NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Een blik in den afgrond. 9e Jaargang. Donderdag 19 Mei 1892. No. 2722. A BOK NEMENTSPRIJ8 Hf ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. HET NIEUWE GEBOUW Broeders van St. Johannes de Deo. BINNENLAND. FEUILLET ON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden,1,20, Franco door het geheele Bijk, per 3 maanden 1,65. Geïlluitreerd Zondagablad 3 0,30. Afzonderlijke nummer»0,05. Dit blad veracbjjat dagelflka, behalve op Zon- es Feeetdagex. BareanKleine Hooutraat No. 9, Haarlem. Telefeemammer 128 ran 15 regelt 50 Centa; iedere regel meer lOCente. Greete letter» naar plaatsraiattei Bij Abennemeni aanzienlijk rabalj UbOKaementem w Adverteatiëa wordes atageaomen deer osa» agenten ea door ai'» boakkaxdaitrea ei ooortttiers, Dlreoteor-Uitgavar J. O. FllllfiOOSi HoofiagtnU* voor Ut Buittvlavi: Com>m%it GiUrvlt it fullkiit Mtrvsfhi 0 L. Dril Ml f Ce, 19U.1 f. JOfiM, &vct tufi 81Kt Iveiutr, Mvsimrtrt Haarlem, 18 Mei 1892 Door zijne Excellentie den M. v. O, is bepaald dat de militairen die als vrijwiliigen bij het leger hier te lande dienen, en met eene vrijwilligé ver bintenis overgaan bij de koloniale troe pen daardoor niet ontheven worden van den tijd, dien zij alsnog bij het leger h. t. 1. hadden moeten dienen. Wij ontvingen heden het navolgende schrijven Aan de Redactie van Haarlem's Dagblad alhier. Geachte Redactie Tengevolge van drukke bezigheden de vorige week bijna voortdurend af wezig, nam onze directeur, de heer P. Goedkoop Dzn., eerst heden kennis van het ingezonden stuk van den heer G. E. L. Hijraans, voorkomende in het nummer van 12 dezer van uw geacht blad. In opdracht van onzen directeur dee len wij u thans in antwoord op de door den heer Hymans gedane vraag mede, dat het rapport van den heer Theunis- sen is uitgebracht op zijn verzoek, waar van wij u verzoeken, in uw geacht blad mededeelicg te doen. Intusschen hoogachtend,] Uwe Dw. Dienaren WÊRF-CONRAD, voorheen THOMAS FIGEE Co. (10. g.) p. o. Den Directeur. Haarlem, 17 Mei 1892. Met aanvankelijk 23 leden is alhier thans eene rooaasch katholieke kiesver- eeniging opgericht, naast de reeds be staande katholieke, als een gevolg van de ontevredenheid over de houding van deze laatste. Dezer dagen zijn de biljetten rond gezonden, waarop men kan verklaren lid of begunstiger te worden van de „Vereeniging tot verfraaiing van Haar lem en omiiggenden Gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingenver keer". Wij vestigen er de aandacht op, dat nieuwe leden gratis een speciale toe gangskaart ontvangen tot de tentoon stelling van schilderijen, die Vrijdag in Feli* Favore voor het publiek wordt geopend. Mocht het inteekenbiljet dezer dagen nog niet worden teruggehaald, dan kan men van zijn voornemen om lid ©f donateur te worden ook doen blijken door dat biljet ingevuld en ge- teekend toe te zenden aan den eersten Secretaris der Vereeniging, den heer J. C. Peereboom, alhier. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de in dit blad geplaatste aankon diging omtrent het houden eener ver gadering van de vereenigiög van Indus- trieelen en Kooplieden betieffende Bouw kunde en aanverwante vakken, welke zal gewijd zijn aan de bespreking van de gaskwestie in deze stad. Dinsdagavond ten ruim 11 ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den winkelier in boter, kaas enz. H. Veldwijk, woonachtig in de Lange Veerstraat no. 31, ontstaan in den winkel nabij den kelder, vermoe delijk in een vat met afval, geplaatst dicht bij den gasmeter. Door de hitte was de gasleiding gesmolten zoodat de vlam door het ontsnappende gas werd ge\oed. De brand is door de buren en de politie gebluscht. Alles was verzekerd. Hedenmorgen is een soldaat van het 4e reg. infanterie, alhier in garnizoen, wegens voortdurend wangedrag met een briefje van ontslag uit den dienst ver wijderd en door de politie buiten de gemeente gebracht. VAN DE Ten vorigen jare en reeds vroeger bleek aan de Broeders van St. Johannes de Deo hier ter stede, dat hun gebouw in de Jansstraat te klein was om hun liefdewerk, de opname en verpleging van kranken, ten uitvoer te brengen zooals zij dat wel wenschten. Er werd besloten te trachten een nieuw gebouw te plaatsen, zelve sloegen de Broeders de handen aan het werk, om dit schoone plan mogelijk te maken en zij slaagden daarin ten volle. Waar zij ook aanklopten, vonden zij een ge willig oorwie ook zou zijn sympathie onthouden hebben aan de zoo schoone roeping, die deze broeders zich tot levenstaak hebben gekozende zorg voor de lijdende menschheid? Een zeer geschikt terrein voor den bouw was bereids gevondenhet was een stuk weiland tegenover de Maarten van Heemskerkstraat. Moeilijk had men geschikter plek kunnen vindenaan den eenen kant het ruime, bekoorlijke uitzicht op weilanden en duinen, aan den anderen kant de onmiddellijke na bijheid van het Staten Bolwerk met zijn waterpartijen en zijn groene heuvelen. In de maand Juli van het vorig jaar werd de eerste steen van het nieuw op te richten gebouw, met eenige plechtig heid gelegd. Voortdurend werd onder toezicht van den Broeder-O verste, die zelf het ontwerp maakte, krachtig voort- gewerkt, zoodat nu over een viertal weken het gebouw in gebruik zal kun nen worden genomen. Reeds bij den eersten aanblik treft de fraaiheid en eenvoud van den gevel. Het gebouw is op de eerste verdieping twintig ramen breed. Bovenaan in den gevel aanschouwt men het Christusbeeld. Een slank torentje rijst statig op, nog wachtende op een uurwerk. De gevel is bewerkt met geperste steen, van de firma Gebroeders Frans van der Loo, afgezet met banden van Wezersteen. De firma Hartmann gaf den portaalsteen ten geschenke. Ronde m het gebouw is een groot stuk gronds afgepaald, waarop in de volgei.de lente een tuin met laan aan gelegd zal worden. Alleen achter het gebouw is het daarvoor beschikbare ter rein jeeds circa een hectare groot. De Bioeder Overste leidde onzen redacteur in het gebouw rond en gaf met de meest mogelijke welwillendheid alle inlichtingen, die gevraagd werden. By het binnentreden heelt men rechts en links in het portaal eene spreekka mer. Aan het einde van het portaal ligt de kapel, die zich tot in de tweede verdieping verheft. In de helft der maand Juni zal in deze kapel de plechtige inwijding van het gebouw door Mgr. den Bisschop van Haarlem plaats heb ben. In den rechtervleugel bevinden zich aan de voorzijde ontvangkamers, de eetzaal en daarnaast de werkkamer voor de broeders. Aan de achterzijde por tierswoning, doorgaDg naar achter, pri vaten, de bijkeuken met spijslift naar de bovenverdiepingen en daarnaast een nieuwe keuken met provisiekamer, waarin een eigenaardig ingericht fornuis met heetwaterverwarming, die ook dienst baar is gemaakt tot het verstrekken van water in de badkamers. Het geheele gebouw wordt door centrale verwarmingstoestellen verwarmd. De uitgangen zijn zoodanig aange bracht, dat bij mogelijken brand (het grootste gevaar in eene inrichting als deze) men altijd kan vluchten. Met hetzelfde doel zijn de trappen vrijhan- gend en brandvrij. In den linkervleugel zullen de oude mannen huizen, thans achttien in getal. Hun eetkamer en zitkamer daarnaast zijn aan de voorzijde, achteraan de slaapzalen, waarvan een algemeene met twaalf en een voor ourustigen met zes bedden. Aan denzelfden kant vindt men een lilt voor personen, die door het gansche gebouw heen gaat, water closets etc. Gaat men de vuurvaste tiappen op, dan vindt men op de eerste verdieping de kamers voor patiënten eerste en tweede klasse. Die uit de eerste klasse bekomen twee in elkander uitloopende kamers, een voor zit-, en een voor slaapkamer, terwijl de patiënten tweede klasse over een kamer mogen beschik ken. In de eerste klasse wordt de patient op zijn kamer bediend, terwijl voor de patiënten tweede klasse op de eerste ver dieping een gemeenschappelijke eet zaal bestemd is. Op dezelfde ver dieping bevindt zich de kamer van den Broeder Overste en eene apotheek, voorts een oratorium, behoorende bij de kapel en een tweetal badkamers, een voor patiënten isto en 2de en een voor die der 3e klasse, welke beide een aan- genamen indruk maken. Natuurlijk is de eene wat bevloering etc. betreft, iet wat sierlijker dan de andere ingericht. De gangen zijn alle in gothischen stijl. Op de eerste verdieping in den linkervleugel vindt men cok de operatie zaal, een nieuw vertiek, met een ope ratietafel van geëmailleerd ijzer met glazen blad. De vloer is daar van steen de meubelen zooals dat in zulk een kamer behoort, stemmig, van eikenhout. Het vertrek is door de ronde hoeken bacteriënvrij. Daarnaast ziet men een krankenzaal voor verpleegden der derde klasse, die geopereerd moeten worden en een kamertje voor den met de ver pleging belasten Broeder. Ook op de tweede verdieping vindt men een ziekenzaal voor patiënten 3e klasse en voorts kamers voor zieken derg i»te en 2^0 klasse. Wij zagen een kamer tweede klasse gemeubileerd. Ze was inderdaad aantrekkelijk, licht en luchtig als ze was, voorzien van tafel, kastje, stoelen met trypen zitting, sofa en karpet op den vloer. Rechts op deze verdieping zijn de cellen der broeders, elk dragende op de deur den naam van den bewoner. In deze hoogst eenvoudige veitrekjes is al het meubilair een ijzeren ed, een tafel,1 stoel en wascheafel. De vloer is kaal,: aan den wand hangt een Christusbeeld,1 een paar gebedenboeken liggen op de j tafel. Het geheel maakt een indruk van grooten eenvoud. Overigens vindt men op dezelfde ver dieping nog een waschkamer met gar derobe en een ziekenkamer voor de broeders, terwijl eindelyk daarboven als derde verdieping een kolossale zolder zich aan ons oog vertoont, waarop ka- meis voor het personeel en een kamer voor magazijn. Het dak is belegd met houtcement, ten einde daarop mogelijk later groen en bloemen te kunnen aan leggen. Nu daalde onze vriendelijke geleider met onzen redacteur de trappen af naar het sousterrain. Daar bevindt zich de verwarmingsinrichting benevens berg plaats voor brandstoffen en kelders voor groenten en aardappelen, voor bier en een wijnkelder. Hiermede was ons vluchtig overzicht ten einde. Onncodig is het wel, er bij te voegen, dat door het geheele gebouw gas en waterleiding is aangebracht. De vensters in de patientenkamers zijn alle openslaande. De Broeders van St. Johannes de Deo hebben met den bouw van dit gesticht een nuttig werk verricht. Voorwaar, het is schoon zijn leven te wijden aan de verzorging van die medemenschen, welke lijdende zijn. Meer en beter dan in het oude gebouw, zullen de Broeders hun roeping hier kunnen volbrengen. Een voudig en bescheiden als zij zijn, ver richten zij hun taak uit roepiüg, zonder naar dank of naar hulde te vragen. Toch kunnen wij niet nalaten, hun hier zulk een woord van hulde te breDgen en hun toe te wensehen, dat ook in dit nieuwe gebouw hun liefdewerk met goeden uit slag bekroond en door elkeen bij voort during gewaardeerd zal worden. HH. MM. de Koninginnen brachten Maandag een bezoek aan den groothertog en de groothertogin van Baden. Heden zouden de Koninginnen het oude slot te Heidelberg bezoeken en enkele uren doorbrengen met de her togin van Albany en pricses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont, en daarna met prinses Elisabeth naar Sand terug- keeren, die voorloopig de gast blijft van de Koningin-Regentes. Op verzoek van den prins-regent van Beieren is het portret der Ko ningin door Bisschop afgestaan voor de internationale kunsttentoonstelling te MuDchen. Koningin Wilhelmina heeft hare lessen hervat. Dr. Salverda is geenszins |na ingewonnen advies van den geneesheer, maar na afloop van het aan hem ver leende verlof naar Sand vertrokken. In Kr ar n a p ols ky hield de noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" Dinsdag hare 22e alge meene vergadering, die o. a. werd bij gewoond door jhr. mr. Schorer, com missaris der Koningin in deze provincie als eerevoorzitter. De secretaris der Vereeniging, dr. C. Blooker, bracht verslag uit. In de plaats van de aftredende heeren S. Appel, C. Blooker en J. Breebaart Kzn. werden gekozen de heeren H. Bultman te Haarlemmermeer mr. F. Karseboom te Alkmaar en D. van Ley den te Krom menie. De heer A. van Gelder, te Hil versum, werd herbenoemd in de com missie van beheer van Heideheuvel. Blijkens het oordeel der commissie 27) HOOFDSTUK XI. „Ik heb vandaag zeer veel geleerd, mijnheer Esden." In zijne zachte bruine oegen was deelneming te lezen, en zijn stem klonk vertrouwelijk en beklagend. „Ik zal u vertellen, wat ik gedaan heb, mijnheer. Vooreerst ben ik naar uwe kamers gegaan en heb daar vernomen, dat gij afwezig waart. Daarna begaf ik mij naar Wootton Hill, waar ik een gesprek van vijf minuten met den stationschef heb gehouden. Ik vernam, dat gij gisteren met den trein van een uur vijf en dertig zijt vertrokken, en weer zijt teruggekeerd met den trein, die acht uur drie minuten daar aankomt. Ik wandelde daarna naar Hemsleigh, waar ik vernam, dat een heer daar van Wootton Hill tot dat station buitengewoon tarief had betaald, en zich dwars door de velden naar Wootton had begeven met een tasch bij zich. Daarna wandelde ik weer terug naar Sandy Park, het naaste station van Wootton aan den kant van Londen, en bevond, dat dezelfde heer met den trein van half zes naar Londen was vertrokken die tijden sluiten mooi. In mijn straf zaak kwam ook zoo iets voor van drie stations, hetgeen gij zoo goed tot mijn voordeel hebt aangewend." „Welnu?" zeide Esden, die beurtelings bleek en rood werd, terwijl zijn eigen stem hem vreemd in de ooren klonk. „Wat zou nu dat alles?" „Ja, mijnheer Esden, naar ik gehoord heb, zijn de juweelen dertig 4 veertig duizend pond waard. Natuurlijk mogen wij niet van de veronderstelling uitgaan, dat zij voor ons zulk een waarde hebben. Om te beginnen zouden wij zoo ongeveer voor een waarde van vier 4 zes duizend pond ten gelde kunnen maken." "Dat zou misschien wel kunnen," zeide Esden, „maar wij zul len het niet doen." „Niet, mijnheer?" vroeg Gale op verwonderden maar eerbie digen toon. „En waarom niet, mijnheer?" „Door het toeval doet men dikwerf zonderlinge kennismakin gen, mijnheer Gale," zeide Esden „Als iemand mij dertig uur geleden had verteld, dat ik mij voor u omtrent de een of andere zaak zou hebben te rechtvaardigen, dan zou ik om die voor spelling gelachen hebben." „Dat kan ik mij best begrijpeD, mijnheer," zeide Gale steeds eerbiedig. „Sedert wij in dezelfde zaak deelgenooten zijn geworden," ver volgde Esden, die walgde van zijn eigen bittere scherts, „kan ik u wel in mijn vertrouwen nemen. Ik zal tegenover u zoo oprecht zijn als nooit het geval met u zou wezen, wanneer de rollen om gewisseld waren. Ik heb dat zaakje verricht dat is immers de geijkte uitdrukking, gij zult het echter een dilettant in het vak vergeven, dat hij gewone taal spreekt ik heb dat zaakje ver richt om een geheel bizondere reden. Ik bevond mij toevallig in zeer benarde financieele omstandigheden, en ik heb het gedaan met het oog op de belooning. Wanneer gij denkt, dat ik, omdat gij iets van de zaak weet, eenigzins van de door mijzelf bepaalde gedragslijn zal afwijken, dan vergist gij u deerlijk. In het ergste geval kan ik de juweelen terugzenden en mijn daad bekennen. Mijne vrienden zullen geen schandaal verwekken door my te vervolgen." *Ja, maar mijnheer," zeide Gale op zacht verwijtenden toon, „dat is toch letterlijk geld wegsmijten. Ik versta mijn werk, mijnheer, en ik zou de juweelen kunnen laten slijpen en ze ver- koopen even veilig als mijn eigen hand kussen." „Wij zullen ditmaal geen gebruik maken van uw vernuft en uwe ervaring, mijnheer Gale," gat Esden ten antwoord. Zijn stem stokte in zijn keel, zoo walgde hij van zijn toestand. „Zeer goed, mijnheer," antwoordde Gale. „Ik zou gaarne wil len weten of er reeds werk van gemaakt is. Wilt u niet gaan zitten, mijnheer Esden Mijnheer Prickett sprak er van, dat de belooning nog al aanzienlijk zou zijn. Hij zeide dit vanmorgen." „Dit briefje," zeide Esden, bracht het epistel van den „be droefden vader" te voorschijn en wierp het op de tafel, „is van morgen door de eigenares van de juweelen ontvangen." Gale strekte zyn handen naar den brief uit en nam dien van de tafel op. Hij las met moeite den inhoud eu keek toen op met een grijnslach. Esden had hem nog nooit zien glimlachen, ea terwijl hij hem du aanzag, wekte hij nog meer afgrijzen by hem op. Gale had een zestal tanden voor in zijn mond verloren, en

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1