NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Dinsdag 10 Mei 1892» No. 2714. STADSNIEUWS. FEUILLET ON Een blik in den afgrond. HAARLEM'S DAGBLAD ABOÏS NEMENTSPKIJS Voor Haarlem per 3 meenden;. 1,20. Franco door het geheels Kijk, per 3 maande» 1,65. Geïlluitreerd Zondagiblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers0,05= Dit blad TenchQst dagelQks, behalve op Zon» en Feestdagen. BureauKleine Hontatraat No. 9, Haarlem. Telefeouammer 122, ADVERTENT! ÉN: ▼a» 15 regelt 50 Ce»te; iedere regel ratst 10 Cesi» Greet* lettere iaat pleetere!» te. Bij Asesnemeat aaazlralljk rabat, Abcnaementea en Advertenties, wordei, aangeaOBC» deer esse agenten es door all. beekhandelarea en eonrantiars Direotear-Uitgever I FI8BEB001L Hoofdagent!* voor iet BuitenlandCompagnie Générale de tailMté Itras/ére L. BAWMt C», 1. JOMMi, Snee., Perjft Slist Matdwrf Hmtmartre, Haarlem, 9 Mei 1892 Voordracht voor assistent bij het gymnastiekonderwijs aan de Hoogere Burgerscholen alhier 1. W. N. Francken, Westzaan2. H. N. Schuiteraa, Nieuwe- schans 3. L. A. Wouters, Utrecht. Op dit oogenblik circuleert hier ter stede het volgende adres Geven met verschuldigden eerbied te kenneG, de onderget eekenden, allen ingezetenen van de Gemeente Haarlem en bijna allen gasverbruikers dat zij kennis genomen hebben van de voorstellen der Directie van de Haarlemsche Gasfabriek aan den Ge meenteraad tot het aangaan eener nieuwe concessie voor de levering van gas hier ter stede dat zij ten volle overtuigd zijn van het groote belang, zoowel voor de Gemeente, als voor de ingezetenen bij het nemen eener beslissing door den Gemeenteraad omtrent de verdere gas levering dat zij vermeenen, dat de voorstellen der Directie van de Gasfabriek zeer in het voordeel der Gemeente en in dat dei ingezetenen zijn en eene ernstige overweging verdienen; dat de" financieele toestand der Ge meente zonder twijfel verbeterd zal werden door de zekere jaarlijksche bij drage van lucent per kubieken meter van al het op meter verbruikte gas; dat de zeer belangrijke verlaging van d«n gasprijs eene hoogst gewensehte tegemoetkoming zal zijn voor den win kelstand alsook voor andere takken van handel en nijverheid, die nu nog jaar- lijksch een hoog cijter voor gas moeten betalen dat door den zeer laag gestelden prijs voor het gas ten dienste der pu blieke verliehting, en vooral door de betere kwaliteit van het gas, de stad op eene meer afdoende wijze zou kun nen worden verlicht dat door de belangrijke prijsverlaging van het gas ook de kleine neringdoen den instaat zullen zijn, de gevaarvolle petroleumverlichting door het gevaar- looza gas te kunnen vervangen dat de industrie ook in de gelegen heid zal zijn op minder kostbare wijze gebruik te maken van het gas als be weegkracht en het gas ook meer voor verwarming in aanmerking zal komen cat een aanzienlek en fraai gedeelte der stad geheel voltooid zal kunnen worden de@r de verplaatsing der gas fabriek, die dit plan nu nog in den weg staat; Redenen waarom ondergeteekenden aan den Gemeenteraad het dringend verzoek richten, bij de behandeling dezer gewichtige zaak de bovenstaande punten in ernstige overweging te nemen en, zoo mogelijk, te besluiten tot het aannemen der voorstellen van de gas fabriek, zij het ook op eenigszins ge wijzigde conditiën. (w. g P. GOEDKOOP Dz. Hierbij was een gezegeld blad ge voegd, waarop men van zijn bijval aan dit adres kon doen blijken en waarop bereids een zestal handteekeningen wa ren geplaatst. Ook ons is dit adres ter teekening aangeboden, doch wij hebben gemeend niet te moeten teekeneö. Zoolang het advies van de in d ze zaak benoemde speciale Raadscommissie nog niet is verschenen, achten wij dit adres voor barig, en Al te zeer bevorderlijk aan de belangen en de wenschen van de gas fabriek. Vooral in deze is haastige spoed niet nuttig. Eerst dan wanneer de bedoelde Raadscommissie advies heeft uitgebracht, kan het voor de ingezetenen nuttig en noodig wezen, van hunne opinie te doen blijken. Zaterdagavond gaven de leerlingen van den heer A. J. Meijerink eene uit voering in deD Schouwburg alhier, ge wijd aan de gymnastiek, het schermen, en dansen. Te oordeelen naar hetgeen wij van de uitvoering zagen kunnen wij zeggen, dat deze uitstekend is geslaagd. De tableaux viva?its door de meisjes in hare smaakvolle toiletjes voorgesteld waren zeer schilderachtig, en den heer Meijerink mogen wij een woord van lof niet ontheudeD, voor de wyze, waarop hij deze tableaux heeft gearran geerd. Een aardig gezicht leverde boven dien het marcheeren op der ongeveer 60 jonge leerlingen, door wie de vrije- en ordeoefeningen flink werden uitge voerd. Verder zagen wij nog een door eenige heeren schermers voorgestelde colonne, onder leiding van den heer Klinkhamer, welke evenals de daarop volgende partij schermen zeer goed van stapel liepen. De derde afdeeling van het programma, was geheel aan Terpsichoré gewijd en met het oog op de vele bal toiletjes, zal het bal, zoowel der leer lingen als der ouderen zeer geanimeerd zijn geweest. De bierhuishoudster wonende Kleine Houtstraat hoek Kampervest, is door de politie bekeurd ter zake van het ver- koopen van sterken drank in het klein, zonderde daarvoorvereischte vergunning te bezitten. deed ze daartoe allen, 40 in getal in één tontot zijne verwondering be hoefden slechts 19 die bewerking te ondergaan daar de overige 21 in de ton gestikt waren. De Gemeenteraad vaD Alkemade heeft besloten tot aanneming en geleidelijke invoering van den Greenwichtijd, en in verband daarmede den diensttijd in alle werkzaamheden uur te vervroegen. Een landbouwer te Nieuw Vennep wenschte zijn kippen te kortwieken en BINNENLAND. Het bezoek onzer Koningin nen aan het berlijnsche hof zal slechts enkele dagen duren. Het valt juist in den tijd der beide groote vooijaars- parades. In het paleis te Berlijn en in het nieuwe paleis te Potsdam zullen gala diners worden gegeven. Verder zal een galavoorstelling in den schouwburg plaats hebben. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken van 7 dezer is aan eene commissie opge dragen het onderzoek van bepalingen, betreffende den verkoop onder openbare contróle aan de Rijkslandbouwproeista- tions, welke aan eene herziening zijn onderworpen. Benoemd zijntot lid en voorzitter der commissie dr. J. W. Gunning, hoogleeraar, voorzitter der commissie van toezicht op de Rijkslandbouw proefstations te Amsterdamen tot leden B. G. van der Have te Ouwer- kerk en S. Huizinga te Middelstum, leden van de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwproefstations prof. dr. A. Mayer, directeur van het Rijks- landbouwproefstation te Wageningen I. M. Aberson, lid er firma G. J. Krol en Co. te Zwolle J. van Hoorn, lid der firma Van Hoorn, Luitjens en Kamminga te Groningen; M. de Jonge Jzd., lid der Prov. Staten van Zeeland en lid der firma Van den Bosch en Co. te GoesJ. Leupen, lid der firma wed. J. Leupen en Zn. te Haarlem; F. Dui vis Jzn. te Koog a/d Zaan K= Honig Hzn., lid der firma Claas Honig en Zn. te Koog a/d Zaanmr. Kruseman, ad vocaat en procureur te Amsterdam; F. B. Löhni8, inspecteur van het middel baar onderwijs, belast met het toezicht op de landbouwscholendr. A. E. Kolleman, directeur van het Rijksland bouwproefstation te Groningen, tevens secretaris. In eene de vorige week ge houden vergadering van het centraal - comité tot viering van Dationale feest dagen te Utrecht is besloten bij gele genheid van het verblijf van HH. MM. de Koninginnen, een historischen op tocht te houden. De medewerking van vele vereenigingen is verzekerd. De optocht zal bestaan uit 2 afdee- lingen. De iste: terugblik op de geschie denis, wordt gevormd door 13 groepen de 2de afdeelinghet heden, bestaat uit één groep, die met een hulde aan HH. MM. besloten wordt. De indeeling is als volgt Stichting („Trajectum Rheni"). Frankische tijdvak. (Dagobert sticht de kapel van St. Thomas). Bisschoppelijk tijdvak. (Bisschop Johan III van Diest 13221340). Komst van Karei V. in Utrecht, Augustus 1540. Unie van Utrecht. Wagen, waarop de hollandsche Leeuw in den hollandschen tuin, met het zwaard en den pijlenbundel, benevens den hoed. Stichting der hoogeschool 1636. Utrecht in 1672. Vrede van Utrecht 1713. Willem IV, Erfstadhouder. Fransche tijd 1813. Utrechtsche Jagers van 1830. Representatie der gilden. Het Utrecht van heden. In den stoet zullen 4 zegewagens zijn o. a. Utrechts brandweer zal met een muziekkorps de ontwikkeling van het brandwezen voorstellen. De „General Steam Naviga- tion Company" heeft het plan, aan vangende 28 Mei, elke week tegen het middaguur eene bizonder voor het ver voer van passagiers ingericht stoomschip van Amsterdam naar Londen te doen vertrekken, hoofdzakelijk voor hen die een uitstapje willen maken. Zekere vrouw S. te Edam heeft Vrijdag brand gesticht in eene loods, (met turf en hout gevuld), bü hare woniDg. Bossen stroo had zij met petroleum begoten, en toen in brand gestoken. Het bleek dat zij in een eenval van krankzinigheid heeft gehandeld waarom de burgemeester het noodig heeft geoordeeld haar dadelijk onder bewaring te stellen en naar een gesticht voor krankzinnigen op te zenden. De brand werd in tijds gebluscht. De goede kennis der aard- rijkskunde van Nederland, waarin het haagsche stadhuis zich verheugen mag, kost aan een kiezer voor 1892 zijn kies recht voor de Provinciale Staten. Een uit Middelharnis naar de residen tie overgekomen kiezer had de noodige stukken ingezonden, om wegens zijne biljetten voor de grondbelasting op de kiezerslijsten voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten te worden geplaatst. Hij kreeg de stukken terug, en meende dat alles in orde was. Geen stembiljet thuis krijgende voor de Statenverkiezing, stelds hij een onderzoek in. En nu ver nam hij, dat hij wèl was opgenomen op de kiezerslijst voor de Tweede Kamer als Nederlander, doch daar Middel harnis niet in Zuid-Holland gelegen was had men hem niet op de lijst van kiezers voor de Provinciale Staten kunnen plaatsen. Nieuwe bewoners van de residentie, die prjjs stellen op de uitoefening van I het kiesrecht, mogen dus voorzichtig zijn. j Dezer dagen is door depo- litie te 's-Hage aangehouden een post- j beambte, verdacht van zich door het vervalschen van postwissels ongeveer j 200 wederrechtelijk te hebben toege- jeigend. Hij is naar het huis van be waring overgebracht. Bij sommige ingezeten van 's Hage is dezer dagen aangeboden eene lijst, waarop voor eene weduwe met kinderen, wier man in den dienst van den heer P. F.gMouton, architect aldaar, zou zijn overleden aan de ge volgen eener beroerte, hulp wordt ge vraagd. Deze lijst was onderteekend door den heer Mouton. Het geheele verhaal bleek te zijn gelogen en de daarin voorkomende handteekening van den heer Mouton was valseh. Bij deze lijst bevonden zich nog ver schillende valsche attesten, o. a. een van den heer W. J. Bolderman, secre taris van het burgerlijk aimbestuur, en een van doctor Van Tienhoven. Op de lijst kwamen voor onderscheidene hand teekeningen van ingezetenen, die zoo genaamd voor het een of ander bedrag hadden ingeteekend. Verreweg het grootste gedeelte der handteekeningen waren valseh. De lijst werd aangeboden door een jongen. Deze had dieontvan- ]gen van een man, die hem op straat had aangesproken hem, tegen eene j kleine belooning met de lijst had uit- gezonden en die hem op een afgespro- jken punt de lijst moest komen terug- bezorgen met de verstrekte gift. De j man, die deze bedriegelijke handelingen j laat verrichten, is een ontslagen gevan- 1 gene, een specialist op het gebied van i bedellijsten, die een groot deel van zijn lieven in de gevangenissen doorbrengt. Hij woont niet te 's Hage, doch i bezoekt af en toe die gemeente om zijne praktijken uit te oefenen, j De commissaris van politie der ,2e I afdeeling aldaar waarschuwt tegen deze sluwen oplichter en geeft nogmaals in overweging, eerst na deugdelijk onder- 1 zoek, liefst bij de politie, voor derge- I lijke doeleinden giften te geven. Hij verzoekt in voorkomende gevallen de lijsten aan te houden en deze te doen bezorgen aan zijn bureeu aan de Nieuwe Haven No. 5. Vr ij dagochtend is te Delft eene 70-jarige weduwe door een beladen vrachtwagen overreden, tengevolge waar- 19) HOOFDSTUK VIII. Toen ik de wacht had op het Strand waar ik bijna drie jaar geweest ben placht ik mij te oefenen door de gezichten van de menschen op straat te bestudeeren. Gisteren heb ik een man gearresteerd, die ik zeven jaar geleden voorbij had zien komen. Na dien tijd had ik hem nooit weer gezien, maar toch zou ik hem uit een millioen menschen berkend hebben. Sommige menschen zullen dat nu wel niet willen gelooven, maar het is zoo waar als ik leef- Lees niet te veel in de boeken, houd uw her senen helder en uw oogen open, en bekijk elk voorwerp, elke persoon nauwkeurig. Dat is het geheim voor een detective om vooruit te komen iü de wereld. Nu moet u niet denken, mijn heer, dat ik zoo dwaas ben om verstandige, geleerde menschen te veraehien. Als ik het geluk heb een rustigen, ouden dag te hebben, dan zal ik mij door veel leaen schadeloos stellen voor mijn gemis van vroeger; maar nu moet ik mijn carrière nog maken en ik kan mij daardoor de weelde van veel lezen niet veroorloven." „Ik denk toch niet," zeide Arnold, „dat gij nooit ietB verge ten zult, wat gij eens gezien hebt." „Neen, dat beweer ik ook niet, maar ik zeg, dat ik nooit dingen vergeet, die ik nauwkeurig beschouwd heb. Gij zult wel opgemerkt hebben, dat de meeste menschen dingen zien, zonder zich de moeite te geven ze van nabij te bekijken en dan her inneren ze zich later de voorwerpen niet meer, die ze vroeger alle dagen onder de oogen kregen. Nu moest gij b. v. de kamer, waarin wij gezeten hebben, veel beter kennen dan ik en ik wil toch wedden, dat dit het geval niet is." „Nu, laat eens hooren." „Het kleed," zeide Prickett, alsof hij het dicteerde, „was brus- selsch fabrikaat, een witte grond met groote rozen, het behang sel was van dezelfde kleur als het kleed met matgoud afgezet. Tegenover de deur eene schilderij in waterverf, voorstellende een meisje, dat door eene beek waadt en een kleinen joügen aan den oever door gebaren wil beduiden, dat hij haar voorbeeld moet volgen. Boven de deur een andere schilderij in waterverf, voorstellende een ouden heer, die in een bosch in een boek zit te lezen. Verder twaalf stoelen, waaronder vier leuningstoelenen drie met gedraaide pooten; eene kleine ronde tafel aan het ven ster, waarop een microscoop, een boekenrekje vol boeken, waar onder „Tennysons gedichten" met een groen met goud handje, „Navolging van Christus" in een wit linnen band en gouden letters enz. In den hoek van de kamer een kabinet met zeven laden, welks sleutel in de derde lade stak, daarop een mandje met bloemen en het portret van eene dame. Op den schoorsteenman tel een porseleinen vaas, een hert, welks gewei in de takke11 verward zijn geraakt...." „Nu, mijnheer Prickett, ik heb er al genoeg van gehoord om hierover geen weddenschap met u te durven aangaan," zeide Arnold. De zon was ondertusschen achter het heuveltje verdwenen en het geheele landschap voor hen was met dat eigenaardige licht overgoten, dat den zonsondergang voorafgaat. Het was overal zoo stil, dat men het weinige gewoel van het naburige dorp kon hooren, als het geklap van een zweep, het getrappel van paarden en het gekraak der wielen. Onze wandelaars hoorden het geluid van een naderenden snel len voetstap, maar konden, door eene kromming van den weg, niets zien. Plotseling echter was de wandelaar by de bocht ge komen en Prickett en Arnold zagen Wyncott Esden voor zich met een zwart valiesje in de hand. Toen de laatste het tweetal zag, bleef hij een sekonde staan, maar liep spoedig weer voort. „Zoo Prickett, beste kerel," zeide hij op hartelijken toon, „wat voert u in dit gedeelte van ons land?" HOOFDSTUK IX. De weg, waarop onze vrienden zich bevonden, was aan éen kant door een lagen steencn muur omgeven. Toen Wyncott het nieuws hoorde, ging hij met zijn hand op dat muurtje leunen alsof hij steun noodig had. Een oogenblik zag hij tamelijk ont-

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1