WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. 0EMEN&D NIEUWS. uitspoelen van gewasschen goederen1 de ingezetenen gedaan, tot oprichting eene zestienjarige dienstbode in de rivier. van een „Oranjebond." Het doel is Alle pogingen om haar te redden warenhoofdzakelijk het onderhouden en aan- vergeeis. Eenigen tijd later werd haar kweeken van de opgewekte Helde tot lijk opgehaald. 1 het Oranjehuis, zonder politieke nevenbe- S t e e n w ij k is geheel in feest-! dodingen. Bg voldoende belangstelling dosch. Vele eerepoorten en tropheën "enscht men tick ook op meer practisch zijn opgelicht en leveren een prachtig gezicht op. De vlaggen wapperen overal en steken vroolijk af tegen het aange brachte groen. Het feest nam Maan dagavond een aanvang met een generale repetitie der zangkoren op de Markt, waaraan 150 heeren en dames en 350 schoolkinderen deel namen. De muziek het instructie bataljon te Kampen (kapelmeester de heer Fischer) gaf de begeleiding en alles werd gedirigeerd door oen heer J. Goeefroy. Te half tien werden tableaux-vivants en marmergroepen gegeven of, zooals in het programma luidde, „vertooningen uijt 's lands historie met constig oostersch licht uit Bengaelen als andersints." Zij hadden plaats onder leiding van den heer L. Veen Dz. en gelukten uitstekend. Maandag is het driejarig kind van v. d. G. bij Barneveld in een sloot geraakt en eenige oogenblikken daarna levenloos opgehaald. In de Maandagmiddag ge houden raadszitting te Zutfen, ontspon zich, naar aanleiding van een adres van verschillende bewoners der Polsbroek, waarin dezen zich beklagen over de herhaaldelijk voorgekomen rustversto ring in die buurt, ten gevolge van htt optreden der middernachtzendelingen, een korte gedachtenwisseliug, bij welke gelegenheid de burgemeester den wensch uitsprak, dat de middernachtzendelingen overtuigd zullen wezen, dat huu streven te dezer stede mislukt en zij hun ver stand zullen weten te gebruiken, opdat hel hoofd der politie nier genoodzaakt zal worden handelend op te treden. De heer Engelberts hoopte daarentegen, dat de middernachtzending ook in onze stad mocht bloeieD, terwijl de heer De Kempenaer, die verklaarde, dat het vaststaat dat de middernachtzendiug aanleiding is geweest tot de opstootjes in den laatsten tijd, meende, dat het eenig middel om herhaling te voorko men is, dat zij in onze stad zalophou den te bestaan. Zutph Cl.) Maandagnamiddag ver dronk bij het baden in het nieuw bassin even buiten de gewezen Boschpoort te Maastricht een zestienjarig persoon. Het lijk werd kort daarna opgehaald. Maandag heeft de heer E., wonende op den huize „Elze" onder Gorssel, het ongeluk gehad, in de ge meente Warnsveld, van een nieuw jong paard, dat hij bereed, te vallen, met het gevolg dat hij den hals brak en aan de gevolgen overleed. De 30-jarige voermans knecht van den heer Van Gassel te Venloo, is te Aijen door een ongeluk kig toeval in de Maas geraakt en ver dronken. Maandagavond 11 uur brak er op de Fok te Heerenveen, midden in de bebouwde kom der gemeente, een hevige brand uit bij den vee- en vel ban delaar B. de Vries. Binnen enkele oogenblikken stond het geheele, met vet en huiden gevulde pakhuis in lichtelaaie. Weldra waren de spuiten van Schoterland, Haskerland en Aengwirden en die van de vrijwillige brandweer te Heerenveen aanwezig, doch zij konden niet beletten dat het geheele pakhuis uitbrandde. Het gelukte echter het woonhuis te behouden, of schoon het heel wat waterschade heeft gehad. Te halt een was men denbrand meester. Alles was verzekerd. Uit Leeuwarden wordt van 5 Juli gemeld: Eene van mannen uit de volksklasse uitgaande oproeping is aan terrein te begeven, nl. het oprichten van arbeidsraden, het stichten van een zie kenfonds, enz. De P r ov. &r 0 n. C bevat eene beschrijving van een watertournooi, dat te Paterswolde op 10 dezer bij den heer Kraak zal worden gehouden, onder leiding van den heer Zeeuw, leeraar aan de H. B. S. te Veendam. Óp de plecht van een sloep, die daartoe van stuur- tot bakboord voorzien is van een plat dek en waar op stuurboordszijde eene houten schutting gemaakt is van pl. m. 1 M. hoogte, slaat in zwemkostuum een kampioen, gewapend met een houten lans, van onderen dik, rond uitloepend, ter lengte van ongeveer 2 M. Deze stok of lans is bij het ^likke eind om wonden met koehaar 0f zeegras, dat weer overtrokken is mot leer. Zoo toegerust en staande op de plecht wordt de strijder voortgeroeid in de richting der tegenovergestelde zijde, van waar een dito gewapende krijger hem tegemoet geroeid wordt. Zijn de partijen dicht bij elkaar, dan laten de roeiers de riemen loopen; op het oogenblik dat de strijders tegenover elkaar staan, moet de een den ander met zijn wapen uit den zadel trachten te lichten, in dit geval overboord stooten. Op sommige plaat sen in Frankrijk en Italië, waar steeds duizenden dit waterfeest bywonen, zijn naar keuze enkele strijders voorzien van borstplaten of harnaseen en maskers. Dat de strijders moeten kunnen zwem men, ligt voor de hand. Toch zal de noodige voorzichtigheid hier in acht genomen worden. Daarvoor zal in de nabijheid van het krijt een boot met of 2 duikers bij de hand zyn. Dit voor het eerst in Nederland te Paterswolde te hcuden watertournooi wordt afgewis seld door snelzwemmea op borst en rug, duiken en een tobbe-roeiwedstrijd# voor tot deze misdrijven gekomen te zijn, daar zijn salaris niet toeliet te zor gen voor haar, aan wie hij trouw had gezworen. Het O. M., zijne vordering toelichtende, toonde aan dat bekl. ge durende 2 jaren bezig was geweest de firma, bij wie hij het volste vertrouwen genoot, op eene kolossale manier te bena- deelen, waarmede hij zelfs voort was gegaan, niettegenstaande in dit voorjaar in zijn bijzijn en met hem er over was gesproken, hoe het mogelijk was dat er in de boeken vergissingen hadden plaats gehad, blijkende dit uit de mindere ontvangst. Zijne veroordeeling werd ge vorderd tot twee jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. A. Tak, bracht eenige verzachtende omstan digheden bij, die aanleiding konden geven de gevorderde straf te verminderen. Voor de araondissements-recht- bank te Breda stoud dezer dagen te recht een persoon uit Tilburg, bekend onder den naam van „kapitein" van de zoogenaamde „Korvelsche schuit" aldaar, eene bende kwajongens, die onder het plegen van verschillende baldadigheden, zonder betaling in winkels alle bruik bare artikelen opeischen. Onlangs ge lukte het een politie agent den „kapitein" te betrappen terwijl hij zich door het opschuiven van een raam bij een bak ker eenige brooden wilde toeeigenen. Hiervoor stond hij terecht ofschoon liy ontkende, leverde het getuigenverhoor het wettig en overtuigend bewijs, zoodat het O. M. eene gevangenisstraf eischte van i)£ jaar. Het bleek dat deze per soon reeds eenige malen wegens diefstal en mishandeling straf had ondergaan. Onder groote belangstelling hadden Dinsdag te Henley de roeiwedstrijden plaats, die deor een ontelbare menigte op houseboats en kleinere vaartuigen werd bijgewoond. Voor den 4" wed strijd, de „Diamond Sculls" waren 2 vreemdelingen ingeschreven waarbij de Nederlandsche roeier J. J. K Ooms, van de vereenigiug „Neptunus" te Am sterdam. De heer Ooms roeide tegen den Eugelschon roeier van de Leander Club Nickalis en won de race met 6 bootslengten. Heden zijn de wedstrijden voortgezet. De wianeis van de wedstrijden van Dinsdag zouden dan tegen elkaar roeien. Lettarea en Kunst. Inhoud van „De Hollaudsche Lelie1 van No. 1, 6«jaargang: Voorwoord. Hoofdartikel: Éogelen op onzen weg. Gezondheid en kracht, door Medi cus. I. Het proeidiner. I. Roe ping door Johanna A. Wolters. I. Ervaring (versje), door Tante Anna. Vormen, door E. C. v. d. M. Bede om hulp. Regiement. Bericht- wedstrijd. Vragenbus. Correspom dentie. Week-kalender. Adver- tentiën. RECHTSZAKEN- Voor de rechtbank te Rotterdam stond Dinsdag terecht J. J. v. d. W., 31 jaar, kantoorbediende, daar wonende, be klaagd van valschheid in geschrifte en gebruikmaking, gedurende ongeveer zes jaar in dienst van de Rotterdamsche stoomfabriek van cacao, chocolaad en suikerwerken H. M. Karis aldaar, laat stelijk tegen een salaris van 12.50 per weck, had beklaagde er gedurende de laatste 2 jaar zijn werk van gemaakt om gelden, behoorende aan die firma, tot ecu bedrag van ongeveer f 1600 op quitantiën, door hem onderteekend met den naam H. M. Karis, te innen en ten eigen bate aan te wenden. Voor twee dezer valschheden had hij zich Donderdag te verantwoorden, die beki. bekende te hebben gepleegd. Hij gaf Omtrent de Konsulaat-kwestie in Noorwegen, verneemt men in verband met het aftreden van het noorweegsche ministerie (minister-president Steen) het navolgende De Staatsraad is gehouden op het slot te Christiania van 11 tot 8 uur gepas- seerden Woensdag. De koning wcigei de het besluit van de „Storthing" goed te keuren waarop de regeering haar ontslag indiende hetgeen door den koning werd aangenomen, De Minister verklaarde volgens een particulier telegramDaar de koning gedurende de vergaderiog (gehouden éen dag voor de staatsraadszitting) ver klaarde het voorstel van de „Storthing" betreffende het oprichten van een eigen konsulaat niet te zullen goed keuren, en daar niemand van de nu bestaande staatsraden de verantwoordelijkheid daar van wil dragen, vroegen allen hun ont slag aan. Het heeft zich. op de voigenüe wijze toegedragenDinsdagavond heeft de koning een uur lang conferentie ge houden met den staats-miuister Steen, betreffende de konsulaat-vraag. Deze conferentie werd des Woensdags 11 uur voortgezet, om drie kwartier later over te gaan in eene langdurige privaat conferentie met de gezamenlijke leden der regeering. Bij beide conferenties die niet in het gebouw van den staatsraad, maar in de particuliere vertrekken des koning8 plaats hadden was de kroou prins tegenwoordig. Daar de koning bepaald zijne goed keuring weigerde, werd het omslagver- zoek door minister Steen ingeleverd, aldus luidende Aan den Koning Daar Uwe Majes teit heeft verklaard, geen goedkeuring te willen verlecnen aan het door de .Storthing" genomen besluit, betreffende de konsulaat-vraag en daar geen der ondergeteekeoden de verantwoordelijk heid verder wil dragen, vragen zij on derdanig hun ontslag als medeleden van Uw Majesteits raad.' De koning gaf hierop het volgende antwoord „Hoewel deze zaak van mijne zijde niet de minste staatshandel- wijze tot grond heeft voor het door alle staatsraden ingediend ontslag, kan ik toch niet weigeren hetzelve aan te nemen, maar vorder van de staatsraden voor eerst de loopende zaken af te doen. De president van de „Storthing" heeft het volgende adres ingediend„Uwe Majesteit! Tot ons groot leedwezen heb ben wij vernomen dat Uwe Majesteit ver klaarde zijne goedkeuring niet te willen verleenen aau het op 10 Juni door de „Storthing" genomen besluit, betreffende de oprichting van een eigen konsulaat, waardoor de „Stortting" zich genood zaakt heeft gezien, haar ontslag ia te dienen. Wij houden het voor onzen plicht, Uwe Majesteit, voor te houden dat de politieke toestand die hier uit voortvloeit, wellicht ver strekkende ge volgen kan hebben, zoowel voor het vaderland als voor het koningschap en de Unie. Wij veroorloven ons daarom Uwe Majesteit onderdanig te verzoeken, om door het genomen besluit goed te keuren, dit te voorkomen en daardoor het aftreden van het ministerie te ver hinderen. Uë koning antwoordde hierop, het adres in overweging te zullen nemen. Den ien Juli heeft de koning eene conferentie gehad met Emil Stang, dea oud-minister-president. Het is nog niet bekend ot hij Stang, den aanvoerder der conservatieven heeft opgedragen een nieuw ministerie samen te stellen. De verkiezingen in Engeland staan volgens de laatste bericuten aldus gekozen 65 conservatieven, 10 unionisten en 48 liberalen. EcrstgeBoemden wonnen 13, de Gladstonianeu 13 zetels. Gladstone heeft eene rede te Dalkeitn gehouden, waarin hij gezegd heeft, dat wanneer Schotland een eigen bestuur vraagt, het dit zeker verkrijgen zal, omdat de tegen woordige wijze van bestuur van dit land te wenachen ©verlaat en hoogst ge brekkig is. De Koningin van Portugal heeft uit handen van den nuntius van den Paus de gouden roos ontvangen, bij welke gelegenheid de Koning amnestie heeft geschonken voor in den laatsten tijd begane persdelicten en aan de soldaten die ia Januari j.l. wegens oproer werden gestraft. Naar het schijnt is de duitsche Rijks - kanselier Von Caprivi niet gesticht over de goede gezindheid van den Paus voor Frankrijk. Althans de pruisische gezant bij het Vaticaan, de heer v. Schloezer, die waarschijnlijk Rome onverwijld ver laten zal, zou in een particulier gesprek te verstaan hebben gegeven, dat hij Rome verlaat, omdat de heer Caprivi ontevreden is over 's pausen toenadering tot de Fransche republiek en over de staatkunde van het Vaticaan, dat het drievoudig verbond vijandig gezind is. De heer de overige europeesche landen kunnen overwaaien, wanneer niet gezorgd werd voor afsluiting. De grieksche Regeering zal de schepen, die uit de havens van de Zwarte Zee komen, aan quarantaine onderwerpen, de gezondheidsraad te Weenen zal krachtige maatregelen voor schrijven, om de ziekte te beletten in Bukowina en Galicië door te dringen en op last van den minister van Koop handel in Hongarije zal ook daar alles wat uit de Zwarte Zee wordt aange- voerd, een quarantaine moeten onder- gaan. Uit Fez wordt aan de Times gemeld dat de Sultan en zijn hof in hooge maté ongerust zijn over Frankrijk's optreden tegenover den sherif van Wasan, wiens oproerige Masara-stammen onder Fransen protectoraat geplaatst zijn, waardoor de Franschen midden in het rijk des Sul- tans eenen vazal krijgen. Dit schijnt de voorbode te zijn van eene verandering der sultans-dynastie, die overigens bij de bevolking bijval moet vindeD. In San Paolo (Brazilië) is de rust hersteld, maar er heerscht nog steeds een hevig vijandige geest tegen de Italianen en in de diplomatieke betrek kingen met Italië eenige spanning. Vol gens officieele berichten, hebben de goevernementsgezinda troepen Carumba, in Matte Grosse, ingenomen. Aan de italiaansche kanooneerbooten, gestationneerd in Zuid-Amerika, is bevel gegeven om zich ter beschikking te stel- len van de italiaansche legatie te Rio- Janeiro. Het leger in Dahomey maakt aan vallende bewegingen en de Franschen hebben drie kanonneerbooten en een divisie landingstroepen afgezonden, om hen te bevechten zoo dat noodig wezen mocht. Te La Corneuve, in Frank rijk, zijn twee sterfgevallen geconsta teerd ten gevolge van cholera, even vele op het eiland St. Denis en teSuresues; te Courbevoie vier. Ook te Asnières, Clichy, Rueil, Nanterre en Colombesis de ziekte uitgebroken. In laatstgenoemde plaats heeft de burgemeester bij openbare kennisgeving den ingezetene^ aangera den, hun drinkwater te koken alvorens het te gebruiken. In Parijs komen wel hier en daar sporadische gevallen voer, maar de zieKte is er niet epidemisch. Marseille zag onlaags een buitengewoDen gast in zijn raidden. Het was Autouio Bonelli, de lang gezochte hoofdman der rooveisbende Beiiacoscia. op Corsica, die zich zelf bij de justitie had aangegeven. Begeleid door den ka pitein der gendarmerie Oröioni en zijn broeder kwam hij te Marseille a*n. Hg is een oud man met een flink uiterlijk. Hij werd, zonderling genoeg, op vrije voeten gelaten en stapte af in het hotel „Stoffl", waar hij in het vreemdelingen* boek schreef: „Antonio Bonelli, ge naamd Beiiacoscia, bandiet, overal wo nende". Na een tamelijk rijk diner met champagne (men is te Marseille zeer vriendelijk tegenover bandieten) maakte Beiiacoscia met zijn beide advocaten een wandeling door de stad. Eenige dagen later begaf hij zich in de gevangenis. Toen de heer Carnot eenige jaten geleden Corsica bezocht, ontving hij de Schloezer, zou er bijgevoegd beide dochters van den bandiet in hebben, dat het twijfelachtig is, of hij1 audiëntie, die hem een verzoek om vooreerst wel vervangen zal worden I gratie overhandigden. Sedert dien tijd door een anderen gezant. j trachte de advocaat van Beiiacoscia, de Het zal echter geraden zyn, dit be-heer De Montera, herhaaldelijk dezen te richt niet dan onder voorbehoud aan tebewegen zich zelf aan de justitie over te nemen. j leveren. Hier en daar wapent men zich j Ook kapitein Ordioni, die raee: dan gelukkig alleen tegen de cholera. De 30 leden der bende arresteerde, eed vreeselijke ziekte, die in Azië woedt en j zijn best. Eerst na lange aarzeling be- Rusland bedreigt, zou ook wel eens tot sloot Bonelli dezen stap te doen. Men voorziende, daar hij nooit vast werk had. Ik moest het kwaad, dat ik had bedreven door Honeyman te huwen, duur betalen. Guy wierp het mij altijd voor de voeten, en wanneer ik mij beklaagde over zijne slechte behandeling, dan dreigde hij altijd mij wegens bigamie in de gevangenis te laten werpen. In die drie jaren en voor mij waren het vreeselijke jaren werdt gij geboren. Zoodra ik m\j weer buitenshuis kon bewegen, liet ik u inschrijven als de zoon van Christopher Honeyman. Gij kreegt echter den naam Mark Kidd. Éenigen tijd na uwe ge boorte was ik te zwak om iets te verdienen. Uw vader, die luier dan ooit was, kwam iu slecht gezelschap. Op een nacht sam hij deel aan een inbraak. De bestolene werd bijna vermoord en Guy -werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Ik kon dit niet betreuren, nu ik bedacht, dat hij nooit meer mij zou kunnen mishandelen zooals hij dat had gedaan. Ik bracht u bjj een min, ging het adres van mijnheer Honeyman opsporen, zocht hem op en vertelde hem alles behalve van uw bestaan en uit medelijden nam hij mij als zijne huishoudster tot zich. Ik deed de belofte om nooit iets over ons huwelijk te vertellen en wij leefden eenzaam als heer en ondergeschikte, totdat hij stierf. Ik weet zeker, dat hij mij het noodige zou hebben nagelaten om van te leven, wanneer hij niet zoo plotseling ware gestorven. Toen ik ontdekte, dat er geen testament was, verschafte ik mij de huwelyks- ea geboorte-acten en liet mijne rechten op de erfenis gelden. Heb ik verkeerd gehandeld, Mark?" „Het is te laat, moeder, om dit nu nog te vragen," zeide Mark ietwat norsch. „Ik geloof, dat er wel menschen zijn, die ons niet zeer fraaie namen zouden geven. Gij weet, dat mijn dierbare ncci Dick op tien begrafenisdag iets zciüe van oplichterij. Hij is een onbeteekenende jongen, maar ik zou toch niet gaarne in zijn macht zijn." „Dick de vlinder!" riep mevrouw Honeyman uit. „Gij zijt toeh niet bang voor dien zwakken dwaas „Een vlinder met de wet op zijn zijde zou een adelaar kunnen overwinnen," antwoordde Mark. „Of het goed is of slecht," zeide zy droevig, „het is nu een maal gebeurd. Zonder een cent in mijn bezit durfde ik toen de toekomst niet tegemoet gaan, en het was de eenige manier om u op te voeden, en ©m uw vader op een afstand te houden, wanneer hij weer zijne vrijheid herkreeg." „Nu begrijp ik alles," zeide Mark. „Ik wist niet, dat hij uit de gevangenis was ontslagen al verens hjj een jaar geleden wegens straatroof weer naar de gevangenis werd gezonden." „Het was jammer, dat hij u ontdekte, en ik heb altijd ge vreesd, dat hij mij zou weten op te sporen. Het was goed van u, mijn jongen, dat gij het hem niet hebt verteld. Maar wat zuNen wij nu doen „Ik zal hem opzoeken," zeide Mark, „en hem zeggen, dat ik een betrekking heb, en hij mij niet moet komen opzoeken, en zal hem dan wekelijks zooveel betalen, dat hij mij niet komt lastig vallen." „Maar wanneer bij ontdekt hoe rijk wij zijn, dan zal hij ons trachten te dwingen om een veel grootere som gelds te betalen. Hij zal ons dan arm maken, want hij is onmeedoogenloos." „Als hij dat doet, dan vermoord ik hem," zeide Mark met klem. „Neen, neen, Mark; men zou u dan ophangen. Doe mij dat verdriet niet aan. Het zou mijn dood zijn als zooiets u over kwam. Ik leef nu immers nog slechts voor u." Er werd dus bepaald, dat Mark zijn vader zou opzoeken, en het aldus zou inrichten, dat de oude man in onwetendheid bleet over hunne veranderde omstandigheden. HOOFDSTUK XVIII. De ontbrekende schakel. Murray moest het feit erkennen, dat Dick zich meer nuttig had gemaakt sedert hij meer op zijne eigen krachten moest bouwen. De jonge man was niet alleen op het kantoor geschik ter voor zijn werk, maar hjj was er ook reeds in geslaagd om der maatschappij verscheidene nieuwe verzekeringen aan te brengen. In de maand, die nu voorbij was, had hij op die wijze zijn salaris kunnen verdubbelen, en wanneer hij Mark met Rosegrove en tienduizend pond sterling niet tot mededinger had gehad, dan zou er nog wel eenige kans voor hem hebben bestaan. Nu werd hij geheel overschaduwd. {Word/ vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2