BINNENLAND. MOORD TE AMSTERDAM. POLITIEK OVERZICHT. de rem in beweging te brengen ea dus een ongeluk te voorkomen. Sedert eenige weken zoo schrijft men uit Amsterdam aan de N. RCt. hebben wij nu hier ook eene armen- of werkhuis-kwestie, niet onge lijk aan die van de krankzinnigenhuis- kwestie in Den Haag. De kwestie alhier werd het eerst in en door de Ochtend bode ter sprake gebracht, ofschoon van socialistische zijde reeds in October 1891 een onderzoek naar den toestand van het stedelijk armenhuis en zijne verpleegden werd ingesteld. De resul taten van het onderzoek, door de re dactie van genoemd blad ingesteld naar aanleiding van bij haar ingekomen klachten van verpleegden, en dat der sociaal democraten loopen op sommige punten hemelsbreed uiteen, en na i aanleiding daarvan was tegen Zondag middag eene vergadering in „Constantu" belegd, waarin de heer H Polak eenige Dinsdag j. 1. ts _de nadere onthullingen dienaangaande zou doen. Deze was center door ongesteld- nemer den heer Bus, aan het Spaarne al hier bij het versjouwen van staven lood op een schuit gestruikeld en met het hoofd op den rand van een ijzeren schuit terecht gekomen en daarna te water geraakt. Hij werd dadelijk gered maar is be langrijk in het aangezicht verwond. Door de politie alhier is weder een bierhuishouder, genaamd de M., wonende Ruysdaelstraat, bekeurd ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder de daartoe vereischte ver gunning te bezitten. In ons vorig nummer staat abusief vermeld dat de zamitreinen der H. IJ. S. M. liet benoodigde zand naar de op te hoogen terreinen bij Houtrijk en Polanen brengen, dit moet zijn bij Sloteruijk. van de brandvrij i bewaarplaats te Hoofddorp, door den jongeheer Lant- zendoifler, zoon van den Burgemeester. Op den Haarlemmerweg bij Sloterdijk is Maandagavond een jongmensch door een oabekend persoon om geld ge vraagd en aangegrepen. Een aankomeude melkwagen deed den vreemdeling de vlucht nemen. Te Beverwijk is mea thans druk bezig met den bouw van een fabriek voor verduurzame levensmiddelende fabriek behoort aan den heer Sepp aldaar en wordt op groote schaal ge bouwd. Het voornemen bestaat, dat voor een firma te Amsterdam ook aldaar een fabriek voor gedroogde groentea ge bouwd zal worden. De torpedo-schietoefeningen in zij - kanaal F, zullen Vrijdag 1 April aan vangen. Volgens de Standaard zou de kapitein der infanterie C. Roelants te Amsterdam feitelijk uit den dienst zijn ontslagen, omdat hij deelnam aan de Middernachtzending. Op 20 Dec. 1891 werd hij geoordeeld voor geen hooger raDg te kunnen worden aanbe volen en op een request aan de koningin, dd. 28 Dec., waarin hij de hem aangedane behandeling uitvoerig uiteenzet, werd afwijzend beschikt, zoodat hem niets overbleef dan ontslag te nemen. Op den 6 den, 7 dea en 8 sten Mei zal te Amsterdam eene internationale tentoonstelling van jachthonden worden gehouden, waarbij ook belgische en fransche jachthonden zullen mededingen. De heer C. de Man, artste Amsterdam, beeft per circulaire, gericht aan artsen en adspirant-artsen, instem ming verzocht met een adres, aan den minister van Binnenlandsche Zaken te richten, waarin wordt verzocht het ont werp tot wijziging der artsenwet aan te vullen met de bepaling, dat het aan artsen, die het diploma eind examen H. B. S. met vijfjarigen cursus bezitten, op zekere voorwaarden vergund zal zijn in de geneeskunde te promoveeren. Het plan bestaat een ge denkteeken op te richten op het graf vaa Sophie De Vries. Binnenkort zal de samenstelling van commissies te Amsterdam, Rotterdam en 's Hage bekend worden. heid verhinderd geworden, zoodat zijne, plaats optrad de heer Götze, die de weinige toehoorders nu veigastte op ellenlange citaten uit de nommers der Ochtc7idbode van 4, 8, 10 en 12 Maart jl., waarbij spreker dau zijne op- en aanmerkingen voegde, om daarin voorkomende zaken öf te weerleggen of als volkomen onwaar, voor te stellen, daarbij wijzende op het gedrukt verslag der commissie uit de afdeeling Amster dam van den Sociaal-democratischen Bond, dat bij het binnentreden voor 5 ct. te koop was. Deze commissie had vooral de slaap- en ziekenzalen zeer vuil en verontiei- nigd bevonden, zoodat de reukorganen hier vreeselijk werden aangedaan. In de keuken had men twee onvertinde ko peren ketels gevonden, waarin eten werd gekookt, zeer nadeelig voor de gezond heid. Om kort te gaan, bij vele ver pleegden lag een verdierlijkte kleur op het gelaat. In een volgend 2e deel der brochure zullen nog veel meer schan delijke feiten aan het licht worden ge bracht. Door een viertal sprekers werden vervolgens enkele ongehoorde zaken als feiten medegedeeld, o. a. dat men een weerspannigen of koppigen ver pleegde, die ongesteld was, in het doodenhok had opgesloten. De geneesheer in het gesticht, dr. S. moest het mede erg ontgelden, en er werd sterk afgegeven op het onvol doende toezicht. De kleeding was die der gevangenen, zoodat een verpleegde, die geen orden telijke jas of pet bezit, doodeenvoudig als een gevangene was te beschouwen. Het voedsel was geen voedsel, en om dit te bewijzen, werden onderschei dene stukken beschimmeld brood, of waarin ijzeren schoenpennen, der ver gadering, inzonderheid aan de verte genwoordigers der pers, getoond. De voorzitter sloot dan ook de bij eenkomst met den wensch, dat het gesprokene in ruimen kring mocht be kend worden, en met de mededeeling, dat het onderzoek reeds dit tot gevolg had, dat in de zieken- en slaapzalen enkele verbeteringen waren aangebracht. Bij de Dinsdag te Amster dam gehouden veiling van oude schil derijen (kabinetten Messchert van Vol lenhoven en C. H. A. Engelenberg) werden de volgende prijzen besteed. Rustuurtje, 500; ster, ƒ2600; A. van der Neer, Winter, ƒ5400 J. van Ruisdael, Weg, 14,600 jan Steen, De versnapering, 5025 G. ter Borch, Afgebroken lezing ƒ4300; W. van de Velde jongere, Zeegezicht, ƒ5000; dezelfde, Winter, ƒ1700; dezelfde, Stormwind, ƒ1650; J. Ver meer, De boodschap, ƒ41,000; Ph. Wcuwerman, Het witte paard, j 15,000 dezelfde, leger op raarsch, ƒ5000; dezelfde, de hoefsmid, 3100 J. Wij- nants, valkenjacht, ƒ6000; dezelfde, in galop door het veld, ƒ1700; A. C. Beeldemaecker, jacht, f 100 A. H. van Beijeren, visschen, ƒ400dezelfde, weder visschen, 400 J. de Claeu, de Tee kenaar, ƒ9300; A. J. van der Croos, Den Haag, 400; W. van Dies, Ri viergezich 300 C Dusart, Lieremao, ƒ1575; Gael, Het oponthoud, 520; J. van der Hagen, Huis in 't Bosch, 725; D. Hals, Familieportret, 125 (toegeschreven aan) v. d Helst, Da- vnesportret, ƒ490 M Hobbema, Bosch kant, ƒ11,000; G. Iloet, Uit de ge schiedenis 70 J. M. Molenaar, De smaak, ƒ850; E. Murant, Buiten de stad, ƒ625; A. Pijnacker, Beesten, 700; S. van Ruysdael, Halt, ƒ2700; D. Rijckaert, Schoenmaker, ƒ1250; D. D. Santvoort; Mansportret 1050. Dit alles is zonder de 10 percent op- ge!d. De geheele veiling bracht zonder dat opgeld ƒ171,140.50 op Er waren vele koopers uit Engeland, België, Duitsch land en Frankrijk Doch moesten wij eenige fraaie stukken in vreemde han den zien vallen, de vereeniging „Rem brandt" heeft de eer van ons land waardig opgehouden Zij verzekerde zich den eigendom van A. van Ever Hogen Het Spaarne), voo ƒ1200; Van Houckgeest (Proiestantsche Kerk), een supe.ieur stuk, voor ƒ7500, van een juweel van Ph. Wouwerman voor ƒ15,000 en eindelijk van het meester stukje van J. Vermeer, een paneeltje niet grooter dan 44 bij 38 cM., voor 41,000. De beide laatste schilderijen werden niet dan na een harden strijd tegen engelsche liefhebbers verkregen. De Vermeer werd met 10,000 ingezet. D~ overwinningen van de Vereeniging „Rembrandt" (voorzitter de heer Jac. Ankersmit) werden telkens met geest driftig gejuich begroet. vanwege het vrouwelijk geslacht, nam in de laatste dagen in de residentie ia hooge mate toe en werd zelfs van dien :ard, dat mevrouw S.quah harde oogen- blikken moet te verduren hebben, indien zij jaloersch van aard mocht zijn. Sequah bepaalde dan ook dat de ontelbare dames, die verlangen dat hij zijne door haar gekochte photographische beeltenis dure, de liquidateureu van de'Exploratie maatschappij tegen den heer Schimmel aangevangen. De vordering strekte tot bekoraing van betaling van pl. m. 150.000 en staat in nauw verband tot de strafzaak: eerst na het afspringen van de onderhandelingen over de ci viele zaak dienden de liquidateuren hunne aanklacht in. Maar ook in die met zijne handteekeniDg voor haar in j civiele vordering waren zij niet gelukkig, ontzaglijke waarde doe stijgeD, daarvoor dewijl de rechtbank haar als niet-ont- 25 cents zouden betalen, welke som vankelijk en niet op de wet gegrond afwees, met veroordeeiing van de liqui- Ten huize van de familie Viotta, op de Prinsengracht te Amsterdam, is Dins dagavond bij afwezigheid van de familie moord gepleegd op de 2Ójarige dienstbode Anna Verhoeven uit Kerk- driel bij Zaltbommel. Men vond haar in een der achterkamers van het huis, met en diepe wonde aan den hals, die volgens geneeskundige verklaring onmiddellijk den dood tengevolge heeft moeten hebben. Een schrijftafel en een secretaire in de kamer waarin het slacht offer werd gevonden, waren opengebro ken. Een som gelds werd vermist. Buiten de reeds vermelde wond toonde het lichaam nog drie messteken in de linkerzijde ter hoogte van het hart en eene in den rug. Het meisje was een wees en had een vrijer, die te 's-Hertogenbosch woont. Eenige winkeliers in ons land ontvingen dezer dagen weder eens D. van Bergen, w G. van Eeckhout, Rebecca, 460; A.1 eene circulaire van eene duitsche han- van Everdingen, Spaarne, ƒ1200; B. j delsfirma, welke in de hollandsche taal Zaterdagmorgen werden' P. Ommeganck, Zonsondergang, ƒ210; doch brijkbaar door een zoon >an Ger- de reizigers, die met den sneltrein te|P. G. van Os, Weide, 120; H. Ree- manie met behulp van een woorden- 8.55 te Amsterdam zouden aankomen, j kers, Bloemen en vruchten, /300; A.boek, was gesteld voor een wachthuisje tusschen Bussum van de Velde, Herdersschouwspel, ƒ700; l Het merkwaardigste van deze circu- en Weesp door het plotseling remmen j J. Vonck, Hond, ƒ55; J. Asselijn, De laire was wel het slot, waarin bedoelde van tden trein verschrikt. Weldra bleekBron, 775; G Dou, Buurpraatjes firma in plaats van „wir schmeicheln dat een kindje van de wachteres over7600; C. Dusart, Kermistooneel 3600; uns," te vertalen met „wij vleien ons", de rails liep, toen de trein in volle G. Houckgeest, Protestantsche Kerk, zeidewij flikflooien ons mei uwe waarde vaart nabij was, en de hoofdconduc- 7500 F. van Mieris, 1 Regum. Cap. orders vereerd te worden, teur nog slechts even den tijd had om 14, ƒ2850; W. van Mieris, Luitspeel-' De S e q u a h-v e r e e ring, vooral door hem voor een of ander liefdadig doel zoude aaagewend worden. Die kwartjes vloeien nu als sneeuwvlokken en Sequah wrijft zich de handen over die vergoding. Door de politie te Delft is Maandagnamiddag aangehouden P. S. L. K.t oud 18 jaar, zonder beroep, wo nende aldaar, wegens diefstal van een lam uit de weide van den landbouwer H. d. Konder de gemeente Hof van Delft. De aangehoudene, tegen wien vóór korten tijd ook wegens diefstal eene vervolging werd ingesteld, is naar het huis van bewaring te 's Hage overge bracht. In tegenspraak met het gisteren medegedeeld Reuter-telegram uit New-York, wordt uit Rotterdam gemeld, dat ji. Zaterdag door kapitein G. Bakker, v n de Qbdam, hooger be roep is aangeteekend van het vonnis, waarbij hij door de rotterdarasche rechtbank is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, wegens het doodschieten van den stoker Simón Blom. Dinsdagochtend te half 12 is de boerderij van Blokker te Ilpen- dam tot den grond afgebrand. Er is veel gered. Huisraad en inboedels waren verzekerd. Uit Arnhem meidt men: Het .bezoek van „generaal" Booth had hier hetzelfde verloop als elders. Er was veel volk op de been. De nieu we concertzaal van „Musis" bevatte een duizendtal personen, meest uit de eerste standen. Dienst, toespraken, gezangen, inzameling als overal elders. Men was bijeen van halt drie tot half vijf. Maandagmiddag brak in den windgraaumolen van den molenaar J. Teurlings te Tilburg, terwijl die in gang was, de ijzeren as, die met den askop en de zich daarin bevindende wieken met een donderend geweld naar beneden stortte. In zijn val sloeg hij de kap en de gaanderij totaal stuk. Een ijzeren wiek werd in 3 stukken verbrijzeld, terwijl de rest als totsplin ters rondom den molen geslingerd werd. De molenaar T. en zijn knecht, die binnen in den molen werkzaam waren, kwamen met den schrik vrjj. De schade wordt geraamd op pl. m. ƒ2000. Deskundigen beweren, op dat gebied nog nooit eene dergelijke ver woesting gezien te hebben. Vele nieuws gierigen kwamen zich van 't voorge vallene overtuigen. Te Sneek is bij de Ooster poort tusschen de boterschepen het lijk opgevischt van den boterhandelaar en kruidenier E. H. De man moet, naar men gist, door den harden wind over boord zijn gevallen. De officier van justitie te Heerenveen heeft het noodig geoordeeld, ©m ten huize van den heer H. J. Toe- ring te Beets, die als lid der commissie voor de noodlijdenden te Beets dagelijks uitdeeling houdt, rijksveldwacht te de- tacheeren, om, zoo noodig, de orde te handhaven. dateuren in de proceskosten. De brievengaarder C. K. te Ber gen is door de rechtbank te Alkmaar wegens verduistering en valschheid in geschriften veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf. VISSCHERIJ. N ieuwediep, 29 Maart. Heden kwam hier van de gtoote visscherij bin nen de sloep M. D. 28, sch v. d. Hoek, met 160 levende, 60 doode kabel:32 lev. lengen, 49 punt rog, 6 ben vleet en 350 schelv terwijl door 2 korders 16 mandjes kl schol en d;or trekkers 20 tal haring werdeo aangevoerdlev. kabelj. gold 85 c do >de id. 60 c., leng 1.75 per stuk. rog 4 65 a 5 10 per punt, vleet 7 per ben, schelv. ƒ35 per honderd, kl schol ƒ3 per mandje en haring ƒ3.25 per tal. RECHTSZAKEN. De civiele rechter in zake mr. Schimmel Nadat, gelijk men weet, de strafrechter onlangs de tegen rar. Schimmel op touw gezette strafactie met eene vrijspraak afwees, werd Dinsdag door de civiele Kamer van de amsterdamsche rechtbank vonnis gewezen in de burgerlijke proce Met den invoer van vee in Engeland begint het er voor onze nederlandsche veehandelaars al niet beter uit te zien. De minister van landbouw Chaplin heeft in het Lagerhuis de verklaring gedaan, dat ook in Nederland zich be smettelijk mond- en klauwzeer heeft voorgedaan. Verder zeide de minister, dat het verbod van invoer door de Regeering niet zou en kon worden op geheven voordat men zekerheid had, dat ,de ziekte op het geheele vasteland heeft opgehouden. De heer Balfour gaf in het Lagerhuis te kennen, dat zoo de engelsche kolo niën eene tolvereeniging wilden vormen en verdragen sluiten met Belgie en het duitsche tractatenbond, waardoor En geland zelf in zijne vrijheid van hande len ten dezen opzichte belemmerd zou worden de engelsche regeering alsdan zich op de hoogte zou moeten stellen omtrent de voorwaarden waarop de hinderpalen uit den weg konden worden geruimd, ten ein le hare politiek daar naar te kunnen inrichten. In de franache Kamer was een aan vullingskrediet van 12 millioea francs aangevraagd, ten behoeve van marine en koloniën. De h :er F;eycinet gaf inlichtingen omtrent de noodzakelijk heid van dit krediet en toen eenige commissieleden nadere infurmatiën vroe gen. op een toon die met bepaald aangenaam klonk, verschafte de minister die wel, maar gaf duidelijk genoeg te kennen, dat hij geeue aanme kingen op zijn beleid ia deze verlangde te hoorem Daarop heeft de Kamer het krediet toe. gestaau. Bij de derde leziog vaa de duitsche- begrootiag is er een merkwaardige stem^ ming voorgevallen. In tweede lezing was. geschrapt eene som van 2 millioen mark voor den aanbouw van nieuwe korvetten en thans stelden de conservatieven en. nationaal-liberalen voor om die soni« weer op de begrooting te brengen. Na een langdurige discussie werd dat voor stel met 177 tegen 109 stemmen ver worpen. Tegen steraieu de vrijzinnigen, de socialisten en het centrum, zinder eén enkele uitzoadering d; overige partijen ma de Polen stemden voor. Uit Amerika wordt bericht, dat pre sident Harrison zeer ingenomen is met: het laatste antwoord vau den engehchen premier, lord Salisbury, in de Behringzee- kwestie en vertrouwt, dat nu weMra Op hetzelfde oogenblik doorkliefde een bliksemstraal het don kere zwerk en verlichtte de beide gestalten der jongelieden. „Paula," zeide Karl ernstig, „gij hebt meer dan genoeg over deze zaak gesproken. Mijn geheele hart behoort mijn vrouw, mijne Ruby. Uw vriend kan en zal ik blijven, maar u mijn liefde schenken, dat kan niet. Morgen moeten wij scheiden om elkaar hier niet weder te ontmoeten en weet, dat, als gij iets tegen mijne Ruby zoudt willen ondernemen ik in staat zou zijn om u te dooden." De innige liefde, die Landsberg voor zijne vrouw koesterde, sprak uit ieder woord, uit eiken blik. Zooals hij daar stond, met ocgen fonkelend van toorn, was hij juist de man om Paula's hartstocht te wekken. Zij wierp zich op de knieën en barstte in een luid weenen uit. Toen zij na een poos weer bedaarde en haar blik op den man wierp, die zich over haar heenboog, kwam er eene uitdrukking van wanhoop op haar gelaat. Zij snelde naar het raam, stiet het open en verdween in de duisternis. Karl, die hier geheel niet op was voorbereid, desd geene poging om haar tegen te houden, maar snelde na haar vlucht naar het raam en keek door het venster in den tuin. Toen hij niets zag ging hij naar buiten en zocht daar overal om het huis, doch tevergeefs. Hij waadde door de grasperken, die door de zware regen in moerassen veranderd waren de natte boomtakken goten een stortbad over hem uit. Het was zeer donker en niettegenstaande het onweder de lucht gezuiverd had, was het nog drukkend. Karl verliet nu de grasperken en boschjes en bevond zich in een laan, die naar het tuinhek voerde. Hij kon dit echter door de duisternis niet zien, maar wist dit daar hij op kiezelzand liep. Plotseling bleef hij staan en luisterde alsof een zonderling en vreeselijk geluid zijn oor had bereikt. Behalve het gekletter van de regen was het zeer stil en het scheen Karl toe alsof hij den hoefslag van een groot aantal paarden op den straatweg hoorde* Het geluid kwam hoe langer hoe nader en werd nog versterkt door den klank van stijgbeugels, het gerinkel van stalen kettin gen en de ruwe stemmen van mannen, die luid met elkander spraken. Nu en dan verbrak een woest gelach de stilte en werd dan weer afgebroken door een kort bevel, dat een snelleren gang der paarden tengevolge had. „Gerechte hemel," dacht Karl, „daar is zeker smokkelwaar aan de kust aangekomen en naar de een ot andere schuilplaats ver voerd. Nu is iedere schelm op de been en mijne vrouw, mijne lieve Ruby, is aan eene ontmoeting met die ruwe bende bloot gesteld, wier ruwheid nog gevaarlijker zal zijn door ,het gebruik van sterken drank zooals bij zulke gelegenheden altijd het ge val is." Geen oogenblik dacht Karl meer aan Paula's veiligheid. Al zijne angst en vrees waren op zijne vrouw gericht. Waar kon Ruby zijn? Hij wist het huisje, waarheen zij zich begeven had, te vinden, gelukkig herinnerde hij zich, dat hij haar had ver zocht niet terug te keeren als het onweder plotseling losbarstte. Als zij aan rijn verzoek voldaan had, bestond er hoop op hare redding. Karl snelde nu naar huis terug, nam een paar pistolen uit de schrijftafel in de kamer, waar het onderhoud met Paula had plaatsgegrepen en haastte zich naar buiten. Nog hoorde hij het gejoel der nadeiende ruiters, doch Karl had den straatweg overgestoken voor zij aankwamen en kon zich achter een heg aan den overkant verbergen. HOOFDSTUK XVIII. Het pistoolschot in de duister?iis Het paardengetrappel kwam hoe langer hoe nader en de vloe ken der ruiters werden hoe langer hoe duidelijker gehoord. Karl verborg zich achter de heg en zag weldra de vlammen der toort sen, die de duistere omgeving verlichtten. Zij werden gedragen door ruwe kerels met een weest uiterlijk, die bijna allen een paar pistolen in den gordel hadden gestoken. Sommigen hadden kleine vaatjes achter aan hun zadel bevestigd, terwijl anderen groote pakken voor zich op het paard hadden, die in de eene of andere ondoordringbare stof waren gewikkeld. Alle mannen lach» ten en schertsten luidkeels en het was duidelijk, dat, als zij smokkelaars waren, die hunne goederen naar hunne schuilplaatsec brachten, zij weinig moeite deden om hun doen geheim te hou den en de tusschenkomst der politie geheel niet vreesden. Zij waren ongeveer 50 of 60 in aantal en werden aangevoerd door een man, die wat gunstiger gelaat had dan de anderen en in een donkerblauwe rijjas gehuld was. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2