VERDE BLAD BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. BEHOORENDE BIJ HAARLEM'S DAGBLAD. VAN Maandag 18 April 1892. Men schrijft aan Het Va derland Aan 's Rijks munt wordt tegen woordig druk gewerkt. Op de begrooting van Financiën is, zooals men weet, den Minister een crediet geopend voor aan munting van guldens, waaraan in vele streken des lands gebrek is. Zooals de Minister bij de toelichting zijner aan vraag deed uitkomen, moest dit, daar van vermeerdering der hoeveelheid zil veren standpenningen natuurlijk geen sprake mag zijn, door versmelting van andere standpenningen geschieden. Even natuurlijk moet deze operatie een kleine vermindering van het geheele bedrag ten gevolge hebben, daar de te ver smelten rijksdaalders door slijtage aan gewicht verloren hebben en dus een kleiner bedrag aan guldens opleveren dan met de nominale waarde overeen komt. Men berekent de slijtage op 2 pCt., makende over de l1/, millioen te vervaardigen guldens een verschil van f 30.000. Nu, daar algemeen erkend wordt, en niemand beter dan de heer Pierson dit weet, dat wij te veel zilver hebben, zou elke vermindering van den voorraad welkom zijn. Wat geschiedt nu echter? De Re geering koopt zilver aan, ten einde in het deficit te voorzien. Een voor de schatkist zeker voordeelige operatie, al loopt zij over een betrekkelijk klein [bedrag, want nooit noteerde het zilver 'lager dan thans, zoodat men voor on geveer 65 cents een gulden kan maken, jf Maar is ze te rechtvaardigen? Wij achten het een gevaarlijk antecedent, al blijft voor het oogenblik de operatie binnen enge grenzen beperkt. In be ginsel doet de Regeering niet anders, dan wat de muntverzwakkers van vroe ger tijden deden: een min waardig betaal middel aanmaken en 't voordeelig saldo opstrijken. Men zegt, dat de hoog leeraar Pierson gebloosd heeft, toen de Minister Pierson dit besluit nam. i EenPaaschpaard.Te Rot terdam liet een paardenslachter eergis teren een met bloemen en groen aan manen en staart versierd paard rond leiden. Het aldus opgetooide beest moest dienst doen alspaaschpaard. Voor het' winkelraam van de firma Noack in de Prinsenstraat te 's Hage huppelt als reclamemiddel een jeugdige big rond, die zich tusschen al de getruffeerde en ongetruffeerde over blijfselen van zijn stamgenooten alles behalve op zijn gemak voelt. In afwachting, dat hij in een gebraden speenvarken veranderd zal worden, heelt het zwijntje veel bekijks. Eergisteren deed de arron- dissements-rechtbank te Breda uitspraak in de zaak der brievengaardster te Moer dijk, mej, H., beschuldigd van verduis tering van gelden, en veroordeelde haar tot 2 maanden gevangenisstraf, onder bepaling dat de tijd, in preventieve hech tenis doorgebracht, in mindering zal komen van de opgelegde straf. In het afdeelingsverslag over de belastingvoorstellen van den mi nister Pierson wordt op tal van wijzi gingen, waaronder er zijn van ingrij penden aard, vrij algemeen aangedron gen. Er schijnt zekerheid te bestaan, dat de minister van financiën bereid zal worden bevonden de meeste der ge vraagde veranderingen nader in zijn ont werp aan te brengen. De vleeschhouwers te Kam pen hebben aan den Minister van Finan ciën een uitvoerig adres gericht, waarin zij verzoeken de wetgeving op het ge slacht te verbeteren. Hun wenschen zijn lo. Zoo spoedig mogelijk bij partieele herziening de aan den benaderden sla ger uit te keeren verhooging te brengen van 7 op 14 pCt. 2o. De premie, door ambtenaren bij benadering te vorderen, tot ten hoogste het bedrag wegens verhoogde aangifte door het Rijk te ontvangen en eindelijk zoodra mogelijk den accijns op het ge slacht af te schaffen en daarvoor als aequivalent een bedrijfsbelasting in de plaats te stellen. De Kamer van Koophandel te Kampen heeft instemming betuigd met het adres en zal afdrukken daarvan aan verschil lende vereenigingen zenden, met verzoek om met de strekking van het adres zich te vereenigen. Een Kamper streek. Na jaren lang in de pen te zijn geweest, werden eindelijk bij de twee groote scholen te Purmerend regenbakken ge bouwd. Toen nu dezer dagen er gebrek aan water bestond en de groote regen bak bij het gasthuis ledig raakte, werd bij bekkenslag bekend gemaakt dat wa ter te verkrijgen was uit den bak bij school No. 1. In den bak echter bleek geen drup pel water te zijn, want men had vergeten bij 't maken der bakken het water der goten er in te leidendat even als vroe ger bleef wegloopen. Thans wordt ook the waterloop in orde gebracht. De heer E d. W u 1 ff, d i r e c- teur van den circus bij het centraal station te Rotterdam, heeft de wedden schap van ƒ500,met een sportman aangegaan om in 12 dagen een hol- landschen stier te dresseeren, met glans gewonnen. De stier is een fraai dieren gehoorzaamde Dinsdagavond aan de be velen van den directeur. Hij springt over hindernissen, loopt voor-en achter waarts in de manége en wordt ten slotte op eene verhevenheid, onder de tonen van den marsch uit de Aïda door de stalknechts weggedragen. Op Ameland heeft men slechts met groote moeite eenhelmbrand, die door jongens was aangestoken, kun nen blusschen. Op de Schelde zij n vier per sonen die in een bootje zaten, vervolgd door een haai(?). Eerst toen men bij Ellewoutsdijk in een kreek voer, was men veilig. Het beest raakte met de eb op het droge en stierf spoedig. Het is meter lang en weegt 800 kilo, ter wijl het te Goes is tentoongesteld en later ook elders te zien zal zijn. Naar wij vernemen kan bin- nenkort worden verwacht eene wijziging van de Kon. besluiten tot vaststelling der reglementen voor den spoorweg- en telegraafdienst, ten einde die in over eenstemming te brengen met de nieuwe tijd regeling voor de spoorwegstations en telegraafkantoren. Met den len Juni e. k. treedt op alle Nederl. spoorwegen een alge meen tarief in werking voorliet vervoer van ijl- en vrachtgoederen binnen de grenzen van het rijk, dus zoowel in het locaal verkeer der verschillende Maatschappijen, als voor hare recht- streeksche verkeeren onderling. In dit tarief zijn meest zeer aanzien lijke vrachtverminderingen aangebracht, terwijl door vele vereenvoudigingen het gebruik van dit tarief voor het publiek zeer wordt vergemakkelijkt. Niet weinig zal daartoe bijdragen, dat, tegelijk met de invoering van dit algemeene tarief, zullen worden buiten werking gesteld de talrijke, zeer gecompliceerde speciale- en uitzonderings-tarieven, bij de ver schillende Maatschappijen van kracht. Deze laatste zullen dan worden vervan gen door eenen bundel nieuwe tabellen, die door doeltreffende inrichting even eens zeer zijn vereenvoudigd en voor het gebruik gemakkelijk gemaakt, ter wijl ook deze aanzienlijke tariefsverla gingen aanwijzen. Op gelijke wijze zal ook het vervoer van levende dieren, lijken, rij-en voer tuigen en rollend materieel worden ge regeld. De Engelsche boekverkoo- pers zijn zeer vernuftig in het aan prijzen hunner uitgaven of boekwerken. De volgende advertentie in een Lon- densch blad moge er tot bewijs van strekken. »De prijzen zijn zoo goedkoop als eene plaats van een kwartje om Sarah Bernhardt te zien optreden, banden, ele gant als jonge meisjes, druk, zoo helder als kristal, papier, zoo dik als de huid van een olifant, het bestelde wordt met de snelheid van een kanonskogel ten uitvoer gebracht en de koopers worden met dezelfde voorkomendheid behan deld, als wanneer een milionair een onbemiddelden vader van zes dochters om de hand van een dezer komt vragen. Aan een particulieren brief uit Venezuela ontleent de Cura$au- sche Ct. het volgendeEen jongeling trad gemaskerd te Caracas een huis binnen en begon de jonge dames aldaar te omhelzen. Door den heer des hui zes verboden, ging hij steeds voort, en in woede ontstoken nam de vader zijn revolver in de handen en schoot den indringer dood. Deze bleek zijn eigen zoon te zijn. Men verbeelde zich de ge voelens van het geheele gezin bij dit ongeluk. Een les vooral tegen het ge bruik van de revolver, zoo roekeloos als dit thans in de omliggende plaatsen geschiedt. De Amerikaansche marine officier, die 18 Febr. te Yokohama den Engelschen bankier, die zijn vrouw te veel het hof maakte, op straat dood schoot, is door de Japansche rechters vrijgesproken, op grond dat hij het recht had den bankier dood te schieten. Na ar de Post meldt, heeft d r. Canon, van het gemeentelijk ziekenhuis Moabit te Berlijn, den mazelen-bacil ontdekt. Te Hannover zal met Pink- steren een Duitsch doofstommencongres worden gehouden. Er zijn in Duitsch- land thans 30.000 doofstommen, waar van slechts 30 pCt. onderwijs hebben genoten of nog ontvangen. Graaf Limburg Stirum, die wegens het schrijven van een artikel tegen de nieuwe Duitsch e handelsver dragen door het hof van tucht werd veroordeeld tot ontslag uit den staats dienst, is, nadat de uitspraak door keizer Wilhelm bekrachtigd was, door Z. M. begenadigd. In de maand September jongstleden was de Engelsche stoom boot „Wild Flower" in volle zee. Het stormde geducht en het roer was toe vertrouwd aan een zeer jong matroos, Clement, die de noodige kracht nog niet bezat en plotseling door een ruk wind werd weggeslingerd, terwijl zijn linkerhand terecht kwam in eene on bedekte machinerie, die werkte op de kettingen welke aan het stuurrad zijn verbonden. Door den geweldigen schok werd de hand totaal verbrijzeld en moest wor den afgezet. Clément diende een eisch tot schadevergoeding in en in weerwil van de excepties, die de tegenpartij op wierp, werd zij veroordeeld door de recht bank te Rouaan, om Clément dadelijk 4000 francs en levenslang 1200 francs jaarlijks uit te betalen. Het vonnis was in hoofdzaak hierop gegrond, dat de eigenaar van het vaar tuig had moeten zorgen, dat de machi nerie voor het stuurrad behoorlijk bedekt was. In twee huizen te Par ij s, bewoond door magistraten, zijn dyna- mietpatronen gevonden. Lhérot is door al de ovaties een beetje verwend; hij wil zijn zwager Véry in het restaurant niet meer helpen, houdt het geld dat hij krijgt, maar bezorgt zijn zwager trouw de dreigbrieven, die tot hem worden gericht. Véry heeft het portret van Ravachol laten graveeren in de tafel, waaraan de man ontbeet toen hij gearresteerd werd. Volgens de Soir zouden de moeder en de broeder van Ravachol (Koenigstein) hem niet hebben herkend in de photo- graphieën van den gearresteerde en zou men nu aan diens identiteit twijfelen. De broeder herkende ook Ravachol niet in het musée-Grévin. Tot hiertoe is hij niet met den gearresteerde geconfron teerd. De zaak-Ravachol zal slechts éen zit ting in beslag nemen. Afrikaansche vrouwenlist. Een verhaal van de inboorlingen uit Oost-Afrika, in een boekje van eenEn- gelsch zendeling medegedeeld, luidt al dus: Velen doodenhun trouwste vrien den, om eerst later hun domheid te berouwen. Zoo was er eens een pape gaai, die aan zijn heer alles vertelde, wat zijn vrouw, als hij uit was, had gedaan. Toen maakte de vrouw, om de papegaai in den val te brengen, op ze keren avond zulk een leven, dat het dier meende dat het onweerde. En toen de man van zijn plantage terugkwam en de papegaai hoorde vertellen van het onweder, twijfelde hij niet meer, of de vogel was een leugenaar en hij sloeg hem dood. En de list van zijn vrouw merkte hij eerst toen 't te laat was. Tè Berlijn meent men te weten, dat de verloving ophanden is van den troonopvolger van Luxemburg met prinses Victoria, de tweede dochter van den prins van Wales. De weduwe van denbeken den schilder Hans Makart is door de rechtbank te Weénen tot eene geld boete veroordeeld, omdat zij hare dienst boden met haakpennen sloeg. Makart zal waarschijnlijk met deze al te driftige dame geen genoeglijk leven hebben gehad. Men zal zich herinneren, dat een maand geleden te Coblentz een luitenant, Von Salisch, een jongen koop man, Weimann genaamd, met zijn degen heeft doodgestokentrouwens nadat Weimann hem beleedigd en getergd had. Von Salisch is nu door den krijgsraad tot 2 jaar vestingstraf veroordeeld, ter wijl zijn avancement twaalf jaar stilstaat. Naar het schijnt heeft de Koning van Dahomey te Wydah 20 Europeanen gevangen genomen en zal hen als gijzelaars in bewaring houden, voor het geval dat de Franschen hem aanvallen. De villa Dinham le Rain- hill waar Deeming zijne vrouw en vier kinderen vermoordde, is thans opgezet in een afzonderlijke zaal van het pa- nopticum-Tussaud in Londen. Niets is vergeten, het gapende gat onder den vloer zelfs niet, waarin de moordenaar zijne slachtoffers heeft begraven. Een merkwaardige werk staking is uitgebroken onder de mijn werkers te Genais (Pas de Calais). Zij weigerden aan het werk te gaan, om dat er in de winkels geen rook- en pruimtabak meer in voorraad was, en de directeur van de compagnie was zoo goed niet, of hij moest dadelijk naar Arras, om daar de ambtenaren der re gie te verzoeken, onmiddellijk tabak te zenden. Tjitrosenovan Magetan, (Java) een beruchte misdadiger en door ieder in genoemde afdeeling gevreesd, pleeg de verscheidene jaren geleden, met be hulp van zijn broeder Tjitrowidio nabij de desa Getas, een dubbelen moord; twee kooplieden uit Grssiee nl. vielen onder hun handen; de lijken werden onder den grond gestopt en de buit onder het broederpaar verdeeld. Die moord was aan verscheidene opgezete nen van Getas bekend; toch waagde niemand het om er een woord over te reppen, veel minder daarvan kennis te geven aan de politie uit vrees voor een geduchte wraakneming van Tjitroseno's zijde, die wel niet uitblijven zou; de misdaad bleef dus jarenlang verborgen tot dat verleden jaar de politie door een toeval tot de ontdekking van het ge beurde kwam. De lijken geraamten liever werden gevondenen de vrouw van Tjitroseno legde hoogst verzwaren de getuigenissen af voor hem en zijn broeder en de rechtbank van omgang veroordeelde hen beiden tot de dood straf. Onderwijl het vonnis ter oppro- butie bij het hooggerechtshof lag. ont snapte Tjitroseno uit de gevangenis; een premie groot f 1000 werd op zijn aan houding uitgeloofd, zonder eenigresul taat echter, en Tjitrowidjona beklom alleen het schavot. Sedert is ongeveer een jaar verstreken. Eenige dagen ge leden vertoonde Tjitroseno zich brutaal in zijn desa; onmiddellijk werd gealar meerd en zijn huis omsingeld, doch toen de politie verscheen, bleek het dat de vogel gevlogen was. Maar verleden week viel hij toch in handen van het gerecht. De assistent wedono Yan Sadow, door een zijner spionnen tot de wetenschap gekomen, waar Tjitroseno zich ophield, liet dezen een kop met ketjoeboen door mengde koffie toedienen, tengevolge waarvan Tjitroseno in slaap viel. Toen kwamj bedoelde inlandsch ambtenaar met een geladen geweer op den moor denaar af en Tjitroseno, door het alarm wakker geworden, greep nog naar zijn lans om den assistent wedono neer te vellen, doch weldra was hij ontwapend geboeid en achter de tralies om zich voor den dood voor te bereiden. Den 5 den dezer is hij terechtgesteld. Onlangs werd te Londen een drama afgespeeld, zooals men er zelden in romans of op het tooneel voor gesteld vindt. Drie maanden geleden werden in een achterbuurt van Deptford, Londen, twee kamers gehuurd door een man en een 18-jarige dochter. Niemand wist iets van het paaralleen bleek dat zijn naam Mac. Kenna was, dat hij geen werk had en dat hij gedurende den laatsten tijd geleefd had van de weinige shillings per week, die de dochter verdiende. In het begin van December kreeg het meisje de influenza. Binnen 14 dagen was zij dood en bleef Mac. Kenna al leen, met een matras als eenige bezit ting en de influenza in het lijf. Hij wei gerde de gewone hulp der parochie en de hongerdood stond hem voor de deur. Doch op zekeren dag komt een wel- gekleede dame aankloppen en naar Mac. Kenna vragen. Zoodra zij bij het bed van den zieken man kwam, viel zij op de knieën en vroeg „Jack" om vergif fenis. Gedurende dien nacht en de volgende dagen was de welgekleede dame Jack's zorgvuldige oppasster en alles, wat geld kan verschaffenwerd gekocht. Het ge volg was, dat Mac Kenna herstelde, maar de onvermoeide oppasster werd nu op haar beurt ziek; zij kreeg alle mogelijke ge neeskundige hulp maar bezweek. Het bleek, dat de welbekende dame 's mans vrouw was. Twintig jaren ge leden waren zij getrouwd, zij leefden samen zeer ongelukkig, en ten slotte liep de vrouw met een „huisvriend" weg naar Amerika. Daar hadden zij veel lotgevallen, en de man beproefde ten slotte zijn geluk in Californi'ë. Hij kreeg met eenige anderen een concessie, die zeer rijk bleek en prachtige resultaten opleverde, zoodat elk der deelnemers een groot fortuin verwierf. De minnaar van mevrouw Mac Kenna verkocht zijn aandeel in de mijn voor p. st. 95,000 en stierf kort daarop. Zij keerde toen naar Engeland terug om haar man weder te vinden. Na een moeilijk onderzoek vond zij hem [in armoede in Deptford en het paar werd weder verzoend. De dame heeft haar geheele vermo gen aan MaC Kenna nagelaten, en deze bezit nu een kapitaal van p. st. 62,000 of f744.000. De whisky. De whisky was oorspronkelijk inheemsch in Schotland, doch langzamerhand werd de "drank in het laatst der vorige eeuw verbreid door Engeland, Amerika, en Australië. In Nederland is de whisky nog weinig bekend. Een der voornaamste whisky distillateurs is de firma John en Robert Harvey en Co. te Glasgow. Deze firma heeft de 5 grootste fabrieken onder haar beheer en in elk dezer fabrieken wordt de drank op andere wijze bereid. In 1770 verkreeg de grootvader van een der tegenwoordige eigenaars de ver gunning tot het distilleeren van whisky en de fabriek te Dundashill was de eerste, die opgericht werd. De Hooglanden voorzien deze fabrie ken van de turf, waarvan doorloopend 1000 ton in voorraad zijn. Het Katrinemeer voorziet door een afzonderlijke leiding iri het benoodigde water, dat om zijn bijzondere eigenschap pen zich bij voorkeur leent tot het dis tilleeren. De schuren tot het bergen der grond stoffen beslaan een oppervlakte van meer dan 8000 vierkanten meter. Doorloopend worden per jaar 12000 fusten voor transport in gereedheid ge bracht. De voorraad om aan de directe aan vragen te kunnen voldoen, is ongeveer 7000 vaten, inhoudende 3 miljoen liter. In de omgeving der fabrieken is de lucht geheel doordrongen van den drank. Evenals de wijn wordt de whisky naar gelang van den ouderdom beter, en wordt hij puur en als grog gedronken. In verband met de groote productie heeft deze firma uitgestrekte boerderijen, waar ongeveer 800 tot 1000 koeien met de draf gevoed worden. De boter en kaas dezer boerderijen is van goede hoedanigheid. Te Sorrente is gestorven zekere Francesco Saverio Ruoco, ge boren in Apr:l 1784. De man had tot het laatst toe een verbazend sterk ge heugen. In de Transvaal. Onder de verdachtmakingen, zoo leest men in den Volksstem, waaraan Hollanders blootstaan van de zijde van hun tegen standers, zijn er somtijds zeer schande lijke, een enkele maal zeer grappige, meestal zeer onware. Onder de grappig onware insinuaties valt hetgeen wij on langs in een tijdgenoot lazen. Een ano nieme briefschrijver namelijk raasde in dolle woede tegen die verschrikkelijke Hollanders, en wel om redenzij niet trouwen-met afrikaansche meisjes! Dat niet-trouwen getuigde van de min achting dier Hollanders voor de Afri kaners, enz., enz., enz., Is het nu zóó ver gekomen met de Hollanders-haters, dat ze hun toevlucht moeten nemen tot strijdmiddelen als hierboven vermeld! Tot straf voor zijn onzinnig geschrijf verdiende onze woe dende anonimus van iedere met een Hollander getrouwde afrikaansche vrouw een fermen draai om zijn ooren te krij gen; dan zou hjj eens bemerken wat er van de beweerde minachting, enz, waarheid was. Doch neen, de hand der afrikaansche is te goed om er dwazen mee te tuch tigen; zoo goed bovendien, dat ieder fatsoenlijk man het zich een eer zal ach ten naar een zoodanige hand te dingen en die voor zich te verwerven. De verkooping van den in boedel van prins Borghese te Rome is afgeloopen. Het verguld zilveren eet servies van Napoleon I bracht 153,000 frs. op. Nieuw soort van pandspel. „Aan de oogen" te raden wie het is, als kinderen achter een tafel of een scherm verborgen zijn en alleen hun hoofd er boven uitsteekt, geheel bedekt met een vel papier, waar een paar sple ten in zij'n om hun oogen te zien, is veel moeielijker dan het schijnt. Zelfs oogen van een zeer bepaalde kleur schij nen het kenmerkende ervan te verliezen, wanneer zij aldus omringd zijn, en als er eenige familiegelijkenis tusschen de verschillende oogen is, dan vooral is het bijna onmogelijk te onderscheiden van welk kind zij zijn. „Aan de handen te raden" van wie zij zijn, als deze alleen maar te zien komen, is even moeielijk, inzonderheid bij kinderen van nagenoeg denzelfden leeftijd. In Finland is eene jonge vrouw, een dochter van boerenfamilie, die op haar 48e jaar met een professor trouwde, ter dood veroordeeld, wegens het vergiftigen van haar man. Zij had schulden gemaakt, een wissel met zijn handteekening onderteekend en vergif tigde haar man om zyn levensverzeke ring in handen te krijgen. Te Gadix zijn eenige patro- nen ontploft, juist bij het voorbijtrekken eener processie. De verbijstering was groot, maar ongelukken hadden niet plaats. De stoet kon zijn weg vervolgen. Een persoon werd aangehouden. Men schrijft uit Kevelaar: Voor de kroning van een Mariabeeld wordt in den regel voor rekening der stichting, welke de familie Sforza bij het kapittel der St. Pieterskerk te Rome gefungeerd heeft, de kroon vervaardigd. Volgens het KevelaarschVolksblad wordt hieromtrent van bevriende zijde uit Rome den raad gegeven, de kroon alhier te doen vervaardigen, wijl deze alsdan meer met de omgeving van het beeld in over eenstemming kan worden gebracht en grootte en vorm gemakkelijker te be palen zijn. De kroon zal als bijzondere onder scheiding van het beeld zoo kostbaar mogelijk vervaardigd en met edelsteenen bezet worden. Dat hiervoor het aller eerst uit deze gemeente een kostbaar kleinood is aangeboden, was voor ons eene blijde verrassing en wordt te meer gewaardeerd, wijl na de mededeeling der kroning in de nieuwsbladen uit verre gewesten een met paarlen bezet tooisel ter beschikking is gesteld. Op 1 Juni a. s. zal van wege Z. H. Paus Leo XIH de kroning in tegen woordigheid van een aantal prelaten en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders plaats vinden. De stad zal luisterrijk ver sierd zijn; niet minder dan vijftien praal bogen worden op verschillende punten opgericht, terwijl verschillende uitste kende kunstenaars bezig zijn de kerken en heiligdommen passend te decoreeren. Alleen voor de versiering der straten, de kosten aan particuliere woningen niet medegerekend, wordt een bedrag van vijfentwintigduizend Mark bestemd.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 9