POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Wilhelmina deelnemen. Hare tegen-' woordigheid zal afhankelijk zijn van de meer of minder vermoeiende vooraf gaande morgenuren. BI ij kens een telegram van den gouverneur generaal van Nederl.- Indie, van i7 dezer, wordt de gouver nements koffieoogst opj Java voor dit jaar thans geraamd op 495>425 pikols. De directeuren der post kantoren hebben de opdracht ontvangen een ood geschilderden minuutwijzer op de klokken te doen aanbrengen, die in den buitenmuur of in de kamers voor het publiek geplaatst zijn. De zwarte wijzers zullen den Greenwich de roode den plaatselijken tijd aanwijzen. Dinsdagochtend is te Am sterdam uit de Buitensingelgracht voor het Rijksmuseum opgehaald het lijk van een onbekende vrouw, naar gissing 24 jt 25 jaren oud, lengte ongeveer 1.5 meter, haar en wenkbrauwen blond, voor hoofd breed, neus stomp, mond breed, gekleed met zwarte regenmantel, zwart tricot lijf, zwarten hoed met -roode veer, ondergoed ongemerkt. Het meubelmagazijn van Janse en Zonen in de Kalverstraat, te Amsterdam, met bijbehoorend perceel in de Bagynenhof straat, is aangekocht door eene naamlooze vennootschap, met het doel, die perceelen te verbou wen tot een theater- en concertgebouw (directeur de heer W. Muller). De ver bouwing zal plaats hebben naar de plannen van den architect Wigman. Volgens eene gedrukte ken nisgeving van dr. Aletta H. Jacobs te Amsterdam aan hare patiënten, zal zij den 28a dezer maand in het huwelijk treden met den heer C. V. Gerritsen, het bekende radicale lid van den Ge meenteraad aldaar. Daar de behoefte aan mid delbaar onderwijs zich in de gemeente Hilversum meer en meer doet gevoelen, hebben eenigen der meest gegoeden xich tot eene commissie vereenigd, ten einde een kapitaal van minstens 15000 hijeen te brengen, dat zal dienen ab bijdrage bij de aan te wenden pogingen tot verkrijgen eener rijks hoogere bur gerschool met driejarigen cursus. Naar men verneemt, is reeds een bedrag van ruim f 10000 bij inteekening verkregen. J.l. Zaterdag avond is de friesche stoomboot Sneek, komende van Alkmaar, waarheen zij vee gebracht had, tegen de vlotbrug in bet groot Noord- hollandsche kanaal bij West Graftdijk gevaren. De schok was zoo hevig, dat de eene helft der brug geheel vernield werd. De overtocht zal nu vooreerst met eene pont moeten geschieden. De toegangsvoorwaarden tot de Internationale Sporttentoonstel- ling te Scheveningen z|jn vastgesteld en reeds in druk. De abonnementsprijs is voor den ge- heelen duur der tentoonstelling, van Juni tot October 1892 voor éen persoon f 12; voor elk familielid van den ge abonneerde f 4. Voor rijks-, provinciale en gemeente ambtenaren tot en met een jaarlijksch inkomen van 2500, alsmede van offi eieren tot en met den rang van kapitein, en alle gepensioneerde ambtenaren en officieren in Nederlandschen of Ned.- Indischen dienst 10, voor elk familielid dezer geabonneerden f 3. Het abonnement is strikt persoonlijk en geeft dagelijks toegang op de gewone uren, dat het tentoonstellingsgebouw voor het publiek geopend is. De gedelegeerde commissaris is be voegd in sommige gevallen het bezoek van het tentoonstellingsterrein te ont zeggen aan enkele persoonlijkheden, wier abonnements- of entréekaart dan wordt ingetrokken en het betaalde teruggegeven. De toegansprijs voor niet-geabon neerden is f 0.50 per persoon, uitgezon derd de Donderdagen, waarop die op f 1 is gesteld. Behalve de abonnementen zullen ook gedurende den duur der tentoonstelling niet persoonlijke couponboekjes worden uitgegeven tegen f 7, bevattende 20 cou pons of entree's, en tegen bevattende 10 coupons of entiée's. Maandagavond omstreeks 11 uren werd per brancard in het Zie kenhuis te Rotterdam gebracht de 46- jarige |L. Willeboer, spoorwegarbeider aan het station Beurs. De man liep over de rails en had den trein vsu 9.25, komende van 's Hage, niet zien aankomen, waardoor hij werd aangereden en viel, met het treu rige gevolg dat hij onder den trein ge raakte en hem de beide beenen zoo danig werden verbrijzeld, dat men die in het Ziekenhuis terstond beneden de knie moest alzetten. De toestand van den man is ernstig, maar voor het ©ogenblik betrekkelijk bevredigend. Woensdag ochtend, terwijl te Kapelle aan den IJsel de arbeider Z. op het land werkzaam was en zijne vrouw in de kerk zat, is hun 3-jarig dochtertje in het water bij de woning gevallen en verdronken. Omtrent de pijpenfabriek te Gouda wordt in het verslag der Kamer vau Koophandel aldaar vermeld, dat zij in 1891 voortdurend doorwerkte en dat het gebruik van lange goudsche pijpen merkbaar vooruitgaat. Naai aanleiding van het bericht in de N. R. Ct. omtrent de inklaring te Dordrecht van 40,000 flesch- jes Sequah's medicijn, deelt men aan de Dor sr. Cl. mede, dat aldaar geen enkel fleschje Sequah-olie of prairiebloem is ingeklaard of aangegeven. Eenige ingezetenen van Arnhem, die van oordeel zijn, dat kapi tein Roelants onrecht is geschied, heb ben tegen aanstaanden Vrijdag eene openbare vergadering belegd ter be spreking van die zaak. Bij de voorjaarswedloopen, Paasch-maandag te Breda gehouden, werden prijzen behaald A. Concours voor het best gaande rijpaard: 1. Emir, van luit. baron W. v. d. Capellen 2. Black-boy, van luit. Maris 3. N. N. van luit. Simons. B. Ginnekens-prijs, harddraverij 1. Little Sioux, van A. Ockhorst. C. Openingsprijs, wedren op de vlakke baan: 1. Thomas, van Ed. Van Hobo- ken 2. Jarl., van luit. De Veer. D. Breda-prijs, steeple-chase: 1. Prinsess Ida, van mr. Wapuho2. Ban derole, van kapt. Hinlopen3. Um brella, van mr. Wapuho. E. Tribune prijs, jachtrijden over hindernissen voor officieren1. Bou- langer, van luit. Völckerj a. Cadmon, van luit. Nedemeijer, ridder van Ro senthal. F. Krylaty-prijs, harddraverij1. Lartschik II, van H. F. Bultman2. Immer Zu II, van A. A. v. d. Berg. G. Springconcours1. Kila II, van luit. Nedemeijer; 2. N. N. van luit. Simons3. Avonbridge, van luit. v. Altena. Bij den, op den 2enPaaschdag te Wildervank gehouden wielerwedstrijd is de prijs, verguld zilveren medaille, gewonnen door den heer Tj. Schuringa, te Wildervank; de iste premie, groote zilveren medaille, door den heer Joh. Thedingha, te Veendam, en de 2e pre mie, kleine zilveren medaille, door den heer J. Aldershof, te Groningen. In den gemeenteraad van Venloo is in de vorige week ernstig geklaagd over den verwaarloosden toe stand waarin de lokalen der openbare scholen aldaar verkeerden. Twee raads leden hadden in eene dier scholen „de plafonds bijna alle kapot gevonden, de banken beslagen met spijkers en groote splinters, waaraan de kinderen hunne kleeren scheurenin de speelplaats groote kuilen; in de lokalen ziet men overal spinnewebben van schoonmaken schijnt nimmer sprake te zijn." Later werd nog medegedeeld dat de gordijnen stuk waren of ontbraken, zoodat de kinderen in het felle zonlicht zitten. Als de kinderen te half negen ter school komen, moeten zij soms in regen en kou buiten wachten, omdat de catechisatie, waarvoor het lokaal is af gestaan, nog niet is afgeloopen. Om al die redenen werd aangedrongen op het instellen eener schoolcommissie uit de burgerij en op schoonmaak althans in de Paasch-vacantie. Tot eene beslissing kwam het niet; de instelling van eene commissie van bijstand was bij burg. en weth. nog steeds „in onderzoek." Alleen deelde de voorzitter mede, dat voor f 500 aan banken in de maak is, en men nu „aan die oude brokken geen onkosten wilde maken." Maandag werd bij Willems dorp, gemeente Dubbeldam, het lijk opgevischt van een onbekend mansper soon, dat in zeer verren staat van ontbinding verkeerde. Naar de kleeding te oordeelen was het een schipper. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats te Dubbeldam overgebracht. Zondagmorgen elf uur brak in de schuur van den kastelein B. te Nieuwe-Bildtzijl een hevige brand uit, veroorzaakt door een paar knapen, die met lucifers hadden gespeeld bij licht brandbaar vlas. In een oogwenk stond de schuur in vlammen, die zich mededeelden aan eene woning en eene tweede schuur, op eenigeu afstand gê- legen. Eene ware vuurzee ontstond, zoodat aan blusschen geen denken viel. Een vierde pand bleef slechts met moeite behouden. Toen om éen uur de spuit uit Hallum op het terrein kwam, was het gevaar voor de belendende perceelen voorbij. Een paard en eene koe kwamen in de vlammen om, terwijl eene belangrijke hoeveelheid vlas verlo ren ging. Alles was verzekerd. Te Drouwenermond is jl. Zaterdag de bliksem geslagen in het huis, bewoond door A. de Tries. Een hond in de woning werd onmiddellijk gedood en een knaap werd iu den arm getrof en. Het huis sloeg in brand, doch men heeft het vuur spoedig kunnen blusschen. Twee arbeidersgezinnen te Beets zijn door de commissie voor de noodlijdenden aldaar van het noodige reisgeld voorzien, om naar Amerika te vertrekken. opstandelingen een gedeelte bezet hebben van eenen aan Engelschen toebehooren den spoorweg, ten gevolge waarvan in menging van de britsche vloot verwacht wordt, welke zich thans bij Trinidad bevindt. Tevens is men bevreesd, dat het eene nieuwe Engelsch-Amerikaan- sche kwestie zal doen rijzen, omdat volslagen armoede geraakt, tengevolge der verbodsbepalingen wegens het uit breken van het mond en klauwzeer. De ziekte neemt voortdurend toe in Enge land, vooral onder de schapen, waar van vele aangetasten spoedig sterven. Van alle kanten komen be- riehlen omtrent den bitteren sneeuw- Noord-Amenka Venezuela beschouwt storm, die in den nacht van Vrijdag als oreWen hmnpn rlf»n Vrin<r j... RECHTSZAKEN Doddcrdag 5 Mei e. k. zal voor het gerechtshof in Den Haag behandeld worden het hooger beroep, aangeteekend door Maria de Ruijter, weduwe van P. de Kraker, tegen het vonnis der Mid- delburgsche rechtbank, waarby zij ver oordeeld werd wegens medeplichtigheid aan den moord op wijlen haren echt genoot. Gelijk bekend is, heeft Louwerse die wegens den moord werd veroordeeld, in het vonnis berust. Dinsdag is door de arrondisse mentsrechtbank te Breda de eisch tot schadevergoeding van f 10,000, strek kende tot betering in eer en goeden naam in zake dr. Bruinsma te Steenbergen tegen de heeren Bovers Co. aldaar, ontzegd. De Times verneemt uit Kalro, dat de Khedive en de overbrenger vaa den „firman" des Sultans uit Konstantinopel depêches ontvangen hebben, door welke de aangelegenheid der investituur van den Khedive geheel naar genoegen af loopt. De Khedive heeft Mukhtar Pacha bij zich ontboden en hem de hoop te kennen gegeven dat de vriendschappe lijke betrekkingen zullen blijven voort duren. Eyoeb Pacha is daarna naar Konstantinopel vertrokken. Naar uit New-York aan de Standard gemeld wordt, hebb en de venezolaansche als gelegen binnen den kring, waarover zich het amerikaansche toezicht uitstrekt.1 Het officieele blad te Lissabon maakt j het nieuwe tarief bekend, dat van toe passing is op Guinea, de Kaap-Verdische eilanden, St. Thomas, Angola en Por- tugeesch In die. Het ministerie in Italia is als volgt gewijzigd op den grondslag van bezui nigingen bij het militaire wezenRu- dini, minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken; Nicotera, Bin- nenlandsche Zaken; Cadoliini, Financiën Branca, Openbare Werken; Riciotti, Oorlog; St. Bon, Marine; Genalla, On derwijs; Chiraeri, Justitie. Het Italiaansch-Zwitsersche handels- tractaat is Maandag geteekend. De Post beweert, dat het zo© bespro ken plan om het ©ude berlijnsche ko ninklijk kasteel uit de baten van eene loterij te verfraaien, ondersteund wordt door personen, die zich bizonder mogen verheugen in de gunst des keizers. Zonder voorkennis van dezen hebben drie personen den wensch kenbaar ge maakt, om het kasteel, door het neer halen van nabij gelegen huizen en het aanleggen van een terras voor tuin, te beter voor aanslagen van anarchisten te vrijwaren. De fransche minister van Binnen- landsche Zaken heeft aan de prefecten eene circulaire doen toekomen, waarin hij hen uitnoodigt manifestatiën samen scholingen en optochten op den open baren weg den isten Meidag te ver bieden. Vooits deelt hij hun voorschriften mede omtrent de door de burgerlijke en militaire overheid te nemen maat regelen van openbare orde en omtrent de wijze van handelen, ingeval het voor de overheid onvermijdelijk is beteuge lend te werk gegaan. Intusschen gelooft men dat de eerste Meidag zonder eenig ernstig voorval voorbij zal gaan. Naar de Times uit Teheran verneemt, moet Rusland aan Perzië aangeboden hebben een voorschot van een half millioen pond sterling tegen zes procent rente, ten einde daarmede de schade vergoeding aan de Tabaksmonopolie- maatschappij af te betalen, ^erzie moet het aanbod aanvaarden, en aan Rusland de ontvangsten van tolrechten als waar borg gegeven hebben. De londensche politie heeft eene huiszoeking gedaan in het bureau van het aldaar verschijnende anarchistisch blad CommonwealDe letters en het verdere materieel der drukkerij, benevens de handschriften zijn in beslag genomen. De uitgever van het blad, Mowbray, was vooraf in verzekerde bewaring ge nomen. Het bericht, dat de dochter van de hertogin van Edimburg met den ru- meenschen troonsopvolger zou zijn ver loofd is gebleken onjuist te zijn, daar de hertogin zelve het in dtlrankf. Zei- tung heeft laten weerspreken. De burgemeester van Brus sel, Buis, beeft toegegeven. De burge meesters van al de voorsteden waren voor aanneming van den Greenwichtijd zooals de minister Van den Peerenboom had voorgesteld; Buis heeft zich nu daarmede vereenigd en Brussel met haar voorsteden krijgt dus den Greenwich tijd. Van de ongeveer dnizeid veedrijvers, die gewoon zijn dagelijks vee te drijven naar de londensche vee markt te Islington,zijn nu omstreeks drie vierden in een toestand van nagenoeg op Zaterdag vooral het zuiden Yan Engeland geteisterd heeft. De diepte van den sneeuwval bedroeg gemiddeld zes eug. duim, terwijl op vele plaatsen de sneeuw ter hoogte van eenen voet was ©peengewaaid, zeodat zelfs het spoorwegverkeer op de lijn Londen ChathamDover ernstige stoornis on dervond. Het ergst had de telegraaf het te misgelden de omgerukte palen en draden maakten in Kent, in Essex, in zuidelijk Lincolnshire en ook te Brighton de wegen onbegaanbaar. De volunteers te Dover zaten in hunne kwartieren feitelijk ingesneeuwd, en van de voorgenomen oefeningen te velde kwam luttel te recht. Kortom, de nukkige April, die zoo kort geleden nog het kwik tot fo» rijzen deed, heeft zelden aan menschen en planten eene boozere part gespeeld. De voorjaars bloemen, zoo hoopvol ontstoken, zijn grootendeels gedood, en voor menigen landbouwer begint het goede jaarge tijde reeds onder treurige vooruitzichten. Op Jersey, bijvoorbeeld, wordt de schade, door vorst en sneeuw aan het aardappelgewas toegebracht, op niet minder dan 150 000 pd. st. geraamd. Een brief die opzien zat baren. De Temps publiceert een brief van Napoleon Hi, iu 1870 aan den hertog van Gramraont, toenmaals minister van Binnen andsche Zaken, geschreven en waaruit blijkt, dat Bis marck den keizer eens iu overweging heeft gegeven zich meester te maken van Belgie; Bisma*ck zou hem daarbij steunen. Eene bjjna ongelooflijke geschiedenis deelt iemand in een in gezonden stuk in de Kêln, Ztg. mede. Volgens het verhaal zou hem het vol gende overkomen zyn. In den trein zittende van Ehrenbreitstein naar Unkel, weid hem aan 't station Ballender door den hoofdconducteur zijn biljet afge vraagd en hem meegedeeld, dat hij een gevangene was. Een verzoek van den reiziger om ten minste de reden te weten, waarom hij in zijne persoonlijke vr^heid werd verkort, werd door den hoofdconducteur met barschheid beant woord. Hem werd bevolen zich in het stationsgebouw te begeven, waar een gendarme verscheen, die een en ander omtrent hem opnam en hem vervolgens naar den burgemeester bracht, waarbij de gendarme hem tot zijne geruststel ling en zijne verkwikking zoo en pas sant mededeelde, dat zyne revolver met zes kogels geladen was. De burgemees ter liet hem evenwel spoedig vrij en naar een hotel gaan, maar hier kreeg hij kort daarna weer bezoek van den gendarme, die opnieuw beslag op hem legde en hem overbracht naai een ar restanten-lokaal, waar hij den nacht overblijven moest. Eerst den volgenden dag volgde zijne invrijheidstelling, maar nog altijd zonder opheldering, waarom men hem als een landlooper behandeld had. De veelbesproken nieuw e tijd heeft een spoorwegongeluk ten gevolge gehad. Te Word a R. meende een spoorwegwerker, dat de laatste trein reeds voorbij was, en was daarom met eenige werkzaamheden begonnen. De man, die reeds 25 jaar in zijne be trekking was, had niet gedacht aan den onlangs daar ingevoerden nieuwen tijd. Gelukkig werd de laatste personentrein nog spoedig genoeg opgemerkt, zoodat de trein niet met volle vaart ont spoorde. Slechts enkele reizigers be kwamen lichte kwetsuren. De th eole g ische faculteit „Ik ben u zeer verplicht voor uwe tevredenheid met mijne verdediging, mijnheer Gale. In 't vervolg ben ik tot uw dienst, maar daar wij nu aan het begin der groote vacantie zijn, zal ik u waarschijnlijk in geen drie maanden ontmoeten. Ik wensch u dus goedenavond." „Neem mij niet kwalijk," antwoordde Gale, „maar als gij mij een genoegen wilt doen, ga dan even mee naar mijn magazijn, niet ver hier vandaan, waar ik u gaarne een voorstel wilde doen." „Mijn goede vriend, gij kunt mij hier wel alles mededeelen, wat gij op uw hart hebt." „Neen, mijnheer, om u de waarheid te zeggen, vind ik het hier geene geschikte plaats daarvoor, als gij even met mij dien hoek wilt omgaan, dan zijn wij dadelijk, waar wij moeten wezen. Misschien zult gij er geen berouw van hebben, dat gij aan mijn verzoek hebt voldaan." „Nu maakt gij mij waarlijk nieuwsgierig; ga mij dan maar voor." „Gaarne, mijnheer. Ik ben u zeer verplicht voor uwe welwil lendheid." Esden volgde hem, greep zijn wandelstok in het midden vast, als om zijn gewicht te voelen. Zijn metgezel haalde een bos sleutels uit den zak, die hij onder het loopen deed rinkelen, totdat hij bij een lage winkeldeur kwam, die hij vlug opende. Het was zeer donker in huis. Gale trad nu dadelijk binnen, streek een lucifer af en stak een gaspitje aan. Esden volgde en bevond zich weldra in een winkel, waarin een lucht vau olie, bruin papier en vermolmd hout niet was te mis kennen. Van den vloer tot den zolder waren planken gevuld met voorwerpen in grauw papier gewikkeld; een weegschaal bevatte vijf zes pond groote spijkers. Hamers, beitels, zagen, breek ijzers en andere werktuigen waren hier in ruime mate voorhan den. Een der hoeken van het vertrek achter de toonbank werd door een groengeverfde brandkast ingenomen. Gale sloot de deur; de advokaat stond tegen de toonbank te leunen in afwachting van wat er gebeuren zou en was een weinig verwonderd van zich in zulk eene omgeving te bevinden. Zijn met gezel opende nu de brandkast en haalde daar een kistje uit, dat hij op de toonbank zette. Vervolgens opende hij dit eenigszins verlegen en telde vijf muntbiljetten van 10 pond af. „Ik weet niet hoe ik het zeggen moet, mijnheer, maar ik zou u hierdoor graag mijne dankbaarheid willen toonen," zeide Gale, terwijl hy den advokaat de muntbiljetten toeschoof. „Wel, op mijn woord," zeide Esden, „gij zijt geen slechte kerel. Voor iemand uit uw stand zijt gij wezenlijk zeer kiesch." „Dank u voor die woorden, mijnheer," zeide Gale, terwijl hij de muntbiljetten nog wat verder schoof, „ik was bang, dat iku er soms mee zou beleedigen." „Och, ziet ge, men kan zich daar wel beleedigd over gevoelen, maar er steekt volstrekt geen schande in, Steek de muntbiljetten echter maar in uw zak." „Ik dacht, dat gij ze zoudt aannemen, mijnheer zeide Gale. „Dacht gij dat werkelijk "Vroeg Esden boos. „Er was vol strekt geen reden voor hem om vertoornd te zijn, dat wist hij zelf ook zeer goed, maar hij deed het om de verleiding te weer staan. Hij kon het geld onmogelijk aannemen, ofschoon niemand er ooit van zou hooren, en hij was op 't ©ogenblik zoo verbazend slecht bij kas. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer," zeide Gale, terwijl hij de biljetten opborg, „ik wist niet hoe een heer over zulke dingen denkt." Het speet Esden bijna, dat hij zoo dadelijk geweigerd had. Waarom was hij zoo dom geweest om zoo maar 50 pond te verwerpen Gale schikte zijne werktuigen op de toonbank terecht. Plotse ling zeide hij„gij moet niet denken, mynheer, dat ik u ver zocht heb hier te komen om u te beleedigen. Ik heb wel gehoord van advokaten, die geld van hunne clienten aannamen en be schouwde het dus als een zeer gewone zaak het u ook aan te bieden." „Och, er zijn allerlei menschen op de wereld. Gij zijt een betere kerel dan ik dacht," vervolgde de advokaat op bescher menden toon. „Eerst was ik wel een weinig vertoornd over uw voorstel, maar ik zie nu, dat gij het goed meent en dat gij wer kelijk zeer dankbaar zijt voor mi^ne diensten." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2