POLITIEK OVERZICHT. GEIENHD NIEUWS. INGEZONDEN. Wetgevende Macht. KENNISGEVING SCHUTTERIJ. KENNISGEVING. Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Simpang Anas. Melaboeh werd wederom beschoten, evenals onze versterking. Zeeroof had aldaar ook plaats. Overal vandaan komen telegrammen over niets handelende dan over de betoogingen. Ze komen allen hierop neer, dat er geen rustverstoring heeft plaats gehad. Uit Londen komt het bericht, dat ook de anarchisten Zondag eene betooging hielden, evenwel geheel op eigen handje en buiten de socialisten en radicalen om. In die auarchistenvergadering giDg het netuurlijk weer ruw toe. Geweld werd gepreekt als het eenige middel tot ge nezing en terwijl men den draak stak met den achturigen arbeidsdag, verkon digde een der sprekers dat een paar uur werken per dag ruim voldoende zouden wezen, wanneer de kapitalisten werden „afgeschaft", hunne vermogens onder de arbeiders verdeeld en iedereen tot werken gedwongen. Louise Michel was er ook bij, de bittere Louise. Zij stak een speech af om te betoogen, dat het uur der wraak voor Frankrijk eindelijk heeft geslagen, en eindigde met een „leve de anar chie." Er was nog een burger Oldham, die niet veel zoetsappiger was en beweerde dat de mijnwerkers bij hunne laatste werkstaking maar een paar mijnen had den moeten nemen. Maandag begon men weer metdyna miet. In den nacht van Zendag op Maandag werd te Barcelona een bom gevonden, waaraan een brandende lont was bevestigd. Gelukkig kon die nog tijdig worden geblusc'nt. In den morgen deed de politie twintig arrestatiën. Te Senaglia bij Ancona, in Italië, werd Zondagavond circa elf uur een bom ge worpen in een zaal, waar een gezelschap rustig zafc te praten. Het moordtuig ontplofte onmiddellijk en kwetste vijf personen, gelukkig niet ernstig, terwijl al de vensterruiten verbrijzeld werden. In Frankrijk zyn de gemeenteraads verkiezingen rus ig afgeloopen. Nergens heeft een incident plaats gehad. In 191 plaatsen behaalden republikeinen de meerderheid, de conservatieven in 12, terwijl in £05 plaatsen herstemming plaats moet hebben. Te Narbonne werden sociaal - democraten gekozen maar te Parijs verloren dezen zetels. De spaansche regceiing zal binnen kort net monopolie van de lucifers- fabricage in handen nemen. De com missie voor de begrooting heeft ziek met een daartoe strekkend wetsontwerp ver» eeoigd. Over het algemeen hebben Regeeringen van zulke monopoliën wei nig plezier, het volk is er niet voor en de winsten zijn veelal niet zo» groot als men wel zou denken. De hoagaarsche Kamer heeft de voor- loopige begrootiDg goedgekeurd. Spoe dig zal de minister van Financien een wetsontwerp tot regeling der valuta indienen. Geopend zijn de zittingen van de Provinciale Kamers in Argentinië. Blijk baar is dit een exceptioneel land, daar de Voorzitter mededeelde dat de pro vinciale inkomsten belangrijk toenemen. Elders toch nemen overal alleen de uit gaven toe. Voorgesteld werd om de papierschuld te kapitaliseeren. H. Boer, deserteur van de liollandsclie marine, is Maandag te Gent aangehouden, als hebbende eenen brandbrief gezonden aan den burge meester Lippens, onder bedreiging, diens huis in de lucht te doen springen. De beschuldigde bekent te handelen op last van andere anarchisten. Het gerecht doet op dit oogenblik huiszoeking bij 13 in dividuen daar ter stede. Nader wordt van H. Boer gemeld dat hjj 24 jaar oud is en geboortig uit Amsterdam. In het verhoor heeft hij kortaf geantwoord, aldus Waar komt gij vandaan Uit Nijmegen, in Nederland. Welk beroep oefent gij uit? Geen; ik ben deserteur van het Ne- derlandsche leger. Hebt gij dynamiet Neen, maar ik weet hoe het gemaakt wordt; ik ben anarchist. Waarom hebt gü den burgemeester van Gent bedreigd Omdat ik anarchist ben. De burgemeester was afwezig. Wist gij dit? Ja. Hebt gij te Gent vrienden of ken nissen Neen. Wat is uw middel van bestaan? (Op die vraag wilde hij niet antwoorden.) In het verder verhoor heeft hij vol ledige bekentenis afgelegd. De dreigende brief was onderteekend „Een hollandsche anarchist," en gesloten in een couvert met het stempel der brouwerij Valentines, alwaar Zondag ochtend de bijeenkomst gehouden en de brief geschreven was. Hij was gehuisvest bij een herberg- houdër. Bij zijne arrestatie verkeerde hij in staat van dronkenschap en heeft hij zich volstrekt niet verzet. Hij spreekt vloeiend fransch. Een nog verschrikkelij ker dyn:tm i«t- aan slag dan die van Zondag is Marndag te Luik gepleegd voor de woning van den heer Minette, op den boulevard ;iDe la Sauvenière 99. Deze is echter niet de persoon dien men wilde treffen, wel den heer Londst, commandant der burgerwacht. De ma terieele schade is ontzettenddeuren, trappen, plafonds, alles is in stukken geslagen. Verlies van menschenlevens heeft men niet te betreuren. Terstond na den aanslag zag men iemand vluchten, die terstond werd aangehouden, waarna men hem op een politiebureau in verhoor nam. De man heet Stetzer en is een Duitscher. Men vond zeshonderd francs bij hem. Hij vertelt van Charleroi te zija gekomen. De vorm van zijn hoed komt overeen met de beschrijving, welke mejuffrouw De Selys gaf van het hoofddeksel van een der personen, die Zondag kort na de eeiste ontploffing door haar werden opgemerkt. Zij liepen hard weg, waarbij de een den ander toeriepvergeet niet wat wij hebbes afge«proken. Mejuffrouw De Lelys hoorde dit, om dat zij na de ontplefflng in de aangren zende woning haars broeders op het baleors was gaan staan. Oogenblikkelijk hierop volgde de tweede ontploffing bij de deur van het huis waarin raej. De Lelys zich bevond. Stetzer erkent ten stelligste iets met den aanslag te maken te hebben. In een weide van de voorstad Vi vegnies hebben eenige kinderen een doos met negen dynamietpatronen ge vonden. V.de anarchisten zijn Zondagnacht in hechtenis genomen. Onder hen bevindt zich een kleermaker, die verdacht wordt, aan den dynamietaanslag Jegen de kerk St. Martin schuldig te zijn. Bij de nieuwe ontploffing welke Maandagavond tea 9.25 op den boulevard de la Sauvenièie plaats had, werd ook het aangrenzende huis zwaar bescha digd. Op alle verdiepingen zijn de ruiten gebroken. Een bizonder groote menigte was_ ©p den boulevard bijeen. Alle autoriteiten waren ter plaatse. Een nader bericht uit Luik bevat dat men in de nabijheid der stad getracht heel't eee trein të doeu ont sporen. De toeleg mislukte echter. De daders zijn gevat. Door de ontploffing in de kerk St. Martin zijn tot ver in den omtrek de ruiten gesprongen, Het gas in de kerk ging uit, geheele stukken steen werden naar buiten geslingerd. De aestheticus Wilde, de arbiter elegantiarum te Londen, vertoeft op dit oogenblik te Parijs en laat zich door de eugelsche gezinde dames aan bidden. Hij geeft consult omtrent toilet, kunst, ameublement en litteratuur, en verbaast degenen die het wagen hem een naam te noemen, door zijn vernie tigend oordeel, b. v. over Dickens of Thackeray. Figaro vertelt het volgen de van hem Oscar Wilde giDg eens door de City en zag er een bedelaar wiens kop, op Murillo's bedelaar gelijkend, zijn aes- thetisehen zia streelde. De londensche lompen waren echter niet zoo schilder achtig als de spaansche. Wilde stapte uit zijn rijtuig, noodigde den bedelaar er met hem in te stijgen, en reed met hem naai den grooten kleermaker Poole. Daar liet hij den bedelaar in prachtig fluweel en satijn kleeden, verscheurde en verfoofaaide het costuum toen op spaansche schildersnaanier en zette zoo den bedelaar weer aan den hoek van zijne straat. De maa was binnen weinige minuten een mikpunt voor de straat slijpers en een voorwerp van spot voor de voorbijgangers. Hij weigerde zich zoo te laten vernederen. Oscar Wilde echter verkoos hem niet te missen als hij voor bijreed, en men kwam tot de overeen komst dat de bedelaar een pond sterling per dag huur zou ontvangen om in zijn bonte kleeding aan den hoek van de straat te zitten. De beruchte vrouwenmoor denaar Beemiug is tot «ie «ioodstraf veroordeeld. De jury verklaarde, dat hij niet aan krenking zijner verstande lijke vermogens leed. De hertog van Westminster heeft 5000 pd, st. uitgeloofd voor de ontdekking van de schuldigen aan de poging-, om zijn renpaard drme te ver giftig'ess. Te Beestor in Engeland heeft een brand een groot magazijn van draperieën, kantwerk enz. g'elieeï ver nield. Er zijn 150.000 paren gordijnen verbrand. De schade wordt op minstens 100.000 pd. st. geschat. Uit hêt bagage depét te Lyon is een kistje met voorwerpen van groote waarde, toebehoorende aan den prins van Wales, gestolen. Er is bericht dat de vreem delingen te Parijs de stad bij hoopen verlaten hebben. De statistiek omtren'. het vervoer op de spoorwegen, zegt het Journal des Bébatsf bewijst dat het niet waar Is, en dan volgen de cijfers der vertrekkenden en komenden, ook in vergelijking met dezelfde week van het vorige jaar. Het voordeel is dan nog aan de week van 21 tot 28 April vau dit jaar. Maar dit kan verklaard wor den door de verlaging van het tarief, die met primo April is ingetreden. De hotels waren op 28 April vol of nagenoeg vol. Het „Grand Hötel" had 710 reizigers gehuisvest; het „Hö'el Continental" 503; de „Hótels Meutiee, du Rhin" en het „Hotel Bristol" had den geen enkele kamer meer beschik baar. Uit Truneville wordt ge meld dat de negerbevolkiDg uit wraak over de toepassing der lynchwet op eenige negers, in opstand is gekomen. Zij zijn meester van de stad en dood den drie blanken. V 1 g e n s particuliere be richten uit Parijs, welke van eene ge loofwaardige zijde afkomstig zijn, zouden op Corfu ongeveer 100© KG. dynamiet en buskruit zijn gestolen. Uit Madras wordt aan de Times gemeld, dat sedert 25 dezer aldaar nieuwe vlekken op de kob zjjn waargeno men. Een sterrenkundige onderscheidde zeven uitgebreide groepen. De telegraaf werd onophoudelijk gestoord door sterke aardstroomen. In den avond van Zondag heeft men getracht tusschen Tiiff en Angleur een trein te doen deraiMeeren, waartoe men een groot blok steen op den weg plaatste. Een spoorwegwerker zwom de Ourthe over, om «ie noodige signalen te kunnen geven voor den treinwelke op de steenmassa zou loopen. Aan deze kloeke daad is het te dan ken, dat de trein op korten afstand van de versperring stil hield. Een te San Francisco aan gekomen schip heeft bizonder heden medegebracht omtrent den grooten brand, die op 10 -April te Tokio, de hoofdstad van Japan, heeft gewoed. Er zijn in Nihonbashi Ku 90 huizen ver brand, maar voordat het vuur gebluscht was, waren niet minder dan 500 wo ningen in vlammen opgegaan. Daaron der waren 40 magazijnen, het bureau van politie, de russische en de eogel- sche school en eenige andere groote gebouwen. Men weet niet juist hoeveel personen het leven verloren, maar men schat hun -aantal op 20 40. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Haarlem, 3 Mei '92. Redactie Haar lends Dagblad. Geachte Heer Mag ik u bij deze attent maken op een foutieve mededeeliog in uw artikel over de Meibetooging hier; wat betreft het aantal bezoekers. Officieel kan ik u mededeelen dat 3040 entrees zijn ont vangen, zoodat met inbegrip van comiié- leden enz., zeker wel 32 3300 perso nen op „de Phoenix" aanwezig waren. Achtend, Uw dw.} OVERHOFF. Onder dankzegging aan den heer Overhoff voor zijne mededeeling, mer ken wij op, dat deze ons bericht nog niet foutief maakt. Wij zeiden in het verslag, dat op het drukste oogenblik waarschijnlijk 2000 personen op het ter rein waren. Velen toch die uit nieuws gierigheid een kijkje kwamen nemen, hebben even het terrein rondgewandeld en z|jn daarop weer heengegaan. Al zijn er dus 3000 entrées uitgege ven, dan waren toch niet zooveel per sonen tegelijk ©p het terrein aanwezig. (Red.) TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 3 Mei. Per Telegraaf. Heden heeft de Tweede Kamer hare werkzaamheden hervat. Ingekomen is het wetsontwerp tot indeeling van het eiland Fort Pampus met een gedeelte der Zuiderzee en het voorstel van den heer Schimmelpenninck van der Oije tot oprichting van arbeidskamers. De afdeelingen benoemden tot hare ve»rzitters de heeren Roell, Rahlmann, Haffasans, Van der Kaag en Keuche- nius en onderzoeken morgen het zout- accijns ontwerp en het billiton contract. Donderdag is aan de orde de inter pellatie van den: heer Keuchenivs, in zake kapitein Roelants en de conclusie van de jachtwet. De heer Van Beuningen heeft zijn interpellatie over spoorwegtarieven in getrokken. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Gezien Z. M. besluit van den 21sten Maart 1828 Staatsblad No. 8) omtrent de Schutterijen Roepen bij deze op, alle ingezetenen, die op den laten Januari 11., bun 25ste jaar zijn in getreden, en alzoo diegenen, welke in het jaar 186? zijn geboren, ten einde zich voor de Schut terij te doen inschrijven, waartoe zal worden zitting gehouden ten Raadhuize der Gemeente (Afdeeling Militie en Schutterij), to weten Op Maandag, den 16 Mei 1892, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters A, B, C, D, E en F Op Dinsdag, den 17 Mei 1892, »oor hen, wier namen aanvangen met een der letters, G, H, I, J en K Op Woensdag, den 18 Mei 1892, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters L, M, N, O, P, Q en R; Op Donderdag, den 19 Mei 1892, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters S, T, U, V, W, X, Y en Z, telkens van des voormiddags 10 tot des na middags 1 uur. By de inschrijving moet door de Gehuwden worden vertoond hunne Trouwacte. Tot gelijk einde worden op Vrijdag, den 20 Mei 1892 tevens opgeroepen, uit den dienst ontslagen militairen, als ook diegenen, welke, in andere gemeenten ingeschreven en daar voor waardelijk vrijgesteld, of wier nommer buiten opioepiug is gebleven, sedert de laatste inschrij ving binnen deze gemeente zijn komen wonen, eu op den Isten Januari 11. hun 84ste jaar nog niet hebben voleindigd en alzoo geboren zijn in de jaren 1866 tot 1858 ingeslotenalsmede Vreemdelingen tan denzelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de termen ge vallen zija, om volgens art. 2 der wet van 11 April 1827,als ingezetenen te worden beschouwd. En ten einde te voorkomen, dat iemand door verkeerd begrip zoude verzuimen, om zich te doen inschrijven, wordt aan allen, die in de termen der inschrijving vallen, herinnerd, dat ala ingezetenen worden beschouwd, met betrek king tot de toepassing dezer Wet a. Alle Nederlanders, binnen deze Gemeente hun gewoon verblijf houdende. bAlle vreemdelingen, binnen deze Gemeente wonende, die hun voornemen, om zich alhier te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzy door het werkelijk' overbrengen van den zetel van hun vermogen ea de hoofdmiddelen van hun bestaan. Zullende zy, die in moer dan eene Gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrij ving verplicht zijn, binnen die Gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij bestaatterwfjl ein delijk allen, die uithoofde van hunnen ouderdom in de termen aar inschrijving vallen, zonder on derscheid of zij redenen tot uitsluiting of vrij stelling hebben of niet, verplicht zyn zich te doen inschrijven. Burgemeester en Wethouders vermanen wijders al degenen, die zich moeten doen inschrijven, om z:ch den opengestelden tyd van inBchryving ten natte te makea, en hen, die NIET geboren zijn in deze Gemeen'e, zich tijdig te voorzien van hunne geboorte-acte, welke daartoe GRATIS ïb te bekomen, ten einde zich van hunnen j'uisten ouderdom te kunnen terzekcren» en alzoo te voorkomen, dat zij in de straf Bepalingen ver vallen, welke op verzuimde inschrijving zijn ge steld, en hierin bestaan, dat zij ambtshalve door het plaatselijk Bestuur iugeschreven, en vervol gens tot eene geldboete verwezen worden ter wijl zij daarenboven zonder loting bij de schut terij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Haaklem, 2 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter openbare kennis, dat ia ingekomen een verzoekschrift van P. van Bruggen, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein, in het voorhuis en achterkamer van het perceel aan de Kleine Houtstraat no. 34. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne beschikking van 28 April j.l. aan P. R. van Ellecom vergunning is verleend tot oprichting van een fabriek van grof aardewerk in het perreel aan den Zijlweg no. Kad. Sectie A no. 799, 798 en 797. Stoomvaartbsnchten, Het stoomschip Edamvan de N. A. S. M.. van Rot erdam naar Balti more via New-York, arriveerde Zater dag 30 April te New-York. Het stoomschip Werkenda?n> van de N. A. S. M., vertrok Zaterdag 30 April van New-York naar Rotterdam. Met stoomschip P. Calandvan de N. A. S. M., vertrok Zaterdag 30 April van Baltimore naar Amsterdam. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., ertrok 30 April van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Zaandamvan de N. A. S. M., vertiok 30 April van Rotterdam naar Baltimore Het stoomschip Mcrapivan Java naar Rotterdam, passeerde Zaterdag 3® April Perim. Het stoomschip Warnarangvan Rot terdam naar Java, arriveerde Mei te Southampton. Het stoomschip Prins Hendrikf van Arasterdam naar Batavia, passeerde 29 April Kaap Rocca. Het stoomschip Didamvan de N. A. S. M., van New-York, arriveerde den 2den Mei te Arasterdam. FAMILIES ERICH TEN. Gehuwd: 27 April. P. Beunder Dz. en Je. Koster Pd. wed. K. Rolle, Scharwoude. - H. Ellerbroek Dz. en Gz. Beunder Dd. Scharwoude. 28. J. J, Reijseger en J. Ouwenbroek, Sneek.- 1 Mei. N. D. Kaan en G. Kaan, Wie- ringerwaard. - J. Smit Az. en T. Kla ren, Winkel. Geboorten 30 April. F. J. M. Ooms—Boggia d. Amst. - A. E. Kaan Waiboer z. Anna Paulowna. - V. Cohen StuartVoor duin z. Den Helder. - 1 Mei. T. L. Smissaert-v. Dijk z. Apel doorn. - E. C. N. A. de VoogtDoor man z. Amst. Overleden: 28 April. J. M. Daal- green 66 j. Boksmeer. - 29. L. J. de Klerk 57 j. Voorst. - G. M. Holste jm, 16 j. Hengeloo. - A. W. D. van Meurs jd. 83 j. Heerde. - C. H. Dallemagne Van 't l.indenhout 36 j. Amst. - 30. N. RïedeJassen 57 j. Amst. - Wed. Alix—Otterbrein, Den Haag. G. Kos» ter jd. 19 j. Bobeldijk. - J. L. van Essen jm. 32 j. Venendaal. - Wed. S. Diemont—Coeymans, Utrecht. - 1 Mei. N. Paërl—Son 36 j. Amst. Geboorten 2 Mei. M. T. Heeres Vrugt z. - Z. W. Bakker—van Strien z. - 3. M. Biemond—Roose d. - J. S. Heeres—Verquerene d. Overleden: i Mei. G. J. Hubers 1 md. z. Ui sulast. - 2. G. C. v. Eekhout 2 j. d. .Korte Wolstr. ®^F" Aan Geab&nneerden op dit Blad en hunne huhgenooten worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde- linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Beirekkingen zijn te bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen In lichting tegen toezending van postzegel 1. Besch. dame of juffr. v midd. leeft. P. G. bij dame op leeft., zomers op villa in Gelderl., 'a winters te Amst. teg 15 Juni, tot gczelsch. en om groot deel v. huish. te zorgen, liefst in dergel. betrekk. gew. zijnde, sal. nader overeentek. 2. Winkeljuffr. goed op d. hoogte v. dames- handw. en geschikth. als vorkoopBt. 8. Ervaren opzichter teekenaar P. G., terat. bekw. zelfst. te werk., sal. 70.p. mand. m. uitstek, getuigen. 5. Jongmensch als boekhouder, goed bek. m. dubbel boekh. en correspond. 5. Gerout. reiziger m. goede refer, en bek, m. clientele, voor een lang bestaand huis in jjzerw. 6. Net jongmensch ais stadsreiziger, Amst., hoofdz. v. d. afd. publiciteit. 7. Ie modiste zoo spoed, mogel. in een d. voorn, magaz. v. Amst. in- of extern. 8. Jongste bed. op tabakskant. bek. m. d. duitsche taal. 9. Buffet-chef, volkom, op de hoogte d. werk- zaamk. ten spoedigste, liefst in persoon, of franco brieven. 10. Bekw. bankwerker aan groote fabr. v. |h. onderhoud v. een gedeelte der machiner., saL n. bekwaamh. 11. Modislen bekw. in hot garn. v; hoeden te Amst. v. direct, iu persoon vervoeg. 12. Jongm. v. magaz. en kantoorwerk, eenigz. daarmede bek. pl. m. 17 jaar, sal ƒ150. 13. Bekw. linieerder terst. te Amst. 14. Kellnor om direct in dienst te treden, kenn. d mod. tal. vereischt. MARKTNIEUWS. Amsterdam, 3 Mei. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtFriesche Dokkummer Jammen f3,3,50, dito Franeker f3,10 3,60, dito Zaaiers fo,è,o, Geld. blauwe f o,o„Zeeuwsche Spuische Jammen 14,5,50, dito Flakkeesche f4,— £4>5°> dito blauwe 1 ÈL o,Pruisische Hamburger-s £4.10 4,30. Petroleumbericht van P. G. C. Cal- koen, Makelaars, Amsterd., 30 April. De amerik Petroleum-noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram New-York 6,10, 6,10, 6,10, 6,10, 6,10, 6,10 ct. per gallon. Philadelphia 6,05, 6,05, 6,05, 6,05,6.05, 6,0.5 ct» Per gallon. Ruwe olie 58^, 57^, 57'L' 5% 57X, 5® c- p. v. De noteeiing is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan de Amsterd. Petroleumhaven Disponibel 6,35, geïm. fust o,—Leve ring April o, Mei/Juni 6,35-, Aug. 6,45, Sept./Dec. 6,55, Jan./Maart 6,60, Russ. disp. 6,—, los in cons. 4,9°, Mei 6,—, los. in cons. 4,90. Bij 'kleinighe den f h hooger. Schiedam, 3 Mei. Moutwijn f9,25' Jenever f 14,75, Amst. Proef i 16,

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3