POLITIEK 0VEEZICHT. Proces Ravacliol. ÖEMËNÖD NIEUWS. StoonivaariJsrichtaii. KENNISGEVING. Burgerlijke Stand. de commissaris der Koningin en echt genoote, het gevolg van Hare Majes teiten, de commandanten van de eere- wacht, garnizoen en schutterij, de leden van Gedeputeerde Staten en eenige andere autoriteiten namen daaraan deel geheel de gemeenteraad, de burgemees ter met zijne echtgenoote en de stedelijke hoofdambtenaren. De dames Van Pan- huys en Bucaille waren aan de zijde van generaal Muschart, tegenover de Koninginnen gezeten. Naast de Ko ninginnen de goeverneur Van Panhays en de burgemeester Bucaille. Alle corridors en zalen, die door de Koninginnen werden betreden, prijkten ïn weelderigen piantentooi. De feestdïsch zelf boeide het oog door de smaakvolle schikking van kostbare middelstukken en „pièces montées," waaronder een fraaie kroon en zegekar van nougat vooral de aandacht trokken. Tijdens het feestmaal hield de bur gemeester eene toespraak welke ender algemeene teekenen vau instemming werd aangehoord. Deze toespraak weid door de Ko ningin-Regentes beantwoord. Met een vuurwerk van Ruijsch, uit Utrecht, tegenover het rac^dhuis ontsto ken en door de hooge gasten uit de trouwzaal gadegeslagenwerd deze feestdag besloten. Door duizenden bij gewoond, slaagde dit vuurwerk vrij wel. Het laatste stuk groote decoratie als hulde aan de Koninginnen, bleek echter door den regen die Woensdag nu en dan viel, te zeer geleden te hebben om geheel te slagen. RECHTSZAKEN- Het gerechtshof te Amsterdam wees dezer dagen c-en niet onbelangrijk arrest in zake huur eu verhuur. Een huurder van eene woning was namelijk in weer wil eener gerechtelijke sommatie in ge breke gebleven, de verschuldigde kuur te betalen en werd door den verhuurder gedagvaard, ten einde deswege de ont binding van het huurcontiact te hooren uitspreken. Tusschen den dag der dag vaarding en den dienenden dag bood de huurder het verschuldigde bedrag aan, hetwelk door den verhuurder, die de voorkeur gaf aau de ontbinding vau het contract, werd geweigerd. Van het vonnis, waarbij de eisch werd toege wezen, kwam de huurder in appel. Namens den appellant werd door mr. J. Kappeijne van de Coppelio gepleit, dat door het aanbod, door consignatie gevolgd, de mora, zoo deze had bestaan, was gezuiverd en des ver huurders recht op ontbinding daardoor was vervallen. Pleiter betoogde, dat uit art. 1302 4 B. W. volgde, dat de debiteur, door alsnog aan zijne ver plichting te voldoen, de ontbinding kon voorkomen. Mr. A. Slotemaker L.Hzn. optredende \oor den geïnti meerde, voerde hiertegen aan, dat onze wet geene zuivering der mora kent, dat de ingebrekestelling van den schul denaar den crediteur het recht geeft de ontbinding van het contract te vorderen, en dat dit recht door eene latere han deling van den debiteur niet kan ver vallen. Mr. A. Slotemaker betoogdedat anders het recht van den verhuurder, om het contract met den nalatigen huurder te verbreken, op losse schroeven werd gesteld. Alleen de rechter kon op het verzoek van den gedaagde aan dezen een uitstel verleenen waartoe echter z. i. in deze zaak geene termen bestonden te minder nu dit verzoek eerst ia appèl werd gedaan. Het Hof, zich vereenigende met het stelsel, Damens den geïntimeerde ontwikkeld, bevestigde het vonnis in eersten aanleg. De arrondissemeats-rechtbank te Maastricht heeft den drukker en uitgever van de Katholieke Waarheidsvriend te Sittard vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding der wet op het auteursrecht, door het opnemen in zijne courant van een artikel uit een ander b'lad. De rechtbank heeft aange nomen de verklaring van den beklaagde, dat hem het geïncrimineerde artikel uit Susteren was toegezonden en hy geen kennis er van droeg, dat het aan een ander blad was ontleend. Iu een particulier telegram aan de N. RC. wordt uit Berlijn het volgende ge meld: Met alle belangstelling is in politieke kringen de aandacht gevestigd op de lang durige conferentie, welke de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, de heer Brin, Dinsdag namiddag hier ter stede met den rijkskanselier Caprivi en den staatssecretaris Marshall heeft gehad en die eenige uren heeft geduurd, Brin heeft ook de overige ministers, alsook de alhier aanwezige prinsen en leden van regeerende Duitsche vorstenhuizen bezocht. Dinsdagavond vóór de taptoe is hij bij den Keizer in het Nieuwe paleis in bizondere audiëntie ontvangen, nadat Caprivi voorat bij den Keizer was geweest. Daarna heeft Brin weder een langdurig gesprek met Caprivi gehad. Brin heeft bij alle personen, waarmede hij in aanraking is gekomen, een alles zins gunstigen indruk achtergelaten. Bij het déjeuner, hetwelk Caprivi Woensdag voormiddag in het kanselierspaleis ter eere van Brin gaf, zou deze ook met verscheidene andere officieele personen kennis maken. Omtrent deze conferentie verneemt men van ingelichte zijde, dat in dis bijeenkomst alle gewichtige Eurapeesche vraagstukken zijn behandeld en daarbij eene ten volle gelijke opvatting omtrent de politieke toestandenis geconstateerd. De persoonlijkheid vauj Brin maakt overal een hoogst gunstigen indruk. In weerwil van zijne korte functie in ambts betrekking was hy ten opzichte van alle politieke vraagstukken grondig in gelicht. In Griekenland is alweer een nieuw ministerie aan de goedkeuring van den koning'voorgelegd.Tricoupïs is president, voorts bestaat het kabinet uit Theodoki, Dragoumis, Simopoulo,Scouloudis, Tza- mados en Cassonakos. De zweedscbe minister van oorlog Palmstjerma heeft nu zijn ontslag van den kon'iDg verkregen.In zijn plaats zal de chef van den generalen staf generaal Rappe worden benoemd. President Carnot zal in September de feesten in Chauabéry bijwonen tot herdesking der inlijving bij Frankrijk. Uit Zanzibar wordt naar Brussel ge- meid, dat Yrittoff, de bekende metgezel van kapitein Jacques, om het leven is gekomen in een gevecht tegen slaven jagers aan den oever van het Taganyika- meer. Een koninklijk besiuit machtigt den minister van oorlog in België drie lich tingen der infanterie voor 10 dagen ep te roepen, teneinde de manschappen in het gebruik van het nieuwe geweer te oefenen. Volgens de laatste berichten uitRio- Grande -do-Sul in Brazilië zijn Castilho's aanhangers meester van de hoofdplaats en de voornaamste steden van den staat. Generaal Javares heeft de leiding over de andere partij. De stad Bage (in het binnenland, aan den spoorweg naar Rio-Grande) is voorloopig tot hoofdplaats gekozen. Er zijn gevechten geleverd op verschillende plaatsen, o. a. te Livramento, op de grens van Uruguay, waar 13 dooden gevallen zijn. De Bondstroepen houden zich onzijdig. De kanonneerbooten der regeeriug zijn den achttienden begonnen Por'talegre in de provincie Rio Grande, te bora- bardeeren. De telegraphische gemeen schap met de provincie is afgebroken. Bijzonderheden ontbreken. Volgens berichten, te New-York uit Santiago ontvangen, zouden benden soldaten van het vroegere leger van Balmaceda in de omgeving van de hoofdstad strooptochten uitvoeren, de pachthoeven plunderend en doodend wie tegenstand biedt. Dit is een duidelijk staaltje van de redenen waarom, en de wijze, waarop in de staten van Zuid-Amerika revo- lutiën ontstaan. {Vervolg.) In het verhoor van Ravachol over den moord op den kluizenaar van Chambles blijkt, dat hij en de vrouw die hij bij zich had, na de misdaad luidkeels zongen, om den koetsier alle argwaan te ontnemen en hem te doen gelooven dat zij een pleziertocht maakten. Toch heeft Bavochol erover gedacht, ook den koetsier uit den weg te ruimen. Op zekeren avond wachtte hy hem op, gewapend met een mes en met een revolver maar daar de man hem rustig aansprak en volstrekt geen argwaan toonde, liet bij hem gaan. Toen de president zeide„Gij tuimt dus ieder uit deu weg, die u hindert antwoordde Ravachol cynisch„Och ja, zoo gaat het in het leven 1" Wat hij bij den kluizenaar stal be groot hij op 25000 francs. Kort na zijn ontsnapping (zie vorig nummer) vond een visscher op den oever van de rivier de Loire een jas met een blief van Ravachol, waarin hij verklaarde dat hij door den dood zich aan de justitie „der bourgeoisie" onttrok. Natuurlijk was dit een kunstgreep, om zich aan de nasporing der justitie te onttrekken. In de zaai bevond zich een groep van 22 anarchisten, allen bewaakt door agenten van politie uit Lyon. De president was tegenover Ravachol zeer gestreng. Toen deze sprak van de „ncoden der arbeiders," viel de president hem in de rede met„gij hebt het recht niet voor de arbeiders, te spreken, spreek voor de moordenaars Ravachols verdediger las een brief' voor van Gustave Mathieu uit Londen, waarin deze verklaart dat Ravachol onschuldig is aan den moord op de dames Marcon. De advokaat weigert echter het adres van Mathieu, dis zooals men weet door de politie wordt gezocht, op te geven. Een enkel ©ogenblik toonde Ravachol dat er nog menschelijk gevoel iu hem woonde. Toen het kind van vrouw Rulhière, met wie Ravachol leefde, voor kwam, vroeg de presi lent aan het kind of zijn moeder goed voor hem was. „Niet altijd," zei het kind, „ze slaat mij wel eens." „Sloeg Ravachol je ook „O neen, nooit, integendeel I" Hier barstte Ravachol in tranen uit. De aanwezigen waren getroffen op het zien van den woesten bandiet, die schreide. Chaumentin verklaarde, dat Ravochol den moord te Rivollier heeft begaan, hij heeft het hem zelf rerteld. Ravachol ontkende en zcide te vermoeden, dat Chaumentin hem verkeerd begrepen had. Hij had wel van den moord ge sproken, as aar eerst toen de couranten er ©ver schreven. Ravachol gaf volgens verklaring van Chaumentin, gratis les aan diens kinde ren, gaf veel geld aan arme werklieden en leefde zeer matig. De zitting duurt voort. Het Ma n delsblad van Ant werpen schrijft: De nieuwe grensscheiding tusschen Baarle-Hertog en Baarle-Nassau is, zooals men weet, te Brussel geteekend, en het Journal de Bruxelles vindt dat de overeenkomst rechtveerdig is. Dat neemt de Kempenaar niet aan het blad zegt Ogs dunkt dat hier van rechtveerdig- heid geen spraak kan wezen. Men ver ruilt, men versjachelt immers zóo geen Belgen, geen landgenooten, en wij zijn heel nieuwsgierig te weten, of er uit het volk en in het Parlement geen stemmen zullen opgaan, om tegen dien zonder lingen koop te protesteeren. Dat versjacheien van grensbewoners door de diplomatie, is overigens geen nieuws in de geschiedenis onzer Kem pen: zoo twistten schier anderhalve eeuw de Staten van Holland met het goeveraement der zuidelijke Nederlan den over het bezit van twee dorpen Biadel en Reuzel, die nochtans eeuwen en eeuwen tot het rechtsgebied vau Antwerpen hadden gehoord en waarvan de bewijzen onomstootbaar waren. Na anderhalve eeuw in de onzeker heid te hebben voortgeleefd, gaf in 17S5 eindelyk Jozef II, tijdens de vredesonderhandelingen van Fontaine- oleau, die echt antwerpsche dorpen weg, zoo&ls hij een peerd of een jachthond zou hebben weggegeven De bewoners van Baarle-Hertog en Baarle-Nassau hebben nog de faculteit van nationaliteit te veranderendoch in 1785 werd dat recht niet eens erkend: men gaf den grond weg en de bewoners op den koop toe. In Engeland is eenernstig ongeluk voorgekomen in de mijnen van Tern-Hili. Eene mand werd met 10 per sonen in de schacht neergelaten, toen plotseling de daling door eene onbe kende oorzaak werd gestuit en de mand omsloeg. De mannen vielen in de diepte en twee van hen werden terstond ge dood, terwijl de acht anderen ernstig werden gewond. Het Engeische schip Ber e- andat kort geleden een reis maakte van Tasmania om kaap Hoorn naar Engeland, ontmoette op den Oceaan een eigenaardig natuurverschijnsel. Nadat het schip den evenaar gepas seerd was, geraakte het in het gebied van dea Noord-Oost passaat. Op een afstand van 600 mijlen ten Westen der Kaap Yerdische eilanden werden de zeilen en het want van de Berean over dekt met een fijn poeder van een don kergele kleur. Op het dek werd niet vesl van dit poeder gevonden, maar de bovendeden van het schip, mast en tuigage, zaten vol. Het is meer opgemerkt, dat er in de nabijheid van de Kaap Verdische ei landen stof op schepen viel. Het had dan een roode kleur en werd door de zeelieden „roode mist" genoemd. Men heeft tot heden gedacht, dat dit stof uit Zuid-Amerika kwam. liet geval met de Berean wettigt echter het vermoeden, dat het uit Afrika komt; het werd im mers aangevoerd door .Noord Oost passaat. Het is waarschijnlijk, dat dit stol en de zoogenaamde „bloedregens" van Zuid-Europa denzelfd»n oorsprong heb ben. Admiraal Smyth maakte den i4en Maart 1814 melding van een bloed regen, dien hij in Sicilië had bijgewoond. Er vielen toen jgroote modderachiige druppels, die een fijakorrelig zand van geekooée kleur bevatten. Dit komt ©vereen met de kleur van het stof Qat op de Berean neerviel. De admiraal spreekt van „Sirocco-stof". Deze stofre gens komen het veelyuldigst oor tus schen de maanden januari en April. Juist in dien tijd heerscht in de Sahara de grootste hitte. Bij scheikundig onder zoek is gebleken, dat het vaste bestand deel bij den bloedregen of her „pas- saatstof,, bestaat uitkiezelaarde, aluinaarde, koolzure kali, ijzeroxyde, magnesia enz. De raadkamer der recht- bank te Essen heeft geen termen gevon den, em den fabrikant Itaare en zijn ingenieurs te vervolgen, wegens de levering van spoorwegrails, die, naar het beweren van den redacteur Fuszangel, van valsche stempels waren voorzien, Het huwelijk van graaf Herbert von Bismarck is Diasdag voor middag half 12 ure ingezegend in de protestaatscae kerk in de „Dorothea- gasse." Getuigen waren graaf Schouwa- loff en graaf Rantzau. Prins Bismarck, bij het gaan naar de kerk in het rijtuig bij graaf Herbert gezeten, werd door de volksmenigte levendig toegejuicht. De straten rondom de kerk waren door po litie afgezet. Bij de plechtigheid waren veie magnaten aanwezig maar niemand van het Kof of van het corps diplo matique. Bij het terugkomen uit de kerk werd prins Bismarck andermaal op eene van sympathie getuigende wijze door het publiek begroet. Er heeft geen enkel incident plaats gehad. Het brui- lofstmaai had een intiem karakter. Toen prins Bismarck naar de kerk reed om de trouwplechtigheid van zijn zoon bij te wonen, slingerde een man een groot pakket in het rijtuig van den prins. Het pakket vloog Bismarck tegen de borst. De prins schrikte, maar graaf Herbert greep het pakket en wierp het naar het hoofd van den man, die er mede gegooid had. Er kloak uit het volk een „Heil Bismarck!" en eenige Duitsch-nationalen wierpen zich op den man, die zeker gelyncht was geworden, als de politie hem niet beschermd had. Op het bureau van politie vertelde de man, dat hy Ferdinand Lorenz heette en uit wraak had gehandeld. Hij riep steeds: „Hy verdient niet an ders hij heeft mij met voeten getreden." Men vermoedt,dat de man krankzinnig is. Het pakket zat vol geschriften en er stond buiten op: Voor Bismarck en de openbaarheid. Uit Weenen wordt gemeld van Woens dag Bij het begin van het bruilofts feest heefc graaf Schouwaloff, russisch gezant te Berlijn, gedronken op den voorspoed van het huis Bismarck. Prins Bismarck heeft, uit ho©fde van vermoeienissen der laatste dagen, op raad van zijne geneesheeren, zijn ver trek uitgesteld. Op eene vergadering van gemeente raadsleden, kooplieden, kunstenaars en studenten te Mtinchen is besloten. op nieuw eene betooging voor Bismarck te houden, wanneer deze Mtluchen voorbij komt op zijne terugreis. Te Brest is een verschrik- Lelijk ongeluk gebeurd aan boord van den nieuwen kruiser Dufiuy de Lome De stoomketel sprong omdat er te wei nig water in was. In een oogeublik was het geheele schip gevuld met stoom. Alie stokers zouden om het leven zijn gekomen, zonder de heldhaftigheid van den hoofdmachinist, die de deur open brak van de machinekamer. Sommige stokers hadden reeds het bewustzijn verloren. Het is gebleken, dat van de bemanning vijftien ernstige verwondin gen hebben bekomen. De admiraal De ia Jaille heeft een bezoek aan de ge wonden gebracht. Volgens berichten uit Ma- drid staat het telegrafisch verkeer in SpaGje nagenoeg stil tengevolge van de werkstaking van 3000 telegrafisten, onder bewering dat de regeeiing hen benadeelt door de samensmelting van den telegraaf- met den postdienst te beoogenhiertegen verzetten zij zich omdat in Spanje de postambtenaren als inferieure beambtea beschouwd worden. De regeering maakt voorloopig gebruik van de spoorwegtelegrafen. Nader wordt hieromtrent uit Madrid gemeld, dat alleen officieele dépêches langs de telegraaflijnen der spoorwegen v/orden overgebracht. Men zegt, dat de regeeriug een komplot heeft ontdekt en voornemens is krachtig op te treden. In Amerika vervaardigt men tegenwoordig touw, dat hoofdza kelijk bestemd is om gebezigd te wor den bij schipbreuk, bij kleine vaartui gen, kortom in alle die gevallen, waarin het bovendrijven van het touw van ge wicht kan zijn. Dit touw wordt vervaardigd van ka toen met een inwendige kern van aan elkander passende cyiinderyermigc stuk ken kurk, waar omheen zich een net werk bevindt van katoenen koordjes dit is nogmaals omgeven door een dikke laag vlechtwerk eveneens van kat©en vervaardigd. Zulk touw is buigzaam, zinkt niet in het water en heeft een voldoend weerstandvermogen. Bij een dikte van 25 mM., heeft het een draag kracht van ongeveer 500 kg. Yarvoig Stadsnieuws. Vanwege het ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid, werd heden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur aanbesteed.* Het afbreken vau het bestaande en het bouwen van een nieuw tonnenma- gazijn met locomotie floods bij den grooten steiger langs het buitenkanaal te IJmuiden, behoorende tot de werken van het Noordzeekauaal. Raming ƒ4030.— Ingekomen waren 10 biljetten waar van dat van G. D. van Doorn, te Am sterdam, het laagst, voor de som van j6©o. Wetgevends Macht. TWEEDE KAMER. Zitting va?i Donderdag 23 Juni. Por Telegraaf. Heden is het Belasting-debat begon nen. De heer Boel verdedigde de ont werpen als rechtvaardige lastenverdee- iiug en een nationaal werk aannemelijk voor alle partijen. De heer A. van Dedem betoogde, dat het roerend vermogen te veel wordt ontzien, en het onroerend zwaarder en dubbel wordt getroffen en de ontwer pen voor de landbouwbelangen niet baten. De heer De Geer had bezwaar tegen de Kapitaalsbelasting onafhankelijk van de opbrengst van het kapitaal, die vooral drukkend is voor landbezit. De Min. v. Fin voerde reeds het woord tot verdediging van de voorge stelde betere regeling om de rijksbe lastingen te dsen volgen voor of na kiesrechtregeling door de bedrijfsbe lasting. De perequatieverlagicg zal voorafgaan aan de organisatie van de grondbelasting. De minister betoogde vooral dat de agrarische belangen daardoor zeer gebaat zijn en de mutatierechten dringend ver laging eischen. De heer Fan Boaten bestreed alleen de accijnsverhoging op gedistilleerd. TELEGRAMMEN. BUENOS-AYRES, 22 Juni. Reuter In Rio-Grande is een groote omwente ling uitgebroken. De geheele provincie is onder de wapenen. Er zijn zeer ernstige botsingen voorgevallen. ATHENE, 23 Juni. (Reuter), De ministerieele lijst van Tricoupis is aan genomen. De ministers hebben den eed reeds afgelegd. CHICAGO, 23 Juni. (Reuter). Cle veland is by eerste stemming tot candi- daat voor het presidentschap gekozen. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batayia, ver trok van Southampton den 21a Juni. Het stoomschip Soerabaja vertrok 22 Juni van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Jasonvan Java naar Amsterdam, passeerde 22 Juni Gibraltar, Het stoomschip Stentor, van Amster dam naar Java, arriveerde 22 Juni te Singapore. Het stoomschip Rotterdam, van de N. A. S. M., vertrok 22 dezer van Am sterdam naar New-York. Het stoomschip Batavier arriveerde Woensdagochtend te Londen. Het stoomschip Arends vertrok Woens dag van Bilbao naar Rotterdam. NATIONALE MILITIE. Do Burgemeester vau Haarlem roept hij deze op de milicien-verlofgangers Gerarde3 Johannes Goede, Abraham Sluieer en Pieter Tjeenk Wil link uit de gemeente Haarlem, van de lichting 1890, behoorende tot het 4e regiment infanterie, om ziek op Zaterdag den 9en Juli a. s. des na middags vóór 4 ure, te bevinden te Haarlem bij hun korp3, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door ben bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde in werkelijken dienst te worden vesteld. Ondertrouwd: 23 Juai. P. L. K« Sluijtermaa ea B. M. Westerveld. Getrouwd: 23 Juni. J.J. M.Louwe- rens eu E. M. Althcff. - J. W. Goeden en C. A. v. Gaart. Geboorten: 21 Juni. M. Hopman Heemskerk d. - 22. T. H. W. van Beekde Paauw z. - 23. B. J. van SlootenMeijland d. - H. A. Grooten- dorstDollekamp d. - G. J. Ploeg Roeland d. MARKTNIEUA/S. Amsterdam, 23 Juni. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtFriesche Dokkummer Jammen f2,50 k 2,80, dito Franeker f2,50 k 2,80, dito Zaaiers fo,£0, Geld. blauwe f o,k o„Zeeuwsche Spuische Jammen f 3,k 4,dito Flakkeesche f 2,90 k t 3,25, dito blauwe t o,a o,Pruisische Hamburgera f o.k o, Schiedam, 23 Juni. Moutwijn f8,50, Jenever f 14,Arast. Proef f 15,25 FAMILIÊ3ÊKIGH TENJ. Gehuwd: 21 Juni. J. C. C. W. van Nooten en R. Reino Kuipers, Soera- baya. - E. C. Lorentz en H. J. Stark, Utrecht. - 22. F. O. van der Dussen en L. W. Luijmes, Kampen. - 23. A. H. de JoDg en A. M. M. Krol, Am sterdam. Geboorten 13 Mei. L. S. Kamer- mauVan der Walt z. Catumbella (Z.-W.-kust v. Afrika). - 20 Juni. A. JA. GrzséSax d. Amersfoort. - S. M. FolmerDe Perker d. Haarlemmer meer. - 21. A. PortonMulder d. Am sterdam. - S. den Haanv. d. Fange d. Hoorn. - E. KraanstuijverBurscheid

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3