POLITIEK OVERZICHT. HEMENÖD NIEUWS. een aanvang. Een walvisch werd in Noorwegen gekocht, eeoe sloep om het gevaarte getimmerd, dat reeds in aan tocht is en allereerst te Londen zal te zien zijn. De bedrijfskosten beloopen tot heden slechts 9800, zoodat het welslagen bijna zeker is. Wilhelm Schröder, die, zoo als werd medegedeeld, uit de gevange nis te Winschoten is ontvlucht, heeft het zware slot zijner celdeur weten los te krijgen en een ijzeren tralie voor het raam verbroken. Vervolgens heeft hij het laken en een deken van zijn bed aan eene der tralies vastgeknoopt en zich zoo naar beneden laten glijden. Hij kon over geene andere breekraid- delen beschikken dan over de gaspijp en het zink van een emmer, die zich in de cel bevonden. Als men nu weet, dat W. S. van tengere gestalte is, staat men verbaasd over het verbreken van het slot en de tralie. Politie en justitie zijn onvermoeid bezig om den vluchteling op te sporen. Het schijnt, dat het uitbreken van het slot en de tralie weinig geluid heeft veroorzaakt, want slechts eén enkele gevangene heeft dien nacht iets gehoord, evenmin als de beambten, die wel in hetzelfde gebouw maar niet in de ge vangenis sliepen. Men veronderstelt, dat W. S., toen hij buiten de gevangenis was, de vlucht heeft genomen door het St. Vitus Hout en de Westerleesche venen, want een arbeider, met name Gerrit Ravensberg, moet hem daar ge zien hebben. Hij moet dan eenige breede slooten doorwaad, of overge sprongen zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Noordbroek op 3 ver schillende plaatsen ingebroken. Men brengt dit in verband met het ontvluch ten van den beruchten inbreker Schrö der den vorigen nacht. Men wil hem op verschillende plaatsjes in het Lidde buursterveen (zijne woonplaats) hebben gezien. Sedert eenige dagen iste Speyer voortvluchtig de postbode W. M., oud 32 jaar, na verduistering van 6273 mark gepleegd te hebben. Uit Winterswijk wordt aan de JV. B. at. geschreven Af en toe verneemt men door middel der pers met voldoening, hoe vooral mindere beambten onzer spoorweg maatschappijen door hare respectieve besturen voor betoonden buitengewo- nen dienstijver, beleid of zelfopoffering worden beloond. Niet alle gevallen van dien aard komen echter ter kennis dezer besturen, en toch kan het haar niet dan aangenaam zijn, wanneer zij in de ge legenheid worden gesteld gebleken ver diensten te erkennen. Daarom moge het volgend voorval alsnog worden vermeld. Op eenen voormiddag in de maand September van het aigeloopen jaar zat eene duitsche vrouw met twee of drie kinderen, in de wachtkamer derde klasse van hel spoorwegstation dêr H. IJ. S. M. alhier, het vertrek af te wachten van den eerstvolgenden trein in de richting van Borten of Borholt. Een der kinderen, een meisje van een jaar of vier, had zich ongemerkt door de openstaande deur der wachtkamer op het perron begeven, klom daarvan af en plaatste zich op de rails. Op het zelfde oogenblik nadert in volle vaart een trein uit de richting Zutfen. Nie mand had het gevaar gemerkt, waarin het kind verkeerde. Voor remmen is het reeds te laat. Daar bespeurt op eens de portier Jacob Wiggermons, die op het perron gekomen is om de reizigers voor den duitschen trein op te roepen, den hachelijken toestand waarin zich het meisje bevindt. Zonder zich te bedenken springt de brave man van het perron, loopt op het kind toe, sleurt het van de rails en heeft het geluk het te redden op het eiger oogenblik dat de trein hem rakelings voorbij snort. De dankbaarheid der moeder, die niets anders te geven had, laat zich licht beseffen. De Descheiden portier, een zeer geacht beambte, heeft ook nooit eenig ander loon gevraagdmaar voor velen zou het eene groote vol doening zijn, indien zijne edele daad ook van andere zijde alsnog erkenning mocht vinden. Te Amsterdam is aangehou den een door de haagsche politie ge signaleerde Duitscher, die gedurende de afwezigheid van eene juffrouw te 's Hage uit hare woning ia de Jan Steenstraat de linnen-en kleerenkast heeft leeg geplunderd en in manden verpakt naar zijne woonplaats had over gebracht. De groote hoeveelheid ge stolen goederen is naar 's-Hage terug gezonden ter beschikking van de jus titie. Uit Den Haag meldt raea Drie personen, die Zondagavond tegen middernacht huiswaarts keerden, werden de Twentstraat onverhoeds aange vallen door eenen op dat oogenblik onbekenden jongen man. Met een mes werd aan een uit het gezelschap eene diepe snede in het aangezicht toegebracht, waardoor veel bloedverlies werd veroorzaakt, en de tweede kreeg met hetzelfde voorwerp eene schram op de wang. De zwaarst gewonde moest heelkundig worden ver bonden. Maandagochtend is de bedrijver van deze snij partij door de politie op gespoord. Het bleek iemand te zijn! die denzelfden dag met het drietal in gezelschap was geweest en toen kwestie heeft gehad. Het proces van den vis- scher Albert Korving te Scheveningen, te Grimsby gevoerd, over het afkappen van netten, is door hem gewonnen. Hij krijgt ƒ1800 schadevergoeding. Maandagmiddag ontstond te Moerkapelle een hevige brand. Zeven huizen werden eene prooi der vlammen, en daardoor zijn twaalf of dertien ge zinnen van hun dak beroofd. Te Arnhem verdronk Zon dagnamiddag een 17-jarige knecht van den heer S. in den Rijn. Hij was met een bootje uitgeroeid, dat vastraakte. Bij de pogingen om door schommelen het vaartuigje los te maken, viel hij voorover. De pogingen om hem van den wal uit te redden, bleken vruchte loos. Te Deventer is Zondag avond door een schipper med;gebracht het lijk van een 13 jarigen jongen, het welk hij in den IJael tusschen Zutfen en Deventer drijvende heeft gevonden. Vermoedelijk is dit het te Zutfen ver miste jongentje, hetwelk onlangs in het Politieblad werd opgevraagd. Zaterdagavond omstreeks zes uur is kaptein Janssen, van de sleepboot Baden IVvóór het zuidelijk gedeelte van den polder Bruinisse over boord gevallen. Hij bleef drijvende en kon na omstreeks 10 minuten door zijne manschappen weder aan boord opge nomen worden. De drenkeling was echter reeds meer dood dan le/end. Men stoomde terstond door naar het Zijpe, om geneeskundige hulp te ontbie den van Bruinisse, die dan ook spoedig ter plaatse was. Het mócht echter niet gelukken het leven weder op te wek ken. De dood was reeds ingetreden. Men bericht nader uit R 0 er- mond over den brand op 20 dezer Bij de algeraeene brandwaarborg- maatschappij te Brussel is de kerk veor 1 fr. 474.000, de toren voor fr. 200.000 verzekerd. De schade kan nog niet worden opgegeven. De drie groote klokken zijn gesmolten. De huizen in de nabij heid I van de kerk, gelegen aan de zijde van het hooge koor, zijn ontruimd, omdat men bevreesd is voor het instorten van een muur. Te Zevenbergen zijn door de maréchaussées in beslag genomen circa 160 kilogram zout, welke men frauduleus in die gemeente trachtte in te voeren. Een der drie smokkelaars werd door de maréchaussées gevat, terwijl de twee anderen wisten te ont snappen. Aan het station te Zevenaar /aren door de politie twee personen aangebracht om over de grenzen te worden gezet. Zij moesten plaats nemen in één coupé. Een kaartje tot Emmerik was voor hen genomen. De trein werd afgeluid, en de politie had den opgedragen last uitgevoerd. Nauwelijks was de trein evenwel in be- weging, of de beide mannen maakten aan de andere zijde hel portier los, sprongen er uit, en toen men er iets van ontdekte, waren zij reeds zoo ver weg, dat men van alle pogingen om hen te achterhalen moest afzien. VISSCHERIJ. Scheveningen, 23 Mei. Een Katwijker kar bracht 3Ü mand garnalen aan, waarvoor 3.20 a 3,50 per mand werd besteed. De booten hadden 5 tot 7 manden, waarvoor ƒ4 4.50 per mand werd betaald. Drie schuiten mark ten hunne visch voor ƒ30 tot 75 Droogschol deed ƒ3 k 3.50, braad fz 2.50, kokaat 1.50 2, scharren fz 3 per mand. Nieuwediep, 23 Mei. Door beu- gers werden hier heden 830 roggen en door trekkers 96 tal geep en 200 tal haring aangevoerd; rog gold 60 55 cent per stuk, geep ƒ2,50 a 1.50 en haring 70 55 cent per tal. De kotter B.D 283, schipper Scholder, besomde aan tong, tarbot, schol en poonen 135, In het engelsche Hoogerhuis zal de vacantie niet lang- duren. Lord Salis bury heeft verklaard, dat die niet langer zou wezen dan 11 dagen van 2 tot 13 Juni. De heer Morley heeft in eene te Huddersfield gehoudeD redevoering Sa lisbury aangevallen. Een van beident zeide Morley s of lord Salisbury heeft met zijne bedreiging van represaille maatregelen tegenover het protectionisme elders alleen het buitenland angst willen aanjagen, of hij is inderdaad van plan dergelijke ver weringsmaatregelen toe te passen. Ia het eerste geval, zegt Mor ley, bedroog hij de kiezersin het tweede geval loopt de bloei van En geland groot gevaar en zal de industrie te gronde worden gericht. In Durham duurt nog altijd de werk staking voort. De mijnwerkers willen tien percent loonsvermindering aanne men, in geen geval dertien percent volgens den eisch der patroon. De bond der mijnwerkers heeft nu in een mani fest verklaard, dat hij zal volhouden en de werkgevers verantwoordelijk stelt voor den onvermijdelijk geworden strijd, Naar de Times uit Lagos vernam, heeft de britsche strijdmacht het leger der Jeboes verslagen, hunnen koning gevangen genomen en 400 hunner ge dood. Ook verscheidene Engelschen sneuvelden, terwijl drie officieren 1 dertig manschappen gekwetst werden. De Standard verneemt uit Buenos Ayr es dat de verdaging van het Congres onrust baart. De Regeering neemt maat regelen tegen mogelijke uitbarstingen; welke zij schijnt te verwachten, daar zij veel oorlogsmateriaal aankocht en een millioen dollars aan den omloop ont trok. Maandag te elf uur kwam de russi- sche keizerlijke familie in Denemarkens hoofdstad aao en werd daar met groote staatsie ont vangen. De vorst van Bul garije kwam opdenzelfden tijd in Weenen, met het plan om een tijdlang naar een badplaats te gaan. Geen wonder dat iemand die op zulk een onrustigen troon zit, wel eens aan het zeestrand zich ontspannen wil. In Lissabon intrigeert men tegen het ministerie en in Spanje bestrijdt men het openlijk. De voorzitter van de be- grootings-commissie heeft verklaard, dat als de oppositie voortging met door allerlei amendementen het afdoen van zaken onmogelijk te maken, de be grooting niet op tijd klaar kan zijn. De verkiezingen voor de provinciale raden in Belgié zijn Zondag overal rustig voorbijgegaan, met uitzondering, alleen van Leuven, waar vechtpartijen ontstonden op verschillende plaatsen, waar de clericalen in optocht voorbij trokken. Studenten en werklieden raak ten zoo hevig handgemeen, dat er aan beide zijden velen gewond werden. In China begint het ook weer te woelen. E§n draadbericht uit Hongkong meldt, dat er te Manting onlusten zijn uitgebroken. Tegen wie het oproer ge richt is, blijkt daarbij niet, alleen wordt bericht dat een ehïneesch ambtenaar door de oproerigen vermoord is. Treurig zijn de berichten uit Amerika Het cijfer van elf millioen dollars, waarop de schade van de overstroo ming werd getaxeerd, is nog beneden de waarheid. De geheele oogt in de geteisterde streken is weg. Alleen den omtrek van St. Louis ztjn 8000 menschen dak- en 15000 werkloos. Op de oevers van de Mississippi naar Kftiro toe, is het niet beter. Daar zijn ook groote kudden vee verdronken. Zondag verongelukten vijf personen, tengevolge van het plotseling wegzak ken van een stuk gronds aan den rivierkant. Met deze mee, is het aan tal slachtoffers dertig. De verkiezingen voor de Provinciale Staten in Blegie, hebben te Leuven tot ernstige ongeregeldheden aanleiding gegeven. De katholieken vormden een optocht met vlaggen enz., welke tot het lokaal der katholieken door de socialisten begeleid werd. Voor het gebouw ontstonden eerst woorden wisselingen en daarna kloppartijen. De politie kwam met de blanke sabel tus- schenbeide, waardoor verscheidene per sonen gekwetst werden. Verder hadden nog botsingen plaats, vooral in de Willems- en in de Terle- muntstraten, waar de katholieken ernstig geslagen werden, en de ruiten werden ingegooid. Socialistische benden doorkruisten de stad en voor het huis van het kamerlid De Trooz werd bepaald slag geleverd. Tal van personen werden aangehou ien. De optocht der katholieken was ver plicht zich in het verenigingslokaal terug te trekken. De gendarmerie was op de been. De standjes te Leuven ontstonden door het handgemeen worden van de studenten en de socialisten. Aan beide zijden werden verschillende personen ernstig gekwetst. In het gebouw der katholieken en in verscheidene koffie huizen zijn de ruiten ingeslagen. De politie en de gendarmerie hadden groote moeite in de partijen te scheiden40 personen zijn in hechtenis genomen. Een uitgever te Brussel, Hooghtein, vuurde Zondagnacht een revolver af op twee heeren en een dame. Toen men hem wilde aanhouden, schoot hy opnieuw. Hij doodde een zekeren Roche, vader van zes kinderen en verwondde een zekeren Van Üiest. Eerst daarop kon men hem onschadelijk maken. Het schijnt dat de moordenaar dronken was. In het( pmisische dorp Saeffelen nabij de limburgsche grens, kreeg zekere J. K. twist met zijnen zoiB. Toen zij handgemeen werden, kwam de moeder tussckenbeide, waarop J. K. een broodmes greep en het haar in de borst stak. J. K. liet zelf den dokter halen, doch toen deze ter plaatse kwam, was het te laat. De vrouw was reeds over leden. De dader meldde zich terstond daarop ij de politie aan. De neder 1. Kamer van Koophandel te Londen heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een verzoekschrift betreffende het ontwerp van wet „op het Nederlanderschap en Ingezetenschap", waarin zij met leed wezen heeft opgemerkt, dat met de belangen van Nederlanders in den vreemde niet voldoende rekening is ge houden. Naar het schijnt is Chaul meutin, wiens verklaringen voor Ra- vachol het meest bezwarend zijn, door de anarchisten te St. fitienne ter dood veroordeeld. De politie bewaakt dan ook gestreng het huisje van zijn moeder, terwijl hij zelf niet dan onder geleide over straat gaat. Te Par ij s is de beroemde schilderijen verzameling- Belli no ver kocht. Er werden vrij hooge prijzen besteed, o. a. voor Les Carrières van Corot, 22.000 francs; Le Soir, van Dau- bigny, 16.500 fr.La mort de Sarda- napale van Delacroix, 35 500 fr.Le Petit Pont, van T. Rousseau, 34,000 fr.een Jacob Ruysdael, 11.500 fr- enz. De hoofdschotel was een stuk van Millet, Un Pare Moutons, dat ioo.ooe fr. opbracht. D zK&ln./leitung verneemt uit Parijs dat toevallig is ontdekt, dat het bekende middel van Pasteur tegen hondsdolheid ook vallende ziekten ge neest. Een nader ingesteld onderzoek heeft de juistheid van dit feit bevestigd. Pasteur zelf acht echter nog meer proef nemingen noodig. Naar aanleiding van de allergeestigste fopperij van Roulez, (de duelhistorie) meldt de Pigaro, dat: in het vervolg een ieder, die met Roulez duelleert, zeer te beklagen zal zijn, want hij kan op de plaats dood blij ven, zonder dat iemand er iets van ge looft. Zaterdag is bij Argenteuil uit de Sein© opgehaald het lijk van een man van ongeveer vijftig jaar, rijk gekleed. De voeten zijn met sterke tou wen aan elkaar en de handen zijn op den rug geboncen. Men vond twee eigendomsbewijzen in de zakken der kleederen, die ver schillende namen droegen,denkelijk om de justitie op een dwaalspoor te bren gen. Uit de verklaring van den arts blijkt dat het lijk op vele plaatsen sporen van mishandeling draagt. Men heeft het lijk, dat nog niet lang in het water kan hebben gelegen, ge fotografeerd en onder de agenten een afdruk uitgedeeld. Naar het schijnt, heeft men reeds een spoor gevonden en zou deze zaak groote opschudding teweeg brengen. Den heer Weiss e, directeur der vereeniging voor koormuziek te Berlijn, is iets zeer onaangenaams overkomen. Hij keerde van Weenen naar Berlijn terug en had eenige ge wichtige stukken bij zich, welke de duitsche gezant heui ver-ocht had voor hem aan het ministerie van buitenland- -sche zaken te Berlijn te bezorgen. Aan een leuningstoel had plaatsgenomen, las hij den brief nog eens voor de vijfde of zesde maal over. Hij was verzonden uit Esden's kamers en luidde aldus „Gale is hier vanavond geweest, naar hij beloofd had, maar het spijt mij, dat ik u moet melden, dat de uitslag van mijn onderhoud met hem mij zeer heeft teleurgesteld. Ik vrees, dat miss Pharr niet alleen gedwongen zal worden om aan het verzoek van den bedroefden vader te voldoen, maar dat zij door middel van een advertentie in den „Stan dard" met hem zal moeten onderhandelen. Gale is geheel machteloos om ons te helpen. Hy heeft een bezoek afgelegd bij den man, dien hij verdacht, en heeft bevonden, dat het breekijzer, dat deze bezat, nog gaaf was, zoodat hij geen andere gevolgtrekking kan maken dan deze, dat een vierde breekijzer naar een van de zijne is gemaakt, en hij zich door de groote overeenkomst heeft laten foppen. Ik dacht eerst, dat hij ons omtrent de ontdekking voorwaarden zou willen stellen en misschien zou het maar het beste zijn, dat gij hem eens gingt opzoeken, om zelf uw meening daaromtrent te vestigen, hoewel ik voor mij van oordeel ben, dat hy even teleu.gesteld is als ik. Hij zeide mij, dat hij had gehoopt op goeden voet te komen met de politie, dank zij het aandeel, dat hij in deze zaak zou dragen, en hij verzekerde mij, dat hij zichzelf plechtig had gezworen den eerlijken weg te be wandelen, sinds de rechtbank het onschuldig over hem had uitgesproken. Ik zie niet in, waarom wij nu zijn b 0 n X fides zouden in twijfel trekken. Wanneer ik geen tegenbericht van u ontvang, dan zal ik in het ochtendblad eene advertentie laten plaatsen. „Een bedroefde vader. Voor de belooning. Adres W. E Esq., Oxford en Cambridge Club." Dat zal genoeg zijn. Wanneer gjj mij spreken wilt, ik blijf hier tot den middag." „Ja zeker wil ik u spreken," zeide Prickett, „ik geloof zeker dat ik u wil spreken en tegelijkertijd ook zien. Gij speelt een zeer koelbloedig spel, mijnheer Wyncott Esden, en het zou een zeer duistere zaak zijn, wanneer ik niet, dank zij Gale, vrij goed was ingelicht. Dat verandert nu de zaak wel een weinig." Hij zocht zijn jas, die over de leuning van een stoel hing, trad met langzame schreden naar een kast, en zocht een kleer borstel. „Ik denk," mompelde hij met een langzamen glimlach, „dat ik alles doorzie. Gale moet zooveel mogelijk van alle verden king worden gezuiverd, maar toch zal hij zijn deel van de belooning krijgen, terwijl mijnheer Wyncott Esden, alias de bedroefde vader, het andere deel Deemt. Wij zullen bij de ver deeling tegenwoordig trachten te zijn, Joseph, wat er ook ge daan worde. Zij zullen niet zoo dom zijn, om met een cheque hunne rekening te vereffenen, evenmin met bankbiljetten, en.doen zij {het met goudgeld, dan zullen zij toch op de een of andere plek moeten samenkomen. Ik heb nu reeds genoeg bewijzen tegen Esden, maar ik moet mijn spel niet gaan bederven. Die slimme, jonge, misdadige advokaat, wil u beetnemen, Joseph. Nu moet gij hem op uw beurt ook beetnemen, mijn jongen, en dan zullen wij eens zien wie het wint". Na deze overdenking begon hij zijn jas met kracht af te bor stelen en na ze te hebben aangetrokken, en in den spiegel te hebben gezien of zyn boord en das recht zaten, en 2ijn gladden zijden hoed met een zijden zakdoek zorgvuldig te hebben glad gestreken, wandelde hij langzaam naar Strandward, onder het loopen zijne fraaie, gele handschoenen aantrekkende. Te juister tyd bereikte hij Temple, en met een glimlach op zijn gelaat be steeg hij de trappen, die naar Esdens kamers voerden, klopte aan en bleef bij de deur staan wachten, terwijl plotseling zijn gelaat de grootste kalmte uitdrukte. Een juffrouw van middel baren leeftijd kwam op zijn kloppen te voorschijn, en Esdenf die hoorde, dat naar hem werd gevraagd, riep hem toe binnen te treden. Prickett voldeed aan dit verzoek, maar bleef staan toen hij Esden op de sofa zag liggen, zijn gelaat half in doeken ge. wikkeld. „Bedrog I" dacht hij bij zichzelf. „Hij is een weinig opge wonden, en vreest, dat dit mijn aandacht zal trekken, zoodat hij het aan een andere oorzaak wil doen toeschrijven." Niettemin vroeg hij met vriendelijke belangstelling naar de oorzaak van zijne ongesteldheid. „Hoofdpijn en zenuwpijn," zeide Esden, het verband wegtrek kende. „Zie eens." Een gedeelte van zijn gelaat was donkerge kleurd en opgezwollen. Wordt vervolgdr)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2