NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Een blik in den afgrond. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN: 9e Jaargang. Donderdag 21 April 1892. No. 2698. STADSNIEUWS. Soiree musicale van mej. Landré. BINNEN LAND. FEUILLETON, Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheels Bijk, per 3 waanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad jj 0,30. Afzonderlijke nummer* 0,05 Dit blad verschijnt dagelQkc, behalve op Zon- en Feestdagen BaresnKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. T&lefeeasaissas? 183, ran 15 regels 50 Cestaiedere rtgsl meer 10 C«j>« Gres te letters sskj plaatsrahsts Bij Ahenneseat aaKStcs.-ijk rabat Abosaoraestea er AdT.rt.~Gus wordet sgagtaciste^ '3 oa». 3gaatts door «II* boskit&èdsiaür*. <o* cmr.oü. Directeur-üits.ver C PSEEBBGOM. HLEMTS DA Hoofdagenten voor Jut Buitenland Compagnu Ginfrali ie Ëublteuï Mfretgfct #j L. 6s^ Stscé., /«'pi S1&» Haarlem, 20 April 1892 Ds. M. J. Mees alhier zal bij de Evang. Lu.h. gemeente te 's-Hage bevestigd worden Zondag 15 Mei, des raergens te 10 uren, door§ ds. I. C. Manssen en dien zelden dag des avonds te 8 uren zijn intrede doen. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie van den heer J. A. van der Boom, leeraar in de gymnastiek aan de Rijkskweekschool alhier, die met Mei eenige gymnastiekcursussen zal openen en tevens de gelegenheid aanbiedt tot opleiding voor het examen vrije' en ordeoefeningen, lager en middelbaar onderwijs. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank alhier van den i9<len April 1892, is heropend verklaard het faillis sement van Johannes Jongejans, koep- man te Assendelft, met benoeming van den heer rar. M. G. P. del Court van Krimpen, rechter, tot ,rechter-commis saris, en van den heer mr. C. G. von Reeken, advocaat en procureur alhier, tot curator. Dinsdagavond vergaderde in de nieuwe zaal van Café Brinkmann de kiesver- eeniging „Vooruitgang* alhier, ten einde definitief candidaten te stellen voor Provinciale Staten, wegens periodieke aftreding van de heeren mr. E. A. Iordens, mr. Van Waterschoot van de Gracht, Arasterdam en G. B. 't Hooft, Haarlemmermeer, en door het overlijden van den heer F. L. Kist. De voorz., mr. Th. de Haan Hugen- holtz, opende de vergadering met een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer F. L. Kist, die gedurende meer dan 20 jaar dit district op uit stekende wijze in Provinciale Staten heeft vertegenwoordigd. Met applaus gaf de vergadering haren bijval te kennen. Als voorloopige candidaten zijn op de lijst gebracht de heeren A. de Clercq, mr. J, de Clercq van Weel, mr. J.En schedé, J. H. M. Evelein te Haarlem mermeer, P. Goedkoop Dzn., mr. E. A. Iordens, mr. A. Kist, D. Mijsberg te Beverwijk, J. Sabelis en F. W. C. H. baron van Tuijll van Serooskerken te Velsen. De voorz. deelt mede, dat volgens het reglement aan al deze heeren is gevraagd, of zij de voorloopige candi- datuur willen aanvaarden en dat daarop van allen, behalve van de heeren En schedé en Sabelis, toestemmend ant woord is ontvangen, Daarop ging men over tot bespreking der candidaten, die wij wegens gebrek aan plaatsruimte in dit nummer, slechts1 over wordt opgemerkt, dat de heer zeer kort kunnen mededeelen. De heer! van Tuijll indertijd veel heeft gedaan, A. de Cleicq werd aanbevolen als chef om den heer Boreel, zijn zwager, inde eener bekende bankinstelling hier ter j 2e Kamer te brengen, en dat als de stede en als lid van de Kamer vankiesvereenigingen te Spaarndam en te Koophandel, van welk college het vooral Velsen hem hebben gesteld, dit wel gewenscht zou 2ijn een lid in Prov. Staten te brengen, raet het oog op de sluis te Spaarndam, waarover Provinciale Staten eerstdaags zullen moeten be slissen. Anderzijde werd opgemerkt, dat de kans van slagen op dit oogenbiik voor dezen candidaat gering zou zijn. Nadat ook mr. de Clercq van Weel was aanbevolen, besprak men de candi- datuur-Evelein. Door het bestuur werd medegedeeld, dat men in Haarlemmer meer meende den heer Evelein te moe ten stellen, als candidaat tegenover den heer 't Hooft, omdat de heer Evelein veel kans heeft. Een der leden merkte op, dat het goed is by de vele juristen in Provinciale Staten ook een man te hebben, die de landbouwbelangen kan behartigen. Van anuere zijde werd de vrees geuit, dat de candidaat Evelein door zijne vele ondergeschikte betrek kingen, als gedelegeerde van verschil lende grondeigenaren, wellicht niet zelf standig genoeg zou zijn. Deze meening werd echter bestreden en vond geen bijval. Over den heer P. Goedkoop Dzn. werd opgemerkt, dat deze candidaat, hoewel nog slechts 5 jaar in Haarlem, toch goed bekend is met de belangen der provincie, dat hij als industrieel en Sink, doortastend man in Prov. Staten gsed op zijn plaats zou zijn. Toen de Voorz. de naam van den heer Ierdens als candidaat noemde, werd dit met applaus begroet. Over deze candidatuur achtte dan ook nie mand het neodig, het woord te voe ren. Nu kwam ter sprake de heer A. Kist. Men achtte dit eene gelukkige candi datuur en meende den zoon, die in zoovele opzichten op den vader geleek, niet te moeten voorbijgaan. Deze can didatuur heeft ook veel kans, in Haar lem niet alleen, maar ook daarbuiten. In de afdeeliagen verkreeg d^ze candi daat de meeste stemmen, Over den candidaat D. Mijsberg werd gevraagd of Beverwijk de candidaten van „Vooruitgang" zal steunen, wanneer „Vooruitgang" den heer Mijsberg niet stelt. Vanwege het bestuur werd hierop ontkennend geantwoord. Door anderen werd hierop nog de candidatuur aan bevolen. Ten slotte komt ter sprake de can didatuur van Tuijll. Sommigen twijfel den er aan, of deze candidaat wel inderdaad liberaal is. In Beverwijk meende men van niet. Daartegen- een bewijs is dat men daar van zijne liberale beginselen overtuigd is. Nog wordt opgemerkt, dat de heer Mijsberg definitief door Beverwijk als candidaat is gesteld, terwijl de heer van Tuijll zich zal terugtrekken, als hij door Vooruitgang niet gesteld wordt. Wat betreft de jachtwet, noemt men het standpunt van den heer van Tuijll niet liberaal, maar feodaal. Ten slotte gaat men tot stemming ©ver en wordt de heer Mr. E. A. Iordens met algemeene stemmen (55) candidaat gestelddaarna de heer J. M. M. Evelein met 49, de heer D. Mijsberg met 41 en de heer Mr. A. Kist met 3© stemmen. Door den voorz. wordt n©g medege deeld, dat dezer dagen de heer Mr. H. Ph. de Kanter, daartoe uitgenoo- digd, zich bereid heeft verklaard, in de kiesvereeniging te komen spreken over de belastingwetten van minister Pierson. De Dinsdagavond door onze stad- genoote, mej. Jeanne Landré aangeboden soirêe musicale mocht zich niet in een druk bezoek verheugen. Een veertigtal personen slechts gaven door hunne tegenwoordigheid blijk van belangstel ling. Het programma bevatte, behalve een Trio van Beethoven een aantal solo-Bummers voor piano en voor zang, viool ©f violoncel met pianobegeleiding. Hetzij dat het gebrek aan animo van den kant van het (afwezige) publiek zich ©ek aan de executanten had mêe- gedeeld, of dat er nog andere oorzaken in het spel waren, zeker is het dat het gehoorde op eenige uitzonderingen na mij weinig voldoening opleverde. Tot die uitzonderingen behooren op de eerste plaats de liederen door de con certgeefster zelve voorgedragen waarbij de meermalen geprezen hoedanigheden deaer begaafde zangeres nogmaals aan 't licht kwamen. Jammer dat de bege leiding dezer liederen niet aan meer bevoegde handen was toevertrouwd. Ook de solopianist, de heer J. W. A. Pameijer had zeer goede ©ogenblikken. In de voordracht van Schumann's 2a- echingschwank gaf hij bewijzen van ernstige studie onder degelijke leidiDg. Over wat de beide andere heeren mede werkers aan deze soirée ten gehoere brachten kan ik niet veel ophef maken. Ik zwijg daarom liever over hunne ta lenten, totdat ik eventueel in de gele genheid zal zijn geweest deze heeren nogmaals te hooren. PHILIP LOOTS. Hedenmorgen zijn in het perceel Begijnesteeg No. 2 in een klein vertrek, een man en een vrouw door kolendamp gestikt gevonden. De vrouw, wed. J. Blommesteijneerder wed. Geylvoet, was Dinsdagavond den aldaar woon achtigen J. van Wijk gaan bezoeken. Toen zij 's avonds nech 's nachts thuis kwam, ging haar dochter haar zoeken, en vond de twee menschen gestikt. Op de tafel stond nog de koffie, terwijl een komfoor met kolen op den grond stond. De man, welke 49 jaar ©ud is, lag voor over ©p den grond uitgestrekt ter-wijl de ruim 70-jarige vrouw dood op een stoel zat. Blijkbaar is deze noodlottige ramp aan een ongeluk toe te schrijven. Naar men verneemt zijn door de Antir. en Kath. te Haarlemmermeer candidaat gesteld voor het lidmaatschap der prov. Staten, de hh. G. B. 't Hooit en M. van Waterschoot v. d. Gracht aftre dende leden en P. Verkuijl te Haarlem mermeer voor he.t overleden lid den heer Kist. Tegenover den heer Jordens werd geen candidaat gesteld. Bij kon. besluit zijndege- neraal majoor L. P. van der Beek, van den gro&ien staf, commandant van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, tevens belast met het bevel in de Ilde militaire afdeeling, alsmede de generaal-majoor C. H. F. graaf Du Monceau, mede van dien staf, adjudant-generaal en chef van het Militair Huis van H. M. de Konin - gin, ©p hunne aanvrage, op pensioen gesteld, en is het bedrag van hun pen sioen bepaald voor ieder hunner op ƒ2700, terwijl daarbij voorts aan ge noemde opper officieren de rang is ver leend van luitenant generaal. Bij kon. besluit zijn de volgende pensioenen verleend aan J. R. H. Schaetzen of J. Schaetsen, wed. mr. F. G. H. H. A. baron Mi- chiels van Verduynen, president der arrondissements-rechtbank te Roermond 400; C. J. of J. C. Westenberg, wed. J. Koppes, eerder wed. W. Brouwer, brugwachter aan het Groot-Noordhel- landsch Kanaal, 96M. R. Van den Bern, zich ook schrijvende R. Van den Born, wed. J. A. Kessels, ontvanger der directe belastingen en accijnzen ƒ3951 F. van Els, zich ook noemende en schrijvende Van Eist, wed. Th. de Jong, cipier van het huis van bewaring te Zaandam, ƒ96; W. M. van Cranen- burgh, wed. W. Blüra, leeraar-directeur van de burgeravondschool te 's-Hage, ƒ357 5 L. F. W. J. van Dongen, wed. J. C. of J. K. Boeije, betaalmeester enz. te Zieriksee, ƒ400; A. C. Jonkers, wed. M. Graumans, conducteur der brieven malen ie kl., 134; J. Janssen, wed. M. Rutten, rijksveldwachter 3e kl., ƒ63; C. J. H. Ph. van Vredenburch, wed. mr. L. N. graaf van Randwijck, goever- neur der provincie Gelderland, 400 B. van Trigt, wed. H. van der Hoeven, brievengaarder, ƒ88; L. Rietveld, wed. C. A. M. Mattern, verificateur ie cate gorie bij 's rijks belastingen, f 558; S. Zeylmaker, zich ook schrijvende Zeil maker, wed. G. Loos, commies 10 kl. bij 's rijks belast., 298M. A. Kuy- pers, wed. L. P. de CrooD, landmeter ie kl., 660G. R. Vogel, wed. B. de Jonge, adj.-commies 20 kl. ter pro vinciale griffie van Groningen, f 334 A. C. van de Velde. wed. H. C. Kos ter, ontvaDger der directe belastingen en accijnzen, ƒ593; W. en M. A. Brouwer, kinderen van wijlen W. Brou wer, brugwachter aan het Groot- Noordhollandsch kanaal en van C. J. of J. C. Westenberg, hertrouwd met J. Koppes, overleden n December 1891, ƒ64; H. M. van Heek, wed. H. J. van Geel, meesterknecht bij het be heer van den arbeid in de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Woerden 100; A. Nugteren, wed. L. Blokland, wachthouder aan de Deenepiaat 117 3 IJ. of IJ. M. Potma, wed. S. de Raars, zich geschreven hebbende S. M. of S. Hoekstra, brievengaarder, f 42. De thans koninklijkgoed- gekeurde Bond van klerken bij 's rijks belastingen in Nederland hield Maandag eene buitengewone algemeene verga dering, waarin het huishoudelijk regle ment werd goedgekeurd en een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren E. B. Brand te Amsterdam, H. H. van Asch te Haarlem, A. S. Ewijck te Leiden, L. J. Vallentgoed te Haarlem (b. g.) en H. Wysman te Amsterdam. De volgende algemeene vergadering zal in October te Botterdam worden gehouden. H.H. M.M. de Koninginnen vertrekken Vrijdagmiddag halftwee met den Hollandschen spoorweg naar Am sterdam, waar HH. MM. te 2% uur zul len aankomen. Maandagavond wordt ten paleize op den Dam door H. M. de Koningin- Regentes een raout gegeven. Het programma voor het verblijf in de hoofdstad is nog niet geheel vastge steld. Wel is bepaald dat de gebruikelij ke diners ten hove zullen gegeven wordenalleen zullen nu Hare Ma jesteiten niet, zooals gewoonlijk, des Dinsdags aankomen in de volgorde dezer maaltijden eenige verschikkingen plaats hebben. Aan sommige diners zal Koningin 3) Toen de advokaat op zijn beurt zijn maal genuttigd had, be taalde hij en maakte zich gereed om te vertrekken. Reuben Gale stond ook op. Esden slenterde de straat op, op een paar meter afstand door den man gevolgd; daarna ging de eerste Chancery Lane in, waar Gale hem eindelijk met den hoed in de hand aansprak. „Ik meen, mijnheer," zeide hij nederig, „dat ik de eer heb met mijnheer Wyncott Esden te sprekeü." De aangesprokene keek zeer uit de hoogte op hem neer. „Nu?'1' vroeg hij kortaf. „Ik dacht al, dat ik mij niet vergiste," zeide Gale, nog steeds met den hoed in de hand. Zijne stem beefde, toen hij dit zeide; de man sprak en zag er geheel niet als een misdadiger uit. „Ik weet werkelijk niet, hoe ik u kan bedanken voor de bewonde renswaardige wijze, waarop gij mij verdedigd hebt." „Nu, dat is zoo al voldoende," zeide Esden op denzelfden onversohilligen toon. „Ik weet zeker," vervolgde de man, „dat niemand anders in de rechtbank voor mij gedaan zou hebben, wat gij voor mij deedt. Het was een wanhopig geval voor mij, mijnheer; ik geloof niet, dat een onschuldig man ooit zoo in 't nauw is gebracht als ik." „Zeer goed," zeide Esden, terwijl hij zijn stap versnelde. Reu ben Gale hield hem echter bij. „Als het ooit in mijne macht ligt u te vergelden, wat gij voor my gedaan hebt, zal ik het niet nalaten." „Gij moest begrijpen," zeide Esden, terwijl hij bleef staan, „dat er een groot verschil tusschen is om een man als gij te verdedigen en met hem op straat gezien te worden. Ik moet u dus goedenavond wenschen, mijnheer Gale." „Ik zie zeer goed in, dat wij door eene groote kloof geschei den zijn, maar men moet den aandrang van zijn hart volgen, mijnheer. Gij hebt mij vanavond zooveel goed gedaan als geen enkel heer mij nog gedaan heeft." „Mijn waarde vriend," antwoordde Esden een weinig vertee- derd door 's mans dankbaarheid, „ik deed mijn plicht, niets anders en werd daarvoor betaald." „Ja, mijnheer, maar menigeen had met den besten wil ter wereld mij niet zoo kunnen verdedigen als gij. Natuurlijk wil ieder zijn plicht doen, maar iedereen kan zich er niet zoo uit stekend van kwijten. Dadelijk heb ik mijn zaakwaarnemer opge dragen u als mijn advokaat te bespreken, want eenigen tijd ge leden was ik toevallig bij eene rechtszitting tegenwoordig en hoorde u daar een zekeren Hatchet verdedigen, die beschul digd was van diefstal van juweelen. Mijnheer Esden kon toen niet maken, dat hij vrijgesproken werd," zeide ik, „maar als iemand dat bad kunnen doen, dan was hij het geweest. Mijnheer Esden had zooiets rustigs en zekers over zich. Dat zei ik tegen mijn zaakwaarnemer en als gij nu vandaag mijne zaak niet zoo behartigd hadt, dan zat ik nu stellig achter de tralies." Esden was een bizonder knap advokaat, maar evenals vele knappe lui, was hij zeer op lof gesteld. Hij .was overtuigd, dat Gale een aartsschelm was, maar men gaat onwillekeurig be langstellen in een persoon, dien men verdedigd heeft, en het klonk hem aangenaam in de ooren, dat deze persoon zichzeli gelukwenschte over den keus van zijn verdediger. De avond begon reeds te vallen, en daar mijnheer Esden het onwaarschijnlijk achtte, dat hij kennissen zou ontmoeten en het in dit geval niet onaangenaam z©u vinden om dezen te vertel len, hoe zijn cliënt in zijne dankbaarheid aan hem hing, besloot hij zich door den man een eindweegs te laten vergezellen. „Gij zeidet dus bij uzelf, dat als gij ooit in de klem raaktet, ik u daaruit moest verlossen, nietwaar?" „Wel, mijnheer," antwoordde Gale, die meer op zijn gemak kwam, „geen haar op mijn hoofd dacht er aan, dat zooiets ooi t zou kunnen gebeuren." „Natuurlijk. Het is toch vreemd, dat mijnheer Prickett u al vyf jaar lang van oneerlijke handelingen verdacht." „Vreemd, mijnheer? neem mij Diet kwalijk, maar dat is he rechte woord niet, bloeddorstig moest gij liever zeggen." Esden had zijn tred vertraagd, toen hij besloten had zich doo r den man te laten vergezellen; al slenterende waren zij nu by Holborn gekomen, waar Esden een weg rechts wilde inslaan.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1