POLITIEK OVERZICHT. tjeaena.! "De Charette heeft volgens het Centrum aan oud-olflcieren van de Zouaven in Nederland geschre ven, dat het hem hoogst aangenaam zou zijn, indien ditjaar de 25ste verjaardag van den slag van Mentana op eene bizondere wijze mocht worden herdacht. Eene afzonderlijke dagorder zal door Zijne Excellentie daaromtrent neg wcr- den uitgevaardigd en tevens geeft hij het verlangen te kennen, om dit feest in eigen persoon en met gevolg van verschillende officieren uit Frankrijk bij te wonen. De verschillende Zouaven broeder schappen in Nederland zijn uitgenoo- digd samen te werken om het feest ten volle te doen slagen. De postduive n-w e d s t r ij d op de internationale sporttentoonsteding te Scheveningen is bepaald op 3 Juli en zal den 15, 16, 17 en 18 Juli worden gevolgd door eene internationale post- duivententoonstelling. De postduiven zullen worden opgelaten in den tuin van het tentoonstellingsgebouw, terwijl de expositie zal gehouden worden op het sportveld naast dat gebouw gelegen. Eene speciale commissie voor deze af- deeling bestaat uit de heeren H. graaf van Bylandt, lid van het uitvoerend comité, president; H. E. Jung, president van den Ned. postduivenbond, vice- president G. P. J. A. Verbeet en Roos malen Nepveu, de laatste secretaris van de postduiven-vereeniging „De Ooievaar'' secretarissen; en verder de heeren W. Travaglino, gedelegeerd commissaris, J Ruijs, lid van het uitvoerend comité van de sporttentoonstelling, J. J. Frenay, president van „De Ooievaar," Poutiers Van den Berg Ente van Gils. De ten toonstelling heeft plaats in 18 categorieën, waarvan 12 voor enkele duiven en 6 voor koppels. Zaterdagavond te 10 u. 10 kwam „generaal" Booth in de residentie. Op het perron van het hollandsche spoorstation wac tten de chefs en sol daten van het korps en eenige honder den belangstellenden hem at. Met een driewerf herhaald Hallelujah werd de heer Booth ontvangen en naar de wachtkamer 2e klasse geleid, waar i e heer Feenstra na voorlezing hem een welkomstgroet van het korps aanbood met iraaie ealligraphische ©pdiacht in rood marokijnen band. De heer Booth bedankte, schetste de goede werking van het heilsleger, dat, pas zijnde in opkomst, reeds schoone resultaten had opgeleverd. Met den oud minister Hartsen en zijn reisgezelschap ging hij per rijtuig naar de woning van eerstgenoemde. Hedennamiddag te 6 uur 3 min., zou „generaal" Booth uit 's-Hage, via Gouda, aan het Maasstation te Rotter dam aankomen en zich vervolgens naar de woning van den heer Mees op de Leuvehaven begeven, om des avonds in den Doele eene meeting te houden. De „generaal" zal Dinsdag met den trein van 10.18 naar Arnhem vertrek ken, waar hij eene bijeenkomst in de kleine zaal van „Musis Sacrum" zal leiden. Op de heenreis wordt hij te Utrecht aan het station begroet door een deputatie van soldaten en vrienden, en ep de terugreis eveneens te Breda en te Goes, om zich vervolgens te Vlissingen aan boord van de boot naar Engeland te begeven. Zaterdag ochtend in de vroegte, 5 uur ongeveer, werden de bewoners van den Achterburgwal bij de Barndesteeg te Amsterdam opgeschrikt door het uitbreken van een zwaren brand in den sigarenfabriek van den heer H. van Vliegen, op die gracht n0. 95. Het ;huis was nog door andere firma's bewoond, o. a. was er eene monsterkamer van kramerijen en andere zeer brandbare artikelen De brand, die waarschijnlijk op de droogkamer van den heer Van Vli-gen ontstond, ten minste dat is het naaste vermoeden, zette, aangewakkerd door zooveel brand stof, in een oogenblik het geheele huis in vuur en vlam. Het was een tamelijk groot huis en liep achter het naastlig gend huis van den heer Citroen, een pelterijenkoopman, om, zoodat de brand spoedig een vuurzee geleek. De bewo ners nadden de gelegenheid zich te redden en de brandweer, die intusschen met kracht was opgetreden, greep de blussching met succea aan. De Jan van der Rei/de en eeuige stoomspuiten had den binnen betrekkelijk korten tijideu omvang van den braud beperkt tot het aangetaste perceel. Maar dit brandde in het achterste gedeelte geheel uit, zoodat de brandweer eenige uren werk had voor zij het vuur geheel gedoofd had. De gemeente Alkmaar heeft aan de Holl. Spoorwegmaatschappij 40.000 subsidie toegezegd voor den aanleg eener spoorlijn Alkmaar—Hoorn. In de nabijheid der hol landsche kust, op de hoogte van Ter schelling, zijn twee stoomschepen, de Desterro, van Hamburg naar Cardiff bestemd, en de lrma> met een lading koffie van Brazilië gekomen en zich naar Hamburg begevende, met elkaar in botsing geweest. De Lesterro zonk de equipage werd RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Tiel stond Vrijdag terecht J. J. Nellesteijn arbei der te Ecnteld, beschuldigd van mis handeling met voorbedachten rade en met doodelijken afloop. Vijf getuigen werden in deze zaak gehoord. Volgens het requisitoir van mr. Schram de Jong subs, officier van justitie, was het wettig en overtuigend bewys geleverd dat mis handeling met voorbedachten rade en doodelijken afloop had plaats gehad en werd op dien grond eene gevangenis straf van negen jaar geëischt. De ver- diaer mr. J. J. Tilarms trachtte het be wijs te leveren, dat hier van voorbedach ten rade geen sprake kon zijn en beval vooral wegens diens onberispelijk ver leden zijnen cliënt in de clementie der rechtbank aan. Het O. M. van het kantongerecht te 's Hage is in appél gekomen van het vonnis, waarbij de winkelhouder van de coöperatieve vvinkelvereeniging van „Eigen Hulp" al laaf werd ontslagen van alle rechtsvervolging tec zake van beweerde overtreding der drankwet (verkoop van morellen op brandewijn) V/S SS O H ZRi J Vr ij dagavond verzamelde zich te Breda, na het oproer van den vorigen avond, van lieverlede weder eene steeds aangroeiende menigte, thans in de Middellaan. waar zich het gebouw van het Heilsleger bevindt en weldra begon het werpen met steenen, het in slaan van ruiten, gaslantaarns, enz. opnieuw. Daar de heilsoldateu echter naar Amsterdam waren vertrokken ter begroeting van generaal Booth, en het reeds gehavende gebouw gesloten was, moesten de omliggende huizen het ont gelden. De politie en de marechaussees hadden druk werk, terwijl de bereden politie en veld-artillerie geconsigneerd was, om zoo noodig hulp te verleenen. Het kwam echter niet tot verdere ge welddadigheden, en tegen middernacht was de rust hersteld. Intusschen is gebleken, dat de be schuldiging, als zou een lid van het Heilsleger een pater op straat gruwelijk hebben beleedigd, geheel uit de lucht was gegrepen. Een sterk bewijs van den treurigen financieelen toestand der ge meente Ooststellingwerf, dien velen zich niet kunnen voorstellenEr werden adressen ingezonden bij den gemeente raad met verzoek om vrijstelling van den hoofdelijken omslag van iukomens beneden f 400. De Raad was het met adressanten in zoover eens, dat onder de /400 eigenlijk niet moest worden belast, maar wat bleek? Werd/400 vrijgesteld dan moesten 1345 personen van het kohier afgevoerd wordea en bleven er slechts 382 belastingschuldigen in de geheele gemeente met ruim 9300 zielen over en behoort onder de 382 ook nog geen enkele kapitalist. Men betaalt nu van 200 af en het procent is 8. De cijfers zijn officieel. De Raad kon niet aan het verzoek voldoen. Met het oog op de ontevre den stemming der bevolking te Beets (gevolg van de opruiingen der sociaal democraten) is ter versterking van de politie maréchaussée gerequireerd. Ter wijl de ondersteuningscommissie beslo ten heeft, een groot deel der ingekomen gelden te besteden tot het vormen van eene blijvende inrichting tot werkver schaffing en tot het doen bouwen van goede arbeiderswoningen, eischen de behoeftigen, dat alles onder hen zal worden verdeeld, en tevens dat de commissie aan hen de bedeelden rekening en verantwoording zal doen. N o o r d w ij k aan Zee, 26 Maart. Vaa de visscherij kwamen aan 2 Ge- zusters5 sch. A. van Duyn5 Gezusters. sc'n. E. van Rooi; Joh Engelberi sch. P. HoekCorn Jacobsea. C. van DuynVw. Cat har in asen. A. Haasnoot, met besommingen van 40 tot 90 Voor de visch werd betaald tongen 25 a 80 ct. per stuk. schol gr. f 5.50 k 7 50, idem kl. 2.50 a 3.50, scharren f2.50 k 3 de mand. Scheveningen, 26 Maart. Een i5tal schuiten verkoenten hunne vang sten en maakten besommingen van f 60 tot 80. De prijzen der visch waren t ;ngen 40 k 70 ct., schol groot 6 dito klein f k 4, rog 40 k 65 cent, kabeljauw 1 k 1.25, braad/2.50 3 scharren 2 k 3. heeft bevel gekregen met spoed naar Amboina op te stoomen. Met de inschrijvingen voor de Semarangsche ambachtsschool gaat het aanvankelijk zeer naar wensch. Zoo teekende een der firma's aldaar voor 250.ineens en voor 1200.jaar lijks. De vereeniging Socrja Soemirat heeft het voornemen om te zorgen voor goede kosthuizen, waar jongelui van buitenaf eenvoudige maar krachtige voeding krijgen en onder streng toezicht staan. Het kostgeld zal zoo laag mogelijk gesteld worden en als de toestaud van de kas het gedoogt zullen jongens van goeden wil en aanleg zelfs gratis worden opgenomen. Inmiddels verheugen zich de werkplaat sen voor volwassenen van Soerja Soemi' rat in toenemenden bloei. Vooral de schoenmakerij en smederij zijn zeer gewild; ia elk van beiden werken 20 Europeanen, terwijl in het geheel 50 per sonen in die ateliers minstens voldoende hun brood verdienen. Het oproer onder het personeel der j Oostenrijksch Overzeesche haadelmaat- j schappij te Semaraag schijnt nog niet gedempt te zijn; in eene advertentie de Locomotief worden te haren behoeve gevraagd een boekhouder en een eerste en tweede correspondent. De regeering heeft bij circulaire de meening van de residenten en adsistent residenten op Java gevraagd omtrent het al dan niet wenschelijke van de christeljj ke propaganda. 'Javabode KOLONIËN- BATAVIA, 26 Febr. Krachtens koninklijke machtiging zijn bij gouvernemenïs-besluit van 16 dezer staatsblad n°. 44) nieuwe bepa lingen vastgesteld ter voorkoming van net overbrengen van besmettelijke ziek ten over zee in Nederlandsch-Indië. De bepalingen dier ordonnantie gelden al leen voor gevallen van pest, gele koorts, aziatische cholera en pokken variola en varioloïs)} maar zoo noodig wordt door den Gouverneur-Generaal, onder nadere koninklijke goedkeuring, bij al» gemeene verordening de ordonnantie ook op andere besmettelijke ziekten toepasse lijk verklaard. Modellen der gezondheidspassen zijn in de Javasche Courant afgedrukt. Tegelijkertijd zijn door den Gouver neur-Generaal nieuwe bepalingen vast gesteld ter voorkoming en beteugeling van epidemiën in Nederlandscn-Indië zelf en eene instructie uitgevaardigd voor de geneeskundigen, beiast met het gezondheidsonderzoek, ter voorkoming van het overbrengen van besmettelijke ziekten over zee in Indië. Eindelijk zijn door den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid rege len gesteld voor de ontsmetting vau besmette voorwerpen, gebouwen, voer ot vaartuigen, privaten, riolen en andere veizamelplaatsen van vuil en voor het verbranden of op andere wijze vernie tigen van voorwerpen, ingevolge de ordonnantiën van n Februari 18 Staatsblad No. 44 en 46. Den i9en Februari is te Tandjong Priok aangekomen Hr. Ms. schroet- stoomschip ie kl. Koningin Emma. Het In de Zaterdag gehouden zitting van deu Rijksdag te Berlijn heeft eene on gehoon levendige woordenwisseling over de jongste crisis plaats gehad. Daaiaan vooraf ging nog een heilig persoonlijk twistgesprek tusschea den leider der socialisten l.iebknecht en Eugen Richter. De eerste was er niet over tevreden, dat Richter hem verweet, dat hij (Liebknecht) in het jaar 1870 tegen de pruisische oorlogsleeniag gestemd en daarmede volgens Richter hoogverraad gepleegd had. Integendeel is het toestaan van die leening, volgens Liebknecht, eene daad van hoogverraad geweest. {Rumoer.) Zoowel de oorlog vau 1870 als die van 1866 werd opzettelijk en met bizondere bedoelingen door JBisraarck begonnen.De laatstgenoemde oorlog werd begonnen om binnenlandsche moeielijk- heden te voorkomen: hierover bestaan, volgens spreker mededeelingen in brief vorm van keizer Frederik. Over het algemeen zouden zonder Bismarck en Napoleon die oorlogen niet mogelijk zijn geweest. De spreker zeide verder, onder groot rumoer van de vergade ring, dat de inlijving van Elzas Lotha- geeringen onder goedkeuring van den Rijksdag en onder den bijval van het volk heeft volvoerd, mag hier niet worden aangeduid als eene misdaad. Ik roep den spreker dus op de meest nadrukkelijke wijze tot de orde. (Bijval). Op spottende wijze beantwoordde Richter Liebknecht, en zette daarna zijne rede voort. Wat daar besproken was, waren oude geschiedenissenhij wilde zich heden liever bezig houden met de jongste gebeurtenissen. De rijkskanselier Caprivi is hier heden ver schenen, maar hij is niet meer dezelfde. Hij is als fuaclionnaris de helft kleiner geworden. Hij zoude, naar spreker hoopte, nu zelf ook inzien, dat tegen den stroom op te zwemmen moeilijker dan hij nog voor eenige dagen meende. De duitsch-vrij zinnige partij acht het niet gewenscht het ambt van rijkskan selier van dat van Pruisisch minister president at te scheiden. Dat hiertoe thans is ove.gegaan, is een maatregel waarmede men zich uit de verlegen heid heefc willen redden. Algemeen wordt volgens spreker geloeid, dat Capnvi n»g slechts rijkskanselier „ad interimis. Het zal er trouwens toe moeten komen, dat men ook in het duitsche rijk verantwoordelijke rijks- ministeis voor verschillende takken van dienst aanstelt. {Instemming linksy beweging aan de rechterzijde). Ook m Pruisen is de verhouding der ministers onder elkander en tegenover de kroon niet zóo als zij zou moeten zijn. Het land gaat gebukt onder de kabinets- politiek en gestadig doet zich meer de noodzakelijkheid gevoelen van eene pariementaiie regeering. Bezaten wij deze, de jongste gebeurtenissen zouden niet zooveel schade hebben gedaan aan het gezag der regeering. {Groote bijval linksde rechterzijde zwijgt). Bij het antwoord van den rijkskan selier heerscht in de zaal volkomen stilte. Caprivi is blijkbaar zenuwachtig. Hij kan niet toegeven dat de rijkskan selier of dat het rijk door de jongste gebeurtenissen in andeie omstandig heden is gekomen. Volgens zijne over tuiging verliest de rijkskanselier niets door het opgeven van het presidium van het Pruisisch Kabinet. In het belang van de standvastigheid der rijksregeering is het dus beter de twee ambten te scheiden. Met de invoering van eene parle mentaire regeering in Pruisen is het den heer Richter geen ernst. Gode zij dank zijn wij in Pruisen nog zeer ver daarvan af. {Levefidige bijval rechts). Evenzoo weinig vatbaar om er gevolg aan te geven is het voorstel van den heer Richter om duitsche rijks-miuisters in te voeren. Daartoe zou de geheele constitutie des rijks op den kop gezet moeten worden, en de Bondsraad wor- Instemming rechts en ringen niet alleen eene misdaad maarj ook eene groote staatkundige fout isden afgeschaft, geweest, daar hierdoor eene steeds toe- ln centrum). Capiivi besluit met te I nemende bewapening is noodig gewor» zeggen, dat Duitsciüaad's vorming te den en een voortdurend gevaar voor! hecht is om door de splitsing der twee oorlog is ontstaan. Nochtans houden debetrekkingen maar eenigszins aan het sociaal-democraten voor het ©ogenblik wankelen gebracht te worden. Een zich niet met het vraagstuk vau Elzas-werkelijke demonstratie van bijval réchts I Lotharingen op, dewijl de oplossing er e1t *n centrum). van eerst mogelijk zai wezen, wanneer! He vrij-conservatief Freiherr Von de regeeringen de volkeren niet meerKardoff verklaart het met de gezegden als kudden schapen behandelen. (Bijval'des rijkskanseliers betreffende een par en Gesis.) Liebknecht eindigde met te lementair stelsel eens ie zijn. Wat zou zeggen: „Wij socialisten weten, dat 1 van zulk een stelsel het gevolg zijn, alleen onze koers de juiste is." (Bijvalwaar de partijverhoudingen in den Rijks en gelach op de plaatsen der uiterste dag en in den pruisischen Landdag linkerzijde.) j zoozeer verschillen Nochtans beschouwt De voorzitter van den Rijksdag had de spreker de tegenwoordige splitsing zich inmiddels het officieele steno- der betrekkingen van rijkskanselier en gram van wat Liebknecht gezegd had vaQ minister-piesidenl slachts als voor doen brengen en zeide: Ik zie uit het loopig. Zij mag niet blijven bestaan, stenographisch verslag, dat de heer Spreker heeft het verder nog over de Liebknecht de inlijving van Elzas-Lovalsche oordeelvellingen over de crisis tharingen e_ne misdaad en eene staat- ^et buitenland, en meent, dat hoe kundige fout heeft genoemd; eene han- de crisis ook eindigen moge, de geheele deling welke de duitsche keizer ge-natie vasthoudt aan het drievoudig ver - ge meenschappelijk met de verbonden re- bond. Bijval. HOOFDSTUK XVI. Een vijand in de Citadel. Ruby was verrukt, toen zij haar pleegvader zoo spoedig weer zag. Zij beknorde hem lachend, dat hij haar ongerust had wil len maken en verklaarde, dat zij hem niet zou vergeven, als hij dat nog eens waagde. Van Grootz bleef eén week bij het jonge paar logeeren en ontving in dien tijd een antwoord op een brief, waarin hij om inlichtingen omtrent de handelingen van de barones had ge vraagd. Dit antwoord was echter zeer onvoldoende, daar de schrijver alleen vernomen had, dat de dame Londen na een kort verblijf had verlaten en vertrokken was, niemand wist waarheen. Zijne zaken beletten Jozef langer in Engeland te blijven en daarom ging hij weer in Shapland's logger scheep en verdween even geheimzinnig als hij gekomen was. Vóór zijn vertrek had hij nog een gesprek onder vier oogen met Karl en smeekte hem voorzichtig te zijn. Paula von Klipspohr is niet zonder reden naar Engeland gekomen; zij haat u zooals zulk een hartstochte lijk wezen haten kan en denk om mijne woordeD, zij wil u geen nadeel berokkenen, maar op Ruby zijn haar booze plannen gemunt. Na deze waarschuwing vertrok van Grootz en liet onzen vriend in eene zeer onaangename stemming achter, daar hij Jozef ge noeg kende om te weten, dat die er de man niet naar was om ongerust te zijn, zonder eene gegronde reden daarvoor te heb ben. Toen er echter een paar dagen verloopen waren, zonder dat hij iets van zijne vijandin zag of hoorde, vergat hij de zaak en gaf zich weer geheel aan zijne wetenschappelijke onderzoe kingen over. Omstreeks drie dagen na het vertrek van Jozef van Grootz, toen Karl en Ruby aan het ontbijt zaten, bracht de knecht een brief binnen, die een boer uit het naburige dorp Minster hem had overhandigd en waarop deze het antwoord moest wachten. Eene onaangename gewaarwording beving Karl, toen hij da delijk het schrift herkende van haar, die de uitnoodiging voor de soirée in het „Chateau des Miroirs" had geschreden en hij had een voorgevoel van een naderend onheil. Uiterlijk kalm ver brak hij het zegel en las het volgende „Daar het rijtuig van de barones von Klipspohr gebroken is en zij vernomen heeft, dat zij zich op kleinen afstand van mijnheer Landsberg's huis bevindt, zou zij hem zeer dank baar zijn als hij haar gastvrijheid wilde verleenen, tot het rijtuig hersteld is. De barones zal de toestemming van mijnheer Landsberg als eene groote gunst beschouwen, daar die haar in staat zal stellen haar weldoener voor een groote edelmoedigheid jegens haar te bedanken." Na een oogenblik aarzelens overhandigde Katl den brief aan zijne vrouw en vroeg„Wat zullen wij doen Hoe vurig wenschte hij toen, dat hij Ruby zijn vroegere liefde voor Paula had medegedeeld, evenals hij haar over het jaargeld had gesproken. Hij had uit eene onverklaarbare reden, die een raan tegen zjj'n besten vriend doet liegen, gezegd, dat hij het had gedaan, maar dit was het geval niet en nu zag hij geen kans om Paula's verzoek te weigeren. „O, dat is de weduwe van uw vroegeren vriend, nietwaar?" vroeg Ruby, toen zij het briefje had gelezen. „Het zou onvrien delijk zijn om haar gastvrijheid te weigeren; zal ik haar uitnoo- digen hier te komen, dan kunt gij onderwijl het rijtuig be stellen." „Gij zijt eene goede, hartelijke ziel, Ruby," zeide Karl, terwijl hij van zijn stoel opstond en zijne vrouw een kus gaf. „Wij zul len doen zooals gij wiltschrijf het briefje, dan zal ik den koet sier de noodige bevelen geven." Ofschoon hij het zich niet wilde bekennen, gevoelde Karl een verlangen om Paula te zien. Hij had haar niet meer lief, dat gevoel was met den brief, dien hij in het oude huis te Antwer pen van haar had ontvangen, verdwenen, maar toch had zij op de soirée in het „Chateau des Miroirs" eene zekere aantrekkings kracht op hem uitgeoefend. Nu trachtte hij zichzelf te overtuigen dat zijn eenig verlangen om de barones te zien, was om te oor- deelen of van Grootz veronderstellingen gegrond waren en dat Paula zich met vijandelijke bedoelingen bij hen indrong. In elk geval achtte hij het beter de vijanden van nabij te kunnen be spieden dan door haar uit de verte benadeeld te worden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2