Letterea ea Kunst» WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. dus iu sterken getale aanwezig was, drcet de kwaadwilligen aan weerszijden van het paviljoen zoover terug, dat de stcenen alle uitwerking misten. Onder het zingen van het „vrijheids lied" trok de bende daarop at in de richting der Heerengracht, blijkbaar met het doel, zich Daar het huis van den burgemeester te begeven. Op her Koningsplein had een botsing plaats met de politie, die den degenstok trok en de troep, die inmiddels tot 200 300 man was aangegroeid, uiteendreei. Door de belhamels werd met p.leenen geworpeneen inspecteur en e;n agent werden getroffen. Een uit de menigte werd in hechtenis genomen, maar men moest hem weder in vrijheid stellen, omdat het niet be wezen kon worden dat hij tot de steen werpers had behoord. Na de botsing op het Koningsplein ging de bende uiteen en verspreidde zich in verschillende richtingen. Ook ia de Kalverstraat kregen twee agenten het met een zingende bende te kwaad; spoedig werd voor verster king van politie gezorgd. Ook die troep trok naar de Heeren gracht en werd door de agenten achter volgd. Door het opdringen geraakte een man te water, die echter vlug weer op het droge werd gehaald. Toen de agenten den wapenstok trokken, verspreidde zich ook deze troep, zoodat tegen 1 uur de orde overal was hersteld. De socialisten hebben zich Dinsdag avond andermaal op het Rokin ver zameld en trokken door de jodenbuurt naar de Plantage. In de Jsdenbreestraat werd de menigte door de politie uiteengejaagd, waarbij het dringende publiek eenige ruiten induwde. Na een tocht naar den Parkschouw burg, ging de hoofdzakelijk uit jongens bestaande bende weder naar het midden der stad, maar werd vóór zij de studen tensociëteit bereikte ia de Damstraat met den stok uiteen gejaagd. Ook in de Warmoesstraat en op den Vijgendam werd de wapenstok gebruikt. Nadat de oploopjes 5 kwartier ge duurd hadden, ging een groot deel der nieuwsgierigen huiswaarts, spoedig door de politie gevolgd. Nog lang bleven velen wachten op de dingen die niet kwamen. Maandagavond werd er te 'sHage jacht gemaakt op twee mans personen, die men op het dak van het gebouw der Tweede Kamer ontdekte, en wier aanwezigheid op deze plaats in verschillenden zin argwaan opwekte. De meest aannemelijke lezing voor dezen tocht is dat die personen, nagezet door de politie die kort te voren op het Singel met burgers slag had ge leverd, de vlucht hebben genomen en langs de brandladders van het kamer lokaal de wijk naar het dak hebben genomen. Ook daar wisten zij aan de vervolging der politie te ontkomen. Het bezoek aan de sport- tentoonstelling te Scheve aingen was Zaterdag zeer druk. Een getal van 2127 dagbiljetten werd aan de loketten ge nomen. In de afgcloopen week, van 1926 Juni, gingen door de tourniquets in 't geheel 23,206 personen en sedert de opening tot den 2Ósten Juni 84,549. Maandagmiddag is de boe renhofstede van Jac. Noordam in den Oranjepolder, onder Naaldwijk, in brand geraakt en totaal door de vlammen ver nield. De brand is begonnen bij den schoorsteen en heeft zich, gevoed door het droge rieten dak, zoo snel uitge breid, dat de groote boerderij binnen de 2 uren geheel verwoest was. De brandweer uit Naaldwijk en 's-Graven- zande kon niet tijdig op de plaats des onheils zijn. Kapitein Bakker zal geen commando meer voeren op een der booten van de Nederlandsch Ameri- kaansche Stoomvaart-Maatschappij, maar krijgt bij die Maatschappij een betrek king aan den wal. Maandagnacht is te Lent bij Nijmegen de warmoeziers-hofstede van G. Z., genaamd „De Dorpshofsteê", met alles wat er in was, een prooi der vlammen geworden. De bewoners kon den zich ternauwernood door een zij- raampje redden. Alles was verzekerd. Te Steenbergen is Maandag eene vrouw in arrest genomen en naar Breda overgebracht, die verdacht wordt, haar onbewoond huis opzettelijk in brand te hebben willen steken. De politie, die het vuur bijtijds doofde, vond in eene kast een smeulend jak met petroleum gedrenkt. Zekere J. K*, oud 47 jaar, chemist, woonachtig te Haarlem, werd Zondag door de politie te Zwolle aan gehouden en naar het huis van arrest overgebracht. De man stond gesignaleerd in het Algemeen Politieblad, waar zijne opsporing werd gevraagd, als zijnde hij nalatig gebleven eene oude rekening met de justitie te vereffenen. Te Nieuwleusen is Maan dagnacht de spoorwegarbeider A- D., terwijl hij eenige voorwerpen die zich op de rails bevonden verwijderen wilde, toen de goederentrein in aantocht was, door dezea aangereden. Hij werd be wusteloos en zwaar gewond opgenomen en is den volgenden dag naar het zie kenhuis te Zwolle vervoerd. Te Venloo is door de poli tie aangehouden de in het vorige jaar gesignaleerde J. J. Otto, beschuldigd van inbraak en diefstal, gepleegd te Nieuwkoop, en wiens opsporing verzocht werd. Hij bereisde de kermissen onder een anderen naam. Jos. Vereecken te St. Niko- Uas (Belgie), door den rechter van instructie te Dendermonde iu verhoor genomen wegens den diefstal en zware mishandeling ten huize van de wed. Dieleman te Zaamslag, is naar mea meldt Donderdag aldaar gevangen gezet, wijl de wed. Dieleman hem herkende als de man, die haar uit het bed had ge sleept, en daar de getuige Van D. Brande uit Heikant (St. Jansteen) ver klaarde bedoelden Vereecken in den avond van 1 April te hebben zien gaan langs zijne woning in de richting van Axel. Te Kieldrecht is een bankbiljet van 4© in beslag genomen, dat op ver dachte wijze ter wisseling werd aange boden en van dien diefstal afkomstig schijnt te zijn. De betrokken personen zullen zich moeten verantwoorden. Het Amsterdamsche koor heeft Maan dag oDder leiding van Daniel de Lange zijn eersïe uitvoering op de tooneel- en muziektentoonstelling te Weenen gege ven en grooten bijvai bij het zeer tal rijke publiek verworven. Vele nummers van het progamma moesten herhaald worden. Te Leipzig, waar het a-capella-koor ook groot succes heeft gehad, heeft men het voornemen, het gezelschap uit te noodigen voor het eerste Gewandhuis- concert op 5 October. Men schrijft uit Edam: Het fan farecorps alhier stelt zich voor, in de eerste helft van Augustus a.s. een festi val te houden van harmonie- en fanfare corpsen in Noord-Holland. Ia eene on langs belegde vergadering werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren: A. H. D. Rups, P. W. Groot, F. H. Kernkamp en P. M. Sigling Jr.,2e afd.: „Ibis Rowing Club' Een van de hoofdpunten van het programma der - lustrumfeesten, ter ge legenheid van 2Öojarig bestaan van de universiteit te Amsterdam, was ce in ternationale roeiwedstrijd op den Am- stel, die Dinsdag onder begunstiging van prachtig weder, door een talrijk en ge distingeerd puoliek op de groote drij vende tribune, op tal van gepavoiseerde pleiziervaartuigen, of uit de met vlaggen getooide huizen aan weerszijden van den stroom werd bijgewoond. Maar al deze belangstellende a of nieuwsgierigen werden in getal nog verre overtroffen door de dichte drom men van hen, die iu calé's of in het warme zand of waar een groen plekje was in het bestoven gras, aan weers zijden van de oevers de wedstrijden volgden. E- h?erschte den geheelen dag overai eene aangename, prettige stemming, waartoe opgewekte .muziek uiet weinig bijdroeg. De uixsUg was als volgt: Vierriems outrigged gieken (seniores). Baan 3000 M. Prijseen kunstvoor werp, aangeboden door hetamsterdarasch studentenkorps, benevens eene gouden medaille voor den stuurman en iederen roeier. Ingeschrevenroei- en zeilvereeniging „De Amstel", Arasterdamstudenten- roeivereenigiug „Triton", Utrecht; stu- denten-roeivereeniging „Nereus", Am sterdam studenten-roeivereenigiug „La- ga**, Delft„Ibis Rowing-Club**. Londen. Prijs: „L)e Amstel", in n m. t>T sec.tweede „Triton", in n m. 42V5 sec. Da drie overigen hebben den katnp opgegeven. Vierriems outrigged gieken (juniores), baan 3000 M. Prijs: een kunstvoor werp, aangeboden door den Illustrissimus Senatus Studiosorum Amstelaedamen- sium, benevens een zilveren medaille voor den stuurman en iederen roeier. Ingeschievenstudent, roeiv. „Ne reus", Amsterdam„Bremer Ruderver- ein von 1882", Bremen; roei- en zeil vereen, „de Maas", Rotterdam. Prijs: „Bremer" in 11.347s; tweede ,de Maas" in 11.51V5. („De Maas" was eerst vóór, doch nam eene ver keerde doorvaart). Single sculling outrigged (seniores). Prijseen kunstvoorwerp, aangeboden door de Virgiues Amstelsedamenses, en een gouden medaille; baau 2500 M. Ingeschreven roeivereeniging „Nep- tunus", Amsterdam, boot „Sans nom' (J. J. K. Ooms); roei- en zeilvereeni ging „De Hoop", Amsterdam, boot „Solo" (F. de Hoop). Prijs: Ooms, ia 10 &n. 133/5 sec. Hij hield echter slecht richting, zoodat hij tweemaal vast- moest roeien, daar hij met zijn riem den oever raakte. „De Hoop" gaf den kamp op. Tweeriems inrigged gieken (juniores), Baan 3700. Prijseen verguld zilveren medaille, aangeboden door de stad Am sterdam benevens een zilveren medaille voor den stuurman en iederen roeier. Ingeschreven: 1. stuaenten-roeiver- eeoiging „Laga", Delft. 2. roei- en zeilvereeniging „De Hoop", Amsterdam. 3; roei - ea zeilvereeniging „De Amstel", Amsterdam. 4. studenten roeivereeni ging „Njord", Leiden. Prijs: „Njord" in 17.9s,5; tweede „Laga" in 17.9V». Vierriems outrigged gieken (seniores). Baan 2000 M. Prijs een kunstvoorwerp, aangeboden door de studenten-roeiver- eeniging „Nereus", beuevens een zilve ren medaille voor den stuurman en iederen roeier. Baan 2000 M. Ingeschreven ie afd.studen-roei- vereeniging „Triton", Utrechtroei- en zeiivereea. „de Amstel", Amsterdam. Londen die zich bereid'verklaarde de plannen! studenten-roei vereenigmg „Nereus", Am- te steunen. Een 25 tal vereenigiagen j sterdam „Bremer Ruder Verein von 'zijn tot medewerking uitgenoodigd u Prijs „Amstel" 723s'»; tweede „Bre men" 7.277sderde „Triton" 7.29. De burgemeester en zijne echtge- noote woonden met de senaten der bevriende corpsen de wedstrijden bij op eene salonboot Single Sculling outrigged (juniores) baan p. m. 2000 meter. Prijs een verguld zilveren medaiile. Ingeschreven Roei- en zeilvereeni ging „De Hoop", Amsterdam roeiver eeniging „Neptunes"Amsterdam roei- en zeilvereeniging „de Amstel", Amsterdam;Studentenvereeniging, Njord4 Leiden; Studentenroeivereeniging „Ne- reus", Arasterdam. Prijs „Amstel", Amsterdam, in 8 min. 12 sec.tweede aankomende was „Neptunus", Amsterdam, in 8 m. 15 s.; derde „Njord", in 8 m. 327s s.de beide andere ploegen gaven kamp. Tweeriems inrigged gieken, baan pm, 3700 M. (Seniores). Prijseen verg. zilv. med. voor den stuurman en iederen roeier. Ingeschreven roei- en zeilver. „De Amstel", roei- en zeilver. „De Idoop", studentenroeiver. „Triton", Utrecht. Prijs „Amstel," Amsterdam, in 16.50; „Triton" tweede in 17.1%; „De Hoop" derde in 17.2675. Voor kenners bleek deze race inte ressant. De presidenten van de Leidsche en Bremer roeivereenigingen waren vol verwondering over het afgaan van de start. De beide hier en elders als de oa overwinnelijke bekende oude twee hand' haafden den gevestigden roem en be haalden gemakkelijk den prijs. Vierriems inrigged gieken (Juniores) (baan pl. m. 3700 M.) Prijs een kunstvoorwerp, aangeboden door de „Virgines Arastelaedamenses," benevens eea zilveren wedaille voor den stuurman en eiken roeier. Ingeschreven Studeotenroeivereeni ging „Njoid", Leiden Roei- en Zeil vereeniging De Maas", Rotterdam Studentenroeivereeniging „Nereus", Am sterdam Roei- en Zeilvereeniging „De Amstel", Amsterdam; Roei- en Zeil vereeniging „De Hoop", Aassterdam Roeivereeniging „Neptunus", Amster dam. Prijs behaald door „Njord" in 15.527s- Tweede aankomende was „Nereus" in 15.8V5, derde „Amstel" in 15.1375. Het was inmiddels half zes geworden, zoodat zij tegen dit tijdstip huiswaarts zich begaven om zich te versterken tegen de opvoering van Plautus: „Het Spookhuis," in den Parkschouwburg. Het diner, Dinsdag ter gelegenheid van de roeiwedstrijden in „Odeou" den winnaars en genoodigden aangeboden, was zeer gezellig. Door den reetor van het Studentenkorps werd een speciale dronk gewijd aan de krachten die de roei- en zeilvereeniging „De Amstel" Dinsdag had ontwikkeld, en hij zeide dat alle vereenigingen trotsch waren op zulke beoefenaars der edele watersport. Na het dioer werden door prof. Stokvis met een gepaste toespraak de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt. De uitslag van «"'en internationalen biljartwedstrijd der Sporttentoonstelling was, dat de eerste prijs werd behaald door den heer R. Glorieu van Brussel met 67 carambols tegen 64, behaald j door den heer L. Verkley van Amster dam, die alzoo den tweeden prijs ver wierf. De derde prijs werd behaald door den heer F. H. Smith van Amsterdam met 47 carambols, de vierde prijs, een eere-diploma dosr den heer Koopman van Franeker met 43 carambols. De seriepcijs, bestemd voor hem, die buiten de prijsnummers het grootst aantal punten in een beurt be haalde, werd toegewezen aan den heer D. De Croux van Amsterdam mei 29 carambols RECHTSZAKEN- De onderzoeking te Mainz tegen den nederlandschen kapitein Biltjes en zijn zoon, van de schroefboot Maruschka wegens het over boord vallen, bij eene vechtpartij, en verdrinken van den stuurman Gerritsen, is afgeloopen. Beiden zijn buiten vervolging gesteld. 1882", Bremen. De versterkingen van Frankrijk en Zwitserland aan de italiaansche grenzen, geven aanleiding tot zwartgallige be schouwingen van enkele italiaansche bladen. Zoo beweert de Capitale, een te Rome verschijnend blad, dat de minister van Oorlog in Italië naar aan leiding van die versterkingen, onver wijld de militaire kwestie ter hand nemen en voor de landsverdeding zorgen moet. Het hoofdblad in Turijn denkt er niet minder somber over. Het acht Franktijks krijgstoerustingen beleedigend voor Italië en schrijft aan Frankrijk oorlogzuchtige plannen toe. De schrijver van dat artikel acht den tijd gekomen, om niet meer zoo verdraagzaam jegens Frankrijk te wezen, maar dat land eens de tanden te laten zien. Intusschen gaat het in Frankrijk met de onderhandelingen met Spanje over het handelstractaat niet voeruit. De minister-president Loubet heeft in een onderhoud met de spaansche gevol machtigden verklaard, dat de fransche regeering, gebonden door het minimum tarief, aaa SpaDje veor zijne wijnen geen concessiën kan verleenen beneden dat tarief. De „modus vivendi", die den later, Juli in toepassing zal komen, zal een einde nemen, zoodra men de overtuiging zal hebben gekregen dat de gedachtenvrisseling tot niets zal leiden. Het engelsche Parlement is gesloten met eene vrij uitvoerige troonrede. Er wordt o. a. in verklaard, dat het tijdstip aangebroken is om het land te raad plegen over de samenstelling van een. nieuw Parlement. De vriendschappelijke betrekkingen met de vreemde mogend heden blijven onveranderd. De troonrede maakt melding van de ratificatie der acte welke na veel uitstel te Brussel vastgesteld is. De fransche regeering heeft echter reserves gemaakt ten aanzien van zekere bepalingen, betrekking, hebbende op het optreden tegen den slavenhandel ter zee. De troonrede geeft vervolgens een ©verzicht van de voornaamste maatregelen tijdens de thans gesloten zitting tot stand gekomen. Aan de Times wordt medegedeeld, dat de begrooticg voor de Kaapkolonie een batig saldo aanwijst van een kwart millioen pond sterling (d. i. 3 millioen gulden), welke som zal worden besteed voor openbare werken. Gelukkig land, dat van batige saldo's gewagen mag. Lord Salisbury ontving een protest van de armenische vereeniging te St. Petersburg tegen de wijze, waarop de Sultan volgens haar, voortdurend het tractaat van Berlijn schendt. Om Engelands krachtig optreden wordt verzocht. In de spaansche Kamer is de discussie over het spoorweg wetsontwerp aange vangen. De begrooting van Cuba werd door den Senaat goedgekeurd. De heer Balfour, de leider der regeeringspartij ia het Eagelsche Lagerhuis, heeft te Sheffield een rede- voerlHg gehouden, die door 14,000 personen, zoowei liberalen als conserva tieven werd aangehoord zinnigen neet gelijkt, dikwijls heb aangetroffen; hij was daar zoo iets van palfrenier of stalknecht. Nu heb ik daar een bezoek gebracht en liet het portret aan den eigenaar zien, en vroeg hem of hij het erkende." „Wel, dat is Kidd," zeide hij dadelijk. „Maar de vent is als een heer gekleed 1" „Is de gelijkenis goed?" vroeg ik. „Het is hem op en top," was het antwoord. „Ik heb hem nog nooit zoo uitgedost gezien, maar toch zou ik hem overal herkennen." „Wanneer hebt gij hem het laatst gezien?" was mijn volgende vraag. „Ongeveer een jaar geleden. Hg verliet ons plotseling, en zeide dat hem elders eene betere betrekking was aangeboden, die ech ter dadelijk vervuld moest worden. Ik liet hem gaan en heb hem nooit teruggezien." „Ik vroeg den man of hij ook iets wist van het verleden van Kidd, maar hij kon er mij niets van vertellen. Toen ik huis waarts keerde herinnerde ik mij, dat Kidd eens een armen vent op mijn kamer had gebracht met het verzoek, of ik ook iets voor hem kon doen. Ik nam den man op en ontdekte, dat hij meer dood dan levend was. In een twist tusschen beschonken mannen had men hem met messen toegetakeld. Al mijne krach ten moest ik inspannen om een onderzoek en mogelijk een ge rechtelijke vervolging te voorkomen. Ik wist mijne hospita te be wegen om den armen man een bed te verschaffen, en daar ik weinig te doen had, kon ik hem zorgvuldig verplegen. Nu is die zeer aan mij gehecht. Verscheidene patiënten heb ik reeds aan hem te danken, hoewel zij mij geen finanueel voordeel aanbo den. Ik heb hem bijna niet rueer gezien sedert ik naar dit ge deelte van de stad ben verhuisd, maar hij is ter mijner beschik king, en zal mij in alles van dienst willen zijn, want hij zegt altijd, dat ik zijn leven heb gered. Meenende, dat deze man ons wellicht inlichtingen kon verschaffen, heb ik hem naar hier ontboden en ik verwacht hem hier ieder oogenblik. Hij heet Tom de Fluiter. Zijn vrienden noemen hem zoo, omdat hij dikwijls op de openbare straat zijn muzikaal talent vertoont om wat geld te verdienen. Wanneer het met andere zaken niet gaat dan kan Tom door zijn schoon gefluit altijd nog wat geld ver dienen." Een dienstbode kwam nu mededeeleD, dat de verwachte be zoeker gekomen was, en Tom werd onmiddellijk verzacht binnen te komen. Hy had zich zoo netjes uitgedost als zijn bescheiden garderobe hem veroorloofde, en had die gedeelten van zijn lichaam, die onbedekt bleven, netjes gewasschen. „Hoe gaat het met u, Tom Ik hoop vaD goed," zeide dokter Wilson. „Ga zitten." „Hetzelfde, mijnheer," antwoordde Tom, terwijl hij zich aar zelend op het puntje van een stoel neerzette alsof hij vreesde zich aan onbescheidenheid schuldig te maken, door den geheelen stoel ter zijner beschikking te nemen. Hij trachtte nu zoo kalm mogelijk zich voor te doen. „Warm, mijnheer, als het u hetzelfde is," antwoordde hij op de vraag van dokter Wilson: warm of koud. Hij kreeg hel warm, en het scheen Tom goed te smaken, want hij schoof een paar duim verder op zijn stoel, onder den invloed van dit bewys van vriendschap. „Weet gij wie deze persoon is vroeg dokter Wilson en liet Tom het portret zien. Tom nam de photografie in zijn hand en hield ze zoodanig, dat het licht er goed op viel. „ik laat mij hangen, als het de jonge Kidd niet is 1 Maar hoe komt hij in zulke kleeren? Hij ziet er uit als een millionair!" „Hebt gij hem den laatsten tijd niet gezien?" vroeg dokter Wilson. „In het laatste jaar niet, mijnheer." „Waarom noemt gij hem den jongen Kidd?" vroeg Dick. „Omdat er ook nog een oude man was. Dien noemden wij den ouden en hem den jongen Kidd." De beide anderen wisselden veelbeteekenende blikken toen zij deze woorden hoorden, en Dick kon een „Dank u" niet onder drukken. „Tot uw dienst, mijnheer," zeide Tom. Dokter Wilson vertelde nu aan Tom, dat Dick een vriend van hem was, die gaarne alles wilde weten wat hij van dien Kidd kon vertellen en dat de dokter Tom zeer dankbaar zou zijn wanneer hij hem daarin eenigszins van dienst was. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2