üsttsraa en Kamt. POLITIEK OVERZICHT. OEMEMD NIEUWS. Dochter zich daarna aaa den voet van het bordes plaatste, deed den heer Ten Have ontbieden en complimenteerde dezen onderwijzer over het welslagen dezer voor HEL. MM. zoo treffende hulde der jeugd, Ook de overige onder- wijzets werden voor H. M. gebracht en aan KD. voorgesteld. Op uitdrukkelijk verlangen van de Regentes werd daarna nog het „Wil helmus" in koraal gezang door de leer lingen herhaald. Een eigenaardig geval doet zich voor bij de verandering van de postwet, merkt Het Nbl. v. Ned. op. Wanneer men nu een bedrag van 17.50 Per postwissel in eens verzendt, moet men 10 cent port betalen en wan neer men er twee postwissels van maakt, een van 12,50 en een van f 5, be taalt men 7Ü cent. Terwijl men dus aan de post dubbele moeite veroor zaakt, is de verzending goedkooper. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur, bracht de staatsraad mr. Des Arno- rie van der Hoeven verslag uit over het beroep, door Joh. Dee Jzn. en anderen en de ,wed. v. d. Bent en anderen bij H. M. de Regentes ingesteld, tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 22 Februari 11. waarbij de op 9, 10 en 11 Februari te voren in de gemeeute Leiden ge houden loting voor de Na ionale Militie is vernietigd, op grond dat zich in de lolingsbus bevonden twee briefjes met het nummer 365, waarvan, nadat het eene op 9 Februari getrokken was, het andere, dat op 11 Febr. uit de bus kwam, door den militie commissaris werd vernietigd, waarna de loteling, die het laatstbedoelde briefje trok, heeft over- geloot en met de loting werd voort gegaan. Tegen de uitspraak van Ged. Staten was door bovengenoemde belang hebbenden bij twee adressen beroep in gesteld, waarvan het eene (dat van Dee. c. s.) op ongezegeld papier. Appel lanten beweerden, dat de gepleegde onregelmatighei 1 van geen invloed op de, loting heefc kunnen zijn, en dat zij door de vernietiging van de loting in hunne belangen zijn benadeeld geworden. Uit het verslag bleek voorts, dat de Commissaris der Koningin tot onge- grondvetklaring van het ingesteld be roep heett geadviseeid. Nadat het verslag was uitgebracht, voerden een zestal personen het woord tot bestrijding van de uitspraak van Ged. Staten. Ook werd nog het woord gevoerd door den loteling Smit, die het dubbele no. 365 heeft getrokken, dat vernietigd is. Hij deelde mede, dat. hoewel hij bij het overloten waarschijulijk een vrij nummer (301) heeft getrokken, hij toch, al was dit niet zoo, op handhaving der loting zou aandringen. De Kon beslissing wordt later mede gedeeld. Naar men meldt, zou het oudste dorpskerkje van geheel Neder land, dat van Nyswilre bij Wittem ge vaar loopen van omvergehaald en af gebroken te worden Dit kerkje dagtee kent uit het Karolingische tijdvak en vormt een zeer eenvoudig gebouw, in kei- en bergsteen opgetrokken oor spronkelijk bevonden zich op elke zijde van het gebouw drie kleine romaansche venstertjes in den muur, die nu dicht gemetseld zijn, om plaats te maken voor nieuwere. Het kerkje is, noch van binnen noch van buiten, met sieraden, snijwerk of beitelwerk versierd. Het telt een enkel schip en wel zonder pijlers pri mitief was deze kerk of kapel voorzien van een klein halfrond koortje. Het tegenwoordige koor en torentje zijn van lateren tijd. Tot op het einde der vorige eeuw bleef de kerk of kapel van Nyswilre onder de hoede der Ridders van Malta. Bijna duizend jaren werd dat echt lan delijk, sterk en hecht gebouwtje, met zijn nederig dak en eerbiedwaardig uit zicht, geëerbiedigd en gespaard. Naar de Z. C. verneemt, is het de wil der regeering en van mgr. den bis schop van Roermond, dat dit eerbied waardig monumentje uit de eerste tijden van het Christendom blijve behouden ook mannen, die de kunst en de oud heden van ons vaderland kennen en liefhebben, zijn voor het behoud van dit kerkje in het krijt getreden. Doordedelttsche plateel bakkerij „de Potceleyne Fles" van Joost Thooft en Labouchère is onder den naam „Berbas" een nieuw fabri kaat in den handel gebracht, dat zoo wel door vorm als kleurschakeeriDg zeer de aandacht wekt. Bfj vorm en kleur is schijnbaar al thans, veel aan het toeval overgelaten. Dv voorwerpen toch zijn gezellig, on regelmatig, niet met angstvallige zorg onberispelijk zuiver van vlak en om trek gemaaktterwijl de kleuren ge deeltelijk door indompeling, gedeeltelijk door penseelbehandeling, gedeeltelijk doorja, dat is het geheim der fa briek, verkregen, de meest fraaie en verrassende schakeeringen opleveren Nu eens denkt men onwillekeurig aan een oostersch, dan een romeinsch-Etu- risch type, dan weer aan het nateve, dat men vaak in het gebakken leem van natuurvolkeren bewondert. Alle voorwerpen zijn echter onmis kenbaar door de hand eens kunstenaars gegaan. Dat bewijst het tonige, ondanks het bonte; dat bewijzen de prachtige overgangen, bijv- van het heerlijke diepe Sèvres-blauw in geel, bruin en rose. Het nieuwe fabrikaat is de vrucht eener studiereis van den talentvollen plateelschilder Le Conate, die in den kunstlievenden, vooruitstrevenden fa brikant onmiddellijk een bondgenoot vond voor deze welgeslaagde proeven. In de vergadering van Pa trimonium }e Amsterdam werd Woens dag besloten aan de Regentes en de Koningin telegraphisch een eerbiedige hulde te brengen met een heilbede aan den Heere, en het ontwerp-adres aan de Koningin bij het bezoek aan Am sterdam aan te bieden. In dit adres wordt o. a. gezegd, dat de trage gang van 's lands wetgeving ernstige bezorgdheid wekt, en de hoop op de toegezegde hervormingen van bestaande en de aanvulling van erkend ontbrekende wetten zeer heeft verzwakt, en dat de bestaande maatschappelijke wanverhouding op het lot van den ar beid, landbouw en industrie drukt, en den voorheen welvarenden burgerstand doet afnemen, de verarming der lagere volksklassen bevordert, en voor de toe komst het ergste doet vreezen. Verder wordt geklaagd over de benoeming van allerlei commissiên van enquête en over 't onveranderd blijven speciaal van mi litiewet en kieswet. Nog werd aan 't bestuur opgedragen binnen 6 maanden een adresbeweging voor huismanskiesrecht op touw te zet ten. Tot de oprichting van provinciale bonden werd weder besloten. Hiermede waren de hoofdpunten afgedaan en werden nog enkele zaken van onderge schikt belang besproken, waarna de ver gadering werd gesloten. Uit Amsterdam meldt men: Naar men verneemt, is in de keuken van het huis des heeren Viotta, waarin Anna Verhoeven vermoord is gevonden, een bak met water ontdekt, houdende sporen van bloed. Een en ander is ge steld in handen van prof. Gunning en den apotheker Van Ledden Hulsebos, om chemisch onderzocht te worden. Woensdag zijn 150 facsimiles ver spreid en aangeplakt van de brieven, door de onbekende Sara aan politie en justitie gericht. Jl. Maandag is op het eiland Tessel eene fata morgana waargenomen. Boven het dorp Oosterend zag men tal van gebouwen in de lucht hangen, met de daken naar omlaag, ongeveer tien meters boven het dorp en omstre ken. Naar het scheen stond op den kerktoren een tweede exemplaar, dat met de stompe spits op het vaste punt rustte, terwijl het kerkgebouw met het dak naar den grond in de lucht hing. Het schouwspel was ongeveer vijftien k twintig minuten zichtbaar, doch deed zich gedurig in anderen vorm voor, Ook een deel van de duinen, alsmede de vuurtoren van Eierland en de ijzeren Kaap nabij Nieuweschild werden omgekeerde richting door de luchtspie geling weerkaatst. Men meldt uitNaarden: Dinsdagavond keerde de onbezol digde rijksveldwachter J. v. d. Lugt van een bezoek aan zijne moeder te Naarden terug om zich naar het bui tengoed „Craailoo," waar hij tuinman is, te begeven, toen hem opviel dat er uit de woning van deD heer Hulsman, waar dezen winter nog eens is ingebroken, naast de Gooische Boer, goederen wer den gedragen en opgeladen. Toen hij zich van de toedracht dier nachtelijke verhuizing het was circa half elf nader wilde overtuigen, gingen er dre personen op de vlucht. Naar men mededeelt was men bezig den inhoud van deu wijnkelder te ontlasten; door den rijksveldwachter werd proces-ver baal opgemaakt. De muntjes, ten getale van ongeveer 1200 in een terp te Schagen gevonden, zijn zeer oud. Zij zijn echter niet uit den roraeinschen tijd, maar heel wat jongerze dagteekenen uit de 12e eeuw; zij zijn niet bisschoppelijk, want dan zouden ze de letters E P C of E P C. T R A (Episcopus Trajec- tensis Bisschop van Utrecht) moeten vertoonen, maar, daar zij geen opschrif ten hebben, behooren zij tot de zooge naamde monnaies muetlts. Hoogstwaar schijnlijk zijn zij door de Westfriesche kloosterheeren ot abien geslagen. Wijlen prof. Van der Chijs onderstelde, dat dergelijse reeds vroeger gevonden mun ten door de abten van Egmond gemunt waren. Dergelijke muntjes droegen den naam van denariën of deniersbij groote betalingen werden zij toegewo- genvandaar nog de benamingen Pont groot, Pond Vlaamsch en Pond Sterling. Inzake de misdaad, bijde weduwe Dieleman te Zaamslag gepleegd, meldt men nog dat aan het licht is gekomen, hoe vier of vijf personen te Stekene (België) hadden afgesproken om de weduwe te bestelen. Sporen van hun komen en gaan uit en naar de rich ting van Belgie zijn bekend. Waar schijnlijk zal weldra meer aan het licht komen. Verder meldt men in tegenstelling met een vorig bericht dat de zoon wei sterk is, ja zelfs zoo krachtig als slechts zelden personen zijn maar door eene droeve kwaal, waaraan hij lijdende is hij vaak krachtelooswat nu bij de overrompeling Vrijdag avond het geval schijnt geweest te zijn. Te N i e u w-B uinen vragen de veenarbeiders hooger looneene werk staking dreigt dientengevolge uit te breken. Maréchaussées zijn reeds aan gekomen, om een waakzaam oog te houden en handelend op te treden, zoo het tot eene uitbarsting mocht komen, Maandagochtend viel de r. k. kerk te Sitfcard het 150 Kg, zware klokgewicht uit het bovenwerk door drie plafonds, heen op den stee nen vloer der kerk neder. Gelukkig had dit ongeval niet tijdens den dienst plaats. Uit Heerenveen schrijf men Zooals gemeld is, heeft de officier van Justitie geen termen gevonden om dr- Dte Joure, te vervolgen, wegens het afgeven van een bewijs van over lijden zonder gehouden doodschouw. De reden daarvan is niet, dat het feit niet zou hebben plaats gehad, want het is inderdaad geschie 1 maar dat het afgegeven bewijs niet in den door de wet voorgeschreven vorm was opgesteld. Zoo blijkt dan nu, dat verlof tot be graven gegeven is, zonder j wettig be wijs van overlijden. Met belangstelling ziet men den verderen loop van deze zaak te gemoet. Mevrouw de prinses Karadji, echt genoote van den Turkschen gezant aan ons hof, behoort lot de, inzj .derheid in ons land niet talrijke, aanzienlijke vrou wen, die niet allee.1 haren geest en haren smaak niet geheim houden, maar iets gevoelen voor de traditie van da mes, die ©p hare beurt het hofj maken aan de Muze. Mevrouw Karadja heeft werkelijk èa vernuft èn smaak. Zij heeft eenen bundel aphorismen geschreven, opmerkingen over het leven, over de liefde, ©ver de wereld en den enkelen mensch, Etincellesnaar zij ze noemt; en bij deze fransche spreuken heeft ze, prettig los tusschen den tekst door, kleine vignetten, alle min of meer in stijl, het best in Japanscheu, geteekend. Zóó is die bundel, op zwaar papier gedrukt, nu uitgekomen, een rijk boek uiterlijk innerlijk een aardig boek, waarin menigeen met genoegen zal bladeren. De uitgaaf is beredderd do.?r Gebr. Belinfante ia Den Haag. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Zulfen stond Maandag terecht een iöjarige dienst bode uit Deventer, die in het vorige jaar herhaalde malen brand had gesticht bij de dames Bosscha aldaar, bij wie zij dienstbode was. Het O. M. eischte 5 jaar gevangenisstraf. VISSCHERIJ. Scheveningen, 6 April. Voor den wal kwam de Schev. logger Gerard sch. H. Verhey, wier visch voor ƒ170 werd verkocht. Schel visch deed f 10 de ton; 90 tongen werden voor f78 verkocht, en 1 mand schol k 11.75. Van Nieuwediep kwamen 148 kabel jauwen, die ƒ1.50 tot 2 per stuk op brachten. De booten ringen van 1 tot mand garnalen, die ƒ6 tot 7 per maad bedongen. Twee schuiten ver kochten heden avond hunne versche visch voor f 50 en f60. Nieuwediep 6 April. Door 25 korders en beugers werden hier heden 8 tot 40 kabelj., 3© tot 190 roggen, 30 tot 100 schelv. en 6 tot 14 mand jes kl. schol aangevoerd kabelj. gold 85 cent, rog 65 k 70 cent per stuk, schelv. 42 k 45 per honderd, kl. schol 2 k 2 50 per mandje. Haringtrekkers brachten 225 tal haring aan, die tegen ƒ1.50 4 90 cent per tal werden atge- gen. De kotter HD. schipper Klaas- sen besomde aan rog 50. zaam te zijn bij den Sultan, om het schiereiland Sinai te doen behooren tot het gebied van Egypte. De Daily News verneemt uit Kaïro, dat de plechtige investituur van den khedive onbepaald is uitgesteld, daar de khedive noch de engelsche agent een afschrift van den firman ontvingen. Men gelooft bovendien dat de firman Egyptes grenzen wijzigt, o. a. door het schiereiland van Sinai daarvan uit te sluiten. Volgens de Times weigert de gezant van den sultan om den firman den inhoud mede te deelen voor de investituur. De zaak maakt een slechten indrukmen ziet daarin een geheime manoeuvre vau den Sultan. Aan de Times wordt uit Tientsin, gemeld: Li Hung-Tjing's rapport aan den keizer schrijft den j mgsten opstand toe pan jarenlange onderdrukking door een Mongoolschen prins eD Chaoyang stammen. De aanval op de Christenen werd door hun aanmatigingen uitgelokt. Li Hung-Tjang erkent evenwel dat de plaatselijke overheden onmachtig waren of medeplichtig De belgische zendelingen eischen ioo.ooetaels schadevergoeding en roepea daartoe de hulp in van den transchen gezant, dien Cnina zoekt at te leiden met contracten voor spoer- wegaanleg aan Franschen te gunnen. De belgische gezant kon niet intervenieeren omdat Frankrijk voor zich de algemeene bescherming der Christenen in China opeischt; te dezer zake is het met de samenwerking der buitenlandsche gezan» ten gedaan: de mssische gezant weigert den duitschen aldoytn te volgen. Aan de Times wordt uit Teheran geseind dat de persisch'e regeering en de Tabaksraonopolie maatschappij overeen gekomen zijn het monopolie at te schaf fen. De regeering, Deemt het activa der maatschappij in Per zie over, behalve de kontanten en duitvoerbare tabak, binnen een tijdperk van vier maanden. Daarentegen betaalt Perzie aan de maatschappij raillioen pd. st. schade vergoeding betaalbaar te Londen. Naar uit Konstantinopel geseind wordt,, vindt de invoering van het tabaksraono polie alle wege zonder verzet plaats. Uit Buenos-Ayres wordt geseind, dat de regeering verslapt in hare voorzor gen tegen oproer; de dynamiet-beschul digingen tegen de radicalen schijien onhoudbaar. De Naeion raadt de radi calen vrijelijk te laten meestemmen, anders zou de wettigheid der presi dentskeuze later kunnen betwijfeld wor den. De vice-president der republiek heeft een adres van verscheidene hoofd officieren ontvangen, waarin hem ver zocht wordt onverwijld de verkiezing van een president der republiek uit te schrijven. De plechtigheid der overreiking van den firman des Sultans aan den Khedive is uitgesteld tengevolge^ eener dépêche van lord Salisbury. De Khedive riep de vertegenwoordigers der mogendheden bijeen en verzocht hun officieus werk- Verongelukken van hei stoomschip HolmrookDe matroos J. R. De Vries, van Rotterdam, de eenig overlevende der bemanning* van het stoomschip Hol?nrook} van Arbroath naar Rotterdam bestemd met eene lading aardappelen en dat op Holey-eiland verongelukte, rapporteert het volgende Wij vertrokken 26 Maart van Ar* broath, doch tegen den avond werd het dik van sneeuw, zoodat men ternauwer nood iets kon zien daarbij woei het hard uit het NO. De gezagvoerder en de opperstuurman bevonden zich beiden op het dek. Ik had de wacht te kooi en werd door een hevigen schok ge wekt onmiddellijk vloog ik #p dek en riep den anderen manschappen toe ins gelijks aan dek te komen. Het stoom schip had op eene klip gestooten en de gezagvoerder had bevel gegeven om met de machine achteruit te werken. Het was dik van sneeuw en de zêe liep zeer hoog. De gezagvoerder gaf ook bevel de boot uit te zetten, hetgeen mismoedig, want ik gevoel het, dat mijn pleegvader dicht bij ons is.* „En wanneer vergiste zich ooit het hart eener vrouw?" riep eene welbekende stem uit. De zware deur knarste op haar hengsels en de gestalte van Jozet van Grootz verscheen op den drempel, gevolgd door den cipier, die over zijn schouder keek. Met een kreet van blijdschap snelde Ruby den ouden man in de armen, legde haar hoofd tegen zijn borst, terwijl Karl, wiens bleeke wangen door een glimlach verhelderd werden, de hand van zijn vriend hartelijk drukte. „Kom," zeide van Grootz met een lach op zijn prettig rond gezicht, geen treurige gezichten meer. „Zoodra de oude man weggaat, komt gij, arme kinderen, in moeilijkheden en hij moet van verre landen komen om ze uit die ellende te verlossen. Be denk, dat muren kunnen hooren, vooral gevangenismuren, wees dus voorzichtig met uw gesprekken. Maar wij moeten deze ont moeting vieren met een maal, zooals die grimmige wanden nog nooit aanschouwd hebben. Zeg eens, gij opperheer van de sleu tels en boeien, is het geoorloofd, dat het beste logement uit de stad een avondmaal voor drie personen hierheen zendt, het lek kerste wat de keuken kan'opleveren?" „Het strijdt geheel met de wetten der gevangenis," zeide de cipier, die zijne harde gelaatstrekken door een glimlach trachtte te verzachten. „Ik verplicht echter..." „Gij verplicht echter graag iemand, dien gij nog nooit gezien hebt, nietwaar?" antwoordde van Grootz met zijn jovialen lach. „Ik verplicht graag een heer, die mij een brief brengt van mijn ouden vriend Lazarus Ben Simeon van Bucklersbury, en zal, daarom het avondeten op mijn naam bestellen, dan kan het zonder opzien te baren door de voordeur binnengebracht wor den," antwoordde de cipier, die geen acht sloeg op van Grootz opmerking. „Bravo, heer en meester der gevangenis," riep van Grootz uit, „als gij ooit in geldverlegenheid komt ot in andere zaken iemands hulp noodig hebt, wendt u dan gerust tot Jozet van Grootz. Ga nu uw boodschap doen en vergeet den Steinberger niet." „Stemberger herhaalde de man met een gelaat, dat groote ver legenheid uitdrukte. „Steinberger?" „Ja, Steinberger, de beste Rijnwijn, die er bestaat, en waarbij Asmanhauser, Markobrunner en Asti Spumanti geheel in 't niet verzinken." „Mijn beste vriend," zeide Karl glimlachende, „gij vergeet, waar gij zijt. Dacht gij Steinberger in eene stad in Kent te kunnen krijgen." „Dat is waar, dat had ik geheel vergeten," zeide van Grootz peinzend. „Het is een vreeselijk graafschap, waar gij uw woon plaats hebt gevestigd, vriend Landsberg, men zou hier van dorst sterven. Nu, laten wij dan maar een bowl van kouden punch maken, in Maidstone zal toch genoeg brandewijn te krijgen zijn. En nu, vaarwel, cipier, doe uw boodschap." Zoodra van Grootz met ons tweetal was overgebleven, veran derde hij geheel van toon. „Dit is een ernstig geval, mijne kinderen," zeide hij, „doch misschien niet zoo hopeloos als gij wel denkt. Vertel mij nu eerst de geheelc geschiedenis, dan kan ik daarna beter oordeelen over wat ons te doen staat." Door een gevoel van kieschheid gedrongen, wilde Ruby de cel verlaten, daar zij veronderstelde, dat Karl liever niet in haar bijzijn tot een ander wilde spreken over de avances, die Paula hem had gemaakt. Landsberg hield haar echter met zijn hand terug. „Blijf bij ons, lieveling," zeide hij. „Ik heb u de geheele ge schiedenis verteld en ben er zeker van, dat ik nooit door blik, woord of gebaar deze ongelukkige vreuw heb aangemoedigd" Jozef was nu weldra op de hoogte van de gebeurtenissen, want wat Karl vergat, vulde Ruby aan. Toen het verhaal uit was, werd zijn gelaat zeer ernstig en eene uitdrukking van angst was er niet op te miskennen. „Gij zijt daar in een moeilijk parket geraakt, Karl," zeide hij, nadat hij nog eens goed over de zaak had nagedacht, „maar toch hoop ik, dat wij er u wel uit kunnen helpen, want het is een zeer toevallige samenloop van omstandigheden. Gij hebt immers gezegd, dat gij den smokkelaar, die u aanviel,verwond hebt. Weet gij wie hij was?" „Mat Shapland," antwoordde Karl zonder een oogenblik te aarzelen. „Nu, dan zult gij hem niet erg verwond hebben, want ik ben dezen morgen zijn logger, die naar Calais ging, gepasseerd." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2