WEDSTRIJDEN. Letteren en Eunst» POLITIEK OVERZICHT. dat het benedengedeelte (kelderverdie ping) van het door hen bewoonde pand aan de zijde van den Toesteiger inge stort was. Ongeveer een half uur later werd een tweede slag gehoordnu was het het benedengedeelte van het aangren zende pand No. 73, dat instortte, doch over eene aanmerkelijk grootere uitge strektheid. Door beide instortingen is een gat ontstaan van wel 2 manshoog ten en eene breedte, gelijk aan die van de beide panden, terwijl ook de aan grenzende panden schade bekwamen. Op aanraden van den hoofd-inspec- teur van het bouwen en opzichter der gemeente, met het voorgevallene in kennis gesteld en in den Zondagnacht ter plaatse aanwezig, werden de boven woningen aan de achterzijde verlaten en de meubelen zooveel mogelijk naar de voorzijde van het pand verplaatst, aan gezien het niet raadzaam bleek daar te blijven wonen. Eenige der bawoners, door schrik bevangen, hebben reeds elders een onderkomen gezocht. Door de massa steenen en puin, die in het water zijn terecht gekomen, is de vaart door den Steiger aldaar ge stremd. Met een duiker is men van gemeentewege bezig de groote stukken op te ruimen, om daarna een onder zoek naar de fundeeringen te kunnen instellen. Hoewel de instorting plotseling ge schiedde, was zij toch niet geheel on verwacht, aangezien de bouwpolitie de eigenaren gewaarschuwd had om in den gebrekkigen toestand verbetering te brengen, hetgeen ten gevolge had, dat zij aanvraag deden om de noodige herstellingen te mogen aanbrengen, waarmede Maandagochtend zou worden aangevangen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. N. R. Ct. Zaterdagnacht verliet een schipper, die in zijn schip aan de Rijn kade te Utrecht gerust lag te slapen, zijn bed en liep in luchtig nachtgewaad over het touw, waarmede het schip aan den wal was bevestigd. Een onder officier ving den slaapwandelaar op, die, ontwaakt, geen kans zag terug te keeren langs den smallen weg, die hij was ge komen. Toen snelde de politie toe met eenige planken, waarop de schipper weder behouden op zijn schip terug kwam. (O. D Uit Stiens meldt men van 24 Juni: Even benoorden ons dorp, 2an de Bildtdijk, kreeg eergisteren een visscher twist met zijnen zoon, een jongen van 16 jaar, over het gebruik van een net. De moeder, die zich ook daarin mengde, werd door den zoon zoodanig met een luiwagen op het hoofd geslagen, dat zij hevige wonden bekwam en men voor haar leven vreest. De schoondochter (die het met den ouden man niet te best kon vinden) nam het voor den jongen op, waarop zij dermate door den vader met de tang werd afgeranseld, dat ook zij moeite zal hebben het te boven te komen. Te Nieuwe Niedorpiseen negentienjarig jongeling, aan den Lan- gereisdijk woonachtig, die aan vallende ziekte leed, Vrijdagavond in het water gevallen en verdronken. Te Venloo wist Zondag een anderhaltjarig kind een flascb met carbolzuur te bereiken en dronk er uit. Onder de hevigste pijnen is het kind een uur later bezweken. men, om aan de deelnemende zangver- eenigingen den meest mogelijken waar borg voor eene onpartijdige uitspraak te geven. Door het jlot wordt beslist v/elke juryleden <op elk der genoemde dagen zullen zitting nemen en elk jurylid moet zijn uitspraak schriftelijk motivee ren. Onder de nederlandsche kunstenaars, die uitgenoodigd zijn om als jurylid op te treden, behoort ook de componist Eduard de Hartog te Amsterdam. en Koopman van Franeker met 44 caramboles. Deze vier heeren zouden heden te 2i uur in een eindconcours om de prijzen kampen. De hoogste serie van achtereenvol gende caramboles was 52, en is ge maakt door den brusselschen speler. Bij den aanstaanden zangwedstrijd te Brussel op 17, 18 en 21 Juli e. k., zal de jury op elk dezer dagen uit andere leden bestaan. Deze maatregel is geno De groote hal van de Sporttentoonstel- ling te Scheveniugenter linkerzijde van den hoofdingang was Zondag het ver- eenigingspunt van de biljartliefhebbers, deelnemers aan en belangstellenden in den driedaagschen biljartwedstrijd, wel ken het tentoonstellingscomité ter af wisseling had uitgeschreven. De regeling van dezen vreedzamen strijd, van dezen sport binnenskamers, was opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de heeren graaf Henri van Byland, presidentJ. Leembruggen, vice-president, en H. Wilden, de be kende biljart-professor, secretaris. De cementen vloer in de groote feestzaal, waarover daags te vorea de kolfspelers de ballen dreven, was thans opgehoogd met een houten vloer, met dien verstande, dat in het midden een vak was opengehouden waaria het biljart-Toulet muurvast gestald was In dit arena zetelde de jury en be wogen zich de spelende partijen, dus telkenmale twee personen. De biljarts waren dusdanig geplaatst, dat de toeschouwers den strijd nauw keurig konden volgen, de meest inge wikkelde stooten konden zien volbren gen, zonder de strijdende partijen op eenigerlei wijze te hinderen. Overigens was de keur van biljart spelers en liefhebbers hier saarage- komen. Hij, die den kampstrijd met de queue volgt, heett weinig meer te doen dan, rustig op zijn stoel gezeten, den loop der ballen op het groene laken toe te zien, maar de houding der spelers, de manier van caramboles maken, de be rekeningen van den speler voordat hij de biljartballen voor zich uitstoot en zoovele andere coraplicatien, die in het geheim van het biljart vermaak liggen opgesloten, zijn voldoende om de on verdeelde aandacht van den toeschouwer in beslag te nemen, vooral wanneer hij voor zich ziet kampioenen als zich Zondag hadden laten inschrijven. Dit internationale concours gaf ruim schoots gelegenheid tot vergelijkingen tusschen de bedrevenheid van buiten landsche en hollandsche biljartspelers. Het moet ter eere van onze landge- nooten gezegd worden, dit wat vastheid van hand, kalm overzien en de kunst om van „band" te nemen, betreft, wij voor de vreemdelingen niet behoeven te wijken. Zoo werd het prachtige en bedaarde spel van den Fries, den heer Terpstra, terecht bewonderd en toege juicht. Hij behaalde in 15 serieen 86 punten, terwijl de heer Glorieux, een biljartkunstenaar uit Brussel, eindigde met 76 punten. Deze jeugdige speler gaf herhaalde malen blijk van zijn meester schap in de bilj art-techniek en van zijne handigheid om de ballen bij elkaar te houden. De kunstvoorwerpen, als prijzen uit- gelooid en aangekocht op de tentoon stelling, waren in de zaal ter bezichti ging gesteld. De wedstrijd werd Maandag voort gezet. De uitslag is geweest, dat van de acht kampers Maandag zijn aangebleven de heeren Glorieux van Brussel met 135 caramboles, Smit van Amsterdam met 91, Verkleij van Amsterdam met 8 0, RECHTSZAKEN- De Hooge Raad heeft Maandag uit gemaakt dat het Zuider-Spaarne, als behoorende tot de vlotbare en bevaar bare wateren, in art. 577 Burgerlijk Wetboek met rivieren en stroonaen gelijkgesteld, is een openbaar vischwater, waarin door ieder vrijelijk met den hen gel in de hand mag worden gevischt. Op dien grond zijn vernietigd de von nissen van^het kantongerecht en de recht bank te Haarlem, waarbij H. V. wegens het visschen in het Zuider-Spaarne zon der schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende tot boete werd veroordeeld, is het aan H. V. ten laste gelegde niet strafbaar ver klaard en hij van alle rechtsvervolging ontslagen. Te Venendaal is gearresteerd en gevankelijk naar Utrecht overgebracht zekere W. S. Boers, die gevangenisstraf moest ondergaan ter zake beleediging van de Koningin-regentes. Door de Hooge Raad werden Maan dag nog verworpen de volgende cassa tieberoepen.* io. van A. J. N., hologemaker te Amsterdam, tegen een arrest van het gerechtshof aldaar, waarbij hij tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld is wegens verduistering; 20. van E. M., door de rechtbank te Maastricht veroordeeld wegens verboden invoer van een varken van buitenslands; 30. van J. R. L. Corbey, burgemees ter van Wessem, tegen een arrest van het Hof te 's bosch, waarbij hij tot ge vangenisstraf en ontzetting uit verschil lende rechten is veroordeeld wegens het bij gelegenheid van eene verkiezing ver wisselen der ingeleverde stembriefjes, valschheid in eene authentieke akte en gebruikmaking van het vervalschte stuk als ware het echt; 40. J. v O., landbouwer, door het kantongerecht te Woerden veroordeeld wegens belemmering van het verkeer over eene strook gronds; 50. H. S., koffiehuishouder, en J. B. machinist, beiden wonende te Haarlem, door de rechtbank aldaar en het Hof te Amsterdam veroordeeld wegens mis handeling 60. J. F., door de rechtbank te Gro ningen veroordeeld wegens het zonder verlof van het bevoegd gezag versperren van een openbaren landweg, door een daarop geplaatsten tol gesloten te hou den bij niet betaling van tolgeld. KOLONIËN- BATAVIA, 27 Mei. van 21 Mei aan Uit Medan wordt de Javabode geseind: Den zeventienden dezer werd door de geheele residentie eene vrij hevige aardbeving gevoeld, waardoor te Tand- jongbalei een groot in aanbouw zijnd huis en eonige oude gebouwen instort ten de beweging was daar eerst hori zontaal doch werd later in cirkelvor mige richting waargenomen. Overal elders van het noorden naar het zuiden. De Javabode bevat het volgende telegram uit Padang dd. 20 Mei Nadat de gestoorde telegraphiscke gemeenschap was hersteld, kwam het bericht dat de kampong Li Bangka tusschen Natal en Penjaboeugan ten gevolge van de aardbeving geheel be dolven is geraakt en dat andere kam pongs in die buurt veel schade hebben geleden. Morgen vertrekt de goeverneur met den eerstaanwezend ingenieur en 20© dwangarbeiders op het stoomschip Valk naar Natal. Van de assistent-residentswoning te Paijacombo zijn de muren en de pilaren gescheurd. De aardbeving, die den 17011 Mei op Sumatra's West- ea Oostkust is ge voeld en belangrijke schade heeft aan gericht, is ook te Singapore en te Pe- nang gevoeld. Daaruit alleen kan men wel reeds opmaken dat zij niet in ver band staat met de vulkanen Boabboan of Seret-Berapi in Mandhéling, gelijk men eerst vermoedde. De militaire apotheker Haak van het garnizoen te Djokjakarta is door regeering opgeroepen ten einde het lid in den Raad van Indië Gioeneveidt behulpzaam te zijn in de uitvoering van een aan deze in zake het opiumvraag- stuk gegeven opdracht. ^Gedurende dien tijd zal de heer Haak bij het leger voor memorie worden gevoerd. De bedoelde opdracht betreft ver moedelijk eene doelmatige verpakking, waarin de opium kan worden gedebi teerd, en waatover de minister van Koloniën in de Memorie van Antwoord op de begrooting eene toezegging heeft gedaan. Het Bat. Rbld. en het So er. It bid. berichten dat er tot het zenden van eene expeditie naar Lombok is beslo ten. Volgens de Javabode is het echter nog niet zoover. Wel heeft het leger bestuur de noodige maatregelen geno men om terstond gereed te zijn. Maar de regeering heeft nog niet beslist. Komt het tot eene expeditie, dan zal men door het zenden van eene groote troe penmacht trachten te zorgen dat alles snel afloopt, hetgeen noodig is omdat men op de reede van Ampenan niet altijd van en naar boord kan komen, en omdat men Java niet lang van tree pen wil ontblooten. Naar het schijnt heett het gebeurde met de Sri Malaram het zenden van eene expeditie weer ©p het tapijt gebracht. Men verwacht de beslissing van den Gouverneur-Generaal over een paar dagen. De heer Deen schrijft in de Deli Ot. dat de opdracht aan den gouverneur van Atjeh en den resident Scherer ge geven niet is uitgegaan van de Indische regeering. maar op last uit Holland ge schiedde. Bij gouvernements-besluit van 13 Maart jl. was de directeur van onder wijs, eeredienst en nijverheid gemach tigd, in overleg met den gouverneur der Westkust van Sumatra, het tijdstip te bepalen voor den aanvaug van het geologisch onderzoek naar bismuth in het onafhankelijke staatje Oerat op het het schiereiland Samosir in het Toba- meei: thans 13 besloten dat onderzoek dadelijk te beginnen; aan deu met dat onderzoek belasten mijn-ingenieur wor den voor zijn veiligheid 25 militairen, onder luitenant Vostnaer, van Taroen- toeng, medegegeven; het detachement heeftop 16 April jl. Ligoeboti verlaten. Naar aanleiding van dit bericht kun nen wij nog mededeelen, dat de contro leur van Lagoeboti reeds lang had op gemerkt dat de Batlaks uit die streek ruim voorzien zijn van voorwerpen, voorna melijk armbanden, welke van bismuth zijn gemaakt. De Penangmail bracht een proef nummer der Atjehsche Courantuitge geven door de heeren Kuhr Zoon, onder redactie van den heer C. L. Kuhr. Het blad verschijnt Woensdag en Zater dags; het abonnement bedraagt 7.50 per halfjaar voor Ned. Indië. Het volgende Atjeh-nieuws is aan dit proefnummer ontleend: De ontvanger van 's lands kas te Kota Radje, de heer J. H. A. Dommere, overleed aan cholera, welke ziekte nog 1 eenige offers eisckte. Aan boord van het stoomschip G. G- Meyer werden 110 zakken clandestiene peper ontdekt, waarvan 40 zakken voor het vertrek werden gelost, en de restee- rende 70 op de terugreis van Penang door den gezagvoerder zouden worden afgeleverd. Deze had eerst weinig lust die peper af te geven, zoodat de tus- schenkomst van Hr. Ms. Bali moest worden ingeroepen. Het eiland Poeloe Way werd weder om bezocht door de rooversbende van Njak Makam, die reeds vroeger zijne vermeende rechten op een gedeelte van dat eiland heeft willen doen gelden. Men bericht dat die roo ver hoofdman men 50 gewapenden aldaar geland zou zijn in drie groote prauwen. Een dier ledige vaartuigen werd door Hr. Ms. stoomer „Bali" in den grond geschoten. De gouvernements-stoomer Albatros met den adsistent-resident van Groot- Atjeh, onzen zendeling Toeankoe Pan- geran, Hoesin en 16* bajonnetten, heett van 14 tot 16 dezer om het eiland gestoomd en zoowel de N. baai (Sa- bang) als de Z. baai. (Beloekan) door zocht, doch geene prauwen kunnen, vinden. Van uit Kwala Gigien zullen Dog meer roo vers derwaarts worden overgevoerd, waarom thans een streng toezicht uit dien inham door Hr. Ms. marine wordt gehöudeD. Tot een treffen met de bevolking is het nog niet gekomen. Aan Sequah zijn door den pro cureur-generaal en door den chef van den geneeskundigen dienst de noodige inlichtingen gegeven, zoodat hij uu weet hoever hij bij zijne vertoomagen kan gaan, zonder in botsing te komen met de wettelijke bepalingen. Hij heeft aan den resident vergunning gevraagd om op den openbareu weg zijne waren te mogen venten en zieken te mogen be- hand len, eu zal, als hij die krijgt, waar aan hij niet twijfelt, op het Konings plein beginnen. Er ziju ai verscheidene rheumatieklijders, die zich in het open baar willen laten behandelen. Aan koo- pers van de olie zal het ook wel niet. ontbreken; patentmiddelen vinden in Indië veel aftrek. De Kamer van afgevaardigden in SpaDje heeft een heel stuk werks achter den rug. Zij hield eene vergadering, die 48 uur duurde tot beraadslaging over de begrooting. Zij nam deze in haar geheel aan. Maandag is het besluit geteekend, waarbij het douanestelsel voor eenige europeesche staten, waaraan het mini mum-tarief is toegestaan en wel tegen evenredige concessien, geregeld wordt, ingaande ©p 1 Juli. De heer Velaierde heeft de porte feuille van binnenlandsche zaken aan vaard. Zondagavond omstreeks 11 uur keer den groepen socialisten van een uit stapje luid zingende in de stad Brussel terug. Op de Place Royale door de politie aangemaand het zingen te staken, voldeden zij daaraan niet, tengevölge waarvan er een woedend gevecht ont stond tusschen de politie, die van de wapens gebruik maakte, en de socia listen, die zich met stokken hevig weerden. De politie moest wijken, waarop zij de hulp requiteerde van den wachtpost der grenadiers, die erin slaagde met kolfslagen de socialisten uit elkaar te drijvea. Er konden 3. personen in hechtenis genomen worden. Twee agenten werden gewond en ver scheidene ontwapend. De socialisten schreeuwden weg met de politie wat door het publiek beantwoord werd met r levi het leger! Het was krachtens de wet, welke aan de regeering de bevoegdheid geeft om ray aan huis." „Wel vervl.,.." riep Dick uit. „Maak u nu niet boos, mijn beste jongen, of ik spreek met geen woord meer over hem. De man moet toch ergens zijn, en gij kunt er van verzekerd zijn, dat hij zijn licht niet onder een korenmaat zal verbergen, wanneer hij het ergens anders kan laten schijnen." „Ga voort, Harry, ik zal trachten mij kalm te houden, maar ik zou er wat voor over hebben om dien kerel zijne hersens in te slaan." „En ik twjjfel er niet aan, ot die vent zou er nog meer voor over hebben om u de hersens in te slaan. Luister nu eens. Za terdagavond werd ik met eenige vrienden bij mijnheer Murray uitgenoodigd. Er waren ongeveer twaalf personen aanwezig. Het werd ons weldra duidelijk, dat wij waren gekomen om kennis te maken met den zoon van wijlen mijn vriend." „Die verrader!" mompelde Dick tusschen zijne tanden. „Begint gij nu al weer," zeide Harry, „ik heb nog nooit iemand ontmoet, die zoo voortdurend allerlei verwenschingen en scheldwoorden uitbraakt. Mijnheer Murray weet als een verstan dig man, dat een man met een jaarlijksch inkomen van tienduizend pond niet overal te vinden is, en daarom wil hij hem bij alle voor komende gelegenheden zoo vriendelijk mogelijk ontvangen." „Hebt gij ook met hem gesproken?" vroeg Dick. „Met den ouden heer of het jaarlijksch inkomen van tiendui zend gulden?" „Met Kidd?" bromde Dick. „Ot ik met hem gesproken heb! Dat zal wel waar zijn. Wel man, ik schudde zijn hand duchtig, en bekeek toen de mijne aandachtig om te zien of er ook wat goud aan was blijven hangen." „Was Lucy er ook vroeg Dick angstig. „Of zij er ook was, wel zeker zy was daar voortdurend de schitterende ster." „Heeft Kidd met haar gesproken vroeg Dick op denzelfden toon, alsof zij volgens zijn oordeel daardoor aan een onwaardige behandeling had blootgestaan. „Kidd heett haar gesproken. Hij was geheel betooverd, toen hij haar voor de eerste maal zag." „Wel duizend duivels riep Dick uit en sprong zoo plotseling van zijn zitplaats op, dat hij daardoor bijna de bank en tege lijkertijd zijn vriend omver wierp. „Ik zal mij door de vlucht moeten redden," zeide Harry. „Op mijn woord, Dick, ik schaam mij over u. Dit ongeval heeft mijn vroeger zoo gezelligen vriend geheel doen veranderen. Gij moet een kleinen bulhond tot gezelschap hebben. Kalme, vredelievende menschen zooals ik, kunnen nu niet meer met u omgaan." „Gaf zij nog iets om hem?" vroeg Dick. „Volstrekt niets," was het antwoord. Harry zag, dat hij reeds te veel van de kalmte van zijn vriend had gevergd, zoodat hij zich haastte om het vuurtje, dat hij gestookt had, uit te dooven. „Het is een feit, dat de vent slechts oog voor haar had, en dat haar schoonheid hem betooverde, maar zij hield hem op een flinken afstand." „Deed zij dat!" riep Dick uit. „Dan is alles in orde. Watzijt gij toch een ezel, Lewis, om my zoo te pijnigen, wanneer gij mij dit toch dadelijk hadt kunnen vertellen." „Ik geloof niet, dat gy van haar kant iets hebt te vreezen,46 zeide Harry. „Gij moet echter goed de wacht houden, die snaak zal zijn slag wel willen slaan, en de ouders van de jonge dame trachten het hem oij zijne pogingen zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Nu, waarde vriend, ga ik heen I" Lewi9 snelde weg in de eene richting, en Dick begaf zich huiswaarts in de andere richting. Dit nieuwe vooruitzicht stemde hem verre van aangenaam. Tot zijn grooten schrik ontving hij den volgenden dag van Lucy een brief, waarin zij alles bevestigde, wat Harry hem had verteld, en die bovendien nog de mededeeling behelsde, dat haar vader haar had verzocht om Mark zoo vriendelijk mogelijk te bejegenen. „Beste Dick," schreef zij, „wat moet ik doen Ik haat dien man. Hij is een ruw mensch. Ik zou liever een rood huid willen huwen dan ze© iemand. Vader wil er niets van hooren en mijne moeder noemt mij eenvoudig een onnoozel kind. Zij beschouwt mij reeds als de meesteres op Rosegrove (stel u voor om met oude moeder Kidd te moeten samen- wenen). Ik weet wel, wie daar dan meesteres zou zijn. Die vreeselijke oude vrouw zou mij zulk een vrees aanjagen, dat ik binnen een week dood was. Dick, beste Dick, ik zal ongetwijfeld sterven, wanneer gij geen uitweg vindt. „P. S. Die vreeselijke man heeft mij gisteren zijn portret ge geven, en ik durf het niet verscheuren {Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2