Lstteren en Kunst* POLITIEK OVERZICHT. ^.elangryk nadeel op het oogenblik, en de mogelijkheid van aanzienlijker schade in de toekomst, van deze fouten in het contract het gevolg voor den Staat zullen zijn. Volgens hem is de Kamer, door on voldoende toelichting van de RegeeriDg, buiten staat geweest zich van de ge breken in het contract rekenschap te gevenheeft de behandeling in de Kanoer met overhaasting plaats gehad, en was een nieuw onderzoek in de sectien noodzakelijk geweest, teneinde, door voortgezette gedachten-wisseling met de Regeering over deze punten tot klaarheid te komen en verbetering, voor zooveel mogelijk, te verkrijgen. De heer Vrolijk is van gevoelen, dat de Eerste Kamer, in 's lands belang, verplicht is aan het contract hare goea- keuiing te onthouden, indien de mi nister van Kolonién het uit eigen be weging niet tracht te wijzigen. Hij geelt daarbij echter eene schets van amendementen, door welke aan zijne bezwaren zou kunnen worden tegemoet gekomen. Eindexamens van de ze- luit., gedetacheerd bij de 10 atdeeling der krijgsschool te Breda. Artillerie hier te lande. Geslaagd: W. H. A. G. baron van Ittersum, E. F. Insinger, H. Beijerman, G. Vogelaar, J. P. E. van Reijsen, B. G. E. Elias, D. A. Eekhout, jhr. M. C. Alewijn, F. R. Kuijper. Genie hier te lande. Geslaagd H. W. Forbes, A. W. P. Stoop van Strijen, W. H. C. Doorman en A. Redelé. Artillerie in Oost-Indië. Geslaagd s P. M. Vis, J. E. Timmer, H. C. G. Meij- ners, J. H. C. Castens, jhr. J. Wichers. Genie in Oost Indië. GeslaagdM. Engers, P. J. J. A. Geesink, L. H. van 't Sant. Eindexamens cadetten 4e studiejaar. Infanterie hier te lande. Geslaagd: H. C. van Cappelle, W. Petter, A. F. C. Kambonnet, F. H. A. A. Wagner, jhr. F. A. C. Beelaerts van Blokland, H. C. C. Clockener Brousson, A. Dudok van Heel, H. Dyserinck, A. A. Halle, J. S. Mets, H. P. van der Mieden van Opmeer, K. W. Bouwenseh, P. ten Bruggen Cate, J. P. Dumont, C. A. van Feneraa, J. van Greuningen, H. van Henneleker, K. Kooiman, W. F. Wal deck en J. von Römer. Cavalerie hier te landeA. L. van Harpen Kuyper, A. van Mens, H. H. van Dobben, G. J. ÏJssel de Schepper, P. H. A. Loopuyt, E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warraen- huizen, J. R. de Joncheere, J. Jurjans, M. J. Menso, J. J. Neuman en F. J. van Walcheren. Artillerie hier te lande. F, H. Abbing, W. H. C. A. Seijn, A. H. van Andel, J. M. van den Bent, D. Rijnders, II. A. Seyffardt, W. M. Beyerinck, J. J. Hocke, F. de Ridder en H. J. Ver hulst. Genie hier te lande. O. Bueno de Mesquita, R. P. van Roijen en A. Hey- ting. Infanterie O.-I. T. C. Mets, L. G. Musquetier, P. E. Spaan, J. van der Weijden, H. Bakker, K. J. F. A. Goos- sens, J. A. Jansen, K. G. R. Joosten, H. Schouten, G. A. Vries, A. C. van Altena, C. F. van Baak, J. D. H. Beckering, J. Burger, W. F. Dinger, J. L. Doerrleben, H. G. E. Granpré Molière, J. H. B Lamberts, H. W. Roeby, W. Rozenaaal, G. H. de Wilde en E. van Zijdveld. Cavalerie O.-I. Jhr. H. H. W. Ren gers Hora Siccama. Artillerie O.-I. B, de Greve, W. G. A. Brewer en A. M. Kerkkamp. Genie O.-I. W. G. Loet en L. Tirion. In een der zalen van „N a- tura Artis Magistra" te Amsterdam hield de Nederlandsche Phytopathologische Vereeniging (Plantenziektenkundige Vereeniging) verleden week eene alge- meene vergadering, onder voorzitterschap van den Heer J. H. Krelage te Haarlem. Tot eene van de belangrijkste werk zaamheden behoorde de vaststelling van de Statuten, waarop weldra de konink lijke goedkeuring zal worden gevraagd. Uit de mededeelingen van den Secre taris bleek dat het aantal leden steeds toenemende is en nu plm. 27o bedraagt en ook dat van verschillende zijden be wijzen van belangstelling worden ontvan gen in het doel en streven der Vereeni ging, blijkende uit de toetreding als do nateur door verschillende personen of als donatrice van eenige Vereenigingen, van de Vereeniging voor Bloembol lencultuur te Haarlem, de Friesche Maatschappij van Landbouw, de Atdee ling Nieuwolda en Nieuwschoemda van het Genootschap van Nijverheid in de provincie Groningen, de Noorderatdee- ling van datzelfde Genootschap, de Maat' schappij van Ooit- en Tuinbouw, kantan Oostburg, de Afdeeling Arasterdam der Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, enz. De botter VD 88, van schip' per J. Buis te Edam, is in het Noord- zeekanaal, dicht bij de Oranjesluizen, aangevaren in den nacht door de almeloosche stoomboot. De botter is nagenoeg geheel vernield. Naar men verneemt had de schipper van VB 88 verzuimd licht te branden. Omtrent het op den 29aJuni e. k. aan te besteden hoofdgebouw, dat op het station Nijmegen zal worden op gericht, ter plaatse waar zich de tegen woordige barak bevindt, deelt de Arnh. Ct* mede: Het gebouw, dat in het fraaie nieuwe gedeelte van Nijmegen, wat architectuur betreft, volkomen past, heeft een monu mentaal karakter en is in alle opzichten breed en royaal opgevat en ingericht. De lengte bedraagt circa 185 meter, aan het eene einde geflankeerd door een ge bouw bestemd voor den dienst der dou ane, aan het andere door een gebouw voor dien der bestelgoederen. Een zeer ruime vestibule geeft toegang tot het plaatsbureaulinks daarvan bevinden zich de restauraties, buffetten, wacht- en toiletkamers, rechts de verschillende dienstlokalen, zooals bureau stationschef, telegraaf, enz. Het middengedeelte is voorzien van eene verdieping bestemd tot woning van den stationschef. Drie torentjes, waarin trappen, geven toegang tot de bovenlokalen. De beide ruime perrons worden in hun geheel overkapt en door tunnels met het hoofdgebouw verbonden, de tunnels voorzien van lifts, evenals op het cen traal station te Amsterdam. Op het mid denperron, dat bereids overkapt is, treft men eenige inrichtingen in miniatuur aan, zooals restauratie, wacht verblijven enz., wel een groot gemak voor door gaande reizigers, die aldaar zonder on- noodig geloop of geklim alles vinden om zich eenige oogenblikken te verpoo- zen of treinen op te wachten. Vrijdag werd de landbouw school te Wageningen bezocht door 2 professoren en 22 leerlingen van de landbouwschool te Gembloux- (België). Ze werden door den directeur rondge leid en hebben alles met de meeste be langstelling bezichtigd. Vr ij dagnamiddag is te Bre da de lyjarige zoon van mevrouw de weduwe H., terwijl hij met eenige ka meraden in het zoogenaamde Verlaat aan de rivier de Mark aan het zwem men was, in de diepte weggezonken en een paar uren later levenloos opge haald. Te Voorts is een bejaard man, die vroeger zijn fortuin in Amerika had gezocht en te Voorts sedert eenige jaren woonde, overleden. Men meende dat hij in behoeftige omstandigheden verkeerde en gebrek leed, doch in zijne woning werd nu een bedrag van 17,000 gevonden, welke som aan neefjes en nich tjes ten deel valt. In de befaamde klokkenhis- torie te Brongerga is een eindbesluit genomen, waardoor alle belanghebbenden tevreden worden gesteld. Sedert de Nije- hemsters hunne klok terughebben, zat Brongerga zonder. Thans heeft de Raad van Schoterland besloten, dat er eene nieuwe klok in het klokkenhuis zal wor den geplaatst, op voorwaarde, dat de ingezetenen f 100 beschikbaar stellen Dat dezen hieraan zullen voldoen, lijdt geen twyfel. Dan zal de gemeente er 100 bijleggen, en daar de verkoop van de oude klok 160 heeft opgebracht, is daardoor de som voldoende om eene nieuwe klok aan te schaffen. Men sc h r ij ft uit Leeuwar den: Met den dag wordt het in onze stad drukker. De eërepoorten, welke vanwege de stad en door de samenwerking van particulieren op onderscheidene plaat sen worden opgericht, krijgen vorm en gedaante. Evenzoo is het gelegen met de toestellen voor andere versieringen en de algeraeene illuminatie. Tal van winkels hebben nu reeds een feestelijk aanzien door de smaakvolle uitstallin gen nationale en oranjekleuren, busten der Koninginnen en wat al niet meer. Op het terrein bij de harddravers baan is de voor de Koninginnen, haar ge volg en genoodigden bestemde groote tribune of feesttent nagenoeg gereed. Van 16 tot 22 Juni komt hier uit Deventer een eskadron huzaren. De vrachtrijder H. K., te Vriezen veen, was bezig goederen van den eenen wagen op den andere te ladenhij had met zijn knecht de aar digheid, met een brandenden lucifer te lichten in een ledig jenevervat. Onmid dellijk sprong dit vat met een ontzet- tenden slag uiteende knal was zoo hevig, dat die wel een half uur ver werd gehoord. H. K. werd door een stuk van het vat zoodanig getroffen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Hoe wel op verschillende plaatsen ernstig in het aangezicht gewond, schijnt zijn toe stand echter niet levensgevaarlijk. RECHTSZAKEN- In de jongste zitting van de recht bank te Heerenveen werd eene zaak behandeld, waarbij de officier van justitie verklaarde, dat het hem genoegen deed dat de pers vertegenwoordigd was, daar aan dergelijke gevallen, ter waarschu wing voor anderen, niet genoeg rucht baarheid kan worden gegeven. De ^oopman Th. W., te Joure, kad de kas der Vereeniging tot bevor- uit dering van christelijk onderwijs, waarvan hij penningmeester is, 500 geleend aan den winkelier Teije de Wreede, aldaar. Toen laatstgenoemde later nog 300 ter leen vroeg, had Th. W. eenige zekerheid verlangd, en de Wreede bood hera eene tweede hypotheek op zijn huis aan tot een bedrag van 800. Th. W. ging hierop in, nam de geheele schuldvordering thans voor eigen reke ning, en eene hypotheekakte werd op gemaakt door notaris Boschloo te Heerenveen. De notaris had nog de opmerking gemaakt, dat Th. W. wel moeielqkheid met die akte krijgen kon, wanneer de Wreede binnen 40 dagen failliet ging. En zoo geschiedde het. Binnen ge noemden termijn ging De Wreede failliet en Th. W. bracht zijne hypothecaire schuldvordering van ƒ800 in en ver langde als preferenten schuldeischer te worden erkend. De hypotheekakte toch, op 29 Januari 11. gepasseerd, begon met de woorden„Ik heb heden ont vangen." Hiertegen verzetten zich de andere schuldeischers en ook de curator, mr. Kapteijn, van Joure, daar De Wreede dezen intusschen had medegedeeld, dat 700 van de vordering oude schuld was en er slechts ƒ10© nieuw was bij gekomen. Het laatste bleek de waarheid te zijn, daar van de toegezegde 300 nog slechts /ioo was gestort toen het faillissement werd uitgesproken de oude schuld echter bedroeg ƒ500, want ƒ200 waren niet genoten. Th. W. hield vol, dat alles nieuwe schuld was en verklaarde zich zelfs be reid tot hef afleggen van een eeddoch op eene tweede verificatie-vergadering kwam hij hierop terug en verhaalde nu de zaak precies zooals deze zich had toegedragen. Hij beweerde, dat hij op de eerste bijeenkomst van credi teuren geheel vergeten had dat die 200 nog niet gestort waren, De officier van justitie, wien deze zaak ter oore kwam, zag in een en ander eene poging om eene hoogere vordering te doen verifieerea dan waartoe hij recht had, en aldus de rechten der overige schuldeischers te verkorten. Hij vond dan ook voldoende termen om over te gaan tot eene vervolging. Th. W. zegt geheel te goeder trouw te hebben gehandeld. Hij was een en al vervuld geweest van de kwestie oude of nieuwe schuld en eerst later was het hem ingevallen dat zijne vordering f 200 te hoog was, waarom hij dit bij de tweede verificatie terstond had me degedeeld. Arend Bloemberg, secr. der Ver. tot bev. van Chr. ond., gehoord als getuige décharge, verklaart den nD Maart, 4 dagen vóór de eerste verificatie, het door W. bijgehouden kasboek der Ver eeniging te hebben nagezien. Daarin vond hij geboekt, dat de f 500, door de Vereeniging uitgeleend, den 29a Januari weder in de kas waren teruggekomen, wat overeenkomt met de verklaring van W. dat hij de vordering der Ver eeniging persoonlijk overgenomen had. De officier van justitie acht het feit zelf voldoende bewezen, o«k meent hij, dat duidelijk aangetoond is, dat be klaagde het geïncrimineerde feit heeft gepleegd ter bedriegelijke verkorting van de rechten der andere crediteuren. Uit tal van omstandigheden leidt hij het bewijs af, dat van onwetendheid of vergeetachtigheid van de zijde des be klaagden geen sprake is. Daar er echter geen schade veroorzaakt is, zal hij de zwaarste straf niet eischen. Hij requi- reerde veroordeeling van Th. W. tot jaar gevangenisstraf, op grond van art. 344 sub. 2. De verdediger, mr. H. Binnerts, wraakt het, dat Th. W., die tegenover de leugens van De Wreede steeds de waarheid hoog gehouden heeft, op de bank der beklaagden, De Wreede op die der getuigen zit. Hierin ziet hij een meten met twee maten. Pleiter komt tegen op, dat beklaagde de weten voor viool en piano, over drie avonden verdeeld, ten gehoore brengen. schap zou hebben gehad, dat er bezwaar bestond tegen zijn vordering en wees tal van gronden aan om aan te toonen dat hij geheel te goeder trouw han delde. De kwestie of de hypotheek be staanbaar is, hoort hier niet te huis, maar tot de competentie van den bur gerlijken rechter. Met volle vrijheid concludeert hij tot vrijspraak. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald ©p 16 Juni. Tot ons leedwezen, zegt het Hbl vernemen wij, dat de heer Chr. Timner zich genoopt heeft gezien afscheid te nemen van zijn plaats als concert* meester van het orkest van het Con certgebouw. Ook de eerste violist M. Mossel heeft het orkest verlaten en is thans lid van het orkest van Manns in het „Cristal Palace" te Londen. De heer Timner blijft te Amsterdam wonen. In het volgende winterseizoen zal hij echter met den pianist Wirtz uit 's-Hage, eene kunstreis maken. In de vijftien grootste steden van ons land zullen zij dan Beethovens tien sonates In de italiaansche Kamer verklaarde Mussi van de uiterste linkerzijde zich vóór het wetsontwerp betreffende de kre dieten hij beval voorzichtigheid aan, op dat men niet relatien zou verliezen welke van nut kunnen zijn. Hij werd herhaal delijk met heftigheid in de rede gevallen door Imbriani. In den naam van tien leden der uiterste linkerzijde stelde Cavalotti een motie voor, waarin leedwezen werd uitgedrukt over de verdeeldheid der uiterste linker zijde, maar waarin de hoop werd uitge sproken dat de oneenigheden slechts van oogenblikkelijken aard zullen zijn. Ca valotti betreurde de afvalligheid van Bar zilai, die gekozen is door de radicalen. Barzilai, die zich ten gunste der regeering heeft verklaard, is herhaaldelijk in de rede gevallen, o. a. met hef geroep vanJudas. De Kamer is zóo woelig, dat de voor zitter de zitting opheft. Men spreekt veel over de beslissing der uiterste linkerzijde en zegt, dat Mussi zich door persoonlijke gevoelens tegen Cavalotti heeft laten lei den. Barzilai vroeg nog hei woord voor een persoonlijk feit* nl. ter verklaring van zgn stem ten bate van het Kabinet. De voorzitter riep hem echter tot de orde, dewijl hij eene werkelijke redevoering hield. Toen de voorzitter de zitting ophief, juchte de rechterzijde toe, terwijl de lin kerzijde hare ontevredenheid uitte door gemompel. Bij de heropening hield Giolitti eene redevoering en zeide o. a.: Gij hebt niet gewacht tot wij aan het werk waren om ons te beoordeelen, wij zullen nu genood zaakt zijn het oordeel der natie te vragen. Deze woorden maakten eenen leven- digen indruk. Nadat verscheidene afgevaardigden nog v&>r en tegen het wetsontwerp hadden gesproken, besteeg Giolitti de tribune om te verklaren, dat hij met geene der voorgestelde motien tevreden was. Hij noodigde de Kamer uit een amendement aan te nemen, waarbij de duur van den dienst der voorloopige kredieten werd bepaald te gaan tot De cember aanstaande en niet verder. De Rudini verklaarde dat hij en zijne vrienden tegen dit amendement zouden stemmen en het krediet alleen voor eene maand zouden toestaan. Het amendement van Giollitti werd echter bij geheime stemming met 261 tegen 189 stemmen aangenomen. Het geheele wetsvoorstel van de re geering betreffende de 'zes voorloopige twaalfden wordt bij geheime stemming met 256 tegen 72 stemmen aangenomen. Den ion Juni (Vrijdag) was er zoeals wij meldden, te Barcelona hevige rust verstoring. De werkstakers belemmerden den tramdienst, hielden de wagens tegen en dreigden met een aanval op de fa brieken. De gansche bezetting stond in de kazerne gereed om, zoodra noodig, uit te rukken. Later op den dag wierpen de oproe- rigen bij vele fabrikanten de ruiten in en wilden zelfs eenige woningen bin nendringen, zoodat de gendarmen hen moesten verjagen den sabel in de vuist. De verbitterde werkstakers gaven vuur op de gendarmes, doch van gewonden wordt niets gemeld. Zaterdag was de toestand beter. De goeverneur gaf aan de fabrieken die nog werkten last om den arbeid te staken en de werklieden hielden zich rustig. Minder kalm was het dien dag te Callahorra. Daar toch nemen de onlusten toe. Geestelijken die de werk lieden tot rust en kalmte aanmaanden, moesten de vlucht nemen om hun leven te redden. Weliswaar treedt het stads bestuur streng op en werden vele vertrek begaf en Piickett ter zijde nam: „Wilt gij nog een poosje bij hem blijven?" De detective knikte toestemmend. „Gij zijt een ferme kerel, Prickett. Geef mij de hand. Goedenavond." De vraag of in Arnolds oogen een misdadiger niet lager zinkt, wanneer hij zelfmoord tracht te begaan, zullen wij voor het oogenblik maar niet behandelen. Met zekerheid kan echter wor den gemeld, dat door Wyncott's wanhopige poging hij van ge dachte omtrent hem was veranderd. Daaruit was hem tenminste zijn wanhoop duidelijk gebleken, en tegenover wanhoop blijven slechts weinigen koel en onverschillig. HOOFDSTUK XVHI. Gale beschouwde zichzelf intusschen als een van de gelukkigste stervelingen. Bij de gedachte, welke voordeelen dat oogenblik van dankbaarheid voor Wyncott Esden, voor hem had opgele verd, was hij bijna geneigd om weer deugdzaam te worden. Het was bizonder mooi, dat een plotselinge goede ingeving zulke schoone vruchten voor hem had afgeworpen. Wanneer hij een gewone, onverschillige misdadiger ware geweest, dan zou hij zijn verdediger niet met dankbetuigingen hebben lastig gevallen zou hem geen gedachtenis hebben aangeboden, en zou dan ook nooit daardoor later in aanraking met hem zijn gekomen. Dank baarheid was een zedelijke deugd, en door dankbaarheid had hij dit alles verkregen. Hij zou zich ook op de andere zedelijke deugden toeleggen wanneer hij daartoe in de gelegenheid kwam. Zoover was het nog niet gekomen. Hij had nog nooit zijn stilzwijgen zoo duur kunnen verkoopen als bij deze gelegen heid. Om iemand te bestelen, die daarover geen aanklacht kon indienen, was een genoegen, dat hij tot dusverre nog nooit had gesmaakt, en om ongehinderd de daad te kunnen bekennen, was ook iets buitengewoon aangenaams. Gale was echter met waar digheid opgevoed en had begrippen, die men godsdienstig zou kunnen noemen. Het was zijn voornemen om die gevoelens in ernstige overweging te nemen, wanneer hij zich met de juweeien van miss Pharr veilig in New-York bevond, en hij stelde zich zelf reeds in de toekomst voor als een zeer geeerd, bemiddeld burger, die eene algemeene achting genoot. Het vooruitzicht was aanlokkend, zoodat hij zijne krachten inspande om het te kunnen bereiken. Om in overvloed te leven, en zich de achting van een ieder waardig te maken, wien zon zooiets niet toelachen Onder zijne kennissen in Londen hij had er zeer veel was een arme man, die steeds gebrek leed, en vroeger een groote vermaardheid bezat als diamantslijper. Hij was een zeer geoefend werkman, en een uitstekende kenner van edelgesteenten, maar hij had misbruik van vertrouwen gemaakt en zes jaar in de ge vangenis doorgebracht, waarna hij geen betrekking meer kon vin den. Gale had dien man in zijn macht, en deze was er reeds zoo geruimen tijd aan gewend geraakt om hem te vreezen, dat hij met volkomen zekerheid op hem kon vertrouwen. Reuben vond den man in nog droeviger omstandigheden dan hij had kunnen vermoeden. Hij verschatte hem een fatsoenlijk stel kleeren, beloofde hem een overtocht naar New-York, terwijl hij het op zich nam om aan den anderen kant van den Oceaan een flinke betrekking voor hem te vinden. Al deze omstandig heden werden door den waakzamen James White, die zich van de hulp van een zijner kennissen uit Rotherham had verzekerd,' volledig aan Prickett overgebracht. Door den waakzamen White werd nog eene bizonderheid mede gedeeld, en wel, dat Gale een gordeltasch had gekocht van wel wat ongewoon groote afmetingen, terwijl ze in afdeelingen was verdeeld. Dit voorwerp had hij besteld en moest bepaald gereed zijn op den middag van zijn afgesproken onderhoud met Wyn cott Esden. De laatste mededeeling van White op dit punt was, dat de tasch gereed was en door Gale was gehaald en mee naar huis genomen. Ervaren en stoutmoedig als hij was, liet Gale zich toch nu beetnemen, en toen hij zich naar het leegstaande huis begaf met de gestolen edelgesteenten om zijn lichaam gebonden, en een klein taschje in de hand, waarin zich de meest noodzakelijke reisbenoodigdheden bevonden, liep hij een van zijne vijanden te gemoet, terwijl de ander hem op den voet volgde. {Slot volgtft

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2