MM, Handel in fijne Tuingrint, Rivier zand en Schelpen. MAGAZIJN VAN G0E100F1 BOEKEN, INGEZONDEN. Stoomvaartberichtan. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Gymnasliek-Onderwijs. te „SPABTA", HAARLBM. Advertentiën. Burgerlijke Stand, BETREKKING GEZOCHT. 2 Kamers en pheel Pension, Telling van Berkhout de Clercq, Kleine Houtstraat 11. WESTFAALSCHE Leverworst, T.A. DONNEE, Kleine houtstraat Ne. 62. Starks Tandpasta, F. im CITTIBT ZONEN, Parklaan 106, bij de Hooimarkt, HAARLEM. GEMAKKELIJKE KEUZE. GEBRS. SCHORNAGEL, Zuider-Buiteiispaariie 06, Haarlem. der hoogeschool te Greifwald heeft den gevallen pruisisehen minister van onderwijs von Zedlitz tot doctor honoris causa benoemd. Te San Salvador zijn vol gers een telegram aan den Herald de magazijnen van de firma Escobar en Saiina verbrand. Behalve een schade van 300.000 dollars heeft men het ver lies van 3 menschenlevecs te betreuren, terwijl nog verscheidene verwond werden. In de kerk te Anglesola, provincie Lerida, had op Goeden Vrijdag een verschrikkelijk voorval plaats. Gedurende den dienst wierp zich een man, gewapend met eene revolver en een zwaard, van achter den kansel, waar hij zich verborgen had, op den priester die geknield voor het altaar lag, en bracht hem met het zwaard aan het hoofd vreesdijke wonden toe. De priester poogde de slagen af te weren met de handen, die in den strijd letterlijk stuk gehouwen werden. Verreweg de meesten in de kerk waren als verstijfd door schrik, maar verscheidene der anderen schoten toe om den priester te hulp te komen en den moordenaar te vatten. Doch deze greep toen naar de revolver en schoot daarmede in ver schillende richtingen, zoodat eene vrouw werd gedood en eenige gewond werden. Met behulp van zijn zwaard poogde de moordenaar daarop zich een weg naar buiten te banen, hetgeen hem gelukte. Hij werd achterna gezet en gegrepen. Het is geblekea dat de moordenaar, Alsina genaamd, vroeger soldaat.was. Betty Stuckart, dieopket schoonheidconcours te Spa een prijs be kwam, is in „Flora" te Hamburg als eene lceuwentemster opgetreden. Zij trad het arena binnen, met een volwas sen leeuw, dien zij als kunstrijder ge dresseerd had. Het trotsche dier volgde gewillig den geringsten wenk zyner schoone meesteres, wier prachtige figuur in het kleedzame uniform eens huzaren officiers eerst recht op den voorgrond gesteld werd. In de nabijheid van Mariën- walde moeten twee treinen met elkaar In botsing zijn geweest. Acht personen zouden gedood en verscheidene gewond zijn. Zondag nacht zijn in de zol-| derruimte van het Winterpaleis te St. Pe tersburg door aanraking met de defect geworden leiding voor de electrische ver lichting, enkele balken verbrand maar het vuur spoedig gebluscht. Te mid dernacht had het keizerlijk echtpaar de vroegmis ter gelegenheid van het Paaseh- feest in de kapel van het Winterpaleis bijgewoond. Gedurende de godsdienstplechtigheid ging plotseling het electrische licht uit, hetgeen, wat gemakkelijk te begrijpen eene geweldige opschudding teweeg bracht. In de nabijheid van St. Louis (Vereenigde Staten) heeft een ontzet-] tend spoorwegongeluk plaats gehad. Dertig personen werden gedood en een groot aantal andere gewond. Nadere bizonder heden zijn nog niet bekend. Uit Amerika wordt te Lon den verwacht een dame, die met haar tcenen op de piano speelt. Nederlandse he Brandu aarhorg maat schappij op vaste premie te Tiet. 1887 50 pet. 1888 50 1889 1890 *5 5o g. Zutphemche Assurantiemaatschappij tegen brandschade de Nederlanden" 1891 xsPk pet. Bovendien vind ik nog vermeld dat de Brandwaarborgmaatschappij in den Bosch over 1887 5.en over 1888, 1889 en 1890 telkens f 20.per aan deel, waarop vermoedelijk ƒ100.ge stort is, uitkeerde; terwijl de N. en Z. R. Zeeuwsche Maatschappij per aandeel uitkeerde over: 1887 168 1888 150 1889 96 1890 96 zoodat, zelfs wanneer de aandeelen vol gestorte van 1000.zijn, daarop gemiddeld nog 12VS pet. is uitgekeerd. Zooals men ziet spant de Tielsche Maatschappij de kroon in wat de heer K. „eene billijke ondernemingswinst" noemt, en komt de Amstel achteraan, waarvan mij de oorzaak niet bekend is, doch dat wellicht verklaart waarom de heer K. deze maatschappij als voorbeeld genomen heeft. Bizonder leerrijk is het pas uitge komen verslag van de Zutphensche Maatschappij over 1891. Volgens dit verslag is in dat jaar aan premiën ont vangen 1.874.799 en biervan aan her verzekering afgegeven 962.956, zoodat ƒ911.823 voor eigen rekening over bleef. Aan brandschade voor eigen re kening werd geboekt 541.745 en de provisiëo en verdere kosten bedroegen 286.115 of 31 pet. van het premie bedrag aan eigen inkomen. De reserve fondsen ook door de bijdragen der verzekerden gevormd bedroegen te samen x.112.194* En toch durft men beweren, dat men in eene geheel belangeloos beheerd wordende Onderlinge Vereeniging slechts onder gufisiige omstandigheden minder te betalen zoude hebben, dan bij de bsstaande maatschappijen. JANSSEN VAN RA.AIJ. Haarlem19 April 1892. Voor de?i inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aa?isprakelijk.) Mijnheer de Redacteur Deelde ik in mijn vorig schrijven, opgenomen in Haarletn's Dagblad van 23 Maart, eenige dividenden van Brand waarborgmaatschappijen mede, ten be wijze dat die niet zoo gering zijn, als de heer Krol het wil doen voorkomen, ik kan die mededeeling thans nog met de navolgende opgave van uitgekeerde dividenden aanvullen. a. Verzekering'Sociëteit „de Amstel te Amsterdam 1887 5 pet. 1888 7X 1889 8 1890 6% b. Noord-Hollandsche brand- verzekèringmaatschdppij 1887 10 pet. 1888 10 1889 10 1890 14 1891 12 c. Nederlandse/ie Assurantie Co?npagnie te Amsterdam. Over 1887. 1888, 1889 en 1890 tel kens 10 pet. d. Bra ndwaarborgmaatschappij van Brouwer Anther 1790. 1887 i6Vs pet. 1888 nc/, 1889 13V10 1890 ios/io e. JFlaarlemsche Brandverzekering- maatschappij 1887 14 pet. 1888 16 1889 11 1890 Nihil 1891 8 pet. GEMEENTERAAD. Zitting van heden Woensdag 20 April 1892. Aan de orde was eene circulaire aan Ged. Stated over de aan te brengen wijziging in de tijdsaanwijzing op de spoorwegklokken. Besloten wordt de circulaire voor kennisgeviüg aan te nemen en in af wachting van wat verder zal gebeuren, den amsterdamschen tijd te behouden. Thans komt in behandeling de re- sumptie van het voorstel betreffende de staal waterbron. Verschillende redactie- verbeteringen ziju daarin aangebracht, waarmede de Raad zich niet kan ver- •enigen. De Raadscommissie ziet even wel bezwaar in den inhoud van artikel VIII en stelt voor een deel te wijzigen. Nadat ook een amendement van den heer Macaré was aangenomen, werd de geheele concessie definitief goedgekeurd. Aangehouden wegens uitlandigheid van den heer de Clercq wordt een adres van de Vereeniging „Volks belang, om ƒ300.per jaar subsidie te wogen ontvangen voor het oprichten van een tweeden kinderspeeltuin. Van de kiezerslijsten wordt afgevoerd, als onderstand genoten hebbende het vorig jaar, H. Hartel. Besloten wordt op de reclames in zake de plaatselijke directe belasting van de wed. I. F. Linck afwijzend te beschikkente wijzigen de aanslagen van J. W. Robijns, E. van der Steur, I. F. Mirandolle en F. I. A. M. Wier- dels, en gunstig te beschikken op de reclames van F. van Sloten, A. A. Amersbeek, P. Drost, mevr. L. A. Reijers—Noé en mej. E. M. van Dus- seldorp. Aan den heer D. J. Ziegeler wordt op voorstel van de Commissie voor de Pensioenen een pensioen toegekend van 987,87 per jaar. Toegestaan wordt een verzoek van den heer A. J. Stoel tot het huren van een stuk grond aan den Spaarndammerwog, voor opslagplaats van grint en wel 5 Cts. per M2eveneens een verzoek van Gebr. F. B. en J. Mooij, om grond aan het Heerenhek te mogen huren. Vastgesteld wordt eene nieuwe ver ordening voor de traktementen der ambtenaren ter secretarie als volgt: minimum. maximum, hoofdcommies ƒ1800.ƒ2000. commies 1300.1700. adjunct-commies 850.1200. klerk 200.800. commies-redacteur 1200.1800. (In verband met deze verordening wordt besloten voor de traktementen van negen der ambtenaren met 50. en dat van een met ƒ200.te ver- hoogen.) De bezoldiging der bodes zal voortaan bedragen voor ieder minstens ƒ650. en hoogstens ƒ800. Besloten wordt een vierden bode aan te stellen. Aan de orde korat thans weer de voordracht van B. en W. tot het maken van een overweg over den spoorweg aan het einde der Leidschestraat. De kosten van het bouwen eener wachters woning zullen ƒ7245.ineens en het onderhoud met bewaking en bediening zal 309.55 per jaar kosten. De gemeente Bloemendaal wil ƒ500! ineens en ƒ25.per jaar in de onder houdskosten bijdragen. Wordt besloten ingevolge voorstel van B. en W. Goedgekeurd worden thans eene suppletoire begrooting van de Stads-Apotheek over 1891een af- en overschrijving op de begrooting van het Burgerl. Armbestuur voor 1891idem op de geweentebegrooting de rekening op de verantwoording over 1891 van het Barbara-Gasthuis, sluitende in ont vangst en uitgaven tot een bedrag van ƒ1420.14, met een subsidie der ge meente van 335,40^, een af-en over schrijving va» den Schuttersraad; id. van de goederen der voormalige cor poration een suppl. begrooting van het St. Elizabets-gasthuis, ter bestrijding van een tekort van 1609,41%, veroorzaakt door het afwerken der barakken. Tot onderwijzer aan de kostelooze| school letter D. wordt benoemd C. Schuil te Koegras. Met dezen stonden •p de voordracht H. van Leeuwen te Haarlemmermeer en A. Schuur, Dord recht. In den avond van 9 dezer Het stoomschip Schiedamvan de N deelde ik, ingevolge kennisgeving O H/T T-. nan AÜJ.l A .LilTT ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 21 April 1892, des na middags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. S. Bach. 1. Toccate en Fuga. 2. Adagio uit de 5<1< Symphenie 3. Sonate Marche funèbre Finale. Beethoven. A. G. Ritter. Chopin FAMILIEBERIOH TEN- Gehuwd: 18 April. J. van Rossum du Chattel en J. R. Pateison, Cadix. A. Koeman Cz. en M. Nobel Wd. Berkhout. - 19. J. E. C. G. Feltkarap en S. H. Entinck, Middelburg. Geboorten 15 April. R. C. Blaauw Van Houweninge z. (sinds overleden), Lisse. - M. S. HuizingaVerniers van der Loeff z. Baarn. - C. E. B. Selhorst Fontein d. Franeker. - 16. M. van Scheijen- De Lange d. Zaandam. - Mevr. SalomonSteens Zijnen d. Arn hem. - C. SoepGroen z. Amst. - 17. M. A. E. NiebergVan Poll-Suykerbuyk levenl. d. Amst. - F. VijnBouman 2 d. Twisk. - K. van GelderVanltallie Amst. - W. Thorbecke—Moldenhauer z. Den Haag. - 18. J. M. P. van Olst Van Amstel d. Nieuwer-Amsel. -A. M.| de Groot—Hijner z. Amst. - F. E. WittewaallVan Eelde z. Utrecht. - R. CohenKaz z. Amst. - C. M. F. KolbHamel d. Den Haag. - J. J. H. Eigemanv. d. Ouweelen z. Den Haag. - 19. Mevr. BrandVan Staa z Slo- terdijk. Overleden: ii April. A. Overduijn jm. Den Haag. - 14. Douairière E. A. Storm van 's Gravesande van den Bramelbaronesse Van Heeckeren van Waiiën 60 j. Utrecht. - 15. Wed. H. L. Jibben—Noite 76 j. Amst. - J. G Weglage 82 j. Amst. 16. H. M. C. Boursse jd. 37 j. Amst. - Wed. G. Koorn—Zijp 71 j. Aartswoud. - H. F. Cartels 75 j. Groningen. - G. M. Raraendt 64 j. Beteren. - A. Bruchner jm. 2 j. Amst. - J. C. P. Hoogeveen 59 j. Den Haag. - G. van Lidth de Jeude jd. Tiel. - 17. Wed. A. B. SchaapVan Lee 87 j. Amst. - G. van Leersum 82 j. Baarn. - A. Dekkers 85 j. Zalt-Bommel. - C. Landré 86 j. Den Haag. - E. Koning 67 j. Leeuwarden. - 18. Wed. J. F. StarkBloemkolk 76 j. Amst. - D. Meesters 71 j, Den Haag.- J. Gerke jd. n d. Zandvoort. - 19. H. Velthuysen 56 j. Amst. A. S. Mvan Rotterdam, arriveerde Zondag 17 April te Baltimore. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., van New York naar Rot terdam, vertrok Dinsdag 19 April, des voormiddags 10 uur 30 min., van Boulogne. Het stoomschip Glaucusvan Am sterdam via Liverpool naar Java, ver trok 16 April van Liverpool. Het stoomschip Merapi van Java naar Rotterdam, vertrok 16 April vaaj Padang. Het stoomschip Prins Maurits is 18 April van West-Indië te New-York aan gekomen. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 April Kaap del Armi. Het stoomschip Pri?is Willem II, van Amsterdam naar Suriname, pas seerde 15 April Dungeness. Het stoomschip Prinses Sophievan Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 April te Padang. Het stoomschip Rottèrdamvan de N. A. S. M., van New-York naar Am sterdam, passeerde Zondag 17 April, des voormiddags 10 uur 15 min., Lezard. Het stoomschip Voorwaar Is, van Am- sterdam naar Batavia, passeerde April Kaap Vincent. Het stoomschip Soerabaja, van Rot terdam naar Java, arriveerde 17 April te Southampton. van den ÈdelAchtbaren Heer Bur gemeester der gemeente Zeist aan de Eerste Nederlandsche Mili tie - V erzekering- Maatschappij te Utrecht mede, dat de door haar in 1891 voor mijn zoon gestelden plaatsvervanger uit den dienst was ontslagen, met verzoek daarvoor een anderen plaatsvervanger te stellen. Hoewel daartoe een termijn van 60 dagen wordt gegeven, werd mij den Hen dezer reeds per telegram kennis gegeven, dat in de vervan ging opnieuw was voorzien, terwijl ik zooeven 't bericht ontvang, die plaatsvervanger heden bij het 5de Reg. Infanterie te Utrecht is inge lijfd. Een dergelijke correcte en vlugge handelwijze verdient openlijk lof en kan ik genoemde Maatschappij dan ook ten volle aanbevelen. K. A. v. LUMMEL. Instituut Westerwolde». Zeist15 April 1892. 08T Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten worden aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Beirekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Juffrouw tot gezelsch. en assist, ia huish. brieven met volled. opgaaf. 2. Bosch, juffr., geen coupeuse, iu mantel- magaz. Ie rang te 'b Hage, bekwaam om mantels te garneeren, en bek. m. d. geheele afwerk. 8. Expedient, hoekhonder, ff. degel. pers. zeifat. accur. en vlug kunn. werk., schooD schrift ver- eiBcht, kenn. d. dnitache en fr. t. str. t. aanbev. 4. Apotheker o. w. al» provisor in apotheek in een kl. stadje, werkzaamh. geen vereischte. 5. Reiziger voor België, teg. ruim sal. bekend d. fr. en duit. talen. 8. Bekw. vertrouwd persoon als boekhouder Amst. 2 avonden p. week, aanv. sal. ƒ100 7. Vertegenwoordiger voor Nederl. in groote fabr. in lakenstoff. voor heeren in Verviers, winstgevende zaak. 8. Expeditenrsbed. m. exped. vak bekend, sal. ƒ200. 9. Vertegenwoordigers v. e. maatïcbij. v. Ie- vensverzek. sal. ƒ100 p. maand, prima refer, en bekendh. m. h. vak en af te legg. proev. geschikth. vereischt. 10. Jongmensch op grossierskant. in tabak, goed schrijvende, bekend m. monatertreklc. en dnitache correspond. 11. Jongmensch om te reizen voor firma in kolon.waren. 12. Jongmensch op grossierskant. in tabak, zoo spoed, mogel., liefst reeds in het vak werkz. gew. zijnde. 13. Een of twee hekw. teekonaars hekend m. jjzercons tractie. 14. Degel persoon tegen hooge provis. om een zeer gezochte m&andel. uitgave aan te bied. hij voorn, kleermakers en ander, degel, vakuitg te plaatsen. Oudergeteekende, Turnleeraar aan de Rijkskweekschool alhierzal primo Mei a. s. eenige Cursussen openen voor Gymnastiek-Onder- wijs aan Kinderen en Jongelieden. Prospectus te ontbieden Spaarne 3. J. A. VAN DER BOOM. Opleiding voor het examen Vrije- en Orde-oefeningen Lager- en Middelb. Onderwijs Gymnastiek. Introductie van Jongelieden, die Lid wensehen te wordenheeft plaats op Zaterdag 23 April, des avonds te 10 ure Zij, die zich niet doen introdu- ceeren, gelieven zich aan te melden bij den Secretaris J. E. C. VERNOUT, Warmoesstraat 10. MARKTNIEUWS. Haarlem, 20 April. AaDgevoerd en verkocht 6 stapels kaas, uitmakende 546 kazen, wegende 1030 Kg. Hoogste prijs ƒ30.—. Laagste prijs O.— per 50 Kg. Haarlem, 20 April. De aanvoer en prjjzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 3 koeien f 180 4 ƒ150, 137 n. kalveren f 9, 6,14S schapen 27,h 11,—, 10 lammeren f o,o, Ondertrouwd 20 April. J. H. A. Bindels en C. Schoots. - H. de Haas en M. E. Priesman. - J. P. Prijden en C. W. de Loor. - F. H. Hunting en J. M. Bouwa. - A. Jansen en H. Brauniers. - M. H. Spee en A. Kales. - S. v. Faassen en D. Hilberdink. - G. Pasman en G. Waard. - W. A. Berke meier en M. Boeree. Getrouwd: 20 April. J. v. Daale en M. C. Rees. - H. P. J. Busé en A. J. Verbeek. - N. Sprengers en A. Hart- veldt. - P. J. J. Klein en J. M. van Maanenberg. - H. Huismans en J. Wout. Geboorten: 19 April. W. Ver schoor—Jans z. - J. B Jansenvan Beek d. - G. Borrenbergvan Uden - 20. C. Diermansev. Roode z. A. PhilipseBakker d. Overleden 18 April. J. H. Ouds hoornBoerwinkel 76 j. Kl. Heiligl. - J. J. Hetem 4 md. z. Burgw. - C. A. Adelaar 16 dg. d. Leliestr. - B. H. Gerstel 24 dg. z. Spaarnw.str. - 19. G. T. v. Looij 1 md. z. Brouwersv. - C. Schot 59 j. Zuiderstr. i Overleden: BAREND HENDRIK, jongste Zoontje van B. H. GERSTEL. E. E. GERSTEL Ten Have. Haarlem18 April 1892. Geh. Pers., z. k., zeer bekwaam in het rijden, ook van het zadel, van de beste get. voorzzoekt te Haarlem eene nette Betrekking. Fr. br. lett. W., bur. van dit blad. Een bejaarde Weduwe vraagt bij een stillebeschaafde familie zonder kinderen. Brieven franco met opgaaf van prijs onder lett. V., bur. dezer Courant. HAARLEMSCHE De depötrente is van af 8 Juni 1891: Depót dagelijks opeischbaar l'/s pet. een maand vast 2 een jaar vast, in bewij zen van coupons voorzien 3 Op beden weder verkrijgbaar de overheerlijke 50 Cents per Kilo. ÏRAAG overal de nieuwe verpak king van in blikken doozen van 40 CtS. VAN 7 Dagelijks voor den Handel geopend van 1012 en 14 uur.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3