Pm Kif NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Een blik in den afgrond. fie Jaarsrang. Vrijdag 29 April 1892. No. 2705. A BON NEMENTSPRIJS ém.. .m ADYERTSNTIËN: „liet Blaadje" STADSNIEUWS. Concert-Toonkunst. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor H striem per 3 mtsnden1,20. Franco door het geheel# Rijk, per 3 tsüsnden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad se.-siliÖEt dagelijks, b»hal»e op Zon- os Feestdages. Baron: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefaoaauaiaer 12». ras 15 regelt 50 Ceste; ieder» regel meer 10 CsrSc. Grs.te letters near plaatlaralneie. Bij AheKae&efci aamdeslijk rabat, AbowneMeste* «e Advertenties wordea uegracs&aa door oï»? ageatea es, dc-or alle boekkandel.-. sa ccorf aiie: fi Directeur-Uitgaf» J C. FM IR BB OOM, Hoofdagenten voor ktt Buitinlani: Covttofnit Gtnérali it fbiUtiii Mrss,Jr« l. DJêrSS Cr., J'S i jf. JOMM, £*c>-, /a-yi Slib /seisary XmUtttetri Bij (lit 'Summer is gevoegd het Gemeenteraadeverslag van 27 April. Qndergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Advertentie»1 bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater- dagavondauHanaer van HAARLEM's DAGBLAD, k 5 Cts per regel te zaaaen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worde» ingeleverd. T. C. PBERBBOOM. No. 18 van het Geïllustreerd Zondags bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten: De dood eener bannelinge, met illustra tie. Een oud gebruik aan het erigel- sche hof, Versproken. Door beren veischeurd, met illustratie. Te laat. Een goudmijn op een zolderkamertje, eene novelle. II slot. De bastonnade van opstandelingen in Marocco, met illustratie. Met den eersten prijs bekroond, met illustratie. Gelyncht, met illustratie. Een kleine twist, met illustratie. Honger en dorst. Daaraan had zij niet gedacht. Een aanval op de politie, met illustratie. Al te beleefd, met twee illustraties. Onze jongen. Vliegmachines, met illustratie. Onder kameraden, met illustratie. Het volgen met de oogen, van portretten. Onleesbaar schrift. Niet ccquet. Een merkwaardige datum. De voornaamste jtalen. Het postwezen in .China. Tegen de Migraine. Anecdoten. Schaakru briek. Mededeelingen. Haarlem, 28 April 1892 Ten einde alle belangstellenden in ons Stedelijk Muziekkorps in de gelegenheid te s'ellen de uitvoering op 2 Mei a. s. bij te wonen, heeft de Haarlemsche MannenZangvereenigiog „Crescendo" besloten, uitsluitend voor deze gelegen heid ook niet leden tot dit Concert toe te laten ƒ0,99 per persoon. Wij herinneren er aan, dat morgen (Vrijdagavond) te %l uur in de boven zaal van Calé „Montagne", de jaarlijk- sche algemeene vergadering zal worden gehouden van de „Veroeniging tot ver fraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer". Al de leden en de donateurs hebben daarop toegang, terwijl een goede opkomst zeer ge- wenscht is. Twee werken van aanmerkelijk ver schillend karakter vormden het pro gramma van de uitvoering onzer Toon kunst-af deeling op Woensdag 11. In het eerste deel werd uitgevoerdDer Triumph der Liebe van onzen voormaligen stads genoot Henri Vink, het tweede deel werd ingenomen dooi Tas Marchen von der schónen Melusine van Heinrich Hofmann. De componist van eerstge noemd werk doet zich daarin kennen als een toonkunstenaar die vooral eer bied afdwingt om den ernst en de volharding waarmede hij in de geheimen der muzikale kunst is doorgedrongen. Zoowel op 't gebied van harmonie en contrapunt als op dat der instrumentatie komt hem onder onze nederlandsche componisten een eerste plaats toe. Toch mag ik niet zeggen dat zijn werk mij heeft voldaan, en ik meen dat op de eerste plaats te moeten toeschrijven aan het overwicht zijner muzikale ontwik keling ©p de frischheid van zijn inspiratie. Met bewonderenswaardig gemak dwingt hij een schijnbaar onhandelbaar motief tot een belangwekkende canonische doorvoering, maar bij al dat bewonde renswaardige en belangwekkende blijft de onhandelbaarheid van het motief toch zeer voelbaar. Een tweede be denking betreft het ontbreken van vol doende afwisseling, waardoor het werk iets zwaars en massiefs krijgt dat den meest belangstellenden hoorder op den duur moet vermoeien, een euvel dat door de vele textherhalingen nog wordt in de hand gewerkt. Ook zouden m. i. naast de vele zwaarneêrhangende mo tieven, eenige van een krachtig opstre- vend karakter hoogst welkom zijn ge weest. Ongetwijfeld zou hierbij niet alleen het werk als muziekstuk hebben gewonnen, maar ook de juistheid de textuitdrukking ware op menige plaats erdoor verhoogd. Ik wijs slechts op den aanhef: Ein jugendlicher Maien- schwung." Afgezien van deze opmerkingen is de gelegenheid tot kennismaking met dit werk een welgemeende dankzegging waard aan het Bestuur der haarlemsche afdeeling van Toonkunst. De uitvoering was zoo, dat die kennismaking als zoo danig mag gelden, 'tis daarom billijk, aan den heer Robert en aan dames en heeren koristen lof te brengen voor de inspanning welke zij zich hebben moeten getroosten orn de groote en talrijke moeilijkheden die in het werk voorko men te overwinnen. Aan den componist, die tegenwoordig was werd na de uit voering onder waardeerende woorden van den voorzitter der afd. Mr. W. Jager Gerlings, en schitterende fanfares een fraaie lauwerkrans aangeboden. Het is, geloot ik, niet gewaagd te onderstellen dat het tweede werk van den avond aan de groote meerderheid van het auditorium meer te genieten gaf dan het eerste. Das marchen voji der schónen Mclusme is dan oök een werk dat, hoewel van lichter gehalte, volstrekt niet geesteloos mag heeten. Vol leven en afwisseling, boeit het van 't begin tot het einde en de bevallige muziek geeft op zoo naïeve wijze den inhoud van het gedicht weêr dat niemand zich het hoofd behoeft te breken om achter de bedoeling van den componist te komen. Bovendien is 't niet de eerste maal dat het werk hier werd uitgevoerd. Voor de meeste toehoorders zal 't een goede oude bekende zijn geweest, en deze omstandigheid ontheft mij van een meer uitvoerige bespreking. Alleen dient vermeld dat de uitvoering van meer animo en beter begrip getuigde dan bij het werk van Vink viel op te merken. De vrouwenkoren vooral klon ken frisch. Er was meer dan anders werk gemaakt van de nuanceering en slechts een hoogst enkelen keer kan een scherp luisterend oor de sopranen op eene kleine detonatie hebben be trapt. Ook de mannenkoren kwamen meestal goed tot hun recht, terwijl het gezamenlijk koor een belangrijke en weldadige klankvolume ontwikkelde. Als solisten traden opde dames Lydia Hollmsopraan en mevrouw Valkema Blouw, alt, benevens de hee ren Paul Haase en T. M. van Duinen resp. baryton en bas. Mevr. Hollm vibreerde voortdurend wat al te sterk dan dat mij haar overi gens muzikale zang een bron van genot had kunnen zijn. In het tweede deel voldeed zij beter dan in 't eerste, maar het hoogtepunt waarop zij in mijne herinnering van haar vroeger optreden, hier of elders, stond, bereikte zij niet. Ook de heer Haase voelde zich blijk baar in Melusine beter thuis dan in Der Triumph der Liebe. Zijn opvatting valt te roemeü, al vervalt hij wel eens in overdrijving. De altzangeres die evenals de heer Van Duinen slechts in het tweede deel van Hoffman's werk een partij te vervullen had kweet zich zeer loffelijk en de heer Van Duinen is mij als musicus en zanger nooit zoo gunstig voorgekomen als bij deze gelegenheid. Met de vermelding dat het orkest werkte zooals men dit van de amster- damsche keurbende mocht verwachten, kan ik dit verslag sluiten. PHILIP LOOTS. Men verzoekt ons het volgende te willen plaatsen Dinsdagavond hield de Kath. Kiesver- eeniging alhier eene algemeene verga dering tot het stellen harer candidaten bij de aanstaande verkiezing van leden voor de Provinciale Staten. De opkomst der leden was vrij talrijk. Bij monde van den Voorzitter werd aan de vergadering mededeeling gedaan van hetgeen door het bestuur ingevolge art. 8 van het reglement in overleg met de besturen van andere kiesverenigin gen in het district Haarlem was ver richt, om deza verkiezing voor te be reiden. Nadat eenige inlichtingen waren gevraagd en gegeven, vereenigde de vergadering zich eenparig en onder luid applaus met het voorstel van een harer leden om het bestuur den bizen- deren dank der vereeniging te brengen voor de wijze, waarop het zich van zijne, vooral in dezen tijd, zoo moeielijke taak had gekweten. Daarna tot stemming overgaande werden de aftredende leden der Prov. Staten de heer van Waterschoot van der Gracht met algemeene en de heer 't Hooft mei algemeene steramen op, twee na, weder tet candidaten gesteld. Voor de vacature „Jordens" wilde men zich eenparig van 't stellen van een tegencandidaat onthouden. Voor de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Kist, werd met groote meerderheid van stemmen, de heer P. Verkuijl te Haarlemmermeer tot candidaat gekozen. Hierop was aan de orde een schrijven van de kiesvereeniging „Burgerplicht" te Amsterdam, waarbij aan de Kath. Kiesvereeniging gevraagd werd hare adhaesie te betuigen aan het plan tot droogmaking der Zuiderzee. De verga dering was van meening dat het niet op den weg der Kiesvereeniging lag in deze aan het verlangen van „Burger plicht" te voldoen, en nam het schrijven voor kennisgeving aan. Nadat nog een en ander omtrent eene vergadering van den Prov. Z. en N. Holl. Bond van kath. kiesvereenigingen gehouden op 22 April j.l. te 's Hage was medegedeeld, stond een der leden op, om zijn diepe verontwaardiging te betuigen over de wijze, waarop vooral in den laatsten tijd, in het zich noemend Katholiek orgaan van Haarlem, de Nieuwe Haarlemsche Courant, het be stuur der Kath. Kiesvereeniging werd aangevallen en verdacht gemaakt. Tal van leden, die het woord over deze zaak verlangden, stemden ten volle in met hetgeen genoemde spieker had in het midden gebracht, te meer, omdat hier de toeleg maar al te duidelijk is en de houding van een derRedacteurs-Uit- gevers dier courant, een gevolg van ondervonden teleurstelling, van nadee- ligen invloed zou kunnen zijn op de belangen der kath. partij. Om die reden stelde de vergadering andermaal onder luid applaus haar volle vertrouwen in het bestuur, en gaf haar de opdracht om ingevolge art. 7 alinea 3 van het reglement een beknopt verslag van deze zitting aan sommige bladen in deze stad te zenden, met verzoek tot plaatsing. Bij de hierop volgende vraag; aan welke bladen was] men algemeen van gevoelen dat de Nieuwe Haarlemsche Courant hiervoor niet in aanmerking mocht komen. De wijze toch, waarop dit blad feiten en toestanden voorstelt de dubbel hartigheid, waarvan het zoo dikwijls blijk geeft, daar de derde bladzijde bij herhaling in tegenspraak is met de eerste de manier, waarop geachte en achtbare burgers en geloofsgenooten in een verkeerd daglicht worden gesteld, wettigen de van verschillende zijde uit gesproken meening, dat de H. H. C. niet langer den naam van Kath. Orgaan waard is, en in geen geval als voertuig van de wenschenen belangen der Kath. partij in Haarlem en omstreken kan dienst doeD. Er werd dus besloten zich met dat blad niet meer in te laten, en het ncch verslag, noch advertentie toe te zenden. Roode biljetten in de stad kondigen aan, dat de gebruikelijke iBto Meibe- tooging ter propageering van den acht- urigen arbeidsdag, in Haarlem zal wor den gehouden op het terrein van de Phoenix-, Zondag te een uur. Als spreekster zal optreden Mevrouw W. Drucker van Arasterdam, als spre kers de heeren P. L. Tak van Bussum, Mr. D. A. van Eek van Leeuwarden en A. H. Gerhard van Arasterdam. Ook zou spreken Ds. W. Bax van Zaandam doch deze is verhinderd. De toespraken zullen worden afge wisseld door de uitvoeringen van een muziekkorps uit Amsterdam en twee zangvereenigiogen van hier. De entree is 10 Cents; te 12 uur worden de hekken geopend. Tevens zijn andere biljetten aange plakt, die zoowel letterlijk als figuurlijk rooder zijn dan eerstgenoemde en die eene oproeping behelzen om aan de betooging deel te nemen, 10) HOOFDSTUK IV. //Niemand behalve wij weet iets van het bestaan dezer edel gesteenten," antwoordde juffrouw Pharr, „ik heb zorg gedragen er niet aan tafel over te spreken, opdat de dienstboden het zou den kunnen hooren. Bovendien zijn zij veel te prachtig, dan dat dieven ze kwijt zouden kunnen raken." „Daar zou ik maar niet te vast op vertrouwen," zeide Esden. „Ik heb door mijn ambt menig man ontmoet, die zijn leven zou willen wagen om zoo'n schat machtig te worden. Bovendien be staat er in Londen eene firma van opkoopers van gestolen voor werpen, die er dadelijk 5000 pond voor zou geven." „Wyneott Esden is van zulke dingen natuurlek goed op de hoogte," zeide juffrouw Wyneott, „zijn ambt brengt hem in aan raking met gevaarlijke lieden. Ik raad u dus aan naar hem te luisteren." „Wel," zeide juffrouw Pharr, terwijl zij Esden aanzag, „vindt gij het onverstandig van mij om deze edelgesteenten te be waren „Ja zeker, het is zeer gevaarlijk." „Maar wat heb ik er aan als ik ze de eene of andere bank ter bewaring geef en er jaarlijks een aardig sommetje voor moet betalen „Daar hebt gij wel gelijk in," zeide dr. Elphinstone, „maar ik zou toch niet erg op mijn gemak zijn als ik ze moest be waren." „Nu, ik zal dan de juweelen mijner moeder houden en de andere weer in de eene of andere bank laten opnemen, ofschoon die naar mijne meening, minder gevaarlijk zijn, daar niemand de eerste zou herkennen, als zij gezet waren." „Die arme Robert zou er zich weinig van aangetrokken heb ben, als die verzameling verkocht werd; maak er dan geld voor," zeide dr. Elphinstone." „Neen, dat doe ik nooit van mijn leven," zeide juffrouw Pharr beslist. Zij sloot nu het kistje weer. „Bewaar mijn gevaarlijk geheim," zeide zjj lachende. „Ik heb in mijn slaapkamer een klein kastje, waarin ik de doos zal ber gen, tot ik eens naar de stad ga om ze te verzekeren. Ik kan hier toch geen inbreker op de trap ontmoeten." „Janet, ik verzoek je niet zoo lichtzinnig over dergelijke din gen te spreken, dat is het noodlot verzoeken," riep mevrouw Wyneott. Juffrouw Pharr snelde met haar juweelen heen en borg ze in het kastje, waarvan zij gesproken had. Esden ging na haar terug keer weer naast haar zitten en zij brachten al pratende den avond gezellig door. De erfgename was hoe langer hoe meer met hem ingenomen en Esden bedacht, dat hij op deze wijze geen weken zou noodig hebben om zijn doel te bereiken. Zoover hij er over kon oordeelen was de indruk, die hij op haar gemaakt had, even gunstig als zijn meening omtrent haar. Hij giüg Leer voldaan naar bed, maar kon niet spoedig in slaap komen door de gedachte aan de ongelukkige J. P. Eerst na een paar uur sliep hjj in en droomde van juffrouw Pharr en Golconda. HOOFDSTUK V. Esden stond gewoonlijk laat op, maar niet zoodra had de bediende hem den volgenden morgen zijn scheerwater gebracht, of hij sprong uit bed. Den vorigen avond was er besloten, dat men een uittocht met het photografeertoestel zou doen en juf frouw Pharr verlangde er te zeer naar om haar nieuw speelgoed te gebruiken, dan dat zij zich voor den een of ander zou willen ophouden. Esden wilde van de partij zijn en was van plan diepe belang stelling in de kunst te veinzen. De bediende, die onze advokaat tot zijn beschikking had, had zijn valies geopend en den inhoud netjes weggeborgen. De reisnecessaire was echter nog op slot. Esden opende haar en zag tot zijne groote verwondering het aandenken van Reu ben Gale op den bodem liggen. „Waar dacht de oude vrouw, dat ik dat ding voor noodig xou hebben zeide hij bij zichzelf. MIk zou wel eens willen weten

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1