NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Een blik in den afgrond. 9e Jaargang. Dinsdag 26 April 1892* No. 2702. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLA D A BONNEMENTSPBIJS: Voor Haarlem per 8 maanden1,20. Franco door bei geheele Rijk, per 3 maanden 1,68, Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer» 0,05. Dit hlad .erachflnt dagelflka, behalve op Zon- en Feeetdagea. Huresn Kleine Honutraat No. 9, Haarlem. Telefaaaaauer 1M, A D E K T E N TIN van 15 refel» 50 Cente; teder» rtge; mee> K' Caala. frrr. te letters naa plants'» ls.te Bi A -snneifce»'. aanaret- rabat Aboaa.niear»» - advertentie vrore;- re'oaiM d<- oaatf agente* ar doe, .11» bonkne n- enrsetin' Directeur-Uitgever J o. F1111BOOH, Hoofdagentca voor Jut BuitenlandCrmnapui* Hinermle d* A-ri'---» 9. Z, JtJTTJ 0»^ Haarlem, 25 April 1892 VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag 27 April 1892, des namiddags te 1 uur De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten 2. Voor stel B. en WW. wijziging verordening inrichting gemeente-politie3. Idem idem verplaatsing uninoir Nieuwe Groenmarkt4. Idem idem bebouwing open gronden Heerensingel; 5. Idem idem aanwijzing school C voor Zondags school; 6, Zitting met gesloten deuren. Men weet, dat de Raad in October jl. bij de behandeling der begrooting besloot, aan al de politie-beambten en ambtenaren, eens in de 14 dagen een vrijen dag te geven. De Burgemeester achtte dit alleen mogelijk, wanneer het korps agenten werd versterkt en tevens een vijfde adjunct-inspecteur werd be noemd. Hiertoe besloot de Raad. De vraag is, of deze uitbreiding van het korps voldoende mag heeten. Zonder reeds meer geopperde bedenkingen in het miden te willen brengen, vestigen wij er toch de aandacht op, dat in weerwil van de uitbreiding, door den bovenvermelden vacantiedag van des namiddags 2 tot des avonds 10 uur éen agent minder dienst doet, dan vóór dien tijd. Naar men verneemt, zal Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zich Maandag 2 Mei e. k. voor eene maand op reis be> geven naar het noorden vau Italië. Bij den Zaterdag gehouden Sciopticon- avond gegeven door de Haarlemsche Amateur-Fotografenclub alhier, bleek de nieuwe zaal in het café Brinkmann te klein te zijn om het groot aantal be langstellenden te kunnen bevatten, zoo dat velen slechts met veel moeite een staanplaatsje konden veroveren. Na eene korte welkomstrede van den president der club hield de heer J. Huijsser een leerrijke voordracht, met proeven opge helderd, over de fotografische opname met magnesium licht of wel „blitzlicht." Door een ongeluk met een der toe stellen kon de proef om twee der aan wezige dames bij dergelijk licht te foto- grafeeren, niet doorgaan. Het derde nummer van het programma, het pro jecteeren van lantaarnplaten, was ver deeld in vier groepen, volgens rang schikking der fotografiën. Bijna zonder uitzondering waren deze projecties sprekend duidelijk, en getuigden zij van den ernst waarmede deze ama teurs zich op het fotografeeren hebben toegelegd, om eene inderdaad prachtige collectie in hun bezit te krijgen. Vooral de platen voorstellende punten uit Haarlem en Omstreken wekten aller bewondering, en waren dan ook wel geschikt om ons Haarlemmers trotsch te doen zijn op onze prachtige omstre ken. De tweede atdeeling van het pro gramma bevatte twee nummers, nml. het ontwikkelen van vergrootiogen, op broomzilver-gelatine papier bij actiuisch licht in de projectie van lantaarnplaten, en zal er ongetwijfeld nog wel toe hebben bijgedragen om de aanwezigen een genoeglijken avond te verschaffen, daar ons uit de eerste atdeeling duidelijk bleek, dat door de werkende leden geen moeite was gespaard tot het be reiken van dit doel. De heer dr. E. van der Ven, die zooals bekend is, in kiesvereenigingen te Beverwijk en Velzen candidaat is gesteld voor Provinciale Staten, heeft voor die candidatuur bedankt met het navolgend schrijven aan den secretaris der Centr. Kiesvereenihing in het district „Beverwijk", te Beverwijk ,/Toen ik u op den Goeden Vrijdag mondeling mededeelde, dat ik de mij aangeboden candidatuur voor het lid maatschap der Provinciale Staten van Noordholland zou aanvaarden, was het mij nog niet bekend, welke voorloopige candidaten de liberale kiesvereeniging te Haarlem gesteld had. Indien ik dat had geweten zou ik, reeds dadelijk, anders gehandeld hebben. Nu echter die vereeniging den heer m r. A. Kist als candidaat koos voor de plaats, door het overlijden zijns vaders opengevallen een candidatuur, waar mede ik zelf mij volkomen kan ver eenigen zou het slechts onze kracht breken, wanneer de mijne door u werd gehandhaafd. Wil daarom aan uwe Ver eeniging mededeelen, dat ik, dankbaar voor het in mij gesteld vertrouwen, meen mij te moeten terugtrekken. Mocht dat vertrouwen naij het recht geven op een verzoek, dan zou het zeker dit zijn, dat Beverwijk het onver deeld op den heer Kist overdroeg." In het bloembollenvak en daarbuiten is de naam van den heer J.'H. Krelage wel bekend, en dat niet alleen omdat hij bloembollen teelt, maar omdat hij, om het zoo eens te noemen, een artist in zijn vak is. Men behoeft waarlijk geen kweeker ©f bloemist te wezen, om te weten hoeveel de heer Krelage voor het vak heeft gedaan èn door de litera tuur van het vak te verrijken met de vruchten zijner kostelijke ondervinding èn door deel te nemen aan tentoonstel lingen èn door het leiden van de zoo omvangrijke vereeniging voor Bloem bollencultuur. Men mag zeggen, dat de heer Krelage niet alleen zijn vak be oefent, maar ook dat hij het lief heeft, wat maar zelden bij elkaar behoort. Ten genoege van het publiek richt de heer Krelage elk jaar pronkbakken in van hyacinten en tulpen en op de heusche uitnoodiging daartoe hebben wij die onlangs bezichtigd. In den eenen bak zijn de dubbele, in den anderen de enkele hyacinten ge rangschikt. Van eerstgenoemden waren, toen wij die zagen, enkele nog niet ontloken, die thans wel in vollen bloei zullen staan. Bij het arrangeeren zijn de vader- landsche kleuren in het oog gehouden de bekwame hand, die ae bloemen schikte, liet steeds wit op rood en blauw op wit volgen, terwijl natuurlijk nu en dan de nuanceeriBgen moeten dienst doen. In het geheel prijken 350 soorten hyacin ten in de bakken,slechts een klein gedeelte van den in het etablissement aanwezi gen voorraad variëteiten, die 1500 k 1600 beloopt. Al deze 350 soorten zijn in het laatst van October van 1891 ge plant. Doen wij een greep, dan merken wij er op den vroegbloeienden Generaal Kohier, een fraaien lichtblauwen, die den typischen naam „porcelaine de Sèvres" draagt; een fraai conquest Sophia Charlottede „Anna" met hare merkwaardig groote nagels, dehelroode „Vuurbaak" en zoo lal van anderen, Eigenaardig is het, hoe soms een bloem verandert van kleur. Uit den blauwen Charles Dickens o. a., een zeer bekende soort, is verloopen een paarse en een rose en dit verloopen doet zich vaak voor, terwijl men niet weet waaraan dat toe te schrijven is. Nevens de tent, waaronder de hya- cinten-pronkbakken zijn opgesteld, be vindt zich een kleinere voor de tulpen. Van deze, die zooals bekend is, later bloeien dan de hyacinten, waren nog slechts weinige in bloei, toen wij die zagen. Daar evenwel thans alweer eenige dagen zijn verloopen, zullen ze thans allicht aanzienlijk zijn gevorderd. De velen in onze gemeente, die oog hebben voor de schoone natuur, zullen gaarne een bezoek aan de pronkbakken brengen. Men schrijft ons Het Genootschap „Melpomene en Thalia" gaf Zondagavond in de sociëteit „de Kroon" hare laatste voorstelling in dit seizoen voor h.h. leden en geïntro- duceerden, de beide stukken werden zeer goed afgespeeld, zooals wij dit van het Genootschap meest altijd gewoon zijn. 1 De hoofdpersonen munten uit door degelijk spel en rolvastheid, een der spelers verwierf zelfs een krans. Moge het Genootschap nog vele jaren zulke goede krachten bezitten. Een zeer geanimeerd bal, hield het gezelschap lang bijeen. De Vereeniging bestaat in Januari 1893, 20 jaar. Zondagavond omstreeks 7^ uur is een begin van brand ontstaan in de keuken No 12 aan de Hoogstraat bewoond door den schoenmaker L. Bodegraven, waar van de oorzaak onbekend. Eenig keuken gereedschap is beschadigd en was niet ver zekerd. De brand is door de voorbij gangers gebluscht. De slaogenwagen is nog uitgerukt, maar heeft geene diensten verricht. Zondagnamiddag omstreeks 3 ure is een 6 jarig zoontje van J. Rijbroek, wonende in de Bannesteeg, spelende in het water aan het Donkere Spaarne ge vallen en daaruit levenloos opgehaald. Dr. van Minden heeft nog hulp ver leend, maar te vergeefs. Naar men verneemt is bij koninklijk besluit de beslissing van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland tot vernietiging der militieloting te Leiden gehandhaafd, zoodat weldra eene nieuwe loting moet gehouden worden. Als aandenken aan het door de Koningin-regentes aan het Israelie- tische weeshuis te 's Hage gebracht be zoek, hebben regenten de beide poppen, voorstellende een weesjongen en een weesmeisje, die voor tentoonstelling te Weesp bestemd waren, aan de jeug dige Koningin ten geschenke aange boden, hetgeen met de meeste welwil lendheid is aanvaard. Naar men verneemt moet het bedrag, waarvoor tot dusver in het geheele land bij de verschillende co- mité's voor het huldeblijk aan H. K. H. de Groothertogin van Saksen, Prinses Sophie der Nederlanden aan te bieden b\j haar gouden huwelijksfeest is inge schreven, 35,000 beloopen. In aanmerking genomen, dat deze heuglijke gebeurtenis eerst in October aanbreekt en het tijdstip dus nog ver verwijderd is van de sluiting der in schrijving, zal dit reeds niet onaanzien lijk bedrag ongetwijfeld nog hooger worden. (B.) In Be P 0 s til j on, het t ij d- schrift voor postzegelverzamelaars, vi ;den wij een antwoord op de vraag, waarom de blauwe postzegels met de beeltenis onzer Koningin verre van mooi zijn. Volgens Be Postiljon zijn de nieuwe postzegele zéér goed van gravure, maar op last van den ministër van waterstaat moest een soort van inkt gebruikt wor den, welke bleek niet geschikt te zijn voor fijne gravure. Waarom gaf de minister bevel, het blauw van de nieuwe postzegels te ver anderen Omdat de oude kleur langs chemischen weg in grijs kon worden veranderd, en op die wijze gemakkelijk 'het 5 cents zegel in een van 12)6 cent kon worden veranderd. Van het 5 cents postzegeltje bestaan zoodoende niet minder dan 6 schakee- rijgen. Vrijdag en Donderdag wer- den telkens, onder behoorlijk toezicht en onder geleide van een commies ie klasse van het departement van financiën, uit de Nederl. Bank te Am sterdam, per schuit naar Utrecht over gebracht voor een millioen gulden aan rijksdaalders. Zij waren verpakt in kleine zakken en deze vervolgens in groote kisten. Dezen kostbare inhoud werd, eveneens onder toezicht en eontrdle van verschillende ambtenaren, gelost en in een der in de nabijheid van 's rijks munt gelegen keldergewelven geborgen, om eerlang te worden versmolten ener alsdan guldens van te slaan met de beeltenis van onze jeugdige Koningin. De heeren E. Brandsma, L. A. Beausar en Perry Co. te Amster dam, hebben zooals men weet in ons land een adres laten circuleeren met uitnoodiging aan winkeliers, om hunne instemming te betuigen met de invoering van den Midden-europeeschen tijd. Vrijdag is dat adres, van ongeveer I250 handteekeningen voorzien, aan den minister van waterstaat handel en nij verheid gezonden. Het bericht, dat de „talon des Variétés" in de Amstelstraat te Amsterdam en eenige aangrenzende perceelen door een parjjsche winkel- maatschappij zouden zijn aangekocht, is naar De Tijd mededeelt, volkomen onjuist. Eene ernstige verwonding had Vrijdagavond te Rotterdam plaats. Sedert ongeveer 14 maanden woonde vrouw Soeters gescheiden van haren man met hare 5 kinderen van 4 tot 11 jaren in den Groenendaal bij zekeren Johannes Wilhelmus Theodorus Schoucaart, ge boortig uit Nijmegen, een gegageerd ,0.-1. soldaat. Vrijdagavond ontmoette I vrouw Soeters haren wettigen man, met wien zij, ondanks de betrekking tot 'Schoucaart, steeds op een vriendschap- 7) HOOFDSTUK II. Hij boog zich over haar heen met eene mengeling van eerbied en teederheid in zijn toon, toen hjj deze woorden sprak. Het meisje liet zich evenwel Diet verteederen door dit smeekende gebaar en stampte vertoornd met haar voet op den grond. „Ik verkies niet, dat gij langer zoo tegen mij spreekt," zeide zij met gewrongen handen en flikkerende oogen. „Ik was een dwaas om te gelooven, dat gij eerlijke bedoelingen hadt, maar ik zou wel gek wezen als ik nu nog langer naar zulk een schelm luisterde." Dat zijil-scherpe woorden uit zoo'n lief mondje," zeide Esden even eerbiedf? en feeder als tevoren. „Ik zou wel willen» dat ik een poftret van u ^reeg> i* dezelfde hooding, die gij nu hebt. Gij ziet er allerbekoorlijkst uit, als gij boos zijt. Zij ging van hem vandaan, opende de deur van de woonkamer en ging bij den haard zitten. „Als gij naar mij wilt luisteren, zal ik u vertellen, wat ik te zeggen heb en dan ga ik heen." „Vertel mij liever wat gij te zeggen hebt en blijf dan," was het antwoord. „Ik heb eene betrekking als kamenier aangenomen, //begon zij, zonder zich aan zijn antwoord te storen. „Wat eene schande," barstte Esden uit. „Tegenwoordig is er ook geheel geen eerbied voor schoonheid. Als gij een 1000 jaar eerder had geleefd, dan zou koning Cophetua om uw hand ge vraagd hebben." „Mijne meesteres is eene zekere juffrouw Janet Pharr." „Drommels, is zij dat?" zei Esden verbaasd. „Juffrouw Pharr logeert bij uwe tante in Wootton Hill. Toen ik vanmorgen in de kamer was, hoorde ik uwe tante zeggen, dat zij u zou uitnoodigen daar eveneens te komen. Gij zult nu wel zoo goed zijn om, als gij komt, geen notitie van mij te nemen en niet te vertellen, dat wij elkaar kennen." „Het is een geluk, dat mijn neef Arnold u niet gezien heeft. Hij komt daar dikwijls aan huis en was zooeven bij mij, toen gij binnenkwaamt. Gij behoefdet mij echter om geen geheimhou ding te. verzoeke», die zou ik natuurlijk van zelf wel inacht ge nomen hebben, lieveling." „Ik heb u al meer dan eens gezegd, dat ik liever zoo niet door u wou genoemd worden; laat mij nu door." „Gij zijt wel veranderd. Het is zoo lang nog niet geleden, dat gij beweerdet van mij te houden." Het meisje werd zeer bleek, haar borst hijgde en zij ant woordde „Ik had u lief. Ik schaam er mij niet over, dat ik nog om u geef, nu ik ontdekt heb, wat voor man gij zijt. Eerst leerdetgy mij u lief te hebben en daarna u te verachten." Zij had deze woorden ergens gelezen, maar zij was niet min der in vollen ernst. Esden haalde de schouder op, en opende de deur voor haar. „Laat ©ns tenminste als vrienden scheiden," zeide hij, terw ijl hij de hand naar haar uitstak. „Laat ons liever als vreemden scheiden, om elkaar evenzoo a vreemden te ontmoeten. Zij ging hem snel voorbij en haastte zich de trap af te komen Hij volgde haar een paar schreden en keek haar na, maar wendde geen enkele maal het hoofd om. HOOFDSTUK XXIH. Wyncott Esden ontving dien dag nog een anderen bezoeke en wel een roodharigen, zenuwachtigen man met groote handen en een grooten neus. Hij luisterde naar den naam van J. P. en scheen tevreden met die verminkte benaming. „Gij denkt toch niet, dat ik u kom plagen, wel?" zeide J.P. „Maar als gij die rekening vergeet, ruïneert gij mij. Ik kannie buiten dat geld." „Mijn beste kerel, daar behoeft gij u niet ongerust oyeg te

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1