NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Een blik in den afgrond. 9e Jaargang. Woensdag 4 Mei 1892. No. 2709. ABONNEMENTSPRIJS: JtóSr ADVERTENTIÉN: STADSNIEUWS. „Crescendo BINNENLAND. FEUILLETON. MMÏ| XIV» 4* f W. HAARLEM'S DAGBLAD Voor H aarlem per 3 meenden1,20. Franco door het geheele Bijk, per 3 meenden 1,65. Geïlluitreerd Zondageblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer»0,05. Di( blad verschQnt dagelflk», behalve op Zon' en Feeetdagen. Bar.auKleine Hoatetraat No. 9, Haarlem. Telefoounmmer 122, van 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10Cent». Groet» letter» naar plaateraimte Bij Abennement eassrtasüljk rabati Abvnnemenias ea Adverteatiëe worden aaagosomea door sus agente» m door alle boohkaadalaroa ea ooorsotiat». Directear-Uitjg»r*r J o. PUïsbooUi HoofdagtnUn voor Ut Buittnlani Compafni, Otnértk it MUM S^firt l, e,„ j0 Jjf'TZT farfi 8Uli Iss&iurf IUarlem, 3 Mei 1892 Het Museum van Kunstnijverheid al- hier, is gedurende de maand April 1.1. door 1367 personen bezocht. Het komt den generaal Majoor be velhebber in de ie militaire afdeeling wenschelijk voor ora de militieplichtigen aan wie verlot tot 3 Juni a. s. zal wor den verleend, gedurende de maand Mei, een k tweemaal per week in den wapen handel te oefenen, voor zaover betreft die verblijf houden in de garnizoenen Leiden, Delft, Gouda en Haarlem; hun aantal bedraagt respectievelijk 9, 9, 9 en 10 ten minste indien zij niet bij nader inzien het verlangen te kennen geven tegelijk met de overige miliciens hunner lichting te worden ingedeeld- De heer P. Zwart Cz., te Koog aan de Zaan, is ter terechtzitting der Arr.- Kechtbank aliiir den 30Q Mei 1892 beëedigd als makelaar in roerende goe deren. Door den heer J. A. Hora, onlangs hier overleden, zijn gelegateerd aan de St. Elisabeth's vereeniging een bedrag van 1000, en aan de R. K. parochiale scholen voor jongens eene som van f 10.000. Het voornemen om eene meeting van gasverbruikers hier ter stede te houden, is afgesprongen. Het plan gaat dus niet door. Intusschen wordt het rapport van den heer Theunisseu, waarvan wij in onze Nrs. van 30 April en 2 Mei een uit treksel gaven, met grooten spoed ge drukt en zal eerstdaags gezonden worden aan alle gasverbruikers van beteekenis in Haarlem. Spoedig daarop zal een adres aan den gemeenteraad circuleeren, waarin zal worden verzocht om de concessie-ver lenging, die door de gasfabriek gevraagd wordt, toe te staan. Met groote voldoening mogen direc teur en leden der Mannenzaugvereeni- ging „Crescendo" terugzien op hun concert van 1.1. Maandag. Eensdeels om het welslagen van de uitvoering zelve, ten andere om de daaraan verbonden hoogst loffelijke bedoeling, n. m. ons stedelijk muziekkorps in de gelegenheid te stellen zich tot het begeleiden bij kooruitvoeringen te bekwamen. Dit doel werd te beter bereikt daar Crescendo's ijverige en energieke leider, de heer N. H. Andriessen er niet heeft tegen opge zien het orkest door veelvuldige repe tities op zijn taak voor te bereiden. Zijn moeite is niet onbeloond gebleven, want zooals gezegd, het concert slaagde uitmuntend en de werkzaamheden van het orkest beantwoordden aan vrij hooge eischen. Het hoofdwerk van den avond was Brambach's Velleda. In dit warm ge schreven en kleurrijk geïnstrumenteerd werk kwam vooral aan 't licht met welk een ernst en nauwgezetheid er was ge studeerd en hoe de heer Andriessen de kunst verstaat vocale en instrumentale krachten in nagenoeg volkomen eenheid te doen samenwerken. Dit is,"hoewel niet altijd in dezelfde mate ook toe passelijk op de overige nummers van het programma. In alles wat het koor te hooren gaf kwamen de bekende goede eigenschappen dezer mannen- za gvereeniging helder aan 't licht, maar het dient gezegd ook de minder goede lieten zich niet onbetuigd. De eerste bestaan voornamelijk uit beschaafde loonvorming, juiste phraseeiing, zorg vuldige nuaDceering en opmerkelijke eenheidde laatste openbaren zich bij voorkeur in het overdrijven van oor spronkelijk prijzenswaardige intenties (tot welke ik evenwel de overdadige aan- wendige van het staccato niet wil gerekend zien), in een lang Diet onberispelijke uitspraak der duitsche taal en in een min of meer ongunstige verhouding der tenoren tot de bassen, welk laatste gebrek trouwens bij de meeste mij bekende liedertafels valt waar te nemen. In aanmerking nemende het overwicht der goede over de kwade eigenschappen bij de uitvoering zou ik de overige koorwerken in deze volgorde willen noemen: Meeresstille Glück- liche Tahrt„Post Nubila Lux," „Ave Maria," „Nacht," „Steek- brief," Als solisten werkten medemej. J. H. Kempees en de heer J. J. Rogmans, beiden van Amsterdam. Eerstgenoemde kon mij met de voordracht der gekozen liederen niet voldoen vooral niet met \Noel waarvan ik mij de vertolking heel wat soberder had voorgesteld. In Velleda was zij daarentegen geheel op haar plaats. Het hier behaalde succès was ten volle verdiend. De heer Rogmans was bizonder gelukkig gedisponeerd d. w. z. dat hij zijn hoorders een onge stoord genat verschafte. Verdere uit weiding is overbodig. De ouvertures waarmede het orkest de beide deelen van het concert opende werden met veel entrain gespeeld; de heer en strijkers vooral gaven hier een welgeslaagd proefje hunner vaardigheid; jammer dat zij niet wat sterker in aan tal zijn. Nog zij vermeld dat de uitvoering werd bijgewoond door den heer G. A. Heinze die nadat zijn Ave Maria was ten gehoore gebracht onder uitbundige toejuiching de estrade beklom om den uitvoerenden zijn dank te betuigen. Het zal velen goedgedaan hebben den grijzen meester, die zich op het stil Muiderberg aan het openbaar leven heeft onttrokken nogmaals in hun midden te zien. Ten slotte een welgemeenden geluk- wensch aan leden en directeur van .Crescendo" met het groote succès aan dit laatste concert ten deel gevallen. PHILIP LOOTS. Bij vonnis der Arr. Rechtbank alhier, dd. 3 Mei 1892, is in staat van faillis- semtnt verklaard Alexander Mok, win kelier, Kleine Houtstraat 35 te Haarlem met ingaDg van 29 April bevorens. Tot iechter-commissaris is benoemd de rechter mr. J. de Clercq van Weel en tot curator de heer mr. H. J. D. D. Enschedé, advocaat alhier. Maandagmiddag werd op last van de justitie wederom in den Raamsingel ge- vischt naar het wapen, waarmee de moord op de weduwen Bekkers en Stokman zou zijn bedreven en heden (Dinsdag) werd dat voortgezet. Tot nu toe hadden die pogingen geen resultaat. Men vischte thans met een zooge naamd „kornet", dat bij de noordhol- landsche eilanden gebruikt wordt voor het visschen naar alikruiken. In het huisje der vermoorde vrouwen, No. io, zijn thans schilders bezig om het ©p te verven. De ramen zijn met witte verf bestreken en daariü is ge- teekend een figuurtje, dat een man schijnt te moeten voorstellen, een bijl in de hand houdende. Daarvoor is een ander kleiner poppetje geteekend. Daar onder staan de woordenTe Huur. Deze niet zeer fijcgevoelige voorstel ling van het vreeselijk misdrijf, dat in de woning plaats heeft gehad, zal er weinig toe medewerken om voor het huisje, dat tóch al voor velen iets hui veringwekkends heeft, een huurder te vinden. De woning er naast, No. 8 staat leeg. Gelukkig haalde men het er, hoewel met moeite, spoedig ongedeerd uit en werd later ook de kar op het d"o?e gebracht. Nader is gebleken, dat nog ten huize van den heer P. van Garste aan het Molenpad No. 13, zijn ontvreemd een juweelen broche, met grooten steen in het midden 10 kleine diamanteneen gouden halsketting, ter lengte van éen meter en een kleine halsketting in den vorm van een slaDg met gouden ton netje. Maandagavond is alhier aangehouden en naar het huis van bewaring overge bracht de iójarige J. J. M., die zich ten nadeele van zijn patroon had schul dig gemaakt aan verduistering door het bedrag van eenige kwitantiën, dat hij ontvangen had, zich toe te eigenen en in Amsterdam zoek te maken. Hij heeft reeds vroeger gevangenisstraf onder gaan. De liberale kiesvereeniging te Aals meer, heeft tot kandidaat gesteld, voor de Prov. Staten het aftredende lid, mr. Th. Westerwoudt. De vrijwillige oefeningen in den wa penhandel te Aalsmeer, zijn geëindigd. De heer De Vries, i® luitenant der in fanterie, die met de leiding belast was, sprak bij het eindigen de jongelingen aan en prees hun ijver. De leider moest bekennen, dat nergens in 't district zulke gunstige resultaten waren geleverd als in Aalsmeer, en hij deze jongelingen liever had dan soldaten uit de kazerns. Hij had de ondervinding opgedaan, dat ook buiten de kazerne, bij vol doende oefeningsterreinen, flinke sol daten te vormen waren. Zaterdagnamiddag ongeveer vijf uur raakte aan het einde van het Zuider Buitenspaarne bij de Rustenburgerlaan een paard van de gemeentereiniging met een zwaren kar te water. Daar de straat daar smal ismoet het paard achteruit worden geleid en in die odgemakkelijke beweging schrikte het beest van een orgel en sprong in het Spaarne. Door een onbekende is Zaterdagnacht een schot gelost op de woning van den heer C. Avis, landbouwer te Haarlem mermeer, gelukkig zonder iemand te treffen. De kogel, die van zeer groote afmeting was, ging door een glazen koepel, verbrijzelde eene deur en vloog langs een der kinderen, die nog niet te bed was. De politie heeft men in kennis ge steld, die onmiddellijk op onderzoek is uitgegaan. MaandagavondperStaats- spoor van 7 u. 40 min. (8 uur) ver- lieten H.M. de Koningin en H.M. de Koningin-Regentes de residentie tot het aanvaarden van de vroeger reeds aan gekondigde reis naar Sand. Reeds 10 minuten voor het tijdstip van vertrek van den specialen trein kwamen de vorstinnen in de wachtka mer van het Hof aan, alwaar vele voor name personen bijeen waren, om haar uitgeleide te doen. Voor zoover de tijd dit toeliet, namen HH. MM. van elk der aanwezigen har telijk afscheid. Allen vergezelden de vorstelijke rei zigsters tot aan den trein en van het balkon van den salonwagen onderhield de Regentes zich nog eenige oogen- blikken met de dames du palais, aan wie H. M. bij het afluiden van den trein een tot weerziens toeriep. Het gevolg der koninklijke familie bestaat uit de hofdames, den kolonel jhr. Van Spengler adjudant en jhr. Van Pabst tot Bingerden, kamerheer. Van wege Hr. Ms. kabinet is toegevoegd de referendaris jhr. Vegelin van Claerber- gen. HH. MM. reisden via Emmerik, Keu len, Mainz en Mannheim en hoopten, den nacht reizende, heden, Dinsdagoch tend te 8 u. 37 min. te Sand aan te komen. Een slaapwagen van de keizerlijke pruisische spoorwegvereeniging maakte deel uit van den trein, die tot aan Emmerik onder geleide stond van den heer Silvergieter Hoogstadt, inspecteur der exploitatie van de Staatsspoorweg maatschappij. Bij het afrijden van den trein van hier klonk HH. MM* het gejuich tegen van een kinderschare, die in de aan den spoorweg uitkomende hofjes gedurende geruimen tijd het voorbijgaan van de vorstinnen stonden af te wachten0 Door den heer J. W. Stous Sloot, hoofd-ingenieur werktuigKundige bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, is een truckwagen geconstrueerd, waaroor door het Kai- serliche Patentamt het Deutsche Reichs- patent is verleend geworden. Met dien wagen hebbea proefritten plaats gehad; aan het verslag daarvan, door den heer F. Oberstadt, ingenieur, chef der centrale werkplaats te Zwolle van genoemde Maatschappij, ontleent men het volgende „Ten gevolge der steeds toenemende sneltreinsnelheid verdient het aanbeve ling, het gewicht der spoorwegvoertuigen tot een minimum te beperken, vooral omdat de trekkracht der locomotieven samenhangt met de grootst toe te laten drukkit g der drijfwielen op de rails. Het gewicht van een rijtuig met draaï- stellen is per aangeboden zitplaats zeer ongunstig i®. wanneer retirades, bedden» 14) HOOFDSTUK VI. „Ik vind het zeer goed, dat gij uw ouden vriend opzoekt, Wyncott," zeide de oude dame. „Weet gij in welk hotel hij logeert, Arnold?" „Ja, in het Langhamhotel, ik geloof, dat hij daar tot 6 uur zon blijven." „Hoe laat gaat er een trein in die lichting?" „Er vertrekt er een over een kwartier, mijnheer," zeide de bediende, die achter de tafel stond. „Dan moet ik dien trachten te halen," zeide Esden. „Ik zal een koffertje meenemen, daar ik zal trachten hem over te halen nog een dag te blijven. Ik zou hem voor geen geld van de we reld willen misloopen." Met deze woorden verliet hij de kamer en snelde de trapop. Spoedig evenwel kwam hij beneden en toen hij z\jn hoofd door de deur stak om het gezelschap nog even goedendag te zeggen, zag hij er zeer opgewekt uit. „Als ik met om 9 uur thuis DeD, dan behoeft u mij vanavond niet meer te verwachten, tante," zeide hij en meteen ver dween hij. „Heel goed, Wyncott," antwoordde de aangesprokene, maar Wyncott was ondertusschen al verdwenen. „Ik zie graag die warme vriendschap tusschen jonge menschen," voegde de oude dame er bij, terwijl zij zich tot juffrouw Pharr wendde. „Als men een jongmensch zulke gevoelens ziet koeste ren, dan kunt gij daaruit zijn karakter en goed hart afleiden. Die arme Wyncott, hij was geheel ontdaan." Dat die arme Wyncott geheel ontdaan was op het hooren van de tijding, had iedereen kunnen opmerken. Maar het was geen innige vriendschap jegens den zooeven genoemden vriend, die hem had doen ontroeren. De zaak was eenvoudig deze, dat Boomer niet alleen een van de edelmoedigste menschen van Esden's kennissen was, maar tevens de rijkste. Hij behoefde hem maar van zijne finantieele zorgen te spreken om er uit verlost te worden. Esden hoorde in zijne verbeelding zijn vriend al op zijne luidruchtige, vroolijke wijze vragen„Driehonderd, beste vent Zeker. Maak er maar vijfhonderd van." Het was wel niet te denken, dat deze milli- onnair uit Honduras voor al zijne vroegere medestudenten zoo gul was, maar hij had Esden eens uit het water gered en had hem sedert dien tijd zoo lief gekregen, alsof hij zijn zoon was. Het was een heerlijk vooruitzicht voor Esden om door Boo mer's hulp zichzelf en J. P. te kunnen redden. Nooit had de zon helderder voor hem geschenen als op dien zomerdag. Hjj vergat zijne zorgen en hield zich gedurende het ritje in den trein slechts met aangename gedachten bezig. Toen hij de plaats van zijne bestemming bereikt had en een rijtuig nam, gevoelde hij zich zoo gelukkig, als hij in langen tijd niet gewGest was. Bij de deur van het hotel aangekomen scheen alles voor hem in diepe duisternis te worden gehuld. Brown was vertrokken met den morgentrein en had geen adres achtergelaten. HOOFDSTUK VII. Spoedig na het koffiedrinken gingen juffrouw Pharr en de dokter weder naar het grasveld om hun arbeid te vervolgen Mevrouw Wyncott, die zich voorgenomen had Arnold zeer koe te behandelen, volgde hen en nam haar plaats in de tent weer in. Edith en Arnold bleven dus samen in de kamer achter. „Ik zie," zeide de eerste, „dat gij aan mijn roepstem gehoor hebt gegeven. Ga zitten, Arnold, ik wou eens ernstig met je spreken." Arnold ging gehoorzaam zitten en wachtte ai wat zijne nicht hem zou zeggen. Zij ging dicht bij hem zitten en legde haar hand op zijn arm. „Ik ben oud genoeg, Arnold, om als eene zuster met u om te gaan. Ik zal geen tijd verspillen door om de zaak heen te praten en voor alles haat ik wenken en geheimzigheden." Na deze inleiding begon zij „Een mijner vrienden, een jong predikant, die bovendien tot mijne familie behoort, kwam verleden jaar hier logeeren. Tege-

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1