GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. arrestatiën gedaan maar voor een ge regeld optreden is de tioepenmacht onvoldoende. Uit Burgos wordt dan ook versterking verwacht. Van alle kanten trouwens komen be richten over opstanden, zij het dan ook uit andere motieven. De Sultan van Turkije moest troepen afzenden tegen de in opstand gekomen Kabylen van van Anghevras, de Europeanen in Alexandria worden beangstigd door eea oproer onder de Bedouïnen in Hedjaz. In Venezuela winnen de opstandelingen meer en meer veld. Generaal Crespo rukt met een groot leger op Caracas aan. De president Palaci©, heeft geen gezag meer en schijnt in zijn paleis te worden bewaakt. Denkelijk zal hes leger der opstandelingen ook Guaira aanvallen. In Afghanistan neemt de opstand eveneews toe, zoo zelfs dat de tienduizend man troepen die dc Enain afgezonden heeft, onvoldoende zijn om dien te dempen. In Teheran maakt de cholera tallooze slachtoffers. Geen enkel Eurepeaan is meer in Meshed gebleven. Alleen Woensdag jl. waren er 250 dooden en bovendien nog zeer plotselinge sterfge vallen waarvan de juiste oorzaak niet bekend is. Als een staaltje op welke wijze men soms koloniseert, kan dienen dat een duitsch officier in Kilimandseharo het voornemen Leeft opgevat om een gan- schen stam die hem onwelgevallig is, de Moshi's, uit te roeien. Hij beval daarom aan alle engelsche zendelingen, het ge bied te verlaten. Door den consul- generaal van Engeland is geprotesteerd. De Mouvement géographique meldt, dat de expeditie der KataDga-maat- schappijaangevoerd door kapitein Stairs, te Katanga is aangekomen. Het negerhoofd Alsiri was gedood, maar er heerschte overal rust en de vlag van den vrijen Kongo-staat wappert er. De expeditie keert naar de kust terug, langs den weg van Nyassa en de Zambesi; den i3n Mei was zij aangekomen te Chilemo aan de Shire, op het punt van dc samenvloeiing der rivier Met de Rio. Behalve deze berichten over muiterij, opstand, verovering, is er weinig nieuws. Er wordt gezegd en het wordt tegen gesproken, dat Graaf' Mérode ia België minister van Buitenl. Zaken worden zou. Tengengesproken wordt, dat de zwitsersche Bondsraad aan de fransche regeering nieuwe concessiën zou hebben gevraagd ten opzichte van het tol tarief. Budapest zal voortaan, op besluit des keizers, hoofdstad heeten. Noorwegen zal zelfstandige consulaten krijgen en de koning van Portugal heelt Zaterdag het decreet onderteekend, waarbij Portugals staatsschuld geregeld wordt. Zekere Florent Bcbrusehe, een-en-dertig jaar oud en van belgische afkomst, had laatstelijk als mijnwerker gearbeid te Brunay en was op het punt, vandaar naar België terug te keeren. Een vrouw met wie hij sedert vijf maanden leefde, weigerde met hem te vertrekken en Zaterdagmiddag nam Debrusche, waanzinnig van woede, een dynamietpatroon, legde die vlak naast hen beide neer en stak ze aan. Een vreeselijfce ontploffing deed de buren toeschieten. Een ontzettend schouwspel ceed zich aan hen voor. De twee lijken baadden in bloed, stuk ken der lichamen kleefden aan de wan den en aan de zoldering. Een der muren lag in puin en al de vensterrui ten waren gesprongen. Men hecht in Engeland wei nig geloof aan de geruchten omtrent den dood van Ërnin Pacha. Aan het minister! van buitenlandsche zaken is hieromtrent ook niets bekend. Het is bekend dat Enge land als grootste zeevarende natie veel doet tot verbetering van de veiligheid der zeevaart Alleen voor de voltooiing van het vuurtorenwezen in de Roode Zee, een lastig vaarwater, is dit jaar door de engelsche regeering een som van 40.000 pd. st. uitgetrokken. „Een rots een vuurbaak", is dus geen ijdele klank in den mond van Albions zonen 1 De heer Cambon, goever- neur-generaal van Algiers, is te Parijs aangekomen. Hoofddoel zijner reis is, van de regeering de noodige kredieten te verkrijgen, die noodig zijn om de kolonie te beschermen tegen de sprink hanen. Verleden jaar waren daarvoor 1,500,000 frs. toegestaan, maar slechts de helft werd besteed en de overge bleven helft wil de heer Cambon thans zien te krijgen. Alweer is er brand gesticht in het bosch van Fontainebleau. Dit maal moet het geschied zijn door middel van een projectiel. Vreeselijk hebben de vlammen om zich heen ge grepen. Acht hectaren moeten vernield zijn. Aan het beteugelen der vlammen viel niet te denken. Huzaren, artilleris ten, soldaten van den trein, zij allen waren in de weer om te blusschen waar het kon, doch niets mocht baten, pe vuurzee verspreidde eene ondrage lijke hitte, zoodat men tegen de vlam men slechts op groote afstanden werk zaam kon zijn. T Linares heeft een ge- weldige orkaan gewoed, die groote verwoestingen heeft aa*gericht. Tal van woningen zijn ingestort. De bliksem sloeg in een huis dat daardoor geheel afbrandde zonder dat mea de bewo ners, eene vrouw met hare kinderen, kon redden. Doiderdagmiddag werd n den trein van Sables d'Olonne naar Tours (Frankrijk) in den tunnel van Chinon, de hoofdcondueteur die zich in de bagagewagen bevond, aangeval len door twee personen, die langs de loopplank gekomen waren en in zijn wagen gesprongen. Gelukkig kon de aangevallene 'zich flink verweren, zoodat de j schelmen afdeinsden en langs denzelfden gevaar lijken weg dien zij gekomen waren in hunne wagen terugkeerden. Aan het volgende station werden zij op aan wijzing van den hodfdconducteur uit den trein gehaald en ondervraagd en uit hunne verwarde antwoorden bleek duidelijk, dat zij den hoofdconducteur onschadelijk hadden willen maken en daarna den bagagewagen plunderen, die pakken van gioote waarde inhield. De trein reed weg en de twee schel men bleven achter, terwijl de gendarmes werden gehaald. Voor deze gekomen waren, kozen de aanvallers het hazenpad, maar werden den volgenden dag in den omtrek gevangen genomen. Een der rijksteParijselie bankiers, baron de Haber, een Israëliet, is dezer dagen overleden. Hij laat een vermogen na van ongeveer 80,000,000 frs. Dertig gulden voer eene snor is wel een prijs, welke niet alle dagen zal betaald worden. Die som bood onlangs in eene herberg te Essen, in Duitschland, een koopman voor de snor van- een anderen koopmanom het bewijs te leveren, dat het aanbod ernstig gemeend was, gaf de kooplus tige den geboden prijs aan een der g&sten in bewaring. Toen de snor-eigenaar daarop on middellijk bij een barbier het mannelijk sieraad van zijn gelaat liet nemen, den kooper de haren liet kijken en op uit betaling van de koopsom aandrong, werd de uitvlucht ten berde gebracht, dat dc zaak maar een grapje was ge weest en geweigerd om de dertig gul den uit te betalen. De bedrogen baard-man diende eene aanklacht in en in de vorige week deed de rechter te Essen uitspraak ten zijnen voordcele. De rechter nam als bewezen aan, dat werkelijk een regelmatige koop had .plaats gevonden en veroordeelde den ,'onwilligen kooper tot betaling der dertig gulden en tevens der vrij aan zienlijke gerechtskosten. Hans von B 10 w heeft te Augsburg de uitvoering van Beethoven's symphonic „Eroïca" g-edirigeerd. Deze symphonic was door von Btl- low verleden winter in een redevoering te Berlijn aan prins Bismarck opgedra gen. Na afloop van het concert zonden de Augsburgers een telegram aan Bis marck. De inhoud was ongeveer„Ter eere van den schepper van het duitsche rijk is Beethoven's onsterfelijke „Eroïca" juist uitgevoerd, onder de begaafde leiding van den heer von Bülow en onder toejuiching van de trouwe zonen van het duitsche vaderland, dat door Uwe Hoogheid hersteld is. Wij smeeken den Hemel, u, den eereburger van onze stad, nog jaren lang voor het duitsche volk te bewaren." Hans von Bulow zei in een speech op het banket, dat na de uitvoering van de symphonie gehouden werd, o. a, „Het is mij een eer en genoegen geweest de Bismarck-symphonie alhier te mogen dirigeeren. Augsburg heeft altijd de grootheid van den ouden kan selier erkend. Omdat ik zijn lof ver meldde, werd ik door de philistijnen te Berlijn uitgefloten". Von Bülow bracht ook hulde aan de nagedachtenis van den koning van Beieren, wijlen Lodewijk II. „Hij was een der groote medestrijders van Bismarck, toen de strijd voor de duitsche eenheid gestreden werd. En het huis Wittelsbach is een van de edelste en beroemdste vorstelijke farai- iiën in Duitschland". De speech werd levendig toegejuicht. De duitsche handelsreisi- ger, George Peth, die ten onrechte voor den dader van den dynamietaan- slag te Luik op de woning van graaf Minette werd gehouden, is aan de wonden, bij die gelegenheid verkregen, overleden. In Duitschland is de artis- tenwereld in opschudding. Uit zuinig heid wil men de koninklijke schonw- bargen in Hannover, Cassel en Wies- baden afschaffen. In den pruisischen landdag zal het voorstel tot een ernstig debat aanleiding geven. Donderdag is prins Hein- rich van Hessen, de broeder van den voor een paar maanden overleden groot hertog, in het kleine stadje Gross-Umstadt gehuwd met de zangeres Mflena, die het laatst aan de opera te Darmstadt geëngageerd was. Prins Heinrich is reeds vroeger morganatisch gehuwd geweest, doch zijne eerste echtgenoote overleed na nauwelijks een jaar gehuwd geweest te zijn. Uit Weenen wordt gemeld: Als zeker wordt bericht, dat Bismarck, op zijn reis tot bijwoning van het hu welijk zijns zogns, door den keizer zal worden ontvangen. De audiëntie is op 20 Juni bepaald. Het is evenwel nog niet zeker of zij in den Hof burg, dan wel te Schönbrunn zal plaats hebben. De personen die tijdens het bezoek der Keizers in de omgeving van den Czaar vertoefden, zeggen alien dat de Czaar zeer opgernimd was en bij zoader viiendelijk. Hij onderhield zich o. a. langen tijd met den staatssecreta ris, De Marshall en met de twee mili taire attache's van het Duitsche gezant schap te St. Petersburg.; Men zegt bovendien, dat de Czaar oprecht verheugd was over zijne be noeming tot admiraal k la suite bij de Duitsche marine. Men weet trouwens, dat hij eene groote liefde heeft voor ce marine. Uit Kopenhagen wordt ge schreven Na de vermoeiende gouden bruilofts feesten hebben de koninklijke familie en haar gasten hnn eenvoudige levens wijs hervat. Allen genieten de beste gezondheid, 's Morgens staat men vroeg op en wordt het programma van den dag opgemaakt. Eenige dagen geleden brachten al de Koninklijke gasten een bezoek aan het bekende museum van wassenbeelden te Kopenhagen. Er in het het museum een zaal, waar zich 25 tot 30 wassenbeelden bevinden, die op de allergetrouwste wijze de leden der Deen- sche Koningsfamilie voorstellen. De Her tog van Cumberland, zoon van den ko ning van Hanover en echtgenoot van prinses Thyra van Denemarken, is er af gebeeld zittende in een stoel, in gesprek met andere leden der Koninklijke fami lie. De Hertog was met den directeur van het museum overeengekomen zelf de plaats van zijn wassenbeeld in te nemeD, eenige minuten voor dat de be zoekers de zaal binnenkwamen. De di recteur leidde de hooge gasten rond, en toen zij ernstig stonden te kijken naar de groep, stond de hertog eensklaps op en groette hen. Men begrijpt de verras sing en het gelach van het geheele gezel schap, in 't bijzonder van de jonge prin sen en prinsessen. In de S c i e n t. A tn e rwordt een praktisch middel aan de hand ge daan om lamheid hij een paard te constateeren. Wanneer men een paard onderzoekt om het te koopen, moet men het een hellenden en steenachtigen weg laten afloopen, het vasthoudende bij het einde van den halster en geen zweep in zijne nabijheid. Yele paarden die uit den stal worden gehaald zijn zenuwachtig in tegenwoordigheid van vreemden en worden dat nog meer bij 'tzien van een zweep. Daardoor kan een lichte lamheid voor 't oogenblik verborgen blijven, evenals bij een menscb, die hij hevige aandoening som tijds een pijnlijken voet kan vergeten. Wanneer men het pa&rd naar beneden leidt zullen de zwakheden van zijn voor-het naar omhoog leidend zullen die aan zijne achterpooten ?an het licht komen. In een te Chicago verschij- nend blad lezen wij het volgende om trent de Cash-girls, meisjes die in win kels de betrekking van kassierster vervullen. Vooruit wil de tijdstroom en hij gaat, ai sleurt hij ook de arme Casn-girlmet zich mee. Gepreste lucht zal nu het werk doen en 10© maal gezwinder doen, dat vroeger door het „Cash"- meisje werd verricht. In Mandel Bros. manufactuurwinkel aan State St. kunt gij zien, hoe dat in zijn werk gaat. Aan elke toonbank zijn twee blin kende bronzen voorwerpen bevestigd, die veel op teleskopen gelijken. Zij zijn naar boven gebogen met een hoek van 45 graden. Komt nu een klant wat koopen, dau opent de verkoopster een schuifdeur in een van de bronzen bui zen, neemt daaruit een doos of iets dergelijks met zware leeren krukken aan het eind, doet in die doos, dat ver voermiddel, het geld en de rekeningen binnen 10 ot 12 seconden komt alles kant en klaar uit een daarnaast staande buis weer te voorschijn. De 50 zulke buizen paren hebben allen geleidingen naar het basement, waar 10 jonge meisjes bezig zijn de buismonden le openen en, na den inhoud opgeteekend te hebben, te sluiten. De rest doet de gecomprimeerde lucht. De nieuwe levenlooze agent bezorgt nu het werk vroeger door 82 cash-boys en cash-girls verricht. Een stoommachine van 50 paardekrachten werkt die ge perste lucht op. De geheele inrichting heeft 20.000 pd. st. gekost. Gedurende drie maanden hebben bekwame New-Yorksche werk lieden aan hare voltooiing gearbeid. Zij beantwoordt volkomen aan het doel. Dat het den Amerikanen ernst is, litinne wereldtentoonstelling te Chicago tot eene belangwekkend heid op te voeren als nog nooit te voren werd bereikt, kan blyke» uit de talrijke mededeelinge» in amerikaansche en engelsche bladea over deze aan staande „wereld kerm is" zooals de Yan kees haar noemen. Behalve een toren, hooger dan die van Eiffel, zal men wel licht ook nog te zien krijgen een „spoorweg-toren", nl. eene waarvan men den top per spoortrein bereikt. Hij is ontworpen door J. E. Harriman Jr., civ. ing. te Boston. Dit geheel ijzeren gevaarte heeft den vorm van een bijen korf c-n de spoorweg, die de ik-fhebDers omhoog zal voeren, slingert er zich spiraalsgewijze omheen. De toren zal zijn samengesteld uit vier dubbele, ge bogen hoofdkolommen, die aan den top samenkomen, en onderling door gordingen zijn verbenden. De spoorweg heeft een helling van g pc. per graad en de wagens worden van automatische remmen voorzien om het terugrollente voorkomen. De hoogte van den toren is nog niet bepaald. Neemt men go© voet aan, dan wordt de spoorweg 1.9 eng. mijl, bij 1000 voet hoogte byoa 4 eng. mijl en de treinen zullen rijden met de snelheid van een stoomtram. Voor den inhoud dezer rubriek steil de Redactie ziek niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur In de nabetrachting van den Ge meenteraad van Vrijdag zegt u o. a., dat de heer v. d. Mersch zich vergiste, daar volgens u de meeste neringdoenden voordeel van de kermis hebben. Het doel van dit schrijven is u te bewijzen dat niet de heer v. d. M., maar wel dat li zich vergist, en ik ga nog verder en beweer juist het tegendeel, de meeste neringdoenden hebben beduidend nadeel van de kermis, uitgezonderd natuurlijk bijna alle drank- en enkele kruideniers groente- en vleeschwinkels. Bakkers verzekerden mij meermalen, dat er in bedoelde week minder brood wordt verkocht dan andere weken. Wat mij betreft heb ik mijn grootst debiet van den burgerman en is niet alleen de kermisweek doch ook de week er voor en er na de slechtste en stilste tijd van 't geheele jaar. Een troost voor dien tijd is het voor mij, dat 't by al mijn concurrenten, (ook die, welke de fijnere clientèle bedienen) niet beter gaat in die dagen. Ik wil in 't midden laten in hoeverre de afschaffers of niet afschaffers van de kermis gelijk hebben, dech wensch ook op te komen tegen uwe bewering, dat de meerdere uitgaven van de gegoede burgers juist in de zakken der winke liers terechtkomt, mij dunkt dat het grootste gedeelte wel naar andere steden verhuist door bemiddeling van de ker misreizigers. Gaarne zag ik voor dit stukje eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad in geruimd en s. v. p. te onderteekenen met „JSen Winkelier." Haarlem, n Juni 1892. De inzender zegt, mij te zullen be wijzen, dat de heer Van der Mersch gelyk heeft en niet ik. Dat bewijs zoek ik in zyn stukje te vergeefs. Hij be weert alleen, dat bakkers in de kermis week een geringeren omzet hebben en dat wil ik ook gaarne toegeven: ik heb ook niet gezegd, dat alle neringdoenden van de kermis profiteeren. Ik houd echter vol, dat over het algemeen in denker- mistijd de menschen royaler zijn dan in andere dagen en in de winkels vaak een of ander koopen, dat zij in de kramen (waar men toch meestal geen èerste kwaliteits goed krijgt) niet willen halen. De kwestie is alweer even moeilijk uit te maken, als de vraag, of het mee rendeel van Haarlems ingezetenen al dan niet vóór de kermis is. Men zou, om het precies te kunnen zeggen, eiken winkelier hoofdelijk er naar moeten vragen en dat zal den inzender wel evenals mij, een te bezwaarlijk werk toeschijnen. De Hdbeirachter TELEGRAMMEN. BARCELONA, 12 Juni. {Reuter). De ongeregeldheden zijn opnieuw begon nen; een trein uit Frankrijk komende, werd met steenworpen ontvangen es tusschen de werkstakers en de troepen hebben herhaaldelijk botsingen plaats, waarbij velen gewond worden. Indien de toestand zoo blijft wordt morgen de staat van beleg afgekondigd. De niet- stakende arbeiders worden met steenen geworpen. Te Calahorra is de avond rustig voorbijgegaan. BARCELONA, 13 Juni. {Reuter). De werkstakers hebben getracht, het werk in de gasfabriek te verhinderen, maar de troepen dreven de oproerigen uiteen. Men heeft de noodige maatregelen ge nomen, opdat de gasfabriek ongestoord zou kunnen blijven werken. De staat van beleg is afgekondigd, hetgeen een uitstekenden indruk gemaakt heeft op de bevolking. Men spreekt over eene groote betoo ging die men zou wille» houden ter eere van generaal Blanco; dit zou gelijk staan met een protest tegen de houding der regeering. PARIJS, 13 Juni. [Reuter.) Toen de heer Carnot gisteren de wedrennen verliet waren er drie personen in zijne nabyheid die hem uiijouwden en hem uitscholden voor „hornme de bois." De agenten hadden de grootste moeite de drie schreeuwers te behoeden tegen het woedende volk, dat hen tï lijf wilde gaan. BERLIJN, 13 Juni. {Reuter.) De amerikaansche journalist Poultney Bi- geiow, een vriend uit de jeugd van keizer Wilhelm, is uit Rusland verban nen. NEW-YORK, 13 Juni. {Dalziet) Volgens de jongste berichten uit Mara- caibo hebben de opstandelingen zich verschanst op een afstand van negen mijlen van de stad. De commandant der regeeringstroepen moet geseind hebben om versterking. In de stad heersckt een ware opwiadiog. Het gouvernement der provincie, dat onafhankelijk schijnt van president Pa- laccio heeft eene groote hoeveelheid pa pieren geld uitgegeven en veel moeite gedaan om het te doen aannemen door het volk. Uit Trujiilo wordt bericht, dat er bij die stad slag geleverd is, die geëindigd is met de nederlaag der opstandelingen. Uit Caracas wordt bericht, dat de aan voer van krijgsvoorraad voor de opstan delingen aanhoudt. Kortgeleden hebben de troepen van den president de verschan singen der opstandelingen bij Cumarebo bestormd en ingenomen en daarbij 200 gedood. Uit Puerto Cabello wordt geseind, dat de beslisseudeveidslag deze weekzal plaats hebben tusschen de legermachten van generaal Crespo en president Palacio. Generaal Crespo vereenigt zijn troe pen bij Caracas en werpt verschansingen op. President Palacio heeft tweeduizend man tegen de oproerlingen uitgezonden Stoomvaart bsrichten. Het stoomschip Merapx vertrok 11 Juni van Rotterdam naar Batavia. Het stoomschip Samarang. van Rot terdam, arriveerde n Juni te Batavia. Het stoomschip Conradvan Batavia naar Amsterdam, passeerde n Juni te 9 u. 30 m. voormiddag Wight. Met stoomschip Prins Mauritsvan Suricame naar Amsterdam, arriveerde 11 Juni te Havre. Het stoomschip Prins Alexander van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 Juni Vincent. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, vertrok Zaterdag 11 Juni, des namiddags 3 uur van Boulogne. Het stoomschip jEdam, van de N. A. S. M., van Rotterdam, arriveerde Zater dag 11 Juni te Baltimore. Het stoomschip Zuid Rollandvan Java naar Rotterdam, vertrok 11 Juni van Aden. Geboorten 10 Juni. M. M. Diele- mansde Bel z. - 11. D. Pirets Mulkens z. - P. HosElenbaas z. - P. SeubringMichel z. - G. Roest Evers z. 12. J. C. HoogstratenDee z. - C. M. de Ridderde Vries z. - G. OttenbrosZwart z. - J, MokNopol d. - 13. W. C. VermeerVerzeilberg d. - H. M. de Haanv. Geffen z. Overleden: 10 Juni. C. Land 60 j. Gr. Heiligl. - 11. C. Hessels 45 j. Gr. Heiligl. - L. P. Oolgaardt 11 md. z. Schoterw. - J. P. Kaptein 9 md. z. van Marumstr. - A. F. van Kempen 72 j. Kleine Houtstraat. MARKTNIEUWS. Haarlem, 13 Juni 1892. Graan- en Zaadmarkt. Witte tarwe f7,k f6,Rogge fo,—Haver f4,05 a 3,50, Duiven- boonen f7,25, Kacariezaad fo, Amsterdam, 13 Juni. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtFriesche Dokkuramer Jammen f 2,k 2,60, dito Francker f2,20 k 2,80, dito Zaaiers fo,k o, Geld. blauwe f o,k o„Zeeuwsche Spuische Jammen f 2,50 k 4,dito Flakkeesche f 2,50 k f 4,dito blauwe f o,a o,Pruisische Hamburgers £3.5° k 3,60. Edam, 11 Juni. Kaas: Aangevoerd 127 stapels, weg.Kg. Hoogste prijs ƒ29,— de 50 Kg. Alkmaar, 10 Juni. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 469 stapels, wegende 143,603 Kg. Prijzenkleine Hooi Kaas f30,Commissie Hooi f28,— middel bare Hooi f 29, Leiden, ii Juni. Aan de Botermarkt aangevoerd ,477 en 71 l/K deelen, te zamen 10250 stukken. Prijs ie kwal. f50 k 56, 20 kwal. f 42 k 48. Schiedam, 13 Juui. Moutwijn f9, Jenever f 14,50, Arast. Proef f 15,75

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3