WEDSTRIJDEN. POLITIM OVERZICHT. ÖEMENÖD NIEUWS. voor het nazien der rekening, is de financieele toestand der Vereeoiging gunstig. De rekening werd goedgekeurd. Tot de behandeling der agenda over gaande, werden de volgende aanvragen om subsidie uit de rente van het stam kapitaal over 1892 goedgekeurd: Am sterdam 300, Bloemendaal ƒ350, Graft 300, Koog aan de Zaan 300, Krom menie 500. Monnikendam ƒ300, Rijp 3°°' De amsterdamsche politie heeft de politie te Rotterdam gewaar schuwd tegen den anarchist Johan Berscb, oüd 35 jaar, wonende aldaar Teijlingerstraat 4, wiens signalement luidtongunstig, verloopen uiterlijk, lichte knevel, hoofd kaal, postuur klein. Bersch heeft zich in een brief, door hem aan een te Amsterdam verschijnend dagblad gericht, uitgelaten, dat de ver schillende plaats gehad hebbende ontplof fingen alleen de schuld der politie in het algemeen zijn, en voorts dat ook de groote gemeenten in ons land aan de beurt zouden komen voor ontplof fingen. Dinsdagmorgen zakte te Medembiik een steiger aan de Buiten haven in elkander. Ongeveer 12 men- schen geraakten te water, doeh werden gelukkig spoedig weer op het droge gebracht. Allen kwamen met een nat pak en den schrik vrij In een der „hotels" van het Lamgroen te 's Hage kreeg ZaU rdag- avond een logé, een duitscher, twist met de dochter des huizes, wier minder lief lijke uitlatingen hij beantwoordde met een messteek in de borst. Daarop wilde hij zich uit de voeten maken, doch een ander bezoeker versperde hem den weg. Ook deze werd aan het gezicht ver wond. Hetzelfde lot trof een der „ge brekkige" bedelaars, die deu woesteling hard naliep en hem wilde grijpen. De politie slaagde er echter in, den man te arresteeren. De verwonde juffrouw werd naar het Ziekenhuis overgebracht. Uit Utrecht meldt men, dat A. R. B.} de boekhouder van „De Ned. Onze oudste, broeder kwam op eene houtzagerij <n moesPden ganschen dag planken dragen, terwijl een der kleinen aan eene steenbakkerij eenige stuivers kon verdienen.Hier werkten zij onder allerlei slag van volk, die zij niet ver stonden. Doch wij waren tevreden, er was brood in huis. Op den dag dat vader beter werk zou krijgen gevoelde moeder zich niet goed, zij werd erg ziek en de dakter verklaarde gele koorts, die aan dat land eigen is. Zij stierf. Niet lang daarna werd ook vader door de gevreesde ziekte aangetast en cok hij bezweek, zonder eenige hulp. Wij waren weezen, zonder eenige redding in een vreemd land, zonder kennis der taal en der personen die om ons woonden. Niemand trok ons lot aan en de ellende werd met den dag grooter. Doch hiermede was 't ongeluk nog niet ten einde. Onze oudste broer kwam op een Zaterdag avond met zijn weekgeld, twee gulden 60 cent, thuis en viel doodmeê op de bank, hij kon ons spreken niet verdragen murmelde zoo iels over vader en moe der en ons vroeger t' huis en begon te weenen als een kind. Den heelen nacnt had hij het erg benauwd en ook hij moest ons na een smartvol lijden van zes dagen verlaten. Doch de besmet ting der gele koorts, die hier met cho lera op een lijn kan staan, ©ntrukte ook onze lievelinge, ons jongste zusje, want ook zij stierf. Vader, moeder; onze oudste broer, die 17 jaar oud was, en ons zusje hadden we dus verloren en wij met ons drieön bleven over. Daar stonden wij in Amerika, zonder eenige kennis of vriend en zonder geld. Zeker ook waren wij van honger en ellende omgekomen, ware het niet, dat het bestuur der stad Santos ons treurig wedervaren aan den nederlandschen Consul te Rio de Janeiro had bekend gemaakt. Als arme landverhuizers en diep on gelukkige weezen werden wij door de goedheid van dien consul in staat ge steld, de reis naar ods vaderland, naar Kruiningen, terug te aanvaarden. Den Financier" te Amsterdam, verdacht van dag, dat wij uit Santos vertrokken, had- brandstichting en vervalsching van boe ken, zich daar ter stede Zaterdag in het plantsoen bij Manenburgh van het leven heeft beroofd. Het lijk werd terstond na de ont dekking naar het hoofdbureau van politie vervoerd, waar het Dinsdagochtend door familie uit Vianen werd herkend. Men schrijft uit Rosendaal aan de Pr. N. Br. Cl. In de wachtkamer 20 klasse, trof ik verleden week drie kinderen aan, twee jongetjes van 9 en 12 jaar en een meisje van 5 jaar oud. Zij waren fat soenlijk gekleed en zagen er zindelijk uit. Niemand zou, deze jeugdige schep sels ziende, geraden hebben, dat zij reeds zooveel ellende, zooveel ongelukken en tegenspoed ondervonden hebben. Laat ik hnn wedervaren, zooals zij dat verhaalden, in 't kort mededeelen. Den 16en Augustus 1890 vertrok uit Kruiningen (Zeeland) de familie Blok, een gezin bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, om in de Nieuwe Wereld hun geluk te oeproeven. De beloften dat in Amerika volop werk en veel geld was te verdienen, had er hen toe doen besluiten. Hoe groot was echter hunne teleurstelling. De engelsche taal niet machtig, gelukte het met de wei nige spaarcenten die zij hadden, een schamel onderkomen te vinden, raaar geen werk. Zij vertrokken naar Rio de Janeiro (Brazilië) en ook daar geen uitkomst, ziende, verhuisden zij naar de stad Santos (Santo). In plaats van het geluk zou hier de ellende aanvangen. „Vader", zoo verhaalden de kinderen „kon na veel smeeken werk krijgen met schepen te helpen lossen, hij werkte van des morgens vroeg tot des avonds laat, maar verdiende weinig meer dan de huishuur, die daar zeer hoog is. den wij juist 18 maanden in die stad vertoefd, 't Is een stad. waar zeer veel rijken wonen, maar waar ook de diepste armoede heerscht, vooral in de onge zonde wijken. Wij verlieten in ons hart toch noode de. plaats, waar onze goede ouders, broer en zusje rustten, maar niet in een graf, zooals bij ons hier, neen, hunne lijken werden in een put met kalk geworpen. Nooit hebben we meer kom mer en verdriet, meer ellende en ont bering geleden, dan juist in dat land, waarvan onze ouders het mooiste hoor den vertellenzij geloofden er aan en deden het om in de wereld vooruit te komen, 'tls een land, waar de arme werkman met hard werken slechts den kost kan verdienen. Door de zorg van den nederlandschen consul zgn wij voor ons vertrek van nieuwe kleederen en schoenen voorzien en hebben met een pas van dien heer de reis in 31 dagen, waarvan 28 op zee, van Brazilië naar hier gemaakt. Te Kruiningen woont onze grootvader, bij wien we gelukkig mogen komen in wonen." Aldus bij elkaar genomen het verhaal der kleinen, die moeilijk hunne tranen konden bedwingen. Zij, die lu nog lust gevoelen in de Nieuwe Wereld hun fortuin te zoeken, mogen eerst wel eeDS denken„Is Amerika neg wel het land van beloften." Bij het lossen van eender zandbakken op de Waal te Brakel, had een werkman het ongeluk af te glijden grens der gëmeente. Omtrent de ramp, Zondag middag aan vier jongelieden uit Workum op het Zandmeer overkomen, meldt men van daar Dader, dat de namen der verongelukten zijn Charles Degens, 20 jaar, afkomstig uit Middelburg, Sikke Koornstra, 20 jaar, van Koudum, en Johannes van der Linde, 20 jaar, van Wol- vega. De laatste was juist Zaterdagmiddag aldaar komen wonen. De eenige geredde, Lucas Dijkstra, van Rien afkomstig, verklaart, dat de ramp veroorzaakt werd door rukwinden, die het vaartuig deden kantelen. Alleen an hem mocht het gelukken op het gekantelde vaartuig te blijvende overigen gleden er allen achtereenvol gens af. Een woord van lof komt toe aan de vier wakkere knipen, die met eigen levensgevaar in een klein vaartuig Dijkstra hebben gered, en ook aan den landbou wer, die den geredde dadelijk zeer lief devol verpleegde. Maandagavond werd door de laatste stoomtram van Maldeghem naar Breskens, tusschen Draaibrug en Oostburg, een persoon overreden die door den machinist bij het licht der locomotief-lantaarns op een afstand van er ge veer 3 meters in liggende houding op de rails bespeurd werd. De onge lukkige werd door het trampersoneel opgenomen en naar Oostburg vervoerd, waar hij spoedig overleed. Het bleek te zijn de heer K., onderwijzer te Oostburg. Een arbeider, die Zondag met een paar anderen bij de stoomma chines eener fabriek te Gronau werk zaam was, wilde indien zij hem drie mark gaven, door de hooge stoompijp naar boven klimmen. De anderen he loot Jen hem dit en de tocht werd ondernomen. Zonder ongelukken komt hij boven en vertoont aldaar n©g eenige gymnastische toeren, doch toen hij we derom dalen wilde, wordt hij door een duizeling overvallen en tuimelt naar beneden. Hoewel nog levend opgeno men, is hij toch weldra bezweken. De ongelukkige, die gunstig bekend stond, laat een vrouw met twee jeugdige kin deren achter. H. Schouten, oud 43 jaren, ge meente-veldwachter te Limmel-Meersen, beschuldigd van mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge gehad hebbende. In deze zaak zijn tien getuigen ge hoord, uit wier verklaring bleek, dat beklaagde m den avond van 29 Februari 11. op zekeren Daraoiseaux, die hem uitgescholden en gesard haddrie revolverschoten had gelost, wairdoor deze in de zjjde en aan den arm ver wond werd. Beklaagde gaf voor uit zelfverdediging te hebben gehandeld, hoewel hiervan ter terechtzitting niets is gebleken. Door het O. M. werd eene gevan genisstraf van 8 maanden gerequireerd. Uitspraak 30 Mei a. s. De rechtbank, 4e Kamer, te Am sterdam, heeft Dinsdag J. m P. van L.; vroeger woonachtig te Sloten, thans aldaar, beiden beschuldigd van heling der effecten, gestolen ten nadeele van den zeeuwschen landbouwer H. Rijnen, a n dit feit schuldig verklaard en ieder hunner veroordeeld tot een jaar vangenisstraf. De wedstrgden te Groningen op 24 Juni te houden, welke zullen bijgewoond worden door HH. MM. de Koninginnen bestaan uit a. eene harddraverij voor Nederl, paarden (ingespannen), uit de drie noordel. prov.prijzen ƒ300, f 200 en 100: bwedren op de vlakke baan door Nederl. heerrijdersprijzsa 650,/175 en f75; e. harddraverij voor alle landen en rassen; prijzen ƒ800, 250 en 150 d. wedren over horden door jockey's prijzen 1200, ƒ300 en 200; e. harddraverij voor driejarige Nederl, paarden prijzen ƒ600, 200 en 100 jachtrijden door officieren van het Nederl. leger met twee eindloopen prijzen ƒ450 en 150; prijzen f 200 en 100 g. groote internationale harddraverij prijzen ƒ1200, ƒ400 en ƒ200. Aan de nummers b en e wordt bovendien een piijs toegevoegd,uitgeloofd doorH.M. de Koningin, bestaande in een zilveren voorwerp. Bij den Zondag te Nieuwe Nie- dorp gehouden zang wedstrijd voor man nenkoren, bij gelegenheid van het jarig bestaan van Niedorp's Man nenkoor, is de ie prijs behaald door Eene ontmoeting heeft plaats gehad bij Logo Moto, tusschen opstandelingen en regeeringstroepen. De opstandelingen werden verslagen, uiteengejaagd en ver volgd. Yllas, president van Zamora,het hoofd der opstandelingen in het Wes ten, is met zijne aanhangers gevangen genomen. De opstandelingen zijn neg op zes punten geslagen, zoodat er van hen nog slechts hier en daar enkele guerrilla troepjes overblijven. De keizerin van Rusland is uit den Kaukasus te St. Petersburg teruggekeerd, Als plaats voor de eerstvolgende muntconferentie wordt Brussel genoemd. ge- De minister president in Frankrijk Loubet heeft aan de Kamer voorgesteld, aan de weduwe Véry een jaarlyksch pensioen van 1200 francs (600.en aan elk dar dochters een van 800 francs toe te kennen. Het wordt zeer waar schijolijk geacht, dat dit voorstel door de Kamer wordt goedgekeurd. De uitgever der Allgemeine jReichs korrespotidenxt baron Wesselitzki Boja- darowitsch, is, volgens bericht van het Berliner Tageblatli wegens verspreiding van valsche berichten omtrent den ge zondheidstoestand van den Sultan uit Pruisen uitgewezen geworden. Deze uit wijzing geschiedde door den minister Marschall op bevel van den Keizer, nadat de Sultan zich telegrafisch met eene klacht tot den Keizer had gewend. Wesselitzki woonde te Berlijn reeds zeven jaar, minder als journalist dan als ge heim Panslavistisch agent. Het] heet dat hij verwant is met den vorst van Mon tenegro. In 1878, tjjdens het berlijnsche congres, verscheen hij daar als de ver tegenwoordiger van Montenegroen later speelde hij in Herzegovina, na de costenrijksche bezetting, eene weinig beminnelijke rol. In de officieele rus sische kringen, bij welke Wesselitzai sedert lang niet meer welkom was, zal men zijne uitwijzing niet ongaarne zien. Aan het feestmaal op Maandag te Dantzig werd door 300 personen deel genomen. De voorzitter van den pro vincialen landdag bracht een dronk op den keizer uit en de keizer, daarop antwoordende, verklaarde, steeds voor het welzijn der provincie bevorderlijk te zullen eijn. Mogen de zonen dezes lands zeide hij geduldig berusten in hetgeen de Memel over hen beschikt, en vertrouwend afwachten wat in den loop van jaren door werkzaamheid ge lukt te volbrengen. Daarmede wijdde de Keizer een feestdronk aan de pro j vincie De ministerpresident Gioletti van het italiaansche kabinet heeft den voor zitter der kamer Branchen weten te bewegen, voorloopig die functie nog te blijven waarnemen. Tegen den 25sten zullen de Kamers bijeengeroepen wor den. Ia Griekenland zijn by de verkiezin gen al de ministers uit het kabinet - w „Harmonie" te Beemster; de tweede en door de geopende klep m de diepte 1 ^00r ^Oefening na Arbeid", te Wormer, 7"n 1c" 'en de derde door „Orpheus", te Oud- te verdwijnen. Zijn lijk ls nog niet ge vonden. Van Groesbeek wordt ge meld, dat de pokziekte er zoo goed als geweken is. Er rijn nog slechts twee gevallen, waarvan één aan de uiterste karspel. RECHTSZAKEN- Voor de arrondissements-rechtbank tc Maastricht stond Maandag terecht De walvisch is den Parijze- naars niet bevallen. Hij smaakte als in vischwater gekookt, eenigszins „ade- lijk" ossenvleesch' werd door tallooze nieuwsgierigen geproefd, raaar, naar het schijnt, door niemand lekker gevonden. Ravaehol is door den ree li ter van instructie te St. Etienne, Rageys, ondervraagd en heeft met bru taal cynisme bekend, dat hij het lijk van de barones de la Rochetaiilée op het kerkhof van St. Jean de Bonnefond opgegraven en van de kostbaarheden heeft beroofd. Hg bleef evenwel alle ken nis aan den moord op de vrouwen de Marson loochenen, ook toen Rageys hem vertelde, wat Béala in een intiem gesprek daarover aan Chaumenlin heeft, gezegd. Het panorama van den slag bij Chaoapigoy, door Detailla en de Neuville geschilderd, is te Parijs publiek verkocht. In 42 stukken ver deeld, bracht het panorama, dat 130,000 francs gekost heeft, nog 149,000 francs op. De heer Vibert, wiens schil- derij in de Champs Elysées-salon bal dadig vernield werd, heeft eeae anonieme mededeeling gekregen omtrent de be weegredenen van de daders. Het schrijven luidt „Bij besluit van het comité, belast met de heraiening van de besluiten der jurij, is uw schilderstuk terechtgesteld." Wq zijn genoodzaakt met u te be ginnen, omdat gij mede verantwoorde lijk zjjt voor de regeling die de laatste twee jaren in gebruik is. Overeenkomstig een eenstemmig besluit, zullen alle schilderyen van de leden der jury van dit jaar, vernietigd worden, eB wel voor dat de salon gesloten wordt. Zoo dit niet mogelijk is, zal men later, waar men zulke schilderijen ook aantreft, tot hunne vernietiging overgaan." Was geteekend„De delegatie.' Dinsdagavond had te Door nik in de chemische ververij van den heer Sacske eene hevige ontploffing van naphta plaats. Het lijk van den eigenaar werd grootendeels verbranden zwaar verminkt in den kelder gevonden. Ook de werkman Dupret, die de on willekeurige oorzaak van de ramp was, doordien hij met een brandende lamp naar beneden ging, is aan zijn brand wonden overleden. Mejuffrouw d'Herval, die op het oogen blik der ontploffing in den winkel was, is zwaar gekwetst. Verder zijn talrijke werklieden en arbeidsters, benevens voor bijgangers gekwetst. De schade is aanzienlijk. Hetgeheele huis is vernield, terwijl het aangren zende huis van een horlogemaker zwaar beschadigd is. De brandweer was, bijgestaan door Delyannes geslagen. Men weet, dat de het garnizoen, den brand in drie kwar- minister van landbouw. Constantiopoulos j tier meester. is gevallen, maar op verzoek van den j Maandag nacht heef'c een koning zal hij aanblijven tot einde 13 jarig meisje te Berlijn haar 7 jarig Juni, om aan de alsdan opnieuw ge-j stief broertje van ©611 brug In het water statueerde kamer zijn programma ovêrgeworpeH, na hem een vuistslag tegen te dragen. het hoofd toegebracht te hebben. Het Het consulaat van Venezuela heeft h tknaapje verdronk, volgende bericht medegedeeld aan de De jeugdige moordenares is gevangen Agence Havasgenomen. zijn half weggezonken oogen, iogevallen wangen en tandelooze kaken gaven hem een spookachtig aanzien. Hij had nu een dui- velachtigen trek in zijn gelaat, en terwijl Esden hem aanstaar de, besefte hij eerst goed helder, wat achter dien man met zijn nederig, onnoozel voorkomen school. „Dat is verstandig gedaan, mijnheer Esden," zeide Gale, „zeer verstandig, en ik zou niet weten, hoe wij beter gehandeld kon den hebben. Wilt u niet gaan zitten, mijnheer? Laten wij nu afspreken, dat ik u in weerwil van ons onderhoud op dit oogen- blik toch vanavond kom opzoeken. Dat zal wel het beste zijn, ziet u, omdat, wanneer er later iets mocht uitlekken, men niet zal kunnen vermoeden, dat wij met elkaar in komplot waren. Bovendien zal ik in het een of andere huis, waar ik bekend ben, een bezoek afleggen, juist alsof ik mij daarheen had begeven om iets te onderzoeken." „Zoudt gij denken," vroeg Esden zenuwachtig, hem over den schouder aanziende, „dat men u zal bespieden Denkt gij, dat Pric- kett zijn belofte zi\ breken „O neen, mijnheer," gaf Gale ten antwoord. „Mijnheer Pric- kett is een eerlijk man. Hij heeft zijn woord gegeven en zal het gestand doen. Iedere detective, die reeds zulk een loopbaan ach ter zich heeft, als hij, moet dergelijke beloften doen. Toch zal ik de beide bezoeken afleggen, mijnheer Esden, en er tevens voor zorgen later te kunnen bewijzen, dat ik het gedaan heb. Mijn leus is, mijnheer, dat men zoo mogelijk alle gevaren moet voorbij zeilen." „Weet gij wel, Gale," zeide Esden, „dat uwe medewerking in deze zaak het mij zeer moeilijk maakt om eerlijk te blijven „Inderdaad, mijnheer?" vroeg Gale, zonder in zijn toon van verwondering of spot te doen blijken. „Hoe bedoelt gij dat, mijnheer „Het zal mij zeer veel moeite kosten, om de vijfhonderd pond voor u bijeen te schrapeD," gaf Esden ten antwoord. „Gij zult het toch hoop ik inzien, dat ik geen dief ben. Ik heb slechts geborgd de wijze waarop is wel eenigzins zonderling, dat meet ik bekennen. Dat geld zal ik tot den laatsien cent terug betalen." „Ja, mijnheer," zeide Gale na eenig nadenken, „ik kan mij begrijpen, dat een gentleman er aldus over denkt. Ik zal dat be zoek gaan afleggen cm den schijn te bewaren, en dan hedenavond om tien uur u komen bezoeken Ik heb een vermoeienden dag gehad, mgnheer, en wilde daarom vanavond spoedig vrij zijn. Gij kunt dan aan mijnheer Prickett het resultaat van mijn onder zoek gaan mededeelen. Gij kunt dan zeggen, dat Gale den man aan wien hij het breekijzer heeft verkocht, een bekentenis heeft ontlokt, en dat die man en de „bedroefde vader" een en dezelfde per soon is. Gale zal de juweelen binnen vier en twintig uur bezor gen, wanneer de advertentie in het ochtendblad wordt opgenomen. Gij zegt dan verder, dat Gale de zaak met dien bewusten per soon wel verder zal afmaken. Verder," voegde hij er bij, van zijn stoel opstaande, „is er naar ik meen niets af te spreken, mijnheer Esden. Mij dunkt, dat wij dan den heer Joseph Pric kett drommels goed hebben beetgenomen, en het geld door ons zeer gemakkelijk is verdiend." En na deze woorden scheidden deze twee zonderlinge bond- genooten van elkaar. Prickett, na van den advokaat afscheid te hebben genomen, wandelde naar het bureau van zijne afdeeling om den spion van Gale tot nader order van zijn ambt te ontslaan. Hij moest zijn woord houden en liet het bevel achter, dat White hem zoo spoe dig mogelijk op zijn kamers moest komen opzoeken. Daarna begaf hij zich naar huis, met eenige teleurstelling peinzende over het verloop der zaken. „Die duizend pond," dacht hij bij zichzelf, „zou ik evengoed als een ander gebruikt kunnen hebben." De geldkwestie daargelaten, speet het hem zeer, dat hij zijne nasporingen niet kon voortzetten, daai een dergelijke arbeid een hartst.cht bij hem was geworden. „Ik zou dien „bedroefden vader" opgespoord en hem getroost kunnen hebben," aldus overwoog hij bij zichzelf, „tenminste wan neer tien jaar lang eerlijk te werken hem hadden kunnen troos ten. Reuben zou ongetwijfeld met hem hebben samengespannen, zoodat ik dezen ook in mijn macht zou hebben gekregen. Het is werkelijk jammer. Dat mooie zaakje is totaal bedorven." Diep gebukt gaande onder zjjne teleurstelling, wandelde hij zoo langzaam naar zijne kamers, dat White bijna gelijk met hem daar aankwam. De leerling-detective scheen het niet noodig te oor- deelen zich nu weer achter zijn masker te verbergen. Wordi vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2