Onder haar geleide gelukte 't hem on gedeerd de zaal en het gebouw te ver laten. De in den laatsten tijd veelvuldig ingekomen klachten van hou ders van tapperijen en bierhuizen te Rotterdam uit de Zandstraat en aangren zende buurten, over een complot jonge mannen, die er op uit zijn houder: van die inrichtingen te bedreigen met ver nieling van den inboedel, indien zij weigeren hun om niet te tappen, en daartoe bij voorkeur die inrichtingen uitkiezen, waar eene vrouw aan het hoold staat, was oorzaak dat in de laatste dagen die mannen voortdurend door de politie in het oog gehouden en zoo mogelijk gevolgd werden. Toen nu jl. Zaterdagnacht zich weder eenige dezer lieden in eene tapperij aan de Schavensteeg No. 22 hadden begeven en van den houder drank eischten, hetgeen hij hun, ook al wegens het gevorderde uur, (het was 1% in den nacht) weigerde, werd de hulp vau twee politie-agenten ingeroepen om de rus' verstoorders te verwijderen. Na door de politie uit de inrichting verwijderd te zijn, vielen zij, op straat gekomen en door eenige uit de in de nabijheid zich bevindende gangen en stegen gekomen straatslijpers geholpen, de agenten aan, wierpen hen op den grond en mishan delden hen, door schoppen en trappen, ergerlijk. Door de hulp van. andere in de nabijheid surveilleerende en gewaar schuwde agenten gelukte het, de slacht offers dezer mishandeling te ontzetten, en nadat met de hartsvangers ruim baan gemaakt was, drie van de hoofd- aanleggers te arresteeren en naar het politiebureau in de Pauwensteeg over te brengen, waar zij in bewaring gesteld zijn. De toestand der beide mishandelde agenten, door hunne collega's naar dat zelfde bureau geleid, was van dien aard, dat zij onmiddellijk buiten dienst ge steld werden om zich te huis onder geneeskundige behandeling te stellen. Een hunner, wiens hartsvanger men afgerukt en mede genomen heeft, zag er bijna onkenbaar uit door de schopJ pen en trappen, hem in het gelaat toe gebracht. Een vierde medeplichtige is Zondag ochtend door de politie gearresteerden mede in bewaring gehouden. Eene strafvervolging wordt ingesteld. (iV. R. CL) De heer mr. Alexander Ver HueU, wiens 70^0 jaardag onlangs te Brielle zoo feestelijk werd gevierd, schonk ten behoeve van de armen dier ge meente 500 en voor het Asyl 200. Uit het Bildt wordt gemeld aan de IV. R. CL De strijd tusschen parlementaire en revolutionaaire socialisten blijft levendig zoowel in ideze gemeente als elders in de provincie, Dr. V. Bruinsma en rar. P. J. Troelstra zijn bijna overal te vin den, waar Domela Nieuwenhuis of diens medestanders optreden, om dezen te bestrijden en te verhinderen proselieten te maken voor hunne leer. Hier en daar zelfs treden ze in debat met po litieke redenaars van minderen naam en invloed. Toen in de verloopen week Van Emmenes optrad te St. Jacobi- parochie, was dr. V. Bruinsma in de vergadering verschenen om Van Em menes te bestrijden. Natuurlijk waren beide sprekers het lang niet eens. In hoofdzaak*liep het ebat over de vraag, op welke wijze het kapitalisme moest aan kant worden geholpen. Bruins ma zag in het kapitalisme den zeven- koppigen draak van Herculeskop voor kop moest worden afgehouwen en dan de wonden steeds goed toegebrand, opdat geen nieuwe koppen zouden aan groeien. Van Emmenes was alles behal ve tevreden met deze definitie, néén. het kapitalisme was een een lint worm, het geheele beest moest met den kop ineens worden vernietigd; zoolang deze niet werd ingedrukt was alle in spanning van geene beteekenis. Zoo zoeken de sprekers in niet altijd even beschaafde beeldspraak elkander vliegen af te vangen. Zondagavond hoorde men te Kampen al weder de brandsignalen al weer brand te Bunnepe, de 4e maai sedet eene week of vier, ondanks de meening, dat het nu gedaan zou zijn, omdat de vermoedelijke 15-jarige brandstichter achter slot en grendel zit. Eene woning werd een prooi der vlammen en eenige kippen verloren het leven. Oorzaak onbekend. Te Nijmegen zijn weer drie nieuwe gevallen van pokken voorgeko men. Te Maastricht is gevanke lijk binnengebracht Jan Theodoor Smoets, oud 51 jaren, werkman te Hikhoven gemeente Roosteren, ver dacht van op 28 September 1888, onder laatstgenoemde gemeente, zekeren Geraidus Haeuen, door een geweer schot van het leven te he >ben barootd. De moord te Breda is reeds in een paar regels medegedeeldaan de iV. Br. CL wordt nog het volgende ontleend Vrijdag morgen was er reeds vroeg oneeDigheid. Een der buren hoorde den man roepen„als 't mijn betrekking kost, is 't jouw doodHelaasdie bedreiging bleek gemeend te zijn Nadat F. zijne bestelling had afgedaaD, op het bezorgen vaa een tweetal brieven na, ging hij naar huis. Wat daar toen voor viel, is niet bekend, maar zeker is het dat het twisten weder een aanvang nam. Ten ruim 12 ure hoorden de buren een paar schoten vallen op het stukje open terrein achter het huis van h^t echtpaar F. Men keek eens over de heining en zag de beide echtgenooten in hun bloed badende op het plaatsje liggen. Beiden waren dood. De politie werd gehaald, geestelijke en geneeskundige hulp inge roepen, doch het was te laat. De plaats van den moord zag er verschrikkelijk uit. De steenen van het plaatsje waren roodgekleurd door het bloed. De vrouw lag, met eene afgrijse lijke wonde aan het hoofd, op den grond en half tegen een kippenren aangeleund; waarin één wit kipje met verwondering het tooneel stond aan te staren. De vrouw was gekleed om uit te gaan, Toen wij het treurig tooneel in oogen- schouw namen, lagen haar hoedje een hoedje rnet veelkleurige vederen getooid voile en zwart glacé handschoenen, op het raamkozijn. Naast de vrouw, en met het gezicht naar haar toe gekeerd, lag de man, eveneens aan het hoofd verwond en met bloed besmeurd. Hij had de re vol ver, waarop nog één patroon zat, nog in de rechterhand. Hij was in uniform gekleed, de plaat als besteller hing hem nog op de borst. Een paar stoelen met bloed bespat, lagen op den grond. In de voorkamer, de eenige die gebruikt werd (in de achterkamer stond niets een koffer) hingen witte doeken voor de ramen, en neteldoeksche overgordij nen daarvóór. Een oude latafel stond links van de deurkleine snuisterijen stonden daar bovenop, o. a. een kope ren standaardje met een gekleurd en gebloemd plaatje, met de woorden „veel geluk!" In het midden der tafel lagen op een vierkante tafel een paar brooden een schoteitje met boter stond daarbij. Op het fornuis stond een pot met koffie. De verdere inventaris bestond uit eenige wandkalender en een plaat uit „Le petit Parisien," voorstellende een man, die eene vrouw door middel van een revol verschot het leven beneemt Zondagmiddag ontstonder te Ommen brand op de groote boer derij van het landgoed „Het Laar", bewoond door den huurder van Ankum. In korten tijd stond het geheele ge bouw in vollen brand, zoodat er ter nauwernood tijd was om het vee te redden. 8 va*kens kwamen in de vlam men om, terwijl ook slechts een klein gedeelte huismenbelen is gered. Overi gens is alles verbraud. Alles was verzekerd. Aan den wisselwachter der staatsspoorwegen, H. Demmers, te Ro ndaal, die verhinderde dat een in volle vaart van Esschen binnenkomende goederentrein in aanraking kwam met een personentreinwaardoor groote schade is voorkomen, is door de directie der staatsspoorwegen eene gratificatie geld verleend. Hij zal voorts bij dagorder eervol worden vermeld. Zaterdagochtend had aan het station Schijndel een ploegwetker het ongeluk van een in gang zijnde lorrie te vallen en daaronder te gera ken, tengevolge waarvan een zijner voeten tot boven de enkel werd ver brijzeld. Per trein naar Bokstel ver voerd, werd hij aldaar in het liefdege sticht opgenomen. Aan een schrijven over Beets in het D. is het volgende ontleeod Om woord te houden, heb ik Beets nog eens bezocht, nu niet het veen in maar de schreden gericht naar het loge ment van den heer H. Touing, lid der commissie voor de noodlijdenden. Ge lukkig heeft de heer T. over eene ruime localiteit te beschikken, anders zou er wellicht geen plaats geweest zijn, om die groote collectie klêedingstukken enz. uit te pakken en wat te rangschikken. Nu geleek de gelagkamer en het daar achter gelegen balkonnetje een winkel van manufacturen, confectie en bont. Een voor een kwamen de vrouwen bij den heer T. en de beide armvoog den. De eerste had opgaven, wat in de huishouding noodig was, gebleken bij het bezoek der commissie aan de ge zinnende armvoogden pakten hier en daar, en de moeder nam, met een gullen, dankbaren lach op het gelaat, de verschillende rollen en pakjes in ontvangst, die voorzichtig in een bed- sloop gepakt werden om ze daarin naar huis te dragen. De commissie had vooral baai voor onderkleeding aange kocht, voor bovenkleeding bovendien en dat stond de huismoeders aan, het zijn sterke spullen. Japonnen werden uitgedeeld, om daarvan voor de kin deren jurkjes enz. te maken, en som mige overjassen omsloten spoedig het bovenlichaam van flinke huisvaders wier Zondagsche kleederen den weg van alle vleesch waren gegaan. De va ders en moeders waren dankbaar en tevredenhun werd toezegging ge daan, dat met ongeveer veertien dagen het benoodigde beddegoed zal werden uitgedeeld. Dan zal er in de meeste huishoudingen al veel verbeterd zijn. Om den gevers en geefsters aan Beets in de gelegenheid te stellen, te beoor- deelen op welke wijze de commissie de gelden besteedt, heeft de commissie den photograaf de la Hoche Busé te Hee renveen uitgenoodigd photographieën te maken van krotten, die zullen wor-j van den sociaal-democratischen bond afbeelding. Zij hoopt ze daarom in veler woning te zien, als blijk van belang stelling in haar pogen om den toestand te Beets te verbeteren. Te Wanssum is de land bouwersknecht v. M. onder zijne kar geraakt, ten gevolge van het op hol gaan van het paard. Hij bekwam ern- tige inwendige kneuzingen en bezweek kort daarna. In de buui tschap Horst- hoek der gemeente Heerde brak Za terdag een felle brand uit in de boe renhofstede van G. van Leeuwen. Ternauwernood slaagde mén er in, de kinderen der bewoners uit het bran dende perceel te redden. In een omme zien stond de geheele behuizing in lichtelaaie, en met groote inspanning gelukte het slechts de levende have voor een groot gedeelte uit de schuur te verwijderen. Alles was, ofschoon niet hoog, tegen brandschade verzekerd. De oorzaak ligt in het duister. Hoeveel oplettendheid een hond soms aan den dag legt bij de vriendschap voor zijnen meester, blijkt uit het volgend geval, dat zich te Lop persum voordoet Twee broeders aldaar bezoeken te Groningen de hoagere burgerschool en reizen daarvoor per spoor heen en weer. Als zij thuis komen, staat hun hond op hen te wachten, die zoodra hij in de verte de stoomfluit hooit, zich, geheel uit eigen beweging, in allerijl naar het station begeeft. Dat mag voorzeker van een dier reeds eene aardige attentie genoemd worden, maar het opmerkelijkste is dit's Woens dags en 's Zaterdags komen de jonge lieden met een vroegeren trein thuis dan gewoonlijk. De hond weet het, en is ook die dagen als de trein arriveert present om hen af te halen. Te Dokkum heeft de burge meester het noodig geoordeeld eene proclamatie uit te vaardigen, waarbij samenscholingen worden verboden. Het was daar in den laatstea tiju des avonds niet rustig groote troepen volks uit de mindere standen trokken tierende door de stad, meest met stokken gewa pend. Eerbied voor de politie toonde men weinig, het volk werd opgestookt, zoodat de burgemeester ten slotte ge- melden maatregel nam. Na dien tiji is het vrij wat kalmer geworden. De oor zaak van de optochten kent men niet, wel heeft men opgemerkt dat vooral personen, die dezen winter bedeeling genoten, in den stoet voorkwamen. Men meldt uit Beets (Fr.): De socialist T. Nawijn, hoofd der school te Beets, zal de ondersteunings commissie aldaar een proces aandoen, wegens de bestemming, die zij gegeven heeft aan de ingekomen gelden. De sociaal-democratische afdeeling te Leeuwarden zal aldaar een nationale meeting beleggen, waar Domela Nieuwenhuis, Fortuyn, Van Emmenes en Travailleur zullen optredeo. De sociaal-democratische afdeeling te Franeker heeft eenige afdeelingen uit die buurt samengeroepen tot het be leggen eener meeting te Franeker op een stuk land in de nabijheid van het station. Hier zullen mr. Troelstra en Harts en nog een tweetal sprekers het woord voeren. Te Grouw zal waarschijnlijk ook een groote openbare vergadering worden gehoudenook de sociaal-democratische afdeeling te Wolvega en de afdeelingen Te Blauwhuis, gemeente Wijnbritseradeel vermaakte zich een bijna tweejarig kind met te zuigen op een paar mofjes, die de moeder jhet had aangetrokken. Het kind werd plotseling ongesteld en stierf spoedig daarna. Ge neeskundige hulp kwam te laat. Te Grubben vorst en te Diepenveen is bij twee landbouwers onder het vee het mond- en klauwzeer uitgebroken. De pachthoeven zijn afge sloten en worden door maréchaussees bewaakt. den opgeruimd, l.ater worden afbeel dingen genomen van de daarvoor in r'e plaats gestelde arbeiderswoningen, zoo- dat men zal hebben het voorheen van den bond van algemeen kies en stemrecht hebben de afdeelingen der volkspartij in die buurt uitgenoodigd, deel te nemen aan een Mei-meeting* te Gorredijk. Verder worden nog in het Noorden stoelen met matten zittingen, een vouw- 'en thans te Beets. stoeltje en eene lamp. Aan den wand i De commissie stelt de photographieën hingen eenige platen en gravures zonder verkrijgbaar bij genoemden photograaf j en Noordoosten van Friesland plannen lijst, o. a, de bekende platen„Ach,tegen 40 ct. per stuk. De commissie beraamd voor het houden van een locale vader niet meer!" en „Het kind van zal moeielijk beter verantwoording aanmeeting, maar tot dusver is nog geen den tapper," een geïllustreerden franschen de gevers kunnen doen dan door deze I geschikte plaats gevonden. RECHTSZAKEN. Voor het kantongerecht te Wage- ningen hebben terecht gestaan twee machinisten van de staatsspoorweg maatschappij, die zich beiden te ver antwoorden hadden over een aanklacht van overtreding van het prov. regle ment op de tramwegen in Gelderland (het niet geven van geluidsigoalen bij het achterop rijden van bestuurders van rij- of voertuigen en als zouden zij bij het voqjbijrijden of ontmoeten van een paard stoom hebbea uitgelaten). De machinisten werden bijgestaan door rar. Gelein Vitringa, advocaat der Maatschappij, die zijne verwondering te kennen gaf, dat twee zulke machtige lichamen als de staatsspoorwegmiat- schappij en de groote gemeente Èede zonder dat daar bepaalde redenen voor zijn, in eene minder goede ver houding zijn gebracht, dan vroeger het geval was, door handelingen die, vol gens pleiter, de gedachte deden levendig worden, dat de burgemeester van Eede de staatsspoor minder genegen is. Al de overtredingen toch zijn öf door dien burgemeester zeif óf op zijn last gecon stateerd. Het doet pleiter leed, dat door het hoofd van Eede zijne weinige ingeno menheid met de staatsspoor als het ware werd verhaald op de machinisten, die, aan vaste bepalingen omtrent stoom wezen gebonden, hadden geha deld volgens hunne instructies. Dat het uitlaten van stoom uit de veiligheidsklep (in de wandeling ge noemd gouvernementsklep) niet door een machinist kan worden belet, omdat de stoom van zelve ontsnapt, wanneer de wijzer op de roode streep komt, werd door pleiter in het licht gesteld, die ook nog verklaarde, dat hij zijn deskundige niet zou hebben raeege bracht, wanneer hij geweten had, dat de kantonrechter zoo goed, op de hoogte van het stoomwezen was. Volgens pleiter had niet de machi nist, maar de machine de overtreding begaan. Hij concludeerde daarom tót vrijspraak. Bij arrest vau het hof te 's Bosch is vernietigd het vonnis der arrondis- sements-rechtbank te Maastricht, waarbij J. Timmerman, te Sittard, thans gede tineerd, ter zake van diefstal en bedrei ging met moord, naar de terechtzitting vau die rechtbank werd verwezen. Het hof heeft, overeenkomstig het rapport der deskundigen, de ontoerekenbaarheid van beklaagde aaDgenomea en diens plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van één jaar bevolen. VISSCH ERIJ. Nieuwediep, 27 Maart. Gisteren avond werden hier door 7 beugers 5 tot 15 kabelj, 100 tot 250 roggen en 5 tot 30 schelv. aangevoerd; kabelj. gold 70 cent, rog 60 et 65 c. per stuk en schelv. f 35 39 Per honderd. Enkhuizen, 27 Maart. Gisteren werd alhier aangebracht 110 tal (ééa tal 200 stuks) haring, prijs f 205 per tal; 600 kg. kl. schol, prijs 6 50 per wichtje en 150 kabelj, prijs 2.45 2.50 per stuk. Gedurende de vorige week werd in het geheel 436 tal haring aangevoerd de prijzen varieerden van f 3 tot 1.77 per tal. „de andere schuldenaar, lord Pontiellyn, was zes maanden gele den gestorven en zijne familie weigerde de schuldbekentenis te voldoen. Daarna reisde ik in de richting van de zee, waar ik hoopte een schip te kunnen vinden, dat mij over het Kanaal naar Frankrijk zou brengen, doch toen brak mijn rijtuig. In een herberg, waar ik mijn intrek had genomen, vernam ik, dat gij in de buurt woondet, en toen werd ik door een hevig verlangen aangegrepen om mijn weldoener mijn dank te brengen en met een te zien of hij zoo gelukkig was als hij verdiende." Eene week was verloopen sedert dit gesprek had plaatsgegre pen en de barones bleef nog bij Ruby en Karl logeeren. De jonge man bespiedde haar nauwkeurig als een belangwek kend psychologisch vraagstuk, dat hij nog niet kon oplossen; en Ruby, die een scherpen blik had en die had ontdekt welk een slecht karakter zich onder zulk een mooi uiterlijk verborg, lette eveneens op al haar doen en laten. Man en vrouw gaven geen van beiden blijk van hun onderzoek en hielden hunne gedachten omtrent hunne logée voor zich. De barones was een toonbeeld van zachtheid. Zij liefkoosde en vleide Ruby zooveel als zij kon en veinsde de grootste be langstelling in Karl's werk door hem te ondervragen over zijn huis bij het Bois de Vincennes, dat in eene publieke inrichting herschapen was, waar die geleerden, die hem vroeger daar dik wijls hezochten, eene goed betaalde betrekking vervulden. Zij bood zelfs aan hem met zijn werk te helpen, wat Karl lachend weigerde door te verklaren, dat hij in zijn werk zoo ongenaak baar was, dat zelfs Ruby hem niet dorst naderen en dat hij daar om zijne gast liever den drempel van zijne studeerkamer niet wilde laten overschrijden. Niettegenstaande deze weigering wist Paula dikwijls te bewer ken, dat zij met Karl samen bleef als Ruby aan hare huishou delijke bezigheden was of de armen van het dorp bezocht. Zij legde groote belangstelling voor de broeikassen aan den dag en beweerde nergens liever te wandelen dan te midden der koren velden. Karl, die steeds vervuld was met de oplossing van zijn raad sel, vergezelde haar dikwijls op deze wandelingen. Hij kon niet nalaten haar schitterende schoonheid te bewonderen. Paula was zeer spraakzaam en zij sprak goed en de vele zijdelingsche blikken, die zij op hem wierp, deden hem onwillekeurig ge noegen. Op zekeren dag was het zeer warm, de boomen lieten hunne bladeren slap hangen en aan den horizont werd een zware wolk zichtbaar, die de voorbode was van een naderend onweder. Tegen den avond kwam een jongen uit het dorp aan Lands - berg's huis en smeekte Ruby hem te vergezellen naar eene arme zieke vrouw, die reeds dikwijls door haar bezocht was en wier toestand door de plotselinge hitte zeer was verergerd. De jonge vrouw, die altijd bereid was iedereen de behulpzame hand te bieden, stond dadelijk op en maakte aanstalten om te ver trekken. „Zal ik meegaan, Ruby?" vroeg Karl. „De barones zal ons onze afwezigheid niet kwalijk nemen, daar ben ik zeker van." „Neen, dank je, Karl, want ik vrees, dat ge in die kleine ziekekamer slechts in den weg zoudt zijn. Hoe goed en hartelijk een man van nature ook mag zijn, er zijn weinig gevallen, waar" in hij geschikt is als ziekenoppasser op te trede»," antwoordde Ruby. „Mag ik meegaan, lieve Ruby?" vroeg Paula. „Ik ben aan zorg en leed gewend en acht mij wel geschikt voor de taak, die gij op u neemt." „Daok u, barones," antwoordde Ruby, „ik kan geheel alleen wel gaan. 'tZal, veronderstel ik, geen ernstig geval zijn, maar deze arme vrouwen denken, dat zij dood gaan als haar pink pijn doet, en vergeven zich soms bijna met allerlei vreeselijke drank jes, die de wijze vrouwen uit het dorp bereiden. Waarschijnlijk blijf ik niet langer weg dan een paar uur en gij moet maar be proeven uzelf in dien tijd te vermaken." Een zegevierende uitdrukking kwam in de oogen van de itali- aansche. Ruby noch Karl merkten haar evenwel op, daar de laatste juist de deur opendeed voor zijne vrouw, die haar liefde werk ging verrichten. Karl vergezelde Ruby tot het tuinhek en na haar op het hart gedrukt te hebben niet terug te keeren als het onweder los barstte, wandelde hij langzaam naar het huis terug en trad de kamer binnen, waar hij de barones von Klipspohr had achter* gelaten. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2