sir. NIEUWS- EN AD VERTENTIEBLAD. Jaargang. Maandag 27 Juni 1892* A $Ê£tèÊ No. 2753. A BON K EM EN TSPRIJS ADvSRTSKTllN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. BI SACITWAGIT, STADSNIEUWS. POLITIEK OVERZICHT. F EUILLET O IN BI IlfilIAAI VAI 10E1I1QVE. AARLEM DAGBLAD 'Voor Haarlem per 3 maanden;1,20. Franco door het geheels Bijk, per 3 maanden 1,65. Geïlluitreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers0,05, Dit blad ver.ch*j3<t dagelijks, behal.a op Zon- en Foestdagen. BereaiiKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoaaaaaaer 1SS, T»a 13 regels 60 Centsieaors ragai meer lOCentii Gr«.ta letters naar j>las»sii»S9< Bij Absnnement aanxisniijk ratals Abonnesaestea sa Advartutias worde» asngjaaomsn deer ones agenten »a door ad. boekkandelarsa na ooursntisra. Direoteur-Ciiaavê? I, F1IBI3 OOKj Hoofiagtnlt» voor ill BuittnlandComvofvie OMrvlt dt Ivititii-3 Xtraufiri 0i BJiXBM tl* J0M.8 I. JOJfAl, des. Jvrfi 81Hi ïniwrf EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïl. Zondagsblad inteekenden, No. 26 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur- Uitgever J. C. PEEREBOOM. De prachtige Plaat naar REMBRANDT, Is, fraai geëncadreerd, tentoongesteld aan het Bureau dezer Courant, Kleine Houtstraat 9. Iu de eerste dagen der volgende week zal in de Courant een Don worden af gedrukt, tegen afgifte waarvan en beta ling van 25 Cents deze Plaat aan het Bureau kan worden afgehaald. Hun, die deze Plaat in de fraaie lijst wenschen te ontvangen, zal die na voor uitbetaling van slechts 1,75, zoo spoedig als een zorgvuldige vervaardiging der lijsten dit toelaat, worden toegezonden. dezer geëxamineerd en geslaagd mej. E. C. M. van der Ven te Rotterdam. De Haarlemsche Hypotheekbank, di recteur de heer A. Bertling alhier, stelt op 30 Juni e. k. dc inschrijving open op her restant van 500,000.harer 4pct. i^te Hypotheek Pandbrieven met Coupons, verschijnende 1 Januari en 1 Juli, zijnde f200.000.in stukken van ƒ1000 en f 500.tot den koers vaa 100 Va pet. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar achterstaande adrerteatie. Ia den laatsteu tijd circuleereu voort durend geruchten, als zouden H.H. M.M. de Koninginnen in de maand September onze stad bezoeken. Hiervan is officieel evenwel nog niets bekend. Naar men ons meldt zal gedurende de Kermis in Felix Favore een gezel schap een reeks van voorstellingen geven, dat gedurende de Pinksterdagen te 's Hzge in het gebouw van Kuostea en Wetenschappen met succes is opge treden. Haarlem, 25 Juni 1892. Op hst Museurn van Kunstnijverheid alhier is thans eene oude met intarsia versierde bruidskist tentoongesteld, die voor de toelichting dezer techniek zeer belangrijk is. Des Zondags is de toegang vrij. Men verzoek,, ons mede te deelen, dat het adres van den heer P. Goed koop Dzn strekkende tot verlenging van de concessie der Gasfabriek alhier,1 I en mede onderteekend door een aantalj ingezetenen te dezer stede, niet aan den Raad zal worden ingediend, vóór ge- bleken is, dat de speciale Raadscom missie die de voorstellen der Gasfabriek onderzoekt, tot afwijzing daarvan ad- j viseert. Te 's Hertogenbosch is voor de akte van apothekersbediende op 22 en 23 De pastorie der Ned. Herv. gemeen te te Houtrijk en Polanen verkeert ia zoo- danigen toestand, dat volgens deskun digen vernieuwing noodzakelijk is. Daar de gemeente hiertoe de noodige midde len ontbreken, heeft men circulaires gericht aan tal van andere kerkbesturen om door gezamenlijke hulp de benoo- digde som bijeen te krijgen. Het laatste onwc.der in Haarlemmer meer heeft, hoewel het vreesdij k was, weinig schade aangericht. Het land ie meer dan overvloedig gedrenkt De wegen lagen bezaaid met levende takken of dood hout on bij den land bouwer Eijken zijn kort bij de wooing 2 schapen doodgeslagen. In sommige bouwlanden te Haarlem mermeer vertoont zich de aardappel ziekte. BINNENLAND, Bij kon. besluit van 22 dezer zijn benoemd: tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, jhr. mr. W. C. A. j Alberda van Ekenstein, lid van de Eerste i Kamer en voorzitter van het bestuur j der Academie „Minerva," te Groningen; J. Schilthuis U. Gzn., lid der Ged. Sta- j ten van Groningen en voorzitter van de j Kamer van koophandel en fabrieken te j Groningen, en dr. Symons, rector-mag- i nificus der Rijks-universiteit te Gronin-' gen; tot commandeur in do orde van Oranje Nassau, jhr. rnr. J. E. A. vanPanhuys, commissaris der Kouiagin in de provin cie Groningen; tot officier in die orde, mr. J. N. A. Bucaille, burgem. van Groningen, en A. J. P. Kuinders, ma joor commandant der dd. schutterij te Groningen; tot ridder in die orde, mr. A. W. Romkes, wethouder van Gronin gen; mr. C. C. Geertsewa, hoofddirec teur en rentmeester van het Iustituut van doofstommen aldaar E. Riepma, directeur der Ambachtsschool teid.; H. J. Wieners, burgemeester van Winscho ten, en J. A. de Beer, burgemeester van Scheemda. Benoemd Ch. Peters, adjudant-oader- officier der dd. schutterij te Groningen,tot broeder in de orde van den Nederland- scnen Leemw. Behalve de bovenstaande, overgeno men uit de Staatscourant 147, worden uit Groningen nog de volgende ba- noemingen geseind: tot officier in de orde van Oranje Nassau: Boom, inspec teur der belastingen; Soutendijk, ing.- ver. van het kadaster; J. Kater, hoofd ingenieur bij den prov. waterstaat; tot ridder in die orde: dr. Baart de la Faille, directeur van net doofstommen- insriiuut en lid van den Raad van Gro ningen. De hevige wind, die Don- derdag woei, heeft ook schade toege bracht aan het Sportgebouw te Scheve- aiugen. Verscheidene platen van de zinken dakbedekking werden los- of afgerukt. Vrijdag was men druk bezig met de overdekking van het tentoon stellingsgebouw te herstellen. De aan houdende plasregen veroorzaakte hier en daar lekken, waardoor enkele étalage- kasten eenige waterschade ondervonden. Te Cadzand heeft Donder dagmiddag een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een sloep, bemand met drie personen, is op de hoogte van het bad huis met man en muis vergaan. Het.was een hartverscheurend schouw spel om den een na den ander met een stortzee te zien verdwijnenpn de diepte. Een der ongelukkigen zag men steeds met de handen naar boven in de sloep zitten. Het ongeluk moet ontstaan zijn, door dat de sloep door een stortzee vol liep. Er {liepen hosge zeeën. Een tweede sloep liep nabij het directiegebouw van den Tienhonderd en Zwartepolder op het strand; de bemanning daarvan be weerde dat de twee der omgekomenen ongehuwd waren, terwijl de derde eene vrouw nalaat met vijf kinderen. Te Eist is een man, die op een ladder stond kersen te plukken, door den hevigen wind uit den boom geslingerd, met het gevolg dat hij on middellijk een lijk was. Naar men verneemt, is tegen een landbouwer te Nijeberkoop proces verbaal opgemaakt wegens vergiftiging van zijne vrouw, die den 20a Juni jl. daaraan zou zijn overleden. In de leg er plaats te Olde- broek werd door den storm van Don derdag schade aan gebouwen en plant soenen teweeggebracht. De windmötor is in het ongereede geraaktverschillende schuttingen en tenten zijn tegen het maaiveld geslagen de tijdelijke muziektent eveneens. Verscheiden officiereu en minderen moesten Donderdagnacht elders eene toevlucht zoeken, omdat de tent, waarin zij sliepen, niet langer tegen den he vigen wind bestand was. Te Kampen, waar het kermis was, woedde de storm onder de tenten op het Muntplein. De schiettent van De Niet nit Breda is geheel vernield. Het Theater nationaal is van dak en wanden beroofd, alleen het geraamte is blijven staan. Alle, zoowel wafelkramen als de stoomdraaimolens, hebben schade ge leden, vele der kleinere tenten zijn tegen den grond geslagen. Men meldt uit Harlingen: De reddingboot der Harlinger Reddings maatschappij vertrok Vrijdag morgen vijf uur door de sleepboot Voorwaarts gesleept naar het in nuod verkeerenüe tjalkschip Dageraadschipper Staastra (niet Dijkstra zo-jais vroeger gemeld,) teneinde te trachten de opvarenden te redden. Het gelukte de vrouw van de schipper, 2 kinderen en den knecht te redden, doch de schipper was des nachts door een onbekende oorzaak overboord geraakt ea verdronken. Eenige uren na de redding is het tjalkschip gezonken. Aan de bemanning der reddingboot, die, toen sleepbooten weigerden wegens het slechte weder te vertrekken, dien nacht twaalf uur nog trachtte de haven te verlaten, moet hulde gebracht worden voor de onvermoeide pogiagen, die ech ter, helaas! door den noordelijken wind verijdeld werden, zoodat men tot Vrij dag morgen meest wachten alsvorens te kunnen vertrekken. Ia Spanje schijnt weer eens een ka binetscrisis te dreigen, De Kamer heeft een regeeringsvoorstel verworpen tot verhooging van de belasting op het be drijf en op het onroerend vermogen. Er zal evenwel eene nieuwe stemming over plaats moeten hebben, die voor het voortbestaan van dat ministerie be slissend wezen zal. De duitsche ambassadeur te Madrid, baron Stumm heelt zijn ontslag ingediend dat hem anders zou zijn gegeven. Men is prikkelbaar aan het duitsche hol. Baron Stumm namelijk is in ongenade gevallen, omdat hij met zijn broeder die in Duitsch- land verblijf houdt, gepoogd had eene verzoening tot stand te brengen tusschen den keizer en Von Bismaick. Welverre van deze poging tot vredestichting goed op te nemen, heeft de keizer er zich zoo geraakt over getoond dat baron Stumm ijlings ontslag heeft moeten aanvragen. Intusschen zijn de koniDg en de ko ningin van Italië weer uit Potsdam vertrokken. Vrijdag kwartier voor drieën reisden zij aan het station Wildpark af, uitgeleide gedaan door het keizerlijk duitsche echtpaar, dat een zeer hartelijk afscheid van zijne gasten nam. Aan het station bevonden zich tevens de groot hertog van Baden met zijne gemalin, de kroonprinses] van Zweden en de graven Von Caprivi en Waldersee. De bekende jbelgische krijgskundige generaal Brialmont heeft afscheid Lgeno- mea van de officieren der genie door een dagorder, waarin hij o. m. opmerkt, dat de douw van de forten aan de Maas veel hebben bijgedragen tot de verde digbaarheid des iands maar dat hiermee nog niet alles is gedaan. Vooral Ant werpen zal moeten woiden versterkt. Met versterken van het land begint ook de Bondsraad in Zwitserland. Een som van ruim een millioen gulden (2.100.000 francs) is toegestaan voor het maken van fortificaties te St. Moritz. Er was ook een vooistel gedaan tot versterking van den St. Goihard weg, maar dat is door den Bondsraad ver worpen. Gladstone zal al hetgeen sedert 1886 door hem over de Iersche ^uaestie ge zegd is bijeen brengen en uitgeven. Dat zal een lijvig boekdeel worden! De pers der lories acht het verkie zingsmanifest van Gladstone eene teleur stelling, omdat zijn „Home Rule-plan" daarin niet ontvouwd is en dit gereser veerd blijft voor zijne speeches aan de kiezers. Thans bepaalt Gladstone zich omtrent Ierland tot algemeenheden, ook o. a. geschiedkundige, waarin hij betoogt, dat het Iersche volk onder een eigen parlement in de vorige eeuw volkomen tevreden was, totdat Engelsche kuipe rijen de unie met Groot-BiittaDnie door dreven. Verder bepleit Gladstone de uitbreidingen der jurisdictie van den Londeoschen graalschapsraad, bezoldi ging der parlementsleden, betaling der kosten van de verkiezingen vooral voor de candidaten der arbeiderspartij, be- perking van het parlementair stemrecht tot éene stem per man, en eindelijk het j recht van sluiting der kroegen bij stem- ming door de burgers. Donderdag avoüd bepleitte lord Bras- sey in het Hoogerhuis de overneming van Noord-Borneo door Engeland, hetzij 101 HOOFDSTUK IX. Het kantoor van de Onderlinge Verzekeringmaatschappij stond op den hoek van eene straat. Het had daardoor meer dan een uitgang, en terwijl de directeur dokter Wilson door de eene deur uitliet, sloop Dick door de andere deur naar buiten. Wilson had nog slechts eenige schreden afgelegd, toen Dick hem had ingehaald en aansprak. „Goeden morgen, dokter Wilson," zeide bij en reikte hem de hand. „Goeden morgen. Zoo zijt gij het, Dick Honeyman. Het doet fflij genoegen, beste jongen, u te zien. Wat is dat voor een zonderlinge geschiedenis met uw oom en dien jongen man, die zich zijn zoon noemt! Ik ben zooeven bij mijnheer Murray op het kantoor geweest en hij stelde raij aan uw neef voor." „Ja, ik weet er alles vanik was dicht bij aan mijn lessenaar werkzaam, zoedat ik alles wel moest verstaan," „Zijt gij dan op het kantoor werkzaam?" „Reeds twee jaar lang ben ik daar bediende/' antwoordde Dick. „Mijn oom zeide, dat het voor een jongraensch goed was een weinig te werken, zoodat hij mijnheer Murray wist te be wegen mij een plaatsje op zijn bureau te geven?" „Waar is die zoon dan vandaan gekomen „Dat weet niemand." „Wie is dan zijne moeder „Juffrouw Kidd, de huishoudster van wijlen mijn oom." „Watriep dokter Wilson uit. Zooiets kon hij niet gelooven. „Ik geef u de verzekering, dat het waar is, en dat mijn oom met haar getrouwd is geweest, lijdt geen twijfelook dat hij als den zoon van mijn oom is ingeschreven. Dat is alles wat wij tot dusverre van hem weten. Mijn oom heeft echter nooit zijn vrouw of zijn zoon erkend, zoodat ik hen Diet als zoodanig wil erkennen." „Dat zou ik ook niet doen," zeide dokter Wilson, „als ik in hetzelfde geval verkeerde, maar wanneer iemand rechten vórdert, waarvan de bewijzen niet zijn te weerleggen, en iemand, als mynheer Murray de juisthuid erkent, dan zult gij er u toch ook in moeten schikken." „Maar hebt gij niet gezegd, dat gij zyn gelaat wel meer hebt gezien 1" vroeg Dick. „Ik meende, dat gij dit den heer Murray verteldet." „Of ik zijn gelaat meer heb gezien! Ja, ik ken het even goed, als het mijne. Natuurlijk kan het wel niet hetzelfde gezicht zijn, maar wanneer er sprake is van tweelingbroeders met eene tref fende gelijkenis, dan ken ik zijn broeder. Ja, ik geloof dat dat joügmensch in Lewchester mijn paard dikwijls heeft bestnnrdi en ik heb hem dikwijls een fooitje gegeven, wanneer hij mijn koffer naar het station bracht." „Wist gij ook misschien, hoe die man heette vroeg Dick. „Neen, ik geloof niet, dien ooit te hebben gehoord, maar da doet er niet toe, ik kan het wel laten onderzoeken. Wat voert hij nu uit?" „Wat of hy uitvoertriep Dick uit, „hij doet niets dan kwaads. Hij woont op Rosegrove, en tracht op de schandelijkste wijze een jaarlijksch inkomen van tienduizend pond te ver teren." Dick vertelde nu de geschiedenis van Mark en de koetsiers. Nauwelijks had hij dit verteld of dokter Wilson ried uit: „Hij is de man, dien ik bedoel. Hy is er juist de man naar, om zulk een grap uit te halen en er genoegen in te hebben Er schuilt iets zonderlings achter deze geschiedenis, of uw oom was een geheel ander mensch, dan ik tot dusverre geneigd ben te gelooven." „Mijn oom was een van de beste menschen, die ooit hebben geleefd," zeide Dick. Hij zou nooit iemand eenig onrecht aan doen. Wat ik geloof is, dat een zwakheid van hem Jen opzichte van zijn vergevingsgezindheid zulk een oplichterij zal hebben mogelijk gemaakt." Wtrdi vtrvolfè)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1