klAMSMAIM.. Her-IJk. Bekentenis van Ravachol. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Stoomvaartbsrichten. Burgerlijke Staal Aangeboden Betrekkingen in Nederland. KENNISGEVING. Ad vort 'fiUën. het panopticum van mevrouw Tussaud, te Londen, waar het eene afdeeliög van de gruwelkamer zal innemen- Deeming is herkend door den direc teur van de gevangenis te Melbourne, waaiin hij voor diefstal onder den naam van Swanston eene gevangenisstraf van 9 maanden heeft ondergaan en door een politieagent uit Johannesburg, toen hij zijn waren naam Deeming droeg. Onder zijne bagage vond men voorts een huwelijkscertificaat van Albert Oli vier Williams met Emily Mathers en een engelsch spoorwegboekje, waarin de pagina waarop de dienst Liverpool- Rainhill voorkomt, blijkbaar druk is gebruikt. Zaterdagmiddag heeft de rechter van instructie Athalin in de Conciergerie, Ravachol verhoord. Hij ontkende, dat hij de dader was van de dynamietaan- slagen. Des avonds werd het verhoor voortgezet en nadat Ravachol met kracht was blijven ontkennen, besloot hij plot seling om mededeelingen te doen Hij bekende, dat hij met Béala en twee anderen den aanslag had uitge voerd op den boulevard St Germain. De dynamietbom was vervaardigd door Chaumartin. De aanslag op de kazerne Lobau werd gepleegd doer Bastard en Emile Mathieu, terwijl de laatste aan slag Rue de Clichy, door hem, Ravachol, en door Gustave Mathieu was begaan. „Als wij niet gearresteerd waren ge worden, Gustave en ik," riep Ravachol, dan zouden wij het werk hebben voort gezet. Wij zouden de vergaderzaal van de afgevaardigden in de lucht hebben laten vliegen, „dat nest van gemeene knoeiers" (ce repaire de sales tripo- teurs); en ook het huis van den afge vaardigde Thomson, die een wet tegen ons wou maken. Overal zouden wij u achtervolgd hebben, want ik heb mij gewijd aan de vernietiging der bour geoisie. Ik heb gestolen, 't is waar, en het geld dat ik voor mijn misdaden kreeg, heb ik aan de armen gegeven. Met Chalbret en Faugoux heeft Ravachol te Soisy sous Etiolle een dief stal van dynamiet gepleegd. Met den gevaarlijken last passeerden zij drie gendarmes, die hen stil lieten gaan. Tot den politie-ambtenaar Fédet zei hij, dat hij een apostel was en toen Fédet opmerkte, dat een apostel geen moord en diefstal pleegt, gaf Ravachol ten antwoord„Ik moet dat doen omdat ik geld noodig heb. Nooit zal ik be e- len. Geen enkele anarchist doet dat. Werken wil ik niet, want als ik werk verdien ik nauwelijks genoeg om ervan te leven en verrijk mijn patroon. Het werken is een van de vormen van het onrecht. De maatschappij dwingt mij om te stelen en te moorden. Mijn ge drag is alzoo volkomen wettig". In den omtrek van Parijs is een be- aarplaats van dynamiet ontdekt. Er waren niet minder dan 100 patronen n. De anarchist, die er dicht bij oonde en denkelijk den voorraad be- aakte, is gevlucht. Intusschen zijn er nieuwe pogingen an misdadigen aard gedaan. De politie e Versailles ontving eene helsche raa- hine van kleine afmeting, die bij het itpakken moest springen. Door voor- ichtige behandeling werd evenwel dat lan verijdeld. Een flesch met zwavelzuur, geplaatst n een vensterbank op de vierde ver- iéping van een huis in de Rue de lichy, is Zaterdagavond ontploft. Tien oorbijgangers werden eenigermate ge- ond, een hunner ernstig aan de oogen. De anarchisten te St Etienne hebben esloten, een gelukwensch te zenden an Ravachol, „den dapperen stiijder oor de goede zaak." Een der fransche laden doet mededeeling van niet minder an drie diefstallen van dynamiet, be- aan te Port Vendres, Megrans en hambéry. Gustave Matthieu, Ravachols helper n den aanslag in de Rue de Clichy, chijnt naar België te zijn gevlucht. Gevaarlijke vruchten. Iet British Medical Journal dringt aan ip eene enquête van wege den staat, >aar aanleiding van de herhaaldelijk op uikende beweringen, dat uit Amerika fkomstige geconserveerde vruchten, raarin zekere bestanddeelen rattekruid anwezig zijn,in Engeland en op het vaste- md op groote schaal ingevoerd en ver iruikt worden. De Amerikanen zouden unne vruchtboomen met arsenicum oudende vloeistofien besproeien ter be- -rijding van de insecten, naar het heet, chter zóo sterk, dat onlangs de ge- ondheidsraad te New-York daarom en groote hoeveelheid vruchten liet vernietigen. Prins Theodoor van Abes- sinië is door de Engelsche rechtbank van Lincoln tot een boete veroordeeld, wegens openbare dronkenschap. Onlangs werden door den hïer Allamagny voor het Théütre d'ap- plication te Parijs figuranten gevraagd. Hij verzuimde de advertentie in te trekken, zoodat verscheidene jongelieden zich aanmeldden ofschoon er geen plaats meer was, die zeer teleurgesteld en verbolgen aftrokken. Zy zwoeren wraak. Maandagochtend lag Allamagny nog te bed, toen hij door een groot rumoer gewekt werd. Tien galarijtuigen, drie stortbadtoestelleD, twintig koksmaats met allerlei schotels, ettelijke banket bakkers en overhemdmakers en zes lijk koets ;n met aansprekers verdrongen elkander voor zijn deur, tot groot ver maak der aanschouwers, alles door middel van met zijn naam ondertee- kende brieven door de afgewezen adspi- ranten besteld. Na de goede lieden aan het verstand gebracht te hebben dat men hen bedrogen had, gat hij de zask aan. De werkstaking onder de douane-beambtea te Barcelona kan als geëindigd worden beschouwd. In het krankzinnigenge sticht te Tours heeft een waanzinnige, wien men een oogenblik het dwangbuis had afgedaan, zich op zijn bewaker geworpen, dezen in zijne omarming half gesmoord en daarop met zulk een geweld tegen een boom gesmakt, dat de ongelukkige onmiddellijk dood bleef. Te Galfurgen in den Elzas was een zekere Graut, herbergier van beroep, driemaal getrouwd. Uit zijn eerste huwelijk, l;et hij bij ziju dood een 21-jarige zoon achter, uit zijn derde huwelijk een jongen en een meisje van zes en zeven jaar. Donderdag kwam de oudste zoon zijn halfbroer en halfzusje halen uit een school, waar ze geplaatst waren, nam hen mee naar een eenzame plek en schoot hen daar met een revolver dood. De lijkjes werden onder de sneeuw ge vonden. In den zak van het knaapje vond men een briefje van den moor denaar, waarin hij verklaart, dat een sterke macht hem drijft om zijn broertje en zusje te vermoorden en daarna zichzelf van kant te maken. Men veronderstelt, dat de jonge man krankzinnig was. Evenwel heeft men nog geen spoor van hem ontdekt. Naar men verneemt, wordt in Duitschland alles voorbereid om bin nen kort den zönetijd voor liet bur- gcrlyk leven in te voeren. Te dien einde wordt van regeeringswege een wetsvoorstel in gereedheid gebracht. Vr ij dagnacht is te Lud- wigshafen, waarschijnlijk door het val len van een der palen voor het elec- trisch licht, brand ontstaan in eene groote fabriek van scheikundige pro ducten. De hitte was zoo groot, dat de treinen het brandende gebouw niet konden passeeren. Vrijdag nacht werd de schild wacht voor de kazerne vau het garde - regiment te Berlijn door een man lastig gevallen, die hem zelfs met een mes te lijf wilde. Toen de schildwacht tegen weer bood, vluchtte de aanrander. De soldaat riep hem te blijvea staan en schoot toen de andere daaraan geen gevolg gaf. De aanrander is zwaar ge wond, terwijl een persoon, die zich in de richting van. den vluchteling bevond, licht gekwetst werd. Te W eenen speelden twee jongens die van de executie van Schnei der hadden gelezen, beultje. De jongste een n-jarige jongen, werd door zijn broer van 12 jaar opgehangen. Spoedig ontdekten zij dat het spelletje te echt was gedaande oudste riep om hulp, maar eer deze opdaagde, was zijn broer tje gestikt. De redacteur van een re volutionaire courant in Zweden, Pe tersen, is wegens aansporing tot revo lutie veroordeeld tot gevangenisstraf van een jaar. Dit is de zwaarste straf, die ooit wegens een persdelict is op- gelegd. In Italië hebben ernstige overstroomiugeu plaats gehad de Po bereikte een ongekende hoogtete Alessandria werd de haven geïnundeerd de meeste spoorwegen in de provincie Corni zijn onder water gezet. In den omtrek van Turijn staat alles blank. Te Asti werden 50 personen door de toe gesnelde genie-troepen gered. De schade is groot. Er liepen den laatsten tijd herhaaldelijk slechte geruchten om trent de financiën der familie Borghese te Rome. Een ruim verbreide catalogus over de ter veiling aan te biec.en kunst voorwerpen en meubelen van prins Borghese bevestigt thans, dat deze ge ruchten helaas op waarheid berusten. Meer dan duizend voorwerpen zullen onder den hamer komen om de schuld- eischers van den prins te kunnen vol doen. Sedert weken staat het paleis Borghese voor het publiek open. Er zijn meubels uit de 160,17e en 18e eeuw, het prachtigste chineesch, saksisch, ja- pansch en sèvres-porcelein, behalve kostbare wapenen, kunstvoorwerpen uit marmer, brons, ivoor en goud en zilver. Onder de schilderijen is vooral te noe men enkele der vroeger zich in de villa Lante op den Janiculus bevindende fresco's van Giulio Romano. De a 1 a r m-t ij ding van den brand in de haven Barcelona, waarvan geen woord i,waar was, verscheen't eerst in de Noticiero Vniversel van die stad 't Blijkt tha^s dat het blad, dat al her haaldelijk te vergeefs had aangedrongen op voorzorgsmaatregelen voor het lossen en laden van petroleum door zulk een alarmkreet de langzame spaansche Re geering wilde opwekken. Spaansche bladen gaan wel eens meer tot zulke uiterste middelen over. Zoo meldde voor eenigen tijd het algemeen geachte blad El Liberaldat het Prudo-museum in brand stond, 't Was niets dan een verzinsel maarsedert werden er maatregelen genomen tegen brandge- gevaar. Op het amerikaansch stoom schip Didiana dat van Libau vertrok, had de zoon van een ambtenaar, een schooljongen, zich zonder dat iemand het wist, verstopt, met het doel de reis naar de nieuwe wereld te makên. Maar de ouders waren er achter gekomen en dra werd naar Liverpool geseind, waar het schip wordt verwacht, om den jon gen aan wal te zetten. Uit New-York wordt ge seind, da: Zaterdag een geweldige cycloon over de noordwestelijke Staten van Noord-Amerika heeft gewoed. Tal van menschen zijn omgekomen en ge heeld steden zijn verwoest. Zoo is in de stad Torvenda geen huis overeind gebleven en hebben twintig menschen het leven verloren. Ook de stad Augusta is totaal vernield. Daar waren vier dooden en vele gekwetsten. Maar het ergst is de storm geweest in de staat Kansas. Daar zijn de verwoestingen verschrikkelijk en het aantal dooden is, hoewel nog niet precies bekend, zeer groot. In den avond van denzelfden dag verwoestte een waterhoos twee huizen in Chicago en doodde drie menschen. De vreeselijke storm heeft gewoed op een oppervlakte van 50 mijlen, in zeer vruchtbare en bevolkte streken. Uit Illinois heeft men nog weinig ver nomen, daar de telegraaf vandaar niet meer werkt. Ditzelfde is trouwens op vele plaatsen het geval. Op den zelfden dag (een dag van ODgeluk) heeft er in de dynamietfabriek te Bessemer (Alabama) eene ontploffing plaats gehad, die aan 6 personen het leven kostte. De schok werd gevoeld op een afstand van ig mijlen. Al de vensterruiten in den omtrek werden verbrijzeld. Een geweldige brand, die daarna in de fabriek uitbrak, was toen dit bericht werd verzonden, nog niet gebluscht. Te Findiay, in Ohio, is ze kere Lytle, een dronkaard, die reeds vroeger gevangen had gezeten, omdat hij op zija zoontje geschoten had, en die thans zijn zieke, van hem gescheiden levende vrouw en een zijner dochters met een bijl den schedel had ingeslagen, door een verwoede menigte uit de ge vangenis gehaald en opgehangen. Iemand schoot bij ongeluk met een revolver het toüw door, zoodat de moordenaar nog levend op den grond viel, doch hij werd onmiddellijk weder gehangen. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 5 April 1892des namiddags van 12 uur door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Toccate en Fuga S. Bach. 2. LargoHandel. 3. SonateRitler. 4. Communion Gigout. 5. Finale. Voor den inhoud dezer rulriek stelt de Redactie ziek niet aansprakelijk?) Mijnheer de Redacteur Een enkel woord, doch geheel per soonlijk, naar aanleiding van het in gezonden stuk onderteekend J. B. T. Hugenholtz. Niet om het te beantwoor den, daarvoor is de toon te onwaardig, maar om de leden en begunstigers van de Haarlemsche Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren niet te brengen op het denkbeeld „dal wie zwijgt toestemt De geheele inhoud is eenevergis sing zou ik gaarne geschreven hebben maar ik moet tot mijn leedwezen zeggen onwaarheid. Immers het is den steller, uit een met mij gevoerde correspon dentie bekend, dat het bestuur de zaak wel degelijk onderzocht heeft. NB. Be steller zond en leende ons zelf geschrif ten ever het onderwerpr Vivisectie M. i. gaat het met de beschuldigin gen en beweringen in die geschriften als met de beschuldigingen tegen het bestuur van de Vereeniging tegen hei mishandelen van Dieren voor Haarlem en omstreken ingebracht.1) Zou het ook kunnen zijn, dat het bestuur, omdat die geschriften over het geheel slechts het oordeel van onbe voegden doen kennen, aan de uitspraken daarin weinig waarde hecht nu zij zich door deskundigen wier hooge zedelijke ontwikkeling algemeen bekend is heeft laten voorlichten Men leze bv. met ernst de Rede van den Steller in hst door hem genoemde Gemma. U dankend voor de gastvrijheid, waarvan ik voor deze zaak geen ge bruik meer zal maken. Hoogachtend Uw dw. Dienaar A. VAN DER VOORT. Az. Secretaris der Vereeniging. 2 April '92. Het stoomschip Schiedam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Balti more, passeerde Vrijdag 1 April, des voormiddags 10 uur 10 min., Lezard. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., van Amsterdam, arriveerde Donderdag 31 Maart te New-York. Het stoomschip Zaandamvan de N, A. S. M., van Rotterdam, arriveerde Woensdag 30 Maart te Baltimore. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. Marriveerde Vrijdag 1 April van New-York te Rotterdam. Het stjoraschip Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 April van Port Said. Het stoomschip Deucalion, van Atn- terdam naar Batavia, arriveerde voor 1 April te Anjer. Het stoomschip Utrechtvan Rotter dam naar Java, ariiveerde 1 April te Batavia. Het Stoomschip Br onto, vertrok 2 April van Rotterdam naar Batavia. Het stoomschip Amsterdamder N. A. S. M., vertrok 2 Aprii van Rotterdam haar New-York. Het stoomschip Drenthe van Batavia arriv. 2 April te Rotterdam. Het stoomschip Prinses Marie van Amsterdam naar Batavia passeerde 2 Aprii kaap Vincent. FAMILIES ERICH F£'\- Gehuwd 1 April. F. Th. Croes en S. C. Spoor, Londen. - 2. D. C. Ruth en J. A. Dijk, Amst. Geboorten 1 April. G. H. Sanders Kreps z. Amst. - J. T. A. Kolff— Hageman z. Amst. Overleden 30 Maart. F. G. Kur- rels 61 j. Amst. - Wed. E. J. Ahrens Molhuijsen 83 j. Amst. - 31. M. v. d. HeijdenHansman 65 j. Amst. - A. Slier 67 j. Sneek - M. Abramsz 54 j. Amst. C. E. SchönthalerSmits 38 j. Amst. - F. W. Scheidt 80 j. Amst - 1 April. F. A. van der Reep 46 j. Den Haag. - Wed. Cohen—Barnstein 78 Amst. - J. Rijgersberg jd. 72 j. Delft. - A. A. Middendorp 49 j. Almeloo. Geboorten 2 April. H. Boots Amersbeek. - A. MootFinson z. - 3. J. Steffensv. d. Mij 3 d. en (1 d levenl.) - F. L. v. ViersenWeeber z. F. Christiaans de Boer z. - T. v. d* HaakWoud d. - A. Zurendonk Stokhof d. - A. A. Toesetde Braber z. - 4. J. Eckhard—v. Polen d. Overleden 1 April. P. J. Koele- meijer 35 j. Spaarnw.str. - 2. C. J. de Nieuwe 3 j. d. Zuid-Polderstr. SH0W Aan Gea bon neer den op dit Blad en hutine huisgenooten wordeti aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Juffr. op atelier v. damoacostuums, bekw. om aan h. hootd daarvan te staan, en werk- zaamh. te knnn. leiden. 2. Ziekeaoppaasereamet 1 Mei in ziekenhuis, oog- en oorheelkund. afdeel., sollicit. voor 10 April. 8. Boekhouder bek. m d. fr. d. eng. eu holl. tal uitvoerige opg. ook v. godsd. en verlangd salaris. 4. Bekw. jongmensch in indust-r. zaak veer admin. werkz., liefst gedur. middag en a.ond- uren. 5. Jongmensch teg. flink sal. op fabr. en han delskant. in Twente, geroot, in de corresp. d. holl. en mod. tal en bek. m. kantoorwerkz. G. Flinke jonge man R. C in zaak v. manu- fact, voor dadelijk, op de hoogte v. h. tricot- en stoffen vak. 7. Jong bekwaam machinist in tropisch klim. op zee hobb. gevaren om dienst te doen aan boord en aan wal en met behulp v. Inlanders alle voork. werkz. te verrichten, beschav. en alg. ken nis str. t. aanbev. 8. Aankomend pbotograaf op atelier, photo- zincographie, tevens een aankom, etser; briev. m. opgaaf v. verl. sal. 9. Kinderjuilr. op dorp in Z.-Holl., beschaafd burgermeisje bij 3 jonge kind., good kunn. naaien en met kind. omgaan. 10. Bekw. reiziger door firma in manufact.- stukgoederen teg. zeer hoog sal., bekendh. m. clientèle en vakkenn. vereischt, goede vooruit zichten. 11. Stadsreiziger teg. fl. provisie, Rottdm. in artik., welke steeds bij gr. en kl. fabr. te plaat sen zijn, bij gebleken geschikth. kan vast sal. worden gegarand. Burgemeester en Wethoudeis van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verz -ekschrift van de Wed. J. M. Dekker ora vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het. voorhuis van het perceel aan het Plein No. 29 MARKTNIEUWS. Haarlem, 4 April. Graan en Zaadmarkt. Witte tarwe f7,60 A 17,25, Rogge fo,— A to,—, Haver f3,6714 A f3,50, Gerst ƒ5.A fo,Duivenboonen f 6,70 A lo,Paardenboonen f 6,50. Amsterdam, 4 April. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtFriesche Dokkummer Jammen f3,10 A 3,40, dito Franeker f3»10 3»5°> dito Zaaiers f3,£3,2$, Geld. blauwe f o,A o„Zeeuwsche Spuische Jammen f 4,A 5,50, dito Flakkeesche f4,30 A f4,50, dito blauwe f o,A o,—. Pruisische Hamburgers f4.20 A 4,40. Petroleumbericht van P. G. C. Cal- koen, Makelaars, Amsterd., 26 Maart. De amerik. Petroleum-noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New York 6,40, 6,30, 6,30, 6,20, 6,20, 6,20 ct. per gallon. Philadelphia 6,35, 6,25, 6,25,6,25,6.25, 6,1.5 Per gallon. Ruw* olie 56^57^, 55'» 5«X» 54i». 55% c. p. v. Alkmaar, i April. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 104 stapels, wegende 41,042 Kg. Prijzen: kleine Hooi Kaas f 33,Commissie Hooi 1 29,middel bare Hooi f 28,50. Schiedam, 4 April. Moutwijn f 9, Jenever f 14,50, Amst. Proef f 15,75. Burgemeester en Wethouders van HAARLEM d ier) te wetendat de Her-IJk der Maten en Gewichten, waartoe de letter C (in den gewo nen schrijfvorm) zal gebruikt wor den, zal plaat? hebben Voor 1 en verkoop bestemde Maten en Gewichten op 5, 6 en 7 April e.k. Voor Apotheker»-, Goud- en Zil versmidegewicht en verdere gewich ten, bestemd tot fijnere wegingen van 1 gram en daarboven op 8 en 9 April e.k. Voor den Her IJk in het al gemeen Voor de bewoners van de afdee- iing I op 11, 12,13 en 14 April e.k. Voor de bewoners van de afdee- ling II op 15,16, 20 en 21 April e.k. Voor de bewoners van de afdee- ling III op 26, 27, 28 en 29 April e.k. Voor de bewoners van de afdee- ling IV op 30 April, 2, 3 en 4 Mei e.k. Voor de bewoners van de afdee- ling V op 5, 6 en 7 Mei e.k. Voor de bewoners van de afdee- ling VI op 9 en 10 Mei e.k. Voor de bewoners der Gemeente in het algemeen op 11 Mei e.k., telkens van des voormiddags 9 tot 12 en van des namiddags 1 tot 4 ure. Wordende alle Winkeliers en ver dere belanghebbenden uitgenoodigd, zich met alle hunne Maten en Ge wichten, behoorlijk schoon, droog en roestvrij gemaakt, op gemelden tijd en plaats te vervoegen en daar door de nadeelige gevolgen te voor komen, welke bij nalatigheid hieruit voor hen zouden kunnen geboren worden. Voorts: dat de Verificatie der Milligram-Gewichten uitsluitend aan de IJk-kantoren kan plaats hebben; dat de termijn voor den Her-IJk in dit jaar eindigt op 1 October a.s., en dat voor ben, die verzuimd moch ten hebben hunne malen eu ge wichten op tijd ten Her IJk aan te bieden, alsnog gelegenheid bestaat die voorwerpen te doen her-ijken aan het IJk-kantoor te Alkmaar, op de navolgende dagen en uren: 13, 14, 16, 18, 20 en 21 Mei, 8, 9, 10, 11 en 13 Juni, 1, 2, 20, 21, 22 en 23 Juli, 8 en 9 Augustus e. k., telkens van des voormiddag» 9 tot des namiddags 3 uur, en van 15 Augustus af eiken Maandag, Woensdag, Vrijdagen Zaterdag van des voormiddags 9 tot 's namiddags 1 uur. Haarlem, 31 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. IORDENS. De Secretaris A. A. LAND.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3