NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Dinsdag 12 Juli 1892. No. 2766. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: PREMIEPLAAT STADSNIEUWS. FEUILLETON tl ZarniAAX VAI BQSSBBOYI. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiè'n worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31 fris Faubourg Montmartre. Ondergeteekende maakt er de Geabon- neerden opmerkzaam op, dat de voor raad van bovengenoemde Premieplaat, door de zeer talrijke aanvragen bijna uitgeput is. Wie derhalve op de bekende con ditiën nog een Ex. van de Plaat, los of in lijst, wenscht te ontvangen, ge lieve zich spoedig aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, voorzien van de Bon, te vervoegen. De Directeur- Uitgever, J. C. PEEREBOOM. Haarlem, ii Juli 1892. Zooals men weet heelt onlangs de aad aan de Commissie die advies zal litbrengen over de bekende voorstellen de Gasfabriek alhier, toegestaan rich de voorlichting van deskundigen ip het gebied der gasfabrikatie te ver- :ekeren. Naar wij vernemen zijn deze deskun- ligen de heeren Thennissen uit Am sterdam (de schrijver van het bekende apport) Van der Horst directeur van emeentelijke gasfabriek te Utrecht in Holterman opzichter over de gasver- ichting hier ter stede. De uitslag van de overgangsexamens van het Gymnarium alhier, welke Za» dag j.l. zijn geëindigd, is ais volgt: Van de 10 tot de 20 klasseH. C. larthd, J. Scberpenhuysen, W. A. Dol- eman, J. C» Smit, H. Mulder,. J. Eyssen, M. Lorar, F. D. Bijleveld, H. Koster, M. Petri, H. VV. M. van Coehoorn fan Sminia, M. Esser. Voorwaardelijk A. öe Bordes, C. W. Keyer, E. Cuylmsn. Van de 2e tot de 3e klasse H. G. Duyfjes, J. Helder, J. Fannekoek, enr.y C- Stolp, A. A. Kool, J. Barbas, L. F. de Veye, J. F. Heibschieb, G. Haseiager, H. van der Meulen. VoorwaardelijkH. F. R. Dubois, D. lepp, P. A. van der Laan, C. F. lierecs de Haan. Van de 3e tot de 4e klasse: H. W. lu Cloux, H. J. Canter Visscher, H. W. Melchior, E. S. Orobio de Castro, Joh. Mulder, Th. L. van Luenen, C. J. J. Blussé, J. F. Th. van Valkenburg, E. H. E. Teding van Berkbout, W. E. Merens, S. H. Coldewey, J. L. Tadema, H, F. G. Lijnkarap. VoorwaardelijkJ. J. C. Eschauzier en G. L. Bertram. Van de 4o naar de 50 klasseA. C. de Koek, J. J. Duyfjes, R. GTün, R. Mulder, G. AHulshof, E. H. van Lier, N. P. Vlachos, P. S. Gerlings, Voor waardelijk C. B. M. Gtijseels, H. C. van Schouwenburg, H. C. A. Broers. Van de 50 klasse A naar de 6« klasse A S. W. Tromp, H. C. van der Wijck, N. J. L. Brantjes, H. A. Coruelissen, G. Heidenrijk, J. N. van der Ley. Van^de 5e klasse B naar de 6« klasse B M. van der Moeve, W. Middelberg, G. W. Sehultz. De heer G. Postma, kunstschilder alhier, is op de schilderytentoonstelling te Amiens bekroond met een zilveren medaille voor de inzending van een stuk „Eeu hollandsch binnenhuis met hollandsche kleederdrachten". Bij den kunsthandelaar D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, is geëta leerd het schilderstuk van W. de Zwart De Wagenbrug te 's-Hage. Door de politie alhier is aangehou den en naar het Huis van bewaring overgebracht Nanning van Delft, oud 57 jaren, suikerbakker, geboren te 's Bosch, gesignaleerd in het Algetneert Politiebladtegen wien ter zake van oplichting door de rechter commissaris voor strafzaken bij de arr.-rechtbank aldaar bevel van voorloopige aanhou ding was verleend. Zondag is door de politie alhier een e bierhuishoudsterwoonachtig in de Brouwersstraat bekeurd ter zake het veikoopen van sterken drank in bet klein, zonder de daarvoor vereischte vergunning te bezitten. school te Sloterdijk, heeft na eene bijna 40-jarige ambtsvervulling, met ingang van 1 JaDnari 1893, zijn eervol ontslag gevraagd. Naar wij vernemeD, zijn de plannen en voorbereidende werkzaamheden, tot aanleg van een stoomtram Amsterdam1 Uithoorn zoover gevorderd, dat nog dit jaar de aanleg zal plaats hebben. BINNENLAND. Bij kon. besluit van 5 Juli is mi. J. M. L. H. Clercx benoemd tot burgemeester der gemeente Maasbree, en by besluit van denzelden datum tot burgemeester der gemeente Wateringen, jhr. W. F. M. van der Does de Wille- bois. Bij kon. besluit van 5 Juli is aan na te melden auditeur en officieren bij dienstdoende schutterijen, op hun ver zoek, eervol ontslag verleend a. bij die te Amersfoort, aan B. F. Castendijk, als auditeur bij den schuttersraad; b. wegeDs woonplaatsverauderingte Lei den, aars mr. L. Offerhaus Jz., 20 luit. te Leeuwarden, aan L. J. Huber, idem te Wildervank, aan W. H. G. van San ten idemc. onder gehoudenheid, dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrenge te Nijmegen, j 15 dezer de sporttentoonstelling te Sche mejuffrouw M. A. Wörtmann, geboren te Ankum (Duitschland), mits zij overi gens aan de daartoe bij de wet gevor derde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager on derwijs. Bij kon. besluit van 8 Juli is mr. G. Kortenbout van der Sluys, te Almelo, raet ingang van 16 Aug., opnieuw be noemd tot schoolopziener in het arron dissement Ootraarssum. Bij kon. besluit van 8 Juli is, met ingang van 1 Aug., aan J. Chr. En schedé, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Velsen, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Bij kon. besluit van 8 Juli is, met ingang van 15 Juli, aan F. H. Tonnaer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Heel en Panheel. Bij kon. besluit van 8 Juli is aan mejuffrouw M. C. Zillessen, geboren te Immerath (Dnitschland), mits zij overi- geas aan de daartoe bij de wet gevor derde eischen voldoe, vergunning ver eend tot het geven van lager onderwijs De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donder dag den veertienden Juli niet plaat» hebben. Volgens een bericht uit Baarn zal de Groothertogin van Saksen- Weimar in het begin der volgende week het lustslot Soestdijk verlaten, en zullen de Koningin en de Koningin-Regentes aan H. A. F. Oetgens van Waveren Pancras Clifford, als ie luit. Voorts zijn bij de dd. schutterijen benoema te Breda tot ie luit. mr F. W. F. A. Mathon, thans 20 luit., en tot 2e luit. mr. P. J. M. SchaepmaD, vroe ger 2e luit. bij de dd. schutterij Je veningen bezoeken. Niet alleen doorsomm'ge ambtenaren van de Algemeene Reken kamer, maar ook door die van andere departementen is de betaling geweigerd der registratiekosten voor de pensioens- grondslagverhooging in plaats van de I In den afgeloopen nacht zijn op het I buitenverblijf van jhr. F. Teding van Berkhout, gelegen onder Bloemendaal, 17 kuikens ontvreemd. i Te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) zal een bizondere school worden ge- bouwd, uitsluitend voor katholiek on derwijs. De heer H. J. Reijoders, hoofd der Zwolle. F. J. P. Segeis en mr. H. R,vroeger genoten leges tredende. Hunne van Maasdijk, beiden thans serg.: te i weigering is gegrond op de onduide- Nijmegen tot 10 luit. mr. A. van derlijkheid in de wet op de registratie, j Goes, thans ae luit.te Amsterdam tot1 die bepaaldelijk spreekt van vermeerde- j ie luit. J. H. M. van der Horst en H. ring van inkomsten, waarmede die ver-1 Propstra, beiden thans 2e luit.te Zaan-hooging niet is gelijk te stellen, aaDge- dam tot 10 luit.-kwartierm. P. E. Poe- zien die verhoogiDg remplaceert hetj derbach, thans adj. onderoffic. la suite legesnot. En daar de inkomsten uit die j te Zieriksee tot offic. van gez. 3e kl. dr. leges voortvloeiende, d. w. z. by een J. Dorst en tot 2e luit. G. van der j vorigen ontvanger der registratie nooit Werf, thans schutter; te Groningen tot! aan de fiscale rechten zijn onderworpen, 20 luit. S. J. van der Goot, thans schut- wordt beweerd, dat de wet eene leemte terte Wildervank tot 2e luit. J. Hui-bezit, die evenzeer ten faveure der zinga. thaos serg. ambtenaren als tot die der schatkist Bij kou. besluit van 6 Juli is aan dr. kan worden uitgelegd. Voorts meent J. Huber, te Kampen, op zijn verzoek, men dat, al moge de minister van fiuan- eervol ontslag verleend ais lid van den ciën gelasten de inhouding dier kosten geneeskundigen raad van Overijsel en op het traktement der belanghebbenden, Drenthe. dit niet billijk is, waar de uitlegging der Bij kon. besluit van 7 Juli is E. J. wet voor tweeërlei meenigen vatbaar is. Brinkhuis benoemd tofc burgemeester Door de centrale commissie der gemeente Vlagtwedde. van het Nederlandsch werkliedenverbond Bij kon. besluit van 7 Juli is aan „Patrimonium" is het volgend adres gezonden aan do Tweede Kamer der Staten-Generaal. v Hoogedelgestrenge Heeren 1 Geven met verschuldigde hoogachting te kennen ondergeteekenden, te zaraen uitmakende de centrale commissie van het bestuur van het 119 aideelingen met 10.000 leden tellende Nederlanosch werkliedenverbond „Patrimonium,"goed gekeurd bij Zijner Majesteits besluit van 29 Januari 1881, domicilie kiezende ten huize van eerstondergeteekende, Ceintuurbaan 185 Amsterdam, dat zij zich bij deze wenschen te kwijten van de hun door de afgevaardigden der afdeelingen ter laatstgehouden jaarver gadering opgedragen taak, om namelijk, nu, de regeering, die weet dat Hare Majesteit de Koningin-Weduwe- Regentes bij de jongste opening der Staten-Generaal heeft uitgesproken„De indiening van een wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht, deze nood zakelijke voorwaarde van blijvende ver betering, wordt voorbereid," met de indiening van een daartoe dienend wets ontwerp allerminst haast maakt, de aandacht der volksvertegenwoordiging daarop te vestigen en haar te verzoeken om harer roeping getrouw te zijn, en voor de vervulling van hetgeen beloofd is op te komen. Het is, dit erkennen wij, voor het volk eene bemoedigende gedachte, te weten dat het in u zyne pleitbezorgers heeft bij de regeeringmaar, gij zult het hun toestemmen, die op wettelijke bepalingen gegronde wetenschap heeft weinig werkelijke waarde, als uwe goe digheid het gedoogt, dat de regeering ter hand neemt wat zij verkiest, doch aan het volk de „noodzakelijke voor waarde voor blijvende verbetering*4 onthoudt. Het is hierop, dat „Patrimonium" ondergeteekenden gelastte u te wyzen» opdat afgezien er van, welke gevolgen deze onverklaarbare handelwijze der regeering ook hebben moge, deze te harer verantwoording blyven, en de volksvertegenwoordiging niet mede schuldig wezen aal, maar het hare zal hebben gedaan om aan het Nederland- sche volk in al zijne rangen en standen de „noodzakelijke voorwaarde voor blij vende verbetering," „namelijk de rege ling van het Kiesrecht," zonder verder uitstel te bezorgen. Tevens zij het hun vergund, de hulp der Staten-Generaal in te roepen om zulk eene regeling te doen geven. ie. dat het kiesrecht zich .uitstrekke tot alle gezinshoofden, die niet op wettelijke gronden van het burgerschaps recht verstoken zijn 2e. dat de stemming geheim zij, opdat de persoonlijke vrijheid bij de uitoefe- HOOFDSTUK XXI. „Neen, het zal beter zijn, wanneer wij tot morgen wachten," tide Tom. „Ik heb een zonderlinge gschiedenis over Mark boo ten vertellen, maar ik geloof niet dat het waar is." Is hij ergens bij gesnapt?" vroeg Guy, haastig fluisterend. ,Neen, neen. Mark is zoo vrij als een vogel. De jongen, dien k sprak, zeide, dat hij een heer was geworden I" Wie onze Mark een heer Zei hij dat „Hij zei het, zoo waarachtig als ik leef. Hij zeide, dat Mark n mooi buiten had, een groot huis met tuinen en rijtuigen en paarden, en zooveel geld, dat hij het niet kon verteren." Guy beefde van opgewondenheid, terwijl hij luisterde naar deze beschrijving van den onraetelijken rijkdom van zijn zoon. ikijtuigen, paarden, tuinen en veel geld, heb je gezegd?" Tom knikte, „Je gelooft het?" „Eerst niet, maar de jongen zeide, dat hij het met eigen oogea had gezien." Guy zat er een ©ogenblik over na te denken. Daarna keek hij op en zeide„Hij zal koetsier zijn op dat buiten. Zij hebben je maar beetgenomen." „Neen, neen, zoo gek ben ik nog niet; de jongen scheen ook wel te spreken van een Honeyman, maar ik begreep het niet al te best." „Honeyman zegt ge?" riep Guy uit. „Dan is het goed. Ga je kleeren nu beleenen, dan zullen we flink wat geld bij hem gaan halen." „Vanavond niet, oudevanavond nietSlaap er eerst maar eens een nacht over. Morgen zullen wij er heengaan." En dus werd het bezoek tot den volgenden dag uitgesteld, en met dit vooruitzicht sliepen zij dien avond in. Het gelukte Tom en Guy des Zaterdags tot zeven uur des avonds in huis te houden. Hij zeide, dat, daar de zaak hem nog wel wat onwaarschijnlijk voorkwam, het maar het beste zou zijn om Mark üiet aan het gevaar bloot te stellen zijne betrekking te verliezen, want het kon toch immers nog wel waar zijn, dat hij daar slechts koetsier was. Kwartier na zeven vertrok een trein van Lowchester naar Wateiboreugh en was dan te ongeveer acht uur te Rosegrove. Op den bewusten Zaterdagavond stapten drie reizigers te Rose grove uit den trein. Twee hunner, die daar niet bekend schenen te zijn, waren in eikaars gezelschap. De derde passagier was nog geen minuut op het perron of hij werd begroet door een jongen aan, die blijkbaar op hen wachtte. De beide mannen, die met elkaar hadden gereisd, hielden op het perron fluisterend een gesprek met elkaar. Zij wachtten totdat de kaartjes waren opgehaald en de trein weer weg- stoomde. „Vraag het aan die heeren," zeide een der vreemdelingen. „Vraag jij het, Tom." „Neen, oude man, je kunt het zelf wgl vragen." Nu trad Guy Kidd vooruit en vroeg dokter Wilson, den pas sagier, die alleen was uitgestapt, en onzen held Dick, die zich bij hem had gevoegd, of zij hen ook konden vertellen, waar Mark Kidd woonde. „Gij bedoelt Mark Honeyman?" zeide dokter Wilson. „Neem mij niet kwalijk, maar ik meen wat ik zeg. Ik zeide Mark Kidd, en ik bedoel ook Mark Kidd." #Het is geheel dezelfde persoon. Mark Kidd heette hij alvo rens zijn vader stierf. Toen hij de bezittingen van zijn vader erfde, nam hij ook diens naam aan." Tom gaf den ouden man nu een stomp, waardoor deze nu verdere aanmerkingen voor zich hield, en slechts vroeg waar die Mark woonde. „Daar!" zeide Wilson en wees op een groot huis in de verte. „Goede hemel 1" riep Guy. „Woont daar Mark Honeyman „Ik geloof van ja," was het antwoord. Tom begreep, dat nu het gesprek lang genoeg had geduurd. Het was wat gevaarlijk, dat zij met hun vieren daar bij elkaar stonden. Mark mocht eens toevallig aan het station komen, en dan hun spel bederven, hij trok Guy dan ook zaehties met zich mee, na dokter Wilson zijn dank te hebben betuigd.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1