mimmm vak eoseibovs. 10e Jaargang. Vrijdag 8 Juli 1892. No. 2763. NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: „Het ISIaadje" STADSNIEUWS. Provinciale Staten, BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Sacc., Parijs 31fo's Faubourg Montmartre. Bij dit Nummer is gevoegd hfit Gemeenteraadsver slag van 6 Juli Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Advertentiën bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater- dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, 5 Cts. per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. T. C. PEEREBOOM. Haarlem, 7 Juli 1892. In de etalage van den Haarlemschen Boek- en Muziekhandel, Groote Hout straat No. 45 alhier, is geëxposeerd een schilderstuk van den ouden haarlemschen meester Dusart. Deze schilderdie in de zeven tiende eeuw leefde en op jeugdigen leef tijd stierf, was leerling van Ostade en werkte ook in diens geest. Het nu ten- tooDgesteide stuk stelt een drinkgelag toor van drie mannen, waarvan de een reeds op den grond ligt, terwijl duide lijk is, dat de anderen ook niet lang meer op de been zullen kunnen blijven. Op den achtergrond ziet men een verschrikte vrouw met haar kind. Het stuk moet 3500 gulden kosten. Zitting van Donderdag 1 uur. Door Gedeputeerde Staten wordt voor gesteld, een jaarlijksch pensioen van ƒ1200, toe te kennen aan Mevr. de Weduwe JacobiBertelman, weduwe van den voormaligen griffier. Morgen zal deze zaak worden behan deld. Thans brengt de heer mr. 'Ih. Heems kerk rapport uit over het te Heemstede geschiede bij de stemming ©ver 4 leden der Provinciale Staten voor Haarlem. Spreker deelt mede, dat het stem bureau dat destijds te Heemstede zitting had, te weten de heerea Mr. D. E. van LennepA. van der Weiden en H. R. Hakkerhet volgen de heeft medegedeeld. Op den ioden Mei kwam in de stem- zaal Johannes van der Weiden f en wierp hoewei hij gewaarschuwd was, een wit briefje in de voor groene briefjes be stemde bus en vroeg daarna, of de ver gissing niet te herstellen zou zijn. Het stembureau beraadslaagde en kwam tot de conclusie, dat de wet het openen van de stembussen voor de verzegeling niet verbiedt en mitsdien aan het ver zoek van den kiezer kon worden voldaan. Daarop werd de bus voor de groene briefjes ontsloten, het toegevouwen witte briefje aan van\der 7F<?/rtte« overhandigd en deor dezen in de goede bus ge worpen. De bus voor de witte briefjes is echter niet geopend geweest. De heer Heemskerk geeft als het ge voelen de? commissie te kennen dat de verkiezing van mr. A. Kist (groen bil jet) moet worden vernietigd, omdat al leen op de groene briefjes invloed kan zijn uitgeoefend, daar slechts de bus voor die briefjes geopend is geweest. De Provinciale Staten besluiten met 45 tegen 6 stemmen, den heer mr. A. Kist niet als lid der P. V. toe te laten. Goedgekeurd, wordt thans de toelating van de heereu mr. E. A. Iordens en I. H. M. Evelein. De commissie adviseert tevens tot vernietiging van de verkiezing van den heer D. Mijsberg, omdat deze in her stemming gekomen is dewijl hij éen stem boven de vereischte meederheid had en er éen briefje teveel in de bus aanwezig was, waarop de naam van den heer Mijsberg wellicht niet is voorgekomen. Dit voorstel wordt zonder hooldelijke stemming goedgekeurd. Alzoo zijn gelijk wij hedenmiddag reeds per bulletin meldden, de heeren Iordens en Evelein als leden van Prov. Staten toegelaten en zal voor de heeren Kist en Mijsberg eene nieuwe vrije stemming moeten plaats hebben, In dezelfde vergadering werd o. a. nog voorgesteld, iooo gulden subsidie te verleenen aan het Koloniaal Museum Morgen (Vrijdag) wordt hierover, alsmede over de begrooting der provincie beslist. Eveneens wordt Vrijdag beslist over een voorstel van G^d. Staten, om het gesticht Meerenberg te ontheffen voor den tijd van 5 jaar, van de betaÜDg van rente en aflossingen van de ten haren behoeve aangegane geldleening. De commissie van Rapport acht het wenschelijk, deze ontheffing slechts over 2 jaar te geven. De twee lijken dezer dazen te Am sterdam opgehaald zijn door de familie herkend voor die van de 21-jarige dienstbode M. en den 26-jarigen smids knecht B., beiden alhier woonachtig, die sedert 4 jaren omgang met elkaar hadden gehad, welke vrijage werd tegen gewerkt door den vader van eerstge noemde, woonachtig te Amsterdam. Bij vonnissen der Arrondissements- Rechtbank alhier van den 711 Juli 1892 zijn in staat van faillissement verklaard: ie Johan Hijzelendoorn, broodbakker en winkelier te Nieuwe-Wetering ge meente Alkemade met ingang van 28 Juni 1892 en benoeming tot rechter commissaris van den rechter Mr. M. G. P. del Court van Krimpen en tot curator van Mr. H. Ph. 't Hooft advo caat en procureur alhier. 20. Gerardus de Lange, broodbakker en winkelier te Lisse, met ingang van 5 Juli 1892 en benoeming tot rechter-commissaris van den rechter Mr. M. G. P. del Court van Krimpen en tot eurator van Mr. A. Kist advokaat en procureur alhier. Heden werd door het gemeentebe stuur van Haarlemmerliede c. a. aan besteed het maken eener nieuwe school en onderwijzerswoning in de afdeeling Houtrijk en Polanen. Ingekomen waren 16 biljettende hoogste inschrijving bedroeg 18512.90, de laagste, die van J. v. d. Boogaard te Haarlem 15138. Men schrijft uit Haarlemmermeer: Een overzicht thans te geven omtreDt den toestand van de veldgewassen alhier, is inderdaad nog minder dan ooit een opwekkelijk iets. Koolzaad is weinig geteeld en boven dien is bijna alles weder omgeploegd in 't voorjaar, waarvan het overgeblevene nog weinig goede verwachtingen in uit zicht geeft. Van wintertarwe en dito gerst heeft eveneens bijna niets veld kunnen houden. Andere gewassen zijn dus op dat land moeten verbouwd wor den, waardoor, evenals in het vorige jaar, ook nu weder de exploitatiekosten aanzienlijk meer werden. De uitge- ploegde gewassen zijn meerendeels ver vangen door haver, ehevaliergerst en zomert-arwe, die slechts eeoe tamelijke uitkomst beloven en door suikerbieten, die in doorslag slechts uitzicht geven op zeer bescheiden opbrengst. Alleen paarden-, duiven-, stamboonen en erwten staan dooreen goed te velde. Lijnzaad is weinig gezaaid. Vlas wordt weinig gevonden, dat aan de 1-ngte komt. Daarenboven heeft dit gewas veel van rups te lijden, welk insect zich ook dagelijks meer in haver, aardappelen, erwten en boonen begint te vertoonen, en aan die gewassen veel schade dreigt te veroorzaken. Aardappelen en uien beloven ook al niet meer dan eene matige uitkomst. In de aardappelen be gint de maar ai te zeer bekende ziekte zoo hier en daar na den zwaren regen van 23 Juni, waardoor 52 centimeter op 't peil stond, zich weder te vertoonen. Karwei staat meestal erg dun. Bieten worden veel, aardappelen, uien en kanarie zoo ook maanzaad zeer weinig verbouwd. Ook gras- en klaverlanden zullen weinig opbrengen. De algemeene klacht is geen vee, geen mest, te hooge pacht. Tal van boeren kwamen, om hun geluk te beproeven, van elders met io,®oo, f 15,000, f 20,000 naar de Haarlemmer meer, doch zien ondanks al hun ijver, overleg en goeden wil, binnen weinige jaren hun daarin medegebracht vermogen wegslinken, totdat hun niets meer over blijft. Aan een gedeelte van IJweg, Bennebroeker-, Venneper-, Sloter- en Aalsmeerderweg worden (gezwegen van enkele gunstige uitzonderingen ook aan andere wegen) nog enkele boerderijen gevonden, waar de te veld staande ge wassen openlijk getuigenis geven van de meerdere weerkracht tegea de minder gunstige omstandigheden waarmede de landbouwers te worstelen hebben hier dan elders, aangezien aan den invoer van goede mest zulke groote bezwaren zijn verbonden. Door de Provinciale Staten van Noerd-Brabant is Woensdag geko zen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter vervanging van den heer mr. J. G. de Bruyn, de heer mr. E. van Zinnincq Bergman, advocaat procureur te 's Bosch, met 37 van ds 58 stemmen. Dinsdag was het 10 jaar ge leden dat de rammonitor Adder in de Noordzee met man en muis veronge lukte. Ieder jaar op den 5den Juü, be geven zich velen, vooral bloedverwanten en vrienden van de omgekomen schepe lingen, naar de begraafplaats te Huis duinen, om een bezoek te brengen aan het monument, daar ter nagedachtenis van de verongelukten opgericht. Ook Dinsdag werd het gedenkteeken druk bezocht, mede door de leden der on- derofficiers-vereeniging „Admiraal de Ruijter", wier voorzitter het woord voerde, om de makkers van de Adder te herdenken. Dje weergesteldheid in Juni. Eindelijk is een einde gekomen aan de reeks droge maanden. De maand Juni was te nat, met een regenhoeveelheid van 83 m. M. tegen gemiddeld slechts 55 m. M. neerslag. Het aantal regendagen bedraagt 17 (gemiddeld 15) of indien slechts dagen met meer dan 0,5 m. M. als zoodanig beschouwd worden, heeft Juni 16 regendagen tegen gemiddeld 10. Hieruit blijkt tevens, dat op een enkele uizondering na de regen meest in vrij groote hoeveelheid is gevallen. Het aantal onweersdagen (6) is het dubbele van het gemiddelde aantal. De uitge breidste onweers zijn die van 1011 Juni, 18—23 en 29 JUQi* De temperatuur en de verdamping bleven als gevolg der vele regens een weinig beneden het gemiddelde. Over het geheel heeft echter de afgeloopen maand geen bizonder sprekend kenmerk. De gemiddelde temperatuur bleef onge veer 1C. te laag. Het aantal. Het aantal zomerdagen (max. temp. grooter dan 250 C.) bedraagt slechts 2, dat is de helft van het gemiddelde aantal. Den 23a werden hier en daar nog zwakke nachtvorsten waargenomen. In het ge heel verdampten 115 m.M. tegen ge middelde bewolking 5,2 was nagenoeg gelijk aan het veeljarig gemiddelde. Windstilten waren vrij] veelvuldig en doorgaans was de wind zwak. Alleen 's avonds van den 230 en 's middags van den 29a, beide malen enkele uren na een onweer, was de wind stijf tot stormachtig. Meest overheerschend wa ren ZZW (16 pCt.), in welk opzicht deze maand slechss weinig afweek van het gemiddelde. Een in alle deelen welge slaagde proeftocht met de „Petroleum Motor Vriesseveera", vond Woensdag te Rotterdam in het bijzijn van eenige genoodigden en belanghebbenden plaats. Het vaartuig vertrok juist ten 2 u. 45' n.ra. van het Yachtclubgebouw, stoomde tot aan het Oosteinde van het établis sement te Fijenoord en vandaar weder terug tot aan het puot van afvaart dat ten 3 u. 25 m. werd bereikt. De wer king der zeer beknopte machine was in alle deelen zeer gemakkelijk en kan op de eenvoudigste manier door een kleine bout met oog boven de kast welke de machine omsluit, geregeld worden, wat de kracht betreft. Bij het stuurrad kan de man aan het roer de vierbladige schroef die vooruitwerkt, ontkoppelen en eene tweede schroef voor de achter uit slaande beweging in werking stellen. Ook als uit de hand met de helmstok achter gestuurd wordt, kan deze ont koppeling geschieden. Het vaartuig luistert uitmuntend naar het roer en heelt gemiddeld eene vaart gemaakt van acht mijlen met een pe- 201 HOOFDSTUK XVIII. Het kostte hem weinig moeite om in het laatst van Augustus een vrijen dag te krijgen. Den avond daaraan voorafgaande be gaf hij zich naar Lowchester om den nacht bij dokter Wilson door te breDgen. Daar ontmoette hij Tom, die was ontboden om de plannen voor den volgenden dag te bespreken. De zwer vende minnestreel stemde toe om de beide heeren vijltien minuten voor achten at te wachten op den hoek van Conway Street, nabij de stadsgevangenis. Om op alles voorbereid te kuBnen zijn, werd er een rijtuig besteld, dat gereed moest staan om de heeren naar die plaats te brengen. Allen begrepen van hoeveel gewicht het was ©ra den schrijver van den brief niet uit het oog te verliezen van het oogenblik af, dat hij de gevangenis verliet totdat zijne identiteit zou kunnen bewezen worden. Wanneer zij hem uit het o©g verloren, dan zouden er maanden kunnen voorbijgaan alvorens men hem weer bad opgespoord. Mark had geld genoeg ter zijner beschikking, zoodat wanneer de oude man zijn vader was, hetgeen Dick veronderstelde, de zoon geen kosten zou sparen om hem uit den weg te helpen. Wanneer Mark van plan was om den ouden man in onwetend heid te laten betreffende zijne tegenwoordige positie, uit vrees, dat hg ook een groot deel van den buit zou willen hebben dan zoo dacht Dick zou er tijd genoeg tot handelen zijn, omdat Mark langzaam en omzichtig te werk moest gaan om bij „G. K." geen achterdocht op te wekken. Aan den anderen kant zou hij den ouden man ook met een flinke som kunnen om- koopen, en hem nopen naar het andere wereldhalfrond op reis te gaan alvorens hij eenig kwaad kon hebben aangericht. Na den toestand van alle kanten te hebben bekeken, vertrok ken de drie bondgenooten. Het rgtuig, dat den vorigen avond besteld was, bracht dokter Wilson en Dick naar Conway Street. Ongelukkigerwijze kende Mark hen allen drie en zou hij, wan neer hij hen bij elkaar zag, eenigen argwaan kragen, en vooral met het oog op de plaats van hunne samenkomst er van over tuigd zijn, dat zij wisten, wat hij daar kwam doen. Tegenover de gevaBgenis aan den anderen kant van den weg bevond zich een heg van laag kreupelhout. Een voetpad door boomen overschaduwd liep daarachter. Hier gingen Dick en Tom staan terwijl dokter Wilson aan den hoek van Conway Street in het rijtuig bleef. Vijf minuten voor achten kwara er nog een cab aanrijden, die tegenover de deuren van de gevangenis nabij het kreupel hout bleef staan. Tom en Dick konden niet zien wie er in zat. De klokken der stad lieten juist acht slagen hooren, toen de zware deuren van de gevangenis werden geopend, en de gevan genen, wier straftijd met dien dag was verstreken, weer de we reld mochten binnentreden. Ongeveer een twaalftal personen, zoowel mannelijke als vrou welijke traden te voorschijn. Sommigen wierpen een vluchtigen, schaamtevollen blik om zich heen als om te zien of men zich ook de moeite had gegeven om hen at te halen een blik waarin hoop en vrees zonderling dooreengemengd lagen opge sloten de hoop, dat het verleden mocht zijn vergeten, en de vrees, dat men het zich nog maar al te goed zou herinneren. Verharde, veelvuldige bezoekers, die regelmatig de gevangenis verlieten als een heer zijn buitenverblijf, kwamen te voorschijn met een glimlach op hun gelaat, een schertsend woord op de lippen of een begroeting en een „Hoe gaat het Bob tot een makker, dien zij toevallig op straat tegenkwamen. Bijna een van de laatsten was een oud man, klein en ineen gedrongen, met een droevig gelaat, die een oogenblik verbijsterd bleef staan, alsof deze vrije atmosfeer hem te sterk was. Nog voordat hg had besloten welke richting in te slaan, werd hij begroet door een veel jongeren man, die uit het rijtuig aan den anderen kant van den weg was te voorschijn gekomen. De oude man keek op en herkende den jongen man en zeide „Mark!" Daarna vloog een trek van verbazing over zijn gelaat, alsof er iets aan den jongen man was, dat hij niet had verwacht en niet begreep. Én toen de jonge man hem naar het rijtuig geleidde, was de verbazing van den oude even groot als had de lord- mayor hem in eigen persoon met zijn staatsiekoets afgehaald. Er werd tusschen belde personen verder geen woord gesproken.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1