NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Een blik in den afgrond. 9e Jaargang. Zaterdag 7 Mei IS92. No. 2712. A BON N EMENTSPRIJS ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. „Oiis Huis.' FEUILLETON RLEM Dtreotear-T7itir»ver J. C. FIBEIEBOOM Voor Hawlem per 3 maanden;1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer». 0,05s ▼am 15 regel* 50 Cemte; ieders regel meer lGCafit-i Groste letters naar pleeUreimte Bij AbsHncmeüi aanxiemlijk rabat Dit blad vorschflot dagelijks, behalve op Zon- ea Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefeauammer 122. Aboaasaaentsa ea Adverts?, t&u wor4s>% ftaagasoae:-. dear obs« agentes e.» doos: elU buekhfesdëUfffa a> eoerantier-i Hoofdagenten toor htt BuitenlandCompagnie GhUrnte éi Fullkiié Itranfifi L. BAS MB Ctn J9H* 1JCf-JaS, Suae. farg. b' bit iWi^rj Mvntwtrt Het bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Be Schoorsteen. Haarlemmer Hal letjes CXXXII1. Binnen en Bui- tenlandsche berichten. Varia. Kleine adverteniiè'n uil „Bet Blaadjeu No. XVIII. Adverle?itiè?i enz. nen en goederenvervoer ƒ8834 40 tegen j/6801.60 in 1891. Sedert 1 Januari ƒ26614.90 tegen 22962.10 in 1891 1 en met inbegrip van diverse ontvang sten f 30474.90 tegen/28185.70 in 1891. Haarlem, 6 Mei 1892 De heer B. Valk, derde onderwijzer aan de kostelooze school D alhier, is benoemd aan de bizondere Wilhelmina- Carolina school te Amsterdam. In eene Donderdagavond gehouden vergadering, in het gebouw van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is definitief tot het oprichten der Onderlinge Brandwaar- borgvereeniging voor de Gemeente Haarlem besloten en een reglement voor die Vereeniging vastgesteld. Tot leden van het Bestuur, dat uit zeven deelhebbers bestaat, werden gekozen de heeren A. F. Balabrega, mr. F. R. Crommelin, H. L. Janssen van Raay, J. A. Jonker, H. C. Louwerse Jr., H. F. van Thiel en A. D. Verschuur Jr. Het bestuur zal de functiën onderling verdeelen. Donderdagavond hielden zooals wij reeds meldden, de R. K. kieavereeniging uit Heemstede en de R. K. kies vereeni ging „Beverwijk" te Beverwijk eene ver gadering in „Felix Favore." Tot de verga dering, welke belegd was om te pro testeeren tegen wat door de kath. kiesvereenigiDg alhier is gedaan, waren slechts zij toegelaten, welke niet instem den met de gedragslijn van bovenge noemde vereeniging en daarvan op een lijst hadden doen blijkenook haar- lemsche katholieke kiezers waren tegen woordig. Tot candidaten voor de verkiezingen der Provinciale Staten werden geateld de heeren 't Hooft, a. r. en Van Water schoot v. d. Gracht, r. k. aftredenden, en in de plaats van wijlen den heer F. L. Kist, de heer Simon Roozen te Bennebroek, r. k., speciaal met het oog op de belangen van de bloembollen- handelaars, terwijl tegenover mr. Iordens werd gesteld de heer J. J. Kervel te Haarlem, r. k. De laatste was reeds vroeger candidaat der katholieken. Noord-Zuid Hollandsche Stoomtram weg Maatschappij Haarlem Leiden. Ontvangsten April 1892 aan perso Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 5 Mei, 1892Witte tarwe ƒ5.50, 3. ƒ8.35 R°gge 5-85 k f6.15, Haver ƒ6.60 k f 5-40, Chevaliergerst ƒ490 k ƒ5.30, Wintergerst ƒ4.20 k f 4 8o, Zomergerst ƒ4.20, Duivenboonen ƒ6.75 ƒ690, Paardenboonen ƒ8.50 k f6.BruiDe- boonen 7.k f8.75, Groene erwten ƒ6.25 k fo,—. Donderdagmorgen ten 7^ ure wilde de bemanning van de kotter Neptunus uit IJmuiden, stuurman Engel Paap,] de gevangen visch per sloep aan het Zand- voortsche strand brengen om aldus te doen afslaan. Door de hooge zee sloeg de boot om de manschappen, 4 personen ge raakten te water en bereikten met veel moeite het strand. Een hunner kwam op eene roeispaan aandrijven en was bijna verdronken. De schade aan verloren visch bedraagt ongeveer 70. De lijst van Hoogstaange slagenen voor Noord-Holland bevat 552 namen. Als hoogste komt daarop voor jhr. J. B. van Merlen, te Heemstede, met ƒ6414,65^, terwijl de laagste aan- slag f 528.89 bedraagt. Aan hetgeen een medewer ker van het Kolt, Nieuwsbl., die thans te Sand, het tegenwoordige verblijf van H.H. M.M. vertoefd, mededeelt, ont- leenen wij het volgende: Sand is geen dorp, maar een 828 me ter boven de oppervlakte der Noordzee gelegen, alleenstaand hótel en pension, dat het eigendom is van F. A. Maier. In het heerlijke hoogwoud is het gele gen met groote veranda's, groote eetzaal biljart en leeszaal. De afstand van Baden wordt opgegeven als drie uur en die van Bühl twee en een halfuur. Het hótel is per telefoon aan het telegraafstation in Bühl verbonden. De tocht van Bühl naar Sand ge schiedt in lichte rijtuigen met twee paarden bespannen, daar de weg aan merkelijk steil bergop gaat. Het weder was in Bühl, toen de medewerker aldaar aankwam, zeer onaangenaamhet re gende en woei voortdurend, doch al lengs toen men Sand naderde, gingen de Maarische buien over in een vol slagen winter. Ket sneeuwde geducht en het hotel en de omstreken lagen in een sneeuwlaag van eenige voeten dik, daar het een geheele week gesneeuwd had en de thermometer beneden het vriespunt bleef. Er was menig telegram gewisseld over de vraag of Hare Ma jesteiten de reis niet een paar dagen juit zouden stellen; Hare Majesteit de Koningin-Regentes was er echter zoo sterk voor, dat men zou vertrekken, dat toen de hofmaarschalk, die Maandag kwam ora re zien of de instructiën waren opgevolgd, de overtuiging ver kreeg, dat alles goed warm gestookt kon wor en, de reis niet te Frankfurt a. M. werd onderbroken, maar werd doorgezet. Bij het uitstijgen van den trein wer den Hare Majesteiten namens den groothertog van Baden te Bühl begroet, terwijl de gemeente-autoriteiten zich op het afgezette perron bevonden. De bewoners der kurorten Plattig, Hundseck -en Herrenwies, juichten de Koningin nen langs den weg toe. Algemeen is men verheugd over het bezoek waar door de aandacht op die plaatsen ge vestigd wordt; reeds zijn er aanvragen om logies uit Holland gekomen. Hare Majesteiten zijn aanmerkelijk veel later aangekomen dan verwacht werd, door den toestand der wegen toen zij de plaats voor het hotel op reden, scheen vriendelijk de zon. De sneeuw is weder zoo goed als weggedooid van de dennen, de grond is echter vuil. In een paar dagen kan alles weder droog zijn. Het weder is goed. De ioe dezer maand, aldus schrijft het Handelsbladzal een belangrijke dag zijn voor velen onzer stadgenooten met name uit den werkmansstand. Op dien dag wordt „Ons Huis", de stichting van den heer P. W. Janssen, plechtig ingewijd, en zullen de schoone plannen, die de stichter en wie met hem arbeidden koesteren, tot verwezenlijking komen. Het gebouw is reeds zoo goed als voltooid Hier en daar wordt nog een laatste hand gelegd om de verschil lende kleine en groote lokalen het vriendelijk aanzien vnn een gezellig tehuis te geven, dat velen zal uitlokken den drempel te overschrijden, en wy zijn er zeker van hen, die eenmaal „Ox.s Huis" bezochten, tot trouwe gas ten zal maken. „Ons Kuis" zal den weikman alles geven, wat hem naast de vervulling der eerste levensbehoeften dienstig kan zijn. Hij kan er den geest ontwikkelen, be schaven en ontspannen, en zal in de gymnastiek-zaal kunnen zorgen, dat ook zijn spieren, waarin veelal de bron voor zijn levensonderhoud ligt, krachtig wor den geoefend. Maar de schoonste verwachting koes teren de bestuurders vooral van den band, dien zij gaan leggen tusschen maatschappelijk meer- en minder bevoor rechten, tusschen verstandelijk meer- en minderontwikkelden. De werkman zal er een nauwen om gang vinden met de eerste mannen onzer wetenschappelijke wereldzijn vrouw en dochters zullen zie onder gezelligen of meer ernstigen kout met beschaafde vrouwen om de theetafel scharen, en zich buitendien kunnen oefenen in verschillende takken van huishouding,waardoor de gezelligheid van „Ons Huis" zal overgeplant worden in iedsrs eigen huis. Dit beginsel werd door de oprichters reeds gehuldigd nog voor de eerste steen van het gebouw was gelegd. Het gebouw heeft drie ruime en hooge verdiepingen en vier uitgangeneen, de hoofddeur, in de Rozenstraat, een in de Zoutzaksteeg, verder een nooduitgang, op de derde verdieping, die met een trap buiten het gebouw de bezoekers onmiddellijk in de buitenlucht voert en dan nog een uitgang aan de gedempte Rozengracht. De noodtrap zal dagelijks in gebruik worden genomen, om dc bezoekers daarmede volkomen bekend en ver trouwd te maken. In de benedenverdieping vonden wij een ruime leeszaal, een bibliotheek, een wachtkamer, een gymnastiekzaal, waar het aan niets ontbrak, ea kleedkamers. De leeszaal zal dagelijks toegankelijk zijn tegen betaling van 25 cents per 3 maanden en de boeken kunnen mede naar huis genomen worden, waarvoor 1 cent per week berekend wordt. In een nis prijkt daar een fraai bronzen beeld „Pax et Labor," waarin het doel der stichting is neergelegd. Dagbladen en tijdschriften van verschillende gods dienstige en staatkundige kleur, sociaal democratische geschriften niet buiten gesloten zullen daar ter lezing worden Verder mogen wij niet onvermeld laten, dat eenmaal 's weeks twee ge leerden, mr. D. J. van Stockum en mr. J. Kruseman, in een der kamers gratis rechtskundig consult zullen geven. In de vestibule is buitendien een vragenbus geplaatst. Op de tweede verdieping, die men langs hardsteenen trappen bereikt treft men verschillende lokalen voor onder wijs en huiselijk samenzijn can. De groote cursuszaal kan ten minste 90 personen bevatten. Verscheidene hoogleeraren en andere mannen van naam hebben reeds hunne medewerking toegezegd. De voordrachten zijn tegen betaling van een stuiver oegankelijk er zal gelegenheid tot gedachten wisse ling gegeven worden en voor natuur kundige proeven als anderzins is het noodige aanwezig. Het bestuur stelt zich voor ook her- halingsonderwijs te doen geven, en een cursus ter beoefening van vreemde talen re openen, tegen een bijdrage der leer lingen van een dubbeltje per week. Iu de kleine zaal daarnaast zal meer in den geest der vereeniging „Lees kunst" worden gearbeid en verder vindt men nog twee clubkamers, waar de gezelligheid zal voorzitten. De vrouwe lijke leden der veieeniging verzamelen daar de dochters uit den werkmans stand om zich heen, en drinken thee met hen onder het spreken over ver schillende onderwerpen, onder lezen of handwerk. Het ziet er daar recht ge zellig uit. In de keuken op dezelfde verdieping gaan mej. Corver en mej. Van Maars- seveen lessen in de kookkunst geven. Op de derde verdieping eindelijk worden de bezoeker verrast door de smaakvolle inrichting der groote con cert- en tooneelzaal. Door een lantaarn en zijramen van gekleurd glas stroomt een helder en aangenaam licht binnen. Er is een breede galerij langs twee der wanden en bet stuc-werk in de omge ving der tooneel- of orkestopening is een nauwkeurige betrachting overwaard. De zaal kan minstens 500 bezoekers bevatten en staat door middel van een dubbele deur onmiddellijk met de noodtrap in verbinding. Ook treft men daar nog een buffet en kleedkamer, aan beide zijden van het tooneel aan. Hier zullen dus de bezoekers van „Ons Huis" na eenige avonden der week in cursuskamer, in leeszaal of gymnastiekzaal te hebben doorgebracht, een gezelligen muziek of tooneelavond genieten. Uit de gymnastiekzaal treedt men in een kleinen tuin, die weer greDst aan een terrein aan de gedempte Rozen gracht waar een koffiehuis wordt ge bouwd. Dit koffiehuis gaat mede een rol spelen in de geschiedenis der stich ting. In den trant, van de koffiehuizen door den „Volksbond" opgericht en die zoo uitstekend voldoen, zal daar tegen zeer lage prijzen koffie en bier worden 171 HOOFDSTUK VIII. „Die eikenhouten vloer in de gang is zeer gehoorig, dat heb ik zelf wel opgemerkt. Zij zal waarschijnlijk iedereen wel hebben hooren loopen. Veronderstel nu eens, dat zij een vreemden voet stap gehoord heeft, maar zichzelf heeft wijsgemaakt, dat het niets was, want dat er op klaarlichten dag geen dieven in huis zouden komen, dan kan ik mij best voorstellen, dat zij zeer ontstelde, toen zij van den diefstal der juweelen hoorde." Janet nam deze uitlegging met warmte aau en kreeg een hoog denkbeeld van mijnheer Prickett's verstand. Deze slimme kerel had echter opgemerkt, dat de meesteres de kamenier de hand boven het hoofd hield en was er nu alleen maar op bedacht om bij deze in de gunst te komen. Op zijn verzoek Het men hem alle mogelijke hoekjes en gaatjes onder zoeken en mocht hij zelfs, met het oog op het bewijzen van Grainger's onschuld, haar kleederen doorsnuffelen. Toen hij ech ter niets vond, dat tot ontdekking kon leiden, keerde hij weer naar het salon terug en gat een Rort verslag van het geval. „Dames en heeren, het komt hier dus op neer. Zoover wij nu weten, waren de twee dames Wade, die hier gisteren waren, maar nu vertrokken zijn, mijnheer Wyncott Esden, advokaat aan de rechtbank, en het nu aanwezige gezelschap, behalve de wel eerwaarde heer hier, de eenige personeü, die van het bestaan van deze kostbare juweelen afwisten. Het schijnt, dat al deze personen ook wisten, waar die kostbaarheden geborgen waren, en dat, voor zoover gij weet, niemand anders er mee bekend was. Verder waren de lichten aangestoken op den avond, dat de juweelen vertoond werden en dit venster was open; er werd toen over de waarde der diamanten gesproken, en nu vrees ik, dat dit gesprek door iemand afgeluisterd is. Dan kunnen wij voorts veronderstellen, dat een van allen zijn belofte heeft geschonden en met een ander over de juweelen en de bergplaats heeft ge sproken. Dit alles moeten wij goed in aanmerking nemen. Het is jammer, dat ik niet met de kamenier kan spreken, zij zou ons misschien licht in de duisternis kunnen geven. Ik heb begrepen, mijnheer, dat gij een dokter zijt en verzoek u daarom mij dade lijk te waaischuwen, wanneer ik haar een paar vragen kan doen." „Ik zal terstond even Daar haar toegaan." „Het spijt mij," vervolgde mijnheer Prickett, toen de dokter weg was gegaan, „dat mijnheer Wyncott Esden juist vertrokken was, toen het onheil plaats had. Ik heb het genoegen gehad een paar maal in mijn betrekking met mijnheer Esden in aanraking te komen, en ik ken aan de geheele balie geen slimmer advo kaat dan hij. Als wij een uur geleden hier een man hadden ge had, die met dergelijke zaken bekend is, dan hadden wij heel wat k unnen doen. Want waar kon de dief in 10 minuten zoo gauw heengaan Mijnheer Esden zou dan natuurlijk naar het naastbij zijnde station geloopen zijn, zou vervolgens de plaatse lijke poUtie met het gebeurde in kennis gesteld en onderzoek gedaan hebben naar verdachte personen en den man zou gesnapt geweest zijn, voor hij 5 mijlen ver was. In den tijd, dat de dief stal plaatsgreep en nu zijn er van hier zes treinen vertrokken, twee in oostelijke, twee in westelijke richting en twee naar het zuiden. Gij zoudt mij niet noodig gehad hebben als mijnheer Wyncott Esden ter plaatse was geweest." Zelfs in haar ontroering en verslagenheid, was mevrouw Wyn cott mijnheer Prickett dankbaar voor den lof, dien hij haar ge liefden neef toezwaaide. Zij was er blij om, dat Janet het hoorde. Mijnheer Prickett's speech toonde aan, hoe hoog Wyncott aan geschreven was bij menschen, die zijne talenten op de rechte waarde konden schatten. Terwijl Prickett nog zat te praten, kwam de dokter terug. Zijn gelaat stond nog veel ernstiger dan gewoonlijk. „Gij moogt het meisje even bezoeken, mijnheer Prickett," zeide hij, „maar ik vrees, dat gij niets uit haar zult krijgen. Gij kunt wel dadelijk mee naar boven gaan, maar vooraf moet gij mij beloven zeer kalm te zijn en haar niet te verontrusten. Alleen omdat de zaak van zooveel belang is, geef ik u toestemming met haar te spreken." „Gij kunt u op mij verlaten, mijnheer," antwoordde Prickett, „ik zal haar niet angstig maken, dat zou mij geen voordeel kunnen doen." Een der dienstboden zat bij Grainger en liet haar nu en

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1