Masif. MaislM NIEUW S EjN \1<\ERTENTIEBLAÜ. Een blik in den afgrond. 9e Jaargang. Maandag 2 Mei 1892. No. 2707. ABONNEMENTSPRIJS: ADVEKTENTIËN: twee bladen. Dit nummer bestaat uit STADSNIEUWS. FEUILLET ON Voor Haarlem per 3 maanden1,20 Franco door het geheele Rijk., per 3 maanden 1,65 Geïllustreerd Zondagsblad Afzonderlijke nummer». 3 0,30. 0,05 Dit blad verschjjnt dageljk», behalv. op Zon- ea Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat Mo. 9, Haarlem. TelefooMiusmer I» tran 15 regel» 50 Cents; ieder, regel meer lOConts. Groat, letter» naar plaatsruimte. Bij A'b.nnement aanzienlijk rabatg AlruiuaamesUb aa Advertenties worden aangenomen deer onn» agaataa er, door alle boekbandnlnre* er coursntism Directeur-ïTu^er J C. FlIKIBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie QhUrmk de te&lteüe Mtrniflre S, L. Butt tl f- JSMUf t JGXMt, Snee furj/t BlMt l-nnteutf Hmetmaare EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Cearant wordt aan heB, die ©p het Geil. Zondagsblad inteekendee, No. 18 van dat tqdsekriit toegezonden. De Directeur-Witgeler, J. C. FEERBBOOM. verlenging van concessie worde verleend. De heer P. Goedkoop Dzn. zal deze vergadering leiden. Belanghebbenden zullen weldra door advertentiën van juisten datum, tijd en plaats der bijeenkomst in kennis worden gesteld. De radicale kiesvereeniging Haarlem heelt gisteren (Vrijdag) avond in hare vergadering in het Volksgebouw beslo ten geen eigen candidaten te stellen. Een motie om zich by de candidaten van „Vooruitgang4' aan te sluiten, werd goedgekeurd. Vrijdag is alhier de oudste kiezer H. Cramer, geboren 21 Januari 1799, over leden. Door wijlen den heer J. A. Fiora zijn naar wij vernemen vermaakt aan de R. K. Kathedrale Kerk van den H. Joseph alhier, twee legaten een van f 4000 en een van f 300 alsmede aan de R. K. Kerk van Onze Lieve Vrouw en van den H. Dominicus een legaat van ƒ4000. De uitvoering van „Crescendo" zal Maandag vereerd worden door de te genwoordigheid van den genialen toon kunstenaar G. A. Heinze. In weerwil van het vrij gevorderde sei zoen was de schouwburgzaal alhier Vrij dagavond bij het opvoeren van „Lotos" door het gezelschap van den Tivoli- Schouwburg te Rotterdam, vrij goed bezet. Dit eenvoudige en toch zoo diep- trsffend drama van M. Constant, dat sedert zijn eerste opvoering Januari j.l. steeds met veel succes is gespeeld en als een tooneelstuk van groote verdienste is begroet, genoot ook hier te oordeelen naar de stemming van het publiek veel bijval, vooral in het tweede bedrijf waarin de óooneelen meesterlijk zijn beschreven en het natuurlijke in het spel bij de heeren Royaards (Benthof) en Jan C. de Vos (Jhr. van Reijde)en ook bij Mevr. Mulder-Roelofsen (Cecile Eaaering) veel indruk maakte. De groot ste dramatische kracht is dan ook door den schrijver gelegd in dit bedrijf van daar dat het laatste bedrijf niet zoo boeide, ondanks het spel van mevr. Mulder-Roelofsen. Als nastukje kwam op het programma voor „Nichtjes Ro man," naar het fransch van Paul Ferrier, waarin de twee rollen aan den heer Jao C. de Vos en Mevr. A. van Biene- Poolraan, dus aan goede handen, waren toevertrouwd. iÏAARLEM, 30 April 1892 Het aantal kiezers in het hoofdkies district Haarlem voor de provinciale Staten bedraagt in deze gemeente 2933 en in de onderkiesdistricten 3097. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier zal a. s. Zondag eene ten toonstelling gehouden worden van re- producten der Noord en Zuid Neder- landsche in hout vervaardigde kunst werken. Deze belangrijke verzameling geeft ons de schoonste producten ouzer oud Nationale Kunstindustrie te aanschou wen, waarvan de goede beginselen en schoone verhoudingen verre boven onze moderne werken uitmunten. Ten einde de beoefenaars der Kunst nijverheid gelegenheid te geven deze werken te bestudeeren, bestaat het plan van tijd tot tijd dergelijke tentoonstel lingen onzer nationale kunst te herhalen, en deze te doen omvatten werken in steen en metaal, der graphische kunsten en andere ambachten die onder de rubriek Kunstnijverheid vallen. Zondags is de toegang vrij. Door den architect den heer J.Ley h werd heden middag namens het bestuur van de vereeniging „De Ambachtsschool" in het café „Neuf" aanbesteed, het bouwen van een Ambachtsschool met bewaarderswoning, op een terrein aan de Kamperstraat alhier. Ingekomen waren 12 biljetten en dat van de firma Wed. Reinders alhier het laagst voor de som van ƒ3497?! daarop volgde A. F. Captein, voor nadat de firma Reinders zicb had terug getrokken. ƒ38900, aan wien het werk is gegund, Hoogste inschiijver, C. P. W. Dessing te Gouda, voor f 48900. Naar wij vernemen, zal in den loop der volgende week (Donderdag of Vrij dag) een groote meeting worden ge houden van g-asvei bruikers hier ter stede, om te beraadslagen over de .ALGEMEENE VERGADERING der Vereenigiog tot Verfraaiing van Haarlem ea Omstreken ea tot berordering Yau kt Vreemdeliugenrerkeer. Vrijdagavond hadden velen aan de oproeping in de plaatselijke nieuwsbla den gehoor gegeven om deze algemeene vergadering bij te wonen. Nadat de vooizitter de vergadering geopend had, gaf hij den eersten secretaris gelegenheid het eerste jaarverslag van bovengenoem de vereeniging voor te lezen en welk verslag gedrukt aan de lsden en begun stigers binaen eenige dagen zal worden toegezonden. Gaan we na met welke moeilijkheden de Vereeniging de eerste rijden te kampen had, de vele plannen en raadgevingen, welke onmogelijk allen tegelijk konden uitgevoerd of opgevolgd worden en eerder eenigzins belemme rend werkten op het tot stand brengen van enkele goede zaken, dan mag niet zonder voldoening op het afgeloopen jaar worden terug gezien, daar het be stuur veel verbeterde, veel tot stand bracht om Haarlem met zijne schoone omstreken nog aantrekkelijker 12 maken. Zal het wonderschoon Paviljoen-feest met zijne schitterende en fantastische verlichtingen velen nog langen tijd bij blijven of den afgevaardigden der maat schappij van Ny verheid eene buitenge wonen indruk van den krachtigen wil van Haarlem's burgerij voor al wat schoon en fraai is, gegeven hebben, niet minder bleek dit uit het geschenk van tien zitbanken aan de gemeente Haarlem ge daan om deze op de lommer rijkste en fraaiste plekjes in den Hout en plantsoen te plaatsen of de pogingen om het on- oogelijke, of zooals de heer Swens het zoo juist noemde, het „walgelijke" ge zicht van de stads asbelt bij het binnen- stoomea van den trein uit Amsterdam zoo veel mogelijk te verbergen. Aan een es ander en zoovele zaken meer bleek dat het Bestuur niet stil zat, en waren er zaken nog onafgedaan gebleven zoo was de kaus groot dat deze spoedig afgehandeld zouden worden. Zoo kan in het verslag worden medegedeeld dat het openstellen van sommige buitens en gesloten, wandelplaatsen een goeden stap vooruit was en binnen niet al te langen tijd hier reeds de vruchten van genoten konden worden. Het geschenk van den heer Tjeenk Willink, vijfhonderd exemplaren van de zoo fraaie uitmuntende gids van Haarlem en omstreken werd in het eerste jaar reeds voor de helft, we zouden haast zeggen «ver den geheelen aardbol ver spreid. Naar de voornaamste sociëteiten in Indiê, de mailbooteo, engelsche en amerikaansche amateurs - photografen- clubs, duitsche, locdensche clubs, Kur< hausen, als Wiesbaden, Ems, Heidelberg Baden-Baden kregen een of meerdere exemplaren, ja zelfs op de nederlandsche en duitsche Rijnbooten werden deze boekjes verspreid om de touristen op hunne terugreis aan onze fraaie om streken te herinneren. Wel kennen de vreemden onze taal niet, doch de keu rige illustraties lokken een bezoek uit. Van particulieren bleek ook zeer veel belangstelling, ging het leden aantal vooruit, zoo kan men ook vermelden het geschenk van een rustieke bank door een inwonende gedaan. Na de voorlezing van het verslag vroeg de heer 't Hooft het woord en wenschte er vooral op te wijzeD, dat de Vereenigiug waar hij zeer mee sympa thiseerde, zich vooral moet toeleggen het bestaande schoon zooveel mogelijk tot zyn recht te brengen. Mocht ergens een gebouw of loods gevonden worden, minder passend bij de omgeving, alsdan kan van een en ander gewag worden gemaakt en kan men den eigenaars doen op merken door weinig kostbare verbe teringen een goed geheel te maken. Hoeveel bouwvallige muren of slecht bepleisterde gevels zouden door een wei nig klimop, wilde wijnranken niet een geheel ander aanzien krijgen? Waar," eindigde de heer 't Hooft, ?/kan men een beter decorateur en beter architect vin den dan juist in de natuur Deze vooral moet de grootste steun der vereeni ging zijn," Onder de vele te berde gebrachte punten, doch te veel om hier allen op te noemen, kwam een zeer belangrijke voor door den heer Jacebi gedaan. Hij wenschte dat evenals in den Haag, Brussel, Nijmegen (Valkenhof) ia den Hout om de muziektent Woensdags en Zondags gelegenheid bestond om voor een kleine tegemoetkoming een stoel te verkrijgen was. Wel waren er voldoende banken, doch deze waren geregeld bezet, en een muziekliefhebber zou zich moeten getroosten den ganschen mid dag op zijn zitplaats e blijven zitten, wilde hij niet dat zijn plaats terstond werd ingenomen. Hoewel deze zaak reeds in de «om- missie ter sprake was [gebracht, vond de voorzitter het belangrijk genoeg na het gehoorde over deze [zaak om een en ander nog eens te laten onderzoe ken. Nadat de discussie hierover gesloten was kwam het tweede punt der agenda aan de beurt, herkiezing van 14 bestuurs leden. De aftredenden werden met al gemeene stemmen herkozen. Het bestuur had een gevoelig verlies geleden in het overlijden van den heer Ph. Dolleman, hetwelk de voorzitter nogmaals her dacht, wijzende ep den krachtigen steun welke bij de oprichting der Vereeniging deze vooral van den te vroeg ontslapenen energieken burgemeester van Heemstede had ondervonden. In diens plaats werd gekozen de heer mr. W. A. 't Hooft, welke de be noeming aannam. Inplaats van de heeren Rethaan Macaré en graaf v. L. Stirum, welke door drukke ambtsbezigheden geen lid van het comité van uitvoe ring konden blijven, doch wel lid van het estuur blijven, om daarmede hunne blijvende sympathie voor de vereeni ging te toonen, werden gekozen als tweeden-voorzitter de heer Mr. 't Hooft en als penningmeester de heer A. J. Kluppel. De voorzitter sloot daarna de zeer geanimeerde vergadering, na zijn dank betuigd te hebben aan de heeren Ma caré en van Limburg Stirum, voer hunne vele bemoeiingen tot heil der Vereeni ging gedaan gedurende den tijd dat deze heeren als leden van de Commis sie van Uitvoering der Vereeniging werkzaam waren. Dezer dagen is door de firma A. Winter Co. eigenaren van het be kende verkoophuis op crediet, Koning straat 39 alhier een zeer uitgebreide en geïllustreerde catalogus rondgezonden, bevattende de aanbiedingen der ver schillende goederen voor het zomer seizoen. Met het oog op de verscheiden heid en ruime keuze der artikelen kun nen wij een bezoek aan bovengenoemde firma aanbevelen. Evenals in andere steden zijn ook te Haarlem op verschillende plaatsen aan geplakt strooibiljetten, betrekking heb bende op den normalen arbeidsdag, die onmiddellijk door de politie zijn afge scheurd. J. Hoek en C. Hoogeveen die on langs door de Rechtbank alhierjzijn ver oordeeld de ie tot 7 de 20 tot 5 jaren gevangenisstraf wegens diefstal en op- zettellijke brandstichting te Alkemade, zijn van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Hedenmiddag ongeveer twee uur is eene pianino, welke men uit het raam van het bovenhuis van perceel aan de Groote Houtstraat No. 8o, heesch om op een verhuiswagen te worden geplaatst plotseling op het trottoir nedergevailen. Eenige ruiten braken doch gelukkig zijn er geene persoonlijke ongelukken tc betreuren. .121 HOOFDSTUK VI. Zij had Edith niet willen verzoeken thuis te blijven maar had over een kleinen list gezegevierd, waardoor zij haar dien morgen in huis had weten te houden. „Het schijnt kuiten zeer warm te zijn," zeide de jonge dame, terwijl zij rustig zat te uaaieu. „Ik ben blij, dat ik maar thuis ben gebleven." „Ik ook lieve," antwoordde haar moeder. „Ik heb nu tenminste eens aan Arnold kunnen schrijven." Me vrouw Wyncott liet haar boek in den schoot vallen en vouwde haar handen met eene uitdrukking van diepe afkeuring. „Ik weet niet hoe het komt, dat ik het altijd z.o volhandig heb," vervolgde Ëdith, die deed alsof zij haar moeders veront waardiging niet had opgemerkt, „maar ik schijn voor brieven schrijven nooit tijd te kunnen vinden." Edith ging voort met naaien en de oude dame vroeg haar zoo kalm mogelijk „Wat hebt gij aan Arnold geschreven?" „Ik schreef hem, dat wjj hem zeer gaarne hier eens zouden zien." „Edithl" riep de oude dame beos uit. „Ja mama," antwoordde Edith, terwijl zij haar aankeek alsof zij niets van haar moeders toorn begreep. „In hemelsnaam, houd je toch niet zoo ennoozel. Gij weet zeer goed, dat ik Arnold hier tegenwoordig liever niet zie. Ik wil hier nu geen ander jongmensch dan Wyncott in huis hebben, en verbied u dien brief te versturen." Als eenig antwoord stond juflrouw Wyncott van haar stoel op en belde. Weldra kwam ecu bediende de kamer binnen. „Zeg Grainger, dat zij hier moet komen." „Grainger, juflrouw Wyncott?" vroeg de bediende. „Ja Grainger," herhaalde Edith, „de kamenier van juffrouw Pharr." De bediende ging heen en werd weldra gevolgd door Grainger, die er zeer knap uitzag. Zij was in een eenvoudige zwarte japon gekleed, waartegen een wit kraagje om den hals helder afstak en haar glanzend zwart haar was eenvoudig achter op haar hoofd vastgestoken. Juf frouw Wyncott keek haar niet aan, maar vroeg op uiterst zachten toon: „Zijt gij naar het dorp geweest?" „Ja, juflrouw." „Hebt gij den brief, dien ik u gegeven heb, naar het post kantoor gebracht?" „Ja, juffrouw." „Dat is goed, dan kunt gij wel weer heengaan." Grainger vertrok en deed de deur achter zich toe. „Het spijt mij erg, mama, maar gij hoort, dat het te laat is." „Gij hebt dit met opzet gedaan, om mij in mijne plannen tegen te werken," riep de oude dame boos uit. „Maar mama, uu zegt gij mij toch de onbillijkste dingen, die gij maar tedenken kunt," antwoordde Edith. „Wat weet ik nu van plannen, die door Arnold's tegenwoordigheid tegengewerkt worden „Ik begrijp niet, hoe gij dat durlt zeggen, Edith. Als et eenig verschil bestaat tusschen het vertellen van een onwaarheid en onwaar handelen, dan geloot ik, dat het eerste nog het beate is." Edith naaide rustig voort. „Hoe durft gij mij in het gezicht zeggen, dat gij niets van mijne plannen afweet?" „Mama," ze de Edith, „gij zult u zelf niet zoo spoedig als ik, dezen uitval vergeven." „Onzin," riep de oude dame uit. „Als gij er in slaagt om te bederven wat ik tracht tot stand te doen brengen on gij weet even goed als ik wat dat is, dan zal ik u dat nooit van mijn leven vergeven en Wyncott tot mijn universealen erfge naam maken." „Ik heb mijn eigen bescheiden inkomen, mama," zeide Edith op een eenigzins theatralen toon. Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1