NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Donderdag 5 Mei 1892. No. 2710. Ingezonden Stukken. BINNENLAND FEUILLETON. Een blik in den afgrond. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden;1,20. Franco door bet geheel» Rijk, per 3 maanden 1,63. Geïlluitreerd Zondagtblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer»0,05, Dit blad verschijnt dageï(jk«, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnuaaer 122, Direotear-Ultg«v«r ADVERTENTIÉN: Tan 15 regel» 50 Cents; leder» regel meer lOCest.. Greet* letter» naar plaatsmlate, Bij Ahemnemcmt «URdemlIJk rabat Abonnementen en Adverteatiëi worden aangenomen deer enn agenten en door alle boekhandelaren en eoorantien, IJSIB00M, Hoofdagentt» voor kei Buitenland: Compagnie Générale ie tuUieiiê Straightf L, f fa, JêMH F. JOH BS, Snee., Baefi 81N» lentvurg Mntmurtre, De Redactie brengt in herinnering, dat ingezonden stukken de verkiezin gen betreffende, alléén worden geplaatst wanneer zij door den steller voluit zijn onderteekend. STADSNIEU W S. Haarlem, 4 Mei 1892 Öp de voordracht voor assistent bij het gymnastiek-onderwijs aan de Hoo- gere Burgerscholen alhier, staat de heer W. N. Francken, van Westzaan, No. 1. Als blijk van hulde wapperde heden uit eenige woningen in de Sïchachelstraat de nederlandsche vlag voor het gouden echtpaar den heer Johannes Bernardus Sernee, geb. 11 Januari 1818 en mej. Johanna Julia van Staveren, geb. 23 Augustus 1809. Bruid ei bruidegom zijn nog steeds welvarende. Dinsdagavond gaf de christelijke zang- vereeniging „God is mijn ,lied" in de Janskerk eene openbare uitvoerirg, welke als zeer goed geslaagd genoemd l mag worden, zoodat dan ook den heer H, S. Loran, directeur van dit gemengde koor een woord van lof toekomt voor de wijze, waarop door hem deze uit voering werd geleid. Bijna de geheele avond w s gewijd aan Mendelssohn, daar behalve het koorzang van E. Weiss „Hij komt", ten gehoore werden ge bracht, „Christus", onvoltooid oratorium, en het se gedeelte van „Paulus", beide van bovengenoemden giooten toondich ter. De koren werd frisch en met een heid gezongen, hoewel ook door de solisten, sopraan, tenor en bas, veel tot het welslagen van deze uitvoering werd bijgedragen, daar zij zich uitstekend van hunne niet gemakkelijke taak kweten. Aan hen raag dan ©ok een woord van lof niet worden onthouden, voor hun zang, vooral wat betreft de sopraan. Ook de begeleiding, zoowel die op het orgel als op de piano, was in goede handen. Alvorens de uitvoering begon, werd door den heer ds. Veen een gebed uitgesproken, terwijl hij ook de dankbare taak aanvaardde om na de uitvoering de zangvereeniging „God is mijn lied", dank te brengen voor het geen zij aan de talrijk aanwezigen had doen genieten. Ten slotte werd nog gemeenschappelijk een psalm gezongen, en een gebed uitgesproken. Als voorzitter van het bestuur van den Schoter Veenpolder is gekozen de heer G. Feye te Haarlem. Onder de polderwerkers is het te Hoofddorp wat onrustig geweest, wat zijn oorzaak vond, in de meening van enkelen, dat ze te min uitbetaald wer den. De opmeting, van 't gedane werk, die daarna op verzoek der aannemers door een rijksopzichter geschiedde, heeft aan 't licht gebracht, det er meer uitbetaald dan werkelijk verdiend was De ark of woonplaats der aannemers, liggende in de Hoofdvaart te Hoofddorp, is door de onruststokers deerlijk be schadigd. Eenigen zijn vertrokken, en de rust is daarna niet verstoord. De publieke grasverpachting van de polderwegen te Haarlemmermeer heeft Dinsdag j.l. te Hoofddorp opgebracht f 8307.—. De Staatscourant van 4 dezer bevat een verslag van dr. A. J. Swaving, directeur van het Rijksland- bouwproefstation te Breda, betreffende de uitkomsten van een onderzoek naar phosphaatlagen in het Zuiden van Lim- berg (Geuldal) aan den linkeroever van de Gulp. De slotsom van het onder zoek is dezeHoewel de glaukonieti- sche mergellaag als phosphaat van wei nig beteskenis kan worden genoemd, zoude zij toch, ©m haar kaligehalie, in verband met haar kalk- en phosphor- zuurgehalte belangrijk voor den land bouw kunnen worden, vooral omdat aan de ewploitatie betrekkelijk geringe kos ten verbonden zijn. De stof wordt reeds op geringe diepte in zoo fijn verdeelden toestand aangetroffen, dat een fijnmalen nauwelijks noodig kan geacht worden. Daartoe is echter noodig, vergelijkende bemestingsproeven te nemen, waartoe de 8e afdeeling der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw het initia tief zal nemen. De mogelijkheid is niet buitengesloten, dat de uitkomsten van het onderzoek der monsters van nieuwe boringen, meer in Zuidwestelijke richting, gunstiger zijn en een rijk phosphaat het licht doen zien. De mergellagen op den rechter Gulpoever bevatten millioenen KG. vrij vette kaikmergel, welke aan onze over het algemeen kalkarme gronden zeer ten goede kan komen. De koningin der Nederlan- den en de koningin-regentes Emma zijn Dinsdagnamiddag te Sand in Schwarz- wald aangekomen. Aan het spoorweg station van Btlhl werden zij, namens den groothertog van Baden, begroet door den hofmaai schalk graaf Von Andlaw. Precies te 9 uren 10 m. kwam Dinsdag de extratrein met de Koningin van Engeland te Vlissingen aan. Aan den trein waren aanwezig o. a. de bur- j gemeester der gemeente, die aan H. M. j werd voorgesteld, en de britsche vice- consul. H. M., ondersteund door een ara'oi- schen bediende, begaf zich aan boord langs de pontOD, die geheel afgezet en met zeildoek omhangen was. De Vic toria and Albert vertrok te 10 uren, geëscorteerd door een oorlogsschip en twee jachten, naar zee Tien jaar geleden werd in de Tweede Kamer de zaak-Kley be handeld. Het betrof toen de benadee ling van een vijftigtal olficieren van administratie, die ra hun promotie waren achtergesteld bij vijf officieren van de marine, die naar de landmacht waren overgeplaatst, en op de ranglijst vooruitgeschoven. De Tweede kamer sprak op 20 Oct. 1882 als haar gevoelen uit, dat die maatregel onwettig moest worden geacht en het onrecht, den heer Kley en zijn lotgenooten aangedaan, zooveel mogelijk behoorde te worden hersteld. Aan dit votum is echter geen gevolg gegeven, maar in 1890 is de kapitein Kley wegens lichaamsgebreKen eervol ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen. Bij dit ontslag is zooals de heer Kley thans in een adres aan de Tweede Kamer betoogt wederom de wet te zijnen opzichte geschonden. In strijd toch met de bepaling welke afkeuring voor den dienst eerst toelaat als langer dan 6 maanden binnenlandsch verlof in Iudie noodig is, werd hij reeds na drie maanden voor een geneeskundige com missie gebracht en afgekeurd. Na 36 jaren dienst is hij aldus ontslagen, alvo rens hij in de gelegenheid was het volle pensioen te verkrijgen. Daar een beroep op de Regeering hier te lande zonder gevolg is gebleven, heeft de heer Kley zich thans tot de Tweede Kamer gewend. De Kamer zal van zijn adres, dat met êen aantal by dragen ook in druk is verschenen, bij hare bijeenkomst deze week kennis nemen. Ongetwijfeld zal zij den minister van koloniën om inlich tingen vragen, en indien deze onvol doende mochten zijn, evenals 10 jaren geleden, niet aarzelen uit te spreken dat den adressant onrecht is gedaan. Maandag had te 's Grave n- hage in het hotel „Keizershof," onder leiding van mr. J. Heemskerk Az., de algemeene vergadering plaats van de commissie van organisatie tot het 4e internationale congres tot bestrijding van het misbruik van alcohol-houdende dranken. Daarbij werd o. a. door den voor zitter mededeeiing gedaan, dat H. M. de Koningin-Regentes heeft goedge vonden op een verzoek van de com missie om het congres onder Hare be scherming te plaatsen, gunstig te be schikken. Ook werd medegedeeld dat zich voortdurend leden yoor het congres aanmelden, dat o. a. door afgevaar digden van verschillende vereenigingen uit Engeland, Frankrijk, Duitschland, Belgie, Zweden en Noorwegen, Oosten rijk, Denemarken en Noord-Amerika zal worden bijgewoond: Voorts werd het comité aangevuld met benoeming van een viertal be stuursleden, een comité van ontvangst der buitenleden benoemd en zijn de punten vastgesteld welke op het congres zullen besproken worden. Daarbij werden tevens de inleiders gekozen, waarvan in den regel de eerste inleider een buitenlander zal zijn. Als 20 secretaris werd aangewezen mr. T. G. van Eek aldaar, die deze benoeming heeft aanvaard. Het jaarverslag van de Noord- en Zuid-hollandsche Redding- Maatschappij over 1892 vermeldt, dat gedurende dat jaar in het geheel 88 man door haar bemiddeling werden ge red, in het geheel sedert de oprichting een totaal van 3512 man. Deze red dingen verdeelen zich ©ver de verschil lende stations als volgtSchiermonnik oog op 4 Januari 17 man van de post boot op OostmahornNieuwediep op 14 Januari 21 man van de „Elstow"; Ameland (Nes) op 22 October 2 man van „De Goede Verwachting"Kal- lantsoog op 11 December man van de „Expres"; Nieuwediep op 11 December 5 man van de „Februari Y, M, No. 2 9"ScheveniDgen op 13 December 7 man van de „Pieter Jacobus"; Zand- voort op 29 December 8 man van het schip „Rust en Werk"Nieuwediep op 30 en 31 December 22 man van de .Tuskar". Aan giften en legaten werd ten vorigen jare ontvaügen f21879,59. Moge de staat der geldmiddelen in het afgeloopen jaar geen nadeelig saldo aanwijzen, het geen voornamelijk aan de ontvangst van eenige niet onbelangrijke legaten te danken is, aldus wordt in het ver slag opgemerkt toch zal het tijdstip der tekorten niet ver meer verwijderd zijn, daar de vaste inkomsten jaarlijks afnemen terwijl de uitgaven, ten ge volge van voortdurende verbetering en uitbreiding van het materieel zoowel als van de hoogere eitchen, in verge lijking bij vroeger aan het reddingwezen gesteld, op zeer beduidende wijze toe nemen. In de commissiën van plaatselijk be stuur had men het overlijden te be treuren van de heeren mr. D. Visser van Hazerswoude, te Zandvoort, en J. Boelens, te Ameland. Voorts is te Terschelling afgetreden de heer K. Prakken, terwijl op voordracht der com missiën tot lid werden benoemd de hee ren Pieter Metz, te Ameland, Doeke Doekes Roos, oud scheepsgezagvoerder, te Terschelling, J. Giltjes, te Petten, en L. Van der Werf te Zandvoort, Het hoofdbestuur der ver- eeniging voor lijkverbranding heeft eene circulaire verspreid, waarin het mede deelt, dat de vereeniging na een zeven tienjarig bestaan heeft besloten over te gaan tot het bouwen van een lijkoveq. Zij zal daartoe geschikten grond in de gemeente Hilversum aankoopen. Het bestek en de plannen voor het cremato rium, het columbarium en den oven wor den opgemaakt, waarna met den bouw kan worden begonnen. Voor den bouw is intusschen meer geld noodig dan in het door de vereeni ging bijeengebrachte fonds tot dusver beschikbaar is. Eene som van 20.000 ontbreekt der vereeniging nog. De gemeentebesturen, die zich reeds openlijk uitgesproken hebben ten gunste van dej invoering van het Midden-europeeschen uur, zijn de vol gende Middelburg. Delft, Leiden, Tiel, Nijmegen, Zieriksee, Venloo, Lochem, Arnhem, Zeist, Boskoop. Teiwijl alle groote gemeenten in Ne derland den Greenwich-tijd niet hebben aangenomen en bijna overal de locale tijd. in afwachting eener minder na° deelige unificatie, behouden bleef, is er onder de enkele kleinere gemeenten, die den Groen wieh-tijdjaannamen, reeds eene kentering merkbaar geworden. Zoo bijv. is men zoowel te Montfoort als te Vucht op het aanvankelijk besluit om zich bij den spoorwegtijd aan te sluiten, bij latere beslissing teruggekomen. Gedep. Staten van Zuid- Holland hebben vernietigd de uitspraak van den Militieraad in het ie district van die provincie, waarbij Marius Frans Philip Zeper, loteling uit Loosduinen, tot den militiedienst is aangewezen. Op de alg. nationale eere» prijsvraag voor het ontwerpen van een vorstelijk verblijf in de nabijheid eener groote stad, uitgeschreven ter herden king van het vijftigjarig bestaan der Maatschappij tot bevordering der bouw kunst le Amsterdam, zijn de v.jlgende elf antwoorden ingekomen, te weten: 1. Alle 92 Or-ange3. Palace4. 4. Rex (in cirkel); 5. E (iu cartouche); 6. Een hond en een aap (figuren)7. Saxa lcquuntor; 8. 18421892; 9. X; 10. Beel, 11. Studie. Het bestuur der Maatschappij maakt verder bekend, dat de uitslag van de prijsvragen, uitgeschreven in 1891, als volgt is ie prijsvraag. Ontwerp voor een zo- merschouwburggebouw. Ingekomen 6 antwoorden: De jury heeft geen eersten prijs, noch 151 HOOFDSTUK VII. „Het was onverstandig van je," fluisterde Edith hem toe, toen ■zij het huis verlieten, „om vanmorgen zoo koel tegen haar te zijn. Zij zal denken, dat zij u beleedigd heeft." Dit was geen bizonder slimme opmerking voor eene vrouw» maar Arnold deed er zijn voordeel mee en deed zijn best om hartelijk te zijn. Miss Pharr ontdooide dadelijk en Edith, die het tweetal nu zoo gezellig byeen zag, verliet hen en voegde zich bij haar moeder, die een verkoelenden invloed op de atmospheer in de tent scheen uit te oefenen. De oude dame zat een beetje te dommelen en de jonge dame ing zitten borduren. Het drietal op het grasveld scheen meer te praten dan te photografeeren, en toen zij het zeil van de tent een weinig opzij schoof, zag zij ze allen in „dolce far niente"in de schaduw van een reusachtigen beukeboora zitten. Van verre oorde zij de luide stem van dr, Êlphinstone. Hij scheen zeei onderhoudend te zijn, want van tijd tot tijd hoorde Edith juf frouw Pharr's vroolijken lach. Het was warm, de geregelde ademhaling van mevrouw Wyn- cott en het gemompel der stemmen op het grasveld, hadden een slaapverwekkenden invloed op het jonge meisje, dat zelf in sluimerde en uit haar sluimering gewekt werd door eene der dienstboden. „Neem mij niet kwalijk, juffrouw. Juffrouw Pharr zendt mij om u te vragen of de thee op het grasveld moet worden klaar gezet." „Zeker," antwoordde Edith. De dokter was op dat ©ogenblik bezig aan 't photografeeren. Juffrouw Pharr en Arnold zaten vertrouwelijk met elkander te praten. Edith ging nu naar den dokter en vroeg hem of zij hem ook van dienst kon zijn. „Neen, neen," zeide hij. „Dit is eene soort van uitdaging voor Janet, en dit wil ik alleen eens klaarspelen. Het is een uitste kende dag om buiten te photografeeren. Het toestel is een van de beste en ik zal eens een prachtige photografie voor haar maken." De twee dienstboden kwamen nu buiten, de eene met een tafel, de ander met een theeblad en werden op den voet gevolgd door e<ra jongen, die de theeketel droeg. „Blijft allen aan dien kant," zeide Êlphinstone plechtig. „Zet die tafel maar neer, maar uit mijn gezicht, en niemand mag voortloopen voordat ik er verlof toe gegeven heb." Het drietal bleef waar het was en op dat oogenblik verscheen mevrouw Wyccott aan den ingang van de tent en hield haar hand boven de oogen om ze voor de zon te beschutten. Dr. Êlphinstone was spoedig klaar en wendde zich zegevieren tot juffrouw Pharr. „Ik denk, dat gij dit wel uitstekend zult vinden, Janet riep de oude man uit. „Ik hoop het," zeide deze, „nu is het mijn beurt/1 Zij begaf zich vroolijk aan den arbeid, beweerde, dat het don ker werd en dat de kansen dus niet gelijk stonden. „Denk er om," zeide zij op een toon, waarin zij Elphinstone's gewone deftigheid nabootste, „dat ik dezelfde stilte eisch, als gij moest hebben." „Nu, die zult gij hebben, Janet," zeide de dokter. „Geen le vend wezen mag zich op straffe des doods verroeren." Allen zwegen opnieuw en de bedienden bleven staan in de blijde verwachting, dat hun portret gemaakt zou worden. De jongen grijnsde afschuwelijk, maar op het gezicht der dienstbo: den was een zweempje behaagzucht niet te miskennen. Een paar oogenblikken bleef alles zoo stil, terwijl juffrouw Pharr zich alleen bewoog. Haar gezicht was zeer gewichtig, toea zij zoo aan den arbeid was. Eindelijk was zij klaar. „Alle menschen mogen nu weer vrij adem halen," zeide de dokter. Dit liet niemand zich tweemaal zeggen en allen stelden zich in beweging. Juffrouw Pharr maakte zich gereed om naar huis te gaan. „Wilt gij thee hebben, Janet?" riep mevrouw Wyncott. „Graag," antwoordde zq; „maar ik moet even mijne handen wasschen. Wacht maar niet op mij, ik kom dadelijk terug." Met deze woorden snelde zij heen, Een oogenblik later hoorde

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1