NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Maandag 11 April 1892. No. 2690. A BON N EM ENTSPRIJS ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit vier bladen. j. c. STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON RUBY. DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden f 1,20. Franco door het geheel. Rijk, per 3 maanden 1,65, Geïlluatreerd Zondagahlad 3 0,30. Afzonderlijke nummer»0,05. Dit blad verwh0nt dagel(jk«, behalve op Zon- eo Feeetdagea. ((Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoeuumer 111, ran 15 regel» 50 Cent»; leder* regel meer lOCeata Great* letter» naar plaataralmte. Bij Absnnement aanzienlijk rabat nbovaementaa t. Advarteatiëv worde, aaageaomer dooi oaa. ageatea ee door all. boekhaad.leroc cooruDti.rs Direotear-Oitgever J. C. FIZSIBOOMi Hoofdagenten voor iet BuitenlandCompagnie Qtnérnie de fnllict.- Jdtrnnfirt #i L. DjtWiM f Cen JBMM I. JOAsd, fi.ce., Parft 81Ht teenkenrg Mvmtmnptre EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïl. Zondagsblad inteekenden, No. 15 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur -Uitgever J. C. PEEREBOOM. flT* Bij vernieuwing: vestig:! onder- geteekende de aandacht opdernbriek „Kleine Advertenties,M voorkomende «p de 4de pagina van het 2de Blad. De groote vlucht, die deze nieuwe rubriek in Haarlem's Dagblad heeft genomen in den korten tjjd van haar bestaan (zij werd in Jannari van dit jaar pas begonnen) is het beste bewijs, dat zij goed werkt en aan de daarin geplaatste annonces veel succes ver schaft. Ieder die een Dienstbode noodig heeft, cen Huis hurea of verhuren, Ikoopen of verkoopen wil, elk die zich wil ontdoen van een paard, een kip penhok, een stuk grond etc, etc. make in zijn eigen belang van deze rubriek gebruik. De Directeur- Uitgever, Haarlem, 9 April 1892 Bij koninklijk besluit is aan den con troleur der directe-belastiDgen, invoer rechten en accijnzen F. G. van Delden alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen en onder dank betuiging voor de trouwe diensten ge durende meer dan 5© jaren aan den lande bewezen. Ingevolge aanschrijving van het De partement van Oorlog dato 29 Maart jl. zal den israêlitischen militairen in ver band met hun eerlang invallend Paasch- ieest, gelegenheid gegeven worden dit leest ten hunnen te vieren en wel ie door degenen wier ouders of be trekkingen in hunne garnizoens-plaats wonen op de feestdagen vrij van dienst te stellen, en 2e door aan de overigen een verlof te verleenen van en met 11 tot en met 20 April e. k. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid alhier, zullen de at beeldiügen van de Parijsche Opera alsook de in hout gesneden spiegellijst uit het tijdperk van Lodewijk XIV aanstaanden Zondag nog tentoongesteld blijven. Des Z rndags is de toegang vrij. Bij de dienstdoende schutte» ij alhier is benoemd tot 2den luitenant de heer mr. J. Spoor. Tengevolge van ongesteldhrid van den luitenant-kolonel Hofstede kon de gou den med. aan den schrijver Del- chambre op Vrijdag niet worden uitgereikt. De majoor Lagerwerf! van het 2 e reg. huzaren, die het garnizoenscommando van den luit.- kol. H. heeft overgenomen, heeft thans hedenmiddag om 12 uur voor het front van het 3» bat. 40 reg. inf. aan de plechtigheid uitv®ering gegeven in tegen woordigheid van alle officieren van ge noemd bataljon. Toen het brevet, behoorende bij de medaille door den garniz.-command, was voorgelezen, hield ZHEG. een toespraak,waarin vooral werd gewezen op de groote onderscheiding en« de jongere soldaten werden aangespoord tot trouwen dienst. Nadat toen de troepen voor den jubilaris en de officieren hadden gedefi leerd was de plechtigheid afgeloopeu. Vrijdagnamiddag is een 3 jarige knaap spelende in den Kampersingel geraakt en daaruit gered door deD agent van politie Bosman die daartoe gekleed te water is gesprongen. Vrijdagavond is in de Zijlstraat een 12 jarige knaap aangereden door een voorbijsnellende vélocipède, waar door hij voorover op straat viel en zijn knie en voorhoofd heeft verwond. Naar men verneemt is een gedeelte van den inundatiedijk te Haarlemmer meer verzakt, en wel het gedeelte tus- schen de brugwachterswoning nabij den ringdijk en de sluizen, nabij Aalsmeer. Het inheien van honderde palen in de sluizen en bruggen te Hoofddorp is thans geëindigd. Men is bezig met het werpen van belasting, op het heiwerk ongeveer 3 M. boven het maaiveld. Uit Maassluis meldt men: Met een waardeerend woord werd Vrijdag middag door den waarnemenden burgemeester aan schipper M. Groen te Maassluis, uitgereikt de bronzen me daille met een loffelijk getuigschrift be nevens 10. toegekend door de Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redding van drenkelingen, als blijvend aandenken en vereerende belooning voor zijn mensch- lievend gedrag, betoond in den nacht van 25 op 26 Februaii 11., toen hij bij mistig weer de equipage van de Kat- wijker bom N°. 67, schipper Van der Plas, die tegen het Noorderhoofd van den Nieuwen Waterweg gestooten had, en in zinkenden staat verkeerde, hielp redden en behouden te Maassluis aan wal brengen. Omtrent den diefstal met inbraak, Maandagavond gepleegd in de onbewoonde villa van den heer L. N., aan den Laarderstraatweg, gemeente Hilversum, wordt gemelJ, dat dank zij de ijverige nasporingen der hilver- sumsche politie, de vermoedelijke daders, zijnde de bewaarders van het huis, aangehouden zijn en de goederen, welke reeds in de derde hand waren overge gaan, zijn opgespoord. Bij het verhoor voor den commissaris van politie te Hilversum hebben de daders bekend. Donderdagnamiddag ïsde 17 jarige stoker der stoomtram van Leiden op 's Gravenhage, die voor het eerst als zoodanig dienst deed, nabij de Vink onder de gemeente Zoeterwoude door de tram overreden, tengevolge waaryan hij onmiddellijk dood was. Hoewel de oorzaak van het ongeval niet met zekerheid bekend is, schijnt in deze aan een ongeluk te moeten worden gedacht. De politie van Zoeterwoude onderzoekt de zaak. In het eert ij ds zoo bloeiende Veere brachten op een dezer dagen gehou den openbare verkooping een drietal hui zen met erf respectievelijk een prijs op van 95> ft °3 en f 75. Te Montfoort zal met i Mei de torenklok geregeld worden naar de aan het telegraafkantoor verstrekte op gaaf van den tijd van Greenwich. Te Maastricht heeft Don derdagavond bij de arrestatie van een persoon een opstootje plaats gehad. De menigte verzamelde zich voor het politie bureau en wierp met steenen naar de agenten, die zich genoodzaakt zagen haar uit eikander te drijven. Er zijn eenige arrestatiën gedaan. Men meldt uit Goor: Donderdagavond ruim half acht is de trein, die uit Twente komt, bij de boter fabriek ontspoord. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad, doch de passagiers misten de aanslui ting naar Zutien en moesten overstappen in den trein, die per telegraaf uit Zutfen en Hengeloo ontboden was. RECHTSZAKEN. In de zitting van het gerechtshof, te Leeuwarden, is Donderdag een hooger beroep behandeld,ingesteld door C. P. C. W.,oud 54 jaren,secretaris der gem.Vries, den 22a Maart ji. ontslagen burgemees ter van die gemeente, van een vonnis der rechtbank te Assen, waarbij hij is veroordeeld tot i maand gevangenisstraf met ontzetting van het recht om het ambt van burgemeester te bskleedeu, gedurende 5 jaren, omdat hij in No vember 1887 een proces-verbaai door den gemeenteveldwachter opgemaakt tegen iemand die na bezetten tjjd in een herberg aangetroffen werd, ver scheurd heeft. Beklaagde bekende het feit, maar beweerde dat hij meende te hebben te beoordeelen of hij een proces-ver baal al dan niet aan den officier van justitie had op te zenden. De advocaat-generaal, jhr. mr. F. van Panhuijs, vorderde bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr, M. Oidenhuis Gia- taraa, betoogde dat de elementen voor het ten laste gelegde misdrijf niet waren bewezen, en vroeg vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. De braziliaansche regeering schijnt zich met hare handelingen tegen de radicalen ietwat in de vingers te hebben gesneden. Althans tot nu toe heeft zij van een complot tegen den Staat niets kunnen ontdekken. De beschuldigde officieren zullen dan ook hun rang in het leger terug krijgen, met de weiwat kinder achtige bepaling, dat zij op eerewoord trouw beloven aan de regeering, wan neer de beschuldiging omtrent het zoo genaamde complot, onbewezen blijft. Wordt die aanklacht wèl bewezen, dan is (natuurlijk) die belofte onnoodig. Aan de Standard wordt bericht, dat de radicalen zich voorloopig niet metj regeeringszaken zullen bemoeien. In een hoofdartikel spreekt de Times over het egyptische incident. Het bladj keurt de houding van den Sultan, als! kinderachtig en nutteloos ergernis ge- vende, af en zegt dat geen daad des Sultans ooit Egypte terugbrengen kan! in den toestand van vazal staat. Hoe langer de uitreiking van den „firman" wordt uitgesteld, des te duidelijker zal het den Egyptenaren zijn, dat ook zon der een „firman" van den Sultan hun land kan voortgaan in bloei en welvaart zich te ontwikkelen. De Khedive heeft eene depêche ont vangen van den Sultan, waarin deze aan den eerstgenoemde het beheer op draagt over het Sinaï schiereiland. Men beschouwt de zaak als hiermede afge daan, doch intusschen is de datum waarop de „firman" in het openbaar zal worden voorgelezen, nog niet vast gesteld. Naar het schijnt heeft de republiek Uruguay eene overeenkomst gesloten met de Vereenigde Staten, waarbij laatstgenoemden als kolenhaven en provisiedepêt zullen ontvangen het eiland Libertad in de haven van Mon tevideo, terwijl de Unie ingeval van oorlog Uruguay zal beschermen. De opstandelingen in Peru zijn over wonnen. Althans zoo zegt een telegram uit Caracas. Bij Crespo hebben de re- geeringstroepen aan de opstandelingen slag geleverd en hunne geheele macht uit elkander gejaagd. Uit Singapore wordt gemeld, dat twee ambtenaren van de Pahang-exploitatie door Malayers in het binnenland zijn vermoord. De Europeanen te Pekan verkeeren in grooten angst, daar de Malayers ook die stad bedreigen. Hiermede is het nieuws van overzee overzien. Keeren wij ons tot Europa, dan zien wij dat in België eene toena dering tusschen de nuanceeringen in de liberale partij heeft plaats gevonden, met de bedoeling om bij de verkiezin gen samen te werken. Naar het blad Tablet mededeelt, is de bisschop van Salford benoemd tot opvolger van den onlangs overleden aartsbisschop van Westminster kardi naal Manning. De russische minister van financiën is tengevolge van overmatigen arbeid ziek geworden te Gatchïna, het verblijf Van den Czaar, terwijl hij met dezen over staatszaken sprak. Daar hy niet ver voerd kon worden, verpleegt men hem thans op Gatchina. In Berlijn wil men weten, dat onze Koninginnen reeds in het begin van Mei aan den duitschen keizer en aan de keizerin te Potsdam een bezoek zullen brengen. Het orgaan van de socialistische partij in Duitschland, de Vorwdrts zal op den betoogingsdag, dan eersten Mei, een half millioen exemplaren van een feestnummer door geheel Duitschland verspreiden. 341 HOOFDSTUK XXII. „Wij moeten trachten hem tot spreken te dwingen." Ruby antwoordde nietzij kende haar man te goed om niet te weten dat hij zich niet zou laten dwingen om iets te doen wat niet met zijn wenschen en bedoelingen overeenkwam. 2ij was zeer treurig gestemd en wierp een blik op het gelaat van haar pleegvader als hoopte zij van hem bemoediging te zullen krijgen. Ook hij was niet hoopvol gestemd, hij dacht na over het beste middel om Karl aan 't spreken te krijgen, maar vreesde dat hij diens stijfhoofdigheid, zooals hij het noemde» niet zou kunnen overwinnen. De toekomst zag er voor zijn ge liefd pleegkind niet rooskleurig uit en met een diepen zucht moest de oude man bekennen, dat hij had gedaan wat hij kon en dat men voor het tegenwoordige alles aan het lot moest overlaten. De jonge advokaat was evenwel niet zoo spoedig ontmoedigd. Het is bespottelijk, dat men veronderstelt, dat mijnheer Lands berg dwaas genoeg geweest zou zijn om de barones tot de gioeve te volgen en haar daarin te werpen, nadat hij op haar geschoten had. Bovendien welke reden kon hij daarvoor gehad hebben?" «De advokaat van de rechtbank zal bewijzen dat de dood van de ongelukkige vrouw hem onthief van zijne verplichting ona haar het jaargeld uit te keeren, wat hij reeds verscheidene jaren had gedaan." „Bah" antwoordde mijnheer Salomons, „dat is een bespottelijk denkbeeld en zal terstond bestreden worden door de getuigen, die van mijnheer Landsbergs mildheid zullen spreken. Het is bovendien een zeer loyale daad van hem geweest om de weduwe van een vroegeren vriend, die een aanval op zijn leven deed, eene onbezorgde toekomst te verzekeren." „Dat is zoo" antwoordde van Grootz, „maar aan den anderen kant moeten wij het verhaal niet vergeten, dat hij in zijne woon kamer op zijn slachtoffer zou geschoten hebben hoewel hetjschot door de hevige donderslagen niet gehoord werd en dat hij haar toen naar de groeve heeft gesleept." De advokaat lachte. „Ik heb wel eens in romans gelezen, dat de held van het verhaal zijne geliefde over bergen en rotsklo ven droeg, maar ik vind het wel een weinig zwaar werk voor iemand om een volwassen vrouw honderd meter ver te brengen. De barones was bovendien nog al forsch niet waar?" „Ja, dat was zij", antwoordde van Grootz, „en dat moet gij de rechters goed aan 't verstand trachten te brengen, ofschoon ik het zeer moeielijk acht om een verstandig argument in het brein van een rechter in Kent ingang te doen vinden." „Nu ik zal er mijn best voor doen," antwoordde Salomons ,,maar ik wou wel dat wij den smokkelaar in handen kregen want ik ben er zeker van dat door hem Karl's onschuld bewe zen zal worden. Morgen zal echter de rechtzitting al plaats - ebben en het spijt mij te moeten zeggen, dat het geval van mijn clien t het eerst behandeld zal worden." „Zoo spoedig reeds"k riep Ruby uit, terwijl zij opsprong en in wanhoop hare handen wrong. „Ik wist, dat het niet lang meer zou duren, maar dat het morgen reeds is, is al te vreeselijk. Kan er niets gedaan worden om de behandeling der zaak wat uit te stellen? dan zouden wij tenminste tijd winnen om opnieuw een nauwkeurig onderzoek naar den man in te stellen, die den on schuld van mijn echtgenoot kan bewijzen". Mijnheer Salomons ^keek (haar met een uitdrukking van diep medelijden aan. „Wij kunnen het verhoor niet uit stellen en moeten op de voorzienigheid vertrouwen om ons te helpen." „Ja" zeide van Grootz, „Ruby, mijne lieveling, houd moed en alles zal zich nog ten goede keeren. Ik zal zorgen dat ik een man vind die u dadelijk het nieuws Kan komen meedeelen en bedenk wel, dat als de zaak ten nadeele van Karl uit valt de toebereidselen tot zijne redding gemaakt zijn." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1