ten dermate in de war gestuurd, dat het den spreker onmogelijk was zijne rede te houden. Als voorwendsel van hun schandelijk optreden diende het feit, dat er geen debat zou plaats hebben. Omstreeks ten 9 ure kwam Donder dagmorgen de Adelaide met „generaal" Booth aan boord aan de aanlegplaats der Harwichboot te Rotterdam, alwaar hij werd opgewacht door verschillende afdeelingen van het Leger des Heils en een talrijke menigte belangstellenden en nieuwsgierigen. De afdeeiing Schie dam had in haar midden een vaandel van rood fluweel waarop met gouden letters stond„God zegene onzen Generaal". De heer Booth was in de uniform van het leger gekleed, met een hoogen hoed op; bij het verlaten van de stoomboot werd hem een bouquet van witte rozen aangeboden, terwijl door een koor van kinderen een welkomst groet werd aangeheven. Na een woord van dank begaf de heer Booth onder de toejuichingen van de aanwezigen zich met zijn gevolg, waaronder de hee- ren Oliphant, Pollard en Nicol, in de voor hen gereedstaande rijtuigen, en begaf men zich naar de woning van den heer P. R. Mees. Te ruim 11 uur verliet de generaal" deze woning, en liet hij zich naar het Centraalstation rijden, om met den trein van 11.35 *n een gereserveerde coupé ie klasse naar Amsterdam te vertrekken. Een groote menigte wuifde hem bij zijn vertrek toe. Te 1 uur 20 minuten stoomde de trein, die „generaal" Booth overbracht, het Centraalstation te Amsterdam bin nen. In de wachtkamer ic klasse had een korte begroeting plaats, waarna men in de rijtuigen plaats nam. De menigte vour het station was zoo ont zettend groot, dat de politieagenten eenvoudig op zijde werden geschoven. Evenals te Rotterdam liep ook hier alles in groote ordelijkheid af. Over den ge heelen weg tot naar het Paleis van Volksvlijt stonden nieuwsgierigen ge schaard. De eerbiedige begroetingen, die den „generaal" ten deel vielen, werden door hem staande in het rij tuig en blootshoofd beantwoord. Aan het met vlaggen versierde paleis aan gekomen werd hij in de vestibule ontvan gen door een welkomstzang van 120 kin deren aangeheven. De versierde zaal was stampvol, naar schatting ongeveer 4000 aanwezigen, maar de orde werd geen oogenblik gestoord. Alvorens de heer Booth zijn intrede in de zaal hield, werd er gezongen en het orgel bespeeld. Te 3 uur precies verscheen de heer Booth onder hoera's en fanfares der muziek op het orkest en nam de voor hem bestemde plaats in. De heer Oli phant nam nu de verdere leiding van de eerste feestelijke bijeenkomst op zich sie1^* en pp zijn last werd nu een welkomst- ^z0° a lied gezongen op de wijze van „o schitterende kleuren van Nederland's vlag". Gebeden door een paar voorbidders en gezang, soli door mevr. Oliphant- Schoch en koorgezang wisselden hierna geruimen tijd elkander af. De heer Oliphant deelde hierop in een adres den generaal mede, wat het Leger alhier gedurende diens reizen in de verschillende werelddeelen had ver richt, waarna de generaal een toespraak hield, waarin hij dankte voor de feeste lijke en hartelijke ontvangst. De heer Booth gaf vervolgens een kort overzicht van het heilswerk des legers in de 27 jaren van zijn bestaan en deed hy als het eenige beginsel van het leger de liefde kennen. Daarom had dit leger ook zooveel succes, zooveel navolgers. Deze rede werd gedurig door de ge wone kreten van „amen" en „halleluja" onderbroken, waarna deze bijeenkomst te 4 uur eindigde met gebed en gezang. In de groote zaal van het gebouw der Maatschappij voor den werkenden stand waren des avonds een zeer groot aantal belangstellenden bijeengekomen ten einde „generaal" Booth te hooren spreken over het maatschappelijk werk van het Leger des Heils. Alle richtin gen op politiek gebied en alle gezindten waren ,©ok thans vertegenwoordigd j alleen en uit den aard der zaak niet alle klassen. Den avond waren er uit sluitend menschen die „iets te verliezen of te missen hadden". Om hen ook juist was het den heer Booth (en hij windt er geen doekjes om) te doen. Met gebed en gezang werd de bij eenkomst geopend, waarna de „gene raal", wederom ter zijde gestaan door zijn tolk, een boeiende rede hield, waarin hij het doel van zijn reddingswerk en de velerlei zonden der menschen besprak. Mevrouw Oliphant drong na de woorden van den generaal nog op vrij Te Amsterdam is door een rijtuig, waarvan het paard was op hol gegaan, een dienstbode omvergeworpen en over den hals gereden. Zij was on middellijk dood. Door de politie te Amster- dam is een 19-jarige jongeling aange houden, die, ten nadeele van zijnen vader een spaarbankboekje, waarop eene som van f 200 was ingeschreven, ontvreemd had. De sc h o e n e r s 1 o e p vanhet Koninklijk Iustituut voor de marine te Nieuwediep, Dinsdag aldaar in de haven gezonken, is Woensdag gelicht en op droog gezet, om opnieuw zinken te j voorkomen. Het vaartuig heeft veel ge leden. De veroordeeling van ka pitein Bakker, van de Opdam moet ter beurze te Rotterdam groot opzien heb ben gebaard bij allen, die tot de scheep vaart in eenige betrekking staan. Voor de tucht aan boord acht men de be slissing zeer bedenkelijk. Er doen zich te Nijmegen eenige gevallen van pokken voor. Woensdag werd bij bekkenslag bekend gemaakt, dat door Burg. en Weth. gelegenheid werd gegeven zich gratis te laten vaccineeren. De ziekte is ver moedelijk uit het naburige Groesbeek overgebracht. Ook in andere omliggende plaatsen zija eenige gevallen voorge komen. Uit Best wordt nader om' trent den daar gepieegden kindermoord bericht, dat het Woensdag aan de politie is mogen gelukken het lijkje van het gewurgde kind op te sporen. Met het oog daarop heeft de justitie opnieuw een plaatselijk onderzoek inge steld. De daderes heeft reeds bekend, zij hare straf niet ontgaan zal. Ook te Nistelrode is het lijkje ge vonden. De beide daderessen zijn in hechtenis genomen en naar 's Bosch gebracht. (P.~ JV. C.) Woensdag avond te 8^ uur is nabij het station te Zwolle een loco motief met een paar ledige wagens op een naar Utrecht bestemden gereed- staanden goederentrein geloopen, waar door schade aan wagens werd teweeg gebracht en de personentrein naar Deventer en Zutfen 20 minuten vertraging ondervond. De gezamenlijke arbeiders- commissie te Nieuwe Pekela heeft de daghuren voor turfgraven bepaald als volgtdikke turf f n, kleine turf f 1©, dijken per dagwerk dikke f 1.50, dijken per dagwerk kleine f 1.25, vuren per dagwerk dikke f 1.50, vuren per dag werk kleine f 1.25, omzetten dikke turf f 1, omzetten kleine turf fo.80, losma ken per laag 7V2 cent. Te Groningen kocht een heilsoldaat op een verkooping een aantal voorwerpen van weinig waarde voor i5 cent. Bij die zaken was ook een riem, zooals men vroeger om het middel droeg, om er op reis het geld in te bewaren. De heilsoldaat gaf hem aan een man met een lammen arm, om 1 te kunnen dragen. Deze verkocht hem voor 5 cent aan E., die bij onderzoek een gouden Willem in den riem vond. Tableau van heilsoldaat, den man met den lammen arm en den geluk kigen vinder. Maatschappij, de heer A. Herkenrath, heeft geen genoegen genomen met het aandeel, groot ƒ24.000, dat hem door de direatie was toegekend uit het bedrag, dat bij ,de overdracht aan den Staat bedongen is tot vergoeding van de amb tenaren, voor zoover zij niet ©vergingen in het nieuwe bedrijf. Voor de verdee ling van dat bedrag waren de recht hebbenden gesplitst in drie categoriën de leden der directie omvangen een som, gelijkstaande met tienmaal de door hen in 't laatste jaar genoten jaarwedde, de hoofdambtenaren het achtvoud van hun traktement, de overige amb tenaren het zesvoud van hun traktement of minder, naar gelang van hun trakte ment en van hun ouderdom of diensttijd. De eischer nu beweert, dat hij behoort tot de categorie der hoofdam Dtenaren en dat heus diensvolgens toekomt het achtvoud van zijn salaris ad ƒ4000 als chaf van het tariefwezen, aldeeling goe derenvervoer, en van de zuivere bate ad ƒ2100, van 't geen hij genoot als directieraad, zijnde te zamen een bedrag van 48.800 Uitspraak over zes weken. Door bizondere omstandigheden de behandeling der zaak tegen den gewezen hoofdagent van politie A. v. L.. welke Zaterdag voor de arrond.- rechtbank te 's-Bosch zou plaats hebben andermaal uitgesteld. VISSCMERIJ. IJ m u i d e n, 22/24 Maart. Van de kordviescherij kwamen binnen 5 loggers en smakken met besomming van ƒ60 tot f 180. Van de beugvisscherij kwamen binnen de sloepen PR 46 met 250 lev. en doode kabelj. 200 schelv. 50 lengen 10 bennen vleet zo puntjes rog. P R 6 inet 150 lev. en doode kabelj. 17 heilbotten 900 schelv. 40 lengen 5 bennen vleet 20 puntjes rog. MD 8 met 125 lev. 180 doode kabelj. 1000 schelv. 50 lengen 10 bennen vleet 10 puntjes rog. MD 17 met 170 lev. en doode kabelj. 200 schelv. 20 lengen 10 bennen rog. MD 7 200 lev. en doode kabelj. 100 schelv. 1 partij leng. M D 15 met 200 lev. en doode kabelj. 200 schelv. 50 lengen. M A 80 met 100 lev. en doode kabelj. 200 schelv. 1 partij leng 10 puntjes rog. MA 28 met 100 lev. en doode kabelj. 30 heil botten 100 schelv. 1 partij leng. V L 115 met 100 lev. en doode kabelj. 200 schelv. 30 puntjes rog. V L 144 met 250 lev. en doode kabelj, 200 schelv. 50 puntjes rog. Prijzen Gesorteerde tongen per stuk van 0,70 tot 0,95, schol per 50 kilo 2,tot 9,lev. kabelj. per stuk van f t,tot ƒ1,30, doode kabelj. per stuk van 0,50 tot 0.90, lev. leng per stuk van 1,60 tot 1,90, heilbot per stuk van ƒ6,tot ƒ25,50, sclielvisch [(sloe pen) p. groot honderd f 28,-— tot /37»5°» r°S Per Pintje van ƒ4,15 tot ƒ5,25, vleet per ben van 8,tot 9,5.0. RECHTSZAKEN. Behalve tot de reeds vermelde pro cessen, heeft de liquidatie van de Ned. gevigheid aan, want de stand van de j Rijnspoorweg-Maatschappij nog tot een kas was laag en er tvarea tot 170 dak-rechtsgeding aanleiding gegeven, waarin loozen te herbergen en te voeden. j Woensdag werd gepleit voorde rechtbank I te Utrecht, Een der ambtenaren van de De duitsche Reiclisanzeiger maakt een besluit des keizers bekend, waarbij Caprivi ontheven wordt van zijne be trekking als prüisisch minister president, met behoud van zijn lidmaatschap van het staats-ministerie en van het ambt van minister van buitenlaudsche zaken. Het oificieele blad maakt verder een besluit bekend, waarbij v. Zediitz ont slagen wordt als minister van onderwijs en eeredienst en hem de titel en de rang van minister van staat wordt toe gekend. De staatssecretaris Bosse is, ter ver vanging van von Zediitz, benoemd tot minister van onderwijs en eeredienst. Landsberg was bovenmate verwonderd door hare verschijning, want zijne vrouw had tot gewoonte genomen hem nooit in zijn werk te storen. Zij had zulk een overdreven denkbeeld van de waarde van zijne wetenschappelijke onderzoekingen, dat zij de meest mogelijke voorzorgen nam om hem niet te hinderen, zij verbood de bedienden in de kamers naast de studeerkamer te komen en wilde zelfs niet, dat men hem voor de maaltijden zou roepen, zoodat onze vriend nu en dan, als hij zeer verdiept was in zijn werk, bijna aan den hongerdood ten prooi was. Karl was nu natuurlijk zeer verwonderd, dat Ruby van deze regel afweek. „Wel, Ruby," riep hij uit, terwijl een glimlach zijn gelaat ver helderde, „dit is inderdaad een onverwacht genoegen voor mij, want gewoonlijk vermijdt gij mijn studeerkamer, als gij vreest, dat er zich geesten in bevinden." „Ik weet hoe uwe gedachtengang wordt afgebroken als gij gestoord wordt," antwoordde Ruby; „maar die nare man is hier en wil u over eene zeer belangrijke zaak spreken." „Welke nare man?" vroeg Karl, „is het John, de koetsier, die geneesmiddelen voor het bruine paard wil hebben? Wat is die man toch vervelend zeg hem, dat ik het dier niet met medicijnen wil verzadigen en dat het beest niets anders dan rust noodig heeft." „John is het niet, maar...." „Dan is het zeker Mc Candlish, de tuinier. Het insektenpoe- der, dat ik hem gegeven heb, is natuurlijk vergift, maar ver liest zijne kracht als het veel aan de lucht wordt blootgesteld. Hij moet zorgen, dat zijne kinderen er niet aan komen, die heb ben wel wat anders te eten. Zeg hem, dat ik niet bij hem kan komen." „Wilt gij nu naar mij luisteren en mij niet telkens zoo in de rede vallen. De man, die u wil spreken, is Mat Shapland en gij weet wat hij is. Hij zegt, dat hij mij de boodschap niet kan geven, maar u dadelijk moet spreken." „Mij dadelijk spreken nu, dat kan hij natuurlijk, lieve, hij is de knapste smokkelaar uit deze streek. Ik weet niet, wat wij zonder hem zouden uitrichten." „Ik wou, dat gij met zulke menschen niets te maken hadt," merkte Ruby op. „Waarom koopt gij uwe dingen niet op de daarvoor bestemde plaatsen?" „En waarom koopt gij uw kant en thee niet in de winkels vroeg Karl glimlachende. „Omdat het daar zoo duur en slecht is." „Gij hebt gelijk," antwoordde haar echtgenoot, „en om dezelfde reden koop ik, en bijna al de grondbezitters in Kent, mijn wijn en brandewijn van de smokkelaars." „Zal ik den man maar naar boven zenden?" vroeg Ruby. „Ik zal wel bij hem komen, lieve," zeide Karl, terwijl hij op stond en zich naar de dienstbodenkaraer begaf, waarheen Mat Shapland gewoonlijk zijne schreden richtte. De stoutmoedige man had volstrekt niet het uiterlijk van een zeeroover. Hij was klein, zijn gelaat was door de pokken ge schonden en een rossige baard emgaf zijn kin. Zijne kleeding geleek niets op die van een zeeman; men zou hem eer voor een boer dan voor een smokkelaar gehouden hebben. Toen de heer des huizes verscheen maakte hij eene linksche buiging. „Wel, Shapland," zeide Karl, „ik hoor, dat gij mij wilt spreken? wat hebt gij op uw hart?" „Niet hier," antwoordde de man, die voor iemand uit dien stand goed en beschaafd sprak. „Laat ons liever wat in den tuin gaan wandelen. Ik houd niet van muren, zij hebben evenveel ooren hier als op zee." „Op zee?" vroeg Karl? „Ik dacht, dat het daar overal vei lig was „Ja, dat is zoo, als men op den bodera van de zee ligt, dat geef ik gaarne toe, maar als men met een tamelijk groot aantal menschen op een logger is, dan is het moeilijk om iets geheim te houden." „Gij hebt ondervinding van de zaak, denk ik," antwoordde Karl glimlachende, terwijl hij zijn bezoeker voorging naar den tuin. Toen zij in het midden van een gioot grasveld waren ge komen zeide hij „Nu denk ik, dat gij zonder vrees voor luistervinken uw ge moed kunt ontlasten." „Hij is hier," antwoordde de man geheimzinnig, terwijl hij met zijn wijsvinger in de richting van de zee wees. „Hij kwam van morgen over en had een zeer akelige reis, want hij had veel last van zeeziekte om niet eens melding te maken van het schie ten van een kruiser; daar hij liever nog niet naar uw huis wilde komen, wacht hij u in Carstone Cave." Wordt vervolgdi)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2