NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Woensdag 1 Juni 1892* No. 2732. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÊN: STADSNIEUWS. FEUILLETO N Een blik in den afgrond. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden!1,80. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers0,05»' Dit blad TersehQat dagelijks, bebalrs op Zoo- ea Feestdagen. Bor.aoKlein» Hontstrast No. 9, Haarlem. Telefnaaammer 111, van 1—5 regels 50 Caits; ieders regel meer lOCent., Greets letters naar plaatsruimtes Bij Akennement aanzienlijk rabat) Aboaaameatn Adeerteatiëa wordea aaagaaomw dew oaa. ageataa u dooi all. beakkaadalana eonraatim Direoteur-UitgsTer J O. FlIllBOOKi HoofiaqnU* toot Ut B%iUnUniCrmpafnit Qhértlt it fuilicüé Mtrtnfirt 0 L. DAWMM f Ctr J0KX JOMMi, S*t4.. ftrfi 81 Ml Itmktxr/ Mntmtrtrt. Haarlem, 31 Mei 1892. B. en W. stellen aan den Raad voor, een krediet van 5200 te verkenen tot het maken en inrichten van eene nieuwe operatiekamer bij het St. Elizabeths Gasthuis. Het bestuur van de Noord Zuidhol- landsche Stoomtram verzoekt aan den Raad io. te mogen plaatsen een wachtlo kaal met toebehooren voor de reizigers nabij het eincpunt der lijn in den Hout waarin ververschingen zijn te verkrijgen, uitgezonderd sterken drank 20. het verlengen zo» neodig ver leggen der telefoongeleiding; 30. het leggen van rails rondom de fontein. De C»mmissie voor den Hout en de plantsoenen hierover geraadpleegd, ad viseert tot goedkeuring va» punt 1 en 2, mits het wachtlokaal worde gecon strueerd in een stijl, passende bij het landelijke van den H»ut. De verver- schiDgen zonden zij willen zien beperkt tot datgene, wat nu in de kiosk worrit verkocht. Omtrent 30. adviseert de Commissie tot verwerping, daar de weg er doorzou lijden, het terrein zal beperkt en de veiligheid benadeeld worden. B. en W. adviseeren tot het toestaan yan de° verzoeken, uitgezonderd het verkrijgbaar stellen van ververschingen. De minderheid heeft tegen 30 bezwaar. Bij de gehouden loting is uitgemaakt, dat de kwartetten, deelnemende aan den wedstrijd op Zondag 19 Juni e.k,uit geschreven door het kwartet „Loreley" alhier, zullen optreden: In afdeeiing A des namiddag ten een uur i. „Caecilia", Amsterdam; 2. „Na tionale Zangschool en Zangvereeniging", Amsterdam; 3. „Proza en Poezie", Haarlem 4. „Crescendo", Rotterdam 5. „Animate", Haarlem6. „Onder linge Oefening", Haarlem; 7. „Guido", Haarlem 8. Inter Nos", Amsterdam 9. „Dordrecht", Dordrecht; 10. Werk lieden kwartet „Crescendo", Rotterdam u.„Con Amore", Haarlem 12. „Zang- lust", Delft. In afdeeiing B des avonds ten acht uur. 1. „Onder Ons", Haarlem 2. „Am- phion", Rotterdam; 3. „Fidelio", Haar lem 4. „Gruoo", Groningen5. „Ce cilia", Haarlem. Wij vernemen, dat er thans in het geheel voor 120.000 gulden is inge schreven in de leening van 20e 000 voor de Staalwaterbron. Donderdag e. k. vergadert het Comité met de Commissie die zich onlangs heeft gevormd en met al de inschrijvers, om verdere maatregelen te beramen. In de vergadering van Maandagavond van den Bond van Nederl. Onderw. afd. Haarlem werd het volgende be sloten Zich tot het Dagelijksch bestuur te wenden, teneinde van dit college te verkrijgen, dat de hoofden van scholen den onderwijzers inzage moeten geven van hun conduite-staat, als zij dit vra gen, wat de eersten tot dusverre meen den te moeten weigeren dat het bestuur binnenk rt een defi nitief voorstel zal doen omtrent de Avondschool dat zoo spoedig mogelijk een adres zal worden ingezonden bij den Raad ter verkrijging van verhooging der jaar wedden. Maandagavond vergaderde in de boven zaal van het Nutsgebouw de afd. Haar lem voor de Nederl. Maatsch. ter be vordering van Nijverheid,onder presidium van den vice-voorzitter,den heerJ.Merens. Ingekomen was een schrijven van den voorzitter van het Departement, den heer Go A. A. Middelberg, dat hij wegens vertrek naar een langdurig verblijf in Afrika, zich genoodzaakt ziet ontslag te nemen als voorzitter. De heer Merens breng een woord van dank aan den heer Middelberg voor datgene wat hij voor het departement heeft gedaan waar mede de aanwezigen door applaus hunne instemming betuigen. Tot bistuurslid wordt daarop met groote meerderheid van stemmen (8 van de 10) gekozen de heer H.Figee Jr., tot afgevaardigden ter algemeene vergade ring de heeren Johs. Enschedé Jr. en J. H. Krelage, Thans wordt overgegaan tot bespre king van voorstellen gedaan door Direc teuren tot wijziging van de Wet der Maatschappij, ingevolge opdracht hun gegeven in de vorige algemeene ver gadering. Wat betreft de punten ter behan deling in de algemeene vergadering werd besloten om met het praeadvies van de direeteuren mee te gaan, doch te verwerpen het voorstel betreffende een prijsvraag over Delftsche Veekoek. Voor de inschrijving voor loten van de Haarlemsche Paardenloterij zijn in gekomen 85 inschrijvingsbiljettente zamen voor 550,000 loten. Daar het aantal loten zooals bekend is, slechts 25000 bedraagt, is de inschrijving 22 maal volteekend. De loten worden naar gelang der in schrijvingen, pondspondsgewijze onder de inschrijvers verdeeld. Uit dit resultaat blijkt duidelijk ge noeg, dat deze loterij haar soliden naam nog altijd behouden heeft. De inschrij ving zal de voorstanders van de staal waterbron doen watertanden. Heden is de tentoonstelling van schilderijen in „Felix Favore" bezocht door 35 personen. Hedenmiddag te halfvier had in „We ten en Werken" de jaarlijksche Alge meene vergadering van aandeelhouders in de Haarlemsche Tramway Maat schappij plaats. Door den secretaris den heer J. H. van West Jr., worden de notulen der vorige algemeene vergade ring gelezen en deze goedgekeurd. Voor zitter is de heer mr. W. Jager Gerlings. Deze bracht uitvoerig verslag uit. Hieruit bleek, dA het atgeloopen jaar, in weer wil van den korten en guren zomer en den langen winter met zijn groote kosten voor zandstrorien en extra per soneel, veel gunstiger resultaten heeft opgeleverd dan het daaraan voorgaande jaar. Dit is geheel te danken aan de in voering van het sectie-systeem, waarvan druk gebruik wordt gemaakt, te oor- deelen naar de toename van passagiers. Terwijl toch in 1890 1 541264 perso nen werden vervoerd, klom dit cijfer in 1891/2 tot 591051 en nam alzoo met 49787 toe. De ontvangst vermeer derde daardoor wet f 114485. Het onderhoud van de wagens ge schiedt tegenwoordig zeer voordeelig, onder eigen beheer. Ock werden de wielen goedkooper dan vroeger betrok- ken en wel van de Haarlemsche IJzer- gieterij tot bizondere te vredenheid van den directeur. Twee voor den dieDSttotaal ODgeschikt geworden paarden werden verkocht voor ƒ185 te zamen en drie nieuwe gekocht voor 1100. Elk paard heeft in het afgel»open jaar per dag aan voeding, verpleging etc. 90 cents gekost, tegen 91 cents in het vorig jaar. De lijn weid behoorlijk in orde gehouden, terwijl de rails bij goed onderhoud nog wel vijf jaar in gebruik kunnen blijven. Het winstsaldo bedraagt over 1891 2 ƒ6286,45. Commissarissen stellen voor, daarvan /3786,4s af te schrijven en ƒ2500 uit te keeren aan de aandeel houders, alzoo 2/ percent, dus percent meer dan ten vorigen jare. Wordt goed gekeuid. Voorgesteld wordt de gewone beloo ning van 50 voor 5 en 10-jarigen j trouwen dieDSt ook dit jaar uit te keeren aan hen, die daartoe in de ter men valleu, namelijk voor 10 jarigen dienst de koetsiers Broertjes, MJhoek, en van der Weijden en voor sjarigen dienst de koetsier Heymans en de stal knechts Messenmaker en Voordendag. Wordt goedgekeurd. Tevens stellen commissarissen voor, om te beginnen met het volgend jaar een zeker gedeelte van de winst te be stemmen ter verdeeling onder den Direc teur en de beambten en wel van 1892/3 V« van de netto winst. De uitkeeringen van f50 zouden Commissarissen in dat geval nog slechts twee jaar willen besten digen, en van de verdeeling der winst in die twee jaar hen, die de gewone gratificatie nog krijgen, uitzonderen. Wordt goedgekeurd. Commissarissen stellen zich voor, dat hierdoor het personeel meer en meer belang zal gaan stellen in den bloei der onderneming, waarbij het aldus zelf belang heeft. Een woord van lof w»rdt in het verslag gebracht aan het taGtvol optre den en den ijver van den heer J. H. van West Jr. De geest onder het per soneel was zeer goed. Tevens brengt de verslaggever een woord van dank aan hen, die in den afgeloopen winter de beambten geregeld van koffie, soms ook van chocolade en sigaren voorzagen. Het waren de dames Muller, Besier, Weer man, Mees, Prins van Westdorpe, Dyserinck-Wijnands en Van Reede rot der Aa, benevens de heeren Beels, Knottenbelt c. s., Mees en Veen. Door de geregelde jaarlijksche aflos singen is de H. T. op solieden basis gevestigd en al wierp zij voor de aan- ceelhouders geen grove winsten af, steeds werd gemiddeld 2& percent uit gekeerd. terwijl over 5 jaar kapitaal genoeg zal voorhanden zijn om derails te vernieuwen. Voorgesteld wordt eene afschrijving van 10 percent op de paarden. Wordt goedgekeurd. Op voorstel van Commissarissen wordt iüe in te schrij ven Staalwaterbron. Besloten wordt een proef te nemen voor 2 maanden met voor schoolgaande kinderen des morgens verminderd tarief jin te voeren. besloten, namens de H. T. voor/1000 "de leening van de j Heden zijn verblijf houden in het gesticht van de Broeders van St. Johannes de De», uit het oude gebouw in de Jansstraat overgebracht in het nieuwe aan de j Maarten van Heemskerkstraat, i In landauers deden zij vóór zij naar het nieuwe gebouw werden gevoerd, een rijtoer door den Hout en in den omtrek. de oude mannen die Heden waren wij in de gelegenheid om den nieuw verbouwden winkel van de firma A. Frans Co. te bezichti gen, waarover wij in het volgend num mer iets hopen mede te deelen. Hedenmorgen is Hendricus Jacobus van den Anker, oud 17 jaren werkzaam op de steendrukkerij van de heeren Em- rik en Binger, met beide handen in aanraking gekomen met de stoomma chine, waarbij de toppen van alle vingers der linkerhand zijn verbrijzeld, terwijl de rechterhand van binnen en bovenop vrij belangrijk is verwond. Het ongeluk had plaats door eigen onvoorzichtigheid. Hij is per brancard naar het St. Elisa beths Gasthuis overgebracht. Maandag namiddag omstreeks 7 ure is Dirk Schorel, oud ,14 jaren nabij de Zijlbrug overreden door een wagen bespannen met een paard, waarbij een der wielen over zijn buik is gereden, tengevolge waarvan hij inwendige kneu zingen heeft bekomen. (Zie vervelg Stadsnieuws 3» p«g.) Te Haarlemmermeer heerscht groote ontevredenheid onder de veldarbeiders, die op enkele plaatsen reeds aanleiding heeft gegeven, tot ergerlijke baldadig heden. De oorzaak ligt in 't groot aan tal vreemde arbeiders, meest Belgen, die voor zeer laag Iood, ja vaak voor enkel brood bij de landbouwers werken. Dat er van die vreemde krachten ge bruik wordt gemaakt ligt voor de hand. Vele landbouwers gebruiken niet anders dan die vreemdelingen, die slechts 40 k 50 cents daags verdienen. Dat hieruit misnoegen ontstaat, is ligt te begrepennu vele vaders van talrijke gezinnen of geen werk kunnen krjjgen, of een zeer laag loon verdienen. De politie is zooveel mogelijk bij de hand, om elke botsing te voorkomen. Lsttsran en Kunst» Te Leipzig is op Hemelvaartsdag een standbeeld voor Felix Mendelssohn Bartholdy feestelijk onthuld. Het staat vóór het nieuwe concertgebouw, en is bet werk van den beeldhouwer Werner Stein. De feestmarsch uit de Athalia- koren werd bij de onthulling door de leerlingen van het conservatorium ge zongen. Het beeld stelt Mendelssohn voor, met eenen mantel over den lin kerschouder geslagen, in de eene hand eene muziekrol, in de andere de diri geerstok, staande vóór een muzieklesse- naar, waarvan het blad door de uitge strekte vleugels van eene zwaan ge- 371 HOOFDSTUK XIV. „Ik had altijd gedacht," zeide Janet, nadat hij verdwenen was, „dat gij het beneden u zoudt achten, Edith, om les te nemen, zelfs niet van iemand als dokter Elphinstone." „Misschien," antwoordde de oude vrijster, een glimlach trach tende te onderdrukken, „zou ik hem wel les kunnen geveD, hoe wel zijn ijdelheid zich daartegen zou verzetten." Nog voor den afgesproken tijd klopte zij aan de deur van Elphinstone's werkkamer, en na verzocht te zijn binnen te komen, gehoorzaamde zij en sloot de deur eenigszins geheimzinnig achter zich. De oude heer was in zijn overheradsmouwen en had zijne bruine armen tot op den elboog opgestroopt. Zijne handen druip- ten van het water, en toen Edith binnentrad, nam hij een doek om ze te drogen. „Ik heb kind noch kraai op de gansche wereld, zooals ik u gisteravond reeds vertelde, toen uw moeder ons kwam storen," aldus begon hij. „Reeds toen die twee jongens nog juist met hun hoofd boven deze tafel uitkwamen, had ik reeds bepaald, dat natuurlijk wanneer zij mjj overleefden, ik alles wat ik bezat aan hen zou vermaken. Nu ik evenwel reeds zeventig jaar lang mij nooit door een van uwe sekse heb laten verschalken, wil ik nog op het laatst niet worden beetgenomen." „In welken zin bedoelt gij dat, dokter Elphinstone," vroeg Edith, „dat men u zou beetnemen?" „Ik ben steeds afkeerig en onverschillig geweest voor de schoone sekse, mijn geheele leven lang," antwoordde de dokter, „en men moet de enbeschaamdheid van eene vrouw bezitten om te den ken, dat men mij van gedachte zal kunnen veranderen, en mij om den vinger kan winden." „Maar wie wil u zoo doen veranderen?" vroeg zij met vroo- lijke wanhoop. „Miss Wyncott in hoogst eigen persoon," gaf de dokter ten antwoord. „Gij wilt op mijn ouden dag nog een koppelaar van mij maken van mij, die steeds de ongehuwde staat als den gelukkigste heelt beschouwd! En nu zou ik in geheel omge keerde geest werkzaam zijn." „G\j zoudt toch niet de algemeene vernietiging van onze beginse len willen voorstaan vroeg Edith. „Het zou er niet veel toe doen, al deed ik het," gaf hij ten antwoord. „De verstandigste redeneeringen in dien geest zouden maar heel weinig uitwerken. Ik zal u vertellen, wat ik ga doen. Zoovér zal ik gaan, maar niet verder. Ik zal den jongen man vertellen, welke mijne plannen zijn. Vergeet evenwel niet, dat als Arnold het weet, Wyncott het ook te weten komt. Ik zal het hun beiden vertellen, en mij verder niet met de zaak bemoeien. Wanneer ik er niet meer zal zijn, dan zullen zij drie duizend pond inkomen onder elkaar moeten verdeelen, en een jonge man, die een betrekking bekleedt en hersens in zijn hoofd heeft, be halve nog vijftien honderd pond jaarlü'ksch inkomen, kan de vrouw trouwen, die hij wil, en zich onafhankelijk gevoelen al ware zij rijker dan de koningin van Sheba. Wanneer Arnold van het meisje houdt, waarom zegt hij het haar dan niet En als zij hem hebben wil, goede hemel, dan moet zij al zeer dom zijn, wanneer »j geen middel weet om het hem aan zijn verstand te brengen." Met de grootste sluwheid en voorzichtigheid had Edith het ge sprek weer op dit onderwerp gebracht. De geneesheer was evenwel slim genoeg, om haar toeleg te doorzien, zoodat hij met echt schotsche openhartigheid de zaak had besproken. Hij en de oude vrijster hadden dusnueenkom- plot gesmeed, geheel ter wille van Arnold. De oude medicus had eerbied voor het onafhankelijkheidsgevoel van den jongen predi kant, en vroeger was dan ook het verhaal in omloop geweest, hetgeen nu ongeveer door een ieder was vergeten en begraven, dat Elphinstone om dezelfde reden ongehuwd was gebleven. Hij hield wel veel van Wyncott evenals de anderen, maar hij had meer eerbied voor den predikant en was dan ook meer bereid om hem in zijn liefdesgeschiedenis te helpen dan den ander. Hij was van oordeel, dat Wyncott niet zoozeer een aansporing be hoefde. Hij was er de man niet naar om iets voor zich te zien verloren gaan, alleen omdat hij er niet naar had gevraagd. „Ik zal wel de gelegenheid vinden om hem er met een paar woorden over te spreken," zeide de dokter, en na deze belofte

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1