1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Dinsdag 31 Mei 1892* No. 2731. A BON N EMENTSPRIJS ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. De Roeiwedstrijd op het Spaarne. FEUILLETON Een blik in den afgrond. AARLEM DAGBLAD Voor H ..riem per 3 m.andenjf 1,20. Fr.neo door het geheele Rijk, per 3 ïaeandea 1,65. Geïlluitreerd Zondag«bl»d 3 0,30. Afzonderlijke nummer». 0,05, Dit bUd TenchQ.t digeltjk», behml». op Zon- en Fee*td*ge». BarnaKlei» HoaUtrut No. 9, Hurlon. Telefe.unu.r 1», tu 15 refals 50 Cent»; iedere refel meer 10 Cent». Greete letten leer plutiraimtei Bij Abeanemeit eenxinlijk relet, Atonnuuitu n Adnrtntlia worden uipinn don oen ngentn en door alle boekhandelaren ia oouantiare. Direct©ur-Uitteyer J O. FIIIIBOOM, Hoofdagente* toer het Buitenland: Compofnit Générale de luilieiti Mtran/ire L. liflJ f Gen JêEd IJOX3S, Snee-, Jurfe BlHi jfanienrf Memtmtrtrt. Haarlem, 30 Mei 1892. Bereids is gemeld, dat bij de eerste stemming voor Provinciale Staten, hier ter stede in de bussen een briefje meer aanwezig was, dan het aantal namen bedroeg vermeld op de ljjsten. Bij die eerste stemming nu kregen de heeren Waterschoot van de Gracht en Mijsberg precies hetzelfde aantal stem men (1762) terwijl de heer 't Hooft 3776 stemmen op zich vereenigde. De mogelijkheid bestaat derhalve, dat door dit eene briefje te veel, ten onrechte óf de heer Waterschoot óf de heer Mijs berg in herstemming is gekomen, met andere woorden dat wanneer dit briefje er niet was geweest, de heer W. of de heer M. van de herstemming buiten gesloten konden zijn geweest. Er is dus inderdaad wel iets voor te zeggen, dat deze herstemming niet ge heel zuiver is geweest. Enkele bladen beweren, dat Gedeputeerde Staten reeds hebben geadviseerd tot vernietiging der bedoelde stemming, doch dit kunnen wij beslist tegenspreken. Het is niet aan Gedeputeerde Staten, ora in deze advies uit te brengen. De geloofsbrieven der nieuw gekozen leden zullen in de gewone zomervergadering (den eersten Dinsdag in Juli) worden gesteld in han den van eene commissie, bestaande uit leden van Provinciale Staten. Dezen brengen na onderzoek advies uit tot toe lating of alwijzing en Provinciale Staten beslissen daarover. Zóo is de loop die de zaak zal nemen en geen andere. Het spreekt vanzelf, dat wanneer eventueel Provinciale Sta ten de verkiezing Mijsberg ongeldig ver klaren, dit niets afdoet aan de geldig heid van de verkiezing der heeren Jordens, Kist en Evelein. Zondag werd de tentoonstelling van schilderijen in „Felix Favore" door 164 en heden door 49 personen bezocht. Vermits het den minister van Oorlog wenschelijk is gebleken om, zoowel tot beperking van de gelegenheid voor mi litairen om zich door middel van het hun verstrekte vuurwapen en van eene scherpe patroon van het leven te be- rooven, als om de mogelijkheid van ongelukken door verwisseling van scherpe en exercitiepatronen zooveel doenlijk weg te nemen nadere bepalingen vast te stellen, nopens het uitreiken aan, en bewaren van scherpe patronen bij den troep. 10. Aan de onderofficieren, korpo raals en soldaten, worden in gewone tijden, in de kazerne geen scherpe pa tronen meer uitgereikt. De thans in het bezit dier militairen zijnde scherpe patronen worden inge nomen. 2e. Op de rustkamer van elke com pagnie, escadron en batterij, wordt eene hoeveelheid van 2000 scherpe patronen (200 pakjes) opgelegd. Deze patronen moeten worden geborgen in eene goed gesloten kist, waarvan de sleutel onder de verantwoording blijft van den com pagnies-, den escadrons- of den batterij - commandant. 3e. Aan alle garnizoens en kazerne- wachten, van welke de schildwachten met geweer of karabijn op post staan, moeten zooveel pakjes scherpe patronen aanwezig zijn, als noodig is om aan ieder geweer of karabijn dragend van die wachten, twee pakjes te kunnen uitreiken. 4e. Sub. 2 bedoelde pakjes patronen moeten door de zorg van de betrokken compagnies-, escadrons- of batterij-som man danten en die bedoeld sub 3, res pectievelijk door de zorg van de be trokken plaatselijke of garnizoens com mandanten en van de betrokken com mandeer ende officieren van tijd tot tijd tegen andere pakjes inhoudende patronen van lateren aanmaak, worden verwisseld om oij het schijfschieten te worden verbruikt. Zondagmorgen bewogen reeds tal van wandelaars langs het Noorderspaarne, waar de gewone jaarlijksche wedstrijd van den Nederl. Studenten Roeibond zou plaats hebben, en toen het half een, een uur werd was de Spaarndam- merweg zwart vaB toeschouwers en de tribune gevuld, terwijl troepen niet- roeiende Muzenzonen zich voor de tribune aan den waterkant ophoopten of in booten van allerlei grootte en vorm langs den wal zaten te dejeuneeren. Men had dit jaar uitnemend voor de vertegenwoordigers der pers gezorgd. Van den Secretaris van het bestuur, den heer D. Doyer te Amsterdam, hadden wij een toegangskaart ontvangen voor een speciale pers-boot. Op die boot, welke even groot was als die der jury, werden wij ontvangen door de j heeren Dirkzwager uit Leiden en J Van Stralen uit Delft, die ons ook voortdurend de noodige inlichtingen j verschaften. Voor deze goede ontvangst worde hier aan het bestuur en aan bovengenoenu e heeren een woord van j dank gebracht. Onze boot volgde, achter die der jury, de roeiers in hun wedloop. Het was een fraai schouwspeldie groote en kleine stoombooten, vele ruimschoots gevlagd, die boeiers, zeilbooten, sloepen, tjotters en wat niet al te zien liggen langs de boorden van het Spaarne, be mand met dames en heeren in lichte zomercostumes. Deelnemers waren de vereenigingen Nereus (Amsterdam), Njord (Leiden), Laga (Delft) en Triton (Utrecht). Nagenoeg op tijd gingen de vier deelnemende booten in het hoofdnum mer, vierriems outrigged gieken (Se niores) van de boeien te Spaarndam at. Er was vrij wat wind, het was moeilijk om de juiste plaats in te nemen. Ein delijk knalde het schot, het sein tot de afvaart, en schoten de vier booten pijl snel vooruit. Reeds voor de baan half weg was afgelegd, was Nereus een flink eind voor en dat bleef zoo tot het einde. In 13.2875 minuut werd de baan (3100 Meter zonder keerpunt) door Nereus afgelegd. De overwinnaars waren ploeg Pelikaan II, B. E. Lugard (boeg), B. W. Th. Nuijens, H. Dijckmeester N. N. (slag) en R. J. Th. Meurer, stuur man. De andere mededingers, Njord, Laga en Triton, hadden het allen opgegeven, De slag van Tritons boot, een onge traind roeier, die voor een ander was ingevallen, kreeg onderweg zoo hevige kramp, dat hij uit de boot moest wor den gedragen* Iutusschen werd de ploeg van Nereus met fanfar.'s van de muziek aan den wal begroet en hun een vijftal kransen toegereikt, waarmede zij zich omhingen, en onder het gejuich van de menigte, langzaam voorbijvoeren. Ten vorigen jare was de baan 3050 M., dat is 50 Meter korter dan deze keer. Daarna volgde vrij spoedig het tweede nummer van het programmavierriems inrigged gieken (Seniores) op een baan van 3100 M. met een keerpunt halverwege. Hieraan namen alleen Njord, Laga en Nereus doel. Terwijl aanvanke lijk moeilijk te zeggen was wie den voorrang had, raakte bij het omgaan van de boeien, Laga achter, doch haalde later weer op en daarop bleven de drie booten op gelijke afstanden met Nereus aan het hoofd, die dan ook de over winning behaalde in 14 minuten 21 seconden. Wanneer men nagaat, dat de overwinnende ploeg 53 seconden meer gebruikt heeft dan de eerstaankomende ploeg in het hoofdnummer, dan hebben de Juniores die de boei moesten nemen, wat lastig en tijdroovend is, goed tegen de Seniores opgeroeid. In No. III, single sculling outrigged (rechte baan 1500 M.) kwamen alleen Njord en Triton op. Laga kwam niet uit bij gebrek aan boot. Al spoedig kwam Triton dwars aehter Njord en haalde niet weer op, zoodat laatstge noemde in 7.52 7s de eindpaal bereikte. Voor de eerste maal op dezen dag mocht het Njordlied, als teeken der overwinning, door de muzikanten worden geblazen. Dandeze victorie was voor de Leidenaars een perzik die naar meer smaakte. De wedstrijd van de 2-riems gieken Juniores, No. IV van het pro gramma, was wel de tot dat oogenblik meest aantrekkelijke. Alle vier de universiteiten kwamen uit. Tot aan de boeien was er van beduidend voordeel door den een of den ander behaald, weinig sprake, maar na den omgang bleven Triton en Nereus achter en schoten Laga en Njord, aan elkander hangende, vooruit. Nu eens verscheen op de molen, die tot seinpost diende de wit en blauwe vlag, die verkondde dat Njord voor was, dan weer de rood met wit geruite, die Laga's voorsprong verkondde. Vlak voor de tribune waren ze precies gelijk, toen opeens Njord, alle krachten inspannende, een halve bootlengte won en onder donderend gejubel den eindpaal bereikte, een ondeelbaar oogenblik later gevolgd door Laga. Tijd: Njord 15.51, Laga 15.53. De overwinnaars waren C. Beekhuis, (boeg), A. Vervoort (slag) en G. F. W. André de la Porte, stuurman. In No. V, 2-riems gieken Seniores, kwam alleen Nereus uit en moest toen op tijd varen, waarvoor de tijd van Njord in No. 4 werd aangewezen. Daar Nereus evenwel den weg in 16.40 minuten aflegde, werd de prijs niet uit gereikt. Het zesde en laatste nummer was vierriems gieken Juniores, op de baan van 3100 M. zonder keerpunt. Dit nummer werd niet gehouden. De jury bestond uit de heeren dr. P. Damsté (Njord), E. van Zanten Jut (Laga), dr. H. Snellen (Triton), S. Ruitenga (Nereus) jhr. W. Six van de Kon. Roei- en Zeilvereeniging, H. Ie Coultre van Hollandia en W. Voor- beijtel Cannenburg van de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" alhier. Te ongeveer 4 uur was de wedstrijd afgeloopen. Het weer was, zooals trou wens altijd bij dezen wedstrijd het ge val is, uitstekend en de bries die er woei, hoewel v«or de roeiers misschien wat moeilyk, maakte het verblijf op het water aangenaam. Zondagavond was de buitensocieteit in den Hout, waar Manns kapel uit Leiden een concert gaf, druk bezocht ook door feestvierende Muzenzonen. De grenzen van gewenschte en geoorloofde vroolijkheid werden niet overschreden. Terwijl wij aan de regeling een woord van hulde brengen, roepen wij den roeiers „au revoir" toe. Dat bij dat weerzien hunne armen gestaald, hun borst verruimd mogen zijn, dan is het doel van de mannelijke roeisport be reikt I Zaterdag trad voor de rechtbank alhier Mr. Z. W. Straatman, advocaat te Haar lem, op in een niet onbelangrijke zaak. Beklaagde was Pieter Zonderland te Koog aan de Zaan, die in hooger be roep kwam van een vonnis van den kantonrechter in dit district, waarbij hij wegens overtreding van de politieveror dening van Koog a/d Zaan tot twee dagen hechtenis is veroordeeld. In die politieverordening nl. staat, dat men een bestaand houten gebouw niet mag inrichten voor woonhuis. Zonderland nu verhuurde vroeger aan dr. H. B. Stephan te Koog aan de Zaan een huis, waarmede een houten gebouwtje was verheeld. Dr. Stephan maakte daarin (in het houten gebouwtje) een ontangv- en zitkamer voor zich, een mangelka mer voor zijn vrouw en een kamer, waarin de familie ontbeet, benevens de noodige stookplaatsen. Toen nu dr. Stephan kort geleden kwam te overlijden en de huur van het huis werd opgezegd, verhuurde Zonderland het huis afzonderlijk en het daarmede verheelde houten gebouwtje eveneens, nadat hij in het laatste slaapgelegenheden (bedsteden) had laten maken. Daarvoor nu werd hij vervoigd. De subs. off. van just. Mr. Joh. P. van Outeren, requireerde bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, be- toogende dat Zonderland inderdaad de genoemde politieverordening overtreden had. Mr. Straatman evenwel pleitte viijspraak op grond o. a. van het feit, dat het maken van bedsteden in een huis, dat nog niet tot een woonhuis stempeltmen zou er eveegoed ledikan ten in hebben kunnen plaatsen. Over 14 dagen zal de Rechtbank uitspraak doeD, welke uitspraak zeker te Koog aan de Zaan, waar hetzelfde artikel der politieverordening reeds vaak de hoofden heeft warm gemaakt, met spanning zal worden tegemoet gezien. Door Burgemeester en Wethouders van Haarlemmerliede en Spaarnwoude is heden aanbesteed het verbouwen en vergreoten der school te Houtrijk en Polanen. Ingekomen 11 inschrijvings- biljetten, waarvan een werd ingetrokken. Hoogste inschrijver was G. van Steenwijk te Sloterdijk voor ƒ8590, laagste E. A. Kaub, te Houtrijk en Polanen voor ƒ6550. 86) HOOFDSTUK XIII. „Nog nooit, mijnheer Prickett," antwoordde Gale, „heb ik er mijn werk van gemaakt, om iemand aan uwe handen over te leveren. Het is geen hebzucht, mijnheer Prickett. Ik wil hande len naar men mij behandelt. Dat is altijd mijn leus geweest." „Ja, dat weet ik van vroeger," antwoordde Prickett scherp. „Mijnheer Prickett," riep Gale uit, „neem het mij niet kwalijk, maar zulk een gesprek wil ik liever stakeD. Mijne landgenooten hebben mij „niet schuldig" verklaard, en dat moet voor een ieder genoeg zijn." „Misschien wel en misschien niet, Reuben," gat Priekett ten antwoord. „Misschien zijt gij gelukkig geweest, en misschien zijt gij rechtvaardig behandeld. Daarvan is nu echter geen sprake; gij hebt de zaak, die nu aanhangig is, door uw zelfzucht bedor ven. Gij hebt mij belet om een aardig sommetje te verdienen, en gij hebt verloren, wat gij zelf had kunnen winnen." Gale protesteerde tegen zulk een oordeel, en bepleitte zijn zaak met eene innerlijke voldoening, gelijkstaande aan die van Prickett. Zij waren aan elkaar gewaagd, en alleen aan de scherp zinnigheid en ervaring van Prickett zou het kunnen gelukken iets van den ander te winnen. „Zie zoo, Joseph," zeide Gale bij zichzelf, nadat zijn bezoeker hem had verlaten, „de zaak vordert goed. Over een paar dagen zal de stap gewaagd kunnen worden." Van zijn kant zorgde Prickett er voor, dat zijn gelaat en hou ding droefgeestigheid bleven toonen. Zelfs op straat verborg hij zich achter een masker. Hij had om niets ter wereld het gevaar willen loopen, dat aan Gale zou worden verteld, dat Joseph Prickett hem met van vreugde stralend gelaat had verlaten. HOOFDSTUK XIV. Gedurende de twee dagen, onmiddellijk na den diefstal van de juweelen, waren de bewoners op Wootton Hill House uit den aard der zaak eenigszins onder den indruk en was de huishou ding ongeregeld. Op den morgen van den derden dag bracht de postbode miss Pharr een brief, wiens inhoud haar zoo gerust stelde, dat voor haar de zaak van den diefstal langzamerhand kleinere afmetingen begon aan te nemen, en haar niet meer zoo voortdurend bezighield, als zij meende, dat eerst het geval zou zijn. „Waarde miss Pharr," schreef Esden „De nasporingen gisteren door Prickett en mij ingsteld, hebben tot niets geleid. Prickett is nog steeds van meening, dat wanneer de dieven zouden trachten hun buit van de hand te doen, hij wel in staat zou zyn om hen op te sporen, en ten minste een ge deelte terug te krijgen; hij geeft evenwel toe, dat de goed koopste en vlugste manier zal zijn om door middel van die bewuste correspondentie de zaak op te lossen. Ik ben beslist van dezelfde meening en gebruik makende van het carte blanche, dat gij mij hebt gegeven, heb ik Prickett reeds eene advertentie laten plaatsen, met het voornemen, daar door de aandacht van den „bedroefden vader" tot ons te trekken. Gij kunt er zoo goed als zeker van zijn, dat twee dagen na ontvangst van dezen brief, de juweelen weer in uw bezit zullen zijn. Het is natuurlijk eene ongelukkige ge schiedenis, maar toch had ze veel ernstiger gevolgen kunnen hebbeD, zoodat uwe kennissen u werkelijk mogen gelukwen- schen. De dieven zullen natuurlijk geen briefwisseling met de politie willen voeren, en in de advertentie bijna boven aan in de tweede kolom van de „Standard" zult gij lezen, dat de „bedroefde vader" verzocht wordt met mij in onder handeling te treden." Deze brief werd overluid aan de ontbijttafel voorgelezen, en deed allen als om strijd de advertentie opsporen, en niet zonder romantische opwellingen beschouwden de dames de zoo onschul dig uitziende annonce, bedenkende van hoeveel gewicht deze was. Daarboven stond eene advertentie, waarin Jack vermeldde, dat hg

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1