UITSLAG- DER VERKIEZINGEN Provinciale Staten. POLITIEK OVERZICHT. HEMENÖD NIEUWS. soon, wiens lijk de vorige week even over de grenzen bij Gronau gevonden is. De twee medeplicttigen zijn Maandag te Gronau in hechtenis genomen. Van Osch zij n Dinsdag ge vankelijk naar 's Bosch overgebracht de twee gebroeders B., machinisten bij {de firma M. van Leeuwen, in verband met den aanslag en diefstal, vóór een paar weken bij dezen gepleegd. Dinsdag viel te Kolhorn een aan vallende .ziekten lijden de man in het water en verdronk. Men liet den man zoolang met de voe ten in het water liggen tot de dokter ontboden was, die toen den dood moest constateeren. Te G r o o i-H aasdal is in 14 dagen tijd nu een tweede kind in een ketel met kokend water gevallen en aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Door onvoorzichtigheid van een arbeider, die in het veen aan het turfgraven was, is Dinsdag een zware brand ontstaan op het landgoed „De Molenwijk" te Smilde, in eigen dom behoorende aan de erven M. A, Hoogerbrugge. Ongeveer 10 hectare weelderig groeiend deunenbosch en een 50 hectaren heide zijn door het vuur verwoest. De eerste wittebroodsdag Zij minden elkander reeds lang en sloten Maandagmorgen op 't stadhuis den hechten huwelijksband. Terwijl bruid en bruigom van huis waren om zich voor goed te doen vereenen, zou den de buren bereidwillig als buren zijn groen en bloemen aanbrengen aan de stoelen van het echtpaar terwijl zij daarmede lustig bezig waren, proefden z\j ook eens van het sehie- dammervocht, dat in twee flesschen o, weelde I op de tafel gereed stond, om straks de gasten te laven bij 't ge zang van „Lang zullen zij leven I" Maar wat en wie er lang leefden, de beide flesschen met vuurwater niet. „Groenmaken" brengt van zelf in feestelijke stemming, en in Nederland is het nu eenmaal gebruikelijk eene feestelijke stemming te verhoogen door 't gebruik van schiedammernat. Dus ging de feestdrank den weg van allen drank en voor de verbaasde blikken van het echtpaar, dat wederkeerde van 't stad huis, vertoonden zich de flesschen ledig en de buren vol van zoeten wijns. Het voorhoofd van den man des huizes rimpelde zich; hij ontstak in toorn en uitte dien. Moeder de vrouw vatte het geval niet ernstig op zij wilde manlief tot bedaren brengen, maar bits klonk zijn stem, óók tegen haar. Toen greep zij een bierglas en sterk door de toejuiching der feestelijk gestemde buren sloeg zij haren echtvriend een gat in 't geliefde hoofd, juist één uur nadat het ja ontsnapt was aan hare blozende lippen. Gelukkig dat de zaak geen treurig einde nam; want de wonde werd af- gewasscheD, een pleister er op gelegd, de buren zorgden uit schuldbesef en waarachtig berouw voor vulling van de flesschen en ten slotte weerklonk het „Lang zullen zij leven in gloria l" alsof er Diets was gebeurd. Aldus geschiedde anno 1892, Maandag den 9<ien Mei te Breda. Nu en dan hield hij zijn verblijf in een hol in't Slochterbosch. Hij heet H. Schröder. Maandag stond hij terecht voor de arrondissements rechtbank te Winscho ten. Zijnen zaak, waarin veertig getui gen gehoord werden, hield de recht bank van 's voormiddags 10 uur tot des namiddags ruim 4 üur, met een kwar tiertje pauze, onafgebroken bezig. De officier van justitie eischte eene gevan genisstraf van negen jaar. RECHTSZAKEN- In den afgeloopen winter werd in en bij Appingedam en Noordbroek ver scheidene keeren inbraak gepleegd, soms in één nacht in vijf, zes en meer wo ningen dicht bij elkaar terwijl men tel kens vermoedde, dat van al die inbra ken éen en dezelfde persoon de dader was. Dien verm»edelijken dader hebben de te Noordbroek wonende veldwach ters den 3oen Januari j. 1. in eene gracht gevangen. Sedert zit hij te Winschoten in 't huis van bewaring in voorarrest. VOOR DE 10 Mei 1892 NOORD-HOLLAND. Amsterdam. Alle 17 liberalen gekozen- Alkmaar. Herkozen mr. D. F. van Leeuwen cons. Edara. Herkozen W. Sliggher lib. Hoorn. Gekozen M. de Jong lib. Nieuwer-Amstel. Gekozen mr. F. Th. Westerwoudt, lib. en kath. Purmerend, Gekozen H. Schoeringa lib. en S. Appel lib. Weesp. Gekozen H. J. van Lennep cons. Zaandam. Gekozen C. Corver van Wessem en D. H. Zwaardemaker, bei den lib. ZUID-HOLLAND. Rotterdam. Alle 7 liberalen gekozen, Brielle. Gekozen Hein, lib. Dordrecht Gekozen J. M. P. de Joncheere, lib., en W. van Schaarden burg, lib. Gorinehem. Gekozen M. F. Boon- zajer, cons., en mr. Visser, lib. Leiden. Herkozen L, M. de Laat de Kanter, lib., en Rinkes Borger, lib. Middelharnis. Gekozen mr. G. J. Goe- koop, lib., en T. Breesnee, lib. Oud Beierland. Gekozen G. A. van Driel, lib. Ridderkerk. Gekozen A. Molenaar, lib. 's Hage. Gekozen C. A. van der Kemp, cons., H. M. De JVries, lib. Evers, lib., Van Rogen, libSnouck Hurgronje, lib. Sliedrecht. Gekozen W. H. van Haaf- ten,ten T. Swets, beiden ant. FRIESLAND. Leeuwarden. De liberale leden zijn herkozen. Heerenveen. Alle 5 liberalen gekozen. Franeker. Alle 5 liberalen gekozen. NOORD-BRABANT. Bergen op Zoom. Alle 4 kathol, ge kozen. Breda. Alle 4 kath. herkozen. Eindhoven. Alle 3 kath. gekozen. Grave. Alle 3 kath. gekozen. Helmond. Alle 4 kath. gekozen. 's Hertogenbosch. Alle 4 kath. ge kozen. Heusden. Gekozen A. H. J. Verhoe ven, M. L. Mommersteeg beiden kath., en B. A. Middelkoop lib. Tilburg, Alle 4 kath. gekozen. Zevenbergen. Alle 3 kath. gekozen. GRONINGEN. Groningen. Alle 4 liberalen gekozen. Hoogezand. Herkozen Hoenderken liberaal. Oude Pekela. Alle 3 liberalen her kozen. Zuidhorn. Alle 3 liberalen gekozen. Appingadam. Alle 3 liberalen gekozen. Onderdendam. Gekozen Dojes, lib., en Broekema., lib. Winschoten. Alle 3 liberalen gekozen. DRENTE. Hoogeveen. Alle 8 liberale herkozen. LIMBURG. Sittard. Herkozen Cremers, Arnolds, en gekozen Koten, allen kath. GELDERLAND. Arnhem. Herkozen mr. I. Everts lib. en jhr. G. A. van Nispen lib. Aalten. Gekozen mr. Bosch lib. en jhr. Baud lib. Eede. Gekozen W. E. J. baron van Wassenaerlib. en W.baron van Nagell,lib. Eist. Herkozen Van der Monde k. Geldermalsen. Herkozen D. van Hoytema lib. en mr. J. baron van Pallandt ant. Nijmegen. Gekozen jhr. V. M. van Rijckevorsel van Kessel k. en mr. G. J. Berkhöff k. Oldebroek. Herkozen Van der Houven van Oordt lib. en J. H. van Meurs lib. Putten. Herkozen mr. E. Vitnngalib. Tiel. Gekozen P. F. Dijckmeester lib. en mr. M. Tijdeman lib. Voorst. Herkozen L. J. N. van Essen lib en mr. J. baron van der Feltz lib. Wijchen. Gekozen R. J. J. M. Dommer van Poldersveldt k. en A.C. J. Dericks, k. Za.lt-Bommel. Herkozen A. Hoeflake lib. en gekozen A. G. Huyskes ant. Zutfen. Gekozen C. M. Henny lib. en mr. J. G. ridder van Rappard lib. Doesburg. Gekozen jhr. C.M. Brantsen, ant. Ruurloo. Gekozen baron Van der Borch van Verwolde, ant., IJ. Diiessen, kath. Üevenaar. Gekozen Van Nispen, en Van Hugenpoth, beiden kath. ZEELAND. Sluis. Alle 3 liberalen gekozeF. Tolen. Gekozen A. Hollestelle en mr. J. H. L. van Buren, beiden ant. Zierikzee. Alle 3 liberalen herkozen. Goes. Gekozen mr. C. Luccasse, B. M. den Boer, M. de Jonge Jzn., alle ant. en J. M. Kakebeeke, lib. Hulst. Gêkozen L. van Waesberghe Janssens, kath., mr. Van Deinse, lib Middelburg. Herkozen W. A. graaf van Lijnden, D. A. Dronkers, J. C. Lantsheer, J. H. Snijders, alle lib. en F. van der Beke Call entels. ant. UTRECHT. Breukelen. Gekozen W. J. Doude van Troostwijk lib., Schout Velthuys ant. en Geelkerken ant. Utrecht. Herkozen H. A. van Beu- ningen, J. Duyvis, H. G. Römer, H. Roijaards van Scherpenzeel, S. J. vfd Geuns en B. Reiger, allen lib. Amerongen. Herkozen Van den Berch van Heemstede ant., baron Van Heem stra ant., Van Asch van Wijck ant. Wegens plaatsgebrek slot volgt.) Engeland's nijverheid. Salisbury ver klaarde verder dat hij niet geloofde, dat een werkdag van acht uren mogelijk is zonder eene vermindering van loon. Deze woorden hoorde de deputatie met ongeduld aan. De minister waarschuwde verder voor eene proefaeming, die vol gevaren is en allicht tot eene geheele orawentehjag in den toestand der maat schappij kan leiden. Hij verkoos liever eene vrijwillige, gestadige lotsverbete ring van den werkman en verzocht aan de deputatie hierover ten ernstigste Da te denken. Hij moest erkennen dat de engelsche werkmasskraeht en werk- mansrol een deel uitmaken van 's lands voorspoed, maar de kapitalisten wer ken insgelijks mede tot 's lands voor spoed. Later werd namens de deputatie ver klaard, dat de partij van acht uren desnoods genoegen zou nemen met eene wet, die eene uitzondering maakte voor allen die geen werkdag van acht uren verlagen. De koninklijke commissie voor de vaccinatie heeft een voorloopig rapport uitgebracht, waarin zij eene wijziging van de bestaande wet aanbeveelt, en verklaart dat zij het dienstig acht dat de overtreders bij herhaling eene boete beloopeD, maar dat hunne gelijkstelling met de plegers van een gewoon misdrijf vervalt. Bij de verkiezing van een lid van het Lagerhuis in North Hackney, behoorende tot het oostelijk deel van Londen, is de heer Bansfi ld, een unionist, gekozen met 446e stemmen tegen 3491, op een Gladstoniaan uitgebracht. De verkiezing had plaats ten gevolge van het overlij den van Sir L. Pelley, een conservatief. De ministers Salisbury en Balfour hebben Woensdagnamiddag een deputatie ontvangen, die gekomen was om bij de regeering aan te dringen op eene wet, die den werkdag op achtuur stelt. Na dat verscheidene ambachtslieden in dien geest gesproken hadden, verklaarden de beide ministers zich ongezind hiertoe mede te werken, ofschoon zij, waar het mogelijk is, het verkrijgen van een korteren werkdag voor den arbeider bevorderen zullen. Zij stemden toe dat de engelsche werkman in acht uren vermoedelijk evenveel arbeid zal ver richten als de buitenlander in tien uren voorts dat werkstakingen een ellendig middel zijndoch zij konden niet toe geven dat een wettige werkdag van acht uren verbetering in hun lot zou brengen. Salisbuty vooral achtte geen wetgeving van dien aard mogelijk zonder dat zij een hevig verzet uitlokte, waarbij de kapitalisten met elkaar zouden samen gaan. Er is eene werkliedenpartij, die een werkdag van acht uren niet begeert. Mocht de tegenpartij al zoodanige wet kunnen doordrijven, dan zou eene land verhuizing in massa vermoedelijk het eerste gevolg er van zijn. De groote patroons «ouden het land verlaten, iets wat aller verderfelijkst zou zijn voor Ten gevolge der verklarin gen van gevangen genomen anarchisten heeft de politie te Luik Woeas^'ag groote hoeveelheden ontplofbare stof fen bij de in industrieele inrichting van Mathysen gevonden. Men heeft 50 aynaraietpatronen te/ Eaeux gevonden en het parket heeft een onder den grond verborgen zak ont dekt, inhoudende zoo patronen met dyDaraiet en kruit. De brand in de mijn van Anderlues, die men uitgedoofd waande, is opnieuw begonnen. De arbeiders zijn haastiglijk naar boven gevlucht. Generaal Booth heeft een manifest uitgevaardigd aan zijne aan hangers, waarin hij verklaart dat zijn plan van „Ia darkest England" dreigt te mislukken indien er geen nieuwe bijdragen gestort worden. Yan de 30.000 ponden sterling die er voor dit jaar aoodig zijn, werden er slechts 4000 ontvangen, en over het vorige is een tekort van 8000 pd. st. ongedekt. Hierin moet spoedig voorzien worden, zal het plan kunnen doorgaan. De Times verneemt uit Soetan de bizonderheden van het vat ten van [Rothschild's gewezen kassier Jager in het hotel „Miramare" teRam- leh, waar hij onder den naam Randolff logeerde met eene duitsche juffrouw, Lodz genaamd. De duilsche consul en de egyptische politie hebben de ge vangenneming bewerkstelligd. Jager be zocht dagelijks de Beurs te Alexandrië. De beide vluchtelingen »ijn den 23sten April te Suez ontscheept. Vervolgens hebben zij eene week doorgebracht te Kaïro in verschillende logementen. Den iea Mei kwamen zij te Karaieh. Jager had zich zooveel mogelijk onkenbaar gemaakt' door zijn haar kort te snijden en zijnen baard af te scheren, maar juffrouw Lodz werd herkend. Hij heeft eerst gepoogd, zich met eene revolver te verdedigen, doch werd spoedig over mand en geboeid. Bij hem vond men nog 500,000 mark. Deeming heeft aan een geestelijke bekend dat hg ook den moord op zijne vrouw (vroeger niss Mather), te Windsor, heeft begaan, Wat hem daartoe dreef, wist hij zelf niet. De geneesheer der gevangenis te Sydney, waar Deeming eenigen tijd in hechtenis was, verklaart, dat hij den gevangene heeft behandeld wegens epi leptische aanvallen van den hevigsten graad. De franse he regeering heeft besloten bij de Kamer eene kre diet-aanvrage in te dienen tot vergoe ding der schade, veroorzaakt door de drie dynamiet-aanslagen te Parijs. Het krediet zal ten bedrage zijn van oijna 300,000 fr., als 160,000 fr. voor den eigenaar van het huis in de Rue de Clichy en 72,000 fr. voor de bewo ners 50,000 fr. voor den eigenaar en de bewoners van het huis in de Rue Saint- Germain, en verder eene som voor den eigenaar en de bewoners van het koffiehuis op den Boulevard Magenta. Voorts wil de regeeriDg, hetzij eene som in eens, hetzij een jaargeld, toe kennen aan de weduwe en de dochter van Véry. Dit alles zal geschieden zonder dat de regeeriag zich voor het vervolg verbindt, ingeval van herhaling dier misdaden. De regeering heeft alsmede beslo ten het aantal politie-dienaien te Parijs te versterken en de bezoldiging te ver hoogen. Evenals voor Hamonod geschied is, zal de begrafenis van Véry op staats kosten plaats hebben. De minister-president zal de begrafe nis bijwonen en aan het graf eene rede houden. De president der republiek zal zich bij de plechtigheid laten vertegen woordigen. Te Parijs liep dezer dagen het gerucht, dat de letterzetter Hamo nod, die overleed tengevolge van de ontploffing van het calé Véry, zelfdes aanslag pleegde. De rechter van in structie heeft den kameraad, die met Hamonod was, ondervraagd, maar geen enkele aanwijzing gevonden. Omtrent het gebruik van luchtballons bij de laatste fransehe manoeuvres heeft de luitenant Dobu< raux van de luchtschippers-afdeeling een belangrijk verslag het licht doen zien, waaruit blijkt, dat de ballons groote diensten bewezen hebben, vooral sodert eene telephooninrichting tussGhen den ballon en den beganen grond daarge' steld is. Men kan tegenwoordig den ballon in een half uur gereed maken om op te stijgen, en het ballonpark is zoo ingericht, dat de ballon met groot gemak vervoerd kan worden ook in gevulden en zwevenden staat. Te raid den van een gevecht werd een zwe vende ballon door Bar-le-Due vervoerd, zonder dat daardoor eenige wanerde ontstond. De eerste practische resulta ten werden bij de manoeuvres te Aulnoy verkregen, waar de korps-commandant door den ballon verwittigd kon wordeD, dat een tegen hem gerichte aanval slechts een schgnaanval was, en de vijandelijke hoofdwacht zich in eene heel andere richting bewoog. Gedurende de manoeu vres bij Colombey bleef generaal Gallifet 2^ uur in den ballon en leidde van daar uit zijne telephoon de bewegingen. De troepen besloegen eene ruimte van 12 kilometer in front en 3 tot 9 kilometer diepte en dit geheele gevechlsveld werd door Gallifet in alle bizonderheden beheerscht, ofschoon de ballon slechts tot 400 meter opgestegen was. Bij een andere ma noeuvre kon de ballon den opperbevel hebber bericht geven omtrent een ge vecht tusschen twee civisiën cavalerie, op een afstanc. van 9 kilometer I plaats greep. Eindelijk heeft de ballon „Het waren juweelen, Reuben, die op eene waarde van 30.000 40.000 pond geschat werden." „Drommels," riep Gale uit, die belang in de zaak begon te stellen, dat is me eerst een diefstal. Waar werd hij gepleegd „In Hill House te Wootton Hill in het huis van mevrouw Wyncott." Gale's blik viel nu op het voorwerp, dat op de toonbank lag. Hij nam het op en bezag het opnieuw. „Wyncott," mompelde hij. Prickett meende, dat zijn stem een weinig trilde. „Wyncott? Waar heb ik dien naam meer ge hoord „Wel, de jonge man, die u verleden week uit de klauwen der justitie heeft gered, droeg dienzelfden naam." „O ja," zeide Gale, „nu herinner ik het mij; die advokaat heette mijnheer Wyncott Esden, misschien is hij wel een bloed verwant van die dame." „Hij is haar neef," zeide Prickett, „en hij is mij in deze zaak van veel dienst." „Nu, dan wensch ik u beiden veel succes met uwe opsporing," antwoordde Gale, terwijl hij het voorwerp neerlegde. „Tot mijn spijt kan ik u echter niets aangaande dat stuk staal vertellen; ik zou niet durven zweren, dat ik het niet gemaakt heb, maar evenmin, dat dit wel het geval is." „Zoo dus gij zult bedaard meegaan, nietwaar „Meegaan?" vroeg mijnheer Gale met vrooiijke gelatenheid. „Ik zal natuurlijk meegaan, als het moet. Maar het behoeft an ders volstrekt niet, mijnheer Prickett." „Dat moeten wij nog zien," was het antwoord. „Ik kan voor elke minuut vandaag verantwoording doen," zeide Gale. „Ik ben van negen tot half acht in mijn magazijn geweest, waar ik goedereD, die van Birmingham kwamen, in ontvangst had genomen. Gelukkig kunnen verscheidene menechen mijne aanwezigheid daar getuigen. Ik weet niets meer van dezen diefstal af dan een pasgeboren kind. Hoe laat precies werd hij gepleegd „Tegen vijf uur, Reuben." „Dan ben ik volkomen veilig, en kan het mij volstrekt niet schelen, waar ik heenga. Van kwart voor vijf tot half zes ben ik in de herberg „de gouden Kroon" geweest, en heb daar in gezel schap van den waard een glas brandewijn gedronken. Wij heb ben toen nog getwist over de nieuwe iersche wet, die juist was uitgevaardigd." „Als dat het geval is," zeide Prickett, terwijl hij het stuk in brekersgereedschap wegborg en zijn jas toeknoopte als een tee- ken, dat hij wildé vertrekken, „dan zult gij morgen om 9 uur weer zoo vrij zijn als een vogel in de lucht. In dien tusschen- tijd zal ik mijne inlichtingen omtrent de waarheid van uwe woorden inwinnen. Gij zijt zeker geen huisvader, wel?" „Nu dat is maar goed ook, dan zal ook niemand om uwe afwezigheid treuren." „Heeren, die een avontuurlijk leven leiden, moesten altijd uit liefde voor de dames ongetrouwd blijven." Gale bracht een paar gezellige uurtjes op het politie bureau door, waar hij vriendschappelijk met de politieagenten praatte, die zich vóór zijne komst bijna dood hadden verveeld. Om drie uur ongeveer verlaDgde hij een cel en sliep daar den slaap der onschuld, totdat hij om 9 uur gewekt werd door onzen detective, die hem mededeelde, dat zijn alibi voldoende was bewezen en dat hij mocht vertrekken. „Maar luister eens, Reuben," zeide mijnheer Prickett op over- redenden toon„het is onzin, dat gij beweert het bewuste voorwerp niet te kennen. Zij spraken er gisterenavond bij de familie Wootton Hill over, eene belooning uit te loven aan hem die den dief van de juweelen kon aanwijzen. Ik hoorde eene som van 1000 pond noemen. Iedere inlichting die gij geven kunt, wordt stellig ruim beloond. DeDk er maar eens goed over na, Reuben." „Ja, dat zal ik doen," antwoordde Gale kalm. En om hem iecht te laten wedervaren, moeten wij melden, dat hij den ge> heelen dag aan niets anders dacht. Toen de avond gevallen was, sloot hij zijn winkel en ging op eigen gelegenheid, op verken ning uit. HOOFDSTUK X. Prickett was bizonder vroeg opgestaan, om Gale's getui gen in Londen [te bezoeken, en daar hij voor zijn vertrek slechts een kop koffie gebruikt had, had hij trek in zijn ontbijt gekregen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2