WEDSTRIJDEN. ting, sprak de Koningin-regentes een paar der kinderen aan om te vragen naar hun ouderdom, hunnen naam en zooal meer. In het stadsweeshuis, dat onlangs gedeeltelijk vernieuwd is en waar HH. MM. op dezelfde wijze als in het vorige weeshuis werden ont vangen, door heeren voogden met den voorzitter T. Gratama, toefden HH. MM. den langsten tijd in de naai- en ver stelkamer, om er zich het werk der kinderen te laten voorleggen. Op de binnenplaats van het gebouw houdt een monument de gedachtenis levendig aan Jacobus Martinus Baljé, die, zelf voed sterling van dit weeshuis, opklom tot Raad van Indië en in het begin dezer eeuw bijna zijn geheele nalatenschap aan het weeshuis vermaakte, de stichting die in hoogst moeilyke financieele om standigheden verkeerde, daardoor van eenen wissen ondergang reddende. Nog werd bezocht het merkwaardige museum van het Friesch Genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde. Aldaar ontvangen o. a. door den be kwamen en begaafden president-com missaris mr. J. Dirks, vertoefden HH. MM. een oogenblik in de kamer met de portretten van de voorouders van prins Willem I, zonen van Jan van Nassau enz. Dadelijk werd mr. Dirks door de Koningin-regentes gevraagd, aan de jonge Koningin de betrekking van Haar geslacht tot deze vorsten te verklaren. Zelve had zij de attentie om mr. Dirks, den kundigen numismaticus, in de penningkamer het genoegen te gunnen, Haar zelve omtrent de merk waardigste munten in te lichten. Nog wordt gemeld welk een eigen- aardigen indruk de toespraak van het lid der Staten, den heer I. van Loon Jz. maakte bij gelegenheid van het Zaterdag aan HH. MM. door de Provinciale Staten van Friesland aaageboden diner. De heer van Loon verkreeg van H. M. verlof, om evenals hij dit in 1873 op verzoek van koning Willem III gedaan had, ia de Friesche taal lucht [te geven aan de gevoelens, die hem bezielden. De hooge gasten toesprekende met „Ljeawe Kenninginne en able Regentes, wees hij er o. a. op, dat mear as trije ieuwen it Fiyske folts al finder it bistiür stien hat fen soannen ut it Oranjehüs, det hja altiid trou wést binne." En doelende op de beeltenissen der drie koningen, welke de raadzaal sieren, en die hij allen gekend had, sprong zijn hart op van vreugde, nu hij nog ge tuige mocht zijn van de liefde, waarvan het Friesche volk getuigenis gaf voor de edele dochter van den laatsten Koning. Zondag was opnieuw een maaltijd in het raadhuis aangericht, thans uitgaande van de gemeente. Daaraan namen, behalve de gasthee- ren, deel verschillende stedelijke ambte naren: de ontvanger, de directeur van publieke werken, de commissaris van politie, verder de predikant der herv. gemeente, ds. Drijber, de pastoor-deken, de rabbijn, verschillende leden van de rechterlijke macht enz. De protest meeting, op dien avond uitgeschreven door sociaal-democraten, is van geenerlei beteekenis geweest, bij gebrek aan bezoekers. Een paar voor gangers der partij hadden op straat zoo veel overlast van het publiek, dat de politie, om erger te voorkomen, zich ge noopt zag ze in bescherming te nemen, Maandag morgen zijn de hooge gas ten uit Leeuwarden naar Sueek vertrok ken. Bij de komst der Koninginnen aldaar werden HH. MM. aan jhet station ont vangen door burgemeester en wethou ders en den commandant der schutterij. De stafmuziek van Leeuwarden liet zich hooren. Koningin Wilhelmina was ge kleed in crème kleedje, met een blauwen hoed. De dochter van den burgemeester bood een bouquet aan. Onder fraai weer had de tocht door Sneek plaats. Het was compleet een vreugdetocht. Politie en huzaren waren niet in staat het publiek op een eer biedigen afstand te houden. Geen oogen blik heeftwellicht vroolijker lach om de mond der kleine Vorstin gespeeld als bij de groote eerepoort, aan den iugang der stad opgericht. Het sober versierde, van sparregroen vervaardigd gevaarte werd gestoffeerd door de leden der damesgymnastiekvereeniging „Thu- snelda", die in haar aardige pakjes in een bevallige houding in het groen van den grooten boog rustten, allen met groote bogen sparregroen in de hand. Bovenop de hooge poort stond een py- ramide van gymnasten, gekroond door gymnast, die een groot bord met het woord „welkom" omhoog hield. Aan den voet der poort voerden de andere leden eenige staafoefeningen uit, terwijl bezijden deze fraaie groep de banierdragers van „Greate Pear", „Gym- nastiekschool Uitspanning door Inspan ning" en de banierdraagster van „Thu snelda" stonden., De hoogsteigenaardige hulde behaagde onze kleine Vorstin bizonder, en vroolijk dankte zij allen. Ook een door de vischvrouwen op gerichte eerepoort was door een tiental harer, in lichte japonnen met groote oraDjestrikken en linten, bezet. De Koninginnen reden terstond naar het stadhuis, dat smaakvol versierd is. In de raadszaal werden de Vorstinnen door den burgemeester toegesproken, Hij heette HH. MM. welkom verklaarde dat Sneek het zich tot eene hooge eer rekende de vorstelijke gasten thans in het midden der burgerij te zien, en dat allen jubelden en juichten op dezen schoonen dag. Bij de aanspraak tot de Koningin eindigde spreker met een keurig vers en de woorden Oranje en Nederland onder Gods zegen krachtig en vrij. Na afloop van deze plechtigheid ver scheen het Koninginnetje opjhet balkon, waarop natuurlijk uit duizend monden op de Marktstraat donderende hoera's volgden. Bij de afvaart naar het Sneekerraeer stonden er misschien wel twintigduizend personen aan weerszijden „van de gracht geschaard, en al die monden zwegen met het roepen van Oranje boven niet eer, dan toen de gasten het Zommerrak binnenstoomden. Uit alles blijkt dat men in Friesland in hart en nieren nog Oranje-gezind is. Geen oogenblik werd de orde ver stoord. Na de schitterende ontvangst en den rijtoer doer de rijkversierde stad, be gaven Hare Majesteiten zich aan boord van de stoomboot Industriewelwillend afgestaan door den heer P. Smit jr. te Rotterdam, naar het Sneekermeer dat, ondanks het buiige weder, een aller- levendigst aanzien had. Honderden vaartuigen van allerhande slag, en stoom- booten rijk bevlagd en met sparregroen en bloemguirlandes versierd, lagen bij den toegang tot het meer in rijen ge schaard de koninklijke stoomboot op te wachten en defileerden later, toen de Industrie aan een der pollen vastge- meerd was, voor de Koninginnen. Daar waren booten met schoolkinderen en met verpleegden uit het weeshuis te Sneek die liederen zongenandere vaartuigen hadden een muziekkorps aan boord dat het Wilhelmus speelde enz. Weer en wind trotseerende bleven de Koninginnen aldoor op het dek en be antwoordden onvermoeid de haar ge brachte ovaties. Het weer was in den aanvang niet gunstig genoeg om, gelijk het voornemen der Koninginnen was, met den boeier van den minister van als volgt. Vracht en beurtschepen, eerste prijs Vrouw Anna, Zwart, Gorre- dijk; tweede prijs Neptunus, Wisman, Makkinga; derde prijs De HoopDe Jong, Noordwolde. Boeiers, eerste prijs Wouda uit Sneek, met Bevertweede prijs Stand fries van jhr. Eisinga, Leeuwarden; derde prijs Friesland van Reitsma, Sneek. Jachten en booten, eerste prijs Argo en HeidaLeeuwarden; tweede prijs JSijord van Boitjes, Grouw;* derde prys Wilhelmina van Hoogterp, Warga. Booten met sprietzeil, eerste prijs Gysbert Japiks van Mulder, Lang weer tweede prijs Friso van Semplo- nius, Boornezwaag; derde prijs Jonge Otto van Van der Hoop, te Terhorne. De Koninginnen voeren vervolgens naar de oude schouw, de aanlegplaats, die weer kwistig was versierd, gelijk elke plek ia Friesland waarlangs men kon vermoeden dat de weg der Ko ninginnen voeren zou. Hier stapte de vorstelijke stoet in de gereed staande hof rij tuigen en ging het terug naar Leeuwarden. Op den weg naar en van Saeek zag men van alle dorpstoreas tot in het verste verschiet de driekleur wapperen, ten teeken dat heel Friesland deel neemt in de heugelijke gebeurtenis van het Koninginnen-bezoek, een be zoek dat tengevolge der groote sym- phatie, welke de Koninginnen wisten te veroveren, van ver-strekkende beteeke nis is. Geen mensch heeft onze lieve Koningin gezien zonder haar lief te krijgen. Ik heb ze opgevangen uit den mond van heftige politieke tegenstanders, de woorden„wie zou in staat zijn om zoo'n aanminnig meisje ooit kwaad te willen doenZij had slechts te ver schijnen om de harten te veroveren. Geen overtuigder Orangisten dan men in Friesland vindt! De zeilwedstrijden, die Zaterdag van wege Hollandia op het Braassemermeer gehouden en door het meest gewenschte weder begunstigd werden, hadden den volgenden uitslag: Voor 1 en 2 geen deelnemers. III scherpe en centerboards- vaartuigen van 4 tot 6 wedstrijdtonnen, prijs de groote gouden medaille der ver- eeniging; premie de groote verguld zilv. med.; drie deelnemers Hollandiavan H. Veder, te Rotterdam, Sappho, van J. I. la Verge, te Rotterdam, en Vum- Yumvan jhr. W. Six, te Amsterdam. Hollandia geeft aan Yum Yum 35 sec. aan Sappho 53 sec. voor. Prijs Yum- Yumpremie Hollandia. IV. Dito vaartuigen tot 4 wedstrijd- tonnen; prijs verg. zilv. med., premie zilv. med,; drie deelaemers Giiana van N. N. geeft aan Koningin Emma van C. Hooykaas te Rotterdam 6 min. 4 sec., aan Ottolinevan Lemmerzaal te Koog 2 m. 23 sec. voor. Prijs: Gitana. premie Koningin Emma V. Jachten, Boeiers, Botters boven S tonnen, prijs: een standaardvlag van Hollandia, aangeboden door eenige da mes, premie: gr. verg. zilv. med. 3 deel nemers: Maria van A. F. Hendrichs, te Amsterdam, geeft aan Elisabeth van P. Altink, Amsterdam 10 sec. en aan Noordster van J. van Nievervoort te Dubbeldam 22 sec. voor: prijs Elisabeth, premie Maria. VI. Dezelfde vaartuigen van 5 lot 8 tonnen. Prijs groote gouden med. der vereeniging; premie id. verg. zilv.; 2 deelnemers Sperwer van C. Jurjens en staat Van Eysinga een zeiltochtje op Hora van W. Heij broek, beiden Am- het meer te doen. Alleen werd de fraaie sterdam. Prijs Spenver, premie Hora. VII. Dezelfde vaartuigen uitsluitend bemand door h.h. liefhebbers, met éen voor den mast; dezelfde prijzen. Sperwerpremie Hora. IX. Tjotters van 2 tot 3 tonnen de zelfde prijzen, vier deelnemers.- Aleita, van A. Parmentier ;Jr., Leiderdorp, An na Mariavan H. Hopman, Jo Jo van Henri Sijthoff, beiden Leiden, en Bevervan B. Wafelbakker. Zaandam. Prijs: Aletta, premie Bever X. Dezelfde vaartuigen uitsluitend be mand door heeren liefhebbers. Prijs kunstvoorwerp, premie zilv. aaed. De zelfde deelnemers. Prijs Aletta, premie Jo Jo. XI. Tjotters tot 2 tonnen Prijs: gr. verg. zilv. med. Zes deelnemers, prijs Vlinder van W. Heij broek, Amsterdam; premie, Marie van J. A. Weber, N.- Amstel. XII. Platbodem vaartuigen, prijs: kunstvoorwerp, premie een surprise. Zes deelnemers prijs Fortuna premie Zwa luw II, beide uit Roelofarendsveen. Voorts werd nog een prijskamp ge houden buiten het programma tusschen de kotters Dau?itless van den heer Van Vloten, Zwerver van J„ Kol en Girojla van Blauw, alle van Amsterdam. De prijs, een groote gouden medaille, werd behaald door de Zwerver. Een premie was niet uitgeloofd. Bij den eersten wedstrijd bleek dat de Hollandia een verkeerde boei ge nomen had, waardoor de schipper be weerde dat hem de prijs was ontgaan. Jhr. Six wilde nu niet den prijs erlan gen. Na eenig overleg echter werd over gezeild en zeilde Yum Yum glansrijk ais prijswinner vooraan. Over het scherpe vaartuig Gitanadat nieuw gebouwd slechts enkele weken gereed is, was maar een roep van schoon heid en dat het een vlugge zeiler was bleek zeer spoedig. Het sierlijke scheepje liet zijn partners verre achter zich. Het was een aangename, opgewekte dag. Op de Scheveningsche Wielerbaan werden Zondag de tweede wedstrijden van dit jaar gehouden. Evenals den eersten keer werden tusschen de wieier- races wedloopen gehouden. Niettegenstaande het weder zich in de laatste dagen allesbehalve gunstig liet aanzien, en zelfs nog Zaterdag en den vorigen nacht het wielerfeest dreigde te mislukken door de zware regenbuien, welke de baan week maak ten, klaarde het weder tegen den middag op en toen het uur van aanvang déar was, bescheen zelfs een vriendelyk koes terend zonnetje het sportterrein,en bracht niet weinig bij ook dit wielerfeest tot een der best geslaagde te kunnen re kenen. Toch was vooral in den beginne de tribune zoowel als het terrein rond de baan slecht bezet. Als naar gewoonte werden dej wedstrijden opgeluisterd door muziek, ditmaal van het 2e regiment veld-artillerie. Hoewel verschillende races als inter nationaal stonden vermeld, was er geen enkel buitenlander, die zich op de baan vertoonde, zoodat genoemde races in „nationale herschapen werden. Bizondere vermelding verdient het zeer fraaie „Eagle Sport Chocolate Shield", hetwelk de heer De Waardt Zondag ten tweeden male won. Nog éénmaal, en 't is in zijn bezit. heen te gaan, daar hij niet schreef om te worden uitgelachen. Een aantal hun- ne.r en..°°k eenige critici voldeden on middellijk aan dezen wensch. Ter vervanging van de heeren Timmner en Mossel, die hun ontslag hadden genomen, heeft het bestuur van het Concertgebouw voor het aanstaand seizoen eene verbintenis aangegaan met den heer Leopold Kramer uit Praag, als concertmeester, en is voor de tweede plaats in onderhandeling getreden met een welbekend Nederlandsch kunstenaar RECHTSZAKEN. De arrondissements-rechtbank te 's Bosch deed Zaterdagmiddag uitspraak in het hooger beroep van den officier van justitie bij de kantongerechten al daar in zake samenscholing tijdens de bekende onlusten op 21 Augustus 1891. De rechtbank verklaarde alle beklaag den schuldig aan het overtreden van een algemeen voorschrift van politie m buitengewone omstandigheden door den buigemeester uitgevaardigd en afgekon digd, en veroordeelde allen tot eene geldboete van 1, te vervangen bij niet betaling door éen dag hechtenis en in de kosten van het geding. boeier tot groot genoegen van de Ko ningin door de hooge gasten bezichtigd. De wedstrijd was te ongeveer 4 uur afgeloopen. De prijzen werden behaald Ingeschreven dezelfde schepen. Prijs Letteren en Seasti In het parijsche Thé£tre Moderne had de eerste opvoering plaats van een „symbolistisch treurspel" in driebedrij ven en in „vrije verzen" door Edouard Dujardin, getiteld „Chevalier du Passé." Bij zekere episode in het eerste bedrijf van dit treurspel moesten ettelijke toe schouwers het uitschateren van het lachen. Na afloop van dit bedrijf ging het gordijn weer op en de schrijver verscheen, de lachers verzoekende liever KOLONIËN- BATAVIA, 20 Mei. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het goevernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 26 April tot en met 8 Mei 1892, wordt het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Onze posten wer den gedurende dezen verslagtijd slechts een enkele maal beschoten. De laatste week kenmerkte zich door diefstallen bij eeoige Europeanen ge pleegd; de daders werden spoedig ont dekt en het gestolene teruggevonden. Den a8sten April werd door het lossen van saluutschoten uit onze ver sterkingen het aanbreken van het Inlandsch nieuwjaar („hari raija") aan gekondigd, terwijl op 2 Mei ten huize van den goeverneur de bij die gelegen heid gebruikelijke officieele receptie van atjehsche hoofden plaats had, welke hoofden volgens gewoonte met geschenk goederen werden begiftigd. In den leop van den verslagtijd be gaf zieh de goeverneur wegens dienst aangelegenheden per Condor naar Edu Onderhoorigheden. Noord kust. Onze post te Segli werd weinig beschoten. De gevall en van buikziekte met doodelijken afbop ia het Pedirsche waren nog menigvuldig. Oostkust. De politieke toestand te Edi bleef gnnstig. Sedert vier jaren is thans voor het eerst de „poeasa" maand zonder eenige rustverstoring voorbijgegaan, en zulks niettegenstaande de aan de militairen verleende vergunning om buiten de ver sterking zich te bewegen niet, zooals in vorige jaren, is ingetrokken. Een groot deel van het peper-product is nog niet geoogst kunnen worden, tengevolge van de omstandigheid, dat de meeste lieden van Groot-Atjeh en de Noordkust, die gewoonlijk naar de Oostkust zich begeven om bij den pluk behulpzaam te wezen, dit jaar niet ge komen zijn. Omtrent de Westkust valt geen nieuws te melden. Het weder was afwisselend en ken merkte zich door zware winden. De gezondheidstoestand was over het algemeen iets ongunstiger. Het gemid deld ziektecijfer per dag bedroeg 24.6 tegen 21.8, en dat der berri-berri 12 tegen n gedurende den vorigen ver slagtijd. Het stertecijfer is lager. om, en een voortbrengel van zijn vernuftig brein. Zonderlinge tafereelen vertoonden zich op de ruiten van geschilderd glas en nog zonderlinger opschriften droegen de grafzerken hier en daar in de kerk om de deugden te verkondigen van mannen en vrou wen, die moesten zijn gestorven om gewaardeerd te worden, en die zich uiterst verbaasd zouden hebben wanneer het hun ver oorloofd ware geweest hunne eigen grafschriften te lezen. „Met St. Michiel negen en veertig jaar, mijnheer," zeide de koster in antwoord op de vraag van Dick, hoe lang hij reeds zijne dubbele betrekking van koster en voorzanger had bekleed. „Dat is bijna een menschenleven lang," zeide Dick. „In die jaren zult gij al heel wat veranderingen hebben bijgewoond?" „Ja, zoolang ik in die bank heb gestaan," hij wees naar de plaats, die hij gedurende de godsdienstoefening innam, „heb ik er velen zien komen en gaan." „Zijt gij ook tegenwoordig bij doop- en huwelijksplechtigheden en bij begrafenissen?" vroeg Dick. „Of ik er bij tegenwoordig ben, mijnheer Dat zou ik denken. Zij kunnen niet zonder mij. De predikant kan de plechtigheid wel leiden, maar ik moet er steeds bij tegenwoordig zijn. Het is nu negen en veertig jaar geleden, dat ik voor de eerste maal in deze kerk een paar heb helpen trouwen, en sedert heb ik ge holpen alle verbintenissen hier tot stand te doen komen." „Nu ik er over nadenk, geloof ik, dat een mijner bloedver wanten in deze kerk is gehuwd het was een oom, een broe der van mijn vader." „Dan heb ik daarbij geholpen. Hoe heette hij ook weer, mijn heer?" vroeg de oude man. „Honeyman Christopher Honey man." „Hon-ey-man Cbris-to-pher Hon-ey-man," herhaalde de oude man, langzaam ie deren lettergreep uitsprekende. „Kan dat zoo ongeveer een dertig jaar geleden zijn?" vervolgde hij. „Zoo ongeveer," zeide Dick, wiens hart bijna stilstond, nu hij zoo spoedig in zijn vress versterkt werd. „Dertig jaar geleden. Laat eens zien, dat zou in '40 zijn ge weest. Ga mee dezen weg, mijnheer," zeide de oude man en begaf zich naar de kerkekamer, „wij zullen het eens in het register nazien." Dick volgde den koster door een deur naast den kansel. In een der hoeken van de kerkekamer bevond zich een klein kastje in den muur. De koster sloot de deur open, en haalde een dik, stevig ingebonden, maar reeds zichtbaar versleten boek te voor schijn, dat geel was geworden van ouderdom. „Kijk eens na in het jaar 1837," zeide Dick. „Drie en dertig jaar geleden," zeide de oude man. Langzaam sloeg hij de bladen om. Brandende van nieuwsgie righeid keek Dick over zijne schouders. Herhaaldelijk hield de oude man een oogenblik op om den een of anderen onduidelijk geschreven naam te ontcijferen, om daarna zijn onderzoek voort te zetten. „Ha, daar is het," zeide hij eindelijk; „23 Juni 1837 Chris topher Honeyman, vrijgezel, met Susan Kidd, weduwe." „Weduweriep Dick uit; „gehuwd met eene weduwe 1" „Natuurlijk, het staat staat daar nog al duidelijk ook. Wist gij niet, dat zij weduwe was „Neen," zeide Dick, „en buiten dat ben ik eerst zeer kort geledén te weten gekomen, dat hij getrouwd was." „Nu gij er over spreekt," zeide de oude man, „herinner mij, dat het een zeer zonderlinge huwelijksplechtigheid was. Het was nog in den tijd van den ouden predikant, die aanstaande Pinksteren al twintig jaar dood is, en ook zeide, dat het de zonderlingste gebeurtenis was, waarvan hij ©oit had gehoord." „Vertel my dat dan eens," zeide Dick haastig, „zulke oude geschiedenissen zijn altijd belangrijk." Zeer verheerlijkt zulk een gretig oor te vinden was de koster niet weinig verheugd te kunnen vertellen, wat hij er van wist mede te deelen. „Gij moet weten, mynheer, dat uw oom en die juffrouw Kidd niet in dit kerspel woonden, zoodat wij hen niet kenden. Juf frouw Kidd heeft eenigen tqd gewoond in dat witte huisje naast de smederij in Four Lane Ends. Daardoor verkreeg zij het recht om hier te mogen huwen, en zoodra zij hier lang genoeg ge* woond had, hebben wij er dan ook direct werk van moeten maken. „Zij is blijkbaar hier gekomen om te huwen," zeide de predikant, toen hij de mededeeling ontving. En op den dag ua de derde aanvraag werden de toebereidselen gemaakt voor de plechtigheid. Ik zag uw oom toen voor de eerste keer." Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2