BINNENLAND. dienstbode, die in bed lïX te lezen bij 't licht eener lamp, welke is omge vallen. Het roerend goed is geassureerd bij ■de Oud Carspelsche Mpij, De stocmbooten Bus, Carsjens en Pos tiljon zullen alle goederen, bestemd voor de a. s. tentoonstelling te Aals meer kosteloos vervoereD, van alle plaatsen waar ze stations hebben. Dit vrij vervoer geldt voor heen en weerreis. Ten behoeve der arsnente Utrecht is door HH. MM. de Koningin en de Koningin-regentes eene som van f iooo beschikbaar gesteld. D e Ne d. Sport bevat de be schrijving van een eenvoudig weerglas, dat gelegenheid geeft twee dagen vooraf het weer, dat komen zal, te ontwaren. Men plaatst een ongeveer één liter inhoudende flesch, die tot ©p 2/3 met water gevuld is, in de nabijheid der woon- of slaapkamer, en doet er een bloedzuiger in. Zoolang het weer goed en fraai blijft, ligt het diertje beweging loos op den bodem der flesch en rolt zich als een slak ia elkander. Zal het regenen, dan kruipt 't tot boven in den hals der flesch, en blijft er zoo lang zitten, tot het helder weer wordt. Zal er wind komen, dan zwemt de bloed zuiger bestendig en vlug heen en weer en wordt niet eerder rustig, totdat de wind sterk wordt. Komt er onweder, dan duidt de bloedzuiger zulks reeds een of zelfs eenige dagen vooraf aan. Zij houdt zich buiten het water op, is buitengewoon onrustig en werpt zich krachtig heen en weder, evenals ©f zij schokken bekwam. Met dezelfde zeker heid duidt zij ook in den winter de komende weergesteldheid aan. Bij vorst ligt zij voortdurend op den bodembij sneeuw of regen begeeft zij zich telkens in den hals der flesch. Boven om den hals der flesch moet men een grof stuk lianen binden, waar in eenige kleine luchtgaten gestoken worden. Des zomers geeft men den bloedzuiger om de 8 en 's winters om de 14 dagen frisch schoon water. Dinsdagmorgen werd te Amsterdam uit Den Haag het bevel ontvangen dat de monitor Tijger in den kortst mogelijken tijd moest worden uitgerust, bewapend en ^bemand, om daarna OQmiddellijk naar de reedevaa Tessei te vertrekken. In den namiddag, na schafttijd, kwam alles op de werf ia beweging om den monitor,, die nog onder de kap in conservatie lag, geheel ten oorlog uit te rusten. Wanneer men bedenkt dat daarbij alle inventarisgoe deren van dezen bodem uic de maga zijnen moesten worden overgebracht, en het vaartuig moest worden toegerust met ammunitie, welke van Nieuwer-Am- stel en Kadoelen moet worden aange voerd en tegelijkertijd al het voorberei dende werk in de machinekamer moest afioopen, dan mag deze mobiiisxtieproet zeker als geslaagd worden beschouwd, nu de Tijger reeds tegen zes uur op het IJ voor de stad gereed lag voor de inspectie welke door den directeur en commandant der marine en andere of ficieren werd gehouden. Na ar aanleiding van de aan de klanten der roomboterfabriek en melkinrichting in de Planciusstraat te Amsterdam gerichte circulaire, heeft het Hbl. zich tot de directie der fabriek om inlichtingen gewend, en omtrent de ze zaak werd toen het volgende mede gedeeld. Er bestaat eene bepaling bij genoem de inrichting, volgens welke aan het personeel verboden wordt zelf een eigen melkzaak te d'ijven. Onlangs hu begon een der melkrondbrengers toch zelf handel te drijven, waarom hij ont slagen werd. Daarop verveegden zich de leden eeoer vereeniging, die onder de werklieden bestaat, bij de directie en eischten dat de ontslagene weder in dienst zou wor den genomen en dat hem zijne eigen zaak zou worden gelaten, daar zij anders al het mogelijke zouden doen om de inrichting ie benadeelen e directie ontsloeg daarop ©ok deze eischeis (on geveer 12) en nam terstond andere werklieden aan. Zij zal in geen geval de ontslagen werklieden weder in dienst nemen. Omtrent het in de circulaire medege deelde verklaarde de directie nog, dat sommige der daarin genoemde feiten wel is waar misschien eene enkele maal konden zijn voorgekomen, maar dat zoo iets in iedere zaak wel eens kon ge beuren. Onder voorzitting van den heer Gerhard werd Dinsdagavond in ^Maison Stroucken" te Amsterdam eene dubbeie-protest-meeting gehouden tegen de plannen der regeering, om de behan deling der belastingwetten aan die der kieswethervorming vooraf te d®en gaan Eerst sprak de heer Gerritsen, die na een historisch overzicht der wording onzer grondwetten, sprak over hetgeen deze regeering had gedaan of liever wat zij had nagelaten; hij kwam tot de conclusie, dat de belangen van het Nederlandsche volk in hare handen niet veilig; zyn. De heer Cornelissen, redac teur van Recht voor Allenherinnerde aan de beloften der liberalen en de Liberale Uniebij de stembus gedaan, die ijdel blijken. Hij wilde steeds op invoering van algemeen kies- en stem recht aandringen. Eindelijk behandelde de heer Domela Nieuwenhuis het on derwerp, die het vooral ,,op de „emi nente" mannen gemunt had en hunne daden in een bespottelijk daglicht trachtte te stellen. In de Nutsrede des heeren Wertheira las hij eene eerlijke verklaring omtrent het bankroet der liberalen. Het debat had niet veel te beteeke- nen. Eene motie werd niet gesteld, omdat men vooraf wist dat allen het met de sprekers eens waren en de kies wethervorming voorop moest gaan, wilde men eene vertegenwoordiging, die de uitdrukking des volks was, en die dan verder de lang verwachte wetten zoude kunnen maken, waardoor alleen het land voor ondergang kan behoed wor den. Na afloop begaf zich de helft van het publiek in optocht door de stad, eerst langs het huis van den burge meester, waar het „Stemrechtslied" werd gezongen, toen naar den heer Wertheim, voor wiens huis lawaai werd gemaakt, in verband met het door de socialisten breed uitgemeten aandeel dat deze in de verlenging van het Billiton-contract had. N. M. Cl. Omtrent de zoogenaamde Romeinsche brug, liggende in het Val- terveen, waarvan thans een gedeelte aan het Rijksmuseum te Leiden en een gedeelte aan het Provinciaal Museum van Oudheden te Assen werd verbon den, verneemt men nog het volgende Deze Romeinsche brug, voor ver moedelijk 2000 jaren aldaar gelegd, heeft eene lengte gehad van bijna 2% uur gaans waarvan het kleinste gedeelte door veenvergraving is vernietigd. De brug was breed ongeveer 3 Meter, en enkele der planken, die daarover dwars lagen, zijn tot 3.40 M. lang bij eene dikte van drie k vijf vingers. Deze planken zijn door houten pinnen op de zoogenaamde onderliggers bevestigd. Die pinnen, waarvan door de zorg van den heer G. J. Landweer te Nieuw-Buinen, enkele bewaard zijn en mede opgezon den wordenzitten met de scherpe varieert van tot 1.30 M. De planken zijn óf eiken, 6f veel daarmede over eenkomend hout, de onderliggers schij nen berken, populieren en andere hout soorten te zijn. Het hout is te broos om de gedeelten ia hunne geheele samenstelling te ver zenden, weshalve het uit elkander ge nomen en door ander hout gesteund en voor breken behoed wordt. Reeds meermalen werden pogingen aangewend ©m van deze brug gedeelten op te nemen zonder gunstig gevolg* Ook btj den Valterdijk, waar men dacht, dat he hout sterker zou zijn, is eene proef, vóór eenige jaren gedaan, mis lukt. De heer Landweer te Nieuw-Buinen die tevens van deze beide gedeelten welgeslaagde photographifin heeft ge maakt, mocht er in slagen een paar ge deelten op te laten nemen. Gel ij k indertijd gemeld is, onstond in de kas van de spaarbank van het Nut ie Dwiugeloo een aanzien lijk tekort. Dit tekort was omstaan op eene wijze, die nog steeds onbekend is gebleven,doch aanleiding gat loteene pro cedure tusschen net departement Dwin- geloo en de erfgenamen van wijlen N. J. Eemten. De rechter heeft thaus uit spraak gedaan en het departement Dwin- geloo aansprakelijk gesteld voor dc ont brekende soai (pl. m. 15.000). De volgende circulare.s door de leden der kerkbesturen gezon den aan de Katholieken 's Bosch Eerstdaags zai in de Kathedraal dezer stad de plechtige wijding van den nieuw benoemden bisschop van 's Bosch, den HoogEerw. heer Wilheimus Van de Ven plaats hebben. Het is ons passend en plichtmatig voorgekomen ons tot U te wenden, om onder Uwe medewerking Z.HoogEerw. bij die gelegenheid een blijk van hulde en gehechtheid te doen brengen. Het behoort tot de zeldzaam voor komende gevallen, dat een priester tot *J~~ bisschoppelijken stoel der plaats den geroepen wordt, waar hij van zijne jeugd af, om zoo te spreken, arbeidde. Zon der voorbeeld is dit evenwel niet in de geschiedenis onzer kerk. De met roem Dekeude Gijsbertus Aiasius, eveneens Plebaan der St. Janskerk, werd in 1593 ook tot de bisschoppelijke waardigheid dezer stad verheven, maar, zooals ge zegd is, zulk eene gebeurtenis komt zelden voor. De leden der kerkbesturen van 's Bosch hebben zich daarom aaneen gesloten, ten einde U ia de gelegen heid te stellen, om van Uwe hoogachting veor den nieuwen Kerkvoogd blijk te geven. Zij meeaen te zullen voldoen aan de hun bekende wenscken van velen, doar de in te zamelen bijdragen te bestemmen tot een openbaar feestelijk huldebetoon op den dag jder wijdiDg en tot een geschenk voor het persoon lijk gebruik des bisschops in zijne priesterlijke funotiën. Het is hun doel niet, geldsommen te verzamelenbescheiden wenschen zij te werk te gaan en ook de geringste gift van den minste zal hun aangenaam zija, terwijl de hoogste bijdrage, die ge vraagd wordt, is gesteld op ƒ25. Als uitvoerend comité zijn aange wezen Jhr. P. J. J. S. M. van der Does^de "Wiliebois, voorzitter, C. N. Teulings, onder voorzitter, H, Gieliam, P. Meu- wese, J. H. Bolsius, F. van Geffeo, L. van Gulick, allen leden, F. C. Ummels, penningmeester, J. C. A. Hezenmans, secretaris. Buitendien wordt in iedere parochie eene bizondere commissie gevormd, die zich bij U vervoegen zal. De leden der stellen, dat doorbracht, U zal doe* goedkeuren, wat zij bij deze gelegenheid op zich genomen kebbea. Te Breda doet ziek een gelyk geval voor als te Amsterdam, waacvaa wij de vorige week melding maakte. Aldaar bevindt ziek in bet R. K. Gastbnis eene vreuw, enkele jaren geleden doer de maréebansaée te Zwa- luwe als zonder middel van bestaan aangehouden e* naar Breda overge bracht, erf daar zij geen papieren bij zich had en oek geen woord kon uit brengen, heeft men, ondanks de po gingen van justitie en politie, nooit kunnen te wetea kernen wie zij is of van waar zy afkomstig is. Geeft men der doofstomme vrouw een potlood, dan krabbelt zy eenige onleesbare teekeas op 't papier. Sedert haar aanhouding heeft men haar voor rekening van het burgerlijk armbestuur in het. R. K Gasthuis te Breda doen verplegen, daar men uit enkele gegevens meende op te maken dat zij katholiek is. Te Boskoop is eene ss e t vele duizenden kilo's yzer beiadea schuit, uit Leiden afkomstig, omgeslagen. Men zal trachten met duikers en verdere toe stellen het gezonkene weer naar boven te brengen. Te Doniaga is de groote boerenhuizinge van J. E. Bouwhuis Za terdag 11. door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. Slechts weinig kon gered worden. Alles was verzekerd, behalve het hooi. Men schrijft uit de Betuwe: Alle vruchten, vooral het gras en de fruit, verlangen allerwegen hard naar regen. Met den pluk der Meikersen voor Engeland wordt reeds een begin gemaakt. Die oogst valt niet uiede, ten minste niet naar dat men v jrwachtte. Als een gevolg van lasgdurige droogte blijven ze klein van stu«. Ook voor den hooioogst maakt men zich allerwegen klaar. Nog eenige dagen ea mes komt hier handen te kort, ©m alles bijtijds gedaan te krijgen. Reeds hu doet zich een rijzing der daglooaen gevoelen. Betaalde men vroeger ƒ1,25 dagloon aan een kersenplukicer, »u heeft men zich verbonden voor 1,5© k f 2. opschrift luidt: „Aan David Bles, zijne vrienden en vereerders 1821—20 September—1891". Het orkest van het Concertge bouw te Amsterdam zal waarschgnlijk in het laatst van dezen zomer eene reeks van concerten geven in Belgis. RECHTSZAKEN. Dissdag stond te Rotterdam terecht A. N., 42 jaar, tuinman, laatst wenende te Schiedam, beklaagd van valschkeid in geschrifte en gebruikmaking van dat valschc geschrift. Hij bekende op den 30 April jl. een briefje te hebben ver vaardigd, het verzoek inhoudende mede te geven voor rekening van J. van Vooren een ballastschop, een riek en een grasschaar, en ziok daarmede »p dien dag te hebben vervoegd in den winkel van de firnaa Post Co. te Schiedam, waar hem oader overgifte van dat briefje genoemde voorwerpen zijn afgegeven. Te veel gebiuik van sterken drank was volgens hem oorzaak van het gebeurde. Het O. M. noemde het eene ge vaarlijke gewoonte van bckl. zich schul dig te maken aan misdrijven als deze, wanneer hij ie eene soort van drank woede verkeert. Reeds meermalentoch had hq jonder die ü«6taadigfeeid zich vergrepen, en nog ia de vorige week was hij te Amsterdam veor dergelijk misdrijf veroordeeld. De vordering strekt tot oplegging van een jaar en zes maanden gevangeaissrial. De toegevoegde verdediger, mi. M. H. C. Castendijk, concludeerde tot vrij spraak van ;beklaagde, da&r er in deze zaak van geen nadeel, zooals de wet dit vordert, sprake kan zijn, omdat de hem ter hand gestelde voar werpen spoedig daarna zijn ia beslag genomen ea dus voor den eigenaar niet verloren zijn gegaan. Lstteiaa m Kasat. Omtrent een huldeblijk aan David Bles, meldt het Hbl. uit Amsterdam zelf „Maandag werd in het Rijksmuseum alhier geplaatst het marmerea borstbeeld van den schilder David Bles, vervaar digd door den beeldhouwer Bart van Hove. Het is een hulde den grijzen kunstenaar gebracht naar aanleiding van zijn 70-jarig feest op 20 September van het vorige jaar. De commissie, die de zaak ter hand nam, heeft de buste aan het rijk ten geschenke aangebeden, welk geschenk door de regecriDg oader dankbetuiging aanvaard is. „Men vindt het beeld in den door gang naar de afdeeling moderne kunst, waar ook de borstbeelden van Bosboom en Rochussen staan. Evenals zijn twee kunstbroeders is David Bles door de kunstvaardige hand van Bart van Hove in meer dan levensgrootte geboetseerd en in wit marmer uitgehouwen. „Aan den geestigen kop van den humoristischen schilder is alle recht ge daan. De houding is even artistiek ais ongedwongener i3 leven en bezieling in het steen gebeiteld. „Bewerking zoowel als gelijkenis ver dienen dan ook zeer de aandacht en doen den bekwamen beeldhouwer alle eer aan. Op verzoek van David Bles kerkbesturen onder- j had de plaatsing zonder eenige plech- de genegenheid, door U tigheid plaats. Het voetstuk is vervaar- vooF den persoon des nieuwen Bisschops digd van marmer, bekend onder den punt door de onderliggers en in het aan den dag gelegd, gedurende de vele I naam van „gris rouge", naar het ont veen. Hunne lengte is verschillend enjaren, welke hij reeds in ons midden 1 werp van dr. P. J. H. Ctiypers. Het KOLONIËN- BATAVIA, 13 Mei. Uit Atjeh wordt aan de Deli Cl. ge schreven dd. 6 Mei: De hart Raja (einde der Poeasa) werd den volke verkondigd op dea avond van den 27e April om 6 uur, deor 7 schoten van den Kratos, 5 va» Oleh-leh, 5 van Lamdjamoe, 5 van Laseibaroe, 5 van Roempit en 5 van P&kan Kreeeg Tjoit. De volgende morgen wij van den vijanden een contra saluut, bestaande in hevig schieten op onze posten en traits. De morgentreia kreeg een hevig vuur te Larareng, terwQl ®ok de beating al daar hevig werd beschoten, echter zouder succes. Op laatstgenoemde post drong een vijandelijke kogel in het telephoonkastje, in de kamer van den commandant. Bij de beschieting van de bentiig Tjot Iri opende de nabijgelegen bentiag Roempit een granaatvuur op de vijan delijke schutters ea had een daarvan te verwonden. Het vuur hield daar onmid dellijk op. Ook werden op dien dag de beating Lampermé en het detachement bescho ten, dat bezig was naar de schijf te schie ten. Lamdjamoe, Lamteh en Oleh-leh, zoo ook de blokhuizen Safeang en Keta Pa* ganie kregen een scbietbeurt. Zondag voormiddag (1 Mei) tusschen het blok huis Daraara en de ben ting Ketapang Doea werden eenige chineeschc gras snijders door eene bende Atjeaers over vallen, met het ongelukkig gevolg, dat éea Chinees werd getjintjangd; anderen beten hunne gereedschappea id den steek en gingen aan den haai. Na deze gru weldaad is de bende verdwenen. De op- en afkomende wacht van de blokhuizen Sabang en Kota wordt weder dagelijks beschoten. TeDgkoe Mat Amin (zoon vaa Teug- koe Di Tiroe) heeft sedert zyn vet trek van Kemala weder een grooten aanhang; HOOFDSTUK II. JDe plotselinge dood „In den naam van God Amen. Ik, Christopher Honeyman, was dat allee?" „Ja, mijnheer, alleen die woorden en niets meer?" „En was hij dood „Ja, mijnheer, zoo dood als een pier. Neem my niet kwalijk, mijaheer, dat ik hier die uitdrukking gebruik." „Was hij reeds koud?" „Neen, mijnheer; hij was nog niet lang dood." „Hoe laat werd hij zoo gevonden?" „Omstreeks vijf uur des namiddags; hij gebruikte steeds om vijf uur zijn middagmaal, en toen hij niet in de eetkamer kwam, gingen wij eens naar hem kijken." „Wie vond hem?" „Mary, de dienstbode, mijnheer. Zij kwam binnen een paar minuten terug, met een zeer ontsteld gelaat, en zij zeide mij: „James zegt zij, ga eens naar mynheer kijken. Er is iets met hem niet in orde. Het schijnt wel of hij een beroerte heeft gehad." Ik volgde dus het meisje naar de zitkamer, en daar zag ik hem in zijn armstoel, met zijn hoofd op zijne handen liggende op zijn schrijftafel. Ik dacht dat hij misschien sliep, zoo kalm zat hij, en ik zeide zachtjes mijnheer, het middagmaal is gereed maar hij bewoog zich niet en sprak geen woord. Toen legde ik mijn hand op zijn schouder, maar hij bewoog zich niet, zoodat ik nu zijn haqfd oplichtte en hen achterover in zijn stoel liet leunen. O, mijnheer, welk een vreeselijk gezicht!" „Hoe zoo?" „Zijn gelaat, mijnheer. Ik zie het nog voor mij. Hij was dood." „Werd er niets voor hem gedaan „Alles wat wij konden doen, mijnheer. Wij lieten dokter Richards halen, die dadelijk kwam. Zoodra hy mijnheer zag, zeide hij, dat er niets meer aan te doen was; hij was ge storven." „Wie zag het eerst het papier, waarvan gij mij hebt ge sproken „De dokter, mijnheer. Toen hij kwam hadden wij mijnheer op de sofa neergelegd, en de dokter vroeg, waar wij hem hadden gevonden, waar hij zat en dergelijke dingen meer. Daarna be keek hij de schrijftafel, nam het papier op en zeide, dat mijnheer Honeyman bezig was aan zijn testament, terwijl hij stierf. Wij bekeken alle het document, mijnheer, en zagen de woorden, welke ik u zooeven heb genoemd. In den naam van God, Amen mijnheer, en wy vonden den pennehouder op het kar pet bij den stoel, juist op de plaats, waar hij aan de hand van mijnheer was ontvallen." „Waar is het nu?" „Het papier, mijnheer Dokter Richards heeft het meegeno men. Hij zeide, dat het bij het onderzoek noodig zou zijn. Is het niet vreeselijk, mijnheer, om zoo plotseling te sterven?" en Boyes, de bottelier, van wijlen Honeyman, wischte zich de tranen weg, toen hij zijn verhaal had geëindigd en trachtte er zoo be droefd mogelijk uit te zien. Het was ongetwijfeld vreeselijk voor den ouden heer om zoo plotseling te sterven. Het feit, dat hy geen testament had nage= laten, niets anders dan de weinige woorden op zijn schrijftafel gevonden, kon op Dick's positie niet van invloed zijD, daar hij de laatste mannelijke erfgenaam was. Evenmin volgde er uit, dat omdat zijn oom was gestorven met een pen in zijn hand, en de eerste woorden van een testament er opgeschreven, dat er nie een document van een vroegeren datum bestond. „Hij heeft altijd gezegd, dat ik met genoegen zijn testament zou hooren voorlezen," zeide Dick bij zichzelf, toen hij dien avond de zaken nog eens overwoog, „en ik kan mij niet voor stellen, hoe zulk een stipt persoon eene zoo belangrijke zaak zon vergeten. Ik moet echter wachten tot er een testament is ge vonden, of eene verklaring, dat er geen testament bestaat. Beter geen testament, dan een legaat. Op zijn allerergst zal ik met de anderen moeten deelea." Dat wilde zeggén, dat hij een van de vele erfgenamen zou zijn, die recht op de erfenis hadden wan* neer er geen testament was. Het nieuwtje, dat was als een don kere wolk aan Dick's helderen horizon, deed de harten van de verwaarloosde bloedverwanten, die geen hoop koesterden om iets van het geld van den ouden Honeyman in hun bezit te krijgen, weer luider van hoop kloppen. Dick legde dienzelfden avond een bezoek af aan No. 19 Mor gan Terrace, de woning van den heer Murray. Plet was eene verademing voor hem om te vernemen, dat de heer des huizes niet thuis was. Dick wilde met de vader van Lucy niet over zijne vooruitzichten spreken, alvorens er iets naders bekend was. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2