doorgaand rem werk, gasverlichting, stoom verwarming, enz. aanwezig moeten zijn. en a*. omdat de tot nu gebezigde draaistellen zeer zwaar zijn. „Als een fout der tot nu gebruikte draaistellen km aangevoerd worden dat de wagenbak op ket midden van het draaistel moet rusten, waarvan het gevolg is dat slingeren van den bak en vermindering van de drukking der wielen op de rails ontstaan. „Om het gewicht der draaistellen, het schommelen van den wagenbak en de vermindering van druk der wielen op de rails zooveel mogelijk te verkleinen en tegen te gaan, werd door den heer Stous Sloot een wagen met draaistellen geconstrueerd; deze trukwagen wijkt in zijne constructie van de tot nu |ge« bruikte systemen af door de plaatsing der draagveeren en de ophanging van den wagenbak. «Een niet gering te schatten voordeel nog is, dat bij toepassing van dat sys- teem-Stous Sloot het gevaar voor derail- keren vermindert. „De beproeving leverde de beste re sultaten opde ingenieur, die haar leidde kwam tot de conclusie, „dat de truckwagen systeem Stous Sloot, door de eenvoudige en doelmatige inrichting en aanbrenging der veeren en den daar door verkregen rustigen zekeren gang van den wagen, de aandacht van des kundigen verdient Zondag is door trein 40 bij de Wijtenbachstraal, in de nabijheid van station Amsterdam, een jongen overreden. Uit 's-Hage wordt gemeld: Drie onlangs uit de bedelaars-kolonie ontslagen mannen die Zondagavond te zamen op de wandeling waren, kregen aan den Bezuidenhoutschen weg twist had hij zeker Inoodig, wijl hij dienst had genomen onder den naam van J. Smith. Ook de amerikaansche consul te Amsterdam deed zijn best en de afgeloopen week deed den ouden zee man gelukkig worden, zoo, dat hij bij na zijne krukken van zich wierp. Wat toch was het geval? Hem werd bericht dat de Unie hem van 29 De cember 1890 af, toen zyn verzoek be handeld werd bij het pensioenbureau te Washington, tot 4 Maart jleen pen sioen was toegekend van ƒ425 in eens en dat hem verder een pensioen werd toegelegd van 30 per maand, zoolang hij leeft, of daarna, als hij voor haar mocht komen te overlijden, aan zijne weduwe. Te Vlissingen zijn door de politie aangehouden en in bewaring ge nomen twee jongelieden van 16 en 17 jaren, herkomstig van Chemnitz (Saksen), die voornemens waren naar New-York te vertrekken. Een hunner had de kas zijner ouders geplunderd. Ook in andere plaatsen van land, waar Zondag meetings zijn over de verdeeling van het geld, dat een hunner nog van zijne uitgaanskas had overgehouden. Een van de drie trok hierbij zijn zakmes en bracht daarmede zijn tegen stander een stoot in de borst toe, zoo danig dat de verwonde kort na zijne overbrenging in het politie-posthuis aan het Bezuidenhout aan de gevolgen stierf. De dader, een 60-jarige bekende be delaar, werd terstond gearresteerd ea ging zonder eenig verzet naar het poli tie-bureau mede. Bij zijne inhechtenis neming had de getroffene nog Diet den geest gegeven. De dader is Maandagochtend te halt twaalf onder sterk politie-geleide naar het ziekenhuis gebracht, om daar met het lijk te worden geconfronteerd. Te dier plaatse moet hij de misdaad be kend hebben, en van daar werd hij naar de gevangenis overgebracht. Nader verneemt men, dat de wed. Willeboer, wier man door het bekende spoorwegongeluk te Rotterdam om het leven kwam, de tusschenkomst van een advocaat heeft ingeroepen, om in der minne van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen ƒ20,000 te verkrijgen. Te Hindeloopen woont een reeds bejaard zeeman, A. Jappes, die Oost en West heeft doorkruist en vele avonturen beleefd. O. a. heeft hij als soldaat dienst genomen in legers der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Naderhand werd hij weer zeeman. Voor een paar jaar bij zijne vrouw thnis zijnde en gereed staande om het zeegat weer uit te gaan, werd de man plotseling door een beroerte getroffen, waardoor hij genoodzaakt was op krukken te gaan. Zijn toekomst was donker: be jaard, gebrekkig en arm Daar scheen een ster in het duister. Er werd gezegd, dat de Unie geneigd was aan de oud-strijders pensioen [te verleenen. Hulpvaardige handen, o. a. van den heer D. Witteveen, burgemees ter aldaar, steunden den oude en steun gehouden, is het zeer kalm toegegaan, In Maastricht werden door den socia list Vliegen op de openbare straat toe spraken gehouden, zonder dat er rust verstoringen plaats hadden. Slechts wer den er in de fabriek van den heer de Beaumont eenige ruiten ingeworpen, In Deventer was een vergadering in de open lucht, welke door 4000 men- schen werd bezocht, en waar deheeren van Zomeren en Duivenbode uit Am sterdam als sprekers optraden. Ook de meeting te Zaandam droeg een zeer bezadigd karakter. Aldaar werden 2500 entreekaartjes afgegeven. Verder kenmerkten zich de betoo I gingen in Winschoten, Wolvega, Appel teruggekeerd. Daar hij slecht van gezicht vreest men dat hem een ongeluk overkomen is. Zaterdagavond 11 uur is plotseling te Groningen overleden Willem Albert Scholten, geb. 6 Oct. 1819te boe nen op de Veluwe. Zijn eerste fabriek vestigde hij te Groningen in 1841 en hy kwam zelf in 1861 daar wonen. Thans hij eigenaar van 24 fabrieken en 31 boerderijen. Hij was stichter der Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij, van de GroningerRotter- damsche Stoombootmpij., van het Kin derziekenhuis enz. In de provincie Gro ningen was hij de hoogst aangeslagene. Zijne veelzijdige verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot ridder van den Nederlandschen Leeuw in 1870, van het Legioen van Eer in 1870, van de Stanislasorde in 1883. Uit Leeuwarden meldt men: De stad was Maandag weder zoo rustig mogelijk. Al meer en meer is aan den dag gekomen, dat de baldadigheden bij de opstootjes van Zondag hoofd zakelijk door opgeschoten knapen wer den gepleegd. De arbeidende stand nam er zoo goed als geen deel aan. De in hechtenis genomen vier personen zijn weder losgelaten, drie reeds Zondag avond, de vierde de knaap die een dolkmes bij zich had Maandagoch tend. scha, Diepenveen, Hengeloo, Vlissingen, Eindhoven enz., door niets bizonders. In Dordrecht was de vergadering zeer levendig, omdat aldaar bij het debat, nadat Polak uit Amsterdam ge sproken had, drie personen het woord voerden, welke de anarchistische leer verkondigden. Men meldt uit Osch: Zaterdagnacht is een aanslag gepleegd op den heer M. v. Leeuwen, boterfa- brikant aldaar. Er werden vijf kogels gelost, die alle in de slaapkamer door drong :n. Gelukkig werd het schot ge mist. De justitie doet een streng onder zoek. Zondagnacht omstreeks diie uur ontstond een hevige brand het huis van den bakker Bannink te Borkeloo. Gelukkig was er weinig wind Ongeveer 6 uur 's morgens was het ge vaar voor de belendende perceelen gewe ken. Eene. koe is behouden, maar de inboedel geheel vernield en het huis totaal uitgebrand. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Uit Rokanje meldt men: Zeer weinig regen is er in de afge loopen maand April alhier gevallen. Slechts 15,4 mM. werd in den regen meter afgetapt, tegen 24.8 mM. in April 1891. De barometers stond afwisselend onder o tot 7 en boven o tot plus 3. De thermometer varieerde van 38® tot 52° Fahr. des morgens 8 ure. Zondagavond om half elf wilde te Enschede de 24jarige fabrieks arbeider uit Oldenzaal, P. H. Hulskotte, op een trein der Geldersche Overijsel- sche locaalspoorweg springen, terwijl deze reeds in beweging was. Hij kwam te vallen, werd een eind meegesleept, en toen men hem opnam bleek hij reeds dood te zijn; bij zijn val had hij zijn nek gebroken. Vr ij dagochtend heeft de dijkwachter A. G. L. te Ierseke zijne woning verlaten en is tot heden niet Lstteran sa Kaast, tot zeven dagen gevangenisstraf ver oordeeld. In den avond van 22 Februari jl. maakten twee personen, die nog al veel van klinkende namen schenen te houden, kennis in het café „Casino" te 'sGra- venhage. De een, kellner van beroep, en in den morgen van bovengenoemden datum uit de celgevangenis te Ssheve- Diogen ontslagen, presenteerde zich als baron T. v. A. v. N., en de ander, concierge van beroep, vond het deftiger staan om zijn eenvoudigen naam v. Z. vergrooten door er nog „tot Z." aan toe te voegen. De kennismaking werd gevierd met een glaasje en nog een glaasje, en aan het slot van de fuif was de heer v. Z. half dronken en zijn portefeuille met ƒ80 aan bankpapier kwijt, terwijl A. A. K. de gewaande baron achter slot werd gezet, verdacht zich de por tefeuille toegeëigend te hebben. Maandag had hij zich deswege voor de rechtbank 's Gravenhage te verantwoorden. Bekl. ontkende op de meest stellige en brutale wijze, doch de bewijzen tegen hem waren zóo sterk, dat het O. M., niet tegenstaande cie ontkentenis, het ten laste gelegde wettig en ©veituigend be wezen achtte en tie veroordeeling van den bekl. vorde.de tot 1 jaar on 6 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. L. van Praag betuigde dat het wettig en overtuigend bewijs geleverd was. Uitspraak over 8 dagen. Inhoud van „Eigen Haard" aflevering 4 Aleiöa Ploegers (vervolg) door Louise B. B. Duel in 'tbosch (bij de plaat.' Ridderliefde door L. V. N., De nieuwe Stadsschouwburg van Amsterdam, Hip polyle Adolphe Taine (portret), De ,Ecole des Beaux-Arts" te Parijs (mei ülustr.) Schetsjes uit het araerikaansch leven. Een zeldzaam gehoor (bij de plaat). Als de baker uit is, door A tiarrewijn. De waardin, naar een schil derij van Pieter de Hooch. Impressies Wederzien, door A. C. L. Mi—Caiêm! in Parijs, raar het duitsch van Otto Brandes, Johannes Bosboom en mevrouw Bosboom Toussaint (bij de plaat). Een kort verblijf op de Crag te Pinang, door Anna v. B., Graflegging, van Albrecht Durer, De lotgevallen van een pareldui ker, met illustr. Hoc men zich op een leziDg voorbereidt, door Francisque Sarcey, Het kind en het vogeltje, bij de plaat. Kennen, door A. C. L. Het Comenius-gedenkteeken. geillustr. Een diplomaat, door A. Peaux, Abrus Prae- catorms, Vrij, door M. A. S. Meyboora, Sprekende photografieën, geillustr. Bis marck's 77ate verjaardag, verscheiden heden, feuilleton en advertentifia. RECHTSZAKEN De rechtbank te Leeuwarden heeft A. H. de B., vroeger bestellende post bode van Sneek op Rauwerd, wonende te Sneek, die zich had schuldig gemaakt aan het valschelijk teekenen van 16 postwissels en aangeteekende brieven met geldswaarde en de gelden en brie ven voor zich had gehoudeD, schuldig verklaard aan 16 misdrijven van ver duistering, 16 misdrijven van valschheid in geschrifte en 16 misdrijven van het gebruik maken van drie valsche ge schriften, en hem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De rechtbank ge lastte daarop zijne onmiddellijke gevan genneming. De beschuldigde had vol ledig bekend. Dezelfde rechtbank heeft een 19-jarigen voermansknecht wegens mishandeling van een voor een wagen gespannen paard, door het zonder noodzaak her haaldelijk met een stok te slaan en de zijde te steken, iets waaraan hij zich bijna dagelijks schuldig maakte. KOLONIËN- BATAVIA, 1 April. Onlangs is door den minister van koloniën aan den G G. te kennen gegeven dat, in afwachting van eene beslissing nopens het opium-monopolie, mogelijke verbeteringen in de werking van het bestaande stelsel niet achter wege behoeven te blijven. De indische regeeriDg heeft zich dien wenk ten nutte gemaakt en in de Java&chc Cl. van 28 Maart is een besluit afgekondigd, hoofd zakelijk inhoudende: De hoofden van gewestelijk en plaatselijk bestuur en de europeesche ambtenaren van het open baar ministerie zijn bevoegd, tot ont dekking van overtreding der wettelijke bepalingen betreffende het opium-mo nopolie, de huiszoeking uit te strekken tot het onderzoek van de geschriften, boeken en andere papieren van hen, die verdacht worden in strijd met die wettelijke bepalingen te handelen. Het ondersoek kan door de hoofden n gewestelijk en plaatselijk bestuur ook worden opgedragen aan andere europeesche ambtenaren, die tot het doen van huiszoeking ter ontdekking van overtreding der wettelijke bepa lingen op het stuk van 's lands middelen en pachten in het algemeen, of van het opiummonopolie in het bijzonder be voegd zijn verklaard of kunnen worden aangewezen. De verdachte kan, des ver kiezende, bij het onderzoek tegenwoor dig zijn, of zich doen vertegenwoordigen het proces-verbaal van bevinding mede teekenen, of door zijn vertegen woordiger doen teekenen. Indien door het onderzoek eene over treding aan het licht gebracht, of de verdenking tegen hem, by wien het onderzoek gehouden wordt, bevestigd is, worden de geschriften, boeken en andere papieren, welke aanwijzingen van schuld inhouden of als stukken van overtuiging kunnen dienen, in beslag genomen en, na verzegeling of waar merking, onverwijld bjj den betrokken ambtenaar van het openbaar ministerie overgebracht. Wanneer het onderzoek heeft plaats gevonden bij inlanders of met hen gelijkgestelden, geschiedt de overbren ging bij het betrokken hoofd van ge westelijk of plaatselijk bestuur. In eene particuliere correspondentie uit Kotta Radja van 12 Maart aan de Dcli-Ctleest «en: Kotta Radja is in spanningaanhou dend komen berichten dat onze hoofd- veste zal worden aangevallen van den kant van Nesoe. Deze berichten werden tot heden nog niet bewaarheid. iDe vorige week werden de posten te Nesoeh en in ten kraton verdubbeld, ten gevolge van een loos alarm. Een schildwacht aan de Ossterface van den kraton had veel volk door de aan die zijde liggende kampongs zien trekken, en hiervan gerapporteerd. Eenige vrou wen van soldaten, die van dit rappor teeren gehoord hadden, begonnen al dadelijk te roepen„orang Atjeh soeda massok"- Het geschreeuw werd in de kazernes herhaald en dit gaf aanleiding dat een officier van het 30 bat, naar zijne compagnie ging en daar „gewa pend appel" liet blazen. De troepen kwamen onder de wapens, patrouilles werden uitgezonden enz. in het kort de alarmstelliag werd ingenomen, doch van den vijand werd niets vernomen. Den volgenden dag bleek bij onderzoek dat het volk, dat door den schildwacht was gezien, terugkeerende feestvierenden waren van Lamreng, ^alwaar een feest en een bokkengevecht was gehouden. Op den i4<len Maart, des avons, raakte een brigade maréchaussées bij Boekit Karan slaags met eene bende Atjehers. De vijand liet één doode in onze handen, terwijl wij geene verliezen leden. Naar aanleiding van het gebeurde te Lamdjamoe en den overval van de wacht aan de poort van Penajoeng hatstleden Woensdag (16 Maart), waar bij in het geheel 5 geweren van ons werden buit gemaakt, is door den G»e- verneur bepaald, dat zoo lang die ge weren niet zijn teruggebracht, het volk van de VI Moekims geene vergunning heeft om ia onze linie te komen, passen worden geweigerd. De goeverneur is van zijne inspectie reis langs de N. en O. kuststaatjes op Zondag 20 dezer teruggekeerd. Met den Gseverneur zijn ook van Segli en Edi teruggekeerd de kapiteins Van Geusau jhi. Graafland, met eene geheime commissie derwaarts gezonden. In den avond van Zondag op Maan dag 21 dezer hebben een paar brigades maréchauseées. die tusschen Lamreng en Lambaroe post hadden gevat, eene bende Atjehers, die bezig waren de rails bij Lamreng op te breken, verrast, Een vuurgevecht had plaats, waarbij wij geene verliezen leden en de vijand; twee dooden in onze handen liet, be nevens een aantal kleederen en breek- gereedschappen. Volgens de bloedspo ren moeten de Atjehers met verschei dene gewonden het terrein hebben ver laten. De twee lijken werden den volgenden morgen voor het politiebureau ter schouwing neergelegd. Volgens eeni° gen waren zij afkomstivan eene kam pong binnen onze linie, doch door de hootden werden zij niet herkend; deze beweerden, dat het gedroste dwangar beiders waren. Van Kemala, den sultai szetel, kan ik u melden, dat de pretendent in de kaar ten van Toeanko Haschim heeft ge loerd en thans met zijne trouwe hoe- loebalangs en pangliraa's aldaar terug is. Toeanko Haschim vond het niet raadzaam in des sultans nabijheid te blijven en is van Kemala naar Meijta- raera (Metaram) uitgeweken. Welke ge volgen deze oneeDigheden zullen hebben, zal wel later blijken. In elk geval zal deze botsing in de sultanspartij ons ten goede komen. Op Edi is het zeer rustig. Said Djatar, het hoofd aan Soengei Rajja, is naar Edi opgeroepen, om in tegenwoordigheid van de radja's van Edi en Perlak gehoord te worden over den inval van volk van Aloerloh en Hjkertijd vertoefde een jong meisje bij ons, die, zooals ik reden heb om te gelooven, veel met den predikant ophad, welke toe genegenheid door dezen werd beantwoord. Plotseling ontdekte de jonge dominé, dat zij weldra een rijke erfgename zou worden, wat dezen d^gelijken man zoo afschrikte, dat hij zoo spoedig mo gelijk vertrok en het jonge meisje in den waan bracht, dat zij iets had misdreven. Als gij ooit dien jongen predikant mocht ontmoeteD, zeg hem dan, dat hij zeer dwaas en onverstandig ge handeld heeft." „Ik weet toevallig iets van de omstandigheden van dat geval af," antwoordde Arnold, die als een jong meisje bloosde en zijne oogen onafgewend op het kleed gevestigd hield. „Ik weet, dat de jonge man het verstandigste deed, wat hem in de gegeven omstandigheden te doen stond." „Had het meisje hem een blauwtje laten loopen?" „Neen," zeide Arnold, „hij heeft dat nooit gewaagd." „Beste Arnold, ik geloot toch, dat hij zeer veel van haar hield." „Spreek er, als het u belieft, niet meer over," zeide Arnold, opstaande. „Als gij mij hier liet komen om mij dit te zeggen, dan kan ik niet anders doen, dan u te bedanken, daar ik weet, dat gij het vriendelijk meent. Hoewel die joDge man verleden jaar zoete gedachten koesterde, zal hij zich daar stellig nu niet meer aan overgeven." „Maar als deze zoete gedachten nu eens verwezenlijkt werden. Gij kunt het meisje verleden jaar wel gekwetst hebben." „Er is volstrekt geen reden om zooiets te veronderstellen," zeide hij zoo beslist, dat Edith bijna niet voort durfde gaan. //Als ik dat dacht, dan zou het dwaas en wreed van mij zijn om u zooiets in 't hoofd te brengen. Ik geloof, dat zij verleden jaar veel om u gaf en het nog doet." Edith bloosde, waardoor zij er veel jonger uitzag dan anders. „Ik kende een meisje," vervolgde zij half tusschen lachen en schreien in, „dat er alles voor gegeven zou hebben, als iemand voor haar had gedaan, wat zij nu doet. Maar het mocht niet zoo zijn en het meisje is nu eene oude vrijster. Ze is wel niet onge lukkig, maar toch lang zoo gelukkig niet als zij had kun nen zyn." Arnold boog zich over zijn nichtje heen, kuste haar en liet haar hoofd voor een oogenblik tegen zijn schouder rusten. Toen stond Edith op, veegde haar tranen met haar zakdoek af en vervolgde „Op deze wijze zal ik de zaak niet beter maken, gij zult alleen denken, dat ik eene dwaze, senrimenteele oude vrijs ter ben." „Ik wil niet ontkennen," zeide Arnold langzaam, dat ik mij verleden jaar soms vele illusies maakte, ofschoon ik er tot nu toe niemand iets van gezegd heb, en dat ook nooit meende te doen." „Daar ben ik zeker van/' zeide Edith. „Ik geloof niet, dat juffrouw Pharr iets om mij gaf en had mijn reden daarvoor. Had ik evenwel niet van haar vermogen gehoerd, dan zou ik toch gepoogd hebben, haar hand te ver werven." „Juist zooals ik dacht. Dwaze kerel „Maar een meisje met haar fortuin," vervolgde Arnold, zonder op Edith's opmerking te letten, „eD met haar kans op een rijken echtgenoot, kon ik moeilijk vragen zich in het oostelijk einde van Londen te willen gaan begraven en te wonen onder de menschen, met wie ik verkeer. Ik heb zooveel met mijn ambt op, dat ik het voor geen geld van de wereld vaarwel zou willen zeggen, en ik heb geen recht om een rijk weelderig opgevoed meisje te vragen, mijn werk met mij te deelen. Ronduit gezegd beste Edith, is de eenige fout, die ik in het karakter van juf frouw Pharr ontdekt heb, dat zij een weinig bedorven is en dat zij daardoor niet zou kunnen dragen, datgene waarin andere vrou wen zich met opgewektheid kunnen schikken. Laat ons nu verder hierover zwijgen. Dat is het beste, dat wij kunnen doen." Edith was nog lang niet uitgepraat, maar haar neef was zoo beslist, dat zij over dit onderwerp niet verder durfde uitweiden, uit vrees, dat zij hem daardoor eene verklaring zou ontlokken die hij niet meer zou kunnen herroepen. Zij was een te goede diplomaat om een volkomen nederlaag te wagen, als zij met een tijdelijke kon ontsnappen en gaf daar om liever aan zijn wensch gehoor. Gedurende een korten tijd spraken zij over koetjes en kalfjes en gingen toen te zamen naar buiten. {Wordt vervolgd?)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2