fOIJTIEK OVERZICHT. geschonken. En hier vinden wij dus den vierden uitgang van „Ons Huis." Door den tuin in het koffiehuis bereikt men de gedempte Rozengracht. Wij hebben hier de inrichting van sommige der lokalen weergegeven, maar „Ons Huis telt nog meer kamers en kamertjes, alle tot eeu bepaald doel bestemd en volgens de nieuwste vin dingen ingericht. Binnenkoit zal aan de kiosken en bij boekhandelaren voor een stuiver ver krijgbaar zijn een boekje, waarin men alles kan vindeD, wat op de stichting, het doel en de inrichting van „Ons Huis" betrekking heeft. Op den io'-q Mei dus zal de stich ting worden ingewijd. De toonkunste naar S. van Milligen, heeft voor die gelegenheid een cantate gecomponeerd en een aantal zangers en zangeressen van naam hebben hunne medewerking op dien a\ond toegezegd. De cantate, door een strijkkwartet begeleid, zal op passende wijze de concertzaal voor het eerst aan hare bestemming doen be antwoorden. De stichter en de zijnen trachten in „Ons Huis" een ideaal te verwezenlij ken, Zij willen hun, die daaraan be hoette hebben, de gelegenheid openen den geest te beschaven en hen geluk kiger mairen maar bovenal wenschen zij de verschillende standen der maat schappij nader tot elkander te brengen opdat daaruit een wederzijdsche waar deering geboren worde. De winst der stedelijke gasfabriek te Leiden over 1891 bedraagt ruim f 50,000. Uit Den Haag meldt men: De heer Brandsen van de Zijpe, die (zooals gemeld is) bij een val van het paard op het oog getrapt werd, moet dat oog voorgoed missen.Zijn toestand ié overigens bevredigend. Zooals bekend is, zal de in ternationale sport-, visscherij- en paar- dententoonstelling te Scheveningen 1 Juni geopend worden. Reeds is bepaald, dat er plaats zullen hebben: duiven- wedvlucht op 3 Juli, internationale hon dententoonstelling 8, 9 en 1® Juli, in- ternationalepostduivente ntoonstelling 15 16, 17 en 18 Juli, internationale paar- dententoonstelling 2230 Juli, schaat senrijderscongres 22, 23, 24 en 25 Juli, kegelwedstrijd 31 Juli en 1 Augustus, schermwedstryd 13 en 14 Augustus, cricketwedstrijd 21 Augustus, kolfwed- strijd 12 en 13 September. Verder, biljart-, football crocquetlawn-tennis s wieier- en andere tijdelijke tentoonstel! lingen op nader te bepalen tijdstippen BI ij kens rapport van kapi tein Roggeveen, stoomschip Rotterdam, is de schade bekomen wegens aanvaring door het engelsch stoomschip Gairndhu veroorzaakt, doordien laatstgenoemd stoomschip, in de buitenhaven van IJ muiden, dwars vóór de Rotterdam kwam. Het stoomschip Rotterdam heeft daardoor lichte schade bekomen aan het voorschip boven het opperdek, zoo dat de reis naar Newyork zondereenig bezwaar kon worden voortgezet. Het stoomschip passeerde Donderdagmiddag 2 u. Dover. Door de N. A. S. M. is tegen het stoomschip Cairndhudat ook eenige schade bekwam, en naar Amsterdam is opgestoomd, een eisch ingesteld tot schadevergoeding. Ook onder behandeling ge- weest van Sequah. Zeker had Sequah toen hij in Gouda vertoefde, niet gadacht, op zijn rijtoer door Waddings veen onderweg nog een patiënt te vin den. Deze leed evenwel minder aan rheumatiek dan wel aan stij fhoofdigheid; doch ook daarvoor bewees Sequah een afdoend middel te hebben. De patient, zekere T. v. D., melkboer te Wad dingsveen, reed op zijn hondenwagen lmgs het kanaal, toen de heer Daven port, hem achterop rijdende, hem ver zocht, op zijde te gaan. Daaraan nu verkoos onze melkboer, een eerste vech tersbaas uit zijne buurt, niette voldoen, De hondenkar hield het midden van den weg en de equipage bleef nummer twee. Nogmaals wordt T. v. D. door een vriendelijk gebaar verzocht, uit te halen, echter met hetzelfde resultaat. Tot een derde verzoek kwam het evenwel niet. De heer Davenport geeft zijn' echtgenoote de leidsels over, en in min der dan twee minuten tijd is onze hoofdige melkboer uit de kar gehaald, op echt engelsche manier door elkaar geschud en onder aan den dijk verhuisd. De hondeuequipage wordt op zijde van den weg gezet en het echtpaar Da ven pöi t vervolgt, met de inmiddels onge duldig geworden schimmels, zijn tocht Men sc h r ij ft aan de Ar n h. Ct. uit een geldersche grensplaats De ie Mei zal ons met den nieuwen tijd mooie parten spelen. Ik heb al verschillende lieden gezien, die sinds Zondag drie horloges op zak dragen. Natuurlijk moeten deze uurwerken van verschillende grootte of vorm zijn, daar men anders toch in de war komt. De meeste lieden moeten hier rekening houden met den duitschen tijd, wegens hun arbeid op duitsch grondgebied of wegens het duitsche postkantoor. Deze tijd is 15 minuten later dan de amster- damsche en deze weer 20 minuten later dan de Greenwich tijd, naar welken tijd zich het hollandsche postkantoor regelt. Daar de ingang daarvan tegelijk die van de woning der brievengaardster is, moet het goede mensch zich telkens afsloven om de te vroeg of laat ko mende menschen de nieuwe tijdrekening uit te leggen. Zij is met al den last dien Mei haar bracht nog verwonderd, dat de verwarring onder de menschen, die volgens drie tijden moeten rekenen, niet nog grooter is. Op den „Hu iz e P a dua", krankzinnigengesticht onder de gemeente Boekei behoorende, heelt, naar aanlei ding van bet gebeurde te 's Hage, ook een enquête plaats gehad. Om alles onvoorbereid te vinden, kwam de com missie 's nachts te half twaalf uur. Alles werd in diepe rust en volmaakte orde bevonden. In éen cel alleen maakten de heeren aanmerking, beleefd opperende of het hier niet te koud was voor den verpleegde. Doch eensklaps heft deze, dien men slapende waande, het hoofd van onder de dekens en roept: „Ik heb geen verwarming noodigik hier warm genoeg onder vier dekens." Lachend gingen de heeren verderen vonden niets meer aan te merken. Men meldt uit Zevenaar: Van een uit Duitschland komenden goederentrein {geraakte Woensdagnamid dag een waggon met steenkolen tuit het spoor, juist op de hoofdlijn naar Duitschland op korten afstand van het station aldaar. De vertraging, daardoor ontstaan, was zeer groot, zoodat tal van goederen- en personentreinen zich al daar moesten opstellen, totdat ruim acht uur de baan wederom vrij was en het verkeer kon plaats vinden. Doordien van daar naar Emmerik enkel spoor ligt, moest bij zoo'n druk verkeer de grootste zorg in acht worden genomen. De werkman te Maastricht die in eene zoutfabriek in een gloeiende pan is gevallen, is aan de gevolgen overleden. Hetlijk, te Middachten (de Steeg) op de rails van den spoorweg gevonden, was dat van H. E., ond 26 jaar, koetsier te Velp. Vermoedelijk is hij Dinsdagavond door den ilaatsten gehuwd en had eén kind. Te Dinksperloo worden sinds eeoige dagen vermist de houder van het bekende hotel „De Zon" en diens echtgenoote aldaar. Men ver moedt, dat hun een ongeluk is over komen, daar het hotel onbeheerd staat, hetwelk de politie uit voorzorg gegren deld heeft. Woensdag avond is te Bleis- wijk weggeloopen een 4jarig meisje. Nadat men den geheelen nacht te ver geefs gezocht had, werd het kind Don derdag ochtend levenloos uit het water opgehaald. Men melclt uit Scherpen zeel (prov. Friesland.) Dinsdag werd hier in de veenderijen in alle stilte de arbeid gestaakt. In alle stilte, want had men te voren niet over het nu zwaarder werk hooreu moppereu, zoodat het loon daar thans niet mede in goede vergoeding stond, men zou er niets van bemerkt hebben, te meer omdat het met de staking ook zoo bovenmate gunstig afliep. Beginnend^ bij de kleinere, werd door de arbeiders bij alle verveners aangedrongen op 5 cent loonverhooging per vierkante roede. Dit werd nun, men zou haast zeggen, zeer bereidwillig toegestaan, zoodat de werkstaking denzelfden dag, dat zij begonnen was, weer in alle stilte eindigde. Het loon der veenarbeiders is nu dus gesteld op 0,92^ per vierkante roede. RECHTSZAKEN- De getuigenbank ter terechtzitting der vierde Kamer der amsterdamsehe rechtbank leverde den 3 dezer een eigenaardigen aanblik. Naast de type van een stok-ouden Zeeuwsehen boer en zijne nog oudere zuster met een jongen neef, allen in provinciale kleederdracht, zoomede een flinke glundere zeeuwsche deerne in haar „kistentuig" doch deze gevankelijk uit Middelburg herwaarts gebid, als zijnde zij betrokken bij den voorafge- ganen diefstal der effecten, daarbij de schommelende type van eene breed sprakige amsterdamsehe weduwvrouw uit een der achterbuurten, in tegenr- stelling met de zich bewuste persoon lijkheid van twee welbekende en be kwame rechercheurs uit de hoofdstad, be nevens een tweetal amsterdamsehe kooplieden, die tot dusverre in hunne negotie het artikel „effecten" nog niet hadden opgenomen, vormden zij toch allen het bewijsmateriaal tegen Jacobus en Pieter van Luijk, vroeger woonach tig te Sloten, thans te dier stede, beiden beschuldigd van heling der effecten, gestolen ten nadeele van den Zeeuwschen boer H. Rijnen te Baar» land, op 17 December jl. Beklaagden bekenden het hun ten laste gelegde. Toen het getuigenverhoor was geêin digd, eischte de substituut-officier van justitie mr. baron d'Yvoy, tegen ieder der beide beklaagden eene gevangenis straf van twee jaren. Mrs. G. Vissering en Hij mans voerden voor de beklaagden ambtshalve de verdediging. De verklaringen van den eersten ge tuige gaven een verhaal van de zeld zaam brutale wijze, waarop de vooraf gaande diefstal had plaats gehad. Die getuige bewoont te Baarland in Zeeland, de hofstede De Oude Brouwerij. De man bezat geld en daarbij, zooals hij ter terechtzitting mededeelde, effecten van verschillende kleuren en landen. Het was den 17a December jl., des avonds pend werd, wanneer neef Driedijk de coupons kwam .knippen en de talons ter inwisseling afhalen. Omstreeks elf uur in den avond werd de deur der hofstede met een boom opengeloopen en verschenen een drietal kerels, die door hem werden herkend en die zich thans in handen van het gerecht be vinden. De kast werd onderstboven gekeerd, de glazen verbrijzeld. De huis man wilde zijn erf verdedigen, men joeg hem in zijne bedstede terug, stak daarna de lamp aan, stal de effecten uit de kast, benevens geld en zilveren zeeuwsche knoopen, en dreigde de be woners der hofstede met moord. De oude zuster liet echter door den knecht de huurlieden roepen. Deze verschenen, maar konden slechts op de toen vluchtende roovers hunne jacht geweren afvuren. Men zette heu spoedig achter slot en grendel, tot groote ge rustheid der Zeeuwsche landlieden. Door de ijverige nasporingen van de amsterdamsehe rechercheurs Panhorst en Verbeek kreeg men echter te Amsterdam de bewaarplaatsen der effecten te weten en werden ook de helers der schuld brieven gearresteerd. De uitspraak van hun vonnis wacht hun over acht dagen. Het haagsche gerechtshof heeft Don derdag met vernietiging van de vrij spraak door de rechtbank, den uitgever van het Leidsch Dagblad veroordeeld tot f 25 boete, wegeDs overdrukken van den feestwijzer voor de 3 October fees ten, waarvoor het auteursrecht was ver zekerd. Het Openbaar Ministerie bij het ge rechtshof eischte 20 jaar gevangenis straf voor de wed. De Kraker wegens den moord met Louwerse op haar echtgenoot te Zaamslag gepleegd, waar voor de Middelburgsche rechtbank bei den eveneens tot 20 jaar veroordeeld had. Zooals men weet, heeft Louwerse in dit vennis berust. Mr. Simons van Arasterdam, betoogde dat de beklaagde niet als daderes, maar als mededaderes kon beschouwd worden. 28 laschplaten. Aan| onze zijde werd geen verlies geleden. De nu n.ar Padang terugkeerende westboot kwam hier met de gele vlag in top aan, omdat zich op de reis her waarts choleragevallen aan boord hadden voorgedaan. Zij heeft ter reede Olehleh drie dagen quarantaine moeten houden en toen haar na dien termijn practica verleend werd, mochten de nieuw aan gekomen troepen niet naar de kazernes gaan, maar moesten zij nog acht dagen in barakken te Olehleh blijven, ter voorkoming van besmetting. Op de reede Olehleh was op 24 Maart noodweêr. Door de woedende baren werden ongeveer vier meters van Oleleh's kuststrook verslondende koepel van de „Witte Sociëteit," een gedeelte van de pie: der firma De Lange en Co. en van die der chiueesche kongsi, vele bijgebouwen en van aan zee gelegen woningen werden weggeslagen en eene kolenloods stortte geheel in. Bene stoombarkas van het ter reede liggend*, oorlogschip Bali werd door de golven weggeslagen. Een moedig matroos evenwel sprong in zee, haalde haar zwemmende in, sprong er ia, en bracht het zonder man of muis op zee dobberende vaartuig weder in het bezit der marine. Er komen dagelijks berichten in,{dat de vijand alhier zijn slag wenscht te slaannu eens werden Nesoeh en de veekraai, dan weder werden Gedah en het hoofd-etablissement van de Atjeh- leverantie als zijn doelwit genoemd. Er heerscht hier dientengevolge groote spanning. VISSCHERIJ- Katwijk aan Zee, 4 Mei. Door 23 schuiten werd hier hare versche visch gebracht. De laagste besomming was 21.60, de hoogste f 51. Binnenlekschol gold ƒ3.35 4>io, braad f 2.40 2.95 en schar 2.30 k 2.60 per mand. Bun schol 25 k 40 ct., tong van 30 tot 70 ct., kl. tarbot /i,so k 2.25 en griet 40 ct., ƒ1.50 en 230 per stuk. Egmond aan Zee, 4 Mei. Van de beug visscherij brachten 8 schuiten visch in den afslag met besommingen van /11 tot 25. Kabeljauw 5oèéoct., schel/. 25 30 ct. per stuk. Van de schrobnetvissctierij keerden 6 schuiten terug met besommingen van 17 tot 37. Tongen golden 40 tot 50 c. per stuk, groote braad 2.50, kleine kraat ƒ1.40. scharren 1.50 per mand. KOLONIËN- BATAVIA, 25 ApriL Ministerien zijn als vliegen, zij leven, kort. Men heeft nog niet eens den tijd gehad om het ministerie Crispi te ver geten en daar is het kabinet-di Rudini alweer gevallen. Dondeidag was het in de Kamer zeer rumoerig, 14 sprekers kwamen op tegen de politiek der reg«e- ringen en er werden elf motiëa voor gesteld. Men stemde ten slotte over eene motie van vertrouwen en deze werd met 193 tegen 158 stemmen verworpen, Acht leden onthielden zich van stem ming. Hadden dezen meegestemd, dan hadden de steramen gestaakt, nu is er aan de bedoeling niet te twijfelen. Alvorens de motie van vertrouwen verworpen werd, verdedigde de minister Luzzatti de fiaancieele politiek der regeering. Toen de motie, voorgesteld door Grimaldi en d®or de regeering aanvaard, was verworpen, deelde Di Rudini mede, zich om nadere bevelen te zullen richten tot den koning. Daarna werd de zitting opgeheven. Men spreekt van een ministerie Gio- letti—Saracco. De oostenrijksche Kamer heeft eene door Plener vosrgestelde motie van orde aangenomen, welke beslist, dat de libe ralen zullen voortgaan met de regeering mede te werken, zij het ook, dat zij te haren opzichte eenig wantrouwen koes teren. Heel veel beter dau een motie va:n wantrouwen is zulk eene uitspraak ook al niet. De Kamer van Afgevaardigden in Luxemburg heeft Woensdag met groote te 8 uur, en daarbij koud. Hij ging slapen. Zijne zuster sliep bij de meid trein van Zutfen naar Arnhem overre-iin de huiskamer of keuken. In de pronk- den. Het hoofd was geheel van de j kamer werden door hem de eff?cteo romp gescheiden. De ongelukkige was bewaard in eene antieke kast, die geo- Aan de Sumatra Ct. wordt van Kotta- Radja d.d. 26 Maart geschreven In den nacht van 20 op 21 Maartmeerderheid van stemmen een voorstel jl. gelukte het aan een detachement aangenomen, om de verlaging van den mai éehausséas, in de Westerlinie een census der kiezers voor de Kamer tebren- bende Atjehers te naderen, die bezig gen op 15 francs, was de rails van den tramweg op te, Niettegenstaande het bericht uit hof- breken en reeds 28 laschplaten had kringen afkomstig was, is het nog niet afgeschroefd. De onzen gaven daarop zeker, dat de Czaar binnenkort te Ber- een paar salvo's, hetgeen de ieven lijn komen zal. De toestand van zijnen overhaast het hazenpad deed kiezen,aan lering lijdenden zoon George maakt jn de handen der onzen achterlatende het mogelijk dat hij voor geruimen tijd wee dooden, twee gewonden, tal van naar den Kaukasus zal gaan, waar zich ^rentjons, klewangs, donderbussen en de de doodzieke grootvorst bevindt. Daar- dan aan een fleschje ruiken. De dokter zond haar met een paar woorden weg. Het meisje zat lusteloos en zwak in een armstoel bij het raam. Het loshangend haar en de witte doek om haar hoofd gaven haar een eenigszins spookachtig aanzien. De oplettendheid, waarmede haar groote donkere oogen de be weging van hare bezoekers gadesloeg, stak zonderling af bij de loomheid in hare manieren. „Hier is een heer," zeide Elphinstone, terwijl hij zich over haar heenboog en zoo langzaam en duidelijk sprak alsof zij eene vreemdelinge was, die hem met moeite begrijpen kon, „hier is een heer, die uit Londen is gekomen om onderzoek naar het gebeurde van hedenavond in te stellen." Grainger keek van den dokter naar Prickett en van dezen weer naar den eerste, met een blik, waarin groote wanhoop was uitgedrukt. „Gij schijnt een leelijk ongeluk gehad te hebben," zeide mijn heer Prickett. „Vermoei u nu maar niet te veel. Ik wilde u maar een paar vragen doen en als gij u niet sterk genoeg gevoelt om nu met mij te praten, dan zal ik morgen wel terugkomen. Hebt gij toevallig ook iets gehoord of gezien, dat u zoo deed ontstel len, dat gij bewusteloos op den grond vielt?" Grainger's gelaal drukte nu een vurig verlangen tot spreken uit; wat zij zeide was onverstaanbaar. Zij scheen op het gelaat van Prickett te lezen, dat zij niet begrepen werd en keek van hem naar den dokter. „Gij hebt een hevigen schok gehad," zeide Elphinstone, „over haast u niet, maar spreek zoo langzaam en duidelijk als gij kunt." Opnieuw trachtte de kamenier te spreken, maar bracht niets anders dan onverstaanbare klanken voort. Prickett keek naar den dokter en schudde eenigszins ongeloovig het hoofd, maar El phinstone waarschuwde hem mét zijn wijsvinger, en na een no titieboekje uit zijn zak gehaald te hebben, opende hij het op een onbeschreven blad en lei het voor het meisje neer. „Schrijf het dan maar voor ons op," zeide hij, terwijl hij haar een potlood overhandigde. Zij keek hem verwonderd aan en begon toen langzaam te schrijven evenals een kind, dat bezig is de letters tot woorden te vormen. Toen zij klaar was nam de dokter het notitieboekje op en na er een blik in geworpen te hebben, overhandigde hij het aan Prickett. Op twee lijnen had zij het volgende ge schreven „D. w gha tuldvmt rttlemire. ubt hemt. buturng." De detective was van raeening, dat hei meisje hem bedroog en hij verwonderde zich over de zachtheid en het geduld van den dokter. „Ik zal u niet meer met praten lastig vallen. Knik alleen maar „ja" of „neen". Waart gij in het huis, toen juffrouw Pharr belde?" De kamenier knikte bevestigend. „In uw eigen kamertje?" Opnieuw knikte zij van „ja". „Waart gij daar niet 10 minuten geweest?" Hetzelfde gebaar werd herhaald, maar nu zeer nadrukkelijk. „Langer dan 10 minuten?" „Hoordet gij voetstappen of een geluid alsof er iets van hout vernield werd of iets anders, dat uw achterdocht opwekte Deze vraag werd beslist ontkennend beantwoord. „Wij kunnen voor 't oogenblik niets verder uitrichten." Pric kett volgde hem gewillig uit de kamer, ofschoon hij onder 't beengaan nog telkens een blik op het meisje sloeg. „Dat was me daar mooie onzin, nietwaar, mijnheer?" vroeg hij, toen zij in de gang waren. „Het is geen ongewoon, maar toch een zeer onbegrijpelijk ge val van aandoening. Hare zenuwen moeten een hevigen schok ontvaDgen hebben en daaruit is eene complicatie van agraphia en asphasia ontstaan." „Denkt gij dus niet, dat het meisje zich maar zoo voordoet vroeg Prickett. „Ik ben er zeker vaD, dat dit niet het geval is. De knapste tooneelspeelster van de wereld zou dat niet kunnen doen." „Zoudt u mij deze namen nog eens willen noemen, mijnheer." De dokter herhaalde de woorden voor hem en mijnheer Pric kett zei telkens bij zichzelf „asphasia, agraphia, agraphia, asphasia." „Denkt gij, dat het lang zal duren, mijnheer Dat meisje wéét iets. Zij heeft iets op haar hart." Wordt vervolga

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2