GEMENGD NIEUWS. Commissariaat van Politie te Haarlem. KENNISGEVING. StoomvaartbarUhtsn. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentien. TE HAARLEM. Dr. Bosse keett eerst de portefeuille van eeredienst geweigerd, en pas toe gegeven" aan herhaalden aandrang. Hij is ongeveer 60 jaren oud, was 15 jaar geleden gedurende korten tijd onder Falck „vortragender Rath" bij het ministerie van eeredienst, doch had niets te doen met den „Culturkampf", zoodat hij ook tegenover het centrum iemand is zonder „een politiek ver leden". Tien jaren geleden kwam hij bij het rijksdepartement van binnen- landsche zaken, en werd daar de rech terhand van zijnen chef en vriend Bötticher. Men beweerde vroeger, her haaldelijk zelfs; dat vele belangrijke en de aandacht trekkende wetsontwerpen over binnenlandsche aangelegenheden en op het stuk der arbeidswetgeving geheel afkomstig waren van Bosse. die in ieder geval een der merkwaardigste verschijningen in de pruisïsche beamb tenwereld is. Verledec. jaar is hij staats secretaris bij het rijksdepartement van justitie geworden, en president van de commissie voor het ontwerpen van een nieuw rijksstratwetboek. Bosse geniet thans nog bij alie partijen eene zekere welwillendheid, om. at men hem be schouwt als het type van den concilian- ten, plichtgetrouwen en ijverigen staats dienaar. Herhaalde malen heeft hij bij alle partijen instemming gevonden we gens zijne scherpe openlijke hekeling van het „Streberthum" en de luibakkerij van een zeker deel der tegenwoordige studeerende duitsche jongelingschap. De duitsche keizer hoopt binnen weinige dagen van zijne ongesteldheid genezen te zijn. Hij heeft aan von Zedlitz zijn ontslag verleend in een zeer ver eerenden brief, waarin hij von Zedlitz verzoekt, ©m zich toch vooral beschik baar te stellen voor den staatsdienst. De Kamer heeft met groote meer derheid eene naar aanleiding van de beraadslagingen over de spoorwegen voorgestelde en door :de regeeriog goed gekeurde motie van orde aangenomen. Uit België wordt gemeld dat de rech terzijde Donderdag voormiddag eene vergadering heeft gehouden, die zeer geagiteerd was. Het schijnt dat er nog altoos een groot verschil van gevoelen bestaat tusschen de regeering en leden van de rechterzijde betreffende het referendum. De mgeering eischte van de leden der rechterzijde dat zij ten aanzien der kwestie geen verbintenis zouden aangaan tegenover hunne kiezers. Na deze verklaring der regeeriog ver lieten de minister do vergadering welke voortgezet weid. De minister van financiën is voorne mens de inkomende rechten op gemaakt^ kleederen aanzienlijk te verhoogen. Zijn collega voor buitenlandsehe zaken is gevaarlijk ziek, men vreest zeer voor zijn leven Aan de limes wordt uit Sofia ge meld dat de tegen Turkije gerichte stemming van het bulgaarsche volk weder vijandiger is geworden tenge volge van de scherpe maatregelen, door den Gïiekschgezinden goevemeur van Salonika tegen daar gevestigde Bulgaren genomen. V olgens de Standard zou de bulgaarsche regeering een krachtig ver toog aan de Porte zenden om haar te bewegen van Rusland de uitlevering te eischen van Schischmanot, den moor denaar van Vulkovitch. De tot vertrek gereed liggende en- gelsche vloot te Alexandria heeft bevel ontvangen voorloopig daar te blijven. Wellicht is dns de firman van den Sultan nu eindelijk in aantocht. De engel8che regeering heeft thans allen invoer van vee uit welk land van Europa ook verboden. De werkstaking op den Canadian Pacific spoorweg is weer geëindigd, aan de eischen der stakers is tegemoet ge komen. In Mozambique is de rusc nog niet hersteld. Voor Kilimane is het gevaar afgewend, maar het land wordt onveilig gemaakt door benden gewapende negers. De por'cugeesche autoriteiten evenwel achten zich sterk genoeg, om den op stand te onderdrukken. KOLONIËN- BATAVIA, 23 Febr. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 3 tot en met 13 Februari, wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. Gedurende dezen ver- slagtijd werden onze posten in mindere mate door den vijand beschoten. In den morgen van 4 Februari werd de brug wacht nabij de versterking Lamdjamoe door een negental Atjehers aangevallen, waardoor wij een doode en twee gewondeD bekwamen en twee geweren verloren. De aanvallers, allen afkomstig uit Anak Paja fTVMoekims), lieten drie dooden in onze handen achter en voerden twee zwaar gewonden mede, die kort daarop stierven. Onderhoorigheden Noordkust. Onze versterking te Segli werd af en toe beschoten. Oostkust. In het landschap Madjapahit werden door den hoogen waterstand vele pepertuinen verwoest, zoodat de oogst aldaar vermoedelijk nog niet de helft zal bedragen van dien van het vorige jaar. Westkust. Hier viel niets bizonders voor. De weersgesteldheid was afwisselend. De gezondheidstoestand was over het algemeen ongunstiger. Het gemid deld ziektecijfer per dag in het groot militair hospitaal te Kota-Radja was 23.8 tegen 213 en dat der beri-beri 10 tegen 12 1 gedurende den vorigen vcrslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. Uit Solok schrijft men fvan 22 Febr. aan de Sumatra Courant'. Het overtollige regenwater speelt on zen sp©orwegmaanea parten. Zoo werd Vrijdag 19 dezer des morgens omstreeks 11 uur de commuuicatie verbroken tus schen hier en Singkaran, en stond de baan gedurende bijna vier en twintig uren onder water. De trein, die Zater- dag tegen 12 uur van Singkareb hier moest komen, kreeg het ook te kwaad met den buitengewoon hoogen water stand, die volgens oude Solokkers nog nooit te voren zoo hoog is geweest. De trein moest dan ook terug en wel met spoed, om door het water niet ingesloten te worden Na een snel maar nauwkeurig onderzoek door den chef- maehinist, of de dwarsliggers ook on- derspoeld waren, keerde de trein voor zichtig,- maar toch zoo spoedig mogelijk naar het station Singkareb terug. Maar zoo fel was de bandjir dat een compleet huis en een aantal raet karbouwen be spannen karrea als Neurenburger speel goed werden medegevoerd. Uit Padang-Pandjang dd. 23 de zer Sedert eenige weken belegerden drem- men van reizigers, bestaande uit Mekka- gangeis en hunne- begeleiders de treinen der staatsspoorwegen. Niettegenstaande die ongewone drukte, moet toch alles ordelijk zijn toegegaan en ongelukken niet zijn voorgekomen. Aan de spoorwegbeambten komt der halve alle lof toe voor het flinke en beleidvol optreden. Een hadji, die pas van een uitgeleide naar Padang was teruggekeerd, vertelde dat zijn gezelschap respect had gekregen voor de toean toean kareta-api, die steeds met minzaam heid een ieder terecht wezen. Naar men zegt, zal de eigenares van de groote „Illustrated Londen News", mevrouw de weduwe Hubert Ingram, eerstdaags in het hu welijk treden met den bekenden afge vaardigde Sir Edward Watkin. Nu is de bruid 80, de bruidegom 73 jaar oud. Het dagblad Action te Lyon bevatte onlaDgs een artikel, waarin ge neraal Ligniéres en een zijner ordon- nance-officieren scherp werden aange vallen. De laatste begaf zich met een zijner vrienden in 't heilig vuur zijner verontwaardiging met een rijzweep naar 't redactie-bureau en uitgaande van de stelling, dat klappen moeten vallen waar argumenten ontbreken begon hij den secretaris der redactie te ran selen met zijn zweep. Ken ander jour nalist, op 't bureau aanwezig, greep hem bij den schouder, schudde hem eens flink door elkaar, ontnam hem de zweep en sloeg die op zijn militair hoofd in stukken. Er ontstond op 't redactie-bureau een algemeene worstel partij, toen eindelijk zeer gracieus de officieren de trappen afgleden. Men vond gelden juweelen in het bezit van Anaïs Dubois de zuster van de vermoorde Jeanne Dubois. Ook blijkt het, dat zij op den dag van den moord een hevige scène met haar zus ter had gehad. Zij zelf verzekert, dat zij zich het geld en de juweelen toe eigende toen Jeanne dood was, omdat zij dacht dat de justitie daarop zou be slag leggen. Van moord verklaart zij niets te weten. Uit het jongste rapport van het Instituut-Pasteurte Parijs blijkt, dat de sterfte onder de personen, aldaar ver pleegd, elk jaar minder wordt. De parijsche politie meent den dader van de laatste dynamiet- 0 nip lolling" op het spoor te wezen. Het moet zijn zekere Ravachol, zich noe mende Léon Leger, 32 jaar oud. Daar de verdachte gevlucht is, wordt ijverig naar hem gezocht. Het Journal des Dé bats, dat gewoonlijk geen praatjes vertelt, deelt mede dat de parijsche politie eenige personen heeft gevat, die tot eene bende anarchisten behoorden, welke besloten hadden het dynamiet dat hen niet goed genoeg diende,door vergil'te vervangen. Gelukkig zijn drie van deze lage schelmen gevat en zal de aard van hunne middelen in het scheikundig laborato rium worden onderzocht. PI et bestuur van Hu f e- land's Gesellschaft heeft besloten eene internationale prijsvraag uit te schrij ven over Morbus Basedowii, de ge schiedenis, pathologische anatomie en therapie dezer ziekte. De prys bedraagt 800 mark. De ver handeling moet in het fransch, eugelsch •f duitsch geschreven zijn en ter beoor- deeling worden toegezonden vóór 1 April 1893 aan den secretaris dr. Patschkowski te Berliju. Door een brand te Immen- hausen, bij Kassei, zijn 100 perceelen, waarvan éo woonhuizen, een prooi der vlammen geworden. Veel vee kwam er ook bij om- De brandweer werd door militairen uit Kassei ondeisteund zon der (üe hulp ware zeker het geheele stadje in rook opgegaan. Een koopman te Cofolenz* Ferdinand Weimann, had bij gelegen heid van het carnaval twist gehad met een luitenant van het garnizoen, Von Salisch. Onlangs ontmoetten zij, elk met een vriend, elkaar op een brug over den Rijn. Weimann maakte in het voor bijgaan eene opmerking, die von Salisch dacht dat tot hem was gericht. Hij ant woordde Weimann dus op ruwen toon. Daarop gaf de koopman den officier een stokslag op het hoofd en Von Salisch, woedend, trok zijn sabel en doorstak daarmee Weimann, die weldra den adem uitblies. De officier heeft zichzelf gevangen gegeven. Van „R embrandt als Erzie- her," dat in 1890 het licht zag, is thans de 40e drnk versekeneii. De jongste overstroomin gen in Spanje zijn van ernstiger aard geweestdan de eerste berichten deden vermoeden. De koningin-regentes schonk 100.000 pesetas, waarvan 40,000 voor Sevilla en 20.000 voor Cordova waren bestemd. De regeering is bereid 1% millioen voor de noodlijdenden toe staan. De Guadalquivir was bij Sevilla hooger dan ooit gewassen. Bij Motril werd voor een millioen waarde aan suikerriet door het water weggespoeld. Te Granada stortten verscheidene hui zen in en een groot stuk van den Al- hambra-heuvel spoelde weg. Het grootst moet de ellende in de provincie Cordova zijn, waar duizenden zonder brooi en dak rondloopen. Ook zijn verscheidene personen om het leven gekomen. Donderdag is het gerucht makend anarchisten-proces te Rome geëindigd. Tegen Cipriani was geeischt vier jaren, vier «taanden en vijf dagen gevangenisstraf, benevens 500 fres. boete tegen Falla vijf jaren, zes maanden en vijf dagen gevangenisstraf en 500 fres. boete; tegen de anderen mindere straf fen. Onlamgs is de woning van een pastoor te Napels geplunderd door drie boosdoeners, die bovendien den geestelijke en zijne dienstbode met den do®d bedreigden. Nu is gebleken dat de neven vaa den pastoor de daders zijn. Een hunner moest zijn laatste examen voor den dektersgraad afleggen Te Granada is de markies Cavaseline vermoord. De moordenaar sloot de familie van zijn slachtoffer in een kamer op en ontvluchtte. Een 21-jarig kindermeisje te Berlijn, dat een kind van 3 maanden met arsenicum vergiftigde, om 's nachts geen last van het kind te hebben, is tot 5 jaar tucht huisstraf veroordeeld. Onlangs werd uit St. Peters- burg gemeld, dat alle berichten omtrent een belemmering van Leo Tolstoi ver zinsels waren. Dit beweren is eenigs- zins in tegenspraak met een beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij de verkoop van Tolstoi's werken sedert de laatste negen maanden is verboden. Graaf Tolstoi zelve publiceert in een russisch blad de volgende verkla ring„Ik heb aan eDgelsche bladen geen brieven geschreven. Het aan mij toegeschreven uittreksel is een door dubbele overzetting uit het russisch in het engelsch en uit het engelsch in het russisch veranderd opstel, dat herkom stig is uit een artikel, voor een moskousch maandschrift bestemd en dat wel door mij geschreven doch niet gepubliceerd is. Het citaat daarentegen in het artikel der Moskouer Cidat mij wordt toe geschreven en waarbij verklaard wordt, hoe een volk moet handelen om zich van den honger te bevrijden, is geheel en al een verzinsel. De schrijver maakt daar gebruik van mijn woorden om een mij geheel vreemde en met mijn over tuiging strijdige zienswijze uit te druk ken." Op de russische grenzen heeft men onlangs een ballon gezien, die uit pruisisch Silezië kwam en tot groote verbazing van de boeren, eerst tegen den wind indreef en later ter zijde af voortging. Een uur daarna zag men den ballon verlicht. Naar het schijnt heeft men hier te doen met eene proefneming, die uitste kend schijnt geslaagd te zijn. Groote ontsteltenis ont stond Dinsdag in de zwcmseliooi voor dames en kinderen te Melbourne bij de ontdekking van twee haaien, die door een gat in de afsluiting uit de zee wa ren binnengekomen. Een dame redde met levensgevaar de kinderen, ver scheidene personen vielen flauw van den schrik. Een haai werd door het perso neel gedood, de andere vluchtte. Een b oer in het grieltsche dorp Alisso heeft in het veld bij het graven een groote hoeveelheid zeer kostbare gouden en zilveren munten opgedolven, uit den tjjd van Alexander den Groote. De autoriteiten aan wie hij zijn vondst heeft ter hand gesteld, verdenken hem van het grootste deel te hebben achtergehouden. Vervolg Stadsnieuws. Een onzer abonnés verzoekt ons te willen melden, dat heden op den schrijf lessenaar in de vestibule van het post kantoor alhier door hem onbeheerd geld is gevonden, dat door hem aan den directeur ter beschikking werden gesteld. Degene, die het daar heeft achterge laten. kan zich bij den directeur van het postkantoor vervoegen. Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 25 Maart. De verlenging der schorsing van het uitvoerrecht op suiker werd verdedigd door de heeren Cremer, Geersema en Mees ten einde den min. van kol. gelegenheid te geven uit te zien naar een anderen vorm van belasting be treffende de uitgaande rechten. De al of niet wenschelijkheid van uitvoerrechten lieten de sprekers rusten, maar de heer Cremer betoogde overal dat het grootste gedeelte der suiker industrie op Java het uitvoerrecht niet zonder schade kan bedragen. De Tweede Kamer heeft aangenomen het ontwerp tot goedkeuring van de ratificatie der antislavernijakte, hetwelk noodig is geacht wegens Frankrijk's be zwaren teg:n het droit de visite. De heer Keuchenius was tegen de schorsing van het uitvoerrecht. Dinsdag voortzetting. De voorwerpen zijn dagelijks, uilgezoti- derd op Z071- en feestdagenva?i 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug ie bekomen. Een slinger eener klok. Een bont boezelaar. Een wollen doek. Een ijzeren hoepel. Een stuk zeildoek waarin pa pier. Een handschoen. Eene kous. Een zakdoek. Een fantasiehoed. Eene zweep". Eene ledige groene beurs. Een R. K. kerkboek. Twee platen. Eene ketting met slot. Eenige sleutels. Alles op straat gevonden Terug te bekomen bij G. Ides, Ja- cobijnestraat i8a, een gouden oorknop je bij J. van der Brugge, Lange Mar- garethastraat 22, eene zwarte boabij J. Stavorinus, Spaarne 60, een dekkleed. In één der tramwagens achtergelaten. Een paar handschoenen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doea te weten, dat bij hunne beschikking van 17 Maart j.l. 1°. aan H. P. Peltenburg en zonen vergunning is verleend tot oprichting van eene houtzagerij door gaskracht bewogen in het perceel aan de Dubbele buurt No. 3 Kad. Sectie E No. 8022°. dat aan C. Waiter vergunning is verleend tot oprichting van eene bakkery in het perceel aan de Cornelissteeg No. 16 Kad. Sectie D No. 48. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, 1°. dat is ingekomen een verzoekschrift van J. P. Stiphout om ver gunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de Papoutorenvest No. 22°. een verzoek schrift van F. A. Kuiken om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het voor huis aan de Gortesleeg no. 168°. een ver zoekschrift van E. M. Rieder-van der Sluis om vergunning tot het verkoopen van sterken dran* in het klein in het oorhuis van het perceel aau de Nassaulaan No. 844°. dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddagb 10 tot des namiddags 4 uur, tot 7 April e. k. 's namid dags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van P. R. van Eliekom om vergun ning tot oprichting van eene fabriek van grof aardewerk m liet perceel aan den Zijlweg No. Kad. Sectie 1 No. 797, 798, 799 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 7 April 0. k., en wol des namiddags ten t uur op het Kasdhuïs der gemeente de gelegenheid zal wor den gegeven, om tea overstaan van het Ge meentebestuur of een of meer zyner leden, be zwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. FAiVUU&BERIGH FEIM Gehuwd 24 Maart. J. N. Zodij en M. N. Kattenburg, Amsterdam. - J. E. Belinfante en jkv, A. Lopez iSuasso, Den Haag. - J. M. Vos en S. H. Hymans, Amst. Geboorten 22 Maart. M. C Teile kamp—Soutberg d. Amst. - M. Cor- baehNiemijer z. Groningen. - 23. C. HouwingStory van Blokland zoon 's-Bosch. - R. van VoorthuisenSchnt z. Reenen. - 24. A. J. Wassenaar Essich z. Den Haag. Overleden: 19 Maart. R. I-Ielmstad jd. 87 j. Amst. - 22, S. Snoek jm. 15 j. Amst. - Wed. W. Gunderraan Masman 76 j. Amst. - Wed. N. Buijs van der Colff—Boeser 71 j- Den Haag. - C. W. Heij broek Wzn. 55 j. Nieuwer- lArastel. - 23. J. H. Hooft Graafland, Laren (N.-H.) - 24. Kindje van P. Vis Hz. 4 w. Zaandam. Burgerlijke Stand, Geboorten: 24 Maart. M. Roer- rigter—van Westerhoven d. - W. S. Groenewoud-Zurendonk z. - E. van der Pek-van Aalderink z. H. Ros- bach-van Tilburg d. - E, Koster— Mezeres z. - N. Kloos-Kaarsgaren z. Overleden: 21 Maart. A. W.Bosch 1 md. z. Leliestr. - 23. J. L. Sunter 3 md. z. Heerens. - 24. C. L. E. J. Schulpzand d. Korte Heerenstr. Het stoomschip Prins Willem I, vertrok 24 Maart van Amsterdam naar Paramaribo. Het stoomschip Oranje Nassau is 23 Maart van Paramaribo naar Amsterdam vertrokken. Het stoomschip Prins Maurils is 21 Maart van Amsterdam te Paramaribo aangekomen. Het stoomschip Prinses Amaliavan Amsterdam naar Batavia, arriv. den 2411 Maart te Port-Said. Hefc stoomschip Prinses Sophievan Amsterdam naar Batavia, arriv. 23 Maart te Genua. Het stoomschip Salakvan Rotter dam naar Java, vertrok 24 Maart van Suez. Het stoomschip Samarang, van Java naar Rotterdam, arriv. 24 Maart te Suez en heeft de reis voortgezet. Het stoomschip Ardjoenovan Java naar Rotterdam, vertrok 23 Maart van Colombo. 8ÖF" Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenoolen worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeelds waar deze Beirekkingen zijn te bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel 1. Twee nette juffr. P. G. goed bek. m. h. mantel- en stoffenvak, uitstek, verkoopat., zoo spoed. mog. 2. Bekwame modiste in April, netjes lcunn. garneeren. 3. Directeur van Stadsbank van leening, jaarw. ƒ1800 met vrije woning, borgstell. verplicht, stukk. op zegel voor 1 April. 4. Apothekers-assistent N. W. intern, met 1 April, sal. ƒ300 met verhoeg. 5. Administrateur v. nieuwe tahakaondernem., volk. bek. m. h. nilzoek. v. land en het planten en bewerken, beste getuigschr. vereischt. 6. Fl. agent v. geheel nieuwe naar de eischen ingerichte ijzer- en metaalgieterij en grofsmede- lij, bekendh. m. teeken. en connect, m. grossiers, export., aannem. fabrik. enz. str. t. aanbev. 7. Vertegenwoordiger v. e. nitgebr. kamgaren- weverij v. damesstoff. ia Saksen, deskundig m. groothandel, en voorn, winkeliers goed bek. 8. Gerout. reiziger in suiker- en chocol.werlc. 9. Jongmensch met fraai schrift op praktizijö- kant. aanvank. sal. ƒ12 p. maand. 10. Fl. jongm. als jongste bed. op bnitenl. exped. kant. kenn. d. mod tal. net schrift en goed kunn. rek. sal. ƒ15 per maand. 11. Jongm. in h. vak v. mannf. tas3ch. 15 en 18 j. reeds vroeger in h. vak werkz. gew. zijnde, goed schrift. 12. Kautoorbed. voor boekhouder, ital. meth. en correspond, sal. voorl. ƒ300. 18. Allesz. bekw. nette oberkellner in hotel le rang m. 1 April v. goede get. voorz. MARKTNIEUWS. Amsterdam, 25 Maart. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtFriesche Dokkummer Jammen f3,25 3,60, dito Franeker f3,20 3,60, dito Zaaiers f3,30 a 3,40, Geld. blauwe f o,o„Zeeuwsche Spuische Jammen 14,5,50, dito Flakkeesche f 4,f 4,80, dito blauwe f o,4 o,—. Pruisische Hamburgers f 4.50 4,80. Schiedam, 25 Maart. Moutwijn f 9, Jenever f 14,50, Amst. Proef f 15,75» Voor de vele hartelijke blijken van deelneming, bij het overlijden mijner beminde Echtgenoote ont vangen, betuig ik aan allen mijn oprechten dank. J. P. A. NELISSEN. KADEROEFENINtt op Zondag 27 Maart 1892. SCHIJFSCHIETEN. Aantreden des morgens te 9 uren aan de Zijlbrug. Kaderleden, nog niet in het bezit van een Beaumont-geweer zijnde, kunnen dit Zondagochtend te 8V2 uur op den Doelen in ontvangst komen nemen.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3