■w NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Woensdag 13 April 1892. No. 2692. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTEN TIÉN: STADSNIEUWS. r~ tn LJ L_ RUB Y.: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondageblad Afzonderlijke nummer». 3 0,30. 0,05 Dit blad verichtjnt dagelQk», behalve op Zon- en Feeetdegea. fjBore.n Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ïelefocasoaurer 18 safe ran 15 regelt 50 Ceats; ieder» tegxl meer JOCsaSs. Greste lettere naai plaatarehste Bij Afeesnessent aanzieialijk rabat Afecsaamestlga ea Advarteatse^ wcrdw. aaagesomer desi üsats ageetas se doer all. bt.ehas..d.Ur.. m ecurt ntu Direotour-ülts®vJ O. FI1B1BOQU, Hoofiagenttx voor iet Buitenland: Compagnie Otnértle ie fmilicUe Btras/ère fi L. DJV3B Cen JBB'X f. JCXXi, Berfi SlHt Jenleutf MnUmtrtrti Haarlem, 12 April 1892 Bij vonnis- van de Arrondissements Rechtbank alhier, dd. 12 April 1892, is in staat van faillissement verklaard Jacobus Hendricus de Jong, winkelier te Haar lem, (Gr. Houtstraat 2). Het faillissement is ingegaan 5 April 1892 en lot Rechter-Commissaris benoemd de rechter Mr. M. G. P. del Court van Krimpen en tot curator Mr. W. van Hulst advocaat en procureur alhier. BINNENLAND. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. De minister van Binnen- landsche iZaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1892 de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor Lager onderwijs in de fransche taal zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook ia het laatst van Juli, en die voor middelbaar on derwijs in de maand December, zoo noodig aanvangende in het laatst van November die voor de engelsche taal, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs iu de maand Augustus, zoo noodig aanvangende in het laatst van Juli; die voor de hoogóuitsche taal lager onderwijs in de maand Augustus, zoo noodig in het laatst van Juli, en die voor middelbaar onderwijs in de maand December, zoo noodig iu het laatst van November die voor de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak S), bedoeld in art. 65 der wet op het lager onder wijs, als voor het middelbaar onderwijs in de maand Augustus, zoo noodig in het laatst van Juli die voor de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt, zoowel voor het lager als voor het middelbaar on derwijs, in de maand Augustus, zoo noodig in September; die voor middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief, voor lager onderwijs in het handteekenen en voor het boetseer en in Augustus en September en zoo noociig in October die voor middelbaar onderwijs in de wis- eu natuurkundige wetenschappen, boekhouden, nedeilandsche taal en let terkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staathuishoudkunde, staiistiek, staatsin richting en schoonschrijven, zoomede die voor lager onderwijs in de wis kunde, beooeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, in November en December Het tijdstip, waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zal nader worden bekend ge- maé kt. In de afgeloopen week be zocht de minister van Justitie meteen zijner ambtenaren de voormalige Om merschans, met het d,el het terrein op te nemen voor het derde rijksopvoe dingsgesticht voor jongens. Aan dat ge sticht zal de naam gegeven worden van „Gesticht Avereest." Naar men wil, zal er gebouwd worden een geheel nieuw gesticht, ingericht voor 160 jongens in het hoofdgebouw ec voor 80 in de zijgebouwen, met alcoven voor slaapzalen. Verder zal het gebouw bevatten een ziekenzaal en woningen voor den direc teur, adjunct-directeur en iea bewaar der. Ook wordt er een touwslagerij inge icht waarvoor een geheel nieuwe baan wordt gemaakt. Ter voltooiing van dezegebouwen zullen wel twee jaar vereischt worden. Zij zullen den staat 1% ton goud kosten. Men verneemt, dat aan het aanvankelijk plan om de Tweede Ka mer nog in deze maand bijeen te roe pen, hoofdzakelijk ter behandeling van het nieuwe Billitoncontract, geen gevolg zal worden gegeven. De yoorloopige regeling, tusschen de Regeering en de maatschappij getroffen, is van dien aard, d.t eene zeer spoedige beslissing over eene nieuwe concessie niet noodzakelijk is en daarom heeft de minister van Ko loniën verklaard, dat een afbreken van het Kamerreces voor deze aangelegen heid door hem niet wordt verlangd. Echter zal de Kamer toch in 't begiu van Mei weder bijeenkomen. Na zijn reis door Duitse h- j land, Denemarken, Zweden en Noor wegen, zal generaal Booth (omstreeks einde April) nogmaals Nederland be zoeken en meer bizonder in het noor delijk deel des lands bijeenkomsten houden. Fad. Ten einde hettreinperso- neel (machinisten en conducteurs) op den 2öü Paasctidag zooveel mogelijk Vrij af te geven, zullen de spoorwegmaatschap pijen op dien dag een groot aantal goederentreinen niet doen loopen in 'het afgeloopen kwartaal werden 79 jongens aangenomen voor den marine-zeedienst en geplaatst aan de kweekschool voor zeevaart te Lei den. Niet minder dan 284 hadden zich aangemeld, doch 205 werden om ver schillende redenenhoofdzakelijk lichaamsgebreken, afgewezen. Te Amsterdam is aange houden zekere B. L. uit Groningen, die ten nadeele van zijnen patroon, den heer Kosenkötte, handelaar in gas- en waterleidingsartikelen, eene som van ongeveer 160 gulden had verduisterd L had het kasboek vervalscht, was door zij Den patroon daarop betrapt en iu de gelegenheid gesteld door korting op zijn salaris het ontvreemde at te betalen. Hij beloonde echter deze goed heid met ondank, vernielde het kasboek en giog op de vlucht. Ia de Zaterdagavond j I. ge- houden yergadering van „Artietlndus- triae te 's Hage werd mededeeling ge daan van een adres tot den minister van waterstaat enz., gericht ten geleide van een nieuw type voor postzegels, ontworpen door de heeren Berden, architect aldaar, en Gips te Bergcn-op- Zoom. Van deze ontwerpen waren door den heer Delboy photografische af beel- oingen gemaakt op de gewone grootte van een postzegel. Wat artistieke be werking betreft, heeft een van de inge zonden ontwerpen ongetwijfeld den voorrang boven het andere ontwerp, doch door den leek zal zeer waar schijnlijk de meer eenvoudige conceptie worden gekozen. Door den minister Lely was geant woord, dat bij eventueele invoering van een nieuwe type, met de ingezonden ontwerpen zal worden te rade gegaan, terwijl de minister de hem toegezonden oorspronkelijke ontwerpen onder zijne berusting heeft gehouden. Zondagavond werd de orde gedu;ende de voorstelling in het Ge bouw voor kunsten en wetenschappen te 's Hage verstoord door het inroepen van de hulp vau een inspecteur van politie bij een geschil tusschen eenige personen over het bezetten van eene plaats in de zaal. Na eene korte woor denwisseling tusschen den politieambte naar en een onderofficier, greep de inspecteur den sergeant bij den kraag wierp hem met geweld de zaal uit. De meeste aanwezigen vonden die be handeling wat ai te ruw en gaven hunne verontwaardiging te kennen over het weinig tactvol optreden van den inspecteur. Eenige officieren in burger kleding bemoeiden zich met het geval en zullen over deze ongerechtvaardigde j gewelddadigheid van een politieman tegenover een militair bij aen korps- commandant beklag doen. Zaterdagnacht is er inge-| broken met behulp van een valschen j sleutel in het kaatoor van een wijn- kooper in de Nieuwe Molstraat te 's Hage. De dieven hebben vruchteloos getracht de brandkast te foiceeren. Zij hebben uit een lessenaar slechts plus minus 1-50 kunnen medenemen. Te uur Zondagochtend is uit de Leuvehaven te Rotterdam op gehaald het iu staat van ontbinding ver- keerende lijk van een onbekend mansper soon. Het lijk is naar de loods voor drenkelingen in Crooswijk overgebracht. Zondagmiddag omstreeks half vier ontstond in de nabijheid der cellulaire gevangenis onder Scheve- ningen een heide- of duinbrand. Te 3 u. 38 m. do©r de brandschel aan de Witte Brug gealarmeerd, was de scheveningsche stoomspuit reeds 2 minuten daarna ter plaatse en slaagde zij er iu, door het opwerpen van zand en het plakken met schoppeD, het vuur spoedig' te blusschen. Eenige netten, welke in de nabijheid te drogen lagen, werden nog ai beschadigd. Door het breken van eea steiger; geplaatst voor een in aanbouw zijnde villa nabij de waterpartij in de Scheveningsche Bosc'njes, vielen Zater dagnamiddag 4 werklieden van circa 8 meter hoogte op den grond. Allen be kwamen kneuzingen, twee hunner zelfs zoodanige, det zij per rijtuig naar het Ziekenhuis moesten worden vervoerd. De anderen werden door een ontboden geneesheer op de plaats zelve verbon den. Het voornemen bestaat, te Apeldoorn eene bereden brigade maré- chaussée te stationeeren ter bewaking van de Hoog Soerenschebosschen. Thans geschiedt dit door een detachement huzaren. Te Tilburg is gearresteerd zekere C. v. M., die zich heef: schul dig gemaakt aan diefstal in de w-rk- plaatsen der staatsspoorwegen aldaar. Hij werd op heeterdaad betrapt door twee wakers, die zich verborgen hadden in een wagen, omdat zij hem reeds verdacht hadden. Bij het aanleggen van het park bij het station te Maastricht is, een meter onder den grond, het ge raamte gevonden van een ridder van buitengewoon groote gestalte. Het ge raamte was nog gekleed met een rid- dercostuum van staal, maliënkolder, helm een buitengewoon groot zwaard droeg het opschrift„Schulze Waffen- schmied zu Worms 1071." Harnas, helm, zwaard, enz. zijn nog gaaf en worden voorloopig bewaard iu een der wachtkamers van het station. Uit Steenbergen meldt men Lucas de Kriek, oud 35 jaren, schip persknecht, heeft zich vermoedelijk schuldig gemaakt aan diefstal met braak, in een vaartuig, ouder deze gemeente, ten nadeele van zijn schipper Willemus, bij wien hij in dienst was; bij hem is gevonden een bankbiljet van ƒ25. De man is aangehouden, om ter be schikking der justitie te worden gesteld. Uit Enschede meldt men: Na verhoor van den officier van jus titie en rechter-commissaris uit Almeloo, is Zaterdag namiddag de van brand stichting beschuldigde vrouw van H. Bosch naar het huis van arrest te Almeloo overgebracht. Men meldt uit Berkenwoude: Zaterdag is hier in voorloopig arrest genomen jL. Kapteijn, beschuldigd van kindermoord. Men verneemt dat hij een kind, ruim twee jaren oud, dat zijne vrouw voor haar huwelijk met hem reeds bezat, heeft geslagen, waardoor waarschijnlijk de dood is gevolgd. Hij moet reeds bekend hebben. Zondag, nadat de rechter commissa ris, vergezeld van den officier van jus titie en den griffier, benevens dr. Spruijt uit Gouda en dr. Beekenkamp van Gou derak, een nader onderzoek hadden in gesteld, is de dader gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. Uit Nunspeet wordt van n April gemeldt Gisteren was het hier een ware dag van branden. Eerst zag men om onge veer halt vier 's namiddags zware rook kolommen opstijgen boven de dennenbos- schen en de heide, in de richting van Elspeetdaarna ook in de richting van Epe, en eindelijk in de richting van Doornspijk. Een onderzoek bracht alleen aan het licht, dat beide eerstgenoemde branden verscheidene uren gaans van ons verwijderd waren, en dat de laatste spoedig werd bedwongen. Daarmede zou echter de dag niet eindigen. Onge veer acht ure 's avonds werden wc weer verontrust. Toen stond he'c bosch van de gemeente, tegenover het station, op twee plaatsen iu brand. Door spoedig aaugebrachte hulp was men dien al spoedig meester. Doch nauwelijks hadden de blusscheis zich verwijderd, of daar kwam eene vrouw de mare brengen, dat er alweer brand was in hetzelfde bosch. Toen daarop het gansche personeel in allerijl terugkeerde, bleek het dat nu op drie ver van elkander verwijderde plaat sen het bosch in brand stond, en dat ook in een ander dennenbosch, wel on geveer 20 minuten van dat der gemeente verwijderd een hevige brand was uitge broken. Met vereenigde kracriten mocht men er echter in slagen de verschillende br inden te bedwingen voordat zij een grooten omvang hadden verkregen. De schade is alzoo betrekkelijk niet groot. Het ligt voor de hand dat hier niet aan onvoorzichtigheid, maar bepaaldelijk aan kwaadwilligheid moet worden gedacht. O N 36) HOOFDSTUK XXIH. Deze man verklaarde, dat hij in de buurt van het kasteel had rondgezworven in de hoop werk te zullen vinden, maar dat het hem niet gelukt was en hij had gevreesd van honger te moeten sterven. In den avond van het onweder had hij geslapen onder een boom, die dicht bij Landsberg's huis stond. Uit vrees van door den bliksem te worden getroffm, was hij opgestaan en in den tuin van dien heer geloopen, waar hij op een bank in een tuinhuisje was neergevallen. Yan de plaats, waar hij zich be vond, kon hij in de huiskamer vau genoemden heer zien, daar de bliksemstralen dat vertrek telkens helder verlichtten. Eerst wekten de personen, die in de kamer waren, zijne opmerkzaam heid niet, want hij was nat en hongerig maar na een poosje deden hunne zouderlinge gebaren en bewegingen hem scherper toezien. De landlooper had nl. een heer en eene dame opgemerkt, de laatste scheen om iets te smeeken, wat de eerste niet wilde toe staan. Lij kon geen woord opvangen van wat er gezegd werd, maar vormde zijn oordeel alleen door hunne gebaren. Eindelijk zag hij de vrouw op de knieën vallen en hare armen opheffen alsof zij een gebed deed, toen plotseling de man zijne hand op haar mond legde alsof hij haar het schreeuwen wilde beletten. Daarna werd het donker in de kamer en toen een nieuwe blik semstraal het vertrek verlichtte, lag de vrouw op den grond, terwijl de man naast haar nederknielde. Hij zag niet, dat hij haar op den grond wierp, maar dit kon in de duisternis ge beurd zijn. De zwervei was weggeloopen, toen hij de vrouw op den grond zag liggen en eerst drie dagen na dit voorval, toen hij van den moord hoorde, was hij naar den magistraat gegaan om te ver tellen, wat hij gezien had. Gevangene. „Gij kondt geen woord hooren van wat er gezegd werd, nietwaar P*4 Getuige. „Neen." „Gij zaagt niet, dat ik de dame sloeg?" „Neen, het was toen te donker, maar ik zag haar wel op den grond liggen en u daarnaast geknield." „Zaagt gij eenig moordwapen iu mijn hand?" „Neen." „Geen mes of pistool „Neen." „Hoordet gij geen pistoolschot lossen?" „Neen, maar men had wel een aantal pistoolschoten kunnen lossen, zonder dat ik het zou gehoord hebben, want het don derde verschrikkelijk." „Zaagt gij de vrouw, van wiens dood ik word beschuldigd, niet door het venster in den tuin snellen." „Neen, zij lag nog op den grond, toen ik mij uit den tuin verwijderde, daar ik zeer verschrikt was." De gevangene had nu geen vragen meer te doen, en daar de advokaat van de rechtbank weigerde hem opnieuw met strik vragen lastig te vallen, kon deze getuige zich verwijderen. „Dit is een noodlottige getuigenis," merkte Salomons op. „Ja, zeer noodlottig," antwoordde zijn cliënt, terwijl hij zenuwachtig speelde met de takjes wilde thym, waarmede het hekje, dat de plaats der beschuldigden afsloot, bestrooid was. „Maar waar is Ruby en waarom komt van Grootz niet terug Voor mijnheer Salomons kon antwoorden, hoorde men den gerechtsdienaar den naam Marmaduke Harbottle afroepen. Twee keer werd dit nog hernaald, maar zonder antwoord te ont vangen. „Is Marmaduke Harbottle niet vrederechter in het graaf schap Kent?" vroeg baron Hempley, terwijl hij zijne zware wenkbrauwen fronsde. „Ja, mijnheer," antwoordde de advokaat. „Heeft men dien heer wel bericht gezonden om hier te ver schijnen?" vroeg de rechter op strengen toon. „Zeker, mijnheer," antwoordde de advokaat. „Dan vind ik dit een hoogst ongepast gedrag," bulderde de rechter. „Een vrederechter van het graafschap, die dus een ach tenswaardig man moet zijn, handelt in lijnrechten tegenspraak met de bevelen van het hof. Ik zal zijn naam opschrijven en als hij voor het einde der gerechtszitting niet verschijnt zal ik hem

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1