BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Zonder dat dk beslissing gekomen was, bleef elke discussie overbodig. De Raad vereenigde zich met die zienswijze, waarbij de heer Kaufmann zijn voorstel introk. Aan den heer G. J. v. d. Meyden werd op zijn verzoek, wegf ns benoeming te Haarlem, eervol ontslag verleend als onderwijzer alhier. Tot onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs werd benoemd de heer M. Haas, te Kesteien. Daarna deed de voorzitter raededee- Kng van het proces verbaal van kas- opneming van den gemeente-ontvanger, waarna een verzoek van C. Keur, lan taarnopsteker om verhooging van jaar wedde, werd verworpen. Een rekest van C. Keur Tzn., hou dende verzoek om aandeel te mogen nemen in de exploitatie der zeebaden, in geval onderhandsciie verpachting mocht worden aangenomen, werd aan gehouden tot eene nadere vergadering. Nadat besloten was machtiging te vragen tot het betalen van drie vorde ningen uit de post van onvoorziene uitgaven, dienst 1891 werd de vergade- gesloten. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 31 Maart 1892; Witte tarwe ƒ5.75, ƒ8.75, ristarwe 7.—, Rogge ƒ6.65 7-I5 Haver ƒ6.50 k ƒ7.60, Chevaliergerst 5.20 k ƒ5.80, Wintergerst ƒ4.60 k ƒ5.Zomergerst 4.Duivenboonen ƒ6.90 ƒ7.10, Paardenboonen ƒ6. k 6 40, Bruineboonen ƒ9.— kf 10,50 Groene erwten 6.90 k 9.Kanarie zaad ƒ6. Professor dr. Jan te Winkel aanvaardde Donderdag het hoogleeraars- ambt in de cederlandsche taal en letter kunde aan de universiteit te Amster dam, met eene openbare rede in de aula, getiteld„De beoefening der ger manistiek aan Amsterdams hooge- school". Uit Amsterdam meldt men: Ofschoon politie en justitie tot op dit oogenblik er nog niet in slaagden, den bedrijver van den moord op de dienstbode der familie Viotta, op de Prinsengracht, in handen te krijgen, bestaat er gegrond uitzicht dat hij aan de gerechtigheid niet zal ontsnappen, tenzij hij Donderdagochtend met de naar New-York vertrokken amerikaan- sche boot is gevlucht. Naar alle waarschijnlijkheid is de euveldaad in den vooravond gepleegd. Ofschoon de bedrijver in de gelegen heid was, veel meer geld en gelds waardige voorwerpen met zich te nemen, vergenoegde hij zich met eene som van 160. Hij heeft zonder twijfel, na den ketting voor de deur gespannen te hebben, door de buitendeur onder de stoep de woning verlaten. Deze deur toch werd enkel op het dagslot gesloten bevonden, terwijl het steeds de ge woonte was haar des avonds vroegtijdig met het nachtslot te sluiten. De vermoorde had, naar men zegt, omgang gehad met twee jonge mannen, naar wie dan ook door de justitie een onderzoek wordt ingesteld. Nader meldt men Vooiloopig is gearresteerd een schil dersknecht die met de vermoorde ver keerde. De officier van justitie verzoekt dringend het adres te vernemen van de schrijfster van een brief, aan hem gericht. Te Nieuwediep is Donder dag in de haven drijvende gevonden het lijk van een onbekend mansper soon, kort en gezet van gestalte, als heer gekleed, in geruit phantasie-pak, naar gissing 40 jaar oud. Dien nacht kort voor half twee was deze onbe kende nog aan den havendijk gezien het horloge, dat op het lijk werd ge vonden, was juist op genoemd uur blij ven stilstaan. De politie doet onder zoek. Eene vrouw te Delft die, om eene boodschap in de buurt te ver richten, een jongetje van 4 jaar zonder toezicht in de woning had achtergelaten, vond bij haren terugkeer de deur der kachel geopend en de kleederen van i et kind in brand. De brandwonden van het kind zijn van dien aard, dat men het ergste vreest. Aangaande den moord, te Gouda gepleegd, deelt men het vol gende mede Dinsdagochtend verspreidde zich het gerucht dat de wed. P. van Oudshoorn geb. Berlijn, wonende Kleiweg E 45, met afgesneden hals in hare woning was gevonden. Aanvankelijk werd aan zelfmoord gedacht, doch later bleek dat hier eene afgrijselijke misdaad moest worden vermoed. De regeling van den boedel van haren overleden echtgenoot was onlangs afgeloopen, en nu waren Maandagavond hare beide ouders en broeder te haren huize geweest, waarbij zij laatstgenoemde het grootste gedeelte van de kleine som, die zij na af beta ling van alle schulden haar eigendom mocht noemen, overhandigde, welk geld zou gedeponeerd worden bij de firma Knox en Dortland, terwijl zij ruim ƒ80 hield. Niettegenstaande hare ouders na het overlijden van haren echtgenoot er op .hadden aangedrongen dat zij bij hen zou komen wonen, gaf zij er de voor keur aan afzonderlijk te wonen, terwijl zij door het houden van commensalen in haar onderhoud zou trachten te voorzien. Vóór zij Maandagavond naar bed ging, riep zij hare twee commensalen, die, op de IJselstoomtram werkzaam, meest vroeg op moesten, hoe laat zij Dinsdagochtend uitgingen, wat zij ver langde te weten wegens het ontbijt, dat gereed moest zijn. De een antwoordde om 4 uur, de ander öra 6 uur. Eerstgenoemde vond, toen hij 's morgens opstond, het bed der weduwe onbeslapen en haar zelve dood. Het is gebleken, dat genoemde 80 niet meer in de woning voorhanden waren, zoodat aan diefstal als aanleiding tot den moord gedacht wordt. De justitie uit Rotterdam is 's avonds hier gekomen tot het houden van een onderzoek, dat Woensdag werd voort gezet. De vermoorde had zich Maandag morgen tegenover verscheiden personen uitgelaten, in het bezit van zekere som gelds te zullen zijn, nadat alle schulden waren afbetaald. Men vermoedt, dat de moordenaar het huis (dat onlangs was verkocht, en dat de bewoonster dus binnenkort moest verlaten) van de ach terzijde is binnengekomen en gemeend had een veel grooter bedrag te zullen vinden. Het gerucht loopt, dat Dinsdagmor gen een persoon uit Rotterdam, die de overledene uit vroegere dagen kende, met den eersten trein van Gouda naar Rotterdam vertrok en toen het met verschillende personen druk had over de overledene en haren echtgenoot. Dat meer geruchten loopen, spreekt van zelf, die echter ni?t behoeven te worden vermeld, daar zij allen redelijken grond missen. De aanleg van een stoom tramlij n AmsterdamIJrauiden, ten zuiden van het Noordzeekanaal, is, aldus wordt bericht, zoo goed als ver zekerd. Met het stellen van de fon tein op het Frederiksplein te Amster dam, waarvoor ƒ5000 werd geschonken door de Vereeniging tot bevorderiag van het vreemdelingenverkeer aldaar, is Woensdag een aanvang gemaakt. Uit Breukelen meldt men: In den nacht van 30 op 31 Maart werd een der oudste buitenplaatsen dezer gemeente door brand vernield. Het sedert vele jaren onbewoonde Hof- werk, zoo schoon aan de oevers der kabbelende Vecht gelegen, is in eene ruïne herschapen. Zoo verdwijnen lang zamerhand de vele lustoorden, die de Vechtstreek tot een der schoonste streken van ons land maakten. Als eene vermeldings waar dige bizonderheid kan het volgende dienenHet stukadoorswerk in het in aanbouw zijnde gerechtsgebouw te Breda, is aangenomen door J. B. Simons te Oosterhout. Deze aannemer zal het werk uitvoeren met zijn vader, twee zijner gehuwde zoons en een kleinzoon, zoo dat aan genoemd werk zullen arbeiden een overgrootvader, een grootvader, twee vaders en een zoon. Voor eenige weken werd te Lekkerkerk door een 30 tal ingezetenen gecontracteerd met een reiziger of agent der firma Dichhof en Cjs., Warmoes- atraat te Amsterdam, om, na vijftien achtereenvolgende maanden eene be paalde som te hebben voldaan, eige naars te worden van verschillende loten. Bij onderzoek is gebleken, dat de firma Dichhof en Co. te Amsterdam volstrekt niet bekend is. Daar zich nu weder te Lekkerkerk een andere reiziger dier firma vertoonde, werd deze door de politie aangehouden, doch na verhoor weder vrijgelaten. Te Groningen komen we- keiijks scharen landverhuizers voor Amerika aan. Een bedroe venden indi uk maakt het nog maar altijd daar honder den russische ballingen te zien arrivee- renen gunsiig steken daarbij af de klcek en forsch gebouwde poolsche emigranten, gekleed in nationaal costuum, de grijze overjas en de tot over hunne knieën reikende laarzen. De noordelijke provinciën, voornamelijk Groningen, le veren ook een aanzienlijk getal mannen, vrouwen en kinderen, die onder geleide van een inspecteur vau de N. A. Stoom vaartmaatschappij naar Rotterdam wor den getransporteeid. Letteren en Kunst. Wq ontvingen de geïllustreerde cata logus van de schilderijen van moderne meesters, uit de verzameling van wijlen den oud-burgemeester vau Amsterdam, Messchert van Vollenhoven en J. de Montigny uit den Haag, welke schilde rijen Dinsdag 5 April door de heeren C. F. Roos Co. in openbare veiling zullen worden verkocht in „de Brakke Grond" te Amsterdam. De zeer uitvoerige catalogus bevat eene beschrijving van de 165 te veilen schilderstukken en 11 lichtdrukproeven van eenige der voornaamste stukken, uitgevoerd door de firma Emrik Binger te Haarlem. Velen der grootste schilders van den laatsten tijd zijn door hunne schilder stukken op deze veiling vertegenwoor digd, zoodat ongetwijfeld deze ook zeer belangrijk zal zijn, en de meeste kunst voortbrengselen gretig koopers zullen vinden. Ook de beeldhouwkunst is op deze veiling vertegenwoordigd en wel door een buste, uitgevoerd door den beeldhouwer F. L. Stracké te Haarlem. VISSCHERIJ. Katwijk a/Zee, 31 Maart. Twee schuiten besomden voor hare versche visch ƒ31.70 en ƒ39.50. De prijs van schol en braad was hoog, nl. binnenlek schol ƒ5.30 k 635, braad ƒ4.45 k 5 per mand. Schar gold /3d 3,50 per mand. Voor 4 heel kleine tarbotjes werd samen ƒ1.55 besteed. Nieuwediep, 31 Maart. Door 5 korders werden hier heden 9 tot 12 mandjes kleine schol en 1 mand schar en door trekkers 1200 tal haring aange-j voerd; kl. schol gold ƒ3 per mandje, schar ƒ1.50 per mand en haring 2 k 50 c. per tal. RECHTSZAKEN. Beklaagd eenen patient in het krank zinnigengesticht „St. Joris Gasthuis," te Delft, mishandeld te hebben, door hem met eene pantoffel in het aangezicht te slaan daarna in de keel te hebben ge knepen, had zich Donderdag voor de arrondissements-rechtbank te 's Hage te verantwoorden J. K., gewezen zieken vader in bovengenoemd gesticht. Uit het getuigenverhoor bleek dat op den 24a Februati jl. de patient T. door de gang van het gesticht weid geleid naar de ziekenzaal om aldaar in het oog gedruppeld te worden. Bq die gelegenheid gaf de patient V, den ver pleegde T., bij het passeeren van zijne zaal, een klap en werd toen door den ziekenvader K. hard aangepakt en van de zaal geduwd. De krankzinnige V. werd daarop boos en gooide met zijn pantoffel naar den ziekenvader, die daarop met dat schoeisel op den krank zinnige toeliep en hem een paar slagen in het aangezicht toebracht, waardoor een paar bloedende wondjes ontstonden. Daarop volgde eene kleine worsteling, waarbij de ziekenvader werd ontzet. Toen de krankzinnige daarop begon te zingen, vloog de ziekenvader weder op den krankzinnige V. aan, en greep dien zoodanig in de keel, dat hij volgens verklaring vau een der opz chters Donderdag gehoord blauw werd. De ziekenvader werd onmiddellijk ontslagen. Voor den rechter-commissaris had bekl. erkend wel wat hardhandig te zijn opgetreden en zijne bevoegdheid te buiten te zijn gegaan. Een der opzichters van het gesticht verklaarde dat V. geen lastig patient was en volstrekt niet ruw behandeld behoefde te worden. De hoofd-opzichter evenwel verklaarde dat V. nu en dan nogal eens lastig was, doch deelde de meening dat ruwe behandeling volstrekt niet noodig was; integendeel. De ge wezen ziekenvader was volgens zijne vei klaring niet ruw in zijne behande ling wel, zooals men dat noemt, in zijne mond. Hij was echter pas van eene ziekte hersteld, dientengevolge nog zwak en een weinig prikkelbaarhet hardhandig optreden tegen V. schreef die getuige grootendeels daaraan toe. Hoewel de beklaagde door zijn ontslag uit zijne betrekking reeds was gestraft, meende de substituut-officier van jus titie, mr. Pleijte, toch dat hier eene gevangenisstraf moest worden opgelegd en ZEd Achtb. vorderde dus de ver oordeeling bij verstek van den be klaagde tot 45 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. aan Uruguay, aan Peru en aan Brazilië. Laatstgenoemd land heeft geweigerd; wat Uruguay en Peru zullen doe.-, is nog niet bekend. Peru zou geld krijgen om zijn schuld aan Chili af te betalen, waartegenover dan de Vereenigde Sta ten de havenstad Chimboto zouden ontvaDgen. 't Schijnt, dat de publieke opinie I in Argentinië volstrekt niet met dat verdrag met de V. S is ingenomen. Of daar weer een omwentelingetje uit zal voortspruiten Naar de Timés uit Buenos-Ayres verneemt, loopen er geruchten omtrent eene oproerige beweging. De Regeering zou voornemens zijn den staat van beleg af te kondigen en neemt maatregelen om de orde te handhaven. Het duitsche Huis van afgevaardigden heeft in tweede lezing de wets voordracht betreffende het Welfenfonds aangenomen overeenkomstig het voorstel der com missie, zoodat de inbeslagneming inge trokken zal worden. Een voorstel van Richter om overlegging van de overeen komst met den hertog van Cumberland te verlangen, waartoe de minister van financiën de bevoegdheid van deu land dag bestreed, werd verworpen. De Rijksdag nam in derde lezing het wetsontwerp omtrent den staat van beleg in Elzas Lotharingen aan, alsmede de suppletoire begrootiog voor de strategi sche spoorwegen. Daarna werd de zitting door den staatssecretaiis Von Boetiicher gesloten verklaard. Volgens berichten uit Lissabon dreigt daar eene ministerieele crisis tengevolge van een door den miuister van openbare werken gesloten contract met eene en- gelschc maatschappij voor het leggen van eenen telegraafkabel naar de Azori- sche eilanden. De fransche regeering zou zich op het laatste oogenblik met de zaak bemoeid hebben ten voordeele eener fransehe regeeiing zou zich op het laatste oogenblik met de zaak bemoeid hebben tan voordeele eener fransche maatschappij, welke behalve de bedoelde verbinding, ook eene kabel van Lissabon naar Bordeaux belooft te leggen, beide zonder subsidie. Hierover is eene mi- nisterieele crisis ontstaan en de minister van openbare werken heeft besloten zijn ontslag te nemen. De minister president wordt gezegd, het fransche voorstel te begunstigen, en van de aanneming daar van zou weder het aannemen van het plan der scnuldregeliug door de fransche obligatiehouders afhankelijk zijn. Bij de behandeling van het proces der anarchisten te Stafford werd eene bekentenis van den beschuldigde Deakin voorgelezen, die al zijne medebeschul digden medeplichtig verklaart aan het maken van bommen, bestemd naar Rusland. achtigen rooden halsketting op den marmer-witten hals. De toeschouwers uitten op dit gezicht een kreet van afgrijzen en de bediende riep uit „Kijk eens, mannen, het slachtoffer bloedt bij de aanraking van den moordenaar. Slaat hem neer en bindt hem, want anders vermoordt hij ons allen nog." Zonder een woord meer te zeggen sprong hij op zijn meester toe, maar Karl greep hem bij de strot en duwde hem tegen den muur, terwijl hij op heeschen toon zeide „Hond! durft gij mij van zulk een misdaad beschuldigen?" Karl hield zijn slachtoffer zoo stevig geklemd, dat het gezicht van den man verbleekte en als de boeren de mannen niet ge scheiden hadden, zou waarschijnlijk een tweede lijk het af grijselijke van liet tooneel nog verhoogd hebben. Dol van woede greep Karl een zware billardqueue en daagde hen uit hem nog eens aan te raken. De mannen weken eerst eene schrede achteruit, maar alsof hun traag bloed door de korte worsteling was opgewekt, maak ten zij zich weldra gereed een nieuwen aanval te beginnen, toen Ruby tusschen de vechtende partijen trad en met opgehe\en arm den strijd stuitte. Haar oogen fonkelden van opgewondenheid, haar wangen wa ren met een diepen blos overtogen en de zon, die haar stralen door eene der hooge vensters wierp, verlichtte haar blonde lok ken met een goudgelen glans. De boeren lieten dadelijk de han den, die zij naar Landsberg opgeheven hadden, zakken, toen zij haar aanschouwden. „Haltriep zij uit, en haar kalme, heldere stem weerklonk door de vestibule. „Laat ons een einde makjü aan dit tooneel van ruwheid en geweld. Mijn echtgenoot is zooeven van eene misdaad beschuldigd, zonder dat men eenig bewijs van zijne schuld heeft. Maar de misdaad is begaan en er moet een onder zoek naar den dader worden ingesteld. Laat een van u naar den vrederechter Harbottle gaan. Mijn echtgenoot zal het huis niet verlaten voor hij komt. Maak plaats, als 't u blieft," en terwijl zij Karl's arm nam, ging zij door de gang, die naar de huis< kamer leidde, zonder dat iemand haar durfde wederstreven. In Brazilië is het weer niet rustig. De troepen in Rio de Janeiro en in Pernambueo zijn in de kazerne ge consigneerd en aan de politie zijn bi- zondere beveien gegeven. Me,, gevoelt, dat er iets op til is: er wordt dan ook gesproken van eene te verwachten nieuwe omwenteling. De zuid-ameri- kaansche Staten worden blijkbaar door al dat voortdurend omwentelen draaierig en weten niet meer waar ze heen gaan. De Vereenigde Staten trachten in die wentelgewesten vasten voet te krij- g n. De correspondent van de Times meent stellig te weten, dat de regeering I eeaigd, oordeelende, dat, wel is waar, der Vereenigde Staten met Argentiniëde huwelijksbelofte op zichzelf geen heeft afgesproken, laatstgenoemd rijk te rechten geeft, maar dat wie eeti ander zullen beschermen ingeval van grens- j schade berokkent, deze moet vergoeden, geschillen met Brazilië of wanneer eeneen hier wel geen bedoeling tot bena- europeesche mogendheid tusschenbeide j deeling was gebleken, maar toch een komt op grond dat Argentinië in zijne j buitengewone lichtzinnigheid, die als| verplichtingen tegenover de Europeanen j schuld aan te rekenen is. De rechtbank tekort schiet. j veroordeelde den jongen man tot 80001 Dergelijke voorstellen zijn ook gedaan francs aan het meisje en 3000 francs aan Totnogtoe kon men in Bel-| gië een engagement, zelfs op den vóór het trouwen nog, afmaken, zouder tot menige schadevergoeding gehouden te zijn. Dit is nu veranderd. Een jong Brusselsch koopman was met een meisje uit Riga geëngageerd eu gaf haar, kort vóór het huwelqk, „haar woord" terug, meenende daarmede klaar te zijn. De vader echter eischte schadevergoeding en wel 50.000 francs, zoowel wegens de moreele schade aan de toekomst van het meisje toegebracht, a's wegens de reeds gemaakte kosten voor installatie. De rechtbank heeft zich hiermede ver- Na HOOFDSTUK XIX, Karl en Ruby in moeilijkheid. het vertrek van den heer des huizes, werd er geen tijd verloren met beraadslagen, maar spoedig vertrok een der boeren in dien zwaren gang, die hen zoo eigen is, naar het huis van den rechter Harbottle, dat op eenige mijlen afstands van Lands- berg's huis lag. Ondertusschen verzamelden de dienstboden zich bij de deur, die van de vestibule naar de meidenkamers voerde, daar zij niet in de nabijheid van het lijk durfden te komen en toch brandden van nieuwsgierigheid om allss van het treurspel te weten. Nadat de halfgewurgde bediende zich verzekerd had, dat hij geen letsel had bekomen, had hij weldra weer een toon van gezag aangenomen en verbood, dat men voor de aankomst van den rechter het lijk zou aanraken. Daar lag dus in de met prachtige planten versierde vestibul de levenlooze Paula von Klipspohr; het gehavende gezicht was geheel van die bekoorlijke uitdrukking beroofd, die er vroeger op rustte en de wijdgeopende oogen staarden doelloos naar het -vergulde plafond. De mannen, die het lijk hadden binnenge bracht, verdwenen langzamerhand in de keuken en vertelden onder een glas bier het verhaal van den ontdekking der mis daad. Het scheen dat een van hen, die de bewusten kuil voorbij I moest om naar zijn werk te komen iets zwarts op den weg had I zien liggen aan den kant van den kuil. Door nieuwsgierigheid! gedreven, versnelde hij zijn pas en zag toen een donker voor-f werp op den bodem liggen. Daar hij veronderstelde, dat het een koe of een ander dier zou zijn, dat verdwaald was ge-I raakt en in het onweder gevallen was, maakte hij een omwegI om een pad te bereiken, dat naar den bodem van de groeve| voerde. Daar aangekomen, zag hij tot zijn grooten schrik, het het lijk van eene vrouw was, en herkende weldra de vreemde! dame, die bij mijnheer Landsberg logeerde. De boer, die vreesde! van medeplichtigheid aan de misdaad beschuldigd te worden,! keerde terug en snelde zoo hard hij loopen kon naar de boer'| derij, waar hij werkte. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2