VEELUST, Probeert en profiteert! Dekker'* Zeep Stoombootdienst. MEUBELPAPIEREN, Dit mag door HH. Wielrijders niet gelezen worden. Hij wielen en Electrische Toestellen Corns, van Niel, SCHAGCHELSTBAAT 21-34. Tapijt- Meubelstoffen, Garnituren enz. GEBR. SCHORNAGEL, HiMel ii Jtaliattrata, ZiiMailtqiarit 68, Melfeerfjj iftMlemseht lagf&tetek PRIJS mil COKES. De beste inrichting voor RAAKS 3, HAARLEM. Ledikant- Kamerbehanger en Stoffeerder, heeft voorhanden eene uitgebreide Collectie Speciale inrichting voor hortonvieihii. AlkmaarHaarlem v.v. (schipper j. hopman). Eigenaar CORN. VAN SCHIE. WORMERVEER JAN DEKKER. GROVE COKES 55 Cent per Hectoliter. GEKLOPTE 60 het station is afgezet. In batailie zyn en o. a. opgesteld de eerewacht van 23 leden, gekleed in zwarten rok, wit vest, gryze tricot pantalon en hooge rijlaarzen, een oranje sjerp en bandelier. Verder zyn tegenwoordig gerechtigden tot het dragen van het Metalen Krnis of de Citadel-medaille, leden der Vereeniging voor belangrijke krijgsverrichtingen, eene compagnie schutterij met het muziek korps enz. enz. Op het perron van den staatsspoorweg hebben zich intusschen de autoriteiten ter ontvaBgst van de Koninginnen ver zameld, in de eerste plaats Gedeputeerde Staten van de provincie en het gemeen tebestuur. De toegang van den te ver wachten trein tot buiten het station is zoo smaakvol en rijk, dat daaraan wel een kort woord gewijd mag worden. De ontwerpers en uitvoerders hebben daarbij op zoo vernuftige wijze de ongunstige inrichting van het station zich weten ten goede te maken, dat zij een waar meesterstuk van inventie en versierings kunst hebben geleverd. Staande op het plankier voor de plaats van den konink lijken wageü, wordt u het gezichi geopend op eene breedte alléo van aan beide zijden opgaand geboomte, die leidt tot een als serre gedachten ontvangsalon. De glazen kap van het station vormt het dak van dien bloemenhof, waarvan de ingang door in breede plooien opge nomen purperfluweelen portières wordt gevormd, die boven zich vereenigen in eene tropee van vlaggen met de Neder landsche en Leeuwarder kleuren, te zaam gehouden door het provinciewapen. Het inwendige der serre is verrassend door de weelde van de Oostersche planten, uit wier groene loovers de geurigste bloemen hun kelken naar voren dringen. Hangplanten in kostbare dragers van faience, neigen hun ranken naar omlaag een kostbaar Perzisch tapijt bedekt den grond. Het ameublement bestaat uit twee Louis-quatorze-fauteuils met rood damast bekleed. Spiegels tusschen de wanden kaatsen de kleurenpracht terug en vergrooten schijnbaar de afmetingen van dit tooverachtig boudoir. Blijkbaar hebben de bekende Haageche firma's H. P. Mutters en Zoon en W. van der Larn, de laatste voor de bloemen en planten, die het werk ontwierpen en uitvoerden, voor rekeniDg der Exploi tatie maatschappij, zich by hun arbeid door eene koninklijke opvatting laten leiden. Uit alle kerktorens klonk het galmend klokgelui om het oogenblik der aankomst in de stad aan te kondigen. Vandejoe lende menigte, om het Stationsplein ver zameld, zwegen do stemmen. Onderwijl had de ontvangst aan den trein door het gemeentebestuur plaats. De Koningin Regentes was in rouw, de kleine Koningin in het wit, een groo- ten sfcroohoed met breede veer, op het blonde hoofd. Beiden hadden de bouquetten in de hand, aan HH. MM. te Wolvega vereerd. Twee meisjes in het wit, met oranje- sjerpeD, dochtertjes van den Commissa ris der Koningin en deD burgemeester, boden Hare Majesteiten bloemen aan. Daarna werden de hooge gasten naar den ontvang-s&lon geleid, waar de bur gemeester de Koninginnen welkom heette. Toen de Koninginnen het station ver lieten, ontspanden zich de gemoederen buiten. Een luid gejuich ging uit de me nigte op. Hat Wilhelmus weerklonk van de sehutter8kapel. De beide Koninginnen stegen in een hofrijtuig a la Daumont gereden, en bo gen vriendelijk naar alle zyden. De stoet formeerde zich, en laDga eene breede haag van menschen aan beide zijden der straten, ging hot stapvoets naar het pa leis. Hier werden de Koninginnen ontvan gen door mevr. Harinxma thoe Slooten, echtgenoote van den Commissaris, en op treffende wyze een welkom toegezongen door een twintigtal meisjes uit de burgery, keurig in het wit met oraDjesjerpen een welkom, geopend met een couplet van het Wilhelmus van Nassouwen en besloten door een Wolkomsliet in het Frieseh, dat op de Koningin-Regentes blijkbaar een zeer aangenamen indruk maakte. Uit de aan beide zyden van het plein wel wat te ver verwijderd gehouden me nigte steeg, Dadat de Koninginnen het paleis waren binnengetreden, een her haald gejubel op Zij wenechte blijkbaar de Koningin Dog eens te zien. Hare Majesteiten verschenen toen op het bal kon en later nog eens aan een der geopende vensters. De kleine Koningin wuifde met haren zakdoek, dat het een lust was, en aan de fcoera's ter eere van het lieve Koningskind kwam, zoolang zij zich ver toonde, geen einde. Het goevernement8paleis maakt met zyn geportlanden gevel geen bizonder grootschen indrnk, maar is inwendig toch tot een waardig verblyf voor de Koninginnen ingericht. De vestibule geeft toegang tot eene zaal, als receptiezaal der Koninginnen bestemd. Eene breede trap voert naar de boven verdieping, alwaar het boudoir der Ko ningin-Regentes gelegen is, vroolyk ge stoffeerd met lacé-verguld ameublement, bekleed met lampas. Eene aangrenzende kleinere kamer is voor de jonge Ko ningin bestemd. Alles is zonder overdaad, maar natuurlijk, met goeden smaak, in gericht. Uit de ramen hebben H H. MM. het uitzicht op het hofplein, dat in een bloemtuin herschapen, een der rijkste punten van de stadsversiering uitmaakt. Eene groote fontein op dit plein stuwt zijn wateren naar omhoog en mengt zyn geklater met het gejoel der menigte, die zich in opgewekte stemming om en voor het paleis beweegt. Te 2 uren verleende H. M. de Ko ningin-Regentes audiëntie, die zeer druk bezocht was. Behalve de regeeringscol- leges, presenteerden zich aan H. M. generaal-majoor Musschart, bevelhebber in de 2e militaire afdeeling, de officieren van het garnizoen en der schutterij, de hoofdambtenaren der verschillende takken van dienst, de leden der Eerste en Tweede Kamer voor Friesland, de kerk besturen en geestelijken van alle gezind ten, burgemeesters uit gemeenten der provincie, eenige commissiën van arbei ders en verschillende particulieren. Namens de arbeiderscorporaties ver scheen ter audiëntie eene deputatie, b6 staande uit de heeren Van der Zwaag, Stienstra en Van Zinderen Bakker. Zy hadden in opdracht om, naar aanleiding eener in eene gecombineerde vergadering van de afdeelingen Leeuwarden der Ver eeniging voor algemeen Btem- en kies recht, van den sociaal-democratisehen Bond en de sociaal-democratische Vrouwen vereniging aangenomen motie, den indruk te vertolken, dat de weigering eener afzonderlijke audiëntie bij de werklieden de overtuiging heeft versterkt, dat de regeerende klaBse oog noch hart heeft voor de nooden der arbeidende klassen. Des middags begaven zich Hare Ma jesteiten per rytuig naar de buurt der arbeiderswoningen van ds coöperatieve vereeniging //Werkmanelust." Deze ver eeniging is eene stichting van arbei derswoningen met coöperatieven winkel, op eigen initiatief door de werkmans- vereeniging //Help u zeiven''in het leven geroepen. Zy dagteekent van 1872. Alles had een feestelijk aanzien het werklieden-zanggezelschap onder leiding van den heer E. van der Laan zong de hooge bezoeksters liederen toe, terwyl een jongen en meisje uit de bewoners Obbe Broersma en Vogeltje Rodenhuis, de Koninginnen bloemtuilen aanboden. Eeüe bizonderheid hierby was dat Obbe op denzelfden dag en in hetzelfde jaar geboren is als de Koningin dus //precies even oud" zeggeu de luidjes. Aardig waren de liedjes die by de aanbieding der coupletten werden aangeheven. Zoo zongen de meisjes, om Vogeltje ge schaard, eenen zang waarvan het eerste couplet luidde Gij lieve jonge Koningin 1 Eens zult gy zelf regeereu, Dan moogt ge steeds in zonneschyn Zelf Neerlands moeder zijn! Een moeder 1 eens voor 'fc gansche volk. Wy wenschen, als des werkmans tolk, Word zulk een eedle vrouw Dan blyft, zooals tot dezen stond, Het liefste lied op Neerlands grond 't Wilhelmus van Nassouwe. Een paar woningen werden door de koninklyke moeder en haar kind bezocht. Het was treffend te zien hoe verrast do vrouw des huizes over deze onderschei ding was. Maar alle bedeesdheid ver dween spoedig onder de vriendelyke toe spraak der Koningin-regentes en den lieven groet der kleine KoDiDgin, die met een #dag vrouwtje" haar handje de be woonster toestak. ,/En woont gij hier naar uw zin Wat hebt u mooie bloemeD, en wat is het hier helder en frisch", en zoo al meer sprak de Regentes, telkens met belangstelling luisterende naar den uitleg en de antwoorden der bewoon sters. Er heer8chte in de stad eene uitne mende stemming; overal waar Hare Ma jesteiten zich vertoonen op de rytoeren door de stad, worden zij met groote geestdrift toegejuicht. DejoDge Koningiü, die er bizonder lief uitziet met haar ge zond blosje op de wangen en hare vrien delijke blauwe kijkers, heeft terstond ieders sympathie verworven. //Wat een leaf meiske" hoorden wy gedurig zeggen- Vrijdagmorgen bij de aankomst scheen zij een beetje verlegen toen zij zich omringd zag door allerlei voor haar vreemde au toriteiten; blykbaar zocht ze in den kring al oor naar bekenden, en als zy er daD een in het oog kreeg, liep zij op hem toe om hem de hand toe te steken. Zoo o. a. toen zy een haar bekenden generaal in het oog kreeg; //ik ken u zoo goed", zeide ze, //ik heb u zoo dikwijls al te Am sterdam gezien". In de vestibule van het paleis straalde baar gezichtje van blyde verrassing by den aanblik van al de joDge meisjes die ze daar bijeen vond, en nadat de welkomstliederen waren gezongen, ging ze heel den kring rond om ieder een hand te geven. De stemming was uitnemend. De geestdrift der burgery uit zich te luide, telkens als enkele sociaal-democra ten zich vertoonen met borden waarop de een of andere ontstemmende motie te lezen staat. Zoo stonden twee mannen met plakkaten, waarop de uitnoodiging tot eene protestmeeting, onder de menigte toen de Koninginnen des middags uit reden. Men hoorde teen het publiek eischen: weg de borden! maar geluk kig koos de burgery de verstandige party, om de boiden niet met geweld te ver wijderen. Op het spannend oogenblik ging juist het rytuig met Hare Majes teiten voorbij. Aan de Koningin-Re gentes ontging die socialistische oproeping blykbaar Diet. Langzaam voorbyrydende, hield zy er lang hare oogen op geves tigd. Het weder dat den ganschen dag on zeker was, is tegen den avond opge klaard. Te 10 uren reden Hare Majesteiten in een open rytuig, als steeds door de eerewacht omstuwd, door de feestelijk ge tooide straten. Een rosse gloed steeg op uit de dui zenden en nog eens duizenden lampions, ballons, gasvlammen en electrische lam* pen, waarmede de huizen, de grachten, do kerktorens geïllumineerd waren. De Koninginnen werden overal op haren weg met buitengewone geestdrift toegejuicht door eene opgewekte, maar ordelijke menigte. gemengd nieuws. Donderdagnamiddag ont- ving Gladstone, wiens verkiezingsmarifest eene uiteenzetting van het Home Rule- plan behelzende, in den loop der week verschijnt, te Londen eene deputatie van werklieden, aandringende op maatrege len tot invoering van den arbeidsdag van acht uren. Vijftig verslaggevers trachtten tevergeefs toegang te krijgen. Slechts één werd er toegelaten. Volgens de uit latingen van leden der deputatie verklaar de Gladstone, dat het hem niet mogelijk was op zijnen gevorderde leeft yd het vraagstuk nog ter hand te nemen, nu hij zyne levensjaren wyden wil aan de oplossing van het vraagstuk der Home RuleOverigens acht hy de quaestie van den arbeidsdag van acht uren zéér inge wikkeld en moeielyk. Men kan zich het plan om tot oplossing daarvan te gera. ken in drieèrlei vorm denken le. met algemeene invoering van het stelsel door middel van dwang; 2e. met vrijwillige aanneming; 3e. met gedwongen invoering, behalve voor die ambachten welke er tegen stemmen. Gladstone vroeg aan de deputatie, welke van deze drie vormen zy verkoos? De deputatie antwoordde: de in de laatste plaats genoemde. Daarop hernam Gladstone: Alsdan moet de meerderheid van een ambacht daarover beslissen, terwyl het Parlement moet bepalen welk cijfer de meerderheid zal voorstellen, doch dit zal den geheelen grondslag der //Trades'Unions" vernieti gen, en tot dergelijke kortwieking van de vrijheid des werkmans kon hy, die als werkmansvriend alle nieuwe burger rechten had helpen verzekeren, niet mede werken. De deputatie zeide teleurgesteld, dat zij Gladstone's oordeel was komen vragen of het Parlement de zaak van den arbeidsdag van 8 uren niet behoorde aan te vatten? Doch Gladstone weigerde, dienaangaande zich nader te verklaren. Er heeft Donderdag in de City te Londen een brutale effecten - diefstal plaats gehad. De heeren Sat- terthwaïte en Co., makelaars in effecten, zonden een hunner bedienden, een man vaa drie en zeventig jaar, met een pakje, dat een waarde van vijftienduizend dol lars aan //Atchison Income Bonds" be vatte, naar de heeren Spyer en Co. in Lothbury. Op de trap van het kantoor der heeren Spyer kwam een man achter den bedierde, ontrukte hem het pakje, liep de trap af en ontsnapte met zijn buit. Een dergelijk geval gebeurde twee of drie jaren geleden ook in de City. Een jonge boodsehappenlooper werd toen beroofd van een zakje, dat ver scheidene duizenden ponden aan waarde bevatte. De rechercheur Taylor wist echter het zakje terug te brengen. Er was nog niets nit genomen. Deze rechercheur zal thans ook de effecten der makelaars Satterthwaite en Co. trachten op te sporen. Een fakir, die tot boetedoe- uing', meer dan een centenaar aan yze- ren kettingen en banden om zijn lijf geslagen had, wilde te Meerut in Engelseh- Indië in den trein plaats nemen. De spoorwegbeambten weigerden hem in den personenwagen te laten. Hy moest dus in den goederenwagen plaats nemen. De man had het onder zyn ijzeren last zoo warm, dat hij gedurende de reis aanhoudend met water bespren keld moest worden, wilde hij niet bo- zwyken. Volgens de Maine er A nzei- ger is de rijkskanselier, graaf Caprivi, een kindervriend, die by zyn jongste verblyf te Karlsbad bizonder veel schik had in een aardig Mainzer jongetje, dat er gelyktydig met zyn moeder vertoefde. Hij zag den jongen eenB met een hunke renden blik voor een speelgoedwinkel staan, maakte een praatje met hem en kocht hem ten laatste een mooi stuks peel- goed. De jongen wilde weten wie de vrien delijke deftige gevew was; en zoo hoorde hy, dat het niemand minder dan de heer Caprivi was. Toen de knaap echter te Mainz was teruggekeerd, wilden zyn speelkameraden niet gelooven dat het geschenk inderdaad van den rykskanse lier kwam. Dat hinderde den jongen, maar hy wist raad te verschaffen. Dezer De Heer BOERLAGE, Consul van den Algemeen Neder- landschen Wielrijders-Bond te Velzen, schrijft het volgende In de vijfjaren, waarin de Heer J. W. KOOPMAN, te Haarlem, verschillende werkzaamheden aan mijne rijwielen verrichtte, heb ik ondergeteekende steeds tot mijn genoegen ondervonden, dat het werk van genoemden heer, ook door diens uitgebreide vakkennis en zijn geregeld toezicht in zijne fabriek, in alle opzichten degelijk en vertrouwbaar is, Pti bovendien dat de Heer KOOPMAN hoogst billijk is in de berekening zijner prijzen, en strikt nauwgezet in de uitvoering van beloofde garantie. IS BIJ Alle Meubelpapieren mijn door den WelRd. Heer N. van der Sleen, Scheikundige alhier, onderzocht. Rapporten ter inzage. HI A AR£iB M, bevelen zich beleefd aan tot het leveren en in den grond plaatsen van eigen gefabriceerde Cementsteenen Regenbakken, Privaat- putten, enz. enz. Van HAARLEM: Dinsdags en Donderdags,'s morgens circa 10 uur. ALKMAARMaandagn 101/» a 11 uur. Woensdagheel vroeg. Ligplaats: Spaarne b/d Heer PLANIJE Stoomboot Marga- retha of Reserve. LEO M. DE FOUW, te Alkmaar. Dagelijks bestaat de gelegenheid tot het huren van Plezierbooten. Op deze MELKERIJ wordt steeds voortgegaan met het leveren van zuivere Zoete Melk tegen 8 Cents de liter, zonder verhooging van prijs. Deze Melk staat onder conti 81e van den Heer C. G. LOO- MEIJER Jr. Ook ia te verkrijgen Roomkarnemelk en Natuurboter. Kindermelk a 12 Cents per liter, van runderen afkomstig, dis met bizondere zorgen worden gevoed, wordt in afgesloten bussen aan huis bezorgd. De Veestapel staat onder toezicht van den Heer J. M. van OOIJEN, Rijksveearte te Haarlem. Bestellingen gelieve men aan bovenstaande MELKERIJ en aan de Firma Wed. J. A. VAN ZIJL te Haarlem te doen. is waard in alle huishoudingen gebruikt te worden, want deze|Zeep stelt een ieder in staat, voor zeer weinig geld reinheid en frisch- held te bevorderen. Bezorgloon binnen de Gemeente 5 Cent per Hectoliter. Maat gewaarborgd. Bestellingen kunnen zoowel per telephoon No. 161, als aan geld ontvangers en metervullers worden opgegeven en zullen binnen 24 uur worden uitgevoerd. DE DIRECTIE.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 7