POLITIEK OVERZICHT. HEMENHD NIEUWS. *en tweeden prys kunnen toekennen, maar met den derden -prijs, zijnde de bronzen medaille en het getuigschrift der Maatschappij, bekroond het ont werp met het motto„Es irrt der Mensch so lang er sterbt", van den heer Jan Stuyt, te Amsterdam. Eervolle vermeldingen zijn toegekend aan het ontwerp met het motto3 dat met het mottoL'étude n'a pas de fin. Ilde prijsvraag. Ontwerp voor een gebouw voor tropische planten. Ingeko men 2 antwoorden. De jury heeft den eersten prijs niet toegekendmet den tweeden prijs, zijnde de bronzen medaille en het ge tuigschrift der Maatschappij, heeft zij bekroond het ontwerp met het motto Eenvoud, van den heer Nic. Nelis, «.e Haarlem. lilde prijsvraag. Ontwerp voor een bovenlicht voor een trapportaal. Ioge komen 1 antwoord. De jury heeft dit antwoord, met het motto Moloch, ten volle bekroond met den uitgeloofden prijs, zijnde de bronzen medaille en het getuigschrift der Maat schappij. Ontwerper is de heer F. J. Bremer Hz., te Amsterdam. Men verneemt, dat er bij gelegenheid van de wereldtentoonstel ling te Chicago, ter vermijding van te groote onkosten, geene deputatie namens de nederlandsche regeering derwaarts zal worden afgevaardigd, doch de ver tegenwoordiging van Nederland en de behartiging der nederlandsche belangen aldaar, op voorstel van den nederland- schen gezant te Washington, zal worden opgedragen aan een sedert geruimen tijd in de Vereenigde Staten ge vestigden Nederlander. Wie de hiertoe aangewezen persoon zal zijn, is echter nog niet officieel bekend. De belangwekkende bil jart wedstrijd (cadre partij) dezer dagen gehouden in de académie de billard te Amsterdam Nieuwendijk 25/27 tusschen de heeren H. Katquinet uit Luik en z/professeur" Henry Wilden, is ge ëindigd. De uitslag was, dat de heer Wilden de bepaalde 2000 caramboles behaalde toen de heer Katquinet het tot 1539 gebracht had. Daarna speelden genoemde hteren een partie libre van 1500 caramboles, welke de heer Wilden besloot met een serie van 1008 caramboles, zoodat hij er 2151 had, toen de tegenpartij het tot 125 had gebracht. De 40 internationale hon dententoonstelling, uitgeschreven door dé Ned. Vereeniging van liefhebbers en fokkers van rashonden „Cymophilia" zal gehouden worden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, van Vrijdag 6 tot Zondag 8 Mei e. k. Nog nimmer is zulk een groote hon dententoonstelling in Nederland gehou den, daar niet minder dan 900 honden zijn ingeschreven. JEn wel 500 uit ons land en meer dan 500 uit het buiten land dat steeds huiverig was zeer kost bare dieren hier heen te zenden, omdat tot nog toe de meeste beesten des nachts in de open lucht moesten ver blijven. Aan geldprijzen is ƒ8000 en daaren boven 200 gouden, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles uitge loofd. Aanstaanden Donderdag komen de honden uit Oostenrijk en Zwitserland, waaronder drie echte kortharige St. Bernhardts, van het bekende klooster, Zaterdag en Zondag vaD 10 tot 2 uur zullen coneoui sen gehouden worden met dashonden op den vos, waarvoor onder- aardsche holen en gangen in den tuin van het Paleis zijn gemaakt. Dooi de Wieringer vïsschers is in de Noordzee een steur gevangen, die meer dan 80 kilogram weegt. Een schip geladen met kruit, onder begeleiding van een onderofficier van Delft naar Gouda gaande, tracht11 Dinsdag ochtend in strijd met de ve ordening voorbij Rotterdam te zei'en. De stoomboot Havendienst hield de tjalk echter aan, bracb ze boven de stad en maakte proces-verbaal op tegen den bevelvoerenden onderofficier. Heden zouden de assura deuren van den Rotterdamschen Schouw burg te 's-Hage hunne opwachting komen maken by de zangeres der Fransche opera mej, Marcolini, in het hotel Paulez, om haar hunnen dank te betuigen voor haren moed en tegen woordigheid van geesr oij het onts aan van brand op het tooneel, de vorige week getoond, waardoor wellicht een groot onheil is voorkomen. Te Epe zou zekere F. P. H. zich Zaterdag in het huwelijk begeven. Al de noodige toebereidselen waren reeds gemaakt. Den vorigen avond echter had de ambtenaar van den bur gerlijken stand bericht ontvangen, dat de bruigom reeds met eene andere vrouw getrouwd is, die nog in leven is. In plaats van andermaal te trouwen werd H. in hechtenis genomen, en gevankelijk naar Zutfen overgebracht. Te Maastricht heeft een werkman in eene zoutziederij het onge luk gehad, in eene gloeiende pan te vallen, tengevolge waarvan hij hevige brandwonden over zijne geheele lichaam bekwam, die zijne overbrenging naar het gesticht Calvariênberg noodig maakten* Zondag was geheel Breda vol van het gerucht, dat, volgens een aan de Kon. Milit. Academie ontvan gen franschen brief, genoemde inrich ting 's nachts ten 1 uur in de lucht zou vliegen. Hoewel over het algemeen slechts aan een grap werd gedacht, gin gen toch enkele liehtgeloovigen Diet zonder vrees den nacht te gemoet. Te Maastricht zijn twee huizen ingestort. Gelukkig konden de bewoners zich nog bijtijds redden. Het ongeval wordt toegeschreven aan het ondergraven van de muren van een der huizen. Door de zorg der politie werd ook nog een aangrenzend huis ont ruimd. Als verdacht van brand stichting te Vucht is in hechtenis ge nomen A. de L., een berucht persoon die een groot deel van zijn leven in de gevangenis heeft doorgebracht en een vijand van den bewoner van het ver brande perceel is. Met hem werd gear resteerd J. v, d. S. ook bij de justitie bekend. Nader jonderzoek heeft aanleiding er toe gegeven om v. d. S. weder op vrije voeten te stellen, doch De JL. als den vermoedelijken brandstichter gevangen te houden. Wraak tegen den bewoner zou de drijfveer tot de misdaad zijn, De justitie zet haar onderzoek voort. Te Steenwijk vervoegden zich in den nacht van Zondsg op Maandag bij den kastelein H. Greven in de Fruithofsteeg N. Beute en J. Leeuwerink, bij d? justitie goed bekend. Op het aanhoudend kloppen en het roe pen van „goed volk", deed Greven eindelijk open, vreezende, dat anders eenige ruiten zouden worden ingeslagen. Zij vroegen een flesch jeneverGreven echter wilde die niet geven, zeggende, dat hij des nachts niet mocht tappen. Hierop greep Beute een flesch, en zeide „geen jenever, dan sla ik je de hersens in/1 doch gelukkig ontdook G. dien slag. Middelerwijl ging de vrouw uit het bed, en haren man te hulp, waarop Beute nog wilder werd, en haar met een flesch eenige slagen op het achter hoofd toebracht, terwijl Leeuwerink in dien tusschentijd Greven eenige schop pen gaf. Ten slotte werd de vrouw bij de keel gegrepen en tegen den post van de deur gegooid, waar zij bewus teloos wonden aan het hoofd der vrouw zijn niet gevaarlijk. In den namiddag van Woens dag, omstreeks 4 ure, is onder Kruis land, gemeente Steenbergen, diefstal met inbraak gepleegd ten huize van J. van Loonde ontvreemde voorwerpen be staan in 1 paar gouden bellen met roode steentjes, 1 gouden slot met dito steentjes en 4 toeren bloedkoralen, 1 paar zilveren bellen met zwarte steen tjes en 4 toeren zwarte koralen en 4 muntjes k f 10. De dader is onbekend. Te Gent (Betuwe) is bij het graven in het afgebrande huis van den arbeider D., onder een bedstede een geraamte opgedolven. Aan het hoofd zijn nog kenteekenen te bespeuren, waaruit men besluiten kan, dat het een geraamte van een man is. Eenige met laken overtrokken knoopen lagen in de nabijheid. Vermoedelijk is daar in vroe ger dagen eene misdaad gepleegd. Twee personen, zekere De G., wonende in de Moesstraat en J. F., wonende in de FolkiDgestraat te Gro ningen, bevonden zich Maandagnacht ongeveer 12 uur in de Oude Boteringe straat, waar tusschen eenige andere lieden twist ontstaan was. Toen zij uit nieuwsgierigheid naderbij kwamen, stak een der levenmakers eerstgenoemde ernstig met een mes in den buik en den tweede, hoewel minder gevaarlijk, in de borst. Beide gewonden werden naar het bureau van politie gebracht waar de heer Rijenga hun geneeskun dige hulp verleende. Tegen den dader, zekeren S., is proces-verbaal opgemaakt. RECHTSZAKEN- De rechtbank te Leeuwarden heeft Willem G. P., oud 30 jarenDirk Str. oud 34 jarenBouwe J. Str., oud 36 jaren Pieter Str., oud 33 jaren, en Johs. J., oud 24 jaren die terecht hebben gestaan ter zake dat zij in den avond van 24 Januari 11. den maréchaussée P Robijn zoodanig hebben mishandeld, dat deze het gezicht van zijn linkeroog verloren heeft veroordeeld, na ge deeltelijkc vrijspraak: Willem G. P, tot 2 jaren; Dirk en Pieter Str. ieder tot 8 maandenBouwe Str. tot 3 maan den, en Johs. J. tot 1 maand gevange nisstraf De onlangs plaats gehad hebbende opstootjes te Bergen op Zoom, waarbij het leger des heilshet zwaar te verantwoorden had, hebben 20 jongelui op de bank der beschuldigden gebracht. De ambte naar van het O. M. heeft in zijn requi sitoir de houding van den burgemeester en de uitgevaardigde proclamatie, die indertijd in den Raad niet gunstig werd beoordeeld, zeer geprezen. Hij eischte voor allen eene gevangenisstraf van vier dagen. Uitspraak over 14 dagen. De rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag de weduwe Wories veroordeeld tot zes weken, en Van Emmenes tot eene maand gevangenisstraf wegens smaadschrift (in het socialistische blad Voorwaarts.) KOLONIËN- Onder het hoofd„Waar de opium pacht al niet toe leidt,44 leest men in het Ster. Rhl.: „Nog slechts weinige jaren geleden was de Chinees T. H. S. een zeer ob scure persoonlijkheid, die te Klatten zijn dagelijksch brood verdiende door hier en daar rond te scharrelen en zyne diensten en waren de eersten ge woonlijk al even suspect als de laatste! aan te bieden aan degeneD, die tegen goede betaling daarvan gebruik wensch- ten te maken. In die hoedanigheid kwam hij behalve met andere ingezete nen dier plaats ook in aanraking met den toenmaligen assistent-resident thans resident van deze residentie, en schijnt dezen zoo goed te hebben bediend, dat hij bij ZHEdG. aangename herinnerin gen heeft achtergelaten, waardoor hij kort na diens optreden als resident naar Patti werd opgeroepen. Daar hij van zijne nering alleen hier niet scheen te kunnen bestaan, werd, nu circa drie jaren geleden, de toenmalige opium pachter L. K. S. in den arm genomen dezen aan het verstand gebracht, dat, wilde hij winsten feehalen hij nood wendig T. H. S. als gemachtigde moest doen optreden, met een maandelijksch traktement van f 500. Het verzoek van een hooggeplaatst ambtenaar als een resi dent was natuurlijk voor den pa«&ter gelijk staande met een bevel, dies werd T. H. S. van een nietig persoontje, hoofd-ge machtigde van den opiumpachter te Patti met een niet onaardig honorarium van f 6000 'sjaars. Hij schijnt in die hoedanigheid zoo te hebben voldaan (hoewel pachter L. K. S. op de flesch ging) dat zijne aspiraties zich tot hooger mochten uitstrekkenhet volgende pacht- jaar trad hij, gewapend met een door het bestuur afgegeven akte van gegoed heid op als mededioger bij de verpach ting voor den nieuwen termijn. Hoe hij, die om zoo te zeggen geen roode cent de zijne kon noemen, aan een zooda nige verklarin.. van gegoedheid geraakt is Ja, dat vraagt zich een ieder at. Elkeen kan op die vraag wel antwoord geven, doch men zwijgt liever, veilig heids hal\ e, en daaraan handelt men wijs. „Alzoo in drie jaren tijds van een tout a fait duister individuutje opge klommen tot de waardigheid van een hoofdpachter, wiens pacht jaarlijks ongeveer twee ton netto afwerpt. Groote festiviteiten hadden dan ook by deze heuglijke gebeurtenis in de geheele residentie plaats, zoowel te Doedoes als te Patti en alhier. Te Patti werden die zelfs vereerd door de tegenwoordigheid van den resident. VISSCHERIJ- Scheveningen, 2 Mei. De logger van den reeder M. v. d. Toorn, ver kocht zijne vangst voor ƒ640. Er werd besteed voor schol ƒ32 k 33, schel/. I 12.50 tot 13.50, braad 18 tot 20 de ton. T ess el, 2 Mei. Door de Noord- zeevisschers van hier zijn ia de afgeloo- pen week elders ter markt gebracht 4000 tongen, 10 groote tarbotten, 1000 stuks rog, 500 manden kleine schol, 100 manden scharren, 50 manden kleine tarbot en 1 mand diverse kleine visch. De prijzen van een en ander waren als volgt groote tongen 50 k 60 c., kleine en middelsoort dito 20 k 25 c., tarbot neerviel. Inmiddels kwamen de 7 a 10.50, rog 60 k 65 c,, alles per gemeenteveldwachter van Ossenbruggen j stuk. Kleine schol 2 k 2,40, scharren en de nachtwaker Lenstra, doch de|/ 1 k 1,50, kleine tarbot f 10 a 15, daders waren al op de vlucht. Dediverse kleine visch f 1 k 2 per mand. De uitslag der gemeenteraadsverkie zingen in de 357 arrondissements hoofd plaatsen in Frankrijk, is tot dusver, dat in 257 de republikeinen de meerderheid hebben verkregen, in 14 de conserva tieven en in 1 de socialisten. Door de republikeinen zijn 11 hoofdplaatsen ge wonnen. Te Fourmies hebben de socialisten weinig plezier gehad van de verkiezingen voor den gemeenteraad. De volstrekte meerderheid is bij de eerste stemming slechts door weinigen verkregen. En toe. hebben de vrienden niets onbe proefd gelaten om de kiezers mede te sleepen. Er is een optocht gehouden naar het graf der personen, die er het vorige jaar bij het oproer door de troe pen doodgeschoten zijn. Paul Lafa-gue ging voorop, met zijne sjerp als afge vaardigde om de lendenen. Na hem volgden Jules Guesde, Duc-Querey, de gewezen Boulangist en schrijver van de Geschiedenis va?i het Boulangismeen socialistische grootheden uit die plaats, kransen dragende om neer te leggen OP kiezingen te werken, waren allerheftigst, Jules Guesde sprak met eene van kunst matige verontwaardiging trillende stem en vermaande om de doodgeschoten martelaars der heilige zaak van het socialisme te wreken. „De doodschieters moeten weggejaagd worden van de Raadzaal," enz. enz. In de belgische kamerzitting van Dinsdag heeft de algemeene rapporteur de heer De Smet de Naeyer, zijn rede voortgezet. Hij ontkende, dat het besluit per centrale sectie betreffende het refe rendum ais een goedkeuring |van het stelsel mag worden opgevat. Nadat hy zich verklaard had tegen het algemeen stemrecht en het capaci teitsstelsel, bestreed hij de bezwaren, door den heer Graux tegen den huurwaarde- census ingebracht. De kamer besloot, tet bespoediging der behandeling, haar werktijd uit te breiden en ook Zaterdags bijeen te komen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de minister van Oorlog last heeft gegeven tot het voortzetten der verdedigings werken langs de Servische en bulgaar- sche grenzen, en tevens heeft hij een gedeelte der militie tot oefeningen op geroepen. Uit den aard der zaak zijn deze maatregelen niet g. schikt om de onrustige gemoederen tot kalmte te brengen. Naar uit Sofia aan de Times gemeld wordt, zijn er opnieuw dynamietbom- men gevonden te Galatz. Nog steeds hebben er talrijke arrestatien plaats te Rutschuk en Silistria. Volgens de ar restanten werden 50 bommen te Rut schuk en 36 te Galatz vervaardigd. De russiscke rijkskanselier von Giers weer in zooverre hersteld, dat er geen bulletins over zijn toestand meer worden uitgegeven. Zijn zoon is naar Parijs teruggekeerd, alwaar deze een post aan het gezantschap bekleed. Uit St. Petersburg wordt aan de Standard gemeldHet nihilistenblad Naredvolsty is wederom begonnen vlugschriften te verspreiden, waarvan het jongste een uitvoerig programma der partij behelst. De pogingen der politie om de drukkerij te ontdekken waar de vlugschriften gedrukt zijn, faalde, ondanks de uitgeloofde beloo- ning van ioo.oeo roebels. Uit Shanghai verneemt de Standard dat de engelsche overheid te Hongkong naar aanleiding van de voortdurende bedrijvigheid der geheime genootschap pen besloten heeft, gehoor te geven aan het aanzoek der chineesche regeering om het verbod van uitvoer van wapenen met zes maanden te verlengen. Keizer Wilhelm heeft aiGb, naar gemeld wordt, tegen de loterij tot ver fraaiing van den omtrek van het paleis in Berlijn verklaard, waarop de minister raad Dinsdag met algemeene stemmen het plan verworpen zou hebben. I e vrijzinnige leden van den Laad- dag hadden juist hun ingediende inter pellatie door een andere vervangen. De heer Montangis, burge meester van Os'en 'e, wien Knoeieryen met de speeltafels te laste werden ge legd, is thans door de regeering- ont slagen. Het hoogste hod der Mu- rietta-verkoopiug te Londen was 4500 guineas of 56.700 gulden. Voor deze som werd een schilderij van D. Cox, „The vale of Cluyd," verkocht. Officieel programma voor 1 Mei te Parijs, volgens La Dynamite Bij het aanbreken van den dag salvos van Dynamiet op het politiebureel van Clichy en vorming van den optocht. 9 uur. Bezoek aan Quesney de Beaurepaire. Nitro-glycerine ovatie. ontploffing van den Obelisk IO-35* de graven. De daar gehouden toe- van Luxor om den concierge te straffen, spraken, allen berekend om op de ver-1 die hem voor zichzelf bewaart. men een ongewoon luid gebel en daarna een slag, die deed ver moeden, dat de bel op de eikenhouten vloer van den gang was gevallen. Vóór iemand zijne verwondering kon uitdrukken over de beteekenis van dit lever), zagen zij juffrouw Pharr op haar slaapkamer pogingen doen om haar raam open te trekken. Toen zij er in geslaagd was, stak zij haar hoofd er uit en riep zeer ontdaan uit: „Arnold, Edith, mijne juweelen!" Arnold, Edith en de dokter snelden allen naar het huis en lieten mevrouw Wyncott als aan den grond genageld op het grasveld staan Arnold was natuurlijk vooruit en toen hij naar boven snelde, zag hij bij de deur van juffrouw Pharr's kamer een meisje met donker haar en donkere oogen cp wier doods bleek gelaat eene uitdrukking van hevigen schrik lag. Zij en Arnold zagen elkaar tegelijkertijd, het meisje trad juffrouw Pharr's kamer binnen en stond voor deze jonge dame, toen Arnold op zijn beurt binnenkwam. „Mijne juweelenriep de erfgename uit. „Zij hebben mijne juweelen gestolen." De blik van het meisje viel op den muur alsof iets haar daar onwederstaanbaar aantrok, zoodat Arnold niet na kon laten dien- zelfden kant uit te zien. Vóór hij zag, wat haar opmerkzaamheid trok, uitte zij een flauwen kreet en stortte bewusteloos op den grond neer. Haar hoofd kwam in aanraking met het haard scherm. Juffrouw Pharr vergat voor een oogenbük hare juweelen en snelde naar hare kamenier. Arnold tilde het meisje van den grond op; haar hoofd hing slap neer. Op hetzelfde oogenblik kwam de dokter de kamer binnen en ontstelde zeer op het ge zicht van het bewustelooze meisje. „Wat is dat?" zeide hij, „is hier geweld gepleegd?" Terstond nam hij een paar handdoeken van het rekje, spreidde ze op het kussen van het bed uit en was Arnold behulpzaam in het vervoeren van de bewustelooze. Toen maakte hij zeer han dig het haar van het meisje los en vroeg om een spons. Edith Wyncott, die den dokter in de kamer was gevolgd, begon zenuw achtig te schreien op het gezicht van bloed, wat Elphinstone tot juffrouw Pharr, die bleek maar bedaard naast hem stond, deed zeggen „Laat juffrouw Wyncott liever naar beneden gaan, Janet, dan kan zij zich rustig houden. Zend mij verder een paar groote handdoeken en eene schaar." Janet gehoorzaamde. De beide dienstboden en de jongen ston den zeer verschrikt in de gang en eene van haar werd door juffrouw Pharr naar den dokter gezonden om hem te helpen. „Kan ik u ook van dienst zijn, dokter?" vroeg Arnold. „Gaarne. Gij zult uw mond ten minste kunnen houden. Geef mij die kom met water eens aan." Het meisje was op een scherpe punt van het stalen haardscherm gevall:n en had door dien val eene ernstige wonde bekomen. Deze bloedde hevig, zoodat de dokter eerst niet kon zien hoe groot zij was; nadat eene der dienstboden een schaar had gebracht, knipte hij het haar op de gekwetste plaats af en be schouwde die nu nauwkeuriger. „Wat was er toch gaaDde met de juweelen?" vroeg hij, toen hij het bloed door koudwatercoropressen had weten te stelpen. „Ik weet er niets anders van, dan dat juffrouw Pharr ver klaart, dat ze haar ontstolen zijn. Waren zij van groote waarde „Groote waarde," hernam Elphinstone. „Zij zijn tusschen 20,000 en 30.000 pond waard. Het zal nu met de patient wel gaan. Hier, Harriet," vervolgde hy tot de dienstbode, „laat je kameraad nu en dan eens aan dit fleschje ruiken." „Ik denk," zeide Arnold, „dat de juweelen dan uit deze kast zijn gestolen." Hij onderzocht nu met den dokter de deur van het genoemde kastje, die op den grond lag. Het lijstwerk, dat zwart geverfd was om ebbenhout na te bootsen, was wit op de plaatsen, waar het uit de hengsels gelicht was, en aan het slot kon men zien, dat de deur met geweld geopend was geworden. „Ah zoozeide de dokter, „die deur is met een looper ge opend, maar men heeft kracht noodig gehad om dat te doen." „Ja, maar wij kunnen niets goeds uitrichten door hier te blij ven staan en zullen het verstandigst doen door onmiddellijk naar de politie in Londen te seinen." „Gij moest dan maar op u nemen, dat te doen, mijnheer Esden," antwoordde de oude man. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2