NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang» Woensdag 18 Mei 1892. 2721 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND FEUILLETON Een blik in den afgrond. RLEM S DAGBL Voor H.ulem per 3 m»»nden]1,20. Franco door het geheel» Bijk, per 3 maanden 1,65. Geïlluitreerd Zond.agablad 3 0,30. Afxonderlijke nummer», 0,05. Die blad vencbQit dagelpo, betel». op Zon- ea Feeotdagea. Bnre.oKleiaa Hoatatraat No. 9, Haarlem. Telefaaaaamaar Ua, ran 1—5 regel» 50 Cefcta; iedere regel meer 10 Cent», Grote letter» naar plaaternlmtej Bij Abonnement aaxÊienlljk rabatj Aboaneraeaten aa Adrertntiiü worden aaagaaoaaa dear oaaa eg.it.» aa door all» boekbaadalarea ta cour»»ti.r4. Dipeoteur-Ultg.v.r J. c. FSIBIBOOÏi Hmfiagmtm nor M MMW: Ompepsk BhUrnU dl fullMii Blmmgiro t L. PAW MM 6on J9MM F. JOMti, daos FW#. 8JM* Fipliwy HtMmartrt Haarlem, 17 Mei 1892 De heer G. B. 't Hooit, aftredend lid van Provinciale Staten (anti-revolutio- nair) heeft te kennen gegeven, zich voor de herstemming op Dinsdag a. s. terng te trekken, en zou derhalve wenschen, dat op hem bij die gelegenheid geene stemmen wnrden uitgebracht. De kiesvereenigingen, die zijne can- didatuur gesteld hebben, t. w. de anti revolutionaire kiesvereenigingen te Haar lem, Beverwijk en Haarlemmermeer kunnen ziek evenwel bij hei besluit van den heer 't Hooft niet neerleggen en hebbes besloten, zijne candidatuur voor de herstemming opnieuw te stellen. Tot leerares aan het Conservatoire te Amsterdam is benoemd mej. T. C. lastiaans alhier. Bij vonnis van de Arrondissements rechtbank alhier, dd. 17 Mei 1892, is in staat van faillissement verklaard mej. Anna Dirks, modegoedmaakster en winkelierster te Haarlem (Gr: Hout straat no) met ingang van 11 Mei 1I92 en benoeming tot Rechter-Com- miesaris van den rechter Mr. J. de €le?cq van Weel'en tot curator van den heer Mr. H. Ph. de Kanter, ad vocaat en procureur alhier. Maandag namiddag is weder een 15- jarige knaap genaamd P. B. Hagebout, werkzaam op de steendrukkerij van de heeren Emrik en Binger, met de hand tusschen een machine geraakt, waardoor de middelste vinger van die hand is verbiijzeld. Hij is per brancard naar het Si. Elizabeths Gasthuis overgebracht. Maandagavond ten 7 ure is een Sjarig knaapje genaamd J. Draijer, spelende in den Raamsingel gevallen. Het kind dat reeds begon te zinken is met moeite gered door den steenhouwer Andrea, die daartoe gekleed te water is ge sprongen. Maandagnamiddag is Jan Prinsen, oud 30 jaren, opperman, werkzaam op een 20 sportslader aan den achtergevel der woning van den Heer Commissa ris der Koningin aan de Nieuwe Gracht door het onderuitschuiven van den ladder gevallen waarbij hij belangrijk aan het hoofd werd verwond. Te Hoofddorp is men thans druk bezig, op last der genie, met het weg voeren der belasting op het heiwerk der damsluizen en brnggen over de Hoofd vaart. Wanneer het heiwerk van zijn ruim xiooo M'. grond ontlast is, gaat men een begin maken met het metselen der damsluizen en brnggen, welke men nog vóór den winter hoopt klaar te krijgen. Over eene lengte van ongeveer 10000 M. heerscht thans te Haarlemmermeer groete bedrijvigheid aan de inundatie? werken. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat schappij. December 1891. Opbrengst reizigers 952.14. idem goederen 975.66. idem diversen 201.13%. Tezamen 212893-,. Per dag ea per kilometer 8.08. De gewone audiëntie van den minister van Financien zal op Don derdag 19 Mei niet plaats hebben. BI ij k ene den staat der rijks- middelen hebben in April jl. de groep der indirecte belastingen, de posterij en de domeinen gezamenlijk 429 600 meer opgebracht dan in het vorige jaar.on der alle andere hoofden te zamen daarentegen is f 466,000 minder ont vangen, zoodat het geheel een nadeelig verschil aanwijst van f36.400. Bij de directe belastingen beloopt de vermindering ruim 3 ton. Over het algemeen is de indruk, dien de uitkomsten der maand April maken, slechts matig bevredigend. Laat men het successierecht buiten rekening als de wisselvalligste bron van inkomst, en de directe belastingen, omdat daarbijin dezen tijd des jaars de aanzuivering steeds de grootste rol speelt, dan blijft er nog een nadeelig verschil van 1 ton over. Sedert den ien Januari is er in het geheel 34,820,304 in de schatkist ge vloeid, of 2,4 ton minder dan in hetzelfde tijdvak van 1891. Te Landseck in Tirol zal Donderdag a. s. eene conferentie van spoorwegbesturen gehouden worden over de kwestie van de invoering van den Greenwich- of den Midden-europeeschen tijd. Ook de Nederlandsche spoorwegen zullen op die conferentie vertegenwoor digd zijn. Met aanvang van Woens dag zullen in het Bedoulnenkamp aan de Weesperzyde te Amsterdam ook des avonds voorstellingen worden gegeven bij Y-licht. Bij heldere lucht zal het eigenaardig geheel zeker een hoogst Schilderachtigen aanblik opleveren. Woensdag of Donderdag zullen tevens een paar stoombooten van het Rokin naar het kamp varen. De toevloed van bezoekers naar deze ongewone vertoo ningen neemt nog dagelijks toe. Nog tijdens de blussching van den brand in de drukkerij, voorheen Gebrs. Binger, in de Warmoesstraat te Amsterdam, werd door een der brand meesters de aandacht gevestigd op eenige vrij verdachte omstandigheden, welke door hem waren opgemerkt. De toen gerezen vermoedens hebben sedert in kracht gewonnen, daar der directie van een op die drukkerij uit gegeven blad bleek dat een deel der boeken niet in de brandkast aanwezig was, maar op een kamertje bij oude boeken lag. Nog ernstiger werden de vermoedens daar het haar reeds eenig; dagen te voren was gebleken, dat de boeken, welke men aldus aan de vernieling had billen prijsgeven, blijk gaven van be langrijke vervalsehingen, welker bedrag nog niet is te bepalen. Door de directie werd daarop van een en ander mede- deeling gedaan aan de justitie. Deze liet den boekhouder, die belast was geweest met het bijhouden der ver- valsehte boeken, bij zich ontbieden, maar na het ondergaan van eenige voorloopige verhooren, is de man, ge naamd R. A. B., verdwenen. Ondanks alle narporingen is het nog niet mogen gelukken den vermiste op het spoor te komen. De eerste verkeerde posten in de boeken waren reeds voor eenigen tijd ontdekt. Daar de boekhouder ieeds 22 jaar bij de firma werkzaam was en zich steede van een gunstige zijde had doen kennen, werd aanvankelijk niet aan kwade trouw gedacht. Men meende dat er eenige onwillekeurige verzuimen had den plaats gehad, en sprak daarom met den boekhouder af, eerstdaags eens eea avond te besteramen, om te zamen de fouten op te zoeken. De boekhouder is daarop eenige dagen later, in afwijking der gewoonte, des! avonds op het kantoor gekomen, tegen den huisbewaarder zeggende dat hij de boeken kwam natellen. Reeds na een kwartier verliet hij het kantoor, terwijl j kort na zijn vertrek de brand ontdekt werd. De boeken zijn door den brand zwaar beschadigd, maar toch nog lees- j baaréén dag later werden zij bij een door de politie ingesteld onderzoek ge-1 vonden. Bij zijn eerste verhoor heeft de man een der vervalsehingen, en wel tot een bedrag van 100, kekend. Dit geld is door tusschenkonast zijner vrouw aan de directie terugbezorgd. Toch scheen de justitie toen nog geen termen te vinden, de voorloopige aan houding van den man te gelasten. Eerst 14 dagen na den brand, toen de man opnieuw werd opgeroepen, heeft hij de stad verlaten. Onze landgenoot, de heer Kiderlen, de bekende wielrijder, vertoe vende te Bordeaux, wilde eenige dagen geleden, na den geheelen dag op zijn fabriek werkzaam te 2ijn geweest, nog een luchtje scheppen en wandelde de kade op, alléén gewapend met een dun stokje. Deze fabriek is op een half uur afstands van Bordeaux gelegen. Onver wachts werd de heer Kiderlen van achteren met beide handen de keel dichtgenepener ontstond een worstel strijd en beiden vielen op den grond, doch de aanvaller die nog altijd de keel dichtkneep, lag onder. Nu wist de heer Kiderlen hem met dat stokje zoo danig op het hoofd te ranselen, dat de aanvaller geheel bebloed losliet en be wusteloos op den grond bleef liggen. Onmiddellijk daarop deed hij aangifte bij de politie, die zich naar de plaats begaf waar de snoodaard was blijven liggen, doch de vogel was gevlogen; men vond niets anders dan sporen van bloed. Denr volgenden morgen meldde zich een man aan, wien een oog was uitgeslagen, en zoo kwam de justitie achter den naam van den aanvaller. {Ned. Sport). De directie van den Tivoli- schouwburg, te Rotterdam heeft aan gekondigd dat binnenkort een invitatie voorstelling zal plaats hebben, waarbij voor het eerst van electrisch licht in de zaal en op het tooneel zal worden gebruik gemaakt. Ook bij het bestuur van den grooten schouwburg aldaar is het plan om electrisch licht aan te brengen, opnieuw ter sprake gekomen voorshands zou alleen het tooneel daar mede verlicht worden, zoo mogelijk reeds bij den aanvang van het volgend seizoen. Blijkens oificieele afkon diging van den burgemeester van Nij megen zijn in die gemeente gedurende de afgeloopen week van 8 tot en met 14 Mei zeven nieuwe gevalleD van pok ken geconstateerd, terwijl twee lijders aan die ziekte zijn bezweken. Gedurende die week werden door den burgemeester 10 onderscheidene beslui ten genomen en afgekondigd tot ont eigening en vernietiging van bedden en andere goederen van pokkenlijders. Daar in de gemeente Wychen de pokken nog epidemisch heerschen, zal ook de aangekondigde jaarmarkt aldaar op aanstaanden Woensdag niet gehou den worden. Onder Amersfoor t en Lens den is in de dennenboschen van de heeren mr. S J. A. van Walchren, te Haarlem, en mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, te Amers foort, een felle brand uitgebroken, waar bij de vlammen zich ruim 1 meter boven de boomen verhieven. Daor detachementen van het te Amersfoorst garnizoen houdend 5e regiment infante rie werden de vlammen, met veel in- spanning bedwongen. De oorzaak van den brand is onbekend. Bandclsbl Vliegen de bekende soci aal-democraat uit Maastricht, heeft ge tracht Zondag te Roermond eene ver? gadering te houden. In het café „Damen" zou hij spreken over„Ons doel en onze middelen." Door den kastelein werd hem echter het optreden als spre ker belet en hem verzocht het lokaal te verlaten. Toen hij hieraan geen ge volg gaf, werd hem door de politie bevolen aan het verzoek te voldoen, waarop hij heenging. Onder een toeloop van een hoop volk trok hij, met een paar uit Maastricht medegebrachte geestverwanten, nog naar eenige kroe gen de menigte zong volksliederen- Hij ging ruim een uur vóór aankomst van den trein naar het station, alwaar hij veiliger was dan in de stad. De kapitein der maréchaussée, de commissaris van politie en de noodige gemeente- en rijkspolitie handhaafden de orde. Het meer dan vier eeuwen oude schutsgilde der Heilige Catharina te Helmond is voornemens op Zondag 10 Juli a s. een grooteu schietwedstrijd met het geweer te houden, waartoe alle schutsgilden of schutterijen worden uit- genoodigd. De wedstrijd zal worden voorafgegaan door een optocht, waarvan ieder mede dingend gezelschap verplicht zal zijn deel uit te maken met ten minste tien personen en voorzien van vaandei en trom en zooveel mogelijk van konings- sch'lden, kapiteinstokken en andere waardigheidsteekenen uit vroeger dagen afkomstig. Voor dezen wedstrijd worden elf gouden en zilveren prijzen uitgeloofd, waaronder een zilveren medaille voor het oudste gilde, een voor het gilde dat de meeste komngsschilden medebrengt, een voor het gilde, dat het oudste ko- ningsschild medebiengt en twee voor het beste vaan delslaan. Omtrent echtheid en ouderdom der koningsschilden zal worden uitspraak gedaan door den eere voorzitter van het gilde St. Catharina, den heer Aug. Sassen, archivaris der gemeente Helmond. Aan de stoomstrookarton .26) HOOFDSTUK X. „Gij hebt carte Manchemijnheer Esden," zeide Janet. „Maar wat ik u verzoeken raag, doe alles wat gij kunt om eene straf vervolging te vermijden." „Hoort gij dat, Prickett?" zeide Wyncott. „Wij zullen met den eerstvolgenden trein vertrekken en zien wat wij kunnen doen." Bij nader onderzoek bleek, dat in het eerstvolgend uur geen trein vertrok en in dien tusschentijd scheen Wyncott door on rust te worden verteerd. Hij drong er op aan, dat Piicketthem zou aanwijzen waar precies het breekijzer was gevonden. TGen zij teruggekeerd waren en nog een uur den tijd hadden, snelde hij naar boven om zijn koffer te pakken, waarna hij weer haas tig naar beneden kwam alsof hij geen oogenblik had te ver liezen „Gij zijt in deze zaak een echte speurhond, Wyncott," zeide de dokter. „Ik heb u vannacht wel gezien." „Mij gezien vroeg Wyncott, zich haastig tot hem wendende. ,ëq waar aan?" „Waarlijk, Janet," zeide Elphinstone lachend; „hij schaamt zich over zijn eigen ijver. Ik heb hem vannacht in het maanlicht een uur lang gadegeslagen, terwijl hij steeds heen en weer liep als een hond, die naar een verloren spoor zoekt." „Neem mij niet kwalijk, mijnheer," zeide Prickett, „maar hoe gaat het met het meisje „Met haar zijn wij nog niets gevorderd," gaf de dokter ten antwoord. „Het is een zeer gekke geschiedenis. Zij heeft nog nie.s anders gedaan dan schreien, en wij kunnen er haar niet toe krijgen iets te gebruiken." „Zij is van meening, dat men haar verdenkt," zeide de erfge name, „en is nu zoo onrustig, dat zij geen ophelderingen kan geven." „Dat geloof ik ook, miss," antwoordde Prickett met een zon derlinge uitdrukking op het gelaat. HOOFDSTUK XI. Toen Wyncott Esden en Prickett te Holborn Chancery Lane inreden, strekte de detective plotseling zijn arm uit naar voren en beval den koetsier stil te houden. „Daar komt onze vriend," zeide hij, terwijl hij uitstapte en den koetsier een shilling gat. „Hij heeft zeker de stad verlaten cm een tochtje naar buiten te maken." En waarlijk, daar kwam Gale aacloopen nog slechts een twintig meter van hen verwijderd. In gedachten verzonken liet hij zijn hoofd hangen en hield zijn duim tegen zijne lippen. Terwijl hij naderbij kwam zagen zy, dat hij met zijne tanden op eene draadnagel beet en geheel in zijn gepeins was verdiept. Pickett ging aan den kant van den weg staan om hem te laten voorbijgaan, en hij passeerde zonder hen te zien. „Reuben," zeide de detective zachtjes. Hij bleef staan en keerde zich om, terwijl hij zijne bruine oogen op het gelaat van Prickett vestigde. Een seconde later viel zijn oog op Wyncott, hetgeen hem deed ontstellen, maar hij herstelde zich dadelijk, en bracht zijn hand aan zijn hoed. „Ik zou gaarne een paar woorden met u willen wisselen," zeide Prickett. „Waar zouden wij dat kun nen doen?" „Zooals gij weet, mijnheer, ben ik dicht bij huis, en," voegde Gale er beleefd bij, „ben geheel tot uw dienst." De drie mannen begaven zich nu naar den nederigen winkel Esden trad het eerst binnen, terwijl Gale zeer beleefd bij de deur bleef staan, totdat zijn bezoekers in huis waren. Er stond een jongen achter de toonbank, en de eerlijke koopman een blik op hem werpende, zeide zij, dat zij ongestoord in zijn achterkamer zouden kunnen praten, indien zij slechts de goedheid wilden hebben zich daarheen te begeven. Hij opende een deur en liet zijne gasten weer voorgaan. „Terwijl deze heeren bij mij zijn, ben ik voor niemand te spreken, onder welk voorwendsel ook," zeide hij tot den jongen. „Zeer goed, mijnheer," zeide de knaap, met een blik vol ont zag op Prickett gericht, wiens kennismaking met zijn patroon van

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1